Licensed to Webster High School                           Hy-Tek's Meet Manager
                      SECTION V CHAMPIONSHIPS - 5/24/2003                      
                               WEBSTER THOMAS HS                               
                             BOYS A Results                                    
 

 

Place

 

School

 

Points

 

1

 

Irondequoit

136

 

 

2

 

Canandaigua

75

 

 

3

 

Spencerport

70

 

 

4

 

Newark

55

 

 

5

 

Wilson Magnet

45

 

 

6

 

Brighton

43

 

 

7

 

Churchville-Chili

40

 

 

8

 

Greece Arcadia

38

 

 

9

 

Greece Olympia

31

 

 

10

 

McQuaid Jesuit

24

 

 
 
Boys 100 Meter Dash A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Frenney, Derrick          12 Canandaigua              11.51   2 
  2 Kuhn, Andy                11 Irondequoit              11.61   2 
  3 Collier, Kevin               Churchville              11.63   2 
  4 Ellis, Tyrone                Churchville              11.93   2 
  5 Fix, Greg                  9 McQuaid                  12.03   2 
  6 MacGilvray, Matt          12 Spencerport              12.15   1 
  7 Sheridan, Dave             9 Arcadia                  12.19   1 
  8 Sallerson, Dustin         12 Irondequoit              12.27   2 
  9 Hanley, LaMarvin          10 Wilson                   12.28   1 
 10 Orlando, Matt              9 Irondequoit              12.76   1 
 11 Gettings, Chris           12 Olympia                  15.82   2 
 
Boys 200 Meter Dash A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Frenney, Derrick          12 Canandaigua              23.08   2 
  2 Kuhn, Andy                11 Irondequoit              23.54   2 
  3 Ellis, Tyrone                Churchville              23.69   2 
  4 Pask, Ken                 11 Arcadia                  23.80   1 
  5 Collier, Kevin               Churchville              24.10   1 
  6 Fix, Greg                  9 McQuaid                  24.65   2 
  7 Mackaravitz, Cager           Irondequoit              24.72   2 
  8 Hogue, John                  Spencerport              24.87   1 
  9 Hanley, LaMarvin          10 Wilson                   25.04   1 
 10 Bowles, Dan                  Arcadia                  25.35   1 
 11 MacGilvray, Matt          12 Spencerport              25.83   2 
 12 Thomas, Jason             12 Wilson                   26.35   1 
 
Boys 400 Meter Run A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nelson, Ryan              12 Canandaigua              53.02   2 
  2 Session, Aaron            12 Wilson                   53.08   2 
  3 Reiss, Steve              11 Spencerport              53.48   2 
  4 Churey, Adam              10 Newark                   53.72   2 
  5 Mackaravitz, Cager           Irondequoit              54.29   2 
  6 French, Derek             12 Wilson                   55.02   1 
  7 Oberst, Mike              10 Irondequoit              55.56   2 
  8 Pavia, Lyle                  Spencerport              55.89   1 
  9 Brehm, Cooper             12 Irondequoit              56.04   2 
 10 Abercrombie, David        11 Irondequoit              56.44   1 
 11 Boehm, Dan                10 Irondequoit              56.68   1 
 12 Kitt, Alex                11 Churchville              56.79   1 
 13 Packer, Trevor             9 McQuaid                  57.10   1 
 
Boys 800 Meter Run A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lowe, Nate                12 Spencerport            2:00.13  
  2 Snyder, Ben               12 Brighton               2:00.74  
  3 Moore, Mike               11 McQuaid                2:04.59  
  4 Sivartz, Cody             12 Arcadia                2:06.32  
  5 Vanpeusen, Kyle           12 Churchville            2:07.43  
  6 Session, Aaron            12 Wilson                 2:08.20  
  7 Davis, Mike               10 Canandaigua            2:09.33  
  8 Boehm, Dan                10 Irondequoit            2:12.01  
  9 Churey, Adam              10 Newark                 2:14.16  
 10 Divirgilio, Alex          11 Irondequoit            2:16.85  
 11 Larson, Andy              10 Canandaigua            2:16.97  
 12 Law, Steve                   Newark                 2:18.96  
 13 Williford, Keith          12 Canandaigua            2:19.27  
 14 Kieliszak, Chris          12 Irondequoit            2:19.55  
 15 Jones, Eric               12 Irondequoit            2:19.95  
 16 Houghtling, Corey          9 Arcadia                2:20.89  
 
Boys 1600 Meter Run A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eggleston, Jeff           12 Arcadia                4:27.33  
  2 St.James, Matt            12 Churchville            4:31.80  
  3 Moore, Mike               11 McQuaid                4:35.49  
  4 Friedman, Joey            10 Brighton               4:42.73  
  5 Detty, andrew                Irondequoit            4:43.76  
  6 Young, Robert             11 Newark                 4:48.00  
  7 Arazoza, Nick             10 McQuaid                4:49.84  
  8 Kleehammer, Greg          11 Canandaigua            4:56.99  
  9 Juda, Dan                 12 Irondequoit            5:03.38  
 10 Brinkman, Sean               Spencerport            5:07.46  
 11 Hodge, Chris              10 Wilson                 5:11.04  
 12 Vollenweider, Sean         8 Canandaigua            5:12.85  
 
