Text Box: Updated : 5/18/04
EVENT

NAME

SCHOOL

GRADE

CLASS

MARK

SITE

DATE

100 M

SECT. 5 REC.: 10.46

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Randolph Scott

Lyons

11

CC

10.9

County Champs

13-May

2

Jerel Reid

North-Rose Wolcott

10

CCC

10.9

County Champs

13-May

3

C.J. Stevens

Oakfield-Alabama

12

CC

11.1

Oakfield Invite

24-April

4

Adam Long

Bath-Haverling

12

B

11.2

Fabian Invite

24-April

5

Ron Smith

Lyons

12

CC

11.46

Webster Invite

24-April

6

Adam Toor

Sodus

 

CCC

11.59

Newark Invite

8-May

7

Sean Alden

Gananda

10

C

11.4

Tri-Meet

6-May

8

Shawn Bennett

Clyde-Savannah

 

C

11.4

Tri-Meet

29-April

9

David Zapata

Hornell

 

B

11.4

Fabian Invite

24-April

10

Dustin Thomas

Waterloo

 

B

11.4

Pal-Mac Dual

6-May

11

Peter O’Brien

Gananda

12

C

11.5

Tri-Meet

6-May

12

Chris Smith

Hornell

 

B

11.5

Fabian Invite

24-April

13

Dave Moribitto

East Rochester

 

C

11.5

Regional Meet

29-April

14

Ryan Hynes

Dansville

 

B

11.5

Fabian Invite

24-April

15

Joel DeMarco

Midlakes

12

B

11.5

Pal-Mac Dual

20-April

16

Mike Inscho

Dundee

 

C

11.5

HAC Dual

4-May

17

Steve Wollsey

Marcus Whitman

 

B

11.6

Fabian Invite

24-April

18

Eric Fritz

Red Jacket

 

D

11.6

Bloomfield Dual

6-May

19

Brad Shaughnessey

Oakfield-Alabama

 

CC

11.6

Genesee Champs

15-May

 

 

 

 

 

 

 

 

110 H

SECT. 5 REC.: 13.92

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Rob Skidmore

Alexander

 

CC

15.4

Way-Co Invite

8-May

2

Tim Moran

Marion

 

CC

15.6

Hornell Invite

30-April

3

Aaron Boyle

Oakfield-Alabama

 

CC

15.8

Oakfield Invite

24-April

4

Pete Lawler

Dansville

12

B

16.1

Fabian Invite

24-April

5

Joshua Stoep

Lyons

12

CC

16.2

W. County Champs

13-May

6

Will Grimstead

Hornell

 

B

16.3

Way-Co Invite

8-May

7

Ryan Reynolds

Lyons

10

CC

16.63

Newark Invite

8-May

8

Zach Vantassel

Cuba-Rushford

 

CC

16.4

Wellsville Invite

8-May

9

VanTassel

Cuba-Rushford

 

CC

16.6

Hornell Invite

30-April

10

Lathrop

Letchworth

 

CCC

16.6

Hornell Invite

30-April

11

Josh Colling

Gananda

12

C

16.7

Tri-Meet

10-May

12

John Valentine

Wellsville

 

CCC

16.8

Hornell Invite

30-April

13

Ian Cannon

Wellsville

 

CCC

16.8

Wellsville Invite

8-May

14

Collin McGregor

Midlakes

 

B

17.27

FL League Champs

15-May

15

DJ Falkowski

Alexander

 

CC

17.2

Way-Co Invite

8-May

16

Nick Wilson

Mynderse

9

CCC

17.5

Midlakes Dual

6-May

17

Matt Losey

Marcus Whitman

 

B

17.6

Midlakes Dual

4-May

18

Ryan Miskell

Geneseo

 

D

17.9

Fabian Invite

24-April

19

Dan Bala

Alexander

 

CC

18.0

Alexander Invite

24-April

20

James Stahr

Bath-Haverling

 

B

18.6

Wellsville Invite

8-May

 

 

 

 

 

 

 

 

200 M

SECT. 5 REC.: 20.7

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Randolph Scott

Lyons

11

CC

22.4

County Champs

13-May

2

Jerel Reid

North-Rose Wolcott

10

CCC

22.74

Newark Invite

8-May

3

Rob Skidmore

Alexander

 

CC

22.5

Way-Co Invite

8-May

4

Adam Long

Bath-Haverling

 

B

22.8

Fabian Invite

24-April

5

C.J. Stevens

Oakfield-Alabama

 

