His and Hers Invitational - 5/1/2004          
                                   Victor HS                       
                                BOYS  Results                   
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================

  1 Scott, Randolph      11 Lyons                    11.39   5   10  
  2 Harris, Daniel            11 Edison                   11.46   5    8  
  3 Reid, Jerel               10 N. Rose-Wol              11.55   4    6  
  4 Leonard, Nick             12 WAY                      11.56   5    5  
  5 Nebors, Mike              11 Edison                   11.61   5    4  
  6 Hunley, LaMarvin          11 Wilson Mag               11.70   4    3  
  7 Smith, Ron                12 Lyons                    11.73   5    2  
  8 Morgan, Derrick           11 East                     11.88   5    1  
  9 Mccloud, Justin            9 Franklin                 11.89   2 
 10 Fritz, Eric               11 Red Jacket               11.92   4 
 11 Uche, Iffy                11 East                     11.96   4 
 12 Guinan, Jason             12 Victor                   11.97   4 
 13 James, Kerance            10 Wilson Mag               12.06   2 
 14 Lucas, Dan                11 Victor                   12.21   3 
 15 Anthony, Barbato          SR Pittsford                12.35   3 
 16 Messmer, Joe                 ER                       12.37   4 
 17 Jackson, John             12 WSW                      12.49   2 
 18 Knapp, Arthur              9 McQuaid                  12.56   3 
 19 Klem, Brett               11 WAY                      12.60   3 
 20 Blanchard, Greg           10 Mynderse Aca             12.76   2 
 21 Jensen, Steven            10 Penn Yan                 12.90   2 
 22 Clark, Jase               12 Mynderse Aca             13.14   2 
 23 Wyatt, Josh               12 Penn Yan                 13.20   3 
 24 Bray, Dan                    ER                       13.21   3 
 25 Gregor, Brian             10 Penfield                 13.24   4 
 26 Pryslak, Mike              9 McQuaid                  13.26   3 
 27 Patel, Viral              11 Penfield                 13.34   2 
 28 Richwalder, Jon           10 N. Rose-Wol              13.41   3 
 29 Murphy, Pierr              9 Hac                      13.46   1 
 30 Wood, Erik                 9 WAT                      13.55   1 
 31 Koegel, Walter            JR Aquinas                  15.66   1 
 32 Duge, Cody                FR Aquinas                  15.88   1 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brennan, Ryan             SR Aquinas             22.66   5   10  
  2 Scott, Randolph           11 Lyons                    23.11   5    8  
  3 Alston, Nate              12 Edison                   23.46   5    6  
  4 Wheeler, Isaac            12 N. Rose-Wol              23.69   5    5  
  5 Leonard, Nick             12 WAY                      23.74   5    4  
  6 Ramsey, Steven            11 Wilson Mag               23.85   4    3  
  7 Morgan, Derrick           11 East                     23.92   5    2  
  8 Tune, Ryan                12 WSW                      24.00   5    1  
  9 Smith, Ron                12 Lyons                    24.30   5 
 10 Hogrefe, Eric             SR Pittsford                24.58   4 
 11 Ashford, Kameron          12 Edison                   24.65   4 
 12 Kulp, Nick                12 Brockport                24.67   4 
 13 Brown, Jordan             JR Pittsford                24.68   4 
 14 Jacobi, RJ                11 Penfield                 24.80   2 
 15 Ketchum, Miles            12 Brockport                24.90   3 
 16 DiFulvio, Alex            10 Webster Thom             24.91   3 
 17 Hartnett, JT              11 Penfield                 24.92   3 
 18 Hodge, Chris              11 Wilson Mag               25.00   4 
 19 Suhr, Jeff                11 Victor                   25.15   3 
 20 Helak, Steve              12 WSW                      25.17   4 
 20 Ball, Andrew               9 Webster Thom             25.17   3 
 22 Klem, Brett               11 WAY                      25.39   2 
 23 Bryant, Monty             FR Aquinas                  25.70   3 
