SECTION V CHAMPIONSHIPS - 5/25/2002                      
                               WEBSTER THOMAS HS                               
                                    Results                                    
 
Girls High Jump AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Deprez, Kim               12 Fair                   5-06.00  
  2 Shaw, Sandy               12 Web                    5-02.00  
  3 Mack, Jenny               12 Athena                 5-00.00  
  3 Militello, Brenna         10 G-C                    5-00.00  
  5 Melson, Faith             12 Edis                  J5-00.00  
  6 Hall, Ashley              10 Athena                 4-10.00  
  7 Wegman, Kathy             12 Brk                   J4-10.00  
  8 Mars, Lauren              12 G-C                    4-08.00  
  8 Woodarek, Jenna            9 Pen                    4-08.00  
 10 Cooper, Nia               10 Edis                   4-06.00  
 10 Ruster, Leslie            10 Pittsford              4-06.00  
 10 Goodwin, M                   C-C                    4-06.00  
 10 Istevan, Abby              9 Fair                   4-06.00  
 10 Pegler, J                    C-C                    4-06.00  
 10 Booth, Christine          10 Pen                    4-06.00  
 10 Simpson, Karen            12 G-C                    4-06.00  
 
Girls Pole Vault AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dupra, Whitney            10 Brk                   10-00.00  
  2 Maier, Julie              11 Athena               J10-00.00  
  3 Sillick, B                   C-C                    9-00.00  
  4 Parker, Shannon           11 Web                    8-06.00  
  5 Tang, Emma                10 Pen                    8-00.00  
  6 Reiss, Katie              12 Fair                  J8-00.00  
  7 Gaess, Tori                  Fair                  J8-00.00  
  8 Sammuelsen, Brynne        11 Brk                   J8-00.00  
  9 Drew, G                      Pittsford              7-06.00  
  9 Mitchell, Caitlin         11 G-C                    7-06.00  
  9 Mirabella, S                 Web                    7-06.00  
 12 Dangio, Sara              11 Pittsford              7-00.00  
 13 Cooper-Vince, Chrissy     11 Pittsford              6-06.00  
 
Girls Long Jump AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gibson, Desiree            9 Edis                  17-09.50  
  2 Phouthavongsa, Tara       11 Brk                   16-02.50  
  3 Collins, Emma             11 Brk                   15-10.00  
  4 Dokus, Tess                9 Fair                  15-04.75  
  5 Legge, Katie              12 Fair                 J15-04.75  
  6 Gonzalez, Lindsay         12 Web                   15-03.50  
  7 Byfield, Junace           12 Athena                14-09.00  
  8 Smith, Erica                 Pittsford             14-08.50  
  8 Minardo, Diana             9 Web                   14-08.50  
 10 Booth, Christine          10 Pen                   14-08.00  
 11 McFarlane, Kadian         12 East                  14-06.25  
 12 Lyko, Dianna              12 Web                   14-04.50  
 13 Jaspers, Lea              12 G-C                   14-04.00  
 14 Vos, Samantha             12 G-C                   14-01.00  
 15 Williams, Linda           12 Edis                  13-07.00  
 -- Boley, Gabrielle           9 Brk                       FOUL  
 
Girls Triple Jump AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Phouthavongsa, Tara       11 Brk                   37-03.50  
  2 Gibson, Desiree            9 Edis                  35-08.50  
  3 Harris, Quante             9 Edis                  33-10.25  
  4 Boley, Gabrielle           9 Brk                   33-08.25  
  5 Legge, Katie              12 Fair                  33-07.50  
  6 McFarlane, Kadian         12 East                  32-10.50  
  7 Lyko, Dianna              12 Web                   32-10.25  
  8 Dokus, Tess                9 Fair                  32-08.25  
  9 Jaspers, Lea              12 G-C                   32-05.50  
  9 Smith, Erica                 Pittsford             32-05.50  
 11 Knowles, K                   C-C                   32-04.50  
 12 Gonzalez, Lindsay         12 Web                   30-10.00  
 13 Shaw, Sandy               12 Web                   30-08.50  
 14 Booth, Christine          10 Pen                   30-01.00  
 15 Westcott, A                  Brk                   29-11.50  
 
