rEVENT

NAME

SCHOOL

GRADE

CLASS

MARK

SITE

DATE

100 M

SECT. 5 REC.: 11.88

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Emily Bush

Palmyra-Macedon

12

B

12.92

FL League Champs

15-May

2

Rachel Palmer

Lyndonville

11

C

12.7

Oakfield Invite

24-April

3

Emily Hart

Geneseo

11

D

12.7

Fabian Invite

24-April

4

Deaja Reid

North-Rose Wolcott

9

CCC

12.7

W.County Champs

13-May

5

Michelle Wilson

Warsaw

 

CC

12.8

Fabian Invite

24-April

6

Chelsea Young

Clyde-Savannah

11

C

12.8

W.County Champs

13-May

7

Kacey Beck

York

 

C

12.9

Fabian Invite

24-April

8

Quayona Carithers

Clyde-Savannah

10

C

12.9

Tri-Meet

5-May

9

Sarah Whipple

Marcus Whitman

12

B

12.9

Pal-Mac Dual

11-May

10

Shannon Stiggins

Dansville

12

B

13.0

Fabian Invite

24-April

11

Lisa Griffith

SOTA

 

B

13.30

City Catholic Champs

11-May

12

Laura Hyde

Wayland-Cohocton

 

B

13.2

Fabian Invite

24-April

13

Jenny Ruhlman

Alexander

10

CC

13.2

Alexander Invite

24-April

14

Joelle Kearns

Marion

9

CC

13.2

Tri-Meet

3-May

15

Kristin Barnoski

Marcus Whitman

10

B

13.3

Midlakes Dual

4-May

16

Breanna Hotto

Sodus

11

CCC

13.3

Oakfield Invite

24-April

17

Savonne Crews

SOTA

 

B

13.59

City Catholic Champs

11-May

18

Julie Sengstock

Hornell

10

B

13.4

Hornell Invite

30-April

 

 

 

 

 

 

 

 

100 H

SECT. 5 REC.: 14.1

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Sarah Whipple

Marcus Whitman

12

B

16.19

FL League Champs

15-May

2

Jessica Grass

Marion

12

CC

16.62

Spring Breakout

13-April

3

Emily Hart

Geneseo

11

D

16.5

LCAA Champs

14-May

4

Quayona Carithers

Clyde-Savannah

10

C

16.8

Tri-Meet

28-April

5

Sara Pfuntner

Keshequa

 

C

17.0

Fabian Invite

24-April

6

Amanda Acomb

Wayland-Cohocton

 

B

17.3

Way-Co Invite

8-May

7

Missy Stuart

Mount Morris

 

C

17.3

LCAA Champs

14-May

8

Whitney Thurber

Lyndonville

11

C

17.4

Oakfield Invite

24-May

9

Kerri Boyle

Oakfield-Alabama

 

CC

17.4

Genesee Champs

15-May

10

Kristine Ripple

Hornell

11

B

17.5

Way-Co Invite

8-May

11

Kayla Main

Geneseo

9

D

17.6

Way-Co Invite

8-May

12

Rebecca Hill

Red Creek

11

CC

17.7

W. County Champs

14-May

13

Brianna Derrico

Byron-Bergen

11

CCC

18.00

RH Invite

8-May

14

Francine Barnes

Bolivar-Richburg

 

CC

17.8

Hornell Invite

30-April

15

Natalie Wetherwax

Alexander

 

CC

17.9

Alexander Invite

24-April

16

Melissa Jones

Wayland-Cohocton

 

B

18.1

Fabian Invite

24-April

17

Danielle Powers

Alexander

 

CC

18.1

Way-Co Invite

8-May

18

Felisha Barnes

Lyons

9

CC

18.83

His & Hers

1-May

19

Miranda Ludwig

Sodus

12

CCC

18.5

Oakfield Invite

24-April

20

Jenna Jones

North-Rose Wolcott

10

CCC

18.6

Div. Meet

5-May

 

 

 

 

 

 

 

 

