BOYS Class B Sectionals - 2/15/2003                      
                          Hobart & Wm Smith Colleges                           
 
 
Event 4  Boys 3200 Meter Run Class B
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 HRYVNIAK, DAVID              AQUINAS                9:43.1    10  
  2 HEATH, KYLE                  VICTOR                10:01.1     8  
  3 FRIEDMAN, JOEY               BRIGHTON              10:07.1     6  
  4 SEPPELER, GREG               NEWARK                10:07.3     4  
  5 OBERST, KEVIN                AQUINAS               10:08.6     2  
  6 MUI, CHRIS                   BRIGHTON              10:09.0     1  
  7 YOUNG, ROBERT                NEWARK                10:18.7  
  8 HALL, BEN                    VICTOR                10:30.4  
  9 CALNON, TIM                  AQUINAS               10:40.3  
 10 MC MULLEN, BRIAN             BATAVIA               10:48.4  
 11 BROWN, COREY                 BATAVIA               10:48.6  
 12 GLEBA, TIM                   BATAVIA               11:26.6  
 
Event 8  Boys 55 Meter Dash Class B
======================================================================
    Name                    Year School                  Final  Points
======================================================================
Finals
  1 GORDON, AREL                 AQUINAS                   6.0    10  
  2 BRENNAN, RYAN                AQUINAS                   6.2     8  
  3 GALLO, JASON                 EASTRIDGE                 6.2     6  
  4 JENKIINS, JARREL             WILSON                    6.6     4  
  5 HUNLEY, LAMARVIN             WILSON                    6.6     2  
  6 REED, JAMES                  SOTA                      6.7     1  
  7 GREEN, KAYVIOUS              FRANKLIN                  6.7  
  8 FITTS, NICK                  AQUINAS                   6.7  
 
Event 8  Boys 55 Meter Dash Class B
==================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                    Year School                 Prelim  H#
==================================================================
Preliminaries
  1 GORDON, AREL                 AQUINAS                   6.2Q  1 
  2 GALLO, JASON                 EASTRIDGE                 6.2Q  2 
  3 BRENNAN, RYAN                AQUINAS                   6.4Q  3 
  4 REED, JAMES                  SOTA                      6.6Q  2 
  5 JENKIINS, JARREL             WILSON                    6.6Q  3 
  6 HUNLEY, LAMARVIN             WILSON                    6.6Q  1 
  7 FITTS, NICK                  AQUINAS                   6.6q  2 
  8 GREEN, KAYVIOUS              FRANKLIN                  6.7q  1 
  9 FERRARA, JOE                 THOMAS                    6.7   1 
 10 LUCAS, DAN                   VICTOR                    6.7   2 
 11 GRAZUL, MIKE                 VICTOR                    6.8   3 
 12 DEFELICE, KEVIN              BATAVIA                   6.9   2 
 12 O'MARA, JASON                AQUINAS                   6.9   1 
 14 GUINAN, JASON                VICTOR                    7.0   1 
 14 RINERE, CHRIS                OLYMPIA                   7.0   3 
 14 ELLIOTT, BRIAN               AQUINAS                   7.0   2 
 17 URQUHART, IAN                AQUINAS                   7.5   3 
 
Event 12  Boys 1000 Meter Run Class B
======================================================================
    Name                    Year School                  Final  Points
======================================================================
  1 D' ANGELO, BRIAN             BATAVIA                2:38.3    10  
  2 HRYVNIAK, DAVID              AQUINAS                2:38.4     8  
  3 SNYDER, BEN                  BRIGHTON               2:40.6     6  
  4 VAUGHAN, MATT                MENDON                 2:41.5     4  
  5 TROTTIER, CHRIS              THOMAS                 2:42.5     2  
  6 MOORE, MIKE                  MCQUAID                2:48.1     1  
  7 SESSION, AARON               WILSON                 2:50.7  
  8 PHIPPS, BILL                 SUTHERLAND             2:51.0  
  9 HERNANDEZ, KEITH             MENDON                 2:51.7  
 10 MC INTOSH, MATT              BRIGHTON               2:52.6  
 11 MAPES, TIM                   BATAVIA                2:54.0  
 12 COAST, MIKE                  MCQUAID                3:00.3  
 13 MOULTON, NATE                AQUINAS                3:04.2  
 14 GREEN, NICK                  WILSON                 3:06.1  
 