 24 Needham, Chalie              ER                       25.76   2 
 25 Gammariello, Mike         1. Palmyra-Mace             25.95   2 
 26 Knapp, Arthur              9 McQuaid                  26.20   2 
 27 Pryslak, Mike              9 McQuaid                  26.91   2 
 28 Barry, Shayne             10 Canandaigua              27.19   1 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Greene, Joe               11 Edison              50.18   5   10  
  2 Brennan, Ryan             SR Aquinas                  51.75   5    8  
  3 Leonard, Nick             12 WAY                      51.95   5    6  
  4 Wheeler, Isaac            12 N. Rose-Wol              52.53   5    5  
  5 Hodge, Chris              11 Wilson Mag               53.52   5    4  
  6 Present, Matt             12 Hac                      53.98   2    3  
  7 Shepard, Tom              JR Pittsford                54.93   3    2  
  8 Lewis, Mike               11 Edison                   55.05   4    1  
  9 Beadnell, Jeff            12 WAT                      55.08   4 
 10 Hertrick, Scott           12 Hac                      55.30   3 
 11 Carbonaro, Dan            SR Pittsford                55.45   4 
 12 Coney, Joshua              9 Lyons                    55.58   2 
 13 Lockwood, Colin           11 Victor                   55.73   4 
 14 Kenny, Matt               11 McQuaid                  55.85   4 
 15 Ketchum, Miles            12 Brockport                56.14   3 
 16 Stampe, Simon             12 Penfield                 56.21   3 
 17 Petocchi, Renato          SR Aquinas                  56.37   3 
 18 Suhr, Jeff                11 Victor                   57.29   4 
 19 Helak, Steve              12 WSW                      57.34   4 
 20 Bentley, Jon              11 N. Rose-Wol              57.58   3 
 21 Hale, Justin              11 East                     57.79   3 
 21 Churchill, Josh           10 Mynderse Aca             57.79   2 
 23 Skovira, Mike             10 Webster Thom             58.12   2 
 24 VanOverbake, Eric         10 Penfield                 59.42   2 
 25 Jane, Borne               11 Franklin                 59.60   5 
 26 Jones, Shamar             10 Canandaigua              59.79   2 
 27 Painter, Kevin            11 WSW                    1:00.41   1 
 28 Kernan, Mike              12 Mynderse Aca           1:00.47   2 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Greene, Joe               11 Edison            2:01.73    10  
  2 Karczewski, Matt          12 Penn Yan               2:04.00     8  
  3 Oleksa, Luke              12 Mynderse Aca           2:05.56     6  
  4 Vaughan, Matt             JR Pittsford              2:06.13     5  
  5 Simmons, John             12 Edison                 2:07.61     4  
  6 Trumble, Evan             12 WAT                    2:08.91     3  
  7 Kramer, Isaac             10 East                   2:09.10     2  
  8 Powley, Chad              12 Churchville            2:09.34     1  
  9 Veltz, Brandon            12 Brockport              2:09.35  
 10 Hanna, Tim                11 McQuaid                2:09.39  
 11 Keenan, Tim               10 WAY                    2:09.89  
 12 Schwalm, Pete             10 McQuaid                2:11.16  
 13 Trottier, Chris           12 Webster Thom           2:12.92  
 14 Cumbo, Brett              SR Aquinas                2:13.45  
 15 Peffley, Jon              10 Penfield               2:13.47  
 16 Hortiatis, Jason          SR Pittsford              2:13.94  
 17 Zollo, Dennis             10 Victor                 2:14.78  
 18 Rodriguez, Chris          11 Franklin               2:20.18  
 19 Gammariello, Mike         1. Palmyra-Mace           2:20.65  
 20 Oleksa, Matt              10 Mynderse Aca           2:21.00  
 21 Bailey, Jeremiah          12 Lyons                  2:21.94  
 22 Elliott, Steve            12 Penfield               2:23.86  
 23 Luckey, Josh              11 N. Rose-Wol            2:23.98  
 24 Needham, Chalie              ER                     2:24.46  
 25 Essom, Devon                 ER                     2:24.70  
 26 Peters, Scott              9 WAY                    2:24.95  
 27 Cook, Jeremy              FR Aquinas                2:30.04  