Boys 3200 Meter Run A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lowe, Nate                12 Spencerport           10:03.86  
  2 Spaulding, Dan            10 Churchville           10:15.76  
  3 Juda, Dan                 12 Irondequoit           10:20.85  
  4 Divirgilio, Alex          11 Irondequoit           10:33.47  
  5 Lopiano, Chris            12 Irondequoit           10:47.73  
  6 Lanigan, Mark                Irondequoit           10:52.54  
  7 Mui, Chris                 8 Brighton              11:00.37  
  8 Peres, Jon                 9 Brighton              11:16.23  
  9 Hann, Jon                    Newark                11:23.44  
 10 Vanroo, Andy              10 Arcadia               11:27.94  
 11 Moynihan, James           10 McQuaid               11:29.00  
 
Boys 110 Meter Hurdles A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ramsey, Steven            10 Wilson                   16.48   2 
  2 Jones, Chris              11 Brighton                 16.81   2 
  3 Van Halle, Jason          12 Newark                   17.33   2 
  4 West, Michael                Newark                   18.06   2 
  5 Stimson, Ryan                Irondequoit              18.22   2 
  6 Kraftschick, Brian           Irondequoit              18.26   2 
  7 Steenberge, Mike          10 McQuaid                  19.14   1 
  8 Thrall, Mike              12 Olympia                  19.59   2 
  9 Goldfischer, Madison         Arcadia                  19.61   1 
 10 Babeck, Tyler              9 Arcadia                  20.19   1 
 11 Paulk, Marcus             11 Wilson                   20.39   2 
 
Boys 400 Meter Hurdles A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jones, Chris              11 Brighton               1:00.26   2 
  2 Kraftschick, Brian           Irondequoit            1:02.26   2 
  3 Spayd, Tim                12 Canandaigua            1:02.84   2 
  4 Wodarski, Mike            10 McQuaid                1:05.52   2 
  5 Delgado, Ferdinand        12 Wilson                 1:05.68   2 
  6 Stimson, Ryan                Irondequoit            1:06.44   2 
  7 Tyo, Jeff                    Spencerport            1:07.07   2 
  8 Wright, Clayton            9 Canandaigua            1:07.59   1 
  9 Hernberg, Mark            10 Irondequoit            1:07.61   1 
 10 Lappin, Jim                9 McQuaid                1:07.99   1 
 11 Payne, Lamarr                Arcadia                1:10.23   1 
 
Boys 3000 Meter Steeplechase A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lowe, Nate                12 Spencerport           10:06.77  
  2 Juda, Dan                 12 Irondequoit           10:22.37  
  3 Divirgilio, Alex          11 Irondequoit           10:24.41  
  4 Young, Robert             11 Newark                10:25.50  
  5 Toot, Chris               11 Arcadia               10:44.89  
  6 Lanigan, Mark                Irondequoit           10:53.26  
  7 Arazoza, Nick             10 McQuaid               10:56.98  
  8 Seppeler, Greg               Newark                11:10.91  
  9 Green, Nick               10 Wilson                11:18.64  
 10 Aten, Tom                 11 Brighton              11:20.77  
 11 Andrews, Mike             10 McQuaid               13:22.13  
 
Boys 4x100 Meter Relay A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Canandaigua                                           45.65  
  2 Wilson Magnet                                         45.95  
  3 Irondequoit                                           46.27  
  4 Spencerport                                           48.02  
  5 Greece Arcadia                                        48.18  
  6 Brighton                                              48.50  
 
Boys 4x400 Meter Relay A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Canandaigua                                         3:31.75  
  2 Spencerport                                         3:35.75  
  3 Irondequoit                                         3:36.45  
  4 Wilson Magnet                                       3:41.44  
  5 Brighton                                            3:47.47  
  6 McQuaid Jesuit                                      3:48.24  
  7 Greece Arcadia                                      4:11.27  
 
Boys 4x800 Meter Relay A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Greece Arcadia                                      8:41.71  
  2 Irondequoit                                         8:41.92  
  3 Newark                                              8:46.34  
  4 McQuaid Jesuit                                      9:05.64  
  5 Spencerport                                         9:17.11  
  6 Canandaigua                                         9:25.09  
  7 Wilson Magnet                                       9:33.77  
 
Boys High Jump A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 West, Michael                Newark                 5-08.00  
  2 Rychlik, Aron             12 Canandaigua            5-06.00  
  3 Cooper, Brandon           12 Spencerport           J5-06.00  
  4 Abercrombie, David        11 Irondequoit            5-04.00  
  5 Tyo, Jeff                    Spencerport           J5-04.00  
 -- Salmon, Anthony           11 Wilson                      NH  
 