CC

22.9

Oakfield Invite

24-April

6

Ron Smith

Lyons

12

CC

23.43

Webster Invite

24-April

7

Issac Wheeler

North-Rose Wolcott

12

CCC

23.44

Newark Invite

8-May

8

Josh Hoffman

Hornell

 

B

23.2

Fabian Invite

24-April

9

Adam Toor

Sodus

 

CCC

23.2

County Champs

13-May

10

Joel DeMarco

Midlakes

12

B

23.3

Pal-Mac Dual

20-April

11

Dustin Thomas

Waterloo

 

B

23.4

Pal-Mac Dual

6-May

12

Josh Hoffman

Hornell

 

B

23.5

Hornell Invite

30-April

13

Travis Buttacio

Midlakes

12

B

23.6

Whitman Dual

4-May

14

Chris Morrisey

Hornell

 

B

23.6

Fabian Invite

24-April

15

Shane Sprenger

Letchworth

 

CCC

23.6

Way-Co Invite

8-May

16

Shawn Bennett

Clyde-Savannah

 

C

23.7

Tri-Meet

29-April

17

Darius Greene

Lyons

10

CC

23.7

W. County Champs

13-May

18

DeVon Rupert

Holley

12

CCC

23.8

Hornell Invite

30-April

19

Mike Inscho

Dundee

 

C

23.8

Bloomfield Dual

11-May

 

 

 

 

 

 

 

 

400 M

SECT. 5 REC.: 46.6

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Rob Skidmore

Alexander

 

CC

50.2

Way-Co Invite

8-May

2

Steve Ross

Wellsville

 

CCC

50.6

Hornell Invite

30-April

3

Devon Smith

Hornell

 

B

50.8

Hornell Invite

30-April

4

Issac Wheeler

North-Rose Wolcott

12

CCC

51.4

County Champs

13-May

5

Josh Hoffman

Hornell

 

B

51.6

Hornell Invite

30-April

6

C.J. Dates

Red Creek

 

CC

52.2

W. County Champs

14-May

7

Randolph Scott

Lyons

11

CC

52.4

Regional Meet

29-April

8

Gress

Avon

 

CCC

52.5

Hornell Invite

30-April

9

Randy McCarthy

Red Creek

 

CC

52.7

W. County Champs

14-May

10

Andy Richley

Oakfield-Alabama

11

CC

53.4

Way-Co Invite

8-May

11

Matt Present

HAC

 

C

53.7

Tri-Meet

6-May

12

Jeff Beadnell

Waterloo

 

B

54.0

Pal-Mac Dual

6-May

13

Adam Chapin

Palmyra-Macedon

12

B

54.2

Waterloo Dual

6-May

14

Joshua Coney

Lyons

9

CC

54.4

W. County Champs

13-May

15

Scott Hertrick

HAC

 

C

54.82

Newark Invite

8-May

16

Matt Karczewski

Penn Yan

 

B

54.8

Whitman Dual

6-May

17

Chris Morrissey

Hornell

 

B

54.8

Way-Co Invite

8-May

18

Darius Greene

Lyons

10

CC

55.22

Webster Invite

24-April

19

Joel DeMarco

Midlakes

12

B

55.2

Waterloo Dual

11-May

20

John Guitting

Midlakes

 

B

55.56

FL League Champs

15-May

21

John Abt

Lyndonville

11

C

55.5

Kendall Dual

17-May

 

 

 

 

 

 

 

 

400 H

SECT. 5 REC.: 54.13

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Rob Skidmore

Alexander

 

CC

57.1

Way-Co Invite

8-May

2

Tim Moran

Marion

 

CC

57.7

Hornell Invite

30-April

3

Pete Lawler

Dansville

12

B

58.9

Hornell Invite

30-April

4

Ryan Pratt

Wellsville

 

CCC

59.8

Hornell Invite

30-April

5

Will Grimstead

Hornell

 

B

59.9

Hornell Invite

30-April

6

Phil Mohr

Bath-Haverling

 

B

60.0

Wellsville Invite

8-May

7

Jerry Gardiner

Avoca

 

D

60.7

Wellsville Invite

8-May

8

E. Morss

Geneseo

 

D

61.3

Way-Co Invite

8-May

9

John DeRight

Williamson

 

CCC

62.01

Webster Invite

24-April

10

VanTassel

Cuba-Rushford

 

CC

62.0

Hornell Invite

30-April

11

C.J. Dates

Red Creek

 

CC

62.0

W. County Champs

14-May

12

Matt Losey

Marcus Whitman

 

B

62.1

Pal-Mac Dual

11-May

13

Mike Barnard

Byron-Bergen

11

CCC

62.46

RH Invite

8-May

14

Zach Vantassel

Cuba-Rushford

 