Event 18  Boys 600 Meter Run Class B
=========================================================================
    Name                    Year School                  Final  H# Points
=========================================================================
  1 HORIATIS, JASON              SUTHERLAND             1:25.6   2   10  
  2 RUSSELL, ETHAN               BRIGHTON               1:28.5   2    8  
  3 SESSION, AARON               WILSON                 1:29.0   2    6  
  4 STECURA, JOEL                EASTRIDGE              1:30.1   2    4  
  5 STAROWICZ, STEVE             MENDON                 1:30.4   1    2  
  6 SNYDER, BEN                  BRIGHTON               1:30.6   2    1  
  7 LOCKWOOD, COLIN              VICTOR                 1:30.8   1 
  8 BRAZAS, SHAWN                AQUINAS                1:31.0   2 
  9 MELENDEZ, FRANCO             SOTA                   1:32.6   1 
 10 SCHACT, BEN                  BRIGHTON               1:32.8   1 
 11 O' CONNELL, DAN              NEWARK                 1:33.0   1 
 12 TROTTIER, CHRIS              THOMAS                 1:33.9   2 
 13 PURSEL, JAMES                BATAVIA                1:34.8   1 
 14 DELGADO, FERDY               WILSON                 1:36.3   1 
 15 CARYK, DAN                   BATAVIA                1:37.3   1 
 -- CHUREY, ADAM                 NEWARK                      D   2 
 
Event 22  Boys 55 Meter Hurdles Class B
======================================================================
    Name                    Year School                  Final  Points
======================================================================
Finals
  1 LEACH, LEMAR                 BATAVIA                   7.6    10  
  2 BRENNAN, JOHN                AQUINAS                   7.7     8  
  3 LONG, CHRIS                  BATAVIA                   8.0     6  
  4 BRENNAN, RYAN                AQUINAS                   8.0     4  
  5 RAMSEY, STEVEN               WILSON                    8.0     2  
  6 PAULK, MARCUS                WILSON                    8.3     1  
  7 HIXON, DAN                   VICTOR                    8.4  
  8 VAN HALLE, JASON             NEWARK                    8.6  
 
Event 22  Boys 55 Meter Hurdles Class B
==================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
    Name                    Year School                 Prelim  H#
==================================================================
Preliminaries
  1 BRENNAN, JOHN                AQUINAS                   7.7Q  2 
  2 BRENNAN, RYAN                AQUINAS                   7.8Q  1 
  3 LEACH, LEMAR                 BATAVIA                   7.8Q  1 
  4 LONG, CHRIS                  BATAVIA                   8.1Q  2 
  5 RAMSEY, STEVEN               WILSON                    8.2Q  2 
  6 VAN HALLE, JASON             NEWARK                    8.5Q  1 
  7 PAULK, MARCUS                WILSON                    8.3q  2 
  8 HIXON, DAN                   VICTOR                    8.4q  2 
  9 THRALL, MIKE                 OLYMPIA                   8.5   1 
 10 RAFFERTY, REAGAN             VICTOR                    8.7   1 
 11 REEVES, JAMES                BATAVIA                   8.8   2 
 11 MONTANARO, ANDREW            AQUINAS                   8.8   1 
 13 PAQUIN, JEAN-MARK            VICTOR                    9.4   2 
 
Event 26  Boys 1600 Meter Run Class B
======================================================================
    Name                    Year School                  Final  Points
======================================================================
  1 STEVENS, MARK                SUTHERLAND             4:31.2    10  
  2 HRYVNIAK, DAVID              AQUINAS                4:47.5     8  
  3 MOORE, MIKE                  MCQUAID                4:54.8     6  
  4 CALNON, TIM                  AQUINAS                4:56.9     4  
  5 LAZARONEY, SCOTT             BATAVIA                4:59.6     2  
  6 DEFELICE, CHRIS              BATAVIA                5:01.1     1  
  7 HALL, BEN                    VICTOR                 5:06.8  
  7 FRIEDMAN, JOEY               BRIGHTON               5:06.8  
  9 MOYNIHAN, JAMIE              MCQUAID                5:08.0  
 10 KYLER, CASSIDY               OLYMPIA                5:10.4  
 11 GREEN, NICK                  WILSON                 5:16.7  
 12 BROWN, COREY                 BATAVIA                5:16.9  
 13 MC MULLEN, BRIAN             BATAVIA                5:32.2  
 
