PARKHURST INVITATIONAL Union_Endicott   (State Site)              5/10/03

Team scores: Fairport 73; Ithaca 72; Lansing 65; Union-Endicott 48; Binghamton 45; Corning 42; Edison Tech 42; Vestal 39 1/2; Waverly 26; Johnson City 23; Montrose 21; Dryden 15; Horseheads 14; Elmira Free Academy 12; Elmira Southside 10; Gilbertsville/Mount Upton 6; Chenango Valley 3; Maine-Endwell 2; Seton CC 2; Elmira Heights 2; Windsor 1; Harpursville 1; Greene 0; Owego 0; B-G/Afton 0.

100m: 1-Jimmy Massar (JC) 11.0; 2-Jeff Green (Fairport) 11.0; 3-P.J. Miller (Ed Tech) 11.0; Evin Dennis (Vestal) 11.4; 5-Josh Davidson (CV) 11.6; 6-Jordan Gerchman (Vestal) 11.6.

200m: 1-Jake Puusalu (Waverly) 22.7; 2-Jason Purvis (Vestal) 23.1; 3-Xaviar Marshall (Fairport) 23.3; 4-Tyron Pringle (Bing) 23.4; 5-Jeff Green (Fairport) 23.5; 6-Greg Baxter (CV) 23.6.

400m: 1-Gabe Gallucci (Ithaca) 50.0; 2-Pat Weider (Fairport) 51.2; 3-Pat Swan (Horseheads) 51.7; 4-Eric Herter (Lansing) 52.1; 5-Sam Eschenbrenner (Ithaca) 52.5; 6-Tim Saddlemire (WP) 53.0.

800m: 1-Dane Schneider (Corning) 1:58.6; 2-Travis Preston (Corning) 1:59.0; 3-Jeff Abbott (Lansing) 1:59.4; 4-Joe Greene (Ed Tech) 1:49.9; 5-Kyle Paolangeli (Ithaca) 2:00.5; 6-Mike Keating (Horseheads) 2:01.7.

1,600m: 1-Alejandro Bernard (Lansing) 4:23.6; 2-Nate Lockett (Lansing) 4:23.7; 3-Ryan Dickinson (U-E) 4:28.5; 4-Kyle Paolangeli (Ithaca) 4:32.5; 5-Dane Schneider (Corning) 4:33.6; 6-Clark Holdsworth (Vestal) 4:35.8.

Novice 1,600 (non-scoring): 1-Robbie Dickinson (U-E) 4:48.3; 2-Phillip Abbott (Lansing) 4:49.7; 3-Jack Carroll (Ithaca) 4:51.8; 4-Sam Corcoran (GMU) 4:56.2; 5-Seth Palmer (BGA) 4:58.5; 6-Jeremy Orshal (Waverly) 4:59.2.

3,200m: 1-Nate Lockett (Lansing) 9:53.7; 2-Matt Dregon (Corning) 9:54.9; 3-Ryan Dickinson (U-E) 10:07.7; 4-Joey Prida (Fairport) 10:07.8; 5-Dan Busby (Seton CC) 10:08.1; 6-Conner Martin (Fairport) 10:14.0.

3,000 steeplechase: 1-Tom Hammer (Ithaca) 9:52.5 (meet & school record); 2-John Zinder (Ithaca) 10:06.8; 3-Andrew Barnard (Lansing) 10:30.1; 4-Pat Matolka (JC) 10:37.9; 5-Mike Keating (Horseheads) 10:39.4; 6-Brown (SV) 10:41.4.

110m hurdles: 1-Terrell Gissendanner (Ed Tech) 14.7; 2-Matt McGowan (Bing) 15.5; 3-Colin Nash (Fairport) 15.7; 4-Montrell Lawrence (Bing) 15.7; 5-Greg Morse (M-E) 15.8; 6-Matt Lewis (H'ville) 15.9.

400m hurdles: 1-Matt McGowan (Bing) 56.1; 2-Colin Nash (Fairport) 56.4; 3-Anthony Bryant (GMU) 57.5; 4-Kenyon Hicks (Corning) 57.7; 5-Allmendinger (Dryden) 57.7; 6-Ian Tracy (Windsor) 57.8.

400m relay: 1-Ithaca 43.7; 2-Fairport 44.2; 3-Edison Tech 44.6; 4-Vestal 45.0; 5-Waverly 45.5; 6-Lansing 45.6.

1,600m relay: 1-Corning 3:26; 2-Lansing 3:26.6; 3-Ithaca 3:27.1; 4-Edison Tech 3:30.0; 5-Horseheads 3:34.0; 6-Vestal 3:34.8.

3,200m relay: 1-Lansing (Joe Usack, Nate Lockett, Jeff Abbott, Alejandro Bernard) 8:17.5; 2-Ithaca 8:22.8; 3-Elmira Southside 8:29.3; 4-Fairport 8:29.4; 5-Waverly 8:36.3; 6-Susquehanna Valley 8:45.6.

Shot put: 1-Justin Bomysoad (Vestal) 58-0; 2-Jeremy Riley (U-E) 49-11; 3-Ian Troiani (U-E) 49-3 1/2; 4-Lundy (Montrose) 47-7; 5-Cady (Vestal) 47-4 1/2; 6-Carpenter (Fairport) 46-9 3/4.

Discus: 1-Bob Dean (Montrose) 147-11; 2-Justin Bomysoad (Vestal) 145-5; 3-Jacob Edelman (Dryden) 136-5; 4-Jeremy Riley (U-E) 135-5; 5-Steve Davies (Horseheads) 133-4; 6-Mike Lawless (Ithaca) 133-2.

Long jump: 1-Tynez Wilson (U-E) 20-9 1/2; 2-Zach Huston (Bing) 20-3 3/4; 3-Grimes (Dryden) 19-11 1/2; 4-Buchard (ESS) 19-11 1/2; 5-Jones (SV) 19-5 1/2; 6-Ciarian Makepeace (Ithaca) 19-4 3/4.

Triple jump: 1-Jimmy Massar (JC) 45-5 1/4; 2-Tynez Wilson (U-E) 44-2 1/2; 3-Ciarian Makepeace (Ithaca) 42-4 1/2; 4-Brown (Waverly) 42-1 1/2; 5-Jemison (Ed Tech) 41-11 1/2; 6-Josh Frederick (Bing) 40- 1/4.

High jump: 1-Jemison (Ed Tech) 6-4; 2-Sanders (Bing) 6-0; 3-(tie) Thompson (Ithaca) Frederick (Bing & VanOstrand (Windsor) 5-9; 6-(tie) Kiah (EFA) & Gordon (Vestal) 5-9.

Pole vault: 1-Andrew Park (Fairport) 15-6; 2-(tie) Mike Reynolds (Fairport) & Joe LaBarbero (Montrose) 14-0; 4-Eric Hughes (Waverly) 12-0; 5-Bryan Petak (Lansing) 11-6; 6-Richard Welch (Dryden) 11-6.