CC

62.4

Wellsville Invite

8-May

15

Tim Paul

Mount Morris

 

C

62.5

Way-Co Invite

8-May

16

Dan Crowley

Midlakes

12

B

62.5

Whitman Dual

4-May

17

Shanon Harmon

Bolivar-Richburg

 

CC

62.7

Wellsville Invite

8-May

18

Brad Shaughnessy

Oakfield-Alabama

12

CC

63.0

Way-Co Invite

8-May

19

Joshua Stoep

Lyons

12

CC

63.2

Regional Meet

29-April

20

Ryan Miskell

Geneseo

 

D

63.4

Fabian Invite

24-April

 

 

 

 

 

 

 

 

800 M

SECT. 5 REC.: 1:50.76

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Devon Smith

Hornell

 

B

1:57

LCAA Meet

14-May

2

Brandon Pyer

Hornell

 

B

1:58

LCAA Meet

14-May

3

Kyle McClinton

Marion

12

CC

1:58.3

Hornell Invtie

30-April

4

Carmon Seamon

Bolivar-Richburg

 

CC

1:59.6

Wellsville Invite

8-May

5

Brian Willsey

Hornell

 

B

2:00

LCAA Meet

14-May

6

Todd Griffith

Wellsville

 

CC

2:00.6

Wellsville Invite

8-May

7

Mike Hanrahan

Hornell

 

B

2:02

LCAA Meet

14-May

8

Matt Oleska

Mynderse

 

CCC

2:03.39

FL League Champs

15-May

9

Matt Karczewski

Penn Yan

12

B

2:04

His & Hers

1-May

11

Dan Bucci

Oakflied-Alabama

 

CC

2:04.7

Way-Co Invite

8-May

12

Chris Kennedy

Hammondsport

 

D

2:06.1

Wellsville Invite

8-May

13

Scott Hopkins

Midlakes

12

B

2:06.62

Webster Invite

24-April

14

Brian Miller

Williamson

 

CCC

2:06.84

Webster Invite

24-April

15

Mike Gammariello

Palmyra-Macedon

11

B

2:07

Waterloo Dual

6-May

16

Mike Severson

Dansville

 

B

2:07.8

Way-Co Invite

8-May

17

Evan Trumble

Waterloo

12

B

2:08

His & Hers

1-May

18

Collin Lawrence

Red Creek

 

CC

2:08.2

Tri-Meet

27-April

19

Andy Bukowski

Pembroke

 

CCC

2:08.4

Genesee Champs

15-May

20

Travis Heslop

Red Creek

 

CC

2:09.1

Tri-Meet

27-April

 

 

 

 

 

 

 

 

1600 M

SECT. 5 REC.: 4:07.4

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Todd Griffith

Wellsville

 

CCC

4:31.6

Wellsville Invite

8-May

2

Nate Parsons

Midlakes

11

B

4:32.8

Hornell Invite

30-April

3

Dave Chambers

Cuba-Rushford

 

CC

4:37.4

Hornell Invite

30-April

4

Tom Scahill

Williamson

12

CCC

4:38.09

Webster Invite

24-April

5

Camron Seamon

Bolivar-Richburg

 

CCC

4:38.5

Wellsville Invite

8-May

6

Leo Smith

East Rochester

11

C

4:40.5

Regional Meet

29-April

7

Eugene Peterson

Oakflied-Alabama

12

CC

4:40.7

Way-Co Invite

8-May

8

Matt Karczewski

Penn Yan

 

B

4:41.1

FL League Champs

15-May

9

Chris Kennedy

Hammondsport

 

D

4:41.5

Wellsville Invite

8-May

10

Brandon Pryer

Hornell

 

B

4:41.8

Way-Co Invite

8-May

11

Alex Jinks

Pavillion

 

C

4:42.6

Oakfield Invite

24-April

12

Rian Morgan

Byron-Bergen

12

CCC

4:44.36

RH Invite

8-May

13

Evan Trumble

Waterloo

12

B

4:45.1

Whitman Dual

27-April

14

Collin Lawrence

Red Creek

 

CC

4:45.1

S.Jefferson

8-May

15

Scott Hopkins

Midlakes

12

B

4:47.2

Pal-Mac Dual

20-April

16

Josh Eshleman

Bloomfield

 

C

4:47.72

Newark Invite

8-May

17

Hiroshi Nishida

Arkport

 

D

4:49.6

Wellsville Invite

8-May

18

Dan Murray

Waterloo

12

B

4:49.96

His & Hers

1-May

19

Mike Gammariello

Palmyra-Macedon

11

B

4:49.9

Whitman Dual

11-May

20

Matt DiSalvo

Oakfield-Alabama

 

