MONROE COUNTY CHAMPIONSHIPS
Gates Chili
May 18, 2002

Boys

Team scores: Pittsford 127 points, Webster 93, Brockport 71, Fairport 65, Irondequoit 64, Rush-Henrietta 59, Greece Athena 54, Gates Chili 48, Greece Olympia 37, Eastridge 32, Greece Arcadia 20, Churchville-Chili 19, Batavia 16, Penfield 13, Spencerport 11, Brighton 8, Hilton 4

100-meter: 1, Jason Gallo (East) 11.05; 2, Haze McClary (Pitt) 11.15; 3, Tom Hainsworth (Pitt) 11.18; 200: 1, Tom Hainsworth (Pitt) 22.38; 2, Haze McClary (Pitt) 22.48; 3, Jason Gallo (East) 22.65; 400: 1, Tracey DeWitt (Gates Chili) 51.69; 2, Nick Kulp (Brock) 52.26; 3, Ryan Allen (R-H) 52.89.

800: 1, Tom Pratt (Iron) 1:58.11; 2, Chris Popovici (Pitt) 2:01.48; 3, Andy Cadregari (Spen) 2:02.24; 1,600: 1, Andy Wigton (Athena) 4:21.10; 2, Tom Pratt (Iron) 4:25.03; 3, Adam Streb (Hilt) 4:32.64; 3,200: 1, Jeff Eggleston (Arc) 9:55.14; 2, Teddy Quinn (R-H) 10:05.22; 3, Mark Stevens (Pitt) 10:18.87.

110 hurdles: 1, Jim Sorel (Brock) 15.55; 2, Steve Ahlstrom (Gates Chili) 15.65; 3, Adam Frosino (Gates Chili) 16.12; 400 hurdles: Dave Russell (Ath) 57.16; 2, Drew Johnson (Brock) 57.33; 3, Colin Nash (Fair) 1:00.23.

400 relay: 1, Pittsford 4.72; 2, Rush-Henrietta 45.68; 3, Fairport 45.89; 1,600 relay: 1, Webster 3:34.05; 2, Irondequoit 3:34.55; 3, Fairport 3:35.48; 3,200 relay: 1, Greece Athena 8:21.8; 2, Pittsford 8:27.6; 3, Churchville-Chili 8:30.7.

Discus: 1, John Fallone (Oly) 144-2; 2, Gerry Weissinger (Web) 132-11; 3, Brandon Fallone (Oly) 129-7; High jump: 1, Anthony Harlston (Web) 6-4; 2, Haze McClary (Pitt) 6-2; 3, Dominick Szpyrka (East) 5-10; Long jump: 1, Anthony Harlston (Web) 21-3 1/2; 2, Ryan Peterson (Fair) 20-8; 3, Grant Garbach (Pitt) 20-8.

Pentathlon: 1, Clark VanDenBerghe (Brock) 2,538 points; 2, George Kueepers (C-C) 2,445; 3, Darryl Marshall (Oly) 2,193; Pole vault: 1, Andy Park (Fair) 14-0; 2, Mike Reynolds (Fair) 13-0; 3, Pat Harris (R-H) 12-0.

Shot put: 1, John Fallone (Oly) 54-0; 2, Gerry Weissinger (Web) 50-9; 3, Tim Bothwell (Fair) 45-5; Triple jump: 1, Anthony Harlston (Web) 42-8 1/4; 2, Jim Sorel (Brock) 41-4 1/4; 3, Kyle Pixton (Gates Chili) 41-1; 3,000 steeplechase: 1, Brian McMullen (Bat) 10:27.1; 2, Cody Schwartz (Arc) 10:27.4; 3, Brian D'Angelo (Bat) 10:57.2.

MONROE COUNTY CHAMPIONSHIPS
At Gates Chili

Girls

Team scores: Fairport 116, Brockport 74, Brighton 67, Pittsford 55, Irondequoit 53, Churchville-Chili 52, Greece Arcadia 51, Greece Athena 47, Hilton 44, Webster 43, Penfield 37, Batavia 37, Gates Chili 24, Spencerport 24, Eastridge 10, Greece Olympia 7, Rush-Henrietta 0.

100 meters: 1, Christina DeWitt (Gates Chili) 12.36; 2, Tina Witkowski (Pitt) 12.63; 3, Sheila Menz (Webster) 12.66; 200: 1, Missy Thurston (Bat) 27.49; 2, Lia Boland (Bri) 27.55; 3, Jillian Biggs (Ath) 27.65; 400: 1, Maya Shermer (Bri) 57.76; 2, Emily Howland (Fair) 59.39; 3, Lauren Burakowski (C-C) 1:01.13.

800: 1, Emily Howland (Fair) 2:20.06; 2, Vanessa Love-McCarthy (Pen) 2:20.58; 3, Dylan Bortolone (Greece Arcadia) 2:22.66; 1,500: 1, Liz Cufari (Pitt) 4:51.94; 2, Vanessa Love-McCarthy (Pen) 4:56.28; 3, Katie DeRusso (Fair) 4:59.82; 3,000: 1, Katie DeRusso (Fair) 10:36.75; 2, Meghan Rowcliffe (C-C) 10:51.16; 3, Bridget Coon (Pen) 10:53.00.

100 hurdles: 1, Stephanie Conway (Bat) 15.57; 2, Tina Witkowski (Pitt) 16.53; 3, Kim DePrez (Fair) 16.57; 400 hurdles: 1, Tara Phouthavongsa (Brock) 1:07.05; 2, Jesse Budgen (Fair) 1:08.29; 3, Fran Magri (Iron) 1:09.99.

400 relay: 1, Pittsford 51.39; 2, Greece Athena 52.19; 3, Webster 52.66; 1,600 relay: 1, Fairport 4;12.10; 2, Brighton 4:14.21; 3, Batavia 4:16.94; 3,200 relay: 1, Greece Arcadia 10:06.14; 2, Fairport 10:13.86; 3, Brighton 10:14.96.

Discus: 1, Caitlin Eliaszewskyj (Spen) 100-1; 2, Carly LeBlanc (Pitt) 99-3; 3, Bianca D'Angelo (Hilt) 87-2; High jump: 1, Kim DePrez (Fair) 5-2; 2, Colt MacKenzie (Arc) 4-10; 3, Jenny Mack (Ath) 4-10; Long jump: 1, Tara Phouthavongsa (Brock) 16-0 3/4; 2, Emma Collins (Brock) 15-7 1/2; 3, Tess Dokus (Fair) 15-3 1/4.

Pentathlon: 1, Erin Baxter (Arc) 1,822; 2, Kammie Hill (Gates Chili) 1,795; 3, Jen Gardner (Hilt) 1,783; Pole vault: 1, Julie Maier (Ath) 9-0; 2, Katie Reiss (Fair) 8-6; 3, Tracy Lippincott (Hilt) 7-6; Shot put: 1, Lia Boland (Bri) 30-11 3/4; 2, Caitlin Eliaszewskyj (Spen) 30-5 1/4; 3, Nicole Ross (Brock) 30-2 1/2.

Triple jump: 1, Tara Phouthavongsa (Brock) 37-2; 2, Gabrielle Boley (Brock) 36-7 1/4; 3, Kelly Kehoe (Hilt) 32-9; 3,000 steeplechase: 1, Fran Magri (Iron) 7:30.8; 2, Megan Rowcliffe (C-C) 7:34.0; 3, Katie Urbonas (Ath) 7:45.5.