200 M

SECT. 5 REC.: 24.1

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Emily Bush

Palmyra-Macedon

12

B

26.2

Waterloo Dual

6-May

2

Sade Banks

SOTA

 

B

26.51

City Catholic Champs

11-May

3

Deaja Reid

North-Rose Wolcott

9

CCC

26.6

County Champs

13-May

4

Emily Hart

Geneseo

11

D

26.6

LCAA Champs

14-May

5

Breanna Joseph

Nazareth

10

B

27.48

His & Hers

1-May

6

Jenny Ruhlman

Alexander

10

CC

27.2

Way-Co Invite

8-May

7

Shannon Stiggins

Dansville

12

B

27.3

Fabian Invite

24-April

8

Callin Ayers

Letchworth

 

CCC

27.3

LCAA Champs

14-May

9

Nicole Nolan

Palmyra-Macedon

11

B

27.81

His & Hers

1-May

10

Breanne Darby

Sodus

 

CCC

27.84

Newark Invite

8-May

11

Samantha Spencer

Sodus

 

CCC

27.99

Newark Invite

8-May

12

Rachel Palmer

Lyndonville

11

C

27.7

Kendall Dual

17-May

13

Joelle Kearns

Marion

9

CC

27.7

County Champs

13-May

14

Michelle Wilson

Warsaw

 

CC

27.8

Fabian Invite

24-April

15

Chelsea Young

Clyde-Savannah

 

C

27.8

Tri-Meet

21-April

16

Jesse Sprenger

Letchworth

 

CCC

27.8

Way-Co Invite

8-May

17

Kacey Beck

York

 

C

28.1

Fabian Invite

24-April

18

Kristin Barnoski

Marcus Whitman

10

B

28.40

Victor Invite

16-April

19

Nichole Clark

Marion

8

CC

28.4

Tri-Meet

3-May

20

Rupert

Holley

 

CCC

28.5

Hornell Invite

30-April

 

 

 

 

 

 

 

 

400 M

SECT. 5 REC.: 55.34

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Sade Banks

SOTA

 

B

60.7

Way-Co Invite

8-May

2

Jesse Sprenger

Letchworth

 

CCC

61.1

Way-Co Invite

8-May

3

Diana Snyder

North-Rose Wolcott

12

CCC

61.5

County Champs

13-May

4

Amanda Swaunger

Alfred-Almond

 

D

61.9

Wellsville Invite

8-May

5

Stacie Woods

Canisteo

 

C

62.0

Wellsville Invite

8-May

6

Christine Isselhard

Gananda

10

C

62.5

County Champs

13-May

7

Shannon Stiggins

Dansville

12

B

62.9

LCAA Champs

14-May

8

Jenna Hojnowski

Attica

 

B

63.2

Way-Co Invite

8-May

9

Nicole Nolan

Palmyra-Macedon

11

B

63.48

His & Hers

1-May

10

Sarah Krott

Cuba-Rushford

 

CC

63.6

Hornell Invite

30-April

11

Breanne Darby

Sodus

 

CCC

63.90

Newark Invite

8-May

12

Hojnowski

Attica

 

B

63.8

Hornell Invite

30-April

13

Rachel Heim

Bolivar-Richburg

 

CC

63.9

Wellsville Invite

8-May

14

Brittany McCray

Lyons

9

CC

64.31

His & Hers

1-May

15

Katie Francis

Notre Dame

 

D

64.2

Genesee Champs

15-May

16

Missy Cutcliffe

Pavilion

 

C

64.2

LCAA Champs

14-May

17

Jenna Enwright

Red Creek

12

CC

64.5

Weedsport Invite

8-May

18

Dominique Rupert

Holley

10

CCC

64.4

Dual Meet

4-May

19

Ashley Colby

Holley

10

CCC

65.1

Dual Meet

4-May

20

Becky Pragle

Wayland-Cohocton

 

B

65.1

Way-Co Invite

8-May

 

 

 

 

 

 

 

 

400 H

SECT. 5 REC.: 60.13

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Jesse Sprenger

Letchworth

 

