GIRLS Class A Sectionals - 2/15/03                          
                               UNIV of ROCHESTER                               
 
 
Event 1  Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 DE RUSSO, KATIE              FAIRPORT              10:50.97    10  
  2 FERRIMANI, LAUREN            FAIRPORT              10:52.31     8  
  3 GRIGGS, SHANNON              HILTON                10:52.75     6  
  4 GRIGGS, AMANDA               HILTON                10:55.35     4  
  5 CASS, LAURA                  FAIRPORT              11:11.41     2  
  6 IAFRATI, LAURA               HILTON                11:12.52     1  
  7 STOUGHTON, MARY              BROCKPORT             11:21.52  
  8 WHITE, CHRISTINE             RUSH-HENR             11:31.41  
  9 SPENCER, TORY                BROCKPORT             11:46.39  
 10 HAWKE, BETHANY               BROCKPORT             11:47.04  
 11 BHATLAJAREE, MONICA          PENFIELD              11:58.62  
 12 JOHNSON, PATRICIA            SPENCERPORT           12:18.87  
 13 SNYDER, MADELINE             FAIRPORT              12:23.62  
 14 ORTIZ, PAULA                 PENFIELD              14:48.30  
 
Event 3  Girls 45 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 DEWITT, CHRISTINA            GATES CHILI               6.03   1   10  
  2 HARRIS, QUANTE               EDISON                    6.25   1    8  
  3 JOHNSON, DOMINIQUE           EAST                      6.29   1    6  
  4 BIGGS, JILL                  ATHENA                    6.50   1    4  
  5 AGHAYERE, ITOHAN             RUSH-HENR                 6.52   2    2  
  6 GRIFFIN, SHENEQUA            EDISON                    6.68   2    1  
  7 RUMPH, LACHANDRA             GATES CHILI               6.69   2 
  8 GREEN, VONSHAY               EAST                      6.89   2 
 
Event 3  Girls 45 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 DEWITT, CHRISTINA            GATES CHILI               6.18Q  1 
  2 HARRIS, QUANTE               EDISON                    6.26Q  2 
  3 JOHNSON, DOMINIQUE           EAST                      6.31Q  2 
  4 BIGGS, JILL                  ATHENA                    6.56Q  1 
  5 AGHAYERE, ITOHAN             RUSH-HENR                 6.43q  2 
  6 RUMPH, LACHANDRA             GATES CHILI               6.65q  1 
  7 GRIFFIN, SHENEQUA            EDISON                    6.84q  2 
  8 GREEN, VONSHAY               EAST                      7.13q  1 
 
Event 3  Girls 45 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 DEWITT, CHRISTINA            GATES CHILI               6.17Q  3 
  2 HARRIS, QUANTE               EDISON                    6.29Q  4 
  3 JOHNSON, DOMINIQUE           EAST                      6.42Q  1 
  4 RUMPH, LACHANDRA             GATES CHILI               6.70Q  2 
  5 BIGGS, JILL                  ATHENA                    6.52Q  4 
  6 AGHAYERE, ITOHAN             RUSH-HENR                 6.53Q  1 
  7 GRIFFIN, SHENEQUA            EDISON                    6.76Q  2 
  8 GREEN, VONSHAY               EAST                      6.79Q  3 
  9 STEVENS, JENNA               CHURCHVILLE               6.64   4 
 10 KNOWLES, KATHRYN             CHURCHVILLE               6.70   1 
 11 COLEY, IMANI                 EAST                      6.71   1 
 12 BOYD, TIERA                  EDISON                    6.80   3 
 13 DUKES, EBONY                 EAST                      6.92   2 
 14 HALL, JULIA                  PENFIELD                  6.98   2 
 15 SYLVESTER, KRYSTINA          RUSH-HENR                 7.13   3 
 16 ELIM, JENNIFER               EAST                      7.18   4 
 
Event 3   Girls 45 Meter Dash Top 2 to Prelim
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 COLEY, IMANI                 EAST                      6.60  
  2 BOYD, TIERA                  EDISON                    6.79  
  3 SNOOK, JAMIE                 SPENCERPORT               6.91  
 
