Licensed to Webster High School                           Hy-Tek's Meet Manager
                      SECTION V CHAMPIONSHIPS - 5/24/2003                      
                               WEBSTER THOMAS HS                               
                               BOYS AA Results                                 
 

 

Place

 

School

 

Points

 

1

 

Fairport

 

138

 

2

 

Pittsford

 

81

 

3

 

Gates Chili

 

64

 

4

 

Edison Tech

 

63

 

5

 

Rush Henrietta

 

60

 

6

 

Brockport

 

47

 

7

 

Greece Athena

 

33

 

7

 

East

 

33

 

9

 

Penfield

 

21

 

10

 

Webster Schroeder

 

18

 
Boys 100 Meter Dash AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rambo, Justin             12 Rush-Henr                11.37   2 
  2 Green, Jeff               12 Fairport                 11.39   2 
  3 Garbach, Grant            12 Pittsford                11.41   2 
  4 Tejada, Jose              12 East                     11.66   2 
  5 Jones, Gary                9 Schroeder                11.70   2 
  6 Kerxhalli, Mike           12 Brockport                11.71   1 
  7 Murphy, Derek             11 Gates Chili              11.82   1 
  8 MC Kinney, Alton           9 East                     11.87   1 
  9 Ferraro, Mark             12 Schroeder                11.94   1 
 10 Cahill, Mike              11 Rush-Henr                12.20   1 
 11 Miller, JP                11 Edison                   12.32   1 
 
Boys 200 Meter Dash AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 De Witt, Tracy            12 Gates Chili              22.60   2 
  2 Weider, Pat               10 Fairport                 23.19   2 
  3 Green, Jeff               12 Fairport                 23.31   2 
  4 Baron, Scott              11 Pittsford                23.32   2 
  5 Elman, David              10 Pittsford                23.65   1 
  6 Wilson, Kenny             12 East                     23.78   2 
  7 Jones, Gary                9 Schroeder                23.88   1 
  8 Tejada, Jose              12 East                     24.03   1 
  9 Guilford, Lawrence        11 Edison                   24.13   2 
 10 Kerxhalli, Mike           12 Brockport                24.50   1 
 11 Chandler, Justin          12 Edison                   24.78   2 
 12 Reis, Dave                12 Schroeder                29.37   2 
 
Boys 400 Meter Run AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 De Witt, Tracy            12 Gates Chili              50.99   2 
  2 Kulp, Nick                11 Brockport                51.46   2 
  3 Marshall, Xavier          10 Fairport                 53.55   2 
  4 Weider, Pat               10 Fairport                 53.77   2 
  5 Reis, Dave                12 Schroeder                54.33   1 
  6 Simmons, John             11 Edison                   54.47   2 
  7 Chanberry, Nathan         10 Penfield                 54.65   1 
  8 Greene, Joe               10 Edison                   54.78   2 
  9 Tisdale, Jalove           11 East                     55.65   2 
 10 Sigler, Dan               11 Pittsford                55.72   1 
 11 Heinsbergen, Tom          11 Brockport                55.82   1 
 12 Cooper, Richard           10 East                     57.34   1 
 13 Williams, Ron             11 Rush-Henr                57.35   1 
 14 Uche, Ify                 10 East                     58.48   1 
 
Boys 800 Meter Run AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kolb, Ryan                12 Athena                 1:59.56  
  2 Suozzi, Angelo            12 Pittsford              2:00.21  
  3 Hortiatis, Jason          11 Pittsford              2:06.24  
  4 McCarthy, Charlie         10 Pittsford              2:07.85  
  5 Hubbell, Jesse            11 Fairport               2:12.68  
  6 Fisher, Chris             11 Gates Chili            2:12.91  
  7 Suter, Zach               11 Schroeder              2:14.96  
  8 Greene, Joe               10 Edison                 2:18.91  
  9 Zuhlke, Kyle              11 Edison                 2:20.26  
 10 Elliott, Stephen          11 Penfield               2:23.40  
 
Boys 1600 Meter Run AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rosinski, Steve           12 Athena                 4:20.67  
  2 Stevens, Mark             11 Pittsford              4:29.00  
  3 Katlic, Tim               11 Penfield               4:29.05  
  4 Overacker, Steve          11 Fairport               4:32.01  
  5 Potter, Harrison          11 Gates Chili            4:42.73  
  6 Dolan, Brett              10 Rush-Henr              4:47.22  
  7 Deady, Matt                9 Fairport               4:48.33  
  8 Martina, Matt              9 Penfield               4:53.24  
  9 Prok, Corey               11 Rush-Henr              4:55.05  
 10 Coon, Craig                9 Penfield               4:59.61  
 11 Priola, Joey               9 Fairport               5:00.63  
 12 Moore, Tyler              12 Penfield               5:00.65  
 13 Gunsales, Ryan            10 Gates Chili            5:17.87  
 13 Veltz, Brandon            11 Brockport              5:17.87  
 
