Section V Meet of Champions - 3/2/2003  
                        Univ of Rochester                  
                         BOYS Results                       
 
Event 2  Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 HEATH, KYLE               11 VICTOR                 9:40.04  
  2 HRYVNIAK, DAVID           12 AQUINAS                9:42.88  
  3 EGGLESTON, JEFF           12 ARCADIA                9:44.48  
  4 LOWE, NATE                12 SPENCERPORT           10:03.73  
  5 MARTIN, CONNOR            10 FAIRPORT              10:15.82  
  6 FRIEDMAN, JOEY            10 BRIGHTON              10:25.12  
  7 YOUNG, ROBERT                NEWARK                10:40.68  
  8 CUMBO, BRETT              11 AQUINAS               10:55.31  
  9 BROWN, COREY                 BATAVIA               10:55.50  
 10 CALNON, TIM               10 AQUINAS               11:35.44  
 
Event 4  Boys 50 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 GORDON, AREL              12 AQUINAS                   5.77  
  2 TEJADA, JOSE              11 EAST                      5.92  
  3 BRENNAN, RYAN             11 AQUINAS                   5.93  
  4 GUILFORD, LAWRENCE        12 EDISON                    5.95  
 
Event 4  Boys 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                   Semis  H#
===================================================================
Semi-Finals
  1 GORDON, AREL              12 AQUINAS                   5.78Q  1 
  2 BRENNAN, RYAN             11 AQUINAS                   5.95Q  2 
  3 TEJADA, JOSE              11 EAST                      5.88Q  1 
  4 GUILFORD, LAWRENCE        12 EDISON                    5.96Q  2 
  5 WARE, NICK                12 OAKFIELD-ALA              6.11   2 
  6 LAURRI, MARK              12 CHURCHVILLE               6.18   2 
  7 GETTINGS, CHRIS           12 OLYMPIA                   6.30   1 
  8 GALLO, JASON              12 EASTRIDGE                 6.45   1 
 
Event 4  Boys 50 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 GORDON, AREL              12 AQUINAS                   5.81Q  2 
  2 GUILFORD, LAWRENCE        12 EDISON                    5.98Q  4 
  3 BRENNAN, RYAN             11 AQUINAS                   6.00Q  3 
  3 TEJADA, JOSE              11 EAST                      6.00Q  1 
  5 GALLO, JASON              12 EASTRIDGE                 5.99Q  4 
  6 WARE, NICK                12 OAKFIELD-ALA              6.13Q  1 
  7 LAURRI, MARK              12 CHURCHVILLE               6.20Q  2 
  8 GETTINGS, CHRIS           12 OLYMPIA                   6.24Q  3 
  9 PAFFENDORF, EDDIIE        12 SCHROEDER                 6.15   1 
 10 RINERE, CHRIS             11 OLYMPIA                   6.23   4 
 11 INFERNA, FRANK            12 SCHROEDER                 6.29   4 
 12 FERRARO, MARK             12 SCHROEDER                 6.33   2 
 13 MACGILVRAY, MATT          12 SPENCERPORT               6.37   1 
 14 ENRIGHT, DAN              12 PAL-MAC                   6.46   2 
 
Event 6  Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 KOLB, RYAN                12 ATHENA                 2:37.21  
  2 SIMMONS, JOHN             11 EDISON                 2:40.86  
  3 MC CLINTON, KYLE          11 MARION                 2:41.24  
  4 VAUGHAN, MATT             10 MENDON                 2:42.86  
  5 SNYDER, BEN               12 BRIGHTON               2:43.03  
  6 KATLIC, TIM               11 PENFIELD               2:46.50  
  7 D' ANGELO, BRIAN          12 BATAVIA                2:50.87  
  8 TORRES, RAUL              10 GATES CHILI            2:50.88  
  9 LAWRENCE, COLIN           11 RED CREEK              2:51.85  
 10 CROWLEY, DAN              11 MIDLAKES               2:54.02  
 11 AKENS, BRAD               11 MARCUS WHITM           2:55.25  
 12 PATALONO, DAVE            10 CHURCHVILLE            2:58.36  
 13 MAPES, TIM                11 BATAVIA                3:01.41  
 