Event 5  Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 ROWCLIFFE, MEGHAN            CHURCHVILLE            3:09.44    10  
  2 ANDERSON, MEGAN              FAIRPORT               3:11.56     8  
  3 GOETZ, MEGAN                 FAIRPORT               3:12.30     6  
  4 CHERNAK, LAURA               PENFIELD               3:12.54     4  
  5 HAEFNER, HILARY              PENFIELD               3:18.11     2  
  6 VARBLE, NICOLE               RUSH-HENR              3:22.57     1  
  7 KATZ, JENN                   SPENCERPORT            3:24.10  
  8 ST.JAMES, KELLY              CHURCHVILLE            3:26.69  
  9 STANLEY, LAURA               ATHENA                 3:27.04  
 10 VANHOOFT, RENEE              BROCKPORT              3:30.78  
 11 JOHNSON, PATRICIA            SPENCERPORT            3:44.53  
 12 MC INTOSH, BRITTANI          EAST                   3:57.39  
 
Event 7  Girls 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 FINKE, CHRISTIE              FAIRPORT               6:53.16    10  
  2 RICHENDERFER, LAURA          PENFIELD               6:57.23     8  
  3 FOSTER, ANDREA               PENFIELD               7:52.96     6  
  4 GANDELL, RACHELL             FAIRPORT               7:55.39     4  
  5 HULL, SARAH                  BROCKPORT              8:24.52     2  
  6 WIEDERHOLD, ALI              ARCADIA                8:37.92     1  
  7 MERRIAM, MELISSA             CHURCHVILLE            8:44.71  
  8 FISHER, HEATHER              SPENCERPORT            8:47.68  
  9 MCGRAW, ERIN                 RUSH-HENR              8:50.39  
 10 GROAT, SARAH                 PENFIELD               9:00.64  
 11 MILLER, ERICA                EDISON                 9:37.42  
 12 ELGBERTT, MARIA              EAST                  10:11.24  
 13 LAURKIN, KATARAH             EDISON                10:41.18  
 14 LUANGROCH, SUSAN             EAST                  12:08.75  
 
Event 8  Girls 600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 CHANCE, NATASIA              EAST                   1:43.01    10  
  2 ELLIOT, KATIE                PENFIELD               1:45.09     8  
  3 SWEET, RACHEL                ATHENA                 1:45.23     6  
  4 DE RUSSO, KATIE              FAIRPORT               1:47.81     4  
  5 PAFFENDORF, LAUREN           SCHROEDER              1:50.92     2  
  6 WELCH, STEVIE                RUSH-HENR              1:51.49     1  
  7 HUFFMAN, LATTRICE            EDISON                 1:51.51  
  8 GRECO, YVONNE                SPENCERPORT            1:54.68  
  9 EWANOW, KARIN                SCHROEDER              1:54.91  
 10 HILL, ADRIANNA               BROCKPORT              1:55.59  
 11 CALI, TINA                   ATHENA                 1:57.11  
 12 WIEDERHOLD, ALI              ARCADIA                1:59.12  
 
Event 10  Girls 40 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 STEVENS, JENNA               CHURCHVILLE               6.5h    10  
  2 HARRIS, QUANTE               EDISON                    6.6h     8  
  3 BUDGEN, JESSICA              FAIRPORT                  6.7h     6  
  4 KARKI, SNEHATA               PENFIELD                  7.1h     4  
  5 EMILIANO, NICOLE             CHURCHVILLE               7.4h     2  
  6 GESSINGER, ALAYNA            FAIRPORT                  7.9h     1  
 
Event 10  Girls 40 Meter Hurdles
===================================================================
6 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 BUDGEN, JESSICA              FAIRPORT                  6.60Q  2 
  2 HARRIS, QUANTE               EDISON                    6.70Q  1 
  3 STEVENS, JENNA               CHURCHVILLE               6.80Q  3 
  4 KARKI, SNEHATA               PENFIELD                  7.00Q  1 
  5 GESSINGER, ALAYNA            FAIRPORT                  7.30Q  3 
  6 EMILIANO, NICOLE             CHURCHVILLE               7.40Q  2 
  7 KENNEDY, BERNADETTE          EAST                      7.70   2 
  8 ARNOLD, LAURA                ARCADIA                   8.00   3 
 -- OLSEN, LAUREN                FAIRPORT                    NT   1 
 -- FOX, KATIE                   PENFIELD                    NT   2 
 -- GRECO, YVONNE                SPENCERPORT                 NT   2 
 -- ROBINSON, KASEY              SCHROEDER                   NT   1 
 -- ROSSI, JACLYN                FAIRPORT                    NT   1 
 -- CRAIG, EMILY                 PENFIELD                    DQ   3 
 -- CRAWLEY, BRITTANY            GATES CHILI                 DQ   3 
 