Boys 3200 Meter Run AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Quinn, Teddy                 Rush-Henr              9:55.58  
  2 Faubert, Tim              12 Rush-Henr             10:09.75  
  3 Martin, Connor            10 Fairport              10:12.52  
  4 Coon, Craig                9 Penfield              10:16.19  
  5 Varble, Andrew            11 Rush-Henr             10:22.22  
  6 Priola, Joey               9 Fairport              10:33.14  
  7 Torres, Raul              10 Gates Chili           10:34.28  
  8 Gauthier, Jon             10 Rush-Henr             10:35.43  
  9 Johnson, Tom              12 Brockport             10:39.51  
 10 Robinson, Corey            8 Athena                10:39.71  
 11 Peffley, Jon               9 Penfield              10:41.95  
 12 Mooney, Brian             11 Gates Chili           10:43.29  
 13 DE George, Ben            10 Rush-Henr             11:01.27  
 
Boys 110 Meter Hurdles AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gissendanner, Terrell     10 Edison                   14.96   2 
  2 Sorel, Jimmy              11 Brockport                15.37   2 
  3 Williams, Marcus          12 East                     15.92   2 
  4 Nash, Colin                  Fairport                 15.94   2 
  5 Fitzgerald, Brendan       11 Penfield                 16.34   2 
  6 Wilson, Kenny             12 East                     16.39   2 
  7 Shearer, Kyle             11 Schroeder                16.68   1 
  8 Simmons, John             11 Edison                   17.11   2 
  9 Williams, Bradley         12 Edison                   17.20   2 
 10 Ryan, Andrew              11 Pittsford                17.31   1 
 11 Reynolds, Mike            11 Fairport                 17.49   1 
 12 Zuhlke, Kyle              11 Edison                   20.87   1 
 -- Cook, Will                10 Gates Chili                 DQ   1 
 -- Pringle, Tico             11 Gates Chili                 DQ   1 
 
Boys 400 Meter Hurdles AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nash, Colin                  Fairport                 55.83   2 
  2 Gissendanner, Terrell     10 Edison                   56.49   2 
  3 Pixton, Kyle              11 Gates Chili              56.94   2 
  4 Shearer, Kyle             11 Schroeder              1:00.00   2 
  5 Fitzgerald, Brendan       11 Penfield               1:00.50   2 
  6 Ryan, Andrew              11 Pittsford              1:01.24   2 
  7 Fricke, Tim                  Fairport               1:01.86   1 
  8 Simmons, John             11 Edison                 1:01.88   2 
  9 Sorel, Jimmy              11 Brockport              1:02.22   2 
 10 Jemison, Dennis           11 Edison                 1:02.63   1 
 11 Tuttle, Graham            12 Pittsford              1:03.03   1 
 12 Wegman, Andy              11 Rush-Henr              1:03.38   1 
 13 Williams, Bradley         12 Edison                 1:03.46   1 
 14 Henning, Kyle             11 Athena                 1:04.40   1 
 
Boys 3000 Meter Steeplechase AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Martin, Connor            10 Fairport              10:21.03  
  2 Haskell, Will             10 Rush-Henr             10:22.18  
  3 Deady, Matt                9 Fairport              10:35.66  
  4 Katlic, Peter             11 Penfield              10:38.17  
  5 Elliott, Brad             12 Gates Chili           10:59.87  
  6 Ruhland, Charles          10 Rush-Henr             11:17.80  
  7 Heimbueger, Matt          12 Rush-Henr             11:47.10  
  8 Farrell, Brian            10 Gates Chili           11:49.65  
  9 Kramer, Isaac              9 East                  11:49.84  
 10 Metzler, Adam              9 East                  12:30.67  
 11 Miller, Eric              10 Penfield              12:32.32  
 
Boys 4x100 Meter Relay AA
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Pittsford                                             44.35   2 
  2 Fairport                                              44.82   2 
  3 Edison Tech                                           45.11   2 
  4 East                                                  45.25   2 
  5 Webster Schroeder                                     45.82   2 
  6 Greece Athena                                         46.80   1 
  7 Rush Henrietta                                        46.92   2 
  8 Gates Chili                                           48.18   1 
 -- Penfield                                                 DQ   1 
 
Boys 4x400 Meter Relay AA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Gates Chili                                         3:30.91  
  2 Pittsford                                           3:36.42  
  3 Edison Tech                                         3:38.50  
  4 Fairport                                            3:38.79  
  5 Rush Henrietta                                      3:39.99  
  6 East                                                3:41.50  
  7 Greece Athena                                       3:42.18  
  8 Penfield                                            3:57.53  
 
Boys 4x800 Meter Relay AA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Pittsford                                           8:12.50  
  2 Rush Henrietta                                      8:12.61  
  3 Fairport                                            8:24.99  
  4 Greece Athena                                       8:27.57  
  5 Penfield                                            8:43.76  
  6 Gates Chili                                         8:50.63  
  7 Edison Tech                                         9:29.04  
 