Event 30  Boys 300 Meter Dash Class B
=========================================================================
    Name                    Year School                  Final  H# Points
=========================================================================
  1 BRENNAN, RYAN                AQUINAS                  36.1   2   10  
  2 GALLO, JASON                 EASTRIDGE                36.5   2    8  
  3 GORDON, AREL                 AQUINAS                  37.1   2    6  
  4 GETTINGS, CHRIS              OLYMPIA                  38.3   2    4  
  5 BUCCIFERRO, JOE              BATAVIA                  38.6   2    1.5
  5 DUERR, JUSTIN                THOMAS                   38.6   1    1.5
  7 GITLER, EMILIO               BRIGHTON                 38.9   1 
  8 FRENCH, DEREK                WILSON                   39.1   2 
  9 BARON, SCOTT                 SUTHERLAND               39.2   2 
 10 HUNLEY, LAMARVIN             WILSON                   39.4   1 
 11 CHUREY, ADAM                 NEWARK                   39.5   2 
 12 SCHOFF, BERT                 MENDON                   40.2   1 
 13 GUINAN, JASON                VICTOR                   41.0   1 
 14 REED, JAMES                  SOTA                     41.5   1 
 15 WORDARSKI, MIKE              MCQUAID                  41.6   1 
 16 SHAREEF, ALI                 FRANKLIN                 43.5   1 
 
Event 34  Boys 4x800 Meter Relay Class B
======================================================================
    School                                               Final  Points
======================================================================
  1 PITTSFORD MENDON                                    8:51.9    10  
  2 NEWARK                                              9:02.5     8  
  3 BATAVIA                                             9:07.9     6  
  4 AQUINAS                                             9:44.5     4  
  5 BRIGHTON                                            9:47.8     2  
  6 MCQUAID                                             9:59.9     1  
 
Event 38  Boys 4x400 Meter Relay Class B
======================================================================
    School                                               Final  Points
======================================================================
  1 BRIGHTON                                            3:42.5    10  
  2 BATAVIA                                             3:44.1     8  
  3 PITTSFORD SUTHERLAND                                3:47.0     6  
  4 WEBSTER THOMAS                                      3:53.2     4  
  5 EASTRIDGE                                           3:53.4     2  
  6 WILSON MAGNET                                       3:55.4     1  
  7 MCQUAID                                             4:00.7  
  8 AQUINAS                                             4:03.4  
 
Event 42  Boys 4x200 Meter Relay Class B
=========================================================================
    School                                               Final  H# Points
=========================================================================
  1 AQUINAS                                             1:38.1   2   10  
  2 WILSON MAGNET                                       1:39.0   2    8  
  3 PITTSFORD MENDON                                    1:39.9   2    6  
  4 VICTOR                                              1:40.6   2    4  
  5 BATAVIA                                             1:44.3   2    2  
  6 WEBSTER THOMAS                                      1:45.3   1    1  
  7 BRIGHTON                                            1:45.8   2 
  8 NEWARK                                              1:46.8   1 
  9 MCQUAID                                             1:51.4   1 
 
Event 44  Boys High Jump Class B
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 RAFFERTY, REAGAN             VICTOR                 6-04.00    10  
  2 BRAZAS, SHAWN                AQUINAS                6-01.00     8  
  3 BRENNAN, JOHN                AQUINAS                5-10.00     6  
  4 WEST, MICHAEL                NEWARK                 5-10.00     4  
  5 FREAR, NEIL                  EASTRIDGE              5-08.00     2  
  6 YOUNG, ROBERT                NEWARK                 5-06.00     1  
  7 HOGREFE, ERIC                MENDON                 5-06.00  
  8 SEPPELER, GREG               NEWARK                 5-02.00  
  9 RINERE, CHRIS                OLYMPIA                5-00.00  
 -- FITTS, NICK                  AQUINAS                     NH  
 -- THRALL, MIKE                 OLYMPIA                     NH  
 