CC

4:52.1

Way-Co Invite

8-May

 

 

 

 

 

 

 

 

3000 Steeple

SECT. 5 REC.: 9:14.5

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Nate Parsons

Midlakes

11

B

9:59.46

FL League Champs

14-May

2

Rian Morgan

Byron-Bergen

12

CCC

10:19.8

RH Invite

8-May

3

Kyle McClinton

Marion

12

CC

10:45.8

Newark Relays

10-April

4

Trevor VanSickle

Marcus Whitman

 

B

10:58

Fabian Invite

24-April

5

Jon Plactio

Byron-Bergen

11

CCC

11:01.6

RH Invite

8-May

6

Dan Crowley

Midlakes

12

B

11:04.47

Webster Invite

24-April

7

Jeremiah Bailey

Lyons

12

CC

11:10.1

W.County Champs

12-May

8

Scott Hopkins

Midlakes

12

B

11:14.10

RH Invite

8-May

9

Mike Gammariello

Palmyra-Macedon

11

B

11:19

Newark Relays

10-April

10

Alan Champaigne

Williamson

 

CCC

11:41.78

Webster Invite

24-April

11

Luke Knowlden

Williamson

 

CCC

11:55.77

Webster Invite

24-April

12

Nate Luke

Palmyra-Macedon

10

B

11:57

Newark Relays

10-April

13

Matt Stamp

Lyndonville

 

C

12:34.64

Newark Invite

8-May

14

Cody Castor

Lyndonville

9

C

12:37.1

Batavia Dual

13-April

15

Ryan Mays

Palmyra-Macedon

9

B

13:58

Newark Relays

10-April

 

 

 

 

 

 

 

 

3200 M

SECT. 5 REC.: 8:53.8

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Leo Smith

East Rochester

11

C

9:56.37

His & Hers

1-May

2

Rian Morgan

Byron-Bergen

 

CCC

9:59

Genesee Champs

15-May

3

Matt Karczewski

Penn Yan

 

B

10:05.8

FL League Champs

15-May

4

Eugene Peterson

Oakfield-Alabama

12

CC

10:12.2

Way-Co Invite

8-May

5

Nate Parsons

Midlakes

11

B

10:12.3

Hornell Invite

30-April

6

Wilcox

Dansville

 

B

10:18.5

Hornell Invite

30-April

7

Collin Lawrence

Red Creek

 

CC

10:19.9

S.Jefferson

8-May

8

Peter Beuler

Oakfield-Alabama

 

CC

10:20.2

Way-Co Invite

8-May

9

Pete Manktelow

Hornell

 

B

10:24.2

Hornell Invite

30-April

10

John Chambers

Cuba-Rushford

 

CC

10:26.2

Hornell Invite

30-April

11

Dave Chambers

Cuba-Rushford

 

CC

10:27.9

Wellsville Invite

8-May

12

Tim Chichester

Mount Morris

 

C

10:29.7

Hornell Invite

30-April

13

Dan Murray

Waterloo

12

B

10:32

Whitman Dual

27-April

14

Cheyne Hoag

Dansville

 

B

10:34.3

Hornell Invite

30-April

15

Ian Galloway

Fillmore

 

D

10:35.7

Wellsville Invite

8-May

16

John Eshleman

Bloomfield

 

C

10:36.1

FL League Champs

15-May

17

Steven Jackson

HAC

12

C

10:36.26

Newark Invite

8-May

18

Brandon Marlott

Jasper-Troupsburg

 

D

10:37.7

Wellsville Invite

8-May

19

Bryan Morseman

Addison

 

C

10:42.96

Spring Breakout

13-April

20

Kyle Ridley

Waterloo

 

B

10:47.2

?

6-May

 

 

 

 

 

 

 

 

4x100

SECT. 5 REC.: 40.73

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

 

LYONS

 

CC

44.5

County Champs

13-May

2

 

MIDLAKES

 

B

44.99

FL League Champs

15-May

3

 

HORNELL

 

B

45.6

Hornell Invite

30-April

4

 

NORTH-ROSE

 

CCC

45.7

County Champs

13-May

5

 

OAKFIELD

 

CC

46.3

Way-Co Invite

8-May

6

 

GANANDA

 

C

46.7

Regional Meet

29-April

7

 

WELLSVILLE

 

CCC

46.9

Hornell Invite

30-April

8

 

EAST ROCHESTER

 

C

46.9

Tri-Meet

6-May

9

 

