NEWARK INVITATIONAL – BOYS RESULTS                             May 10, 2003                                                         Weather:  Mostly sunny & Warm

 

   Event                                First Place                            Second Place                                       Third Place                             Fourth Place                         Fifth Place                                              Sixth Place

100m Dash              Jerel Reid (NRW) 11.0             Mike Inscho (Dun) 11.1           Mike Ballard (Dun) 11.3          Adam Toor (Sod) 11.3             Ron Smith (Ly) 11.5                         Nick Leonard (Way) 11.5

 

200m Dash              Jerel Reid (NRW) 23.0             Nick Leonard (Way)  23.1       Mike Inscho (Dun) 23.5           Ron Smith (Ly) 23.7                Adam Toor (Sod) 24.1                         LeBaron Hill (Frank) 24.2

 

400m Dash              Nick Leonard (Way) 52.5        Dean Ganskop (Will) 53.0       Adam Churey (New) 53.0         David Barber (Mar) 53.5          Craig Connelly (Way) 53.7              Andy Himes (Sod) 54.1

 

800m Run                Luke Oleska (Myn) 2:02.7       Brad Aikens (MW) 2:07.3        Jeremiah Eckert (Will) 2:10.9  Steve Law (New) 2:12.3           Adam Churey (New) 2:12.6            Neil Paprocki (Sod) 2:13.2      

 

1600m Run              Tom Scahill (Will) 4:37.0        John Eshelman (Bl) 4:45.2       Trevor VanSickle (MW) 4:47.5                                               Tim Dragone (Myn) 4:55.6           Eric Molino (Way) 4:56.5       Brian Miller (Will) 4:56.7

 

3200m Run              Eric Molino (Way) 10:32.0     Ben Mears (Way) 11:05.6        Jeremiah Bailey (Ly) 11:13.7   Rick Dean (Mar) 11:14.0         Shawn Ryder (MW) 11:14.0         Tyler Lewis (Mar) 11:33.4

 

110 Hurdles              Corey Brunner (MW) 16.9       Josh Stoep (Ly) 17.0                Jason VanHalle (New) 17.1      Joe Paige (Bl) 17.1                   Perry Mason (Ly) 17.2                         Dan Gillon (Myn) 17.2

 

400 Hurdles              Dean Ganskop (Will) 59.7       Matt Norbier (Mar) 59.7          John DeRight (Will) 61.5         Corey Brunner (MW) 62.0       Dave Barber (Mar) 63.1                         Luke Baum (Way) 63.6

 

Steeplechase             Chris VanKirk (Gen) 11:06.0   Josh Eshelman (Bl) 11:11.1     Erik Olson (Ly) 11:12.2          Matt Litt (Way) 11:30.1         Luke Knowlden (Will) 11:40.4          Jeremiah Bailey (Ly) 11:45.4

 

4 X 100 Relay          North Rose – Wolcott 45.7     Franklin 47.7                           Sodus 48.6                                Bloomfield 49.1                       Wayne 50.9

 

4 X 400 Relay          Sodus 3:46.4                             Mynderse  3:47.2                     Lyons 3:48.2                          

 

4 X 800 Relay          Williamson 8:50.0                   Whitman 8:58.8                      Mynderse 9:31.0                      Wayne 9:31.8

 

Nov. Sprint Med      Williamson 4:00.2                   Lyons 4:13.4                           Mynderse 4:15.6                      Newark 4:24.2                         Wayne 4:24.6                                Bloomfield 4:30.4

 

High Jump                Jeff Cogan (Gan) 6’1”              Matt Losey (MW) 6’0”           Mike West (New) 6’0”             Ira Smith (Ly) 5’10”                Darius Green (Ly) 5’10”                       Shawn Richman (Will) 5’8”

 

Long Jump               Ira Smith (Ly) 20’7”                Mike West (New) 20’4”           Brian Williams (Frank) 19’2”  Ron Smith (Frank) 19’0”         Jerel Reid (NRW) 18’11.5”                  Charlie Mitrano (Will) 18’8”

 

Triple Jump             Ira Smith (Ly) 43’4.5”             Mike West (New) 42’2.5”        Darius Green (Ly) 40’1”          Jeff Crogan (Gan) 40’0”           Dan Gillon (Myn) 38’11”                     Perry Maaon (Ly) 38’6.5”

 

Pole Vault                Joe Briggs (Ly) 11’0”               Ryan Walvoord (Will) 11’0”   Jarret Ledain (Ly) 10’0”          Frazier Pruitt (New) 9’6”         Josh Stoep (Ly) 9’6”                         Ryan Fitzsimmons (Sod) 9’6”

 

Shot Put                   Geoff Grambo (Ly) 45’4.5”     Nate Hayes (NRW) 40’11.5”   Jason VanHalle (New) 40’9.5” Eric Brunner (MW) 40’4.5”     Lee Stevenson (Will) 39’0”             Herman Cobb (Sod) 38’11”

 

Discus                      Eric Brunner (MW) 141’8”      Ron Smith (Ly) 123’7”            Geoff Grambo (Ly) 113’3”      Tim Lannon (New) 110’3”      Dave Crawford (New) 109’5”           Dan Plamer (Will) 108’10”

 

Pentathlon               Robert Young (New)2600pts    Nick DiCampli (Gen) 2508      Ian Priestly (Ly) 2404             Severin Schmid (Sod) 2278       Ben Combs (Way) 1887

(18.9 Hurdles, 26’5” SP, 5’9” HJ, 18’ LJ, 4:30.6 1500)                                           (16.8, 30’7.5”, 5’5”,  19’4”, 5:36.4)                                       (32’2.25” SP)

 

NOTES:  Yes, there’s a Ron Smith from Franklin & Lyons.  Great Weather, Finally!

14 schools:  Bloomfield, Dundee, Franklin, Gananda, Geneva, HAC, Lyons, Marcus Whitman, Mynderse, Newark, North Rose-Wolcott, Sodus, Wayne, Williamson