 28 Aerni, Charley            10 Hac                    2:30.27  
 29 Cottrell, Brett            9 WAT                    2:37.28  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katlic, Tim               12 Penfield          4:29.39    10  
  2 Quinn, Tim                FR Pittsford              4:31.15     8  
  3 Coon, Craig               10 Penfield               4:35.75     6  
  4 Hall, Ben                  9 Victor                 4:42.12     5  
  5 Healy, Dan                11 WSW                    4:42.17     4  
  6 Arazoza, Nick             11 McQuaid                4:47.14     3  
  7 Molino, Eric              11 WAY                    4:47.94     2  
  8 Murray, Dan               12 WAT                    4:49.61     1  
  9 Jones, Matt               12 McQuaid                4:56.39  
 10 Bateman, Noel             SO Aquinas                4:57.31  
 11 Coulon, Kyle               9 Webster Thom           4:57.65  
 12 Dominguez, John           11 Edison                 4:59.13  
 13 Vollenweider, Sean         9 Canandaigua            5:01.23  
 14 Rising, Lukas             10 WAT                    5:01.25  
 15 Mattiuci, Andrew          11 Webster Thom           5:05.09  
 16 Chambers, Drew            SR Pittsford              5:05.36  
 17 Lytle, Grant              11 Victor                 5:07.88  
 18 Luke, Nathaniel           0. Palmyra-Mace           5:08.30  
 19 Wright, Nate              10 Penn Yan               5:11.98  
 20 Gammariello, John         9. Palmyra-Mace           5:13.79  
 21 Green, Nick               11 Wilson Mag             5:13.99  
 22 Rodriguez, Chris          11 Franklin               5:17.21  
 23 Peskor, Kirk              10 WAY                    5:17.49  
 24 Diaz, Jose                12 Edison                 5:20.86  
 25 Ortiz, Ryan               11 N. Rose-Wol            5:20.98  
 26 Cook, Jeremy              FR Aquinas                5:22.60  
 27 Knopp, Dan                   ER                     5:33.29  
 28 Gillett, Qwenton          10 N. Rose-Wol            5:42.35  
 29 Lancaster, Stephen        10 Hac                    5:54.34  
 30 Johnson, Shawn            10 Franklin               6:01.45  
 31 Scialpa, Nick             11 Hac                    6:03.54  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Heath, Kyle               12 Victor            9:24.22    10  
  2 Stevens, Mark             SR Pittsford              9:35.30     8  
  3 Bateman, Noel             SO Aquinas                9:54.14     6  
  4 Smith, Leo                   ER                     9:56.37     5  
  5 Martina, Matt             10 Penfield              10:09.00     4  
  6 Molino, Eric              11 WAY                   10:13.77     3  
  7 Morrell, Mark             11 Victor                10:16.84     2  
  8 Zellefrow, Derek          12 Webster Thom          10:26.20     1  
  9 Spaulding, Dan            10 Churchville           10:37.63  
  9 Karczewski, Matt          12 Penn Yan              10:37.63  
 11 Streb, Mark               09 Brockport             10:40.64  
 12 Jackson, Steven           10 Hac                   10:52.33  
 13 Cumbo, Brett              SR Aquinas               10:52.46  
 14 Kent, Bryan               12 Webster Thom          10:56.12  
 15 Ridley, Kyle              11 WAT                   10:57.21  
 16 Bailey, Jeremiah          12 Lyons                 10:59.05  
 17 Seber, Derek               9 McQuaid               11:00.72  
 18 Moynihan, Jamie           11 McQuaid               11:01.42  
 19 Frey, Shane               11 N. Rose-Wol           11:07.39  
 20 Phelps, Carl              11 Penfield              11:13.52  
 21 Green, Nick               11 Wilson Mag            11:19.98  
 22 Pecoro, Steve                ER                    11:26.22  
 23 Diaz, Jose                12 Edison                11:29.02  
 24 Merritt, James             9 Penn Yan              11:30.40  
 25 Bailey, Nathan             9 Lyons                 11:31.43  
 26 Cottrell, Brett            9 WAT                   11:33.63  
 27 Mears, Ben                 9 WAY                   11:36.82  
 28 Beck, Drew                 8 Canandaigua           11:39.20  
