2003 BIG EAST INDOOR TRACK & FIELD CHAMPIONSHIP

The BIG EAST Indoor Track & Field Championship will be held for the 24th year at the Carrier Dome in Syracuse, N.Y on Saturday, February 22 and Sunday, February 23. Connecticut captured the first menís crown in 1980, while Villanova won the first womenís title in 1983. Georgetown has won the most menís championships with 11, winning seven of the last nine years. Villanova has captured 11 womenís titles, including the first six from 1983-1988.

2003 BIG EAST INDOOR TRACK & FIELD CHAMPIONSHIP SCHEDULE

CARRIER DOME, SYRACUSE UNIVERSITY

SATURDAY, FEBRUARY 22
TIME    EVENT     
8:30 a.m.    Men's Pentathlon Hurdles     
8:45 a.m.    Women's Pentathlon Hurdles     
11:30 a.m.    60 Meter Hurdles    Trials Women
11:50 a.m.    60 Meter Hurdles    Trials Men
12:10 p.m.    60 Meter Dash    Trials Women
12:30 p.m.    60 Meter Dash    Trials Men
12:50 p.m.    500 Meter Dash    Trials Women
1:10 p.m.    500 Meter Dash    Trials Men
1:30 p.m.    400 Meter Dash    Trials Women
1:45 p.m.    400 Meter Dash    Trials Men
2:00 p.m.    200 Meter Dash    Trials Women
2:15 p.m.    200 Meter Dash    Trials Men
2:30 p.m.    Mile Run    Trials Women
2:45 p.m.    Mile Run    Trials Men
3:00 p.m.    1,000 Meter Run    Trials Women
3:15 p.m.    1,000 Meter Run    Trials Men
3:30 p.m.    800 Meter Run    Trials Women
3:45 p.m.    800 Meter Run    Trials Men
4:00 p.m.    5,000 Meter Run Seeded     FINAL Women
4:25 p.m.    5,000 Meter Run Seeded     FINAL Men
4:50 p.m.    Distance Medley Relay    FINAL Women
5:05 p.m.    Distance Medley Relay    FINAL Men
5:20 p.m.    5000 Meter Run Unseeded     Women (if
necessary)
5:45 p.m.    5000 Meter Run Unseeded     Men (if necessary)
           
TIME    FIELD EVENT     
9:30 a.m.    35 lb. Weight Throw    Trials & FINAL Men
11:00 a.m.    20 lb. Weight Throw    Trials & FINAL Women
1:00 p.m.     Pole Vault     Trials & FINAL Women
2:00 p.m.    Long Jump    Trials & FINAL Men
3:30 p.m.    Long Jump    Trials & FINAL Women

SUNDAY, FEBRUARY 23
TIME    EVENT     
10:25 a.m.    3,000 Meter Run Unseeded    Women (if
necessary)
10:45 a.m.    3,000 Meter Run Unseeded    Men (if necessary)
11:00 a.m.    1000 Meter Run    FINAL Women
11:10 a.m.    1000 Meter Run    FINAL Men
11:20 a.m.    800 Meter Run    FINAL Women
11:30 a.m.    800 Meter Run    FINAL Men
11:40 a.m.    60 Meter Hurdles    FINAL Women
11:50 a.m.    60 Meter Hurdles    FINAL Men
12:00 p.m.     60 Meter Dash    FINAL Women
12:10 p.m.    60 Meter Dash    FINAL Men
12:20 p.m.    Mile Run    FINAL Women
12:30 p.m.    Mile Run    FINAL Men
12:40 p.m.    500 Meter Dash    FINAL Women
12:50 p.m.    500 Meter Dash    FINAL Men
1:00 p.m.    400 Meter Dash    FINAL Women
1:10 p.m.    400 Meter Dash    FINAL Men
1:20 p.m.    200 Meter Dash    FINAL Women
1:30 p.m.    200 Meter Dash    FINAL Men
1:40 p.m.    3,000 Meter Run Seeded    FINAL Women
2:00 p.m.    3,000 Meter Run Seeded    FINAL Men
2:15 p.m.    4 x 800 Meter Relay    FINAL Women
2:25 p.m.    4 x 800 Meter Relay    FINAL Men
2:35 p.m.    4 x 400 Meter Relay    FINAL Women
2:45 p.m.    4 x 400 Meter Relay    FINAL Men
3:00 p.m.    TEAM AWARDS CEREMONY     
           
TIME    FIELD EVENT     
10:30 a.m.    Triple Jump    Trials & FINAL Men
10:30 a.m.    High Jump    Trials & FINAL Women
10:30 a.m.    Shot Put    Trials & FINAL Women
11:30 a.m.    Pole Vault    Trials & FINAL Men
Noon    Shot Put    Trials & FINAL Men
Noon     Triple Jump    Trials & FINAL Women
Noon     High Jump    Trials & FINAL Men

NOTE: Unseeded 3,000m Run sections, if necessary, will be contested as the first events on the track.
------------------------------------------------------
The Big East Championships can be seen live on the web at:

i2sports TrackMeets.com
------------------------------------------------------
FAIRFAX, VA ... The George Mason women's team had six other winning performances. The women's 4x400-meter relay of freshmen twins Alyce and Alycia Williams (Palm Coast, FL/Flagler Palm Coast), junior Sheena Goss (Elk Grove, CA/Laguna Creek) and sophomore Sheena Davidson (Rochester, NY/Edison Tech) won in 3:46.69 to qualify for the Eastern College Athletic Conference (ECAC) Indoor Championships. Individually, Davidson won the 800 meters in 2:10.81 to qualify for the ECAC Championships.