Boys High Jump AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jemison, Dennis           11 Edison                 5-08.00  
  2 Hare, Jeff                11 Fairport               5-06.00  
  2 Park, Andrew              12 Fairport               5-06.00  
  4 Rakoski, Noah             12 Brockport             J5-06.00  
  4 Wilson, Kenny             12 East                  J5-06.00  
  6 Hogrefe, Eric             11 Pittsford              5-04.00  
 -- Watkins, Jerry             9 Edison                      NH  
 -- Riley, Robert              9 Edison                      NH  
 -- Steger, Matt              12 Schroeder                   NH  
 -- Bell, Erik                10 Edison                      NH  
 -- Harris, Shawn             12 Gates Chili                 NH  
 -- Hills, Donnie             11 Gates Chili                 NH  
 -- Carmody, Kevin             9 Athena                      NH  
 -- Ridgeway, Jermaine         9 Edison                      NH  
 -- Minter, Nick              10 Rush-Henr                   NH  
 
Boys Long Jump AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rambo, Justin             12 Rush-Henr             21-01.00  
  2 Williams, Travis             Athena                20-03.00  
  3 Peterson, Ryan            12 Fairport              19-11.00  
  4 Garbach, Grant            12 Pittsford             19-04.50  
  5 MC Kinney, Alton           9 East                  19-01.75  
  6 Marshall, Xavier          10 Fairport              19-01.00  
  7 Chandler, Justin          12 Edison                18-10.00  
  8 Steger, Matt              12 Schroeder             18-09.50  
  9 Cooper, Richard           10 East                  18-08.00  
 10 Monu, J.B.                 9 Pittsford             18-02.00  
 11 Miller, Marlin            12 Athena                17-08.00  
 12 Miller, JP                11 Edison                17-07.00  
 13 Rakoski, Noah             12 Brockport             17-04.00  
 14 Hills, Donnie             11 Gates Chili           16-05.50  
 -- Alston, Nate              11 Edison                      ND  
 -- Duval, Antwon             10 Edison                      ND  
 
Boys Triple Jump AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sorel, Jimmy              11 Brockport             44-06.00  
  2 Jemison, Dennis           11 Edison                43-03.00  
  3 Jones, Gary                9 Schroeder             42-07.25  
  4 Gissendanner, Terrell     10 Edison                42-03.00  
  5 Pixton, Kyle              11 Gates Chili           41-03.50  
  6 Cooper, Richard           10 East                  40-11.00  
  7 Steger, Matt              12 Schroeder             40-01.50  
  8 Williams, Marcus          12 East                  39-02.00  
  9 Garbach, Grant            12 Pittsford             38-11.50  
 10 Hogrefe, Eric             11 Pittsford             38-08.00  
 11 Pistner, Andy                Fairport              38-02.50  
 12 Rakoski, Noah             12 Brockport             36-00.00  
 13 Omeally, Chaz             10 Gates Chili           35-06.25  
 -- Watkins, Jerry             9 Edison                      ND  
 -- Alston, Nate              11 Edison                      ND  
 -- Miller, JP                11 Edison                      ND  
 
Boys Shot Put AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Taylor, Chris             12 Edison                47-11.25  
  2 Carpenter, Matt           12 Fairport              47-11.00  
  3 Uche, Chinedu             12 East                  46-06.75  
  4 Hamlin, Jake              12 Brockport             45-04.50  
  5 Bothwell, Tim             12 Fairport              45-04.00  
  6 Silco, Matt               12 Pittsford             43-04.50  
  7 Penkin, Mike              11 Athena                39-03.25  
  8 MC Dowell, Brandon        10 East                  38-03.00  
  9 Dailey, Jason             12 Gates Chili           37-10.25  
 10 Barton, Ben                9 Brockport             34-09.75  
 11 Michel, Jeff              11 Rush-Henr             32-08.25  
 -- Leuthe, James             12 Rush-Henr                   ND  
 
Boys Discus Throw AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bothwell, Tim             12 Fairport                133-00  
  2 Clar, Chris               12 Gates Chili             129-11  
  3 Jiminez, Alex             10 Gates Chili             127-00  
  4 Carpenter, Matt           12 Fairport                120-11  
  5 Hamlin, Jake              12 Brockport               111-04  
  6 Baker, Paul               10 Brockport               108-03  
  7 Prescott, Tim             12 East                    105-09  
  8 MC Dowell, Brandon        10 East                    105-07  
  9 Taylor, Chris             12 Edison                  105-04  
 10 Silco, Matt               12 Pittsford               104-03  
 11 Uche, Chinedu             12 East                    102-11  
 12 Vilaty, Basisty           10 Brockport                97-08  
 13 Bell, Will                12 Pittsford                86-09  
 14 Szilagyi, Mike            12 Pittsford                82-04  
 -- Leuthe, James             12 Rush-Henr                 FOUL  
 
Boys Outdoor Pentathlon AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 VanDenBerghe, Clark       12 Brockport                 2614  
  2 Joseph, Matt              11 Pittsford                 2557  
  3 Omoregie, Andy             9 Gates Chili               2388  
  4 Nolan, Brandon            10 East                      2350  
  5 Grayeski, Chris           12 Schroeder                 2344  
  6 La Polla, Joe             10 Penfield                  2342  
  7 Withrow, Zach             12 Pittsford                 2285  
  8 Kilpatrick, Steve          9 Rush-Henr                 1995  
  9 Donlon, Taylor            12 Gates Chili               1928