 29 Gillett, Qwenton          10 N. Rose-Wol           12:11.13  
 30 Kramer, Isaac             10 East                  12:25.36  
 31 Metzler, Adam             10 East                  12:46.01  
 32 Theis, Tyler              12 Canandaigua           13:03.64  
 
Boys 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Peffley, Jon              10 Penfield        17:41.90  
  2 McIntyre, Paul            10 Hac                   26:35.90  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gissendanner, Terrell     11 Edison              14.94   3   10  
  2 Sorel, Jimmy              12 Brockport                15.40   3    8  
  3 Ramsey, Steven            11 Wilson Mag               15.61   3    6  
  4 Simmons, John             12 Edison                   16.30   3    5  
  5 Hixon, Dan                12 Victor                   16.63   3    4  
  6 Fitzgerald, Brendan       12 Penfield                 16.77   3    3  
  7 Ryan, Andrew              SR Pittsford                16.87   2    2  
  8 Lochner, Nick             12 Webster Thom             17.01   3    1  
  9 Power, Andrew             11 Victor                   17.04   3 
 10 Tune, Ryan                12 WSW                      17.17   2 
 11 Stoep, Joshua             12 Lyons                    17.22   2 
 12 DeGaugh, Charlie          10 Webster Thom             17.68   2 
 13 Simmons, Eric             11 East                     18.83   1 
 14 Wilson, Nick               9 Mynderse Aca             18.99   2 
 15 Vermilion, Paul            9 Penfield                 20.08   1 
 16 Showman, Steve            12 WAY                      20.69   1 
 17 Glennon, Kyle             FR Aquinas                  21.83   1 
 18 Egan, Ray                  9 Canandaigua              22.35   1 
 
Boys 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gissendanner, Terrell     11 Edison             57.19   3   10  
  2 Ryan, Andrew              SR Pittsford                58.42   3    8  
  3 Fitzgerald, Brendan       12 Penfield                 59.41   3    6  
  4 Hixon, Dan                12 Victor                   59.56   3    5  
  5 Katlic, Peter             12 Penfield               1:00.92   3    4  
  6 Hodge, Chris              11 Wilson Mag             1:01.27   3    3  
  7 Braun, Kevin              12 Webster Thom           1:01.31   3    2  
  8 Payne, Matt               12 Victor                 1:02.37   2    1  
  9 Simmons, Eric             11 East                   1:07.49   2 
 10 Grossman, Josh            10 Hac                    1:08.54   2 
 11 Dragone, Tim              12 Mynderse Aca           1:09.44   2 
 12 Andrews, Mike             11 McQuaid                1:09.73   1 
 13 Enter, Matt               10 WAY                    1:12.34   2 
 14 Glennon, Kyle             FR Aquinas                1:14.70   1 
 15 Showman, Steve            12 WAY                    1:17.84   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Edison                                          44.30   2   10  
  2 Lyons                                                 45.32   2    8  
  3 Victor                                                45.38   2    6  
  4 East High                                             45.80   2    5  
  5 Webster Thomas                                        46.26   2    4  
  6 Wilson Mag                                            46.48   2    3  
  7 Pittsford                                             46.49   1    2  
  8 Wayne Central                                         47.75   2    1  
  9 McQuaid                                               48.45   2 
 10 Penn Yan                                              48.89   1 
 -- Penfield                                                 DQ   1 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Edison                                         3:26.11   2   10  
  2 Victor                                              3:35.35   2    8  
  3 Pittsford                                           3:35.93   2    6  
  4 Penfield                                            3:39.44   2    5  
  5 Hac                                                 3:44.43   1    4  
  6 Webster Thomas                                      3:45.39   2    3  