Event 9  Boys 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 HORIATIS, JASON           11 SUTHERLAND             1:27.69  
  2 ARGENTIERI, PAT           12 HORNELL                1:28.46  
  3 GANSKOP, DEAN             12 WILLIAMSON             1:28.66  
  4 GREENE, JOE               10 EDISON                 1:28.82  
  5 BARBER, DAVE              12 MARION                 1:29.71  
  6 WHEELER, ISAAC            11 N ROSE WOLC            1:29.96  
  7 SESSION, AARON            12 WILSON                 1:30.36  
  8 TROTTIER, CHRIS           11 THOMAS                 1:31.43  
  9 REISS, STEVE              11 SPENCERPORT            1:32.22  
 10 BRALEY, TIM               12 RED CREEK              1:32.35  
 11 LOCKWOOD, COLIN           10 VICTOR                 1:32.36  
 12 PEFFLEY, JON               9 PENFIELD               1:39.50  
 13 BROWNSTEIN, DAVE          12 PENFIELD               1:44.50  
 
Event 11  Boys 40 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 GISSENDANNER, TERRELL     10 EDISON                    5.5h  
  2 SORREL, JIMMY             12 BROCKPORT                 5.6h  
  3 WILLIAMS, MARCUS          12 EAST                      5.7h  
  4 BRENNAN, JOHN             12 AQUINAS                   5.8h  
 
Event 11  Boys 40 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 GISSENDANNER, TERRELL     10 EDISON                    5.6hQ  2 
  2 SORREL, JIMMY             12 BROCKPORT                 5.8hQ  3 
  3 WILLIAMS, MARCUS          12 EAST                      6.0hQ  1 
  4 BRENNAN, JOHN             12 AQUINAS                   6.0hQ  2 
  5 LONG, CHRIS               12 BATAVIA                   6.1hQ  1 
  5 FITZGERALD, BRENDAN       11 PENFIELD                  6.1hQ  3 
  7 BRAUN, KEVIN              11 THOMAS                    6.3h   3 
  7 SHEARER, KYLE             11 SCHROEDER                 6.3h   2 
  9 THRALL, MIKE              12 OLYMPIA                   6.4h   1 
 
Event 13  Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 STEVENS, MARK             11 SUTHERLAND             4:29.37  
  2 ROSINSKI, STEVE           12 ATHENA                 4:31.62  
  3 SCAHILL, TOM              11 WILLIAMSON             4:36.73  
  4 ST.JAMES, MATT            12 CHURCHVILLE            4:43.37  
  5 PRIOLA, JOEY               9 FAIRPORT               4:48.87  
  6 OVERACKER, STEVE          11 FAIRPORT               4:49.22  
  7 MOORE, MIKE               11 MCQUAID                4:50.00  
  8 KATLIC, PETER             11 PENFIELD               4:50.33  
  9 O'CONNOR, KERRY           11 HORNELL                4:56.96  
 10 VELTZ, BRANDON            11 BROCKPORT              4:58.26  
 11 LAWRENCE, COLIN           11 RED CREEK              4:59.09  
 12 MARTINA, MATT              9 PENFIELD               5:02.60  
 13 JOHNSON, TOM              12 BROCKPORT              5:05.90  
 14 DEFELICE, CHRIS           10 BATAVIA                5:07.72  
 15 SWARTZ, CODY              12 ARCADIA                5:14.16  
 16 CASSIDY, KYLER            12 OLYMPIA                5:19.48  
 
Event 15  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 DE WITT, TRACY            12 GATES CHILI              36.30   2 
  2 GALLO, JASON              12 EASTRIDGE                37.30   2 
  3 REIS, DAVE                12 SCHROEDER                38.25   2 
  4 BRENNAN, RYAN             11 AQUINAS                  38.33   1 
  5 WYCKOFF, TOBY             10 THOMAS                   38.51   1 
  6 WEIDER, PAT               10 FAIRPORT                 43.50   1 
 
