SECTION V CHAMPIONSHIPS - 5/25/2002                      
                               WEBSTER THOMAS HS                               
                                    Results                                    
 
Girls Outdoor Pentathlon AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hill, Kimmie                 C-C                       2043  
  2 Karli, Sabata                Pen                       1940  
  3 Wait, Sara                12 Web                       1910  
  4 Lackey, Sashana              Fair                      1779  
  5 Schulz, Holly                Athena                    1760  
  6 Brawn, Katie              11 Brk                       1372  
 
Girls Outdoor Pentathlon A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Baxter, Erin              12 Arcadia                   2414  
  2 Times, Shannon            10 Brighton                  2223  
  3 Kilger, Theresa           12 Arcadia                   2122  
  4 Gardner, Jenny             9 Hilton                    2028  
  5 Luebbe, Liz               12 Iron                      1872  
  6 Breitfeller, Jessica         Iron                      1723  
  7 Holt, Dustina                Hilton                    1496  
  8 Fisher, Heather           10 Spen                      1416  
  9 Bucklin, Meghan           11 Iron                      1412  
 10 Wilcox, Barbara              Iron                      1303  
 
Boys Outdoor Pentathlon AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 VanDenBerghe, Clark       11 Brk                       2779  
  2 Wilson, Kenny             11 East                      2713  
  3 Cox, Brian                12 Fair                      2635  
  4 Kueepers, George          11 C-C                       2585  
  5 St.James, Aaron           12 Web                       2393  
  6 Withraw, Zach                Pittsford                 2364  
  7 Pringle, Tico             10 G-C                       2308  
  8 Williams, Bradley         11 Edis                      2160  
  9 Lapolla, Joe               9 Pen                       2058  
 10 Kleehammer, Andy          12 Brk                       2033  
 
Boys Outdoor Pentathlon A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Nate               11 Canandaigua               2381  
  2 Rinere, Chris             10 Olympia                   2380  
  3 Gleasman, Brett           12 Iron                      2337  
  4 Kraftschik, Brian            Iron                      2071  
  5 Anderson, Shaun              Iron                      1909  
  6 Mancini, Dominick            Iron                      1780  
  7 Oulette, Dave                McQ                       1681  
 
Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Run AA 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hill, Kimmie                 C-C                    2:46.46   501  
  2 Lackey, Sashana              Fair                   2:52.53   438  
  3 Karli, Sabata                Pen                    2:53.20   431  
  4 Wait, Sara                12 Web                    3:00.84   357  
  5 Schulz, Holly                Athena                 3:03.84   330  
  6 Brawn, Katie              11 Brk                    3:05.07   320  
 
Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles AA 
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Karli, Sabata                Pen                      17.83   2  506  
  2 Wait, Sara                12 Web                      18.24   1  464  
  3 Hill, Kimmie                 C-C                      19.02   3  388  
  4 Schulz, Holly                Athena                   20.05   2  298  
  5 Lackey, Sashana              Fair                     20.81   3  239  
  6 Brawn, Katie              11 Brk                      22.03   1  156  
 
Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Run A 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gardner, Jenny             9 Hilton                 2:35.54   625  
  2 Baxter, Erin              12 Arcadia                2:35.98   620  
  3 Luebbe, Liz               12 Iron                   2:37.80   598  
  4 Kilger, Theresa           12 Arcadia                2:43.03   539  
  5 Breitfeller, Jessica         Iron                   2:47.76   487  
  6 Wilcox, Barbara              Iron                   2:54.19   421  
  7 Times, Shannon            10 Brighton               2:54.26   420  
  8 Fisher, Heather           10 Spen                   2:58.18   382  
  9 Bucklin, Meghan           11 Iron                   3:01.13   355  
 10 Holt, Dustina                Hilton                 3:01.70   350  
 
Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles A 
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Baxter, Erin              12 Arcadia                  16.93   1  604  
  2 Times, Shannon            10 Brighton                 18.35   4  453  
  3 Kilger, Theresa           12 Arcadia                  19.37   3  357  
  4 Breitfeller, Jessica         Iron                     19.52   4  343  
  5 Gardner, Jenny             9 Hilton                   20.00   2  302  
  6 Fisher, Heather           10 Spen                     20.19   2  287  
  7 Holt, Dustina                Hilton                   20.38   4  271  
  8 Luebbe, Liz               12 Iron                     20.53   2  260  
  9 Bucklin, Meghan           11 Iron                     21.27   3  205  
 10 Wilcox, Barbara              Iron                     21.88   1  165  
 