Boys Long Jump A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 West, Michael                Newark                20-01.00  
  2 Libera, Chris             10 Canandaigua           19-03.50  
  3 Pask, Ken                 11 Arcadia               19-03.00  
  4 Ellis, Tyrone                Churchville           19-02.00  
  5 Sallerson, Dustin         12 Irondequoit           18-11.50  
  6 Cooper, Brandon           12 Spencerport           18-09.75  
  7 Jenkins, Jarell           12 Wilson                18-09.00  
  8 Spayd, Tim                12 Canandaigua           18-06.00  
  9 Young, Bradley            10 Wilson                17-10.00  
 10 Fix, Greg                  9 McQuaid               17-08.50  
 11 Georgetti, Gino              Arcadia               17-03.00  
 12 HO Kim, Yeon              10 Brighton              17-01.50  
 13 Blackburn, Marston         9 Wilson                15-10.00  
 13 Middleton, Andrew            Irondequoit           15-10.00  
 15 Gonzalez, Jose            11 Canandaigua           15-09.00  
 -- Brugger, Chris            10 Churchville                 ND  
 
Boys Triple Jump A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sallerson, Dustin         12 Irondequoit           43-04.50  
  2 West, Michael                Newark                42-10.00  
  3 Ramsey, Steven            10 Wilson                41-03.75  
  4 French, Derek             12 Wilson                40-10.75  
  5 Libera, Chris             10 Canandaigua           40-01.00  
  6 Hodge, Chris              10 Wilson                38-08.00  
  7 Young, Bradley            10 Wilson                37-06.00  
  8 Gonzalez, Jose            11 Canandaigua           37-02.75  
  9 Babeck, Tyler              9 Arcadia               36-07.50  
 10 Schact, Ben               11 Brighton              35-08.00  
 11 Goldfischer, Madison         Arcadia               34-08.00  
 12 Middleton, Andrew            Irondequoit           34-04.50  
 -- Brugger, Chris            10 Churchville                 ND  
 -- Cooper, Brandon           12 Spencerport                 ND  
 -- Hogue, John                  Spencerport                 ND  
 
Boys Shot Put A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Benvenuto, Jon            12 Irondequoit           48-01.00  
  2 Fallone, Brandon          11 Olympia               46-02.50  
  3 Desilet, Matt             10 Irondequoit           44-05.75  
  4 Santillo, Tom                Olympia               41-07.00  
  5 Gettings, Chris           12 Olympia               41-02.25  
  6 Grimes, Barry             11 Spencerport           39-10.75  
  7 Follaco, Andy                Irondequoit           39-01.25  
  8 Van Halle, Jason          12 Newark                38-10.75  
  9 D'Arienzo, Nicholas       10 Irondequoit           38-08.00  
 10 Koram, Khente             12 Brighton              38-00.50  
 11 Shelly, Devin             12 McQuaid               37-00.50  
 12 Nemeth, Joe                9 McQuaid               36-10.75  
 13 O'Riley, Steve            10 Wilson                36-02.00  
 14 MC Closkey, Colin            Spencerport           36-01.25  
 -- Manns, Ed                 10 Arcadia                     ND  
 -- Bailey, Drew                 Arcadia                     ND  
 
Boys Discus Throw A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Schweppe, Devin           12 Brighton                126-02  
  2 Olson, Justin             10 Irondequoit             122-06  
  3 Fallone, Brandon          11 Olympia                 119-02  
  4 Benvenuto, Jon            12 Irondequoit             119-00  
  5 Lannon, Tim               12 Newark                  118-04  
  6 Gettings, Dan                Olympia                 117-06  
  7 Crane, Nate               12 Canandaigua             117-02  
  8 O'Riley, Steve            10 Wilson                  115-00  
  9 Van Halle, Jason          12 Newark                  113-07  
 10 Nemeth, Joe                9 McQuaid                 112-00  
 11 Follaco, Andy                Irondequoit             111-07  
 12 Parizek, Greg                Hilton                  108-11  
 13 Shelly, Devin             12 McQuaid                 106-09  
 14 Ruff, Matt                12 Spencerport             101-06  
 15 Crosby, Adam               9 Canandaigua             100-02  
 -- Burgstrom, Mike           11 Spencerport               FOUL  
 
Boys Outdoor Pentathlon A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rinere, Chris             11 Olympia                   2281  
  2 Sauter, M                    Spencerport               2007  
  3 Maloney, Chris               Irondequoit               1993  
  4 Fantigrossi, Peter        11 Irondequoit               1936  
  5 Anderson, Shaun              Irondequoit               1917  
  6 Frisch, Jeff              12 Spencerport               1893  
  7 Oulette, Dave             10 McQuaid                   1829  
  8 MC Closkey, Colin            Spencerport               1728  
  9 Hall, Kevin                  Irondequoit               1300