Event 12  Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 ROWCLIFFE, MEGHAN            CHURCHVILLE            5:05.27    10  
  2 GRIGGS, SHANNON              HILTON                 5:06.39     8  
  3 GRIGGS, AMANDA               HILTON                 5:06.76     6  
  4 WOOTEN, JESSIE               RUSH-HENR              5:07.64     4  
  5 IAFRATI, LAURA               HILTON                 5:13.66     2  
  6 CHERNAK, LAURA               PENFIELD               5:14.18     1  
  7 FERRIMANI, LAUREN            FAIRPORT               5:14.20  
  8 DE RUSSO, KATIE              FAIRPORT               5:16.80  
  9 CASS, LAURA                  FAIRPORT               5:21.27  
 10 LITTLE, JULIA                BROCKPORT              5:27.28  
 11 HAWKE, BETHANY               BROCKPORT              5:36.85  
 12 KATZ, JENN                   SPENCERPORT            5:37.91  
 
Event 14  Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 DEWITT, CHRISTINA            GATES CHILI              42.13   5   10  
  2 BIGGS, JILL                  ATHENA                   45.26   4    8  
  3 WADE, AMANDA                 ARCADIA                  45.27   4    6  
  4 COLEY, IMANI                 EAST                     45.42   2    3  
  4 JOHNSON, DOMINIQUE           EAST                     45.42   5    3  
  6 BOJKO, LAURA                 CHURCHVILLE              45.86   2    1  
  7 HURLEY, MEGAN                PENFIELD                 45.92   4 
  8 FRANCIS, FAY                 RUSH-HENR                46.89   3 
  9 HESS, ERIKA                  FAIRPORT                 47.46   1 
 10 SNOOK, JAMIE                 SPENCERPORT              47.74   3 
 11 DALBA, ASHLEY                SPENCERPORT              47.84   1 
 12 KITTLEBURGER, ALLISON        SCHROEDER                48.11   1 
 13 KENNEDY, BERNADETTE          EAST                     49.92   2 
 -- CHANCE, NATASIA              EAST                        DQ   5 
 
Event 16  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 FAIRPORT                                           10:08.32    10  
  2 PENFIELD                                           10:29.37     8  
  3 HILTON                                             10:33.66     6  
  4 CHURCHVILLE-CHILI                                  10:55.84     4  
  5 GREECE ARCADIA                                     10:56.34     2  
  6 RUSH HENRIETTA                                     10:59.30     1  
  7 BROCKPORT                                          11:08.00  
  8 GATES CHILI                                        11:56.05  
 
Event 18  Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 EAST                                                4:21.02   2   10  
  2 GREECE ATHENA                                       4:27.14   2    8  
  3 FAIRPORT                                            4:34.00   2    6  
  4 WEBSTER SCHROEDER                                   4:36.34   1    4  
  5 PENFIELD                                            4:37.79   2    2  
  6 RUSH HENRIETTA                                      4:45.91   2    1  
  7 EDISON TECH                                         4:50.24   1 
  8 GATES CHILI                                         5:05.37   1 
 
Event 20  Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 EDISON TECH                                         1:55.38   2   10  
  2 GATES CHILI                                         1:55.63   3    8  
  3 RUSH HENRIETTA                                      1:56.92   3    6  
  4 FAIRPORT                                            1:59.79   2    4  
  5 EAST                                                2:00.15   3    2  
  6 CHURCHVILLE-CHILI                                   2:01.92   1    1  
  7 SPENCERPORT                                         2:03.06   1 
  8 PENFIELD                                            2:05.19   2 
  9 BROCKPORT                                           2:07.32   1 
 
Event 23  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 PHOUTHAVONGSA, TARA          BROCKPORT              5-06.00    10  
  2 THOMPSON, CHEZZARAY          EAST                   4-08.00     7  
  2 HESS, ERIKA                  FAIRPORT               4-08.00     7  
  4 COLT, MCKENZIE               ARCADIA                4-08.00     4  
  5 KARKI, SNEHATA               PENFIELD               4-08.00     2  
  6 SUTHERLAND, ERIN             PENFIELD               4-08.00     1  
  7 BUDGEN, JESSICA              FAIRPORT               4-06.00  
  7 MAY, SARA                    ATHENA                 4-06.00  
  7 HILL, KIMMIE                 CHURCHVILLE            4-06.00  
 10 HUFFMAN, LATTRICE            EDISON                 4-04.00  
 11 JACOBS, JILL                 PENFIELD               4-02.00  
 -- TATEO, SARAH                 PENFIELD                    NH  
 -- WELCH, STEVIE                RUSH-HENR                   NH  
 