MARCUS WHITMAN

 

B

47.2

Way-Co Invite

8-May

10

 

ALEXANDER

 

CC

47.3

Alexander Invite

24-April

11

 

CAL-MUM

 

CC

47.4

Fabian Invite

24-April

12

 

RED CREEK

 

CC

47.5

S.Jefferson

8-May

12

 

PAL-MAC

 

B

47.7

Midlakes Dual

20-April

13

 

SODUS

 

CCC

48.49

Newark Invite

8-May

14

 

PENN YAN

 

B

48.89

His & Hers

1-May

15

 

WILLIAMSON

 

CCC

49.29

Webster Invite

24-April

 

 

 

 

 

 

 

 

4x400

SECT. 5 REC.: 3:14.76

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

 

HORNELL

 

B

3:31.8

Hornell Invite

30-April

2

 

RED CREEK

 

CC

3:35.5

W. County Champs

14-May

3

 

WELLSVILLE

 

CCC

3:37.7

Hornell Invite

30-April

4

 

OAKFIELD

 

CC

3:39.2

Way-Co Invite

8-May

5

 

HAC

 

C

3:39.44

His & Hers

1-May

6

 

BOLIVAR-RICHBURG

 

CC

3:39.8

Wellsville Invite

8-May

7

 

MIDLAKES

 

B

3:41.85

FL League Champs

15-May

8

 

WILLIAMSON

 

CCC

3:42.16

RH Invite

8-May

9

 

GENESEO

 

D

3:42.9

Way-Co Invite

8-May

10

 

MARION

 

CC

3:44

Hornell Invite

30-April

11

 

AVON

 

CCC

3:45

Hornell Invte

30-April

12

 

ALEXANDER

 

CC

3:46

Way-Co Invite

8-May

13

 

MOUNT MORRIS

 

C

3:46.5

Way-Co Invite

8-May

14

 

LYONS

 

CC

3:48.2

W. County Champs

13-May

15

 

MARCUS WHITMAN

 

B

3:48.8

Waterloo Dual

27-April

16

 

DANSVILLE

 

B

3:49.1

Way-Co Invite

8-May

17

 

BATH-HAVERLING

 

B

3:50.7

Wellsville Invite

8-May

18

 

MYNDERSE

 

CCC

3:51.21

His & Hers

1-May

19

 

NORTH-ROSE

 

CCC

3:53.08

His & Hers

1-May

20

 

ALFRED-ALMOND

 

D

3:53.5

Wellsville Invite

8-May

 

 

 

 

 

 

 

 

4x800

SECT. 5 REC.: 7:45.5

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

 

HORNELL

 

B

8:30.7

Hornell Invite

30-April

2

 

PEMBROKE

 

CCC

8:42.8

Genesee Champs

15-May

3

 

WELLSVILLE

 

CCC

8:45.7

Hornell Invite

30-April

4

 

NORTH-ROSE

 

CCC

8:46.3

Regional Meet

29-April

5

 

MIDLAKES

 

B

8:46.5

Hornell Invite

30-April

6

 

WILLIAMSON

 

CCC

8:53.91

RH Invite

8-May

7

 

WATERLOO

 

B

8:53.8

?

6-May

8

 

OAKFIELD

 

CC

8:56.2

Oakfield Invite

24-April

9

 

RED CREEK

 

CC

8:59.4

W. County Champs

14-May

10

 

MYNDERSE

 

CCC

9:03.54

His & Hers

1-May

11

 

BOLIVAR-RICHBURG

 

CC

9:10.2

Hornell Invite

30-April

12

 

MARION

 

CC

9:10.7

Regional Meet

29-April

13

 

PAL-MAC

 

B

9:12

Hornell Invite

30-April

14

 

ARKPORT

 

D

9:12.4

Wellsville Invite

8-May

15

 

DANSVILLE

 

B

9:21.8

Fabian Invite

24-April

16

 

GENESEO

 

D

9:34.4

Way-Co Invite

8-May

17

 

PENN YAN

 

B

9:58.13

His & Hers

1-May

 

 

 

 

 

 

 

 

SHOT PUT

SECT. 5 REC.: 64’5.75

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Geoff Grambo

Lyons

12

CC

51’6”

County Relays

20-April

2

Steve Buttles

Letchworth

 

CCC

47’6”

Way-Co Invite

8-May

3

Josh Wilcox

Fillmore

 

D

45’7 Ύ”

Wellsville Invite

8-May

4

Jesse Dixon

Dundee

 

C

44’7”

FL League Champs

15-May

5

Eric Williams

Oakfield-Alabama

 

CC