CCC

64.5

LCAA Champs

14-May

2

Sashalee Pallagi

Avon

 

CCC

66.5

LCAA Champs

14-May

3

Kaitlyn Smith

Jasper-Troupsburg

 

D

69.6

Wellsville Invite

8-May

4

Barnes

Byron-Bergen

 

CCC

70.1

Hornell Invite

30-April

5

Sarah Krott

Cuba-Rushfrod

 

CC

70.5

Wellsville Invite

8-May

6

Savannah Parsons

Midlakes

12

B

70.8

Hornell Invite

30-April

7

Sarah Whipple

Marcus Whitman

12

B

70.8

Midlakes Dual

4-May

8

Kayla Main

Geneseo

9

D

71.6

Way-Co Invite

8-May

9

Trista DeGelleke

Marion

10

CC

72.08

Victor Twighlight

7-May

10

Kerri Boyle

Oakfield-Alabama

9

CC

71.9

Genesee Champs

15-May

11

Jessica Grass

Marion

12

CC

72.41

Webster Invite

24-April

12

Leah Hill

Wayland-Cohocton

 

B

72.2

Way-Co Invite

8-May

13

Braeden Ordway

Bath-Haverling

 

B

72.3

Wellsville Invite

8-May

14

Kim Skidmore

Alexander

 

CC

72.8

Way-Co Invite

8-May

15

Katie Priestly

Lyons

11

CC

72.9

Tri-Meet

28-April

16

Lexi Hoffman

Geneseo

 

D

73.3

Way-Co Invite

8-May

17

Jackie Fernaays

Marion

8

CC

75.0

Tri-Meet

26-April

18

Becky Pragle

Wayland-Cohocton

 

B

75.0

Way-Co Invite

8-May

19

Rebecca Hill

Red Creek

11

CC

76.3

Tri-Meet

28-April

20

Jenna Jones

North-Rose Wolcott

 

CCC

76.3

Tri-Meet

28-April

 

 

 

 

 

 

 

 

800 M

SECT. 5 REC.: 2:12.83

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Kelly Hanlon

Lima Christian

 

D

2:23

Dual Meet

11-May

2

Andrea Bartenstein

Palmyra-Macedon

12

B

2:25.8

Whitman Dual

11-May

3

Sashalee Pallagi

Avon

 

CCC

2:26.5

LCAA Champs

14-May

4

Ellen Muster

Marion

9

CC

2:27.2

Hornell Invite

30-April

5

Shannon VanKuren

Fillmore

 

D

2:28.2

Wellsville Invite

8-May

6

Kelly Root

Geneseo

 

D

2:31

Way-Co Invite

8-May

7

Liz Graham

Wellsville

 

CCC

2:31.2

Wellsville Invite

8-May

8

Anna Shih

HAC

12

C

2:31.3

FL League Champs

15-May

9

Kalee Bauer

Wayland-Cohocton

 

B

2:32.4

Way-Co Invite

8-May

10

Gilliam Taylor

Byron-Bergen

 

CCC

2:32.7

Genesee Champs

15-May

11

Kelsey Ryan

Livonia

 

B

2:33.2

Way-Co Invite

8-May

12

Savannah Parsons

Midlakes

12

B

2:34.10

RH Invite

8-May

13

Jesse Sprenger

Letchworth

 

CCC

2:34.1

Fabian Invite

24-April

14

Abby Sortore

Bolivar-Richburg

 

CC

2:35.6

Wellsville Invite

8-May

15

Julie Bossard

Canisteo

 

C

2:36.0

Wellsville Invite

8-May

16

Liz Kellogg

Wellsville

 

CCC

2:36.4

Wellsville Invite

8-May

17

Carmel Korzelius

Alexander

 

CC

2:37

Alexander Invite

24-April

18

Nicole Leo

Lyons

12

CC

2:38.74

His & Hers

1-May

19

Ashley Colby

Holley

 

CCC

2:39

Alexander Invite

24-April

20

Casey Herrington

Red Creek

11

CC

2:39.1

W. County Champs

14-May

 