  7 East High                                           3:46.16   2    2  
  8 Mynderse Academy                                    3:51.21   2    1  
  9 Lyons                                               3:51.75   1 
 10 N. Rose-Wol                                         3:53.08   1 
 11 McQuaid                                             3:55.27   2 
 12 Franklin                                            4:00.52   1 
 13 Penn Yan                                            4:09.94   1 
 14 Wayne Central                                       4:12.03   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Pittsford                                      8:10.78    10  
  2 Edison                                              8:19.44     8  
  3 Victor                                              8:24.95     6  
  4 Penfield                                            8:25.96     5  
  5 McQuaid                                             8:46.85     4  
  6 Mynderse Academy                                    9:03.54     3  
  7 Waterloo                                            9:07.13     2  
  8 N. Rose-Wol                                         9:43.86     1  
  9 Penn Yan                                            9:58.13  
 10 Wayne Central                                      10:06.12  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jemison, Dennis     12 Edison                 6-06.00    10  
  2 Rafferty, Reagan          12 Victor                 6-02.00     8  
  3 Wilson, Nick               9 Mynderse Aca           5-10.00     6  
  4 Fessler, Andrew           10 Victor                J5-10.00     5  
  5 Bernabeu, Rick            11 Franklin              J5-10.00     4  
  6 Greene, Darius            10 Lyons                  5-08.00     3  
  7 Way, Tom                  11 McQuaid                5-06.00     2  
  8 Worboys, Justin           10 Brockport             J5-06.00     1  
  9 LePage, Nathan             8 Webster Thom           5-04.00  
 10 Pitts, Brian              12 N. Rose-Wol            5-02.00  
 10 Bean, Malcomb              9 McQuaid                5-02.00  
 10 VanOverbake, Eric         10 Penfield               5-02.00  
 10 Blanchard, Greg           10 Mynderse Aca           5-02.00  
 -- Fullerton, Siyani         SO Aquinas                     NH  
 -- Braun, Kevin              12 Webster Thom                NH  
 -- Jackson, John             12 WSW                         NH  
 -- Coney, Joshua              9 Lyons                       NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 DiVirgilio, Dave          11 McQuaid         12-00.00    10  
  2 Stoep, Joshua             12 Lyons                 10-06.00     8  
  3 Shallenberger, Adam       12 Canandaigua           10-00.00     6  
  4 Lucas, Dan                11 Victor               J10-00.00     5  
  5 Kucynsky, Jeremy          12 Penfield               9-06.00     4  
  6 Betts, Kevin              12 Victor                J9-06.00     3  
  7 Worboys, Jim              11 McQuaid                9-00.00     2  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Libera, Chris             11 Canandaigua     20-07.75    10  
  2 Thomas, Dustin            12 WAT                   20-06.75     8  
  3 Sorel, Jimmy              12 Brockport             20-03.00     6  
  4 Wyckoff, Toby             11 Webster Thom          19-04.75     5  
  5 Worboys, Justin           10 Brockport             19-03.50     4  
  6 Reid, Jerel               10 N. Rose-Wol           19-00.25     3  
  7 Cumbo, Peter              12 Churchville           18-11.75     2  
  8 Cody, Eric                12 Victor                18-04.50     1  
  9 Young, Bradley            11 Wilson Mag            18-03.25  
 10 Lasky, Kevin              11 WSW                   18-01.75  
 11 Shepard, Tom              JR Pittsford             18-00.25  
 12 Bean, Malcomb              9 McQuaid               17-10.50  
 13 Gunner, Mekquish          10 Edison                17-09.50  
 14 Beadnell, Jeff            12 WAT                   17-08.00  
 15 DiFulvio, Alex            10 Webster Thom          17-05.50  