Event 48  Boys Shot Put 4 throws Class B
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 O'MARA, JASON                AQUINAS               46-04.25    10  
  2 FALLONE, BRANDON             OLYMPIA               45-00.00     8  
  3 BOWERMAN, NATE               VICTOR                44-05.25     6  
  4 GARBACH, GRANT               MENDON                43-02.75     4  
  5 VAN HALLE, JASON             NEWARK                41-10.00     2  
  6 BUCCIFERRO, JOE              BATAVIA               40-06.75     1  
  7 LAWRENCE, MARC               BATAVIA               40-04.50  
  8 GETTINGS, DAN                OLYMPIA               39-08.25  
  9 PAULK, MARCUS                WILSON                38-06.25  
 10 VELTZ, ALEX                  BATAVIA               37-07.50  
 11 RINERE, CHRIS                OLYMPIA               37-02.75  
 12 WACLAWSKI, PHIL              BATAVIA               36-11.75  
 13 WILLIAMS, JAMUL              FRANKLIN              36-08.75  
 14 CRAWFORD, DAVID              NEWARK                34-10.25  
 15 LANNON, TIM                  NEWARK                34-05.00  
 -- KELLY, MARK                  EASTRIDGE                 FOUL  
 
Event 52  Boys Pole Vault Class B
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 CINQUEGRANA, CHAD            NEWARK                11-06.00    10  
  2 LONG, CHRIS                  BATAVIA               11-00.00     8  
  3 DEFELICE, KEVIN              BATAVIA               10-06.00     6  
  4 DALY, RYAN                   NEWARK                 9-00.00     4  
  5 TORCELLO, JORDAN             BATAVIA                8-06.00     2  
  6 GREENBAUM, JAKE              BATAVIA                8-00.00     1  
 
Event 58  Boys Long Jump 3 jumps Class B
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 BRENNAN, JOHN                AQUINAS               21-01.75    10  
  2 DICAMPI, NICK                GENEVA                20-11.50     8  
  3 JENKIINS, JARREL             WILSON                20-08.25     6  
  4 GARBACH, GRANT               MENDON                20-01.00     4  
  5 WEST, MICHAEL                NEWARK                19-11.75     2  
  6 BURNETT, ADAM                BATAVIA               19-01.50     1  
  7 GETTINGS, CHRIS              OLYMPIA               18-09.75  
  8 LO PRESTI, CRAIG             AQUINAS               18-06.25  
  9 GRAZUL, MIKE                 VICTOR                18-01.50  
 10 TORCELLO, JORDAN             BATAVIA               17-11.50  
 11 STECURA, JOEL                EASTRIDGE             16-11.25  
 12 HAIGH, RYAN                  BATAVIA               16-08.25  
 13 BLACKBURN, MARSTEN           WILSON                15-09.25  
 
Event 62  Boys Triple Jump 3 jumps Class B
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 WEST, MICHAEL                NEWARK                42-09.00    10  
  2 DICAMPI, NICK                GENEVA                42-08.25     8  
  3 LEACH, LEMAR                 BATAVIA               39-07.50     6  
  4 HOGREFE, ERIC                MENDON                39-01.00     4  
  5 FRENCH, DEREK                WILSON                38-10.00     2  
  6 RAMSEY, STEVEN               WILSON                38-07.00     1  
  7 MONTANARO, ANDREW            AQUINAS               38-01.50  
  8 MEAGHER, SEAN                MCQUAID               36-11.50  
  9 LO PRESTI, CRAIG             AQUINAS               36-08.50  
 10 HO KIM, YEON                 BRIGHTON              36-07.50  
 11 RAFFERTY, REAGAN             VICTOR                36-04.75  
 12 DEFELICE, CHRIS              BATAVIA               35-07.50  
 13 GREEN, KAYVIOUS              FRANKLIN              31-06.00  
 
                Men - Class B - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) AQUINAS                    126        2) BATAVIA                    71.50
    3) NEWARK                      45        4) PITTSFORD MENDON           34   
    4) BRIGHTON                    34        6) WILSON MAGNET              33   
    7) VICTOR                      28        8) PITTSFORD SUTHERLAND       26   
    9) EASTRIDGE                   22       10) GENEVA                     16   
   11) GREECE OLYMPIA              12       12) WEBSTER THOMAS              8.50
   13) MCQUAID                      8       14) SCHOOL OF THE ARTS          1