Event 15  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 GALLO, JASON              12 EASTRIDGE                37.80Q  2 
  2 DE WITT, TRACY            12 GATES CHILI              37.88Q  4 
  3 REIS, DAVE                12 SCHROEDER                38.51Q  1 
  4 BRENNAN, RYAN             11 AQUINAS                  39.15Q  3 
  5 WEIDER, PAT               10 FAIRPORT                 38.58q  1 
  6 WYCKOFF, TOBY             10 THOMAS                   38.63q  4 
  7 KULP, NICK                12 BROCKPORT                39.01   2 
  8 FRENCH, DEREK             12 WILSON                   39.43   3 
  9 DUERR, JUSTIN             11 THOMAS                   39.47   2 
 10 KITT, ALEX                11 CHURCHVILLE              40.49   1 
 11 GETTINGS, CHRIS           12 OLYMPIA                  41.02   3 
 12 MC CARTHY, RANDY          11 RED CREEK                41.72   4 
 
Event 17  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 HORNELL                                             8:24.66  
     1) SMITH, DEVON                    2) HANRAHAN, MIKE                 
     3) O'CONNOR, KERRY 11              4) PYER, BRANDON                  
     5) ARGENTIERI, PAT 12              6) WILLSEY, ADAM                  
  2 RUSH HENRIETTA                                      8:29.22  
  3 GREECE ATHENA                                       8:32.52  
  4 EDISON TECH                                         8:44.13  
  5 FAIRPORT                                            8:47.12  
  6 WILLIAMSON                                          9:02.25  
 
Event 19  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 GATES CHILI                                         3:41.29  
  2 EAST                                                3:46.32  
  3 WEBSTER THOMAS                                      3:46.57  
  4 RED CREEK                                           3:49.24  
 
Event 19  Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 GATES CHILI                                         3:43.94Q  2 
     1) PIXTON, KYLE 11                 2) PRINGLE, TICO                  
     3) WHITE, ROB                      4) DE WITT, TRACY 12              
     5) REYNOLDS, BRYAN                 6) FISHER, CHRIS                  
  2 EAST                                                3:47.69Q  1 
  3 WEBSTER THOMAS                                      3:46.16Q  2 
  4 RED CREEK                                           3:48.24Q  1 
  5 PALMYRA-MACEDON                                     3:46.58   2 
  6 BATAVIA                                             3:48.33   2 
  7 RUSH HENRIETTA                                      3:48.63   1 
  8 EDISON TECH                                         3:56.09   1 
 
Event 21  Boys 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 AQUINAS  INSTITUTE                                  1:36.73  
  2 EDISON TECH                                         1:36.93  
  3 WEBSTER SCHROEDER                                   1:38.55  
 
Event 21  Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 EDISON TECH                                         1:38.26Q  2 
  2 WEBSTER SCHROEDER                                   1:38.37Q  1 
  3 AQUINAS  INSTITUTE                                  1:38.89Q  3 
     1) GORDON, AREL 12                 2) O'MARA, JASON 12               
     3) BRENNAN, JOHN 12                4) BRENNAN, RYAN 11               
     5) BRAZAS, SHAWN 12                6) LO PRESTI, CRAIG               
  4 EAST                                                1:39.13   1 
  5 FAIRPORT                                            1:40.17   2 
  6 WILSON MAGNET                                       1:40.24   3 
  7 LEROY                                               1:41.64   2 
  8 PITTSFORD MENDON                                    1:42.58   1 
  9 BATAVIA                                             1:46.18   3 
 
Event 22  Boys High Jump start at 5'8
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 STEGER, MATT              12 SCHROEDER              6-05.00  
  2 JEMISON, DENNIS           11 EDISON                J6-05.00  
  3 RAFFERTY, REAGAN          10 VICTOR                 6-02.00  
  4 LOSEY, MATT               11 MARCUS WHITM          J6-02.00  
  5 BRAZAS, SHAWN             12 AQUINAS                5-10.00  
  5 WEST, MICHAEL                NEWARK                 5-10.00  
  7 RICHMAN, SHAWN            11 WILLIAMSON            J5-10.00  
  8 SCHEG, PHIL               11 ATHENA                 5-08.00  
  9 ELLSON, DUNCAN            11 PENFIELD              J5-08.00  
 -- FREAR, NEIL                  EASTRIDGE                   NH  
 -- RAKOSKI, NOAH             12 BROCKPORT                   NH  
 