Girls Shot Put AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ralph, Davetta            11 East                  32-01.00  
  2 Deprez, Kim               12 Fair                  30-07.50  
  3 Ross, Nicole              11 Brk                   30-06.00  
  4 Reiss, Katie              12 Fair                  30-01.00  
  5 Simmons, B                   C-C                   29-11.50  
  6 Johnson, Chevon           10 Edis                  29-08.00  
  7 Kelly, T                     Pittsford             28-05.00  
  8 Lewis, Shanovia           10 East                  27-11.00  
  9 Anken, Sarah              12 G-C                   27-10.25  
 10 Schwehm, J                   Fair                  27-08.25  
 11 Murray, Kate              11 Fair                  26-09.50  
 12 Leblanc, Carly            12 Pittsford             26-09.00  
 13 Coon, Meredith            10 Pen                   26-07.50  
 14 Suh, K                       C-C                   25-06.50  
 
Girls Discus Throw AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ralph, Davetta            11 East                    107-00  
  2 Suh, K                       C-C                      91-01  
  3 Johnson, Chevon           10 Edis                     90-10  
  4 Leblanc, Carly            12 Pittsford                88-05  
  5 Anken, Sarah              12 G-C                      82-07  
  6 Coon, Meredith            10 Pen                      81-00  
  7 Elli, K                      Web                      80-01  
  8 Crandall, Laura           10 Brk                      79-10  
  9 Lewis, Shanovia           10 East                     79-09  
 10 Vanburden, S                 Athena                   77-07  
 11 McAvoy, Lynn              12 Pen                      77-05  
 12 Kelly, T                     Pittsford                72-07  
 12 Comenale, Jamie           10 G-C                      72-07  
 14 Arglania, C                  Brk                      56-08  
 
Girls High Jump A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Colt, Mackenzie           10 Arcadia                4-10.00  
  2 Lattimore, Brittany       10 Brighton               4-08.00  
  3 Vito, Carolyn             12 Iron                  J4-08.00  
  4 Times, Shayna             10 Brighton              J4-08.00  
  5 Jones, Kathryn            11 Iron                   4-06.00  
  6 Tayrien, Alex                Canandaigua            4-04.00  
 -- Mitchel, Natalie          12 Spen                        NH  
 -- Cunningham, Brittany      10 Wilson                      NH  
 -- Curry, Shauna              9 Wilson                      NH  
 
Girls Pole Vault A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zinter, Justine              Canandaigua            8-06.00  
  1 Kerr, Meghan                 Canandaigua            8-06.00  
  3 Deegan, Sarah             10 Spen                   8-00.00  
  3 Lippincott, Tracy         11 Hilton                 8-00.00  
  5 Higgins, Jennifer            Brighton               7-06.00  
  5 Uschold, Laura            10 Spen                   7-06.00  
  7 Cook, Wendy               10 Iron                   6-06.00  
  7 Colt, Mackenzie           10 Arcadia                6-06.00  
  9 Green, Brandi                Olympia                6-00.00  
  9 Rokos, Lindsay               Iron                   6-00.00  
 11 Gibbons, Emily            10 Iron                   5-06.00  
 
Girls Long Jump A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jackson, Kela             10 Wilson                16-11.50  
  2 Dixon, Natasia             9 Wilson                14-09.50  
  3 Kehoe, Kelly              11 Hilton                14-08.75  
  4 Deignan, Marilyn          12 Iron                  14-08.50  
  5 Rendic, Maja                 Brighton              14-08.00  
  6 Thomas, Nicky             12 Olympia               14-07.50  
  7 Dunbar, Latoya               Hilton                14-00.25  
  8 Drake, Emily              11 Brighton              14-00.00  
  9 Wang, Sue                    Brighton              13-11.00  
 10 Aaron, Tiffany             9 Wilson                13-10.50  
 10 Lippincott, Tracy         11 Hilton                13-10.50  
 12 Deegan, Sarah             10 Spen                  13-03.50  
 13 Curry, Alisha                Canandaigua           13-02.00  
 14 Coffey, Courtney          12 Iron                  12-07.75  
 15 Parker, Jessica              Brighton              11-07.50  
 
