EVENT

1st PLACE

Perf.

2nd PLACE

Perf.

3rd PLACE

Perf.

4th PLACE

Perf.

5th Place

Peft.

6th PLACE

Perf.

STEEPLECHASE

NATE PARSONS

Midlakes

10:02.5

MATT KARCZEWSKI

PennYan

10:05.7

DAN CROWLEY

Midlakes

10:08.32

DAN
MURRAY

Waterloo

10:18.74

BRANDON PYER

Hornell

10:36.27

MATT SAXTON

Bath

10:38.15

110m

HURDLES

WILL GRIMSTEAD

Hornell

15.96

PETE LAWLER

Dansville

16.10

COLIN MCGREGOR

Midlakes

16.70

JAMIN
STAHR

Bath

17.43

MATT
LOSEY

Marcus Whitman

17.50

PETER OLDFIELD

Pal-Mac

19.40

400m

RELAY

MIDLAKES

45.06

HORNELL

45.56

MARCUS WHITMAN

47.29

PAL-MAC

47.49

BATH

48.43

PENN YAN

49.56

1600m

RELAY

HORNELL

3:30.3

MIDLAKES

3:32.3

DANSVILLE

3:42.8

PENN YAN

3:46.5

WAY-COHHH

3:46.8

BATH

3:47.6

3200m

RUN

NATE PARSONS

Midlakes

10:10.1

DAN MURRAY

Waterloo

10:15.1

JOHN WILCOX

Dansville

10:24.8

PETE MANTELOW

Hornell

10:29.5

MATT SAXTON

Bath

10.39.0

CHEYNE HOAG

Dansville

10:39.9

LONG

JUMP

TRAVIS BUTTACCIO

Midlakes

20ft

10 ½in

ADAM
LONG

Bath

20ft

 9 ½in

DUSTIN THOMAS

Waterloo

19ft

 9in

RYAN
HYNES

Dansville

18ft

 11 ¾in

TIM SLATTERY

Way-Cohhh

 

 

18ft

 8in

KURT VOWELL

Pal-Mac

17ft

 10in

SHOT

PUT

JEFF BEADNELL

Waterloo

42ft

 4in

JUSTIN GILMARTIN

PennYan

40ft

 8 ½in

SAM
AUSTIN

Hornell

40ft

 7in

AUSTIN
PRATT

Livonia

39ft

 6in

JOSH HOFFMAN

Hornell

38ft

 9 ½in

NICK BOURGOINE

Way-Cohh

38ft

 8in

POLE

VAULT

CHRIS WEIDER

Dansville

12ft

0in

JIM
WELCH

Dansville

11ft

 6in

ZACH LAMBERT

Midlakes

11ft

 6in

TRAVIS BUTTACCIO

Midlakes

11ft

 6in

SEAN RASMUSSEN

Hornell

11ft

0in

CHUCK BANIK

Bath

9ft

0in

400m

RUN

JOSH HOFFMAN

Hornell

51.60

DEVON SMITH

Hornell

51.70

BRIAN WILLSEY

Hornell

53.47

CHRIS
DUGO

Hornell

54.34

KIRK LUVISON

Hornell

54.71

CHRIS MORRISSEY

Hornell

54.74

100m

DASH

ADAM
LONG

Bath

11:52

RYAN
HYNES

Dansville

11:68

DUSTIN THOMAS

Waterloo

11.69

JOEL DEMARCO

Midlakes

11.82

CHRIS
SMITH

Hornell

11.85

DAVE ZAPATA

Hornell

11.99

1600m

RUN

MATT KARCZEWSKI

Penn Yan

4:29.4

BRANDON PYER

Hornell

4:41.5

NATE PARSONS

Midlakes

4:45.4

MIKE GAMMARIELLO

PAL-MAC

4:55.5

JOHN WILCOX

Dansville

4:56.5

DAN MURRAY

Waterloo

4:57.6

TRIPLE

JUMP

TRAVIS BUTTACCIA

Midlakes

40ft

3 ¼in

DUSTIN THOMAS

Wat

40ft

 2in

BRANDON WHEELER

Penn Yan

39ft

 5 ¾in

MIKE SEVERSON

Dansville

38ft

 6in

KURT VOWELL

PAL-MAC

38ft

 1in

TIM SLATTERY

Way-Cohh

37ft

 1 ¼in

DISCUS

DENNIS BAUER

WAY-COHH

119ft

0in

RYAN MULTER

PennYan

116ft

 2in

MIKE GILMAN

WAY-COHH

115ft

11in

COREY DUNGAN

Bath

109ft

 7in

SETH
YODER

Bath

105ft

 5in

TOM
THARP

Penn Yan

102ft

 6in

HIGH

JUMP

MATT
LOSEY

Marcus Whitman

6ft

 0in

RYAN
HYNES

Dansville

5ft

 10in

NATE PARSONS

Midlakes

5ft

 10in

BRANDON WHEELER

PennYan

5ft

 8in

ADAM
LONG

Bath

5ft

 8in

SCOTT HOPKINS

Midlakes

5ft

 4in

400m

HURDLES

PHIL
MOHR

Bath

59.50

PETE LAWLER

Dansville

59.93

WILL GRIMSTEAD

Hornell

1:02.00

DAN
GROWLEY

Midlakes

1:02.20

ZACH LAMBERT

Midlakes

1:03.97

TIM SCOTT

Dansville

1:05.61

800m

DASH

DEVON SMITH

Hornell

2:00.5

MATT KARCZEWSKI

Penn Yan

2:02.7

BRIAN WILLSEY

Hornell

2:05.6

DAN
CROWLEY

Midlakes

2:05.9

SCOTT HOPKINS

Midlakes

2:06.0

MIKE HANRAHAN

Hornell

2:06.4

200m

RUN

ADAM
LONG

Bath

23.03

JOSH HOFFMAN

Hornell

23.63

JOEL DEMARCO

Midlakes

23.73

DUSTIN THOMAS

Waterloo

24.13

CHRIS MORRISSEY

Hornell

24.40

DAVE ZAPATA

Hornell

24.64

3200m

RELAY

HORNELL

8:42.2

MIDLAKES

8:52.0

BATH

8:58.4

DANSVILLE

9:09.3

PAL-MAC

9:20.0

WATERLOO

9:25.7

PENTATHLON

TREVOR VANSICKLE

Marcus Whitman

2714

MATT
CRABB

Livonia

2321

SHAWN VALENTINE

Hornell

 

2207

CHUCK COLEMAN

Hornell

1971

ERIC HAWLEY

Bath

1943

DAMIEN HAWLEY

Bath

1510

 

 

FINAL TEAM STANDINGS – CLASS B BOYS

 

CLASS B BOYS:

 

Hornell

140 Points – 1st Place

Midlakes

123 Points – 2nd Place

Dansville

SECTION V

CLASS B

BOYS 2004 COACH OF THE YEAR

 

Mike Degaetano, Hornell

 
78 Points – 3rd Place

Bath-Haverling

66 Points – 4th Place

Penn Yan

58 Points – 5th Place

Waterloo

47 Points – 6th Place

Marcus Whitman

28 Points – 7th Place

Wayland-Cohocton

22 Points – 8th Place

Palmyra-Macedon

14 Points – 9th Place

Livonia

12 Points – 10th Place

Attica

0 Points – 11th Place

School of the Arts

0 Points – 11th Place