 

 

 

 

 

 

 

1500 M

SECT. 5 REC.: 4:32.7

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Andrea Bartenstein

Palmyra-Macedon

12

B

4:59.6

Hornell Invite

30-April

2

Gillian Taylor

Byron-Bergen

 

CCC

5:04.6

Genesee Champs

15-May

3

Ellen Muster

Marion

9

CC

5:05.4

Hornell Invite

30-April

4

Rachel Kirsch

Attica

 

B

5:11

Alexander Invite

24-April

5

Emily Rodenhouse

Palmyra-Macedon

9

B

5:15.7

Hornell Invite

30-April

6

Sonja Clark

Lyons

12

CC

5:16.80

Newark Invite

8-May

7

Jessica Bradley

Pavilion

 

C

5:18.9

Way-Co Invite

8-May

8

Heather Graham

Wellsville

 

CCC

5:21.2

Wellsville Invite

8-May

9

Tina Hunt

Marcus Whitman

12

B

5:22

Waterloo Dual

27-April

10

Kate Ronan

Cuba-Rushford

 

CC

5:22.7

Wellsville Invite

8-May

11

Katie Bastine

Wayland-Cohocton

 

B

5:22.2

Way-Co Invite

8-May

12

Margaret Bettete

Geneseo

 

D

5:23.3

Way-Co Invite

8-May

13

Cassie Dresser

South Seneca

 

C

5:26.2

FL League Champs

15-May

14

Liz DeLong

Dansville

10

B

5:27.2

Way-Co Invite

8-May

15

Megan Gee

Arkport

 

D

5:27.4

Wellsville Invite

8-May

16

Susan Beatty

Holley

12

CCC

5:29.5

Hornell Invite

30-April

17

Lisa VonHagen

Bath-Haverling

 

B

5:30.4

Wellsville Invite

8-May

18

Erin Hammond

Gananda

12

C

5:31.9

Tri-Meet

28-April

19

Carmel Korzelius

Alexander

 

CC

5:33

Alexander Invite

24-April

20

Emily Easttey

Waterloo

 

B

5:37.6

Penn Yan Dual

20-April

 

 

 

 

 

 

 

 

2000M Steeple

SECT. 5 REC.: 7:10.04

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Tina Hunt

Marcus-Whitman

12

B

7:42.08

FL League Champs

14-May

2

Sonja Clark

Lyons

12

CC

7:44.2

Newark Relays

10-April

3

Ellen Muster

Marion

9

CC

7:47.6

Newark Relays

10-April

4

Emily Rodenhouse

Palmyra-Macedon

9

B

8:02

League Champs

14-May

5

Braedyn Ordway

Bath-Haverling

10

B

8:06

Fabian Invite

24-April

6

Gillian Taylor

Byron-Bergen

9

CCC

8:12.4

RH Invite

8-May

7

B.A. Wilcox

Byron-Bergen

 

CCC

8:29

RH Invite

8-May

8

Kelly Root

Geneseo

9

D

8:34.7

Spring Breakout

13-April

9

Lindsay Peck

Williamson

11

CCC

8:36.3

RH Invite

8-May

10

Mary Boerman

Marion

12

CC

8:45.02

Webster Invite

24-April

11

Marissa Gray

Midlakes

11

B

8:45.64

Webster Invite

24-April

12

Samantha Gonzalez

East Rochester

11

C

8:55.47

Webster Invite

24-April

13

Ashlee Gee

Lyndonville

12

C

9:22.5

Batavia Dual

13-April

 

 

 

 

 

 

 

 

3000 M

SECT. 5 REC.: 9:36.56

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Rachel Kirsch

Attica

 

B

10:58.8

Way-Co Invite

8-May

2

Emily Rodenhouse

Palmyra-Macedon

9

B

11:08

Way-Co Invite

8-May

3

Tina Hunt

Marcus Whitman

12

B

11:09

Way-Co Invite

8-May

4

Jessica Bracky

Pavilion

 