Girls Triple Jump A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Barfield, Lavonne            Wilson                34-06.25  
  2 Tsao, Aileen              12 Brighton              33-06.50  
  3 Kehoe, Kelly              11 Hilton                33-00.00  
  4 Thomas, Nicky             12 Olympia               32-09.50  
  5 Cunningham, Brittany      10 Wilson                32-02.50  
  6 Coffey, Courtney          12 Iron                  31-04.50  
  7 Wang, Sue                    Brighton              31-03.75  
  8 Uschold, Laura            10 Spen                  30-03.00  
  9 Lippincott, Tracy         11 Hilton                30-02.50  
 10 Martens, Kathryn          11 Spen                  30-01.75  
 11 Vest, Patty                  Canandaigua           29-09.50  
 12 Stamm, Alissa             11 Brighton              29-05.50  
 13 Curry, Alisha                Canandaigua           28-06.00  
 -- Cordello, Amanda          12 Iron                      FOUL  
 
Girls Shot Put A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eliaszewskyj, Caitlin     12 Spen                  33-08.50  
  2 Boland, Lia                  Brighton              32-02.00  
  3 Times, Shayna             10 Brighton              30-05.00  
  4 Mikels, Laura             12 Hilton                29-02.50  
  5 Aaron, Tiffany             9 Wilson                28-11.00  
  6 D'Angelo, Bianca          10 Hilton                26-07.50  
  7 Appleton, Kayla            9 Hilton                26-05.00  
  7 Tifone, Jen               12 Hilton                26-05.00  
  9 Binion, Rita              11 Wilson                26-03.00  
 10 Hyde, Ali                 11 Brighton              26-00.00  
 11 Whitaker, Keyanna            Franklin              25-07.50  
 12 Brehm, Gretchen           11 Iron                  25-06.00  
 13 Foster, Gretchen          11 Spen                  25-04.00  
 14 Boulte, Adrienne          10 Olympia               24-09.00  
 15 Benvenuti, Andrea            Iron                  24-01.00  
 16 Seeley, Lauren            11 Iron                  23-07.00  
 
Girls Discus Throw A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eliaszewskyj, Caitlin     12 Spen                     93-10  
  2 Marshall, Amber           12 Iron                     86-06  
  3 Hyde, Ali                 11 Brighton                 85-05  
  4 D'Angelo, Bianca          10 Hilton                   85-01  
  5 Benvenuti, Andrea            Iron                     82-10  
  6 Lashayla, Wynn               Franklin                 82-01  
  7 Boulte, Adrienne          10 Olympia                  81-05  
  8 Seeley, Lauren            11 Iron                     80-11  
  9 Brehm, Gretchen           11 Iron                     80-10  
 10 Foster, Gretchen          11 Spen                     77-11  
 11 Readlead, Janelle            Hilton                   74-00  
 12 Griffiths, Chantel           Hilton                   66-08  
 13 Barfield, Lavonne            Wilson                   64-00  
 14 Mikels, Laura             12 Hilton                   63-07  
 15 Appleton, Kayla            9 Hilton                   56-08  
 16 Binion, Rita              11 Wilson                   51-03  
 
Boys High Jump AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Harlston, Anthony         11 Web                    6-04.00  
  2 Jemison, Dennis              Edis                   6-02.00  
  2 McClary, Haze             12 Pittsford              6-02.00  
  4 Straub, Andy              12 Pittsford              6-00.00  
  4 Steger, Matt              11 Web                    6-00.00  
  6 Wright, Buahmmed          12 Edis                   5-08.00  
 
Boys Pole Vault AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Park, Andrew              11 Fair                  15-00.00  
  2 Reynolds, Mike            10 Fair                  14-00.00  
  3 Brhel, Chris              11 G-C                   13-06.00  
  4 Sindoni, Mark             12 Athena                12-06.00  
  5 Ford, Todd                12 Brk                   11-06.00  
  6 Starowicz, Steve          11 Pittsford             11-00.00  
  7 Farren, Eric              11 G-C                  J11-00.00  
  8 Irwin, Chad               11 Brk                   10-06.00  
  9 Hightower, Craig          11 R-H                   10-00.00  
 -- Harris, Patrick           10 R-H                         NH  
 -- Iuliucci, Joe             12 Pittsford                   NH  
 
