EVENT

1st PLACE

Perf.

2nd PLACE

Perf.

3rd PLACE

Perf.

4th PLACE

Perf.

5th Place

Peft.

6th PLACE

Perf.

STEEPLECHASE

BRAEDYN ORDWAY
Bath

7:34.23

TINA
HART

Marcus-Whitman

7:44.72

EMILY RODENHOUSE

Pal-Mac

8:02.16

LISA
VonHAGN
Bath

8:06.05

PATTY LEHMAN

Hornell

8:12.44

CHELSEA ADAMS

Bath

8:13.99

100m

HURDLES

SARAH WHIPPLE

Marcus Whitman

16.10

AMANDA ACOMB

Way-Coh

17.37

MELISSA JONES

Way-Coh

17.38

KRISTEN RIPPLE

Hornell

17.68

ANNA
SISSON

Pal-Mac

18.87

ALLIE KNITTER

Midlakes

19.51

400m

RELAY

PAL-MAC

51.49

WAYLAND COHOCTON

53.19

MIDLAKES

54.52

HORNELL

54.56

BATH HAVERLING

55.12

NAZARETH

56.49

1600m

RELAY

WAYLAND COHOCTON

4:15.8

BATH HAVERLING

4:19.0

LIVONIA

4:27.3

MIDLAKES

4:28.7

HORNELL

4:30.6

PALMYRA -MACEDON

4:43.4

3000m

RUN

RACHEL KIRSCH

Attica

10:49.4

EMILY RODENHOUSE

Pal-Mac

11:10.2

TINA
HUNT

Marcus Whitman

11:20.9

CHELSEA ADAMS

Bath

11:51.6

CAITLIN McANENEY

Hornell

11:55.2

PATTY LEHMAN

Hornell

11:59.3

LONG

JUMP

LAKESHA McCLOUD

Bath

15 ft 5 in

EMILY
BUSH

Pal-Mac

15 ft 4 in

KRISTEN RIPPLE

Hornell

15 ft 4 in

NICOLE NOLAN

Pal-Mac

15 ft

1 in

SARAH GUEST

Way-Coh

14 ft

7 in

CORI HARRISON

Bath

14 ft

4 in

DISCUS

EMILY
RAPP

Pal-Mac

122 ft

4 in

MICHELLE HARRISON

Bath

106 ft

0 in

JESSICA

TERSIGNI

Way-Coh

104 ft

4 in

MICHELLE HALLING

Livonia

97 ft

11 in

LINDSEY CLARK

Nazareth

95 ft

9 in

ELISE
SCHEID

Way-Coh

94 ft

0 in

HIGH

JUMP

KIRSTEN RIPPLE

Hornell

5ft

1in

CHRISTI WALTER

Hornell

4ft

10in

ALLISON LABANOSKI

Hornell

4ft

8in

AMANDA ACOMB

Way-Coh

 

LINDSEY MARVIN

Pal-Mac

4ft

6in

 

 

KELLY WHEATON

Livonia

4ft

6in

SHOT

PUT

MICHELLE HALLING

Livonia

35 ft

9 in

MAGGIE
SABO

Way-Coh

34 ft

9 in

JESSICA TERSIGNI

Way-Coh

32 ft

0 in

EMILY
RAPP

Pal-Mac

31 ft

4 in

MEGAN DIDAS

Way-Coh

30 ft

7 in

BRIANNA TOBIN-APPLEBY

Way-Coh

28 ft

9 in

 

400m

RUN

SADE
BANKS

S.O.T.A.