Event 24  Boys Shot Put 3 throws
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 TAYLOR, CHRIS             12 EDISON                49-01.00  
  2 VANCAESEELE, ERIC         12 RED JACKET            48-11.50  
  3 UCHE, CHINEDU             12 EAST                  48-07.50  
  4 BOTHWELL, TIM             12 FAIRPORT              46-07.50  
  5 FALLONE, BRANDON          11 OLYMPIA               46-06.50  
  6 O'MARA, JASON             12 AQUINAS               46-03.00  
  7 CARPENTER, MATT           12 FAIRPORT              45-06.50  
  8 BOWERMAN, NATE            12 VICTOR                45-06.00  
  9 WHITE, RON                12 SPENCERPORT           43-07.00  
 10 HAMLIN, JAKE              12 BROCKPORT             43-00.50  
 11 DARLING, JUSTIN           12 MIDLAKES              42-04.50  
 12 ALBERT, MIKE              12 GATES CHILI           42-01.00  
 13 RUDY, CHRIS               12 PAL-MAC               41-09.00  
 14 CZORA, DAVE               12 SPENCERPORT           41-06.50  
 15 SWINT, DEVIN              11 EDISON                41-06.00  
 15 JONES, MATT               12 HORNELL               41-06.00  
 
Event 26  Boys Pole Vault opens at 10'
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 PARK, ANDREW              12 FAIRPORT              15-02.00  
  2 BRHEL, CHRIS              12 GATES CHILI           14-00.00  
  3 REYNOLDS, MIKE            11 FAIRPORT             J14-00.00  
  4 HERMAN, NICK              10 GATES CHILI           12-06.00  
  5 BRIGGS, JOE               12 LYONS                 11-06.00  
  5 CINQUEGRANA, CHAD            NEWARK                11-06.00  
  7 DEFELICE, KEVIN           12 BATAVIA              J11-06.00  
  8 WALVOORD, RYAN            12 WILLIAMSON            10-00.00  
 -- LONG, CHRIS               12 BATAVIA                     NH  
 -- BUTTACCIO, TRAVIS         10 MIDLAKES                    NH  
 
Event 29  Boys Long Jump 3 jumps
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 PETERSON, RYAN            12 FAIRPORT              22-00.50  
  2 JENKIINS, JARREL          12 WILSON                21-07.25  
  3 CHANDLER, JUSTIN          12 EDISON                21-04.00  
  4 GISSENDANNER, TERRELL     10 EDISON                21-01.50  
  5 BRENNAN, JOHN             12 AQUINAS               21-00.50  
  6 BUTTACCIO, TRAVIS         10 MIDLAKES              20-03.50  
  7 GARBACH, GRANT            12 MENDON                20-03.00  
  8 RAKOSKI, NOAH             12 BROCKPORT             20-01.50  
  9 DICAMPI, NICK             12 GENEVA                19-10.25  
 10 GETTINGS, CHRIS           12 OLYMPIA               18-06.50  
 
Event 31  Boys Triple Jump 3 jumps
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 JEMISON, DENNIS           11 EDISON                45-00.25  
  2 WEST, MICHAEL                NEWARK                44-07.00  
  3 SORREL, JIMMY             12 BROCKPORT             44-06.75  
  4 STEGER, MATT              12 SCHROEDER             43-03.50  
  5 GISSENDANNER, TERRELL     10 EDISON                42-10.75  
  6 MASON, PERRY              12 LYONS                 40-06.00  
  7 GARBACH, GRANT            12 MENDON                40-04.50  
  8 MORAN, TIM                11 MARION                40-03.50  
  9 DICAMPI, NICK             12 GENEVA                40-02.75  
 10 COOPER, RICHARD           10 EAST                  40-00.75