Pentathlon: #5 Boys 1500 Meter Run AA 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 St.James, Aaron           12 Web                    4:36.05   705  
  2 VanDenBerghe, Clark       11 Brk                    4:41.25   672  
  3 Cox, Brian                12 Fair                   4:56.83   578  
  4 Williams, Bradley         11 Edis                   4:57.37   575  
  5 Lapolla, Joe               9 Pen                    4:57.60   574  
  6 Withraw, Zach                Pittsford              5:00.06   559  
  7 Wilson, Kenny             11 East                   5:12.32   491  
  8 Pringle, Tico             10 G-C                    5:13.13   486  
  9 Kleehammer, Andy          12 Brk                    5:14.01   482  
 10 Kueepers, George          11 C-C                    5:15.17   476  
 
Pentathlon: #1 Boys 110 Meter Hurdles AA 
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wilson, Kenny             11 East                     15.71   2  766  
  2 Cox, Brian                12 Fair                     16.63   1  663  
  3 Kueepers, George          11 C-C                      17.03   3  621  
  4 VanDenBerghe, Clark       11 Brk                      17.04   4  620  
  5 St.James, Aaron           12 Web                      18.41   1  486  
  5 Withraw, Zach                Pittsford                18.41   1  486  
  7 Pringle, Tico             10 G-C                      18.65   2  464  
  8 Kleehammer, Andy          12 Brk                      19.93   3  355  
  9 Lapolla, Joe               9 Pen                      20.35   3  322  
 10 Williams, Bradley         11 Edis                     20.67   4  298  
 
Pentathlon: #5 Boys 1500 Meter Run A 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Nate               11 Canandaigua            4:52.66   603  
  2 Gleasman, Brett           12 Iron                   4:52.80   602  
  3 Kraftschik, Brian            Iron                   5:03.62   539  
  4 Rinere, Chris             10 Olympia                5:07.04   520  
  5 Mancini, Dominick            Iron                   5:13.04   487  
  6 Oulette, Dave                McQ                    5:13.50   484  
  7 Anderson, Shaun              Iron                   5:17.69   462  
 
Pentathlon: #1 Boys 110 Meter Hurdles A 
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rinere, Chris             10 Olympia                  18.82   1  448  
  2 Kraftschik, Brian            Iron                     19.03   2  430  
  3 Mancini, Dominick            Iron                     20.00   2  349  
  4 Anderson, Shaun              Iron                     20.06   1  344  
  5 Gleasman, Brett           12 Iron                     20.16   1  337  
  6 Oulette, Dave                McQ                      20.62   1  302  
  7 Smith, Nate               11 Canandaigua              22.23   2  194  
 
 
Pentathlon: #2 Girls High Jump AA 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hill, Kimmie                 C-C                      1.36m   470  
  2 Wait, Sara                12 Web                      1.33m   439  
  2 Schulz, Holly                Athena                   1.33m   439  
  2 Lackey, Sashana              Fair                     1.33m   439  
  2 Karli, Sabata                Pen                      1.33m   439  
  6 Brawn, Katie              11 Brk                      1.24m   350  
 
Pentathlon: #4 Girls Long Jump AA 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lackey, Sashana              Fair                     4.30m   379  
  2 Wait, Sara                12 Web                      4.19m   352  
  3 Schulz, Holly                Athena                   4.10m   331  
  4 Karli, Sabata                Pen                      4.08m   326  
  4 Hill, Kimmie                 C-C                      4.08m   326  
  6 Brawn, Katie              11 Brk                      3.54m   208  
 
Pentathlon: #3 Girls Shot Put AA 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Schulz, Holly                Athena                   7.42m   362  
  2 Hill, Kimmie                 C-C                      7.36m   358  
  3 Brawn, Katie              11 Brk                      7.04m   338  
  4 Wait, Sara                12 Web                      6.42m   298  
  5 Lackey, Sashana              Fair                     6.20m   284  
  6 Karli, Sabata                Pen                      5.48m   238  
 
Pentathlon: #2 Girls High Jump A 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Times, Shannon            10 Brighton                 1.42m   534  
  2 Luebbe, Liz               12 Iron                     1.33m   439  
  2 Gardner, Jenny             9 Hilton                   1.33m   439  
  2 Kilger, Theresa           12 Arcadia                  1.33m   439  
  5 Baxter, Erin              12 Arcadia                  1.27m   379  
  6 Holt, Dustina                Hilton                   1.24m   350  
  6 Breitfeller, Jessica         Iron                     1.24m   350  
  6 Bucklin, Meghan           11 Iron                     1.24m   350  
  9 Fisher, Heather           10 Spen                     1.15m   266  
 10 Wilcox, Barbara              Iron                     1.12m   239  
 
Pentathlon: #4 Girls Long Jump A 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Times, Shannon            10 Brighton                 4.30m   379  
  2 Kilger, Theresa           12 Arcadia                  4.24m   364  
  3 Baxter, Erin              12 Arcadia                  4.20m   355  
  4 Gardner, Jenny             9 Hilton                   4.14m   340  
  5 Breitfeller, Jessica         Iron                     4.02m   312  
  6 Luebbe, Liz               12 Iron                     3.92m   290  
  7 Wilcox, Barbara              Iron                     3.72m   246  
  8 Bucklin, Meghan           11 Iron                     3.63m   227  
  9 Holt, Dustina                Hilton                   3.61m   223  
 10 Fisher, Heather           10 Spen                     3.57m   214  
 