 16 Gonzales, Jose            12 Canandaigua           17-04.75  
 17 Sigler, Dan               SR Pittsford             17-04.50  
 18 Erskine, Jeremie          11 Penn Yan              17-03.25  
 19 Mcgee, Von                 9 Franklin              17-03.00  
 20 McGill, Brent             10 East                  17-00.00  
 21 Reynolds, Chris           12 Lyons                 16-09.25  
 22 Enos, Jonathan            10 Penn Yan              16-07.50  
 23 Coney, Joshua              9 Lyons                 15-11.25  
 24 Fullerton, Siyani         SO Aquinas               15-06.25  
 25 Peters, Scott              9 WAY                   15-03.00  
 26 McBride, Chris            12 Penfield              14-08.00  
 27 Aerni, Charley            10 Hac                   13-01.50  
 28 Murphy, Pierr              9 Hac                   12-04.75  
 29 Duge, Cody                FR Aquinas               11-01.25  
 -- Hixon, Dan                12 Victor                    FOUL  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jemison, Dennis           12 Edison          44-07.50    10  
  2 Sorel, Jimmy              12 Brockport             43-11.25     8  
  3 Thomas, Dustin            12 WAT                   42-08.00     6  
  4 Ramsey, Steven            11 Wilson Mag            40-10.00     5  
  5 Rafferty, Reagan          12 Victor                40-08.00     4  
  6 Young, Bradley            11 Wilson Mag            39-11.25     3  
  7 Libera, Chris             11 Canandaigua           39-03.25     2  
  8 Worboys, Justin           10 Brockport             39-01.75     1  
  9 Hogrefe, Eric             SR Pittsford             39-00.50  
 10 Lasky, Kevin              11 WSW                   39-00.00  
 11 Power, Andrew             11 Victor                37-11.50  
 12 Gonzales, Jose            12 Canandaigua           36-09.00  
 13 DeGaugh, Charlie          10 Webster Thom          36-07.50  
 14 Bean, Malcomb              9 McQuaid               35-11.50  
 15 Morgan, Derrick           11 East                  35-07.75  
 16 McBride, Chris            12 Penfield              35-04.00  
 17 Mcgee, Von                 9 Franklin              35-02.50  
 18 Cohn, Andy                12 Hac                   35-02.25  
 19 Trottier, Chris           12 Webster Thom          34-05.00  
 20 Youngman, Shawn           12 N. Rose-Wol           33-05.00  
 21 Fullerton, Siyani         SO Aquinas               33-03.50  
 22 Lancaster, Stephen        10 Hac                   32-02.50  
 23 Enter, Matt               10 WAY                   31-00.00  
 24 Merritt, James             9 Penn Yan              27-06.50  
 -- McCann, Matt              10 WAT                       FOUL  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Grambo, Geoff             12 Lyons            48-07.00    10  
  2 McDowell, Brandon         11 East                  41-02.50     8  
  3 Schmidt, Mitch            12 WSW                   41-00.50     6  
  4 Johnson, Ron              10 Lyons                 40-07.50     5  
  5 Beadnell, Jeff            12 WAT                   40-00.25     4  
  6 Johnson, Drew             JR Pittsford             39-11.25     3  
  7 Dennis, Ronnie            12 East                  39-06.00     2  
  8 Basisty, Vitaly           11 Brockport             38-10.00     1  
  9 Petocchi, Renato          SR Aquinas               38-06.00  
 10 Barton, Ben               10 Brockport             38-05.50  
 11 Mattox, Jamel             12 Webster Thom          38-02.50  
 12 Wood, Jeff                12 Victor                38-00.00  
 13 Brown, Jeff               10 Red Jacket            37-08.00  
 14 Scharles, Kyle            10 Canandaigua           37-04.50  
 15 McDonald, Ryan            12 McQuaid               36-11.75  
 16 Gemza, John               11 WSW                   36-07.50  
 17 Caternolo, Matt           10 Webster Thom          35-05.00  
 18 Gilmartin, Jordan         10 Penn Yan              34-09.50  
 19 Maves, Cam                12 Victor                34-07.50  
 20 Multer, Ryan              11 Penn Yan              34-05.00  
 21 Cosh, Matt                12 Canandaigua           34-01.50  
 22 Way, Tom                  11 McQuaid               33-10.00  