1:00.37

NICOLE
NOLAN

Pal-Mac

1:01.53

JENNA HOJNOWSKI

Attica

1:03.03

SHANNON STIGGINS

Dansville

1:03.06

MELISSA JONES

Way-Coh

1:04.77

HILARY
LYKE

Hornell

1:04.97

100m

DASH

EMILY
BUSH

Pal-Mac

12.87

SARAH WHIPPLE

Marcus-Whitman

13.04

BREANNA JOESEPH

Nazareth

13.14

JULIE SENGSTOCK

Hornell

13.71

KATIE
ALGER

Bath

13.78

NATALIE OLTON

Pal-Mac

13.80

1500m

RUN

ANDREA BARTENSTEIN

Pal-Mac

5:01.9

EMILY RODENHOUSE

Pal-Mac

5:16.2

EMILY EASTLEY

Waterloo

5:17.9

KARA HEGARTY

Hornell

5:25.3

AMANDA CONKLIN

Livonia

5:28.9

LIZ
DELONG

Dansville

5:31.4

400m

HURDLES

BRAEDYN ORDWAY

Bath

1:08.47

SARAH WHIPPLE

Marcus-Whitman

1:10.87

SAVANNAH PARSONS

Midlakes

1:11.84

SIERRA BENNETT

Bath

1:14.21

KARA HEGARTY

Hornell

1:17.48

LEAH
HILL

Way-Coh

1:18.41

800m

DASH

KALEE BAUER

Way-Coh

2:25.2

ANDREA BARTENSTEIN

Pal-Mac

2:25.5

KELSEY

RYAN

Livonia

2:29.2

LISA VonHAGN

Bath

2:30.1

JENNA HOJNOWSKI

Attica

2:30.4

BRIDGET KELLY

Dansville

2:32.8

TRIPLE

JUMP

KRISTEN RIPPLE

Hornell

33 ft

6 in

LINDSEY MARVIN

Pal-Mac

31 ft

11 in

SIERRA BENNETT

Bath

31 ft

8 in

KATIE
ALGER

Bath

31 ft

6 in

CORI HARRISON

Bath

31 ft

3 in

ALLISON LABANOSKI

Hornell

30 ft

5 in

POLE

VAULT

SARAH GUEST

Way-Coh

9 ft

0 in

LAURA
HYDE

Way-Coh

8 ft

9 in

SHAWNA LaVERDE

Hornell

 

NICOLE QUADRONE

Midlakes

8 ft

6 in

 

 

NAOMI
MARK
Dansville

8 ft

0 in

JILL
EGMOND

Hornell

8 ft

0 in

200m

RUN

EMILY
BUSH

Pal-Mac

26.87

BRIANNA JOSEPH

Nazareth

27.40

SHANNON STIGGINS

Dansville

27.44

SADE
BANKS

S.O.T.A.

27.73

NICOLE NOLAN

Pal-Mac

27.97

JULIE SENGSTOCK

Hornell

28.23

3200m

RELAY

BATH

HAVERLING

10:16.5

ATTICA

10:31.9

WAYLAND

COHOCTON

10:58.8

LIVONIA

11:11.4

PALMYRA

MACEDON

11:16.6

HORNELL

11:27.9

PENTATHLON

ASHLEY KOCH

Livonia

2293

KELLY
CRABB

Livonia

2046

ANN ESHENOUR

Waterloo

1784

CAITLIN SCHMIDT

Way-Coh

1767

AUBREY YOUNG

Pal-Mac

1731

MICHELLE BURNS

Bath

1670

 

 

FINAL TEAM STANDINGS CLASS B GIRLS

 

CLASS B GIRLS:

 

 

SECTION V

CLASS B

GIRLS 2004 COACH OF THE YEAR

 

Jeff Englert, Wayland-Cohocton

 

Palmyra-Macedon

125 Points 1st Place

Midlakes

16 Points 9th Place

Wayland-Cohocton

102 Points 2nd Place

Dansville

14 Points 10th Place

Bath-Haverling

91 Points 3rd Place

School of the Arts

14 Points 10th Place

Hornell

75 Points 4th Place

Waterloo

12 Points 12th Place

Livonia

51 Points 5th Place

Penn Yan

0 Points 13th Place

Marcus Whitman

40 Points 6th Place

 

 

Attica

26 Points 7th Place

 

 

Nazareth Academy

17 Points 8th Place