C

11:19.1

LCAA Champs

14-May

5

Andrea Bartenstein

Palmyra-Macedon

12

B

11:23

Waterloo Dual

6-May

6

Ellen Muster

Marion

9

CC

10:30.82

Victor Twighlight

7-May

7

Sonja Clark

Lyons

12

CC

11:34.9

Tri-Meet

28-April

8

Breanne Smith

Arkport

 

D

11:35.2

Wellsville Invite

8-May

9

Kate Ronan

Cuba-Rushford

 

CC

11:35.4

Hornell Invite

30-April

10

Bess Englehart

Livonia

 

B

11:37.2

Way-Co Invite

8-May

11

Amber Hildreth

Geneseo

 

D

11:39.4

Way-Co Invite

8-May

12

Sharlyn Sheldon

Byron-Bergen

9

CCC

11:41.86

RH Invite

8-May

13

Osbourne

Bath-Haverling

 

B

11:44.9

Hornell Invite

30-April

14

Erin Hammond

Gananda

12

C

12:00

Way-Co Invite

8-May

15

Caitlyn Snyder

Marion

11

CC

12:08.45

Victor Twighlight

7-May

16

Jane Bovet

Marion

12

CC

12:27.13

Webster Invite

24-April

 

 

 

 

 

 

 

 

4x100

SECT. 5 REC.: 48.06

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

 

ALEXANDER

 

CC

52.0

Genesee Champs

15-May

2

 

PAL-MAC

 

B

52.51

FL League Champs

15-May

3

 

NORTH-ROSE

 

CCC

52.5

Tri-Meet

28-April

4

 

GENESEO

 

D

52.6

Way-Co Invite

8-May

5

 

LYNDONVILLE

 

C

52.6

Alexander

5-May

6

 

LYONS

 

CC

53.3

County Champs

13-May

7

 

WAY-CO

 

B

53.7

Way-Co Invite

8-May

8

 

MARION

 

CC

53.8

Tri-Meet

26-April

9

 

GANANDA

 

C

54.2

County Champs

13-May

10

 

FILLMORE

 

D

54.2

Wellsville Invite

8-May

11

 

HORNELL

 

B

54.8

Way-Co Invite

8-May

12

 

SODUS

 

CCC

55.20

Newark Invite

8-May

13

 

CLYDE-SAVANNAH

 

CCC

55.0

Tri-Meet

21-April

14

 

BOLIVAR-RICHBURG

 

CC

55.1

Wellsville Invite

8-May

15

 

MIDLAKES

 

B

55.98

RH Invite

8-May

 

 

 

 

 

 

 

 

4x400

SECT. 5 REC.: 3:48.99

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

 

WAY-CO

 

B

4:19.4

LCAA Champs

14-May

2

 

CANISTEO

 

C

4:19.6

Wellsville Invite

8-May

3

 

JASPER-TROUPSBURG

 

D

4:19.6

Wellsville Invite

8-May

4

 

BATH-HAVERLING

 

B

4:20.8

Wellsville Invite

8-May

5

 

MARION

 

B

4:22.8

Hornell Invite

30-April

6

 

ARKPORT

 

D

4:23.7

Wellsville Invite

8-May

7

 

MOUNT MORRIS

 

C

4:25.4

Hornell Invite

30-April

8

 

HOLLEY

 

CCC

4:28.4

Hornell Invite

30-April

9

 

RED CREEK

 

CC

4:28.6

W. County Champs

14-May

10

 

BOLIVAR-RICHBURG

 

CC

4:29.4

Wellsville Invite

8-May

11

 

MIDLAKES

 

B

4:31.03

RH Invite

8-May

12

 

ALEXANDER

 

CC

4:31.2

Genesee Champs

15-May

13

 

HORNELL

 

B

4:31.6

Hornell Invite

30-April

14

 

BYRON-BERGEN

 

CCC

4:32.58

RH Invite

8-May

15

 

RED JACKET

 

D

4:34.1

Bloomfield Dual

6-May

16

 