 23 Dibble, Aaron             11 WAT                   32-11.00  
 24 McIntyre, Paul            10 Hac                   32-07.50  
 25 Gatley, Sam               12 Hac                   32-05.00  
 26 Sedor, Cotton             SO Aquinas               32-01.00  
 27 Johnson, Andrew           SO Pittsford             32-00.50  
 28 Confer, Matt              12 N. Rose-Wol           31-03.50  
 29 Lawrence, Jon             10 WAY                   27-03.75  
 30 Keenan, Tim               10 WAY                   26-06.00  
 31 Rasbeck, Jordan            9 N. Rose-Wol           26-02.75  
 32 McBride, Chris            12 Penfield              26-01.50  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Ron                12 Lyons              130-02    10  
  2 McDowell, Brandon         11 East                    124-00     8  
  3 Basisty, Vitaly           11 Brockport               119-09     6  
  4 Johnson, Drew             JR Pittsford               118-11     5  
  5 Grambo, Geoff             12 Lyons                   117-07     4  
  6 Johnson, Andrew           SO Pittsford               117-00     3  
  7 Multer, Ryan              11 Penn Yan                116-01     2  
  8 Scharles, Kyle            10 Canandaigua             113-09     1  
  9 Molisani, Anthony         SR Aquinas                 106-04  
 10 Hammel, Tom               11 Churchville             105-02  
 11 Johnson, Tim              11 WAY                     104-02  
 12 Brown, Jeff               10 Red Jacket              103-01  
 13 McDonald, Ryan            12 McQuaid                 102-04  
 14 Mattox, Jamel             12 Webster Thom            101-07  
 15 Gutierrez, Xavier         11 McQuaid                 100-07  
 16 Barton, Ben               10 Brockport               100-03  
 17 Schmidt, Mitch            12 WSW                      99-07  
 18 Stampe, Simon             12 Penfield                 97-05  
 19 Tharp, Tom                12 Penn Yan                 96-09  
 20 Petocchi, Renato          SR Aquinas                  96-06  
 21 Menz, Alex                10 Webster Thom             94-07  
 22 Bednarz, Blake            12 WSW                      94-05  
 23 Wood, Jeff                12 Victor                   93-04  
 24 Cosh, Matt                12 Canandaigua              92-10  
 24 Dibble, Aaron             11 WAT                      92-10  
 26 Young, Jacob              12 N. Rose-Wol              86-10  
 27 Ortiz, Ryan               11 N. Rose-Wol              84-03  
 28 Martz, Rob                10 Victor                   82-05  
 29 Lawrence, Jon             10 WAY                      74-02  
 30 Cohn, Andy                12 Hac                      67-10  

Outdoor Pentathlon: #2 Boys High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ellson, Duncan            12 Penfield                 1.71m   552  
  2 Oulette, Dave             11 McQuaid                  1.66m   512  
  2 Joseph, Matt              SR Pittsford                1.66m   512  
  2 Davis, Mike               11 Canandaigua              1.66m   512  
  5 Kilpatrick, Steve         10 FIN                      1.56m   434  
  6 Riley, Robert             10 Edison                   1.51m   396  
  6 Kitt, Alex                12 Churchville              1.51m   396  
  6 Gacioch, Matt             SO Pittsford                1.51m   396  
  6 Blackburn, Marston        10 Wilson Mag               1.51m   396  
 10 Janicki, Steve            10 McQuaid                  1.46m   360  
 10 Combs, Ben                10 WAY                      1.46m   360  
 10 Liberti, Stuart           12 Webster Thom             1.46m   360  
 13 Brotsch, Jonathan          9 Victor                   1.36m   290  
 14 Sisson, Brad              12 Churchville              1.31m   257  
 15 Caron, Alex                9 Victor                   1.26m   225  
 16 Keegan, Dave              SO Aquinas                  1.21m   194  
 -- Danzy, Tomar              12 Edison                      NH  
 -- Cologgi, Jim              11 WAY                         NH  
 -- Tonery, Nick              SO Aquinas                     NH  
 