Pentathlon: #3 Girls Shot Put A 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Baxter, Erin              12 Arcadia                  8.88m   456  
  2 Times, Shannon            10 Brighton                 8.58m   437  
  3 Kilger, Theresa           12 Arcadia                  8.36m   423  
  4 Gardner, Jenny             9 Hilton                   6.80m   322  
  5 Holt, Dustina                Hilton                   6.48m   302  
  6 Luebbe, Liz               12 Iron                     6.22m   285  
  7 Bucklin, Meghan           11 Iron                     6.06m   275  
  8 Fisher, Heather           10 Spen                     5.94m   267  
  9 Wilcox, Barbara              Iron                     5.38m   232  
 10 Breitfeller, Jessica         Iron                     5.36m   231  
 
Pentathlon: #4 Boys High Jump AA 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wilson, Kenny             11 East                     1.73m   569  
  2 VanDenBerghe, Clark       11 Brk                      1.64m   496  
  3 Cox, Brian                12 Fair                     1.61m   472  
  4 Withraw, Zach                Pittsford                1.58m   449  
  5 Kueepers, George          11 C-C                      1.55m   426  
  5 Lapolla, Joe               9 Pen                      1.55m   426  
  5 Williams, Bradley         11 Edis                     1.55m   426  
  8 Pringle, Tico             10 G-C                      1.52m   404  
  8 St.James, Aaron           12 Web                      1.52m   404  
 10 Kleehammer, Andy          12 Brk                      1.43m   338  
 
Pentathlon: #2 Boys Long Jump AA 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cox, Brian                12 Fair                     5.85m   554  
  2 Kueepers, George          11 C-C                      5.56m   494  
  3 Withraw, Zach                Pittsford                5.52m   485  
  4 Wilson, Kenny             11 East                     5.40m   461  
  5 VanDenBerghe, Clark       11 Brk                      5.37m   455  
  6 Pringle, Tico             10 G-C                      5.18m   417  
  7 Williams, Bradley         11 Edis                     5.14m   409  
  8 Kleehammer, Andy          12 Brk                      4.81m   346  
  9 St.James, Aaron           12 Web                      4.68m   323  
 10 Lapolla, Joe               9 Pen                      4.62m   312  
 
Pentathlon: #3 Boys Shot Put AA 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kueepers, George          11 C-C                     11.37m   568  
  2 Pringle, Tico             10 G-C                     10.86m   537  
  3 VanDenBerghe, Clark       11 Brk                     10.83m   536  
  4 Kleehammer, Andy          12 Brk                     10.43m   512  
  5 St.James, Aaron           12 Web                      9.82m   475  
  6 Williams, Bradley         11 Edis                     9.44m   452  
  7 Wilson, Kenny             11 East                     9.00m   426  
  8 Lapolla, Joe               9 Pen                      8.97m   424  
  9 Withraw, Zach                Pittsford                8.31m   385  
 10 Cox, Brian                12 Fair                     8.03m   368  
 
Pentathlon: #4 Boys High Jump A 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Nate               11 Canandaigua              1.73m   569  
  2 Rinere, Chris             10 Olympia                  1.55m   426  
  3 Anderson, Shaun              Iron                     1.52m   404  
  3 Oulette, Dave                McQ                      1.52m   404  
  5 Gleasman, Brett           12 Iron                     1.49m   381  
  6 Kraftschik, Brian            Iron                     1.40m   317  
  7 Mancini, Dominick            Iron                     1.22m   200  
 
Pentathlon: #2 Boys Long Jump A 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Nate               11 Canandaigua              6.00m   587  
  2 Rinere, Chris             10 Olympia                  5.50m   481  
  3 Gleasman, Brett           12 Iron                     5.15m   411  
  4 Kraftschik, Brian            Iron                     5.06m   394  
  5 Mancini, Dominick            Iron                     4.79m   343  
  6 Anderson, Shaun              Iron                     4.39m   271  
  7 Oulette, Dave                McQ                      3.86m   184  
 
Pentathlon: #3 Boys Shot Put A 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gleasman, Brett           12 Iron                    12.00m   606  
  2 Rinere, Chris             10 Olympia                 10.33m   505  
  3 Smith, Nate               11 Canandaigua              9.04m   428  
  3 Anderson, Shaun              Iron                     9.04m   428  
  5 Mancini, Dominick            Iron                     8.58m   401  
  6 Kraftschik, Brian            Iron                     8.41m   391  
  7 Oulette, Dave                McQ                      7.00m   307