Boys Long Jump AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brown, Tyrone             12 East                  22-00.50  
  1 Harlston, Anthony         11 Web                   22-00.50  
  3 McCadney, Mike            12 Edis                  21-01.00  
  4 Peterson, Ryan            11 Fair                  20-08.75  
  5 Wright, John              12 Edis                  20-08.00  
  6 Richards, Roy             12 Edis                  20-05.50  
  7 Fery, Kevin               12 Brk                   20-04.00  
  8 Steger, Matt              11 Web                   20-01.25  
  9 Garbach, Grant            11 Pittsford             20-00.00  
  9 Alexander, Kenny             R-H                   20-00.00  
 11 Williams, Travis          10 Athena                19-06.75  
 12 Rambo, Justin                R-H                   19-01.75  
 13 Chandler, Justin          11 Edis                  18-08.75  
 14 Collier, Kevin             9 C-C                   17-03.50  
 
Boys Triple Jump AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rucker, Reggie            12 Edis                  47-00.75  
  2 McCadney, Mike            12 Edis                  46-09.50  
  3 Wright, Buahmmed          12 Edis                  46-00.75  
  4 Harlston, Anthony         11 Web                   45-01.00  
  5 Brown, Tyrone             12 East                  45-00.00  
  6 Jemison, Dennis              Edis                  43-08.75  
  7 Steger, Matt              11 Web                   42-09.00  
  8 Garbach, Grant            11 Pittsford             41-04.00  
  9 Sorel, Jimmy              10 Brk                   40-08.00  
 10 Pixton, Kyle              10 G-C                   40-03.00  
 11 Fery, Kevin               12 Brk                   40-01.00  
 12 Williams, Marcus          11 East                  38-11.50  
 13 Gissendanner, Terrell      9 Edis                  38-03.00  
 14 Washington, Dwayne        12 G-C                   35-05.00  
 
Boys Shot Put AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Taylor, Mike              12 East                  53-02.50  
  2 Weissinger, Jerry         12 Web                   48-08.00  
  3 Bothwell, Tim             11 Fair                  45-10.25  
  4 Carpenter, Matt           11 Fair                  45-05.75  
  5 Hamlin, Jake              11 Brk                   45-01.00  
  6 Cox, David                12 Edis                  43-06.50  
  7 Colson, Jason             12 Edis                  42-04.50  
  8 Jendryaszek, Eric         12 R-H                   42-03.50  
  9 Bell, Will                11 Pittsford             42-03.00  
 10 Uche, Chinedu             11 East                  41-01.75  
 11 Carry, Chris                 G-C                   40-05.25  
 12 Contestable, Justin       12 G-C                   40-00.25  
 13 Silco, Matt               11 Pittsford             39-10.00  
 14 Porter, Jesse             12 Brk                   38-05.50  
 15 Michel, Kevin             12 R-H                   37-07.75  
 
Boys Discus Throw AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Taylor, Mike              12 East                    168-07  
  2 Contestable, Justin       12 G-C                     150-06  
  3 Brooks, Ryan              12 C-C                     134-07  
  4 Michel, Kevin             12 R-H                     129-03  
  5 Levato, Mike              12 Pittsford               129-01  
  6 Bothwell, Tim             11 Fair                    127-04  
  7 Weissinger, Jerry         12 Web                     126-04  
  8 Curry, Chris              12 G-C                     120-08  
  9 Hamlin, Jake              11 Brk                     116-07  
 10 Cox, David                12 Edis                    111-04  
 11 Silco, Matt               11 Pittsford               111-03  
 12 Prescott, Tim             11 East                    108-00  
 13 Uche, Chinedu             11 East                    104-03  
 14 Porter, Jesse             12 Brk                     103-08  
 15 Hughes, Karam                G-C                      92-07  
 
Boys High Jump A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shafer, Luke              12 McQ                    6-00.00  
  2 Hart, Chris               12 Spen                   5-10.00  
  3 Maloney, Ryan             12 Iron                   5-06.00  
  3 Abercrombie, David        10 Iron                   5-06.00  
  5 Rychlik, Aron             11 Canandaigua            5-04.00  
  5 Thrall, Mike              11 Olympia                5-04.00  
  7 Somers, Chris                Spen                   5-02.00  
 -- McEntire, Dan                Hilton                      NH  
 