Outdoor Pentathlon: #4 Boys Long Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Riley, Robert             10 Edison                   5.66m   514  
  2 Joseph, Matt              SR Pittsford                5.52m   485  
  3 Oulette, Dave             11 McQuaid                  5.19m   419  
  4 Ellson, Duncan            12 Penfield                 5.07m   396  
  5 Combs, Ben                10 WAY                      5.06m   394  
  6 Kilpatrick, Steve         10 FIN                      4.96m   375  
  7 Davis, Mike               11 Canandaigua              4.78m   341  
  8 Caron, Alex                9 Victor                   4.77m   339  
  9 Tonery, Nick              SO Aquinas                  4.72m   330  
 10 Gacioch, Matt             SO Pittsford                4.68m   323  
 11 Keegan, Dave              SO Aquinas                  4.65m   317  
 12 Cologgi, Jim              11 WAY                      4.63m   313  
 13 Danzy, Tomar              12 Edison                   4.56m   301  
 13 Sisson, Brad              12 Churchville              4.56m   301  
 15 Janicki, Steve            10 McQuaid                  4.49m   288  
 16 Blackburn, Marston        10 Wilson Mag               4.33m   261  
 17 Brotsch, Jonathan          9 Victor                   4.30m   255  
 18 Kitt, Alex                12 Churchville              4.13m   227  
 19 Liberti, Stuart           12 Webster Thom             3.30m   103  
 
Outdoor Pentathlon: #3 Boys Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ellson, Duncan            12 Penfield                10.92m   541  
  2 Joseph, Matt              SR Pittsford               10.34m   506  
  3 Kitt, Alex                12 Churchville              9.75m   471  
  4 Combs, Ben                10 WAY                      9.58m   460  
  5 Liberti, Stuart           12 Webster Thom             9.13m   434  
  6 Davis, Mike               11 Canandaigua              9.09m   431  
  7 Kilpatrick, Steve         10 FIN                      8.83m   416  
  8 Blackburn, Marston        10 Wilson Mag               8.34m   386  
  9 Danzy, Tomar              12 Edison                   8.18m   377  
 10 Tonery, Nick              SO Aquinas                  8.15m   375  
 11 Riley, Robert             10 Edison                   7.93m   362  
 12 Oulette, Dave             11 McQuaid                  7.87m   359  
 13 Gacioch, Matt             SO Pittsford                7.85m   357  
 14 Caron, Alex                9 Victor                   7.74m   351  
 15 Cologgi, Jim              11 WAY                      7.61m   343  
 16 Janicki, Steve            10 McQuaid                  7.58m   341  
 17 Brotsch, Jonathan          9 Victor                   6.70m   290  
 18 Sisson, Brad              12 Churchville              6.44m   274  
 19 Keegan, Dave              SO Aquinas                  5.73m   233  
 
 
Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph, Matt              SR Pittsford            2785    10  
  2 Ellson, Duncan            12 Penfield                  2562     8  
  3 Davis, Mike               11 Canandaigua               2389     6  
  4 Oulette, Dave             11 McQuaid                   2351     5  
  5 Combs, Ben                10 WAY                       2258     4  
  6 Kilpatrick, Steve         10 FIN                       2042     3  
  7 Riley, Robert             10 Edison                    2016     2  
  8 Gacioch, Matt             SO Pittsford                 1985     1  
  9 Blackburn, Marston        10 Wilson Mag                1939  
 10 Caron, Alex                9 Victor                    1829  
 11 Kitt, Alex                12 Churchville               1766  
 12 Danzy, Tomar              12 Edison                    1688  
 13 Janicki, Steve            10 McQuaid                   1674  
 14 Brotsch, Jonathan          9 Victor                    1630  
 15 Cologgi, Jim              11 WAY                       1544  
 16 Sisson, Brad              12 Churchville               1466  
 17 Liberti, Stuart           12 Webster Thom              1417  
 18 Tonery, Nick              SO Aquinas                   1239  
 19 Keegan, Dave              SO Aquinas                   1236