Event 25  Girls Shot Put 4 throws
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 ROSS, NICOLE                 BROCKPORT             33-03.50    10  
  2 DUFF, ALLISON                BROCKPORT             31-02.50     8  
  3 COON, MEREDITH               PENFIELD              30-04.00     6  
  4 D'ANGELO, BIANCA             HILTON                29-06.50     4  
  5 TAYLOR, JOYCE                EAST                  29-02.00     2  
  6 ARSLANIAN, CHRISTEL          BROCKPORT             28-09.00     1  
  7 KUENS, STACY                 BROCKPORT             28-06.00  
  8 RUMPH, LACHANDRA             GATES CHILI           28-04.50  
  9 SHERIDAN, DAWN               ATHENA                27-10.50  
 10 HANDELMANN, EMILY            PENFIELD              27-09.00  
 11 SCHWEHM, JACKIE              FAIRPORT              26-08.00  
 12 GOLLWITZER, JACKIE           GATES CHILI           26-07.00  
 13 PALIS, KATIE                 SCHROEDER             26-05.00  
 14 DRAGOUT, SHELLA              EAST                  26-01.00  
 15 TAYLOR, JACKIE               EDISON                24-11.50  
 16 FOSTER, GRETCHEN             SPENCERPORT           24-04.50  
 
Event 27  Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 MAIER, JULIE                 ATHENA                11-00.00    10  
  2 SOSIK, BETH                  GATES CHILI            9-06.00     8  
  3 TANG, EMMA                   PENFIELD               9-00.00     6  
  4 LIPPINCOTT, TRACY            HILTON                 8-06.00     4  
  5 SAMUELSON, BRYNNE            BROCKPORT              8-00.00     2  
  6 DEEGAN, SARAH                SPENCERPORT            8-00.00     1  
  7 ZULOWSKI, JESSICA            PENFIELD               7-06.00  
  7 BOWERS, CAITLIN              GATES CHILI            7-06.00  
  7 DEWITT, STEPHANIE            PENFIELD               7-06.00  
 10 HOGAN, JENNY                 PENFIELD               7-00.00  
 10 USCHOLD, LAURA               SPENCERPORT            7-00.00  
 12 O'CONNELL, KELLY             RUSH-HENR              6-06.00  
 -- MARTELLO, DANIELLE           GATES CHILI                 NH  
 
Event 28  Girls Long Jump 3 jumps
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 PHOUTHAVONGSA, TARA          BROCKPORT             17-06.75    10  
  2 KEHOE, KELLY                 HILTON                15-10.50     8  
  3 LEGG, KATIE                  FAIRPORT              15-05.25     6  
  4 DUNBAR, LATOYA               HILTON                15-02.75     4  
  5 BELL, SIERRA                 EDISON                15-00.75     2  
  6 LIPPINCOTT, TRACY            HILTON                14-09.50     1  
  7 AGHAYERE, ITOHAN             RUSH-HENR             14-04.00  
  8 SUTHERLAND, ERIN             PENFIELD              14-03.75  
  9 BOJKO, LAURA                 CHURCHVILLE           14-03.25  
 10 GRIFFIN, SHENEQUA            EDISON                14-02.75  
 11 MOONEY, BETH                 GATES CHILI           13-10.50  
 12 DRAGOUT, SHELLA              EAST                  13-09.00  
 
Event 30  Girls Triple Jump 3 jumps
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 PHOUTHAVONGSA, TARA          BROCKPORT             37-03.25    10  
  2 BELL, SIERRA                 EDISON                33-09.00     8  
  3 KNOWLES, KATHRYN             CHURCHVILLE           33-01.00     6  
  4 KEHOE, KELLY                 HILTON                32-11.75     4  
  5 LEGG, KATIE                  FAIRPORT              32-11.50     2  
  6 LIPPINCOTT, TRACY            HILTON                31-08.75     1  
  7 USCHOLD, LAURA               SPENCERPORT           30-03.50  
  8 JAKUBOWSKI, KELLY            CHURCHVILLE           29-09.50  
  9 MARTENS, KATHRYN             SPENCERPORT           29-05.75  
 10 SUTHERLAND, ERIN             PENFIELD              29-01.50  
 11 MOONEY, BETH                 GATES CHILI           28-00.50  
 
=======================================================================
             Women - Team Rankings - 16 Events Scored
=======================================================================
   1) FAIRPORT                   94     2) HILTON                    59
   3) PENFIELD                   58     4) BROCKPORT                 53
   5) CHURCHVILLE-CHILI          44     6) EAST                      43
   7) EDISON TECH                37     8) GATES CHILI               36
   8) GREECE ATHENA              36    10) RUSH HENRIETTA            16
  11) GREECE ARCADIA             13    12) WEBSTER SCHROEDER          6
  13) SPENCERPORT                 1