AVON

 

CCC

4:35.2

Way-Co Invite

8-May

17

 

HOLLEY

 

CCC

4:37

Alexander Invite

24-April

18

 

SODUS

 

CCC

4:37.7

Victor Twighlight

7-May

19

 

PAL-MAC

 

B

4:41

Hornell Invite

30-April

20

 

WILLIAMSON

 

CCC

4:41.74

RH Invite

8-May

 

 

 

 

 

 

 

 

4x800

SECT. 5 REC.: 9:18.71

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

 

RED JACKET

 

D

10:10.3

Bloomfield Dual

6-May

2

 

BATH-HAVERLING

 

B

10:15.5

LCAA Champs

14-May

3

 

AVON

 

CCC

10:21.7

LCAA Champs

14-May

4

 

GENESEO

 

C

10:22

LCAA Champs

14-May

5

 

WAY-CO

 

B

10:32.7

Way-Co Invite

8-May

6

 

ATTICA

 

B

10:37.6

Way-Co Invite

8-May

7

 

LYONS

 

CC

10:43.63

His & Hers

1-May

8

 

WELLSVILLE

 

CCC

10:46.7

Wellsville Invite

8-May

9

 

ARKPORT

 

D

10:52.9

Wellsville Invite

8-May

10

 

MARION

 

CC

10:53.6

Hornell Invite

30-April

11

 

BOLIVAR-RICHBURG

 

CC

10:59.2

Wellsville Invite

8-May

12

 

PAVILLION

 

C

11:00.9

Oakfield Invite

24-April

13

 

RED CREEK

 

CC

11:06.1

Tri-Meet

5-May

14

 

LIVONIA

 

B

11:06.6

Way-Co Invite

8-May

15

 

PAL-MAC

 

B

11:12.37

His & Hers

1-May

16

 

BYRON-BERGEN

 

CCC

11:12.8

Genesee Champs

15-May

17

 

CANISTEO

 

C

11:16.5

Wellsville Invite

8-May

18

 

ADDISON

 

C

11:17.2

Wellsville Invite

8-May

19

 

MYNDERSE

 

CCC

11:21.7

FL League Champs

15-May

20

 

ALEXANDER

 

CC

11:26

Alexander Invite

24-April

 

 

 

 

 

 

 

 

SHOT PUT

SECT. 5 REC.: 4610.5

 

 

 

 

 

 

TOP 20

 

 

 

 

 

 

 

1

Marquita Davis

Oakfield-Alabama

10

CC

396

Oakfield Invite

24-April

2

Amy Williams

Oakfield-Alabama

12

CC

378

Genesee Champs

15-May

3

Julie Thering

Lymdomville

11

C

346

Kendall Dual

17-May

4

Michelle Halling

Livonia

11

B

345

Fabian Invite

24-April

5

Emily Rapp

Palmyra-Macedon

12

B

336

His & Hers

1-May

6

Casey Dennis

Sodus

10

CCC

331

Newark Invite

8-May

7

Maggie Sabo

Wayland-Cohocton

 

B

329

Way-Co Invite

8-May

8

Kelsey Ettman

Romulus

11

D

323

Lansing Meet

17-April

9

Jessica Tersigni

Wayland-Cohocton

 

B

323

Way-Co Invite

8-May

10

Amanda Hayes

North-Rose Wolcott

 

CCC

316

Newark Invite

8-May

11

Megan Schurr

Wellsville

 

CCC

314

Wellsville Invite

8-May

12

Ashley Pople

Red Creek

12

CC

300

Phoenix Invite

23-April

13

Amanda DeLyser

Marion

10

CC

298

Tri-Meet

26-April

14

Elgina Riggins

Lyons

 

CC

295

Webster Invite

24-April

15

Alicia Tinsley

Clyde-Savannah

 

C

294

Tri-Meet

28-April

16

Krystal Bernard

Alexander

 

CC

2811

Alexander Invite

24-April

17

Kathleen Mathews

Arkport

 

D

286

Wellsville Invite