Boys Pole Vault A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Harris, Alex              11 McQ                   10-06.00  
  2 Pillittere, DJ            11 Spen                 J10-06.00  
  3 Flood, Curt               12 Arcadia              J10-06.00  
  4 Bryan, Michael            10 Iron                  10-04.00  
  5 Martin, Rob                  Arcadia               10-00.00  
  6 Vanscooter, Sam           10 Spen                 J10-00.00  
  7 Knowles, Justin              Arcadia              J10-00.00  
  8 Burns, Nate               10 Olympia              J10-00.00  
  9 Divirgilio, Dave           9 McQ                    8-06.00  
  9 Gardner, Jamie            11 Iron                   8-06.00  
 -- Kane, Paul                12 Canandaigua                 NH  
 -- Podleski, Brian           11 Olympia                     NH  
 
Boys Long Jump A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zemaitis, Bryan           12 Spen                  19-10.75  
  2 Hart, Chris               12 Spen                  19-03.00  
  3 McEntire, Dan                Hilton                18-11.25  
  4 Jenkins, Jarell           11 Wilson                18-10.00  
  5 Libera, Matt              12 Canandaigua           18-06.75  
  6 Gettings, Chris           10 Olympia               18-04.75  
  7 Sallerson, Dustin         11 Iron                  18-02.25  
  8 Pask, Ken                 10 Arcadia               17-10.00  
  9 Stauber, A.J.             11 Olympia               17-06.75  
 10 Zupalla, Zach                Brighton              17-02.75  
 11 Marshall, Darryl          12 Olympia               17-02.25  
 12 Oparah, Fortune           12 Olympia               17-01.75  
 13 Maloney, Ryan             12 Iron                  16-04.75  
 14 Ritzel, Travis               Spen                  16-04.25  
 
Boys Triple Jump A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sallerson, Dustin         11 Iron                  41-06.25  
  2 Libera, Matt              12 Canandaigua           41-03.75  
  3 French, Derek             11 Wilson                40-00.00  
  4 Jenkins, Jarell           11 Wilson                39-09.50  
  5 Stauber, A.J.             11 Olympia               39-07.50  
  6 Fiduccia, Pat                McQ                   39-04.75  
  7 Decker, Eric              12 Iron                  38-04.00  
  8 McEntire, Dan                Hilton                38-01.75  
  9 Hogue, Jon                12 Spen                  38-01.50  
 10 Vanscooter, Ben           12 Spen                  37-03.50  
 11 Libera, Chris              9 Canandaigua           37-02.75  
 12 Marshall, Darryl          12 Olympia               37-00.50  
 13 Vittore, Mark             11 Olympia               34-10.25  
 
Boys Shot Put A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fallone, John             12 Olympia               53-05.50  
  2 Benvenuto, Jon               Iron                  44-01.25  
  3 Pepper, Casey             12 Iron                  42-09.50  
  4 Fallone, Brandon          10 Olympia               40-11.75  
  5 Czora, Dave                  Spen                  40-06.50  
  6 Herbert, Ryan                Iron                  40-00.00  
  7 Dwyer, Conor              12 McQ                   39-05.00  
  7 Hartnett, Chris              Canandaigua           39-05.00  
  9 Slocum, Dave                 Iron                  37-08.00  
 10 Herbert, Tim                 Iron                  37-01.75  
 11 Nguti, Raphel             10 Brighton              36-01.50  
 
Boys Discus Throw A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Benvenuto, Jon               Iron                    132-06  
  2 Fallone, Brandon          10 Olympia                 127-11  
  3 Yonkin, Dan               10 McQ                     124-11  
  4 Fallone, John             12 Olympia                 123-05  
  5 Colburne, Kip                Canandaigua             121-05  
  6 Herbert, Ryan                Iron                    121-00  
  7 Burgstrom, Mike              Spen                    120-06  
  8 Gettings, Dan             10 Olympia                 119-03  
  9 Pepper, Casey             12 Iron                    115-01  
 10 Plucknette, Ben              Spen                    114-01  
 11 Dwyer, Conor              12 McQ                     109-07  
 12 Slocum, Dave                 Iron                    107-07  
 13 Shelly, Devin                McQ                      92-02