His and Hers Invitational - 5/1/2004        
                                   Victor HS                     
                              GIRLS  Results                    
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================

  1 Jackson, Kela     12 Wilson Mag               12.26   6   10  
  2 Harris, Quante    11 Edison                   12.54   6    8  
  3 Cromartie, Brianna           Franklin                 12.97   6    6  
  4 Speed, Shannon            9. Franklin                 13.02   6    5  
  5 Aaron, Tiffany            11 Wilson Mag               13.18   6    4  
  6 Reid, Deaja                9 N. Rose-Wol              13.29   5    2.5
  6 McGee, Najia              12 Edison                   13.29   6    2.5
  8 Bush, Emily               12 Palmyra-Mace             13.42   6    1  
  9 Townsend, Dahlia          11 Mercy                    13.44   5 
 10 Willson, Abby             12 Victor                   13.51   5 
 11 Neal, Whittney            11 Irondequoit              13.63   5 
 12 Joseph, Breanna           10 Nazareth                 13.75   4 
 13 Lee, Dy Young             10 Canandaigua              13.81   5 
 14 Scorce, Melissa            9 Pittsford                13.84   3 
 15 Peterson, Caitlyn            WAY                      14.04   2 
 16 Thorne, Sandy             SO Sodus                    14.07   5 
 17 Downs, Tiffany            11 Irondequoit              14.09   3 
 18 Saraco, Courtney           8 Penfield                 14.23   4 
 19 Epling, Dianne            12 Victor                   14.25   4 
 20 Richards, Nateya             East                     14.26   3 
 21 Warren, Star              11 Lyons                    14.27   5 
 22 Miller, Rianna            10 Penfield                 14.28   3 
 23 Diaz, Angel               10 Gates Chili              14.35   4 
 24 Wojtanik, Katie           12 WSW                      14.48   3 
 25 Breed, Karriann            8 Red Jacket               14.53   2 
 26 Gulino, Damara            FR Aquinas                  14.55   4 
 27 Frame, Caitlin            11 Hac                      14.60   2 
 28 Nash, Shatier              7 Sodus                    14.62   4 
 28 Kelly, Jamie                 WAY                      14.62   3 
 30 Martin, Ashley             9 Pittsford                14.63   2 
 31 Gremke, Jenny             SR Aquinas                  14.85   3 
 32 Phelps, Kiara              9 Nazareth                 14.92   4 
 33 Accordo, Danela           10 Mercy                    15.06   2 
 33 Cammeyer, Kristen         HJ Webster Thom             15.06   1 
 35 Irons, Jackie              9 ER                       15.13   1 
 36 Lowry, Natalie            12 Gates Chili              15.14   2 
 37 Carroll, Angela            9 Penn Yan                 15.37   2 
 38 Johnson, Chayanne         11 Hac                      15.75   1 
 39 Nichols, Caitlin          12 Penn Yan                 16.12   1 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Chance, Natasha         East                     26.70   6   10  
  2 Curry, Shauna             11 Wilson Mag               26.84   6    8  
  3 McGee, Najia              12 Edison                   27.02   5    6  
  4 Patterson, Krista         12 Wilson Mag               27.23   6    5  
  5 Billi, Morgan              8 WSW                      27.35   6    4  
  6 Joseph, Breanna           10 Nazareth                 27.48   4    3  
  7 Mahany, Mary-Kate          8 Penfield                 27.49   6    2  
  8 Bush, Emily               12 Palmyra-Mace             27.77   6    1  
  9 Nolan, Nicole             11 Palmyra-Mace             27.81   4 
 10 Falcon, Britney           11 Victor                   27.84   4 
 11 Davis, Lisa               7. Franklin                 28.07   4 
 12 Neal, Whittney            11 Irondequoit              28.24   5 
 13 Lawn, Emer                12 WSW                      28.38   5 
 14 Darby, Breanne            SO Sodus                    28.46   5 
 15 Spencer, Samantha         10 Canandaigua              28.73   2 
 16 Miller, Rianna            10 Penfield                 28.82   4 
 17 Donovan, Karly            10 Irondequoit              28.94   5 
 18 Colebeck, Margaret         9 Gates Chili              28.98   3 
 19 Gulino, Damara            FR Aquinas                  28.99   4 
 20 Epling, Dianne            12 Victor                   29.20   3 
 21 Donnelly, Caitrin         12 Pittsford                29.42   4 
 22 Darron, Jenna                WAY                      29.81   3 
 23 Rivera, Amber             10 N. Rose-Wol              29.82   5 
 24 James, Christina             East                     29.89   2 
 25 Kelly, Jamie                 WAY                      30.00   3 
 26 Davis, Jackie             10 Pittsford                30.12   2 
 27 Hotto, Breanna            JR Sodus                    30.31   3 
 28 Weems, Diamond             9 Lyons                    30.72   2 
 29 Rykojc, Julie             00 Webster Thom             30.78   3 
 30 Gremke, Jenny             SR Aquinas                  30.97   2 
 31 Irons, Jackie              9 ER                       31.33   1 
 32 Spencer, Courtney          9 Penn Yan                 31.66   1 
 33 Wheeler, Rachel           10 N. Rose-Wol              31.80   5 
 34 Phelps, Kiara              9 Nazareth                 31.97   2 
 35 Johnson, Chayanne         11 Hac                      32.42   1 
 36 Reece, Katelynn            9 ER                       35.61   1 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Chance, Natasha         East                     59.71   6   10  
  2 Elliot, Katie             11 Penfield               1:00.31   6    8  
  3 Mahany, Mary-Kate          8 Penfield               1:01.18   6    6  
  4 Cromartie, Brianna           Franklin               1:01.21   5    5  
  5 Curry, Shauna             11 Wilson Mag             1:01.23   5    4  
  6 McHugh, Megan             12 Irondequoit            1:01.95   6    3  
  7 Snyder, Diana             12 N. Rose-Wol            1:02.05   6    2  
  8 Wade, Taryn                8 Victor                 1:03.31   5    1  
  9 Malone, Molly             11 Gates Chili            1:03.45   5 
 10 Nolan, Nicole             11 Palmyra-Mace           1:03.48   5 
 11 Caufield, Shannon          8 Mercy                  1:03.54   4 
 12 Boggan, Megan             10 Canandaigua            1:03.87   3 
 13 Miller, Emma              12 Pittsford              1:04.06   6 
 14 McCray, Brittany           9 Lyons                  1:04.31   3 
 15 Davis, Lisa               7. Franklin               1:04.66   3 
 16 Knox, Lyndsay              9 Churchville            1:04.95   4 
 17 Loucks, Kelsey               WAY                    1:05.35   5 
 18 Peterson, Katie           11 Pittsford              1:05.37   6 
 19 Beyler, Sarah             12 Brockport              1:05.57   4 
 20 Popovich, Lauren          SR Aquinas                1:06.04   4 
 21 Foskey, Martika            9 Penn Yan               1:06.14   2 
 22 Darby, Breanne            SO Sodus                  1:06.42   5 
 23 Eyre, Megan               FR Aquinas                1:07.45   3 
 24 Field, Chelsea             9 Churchville            1:07.53   4 
 25 Kotyk, Jenna                 Mynderse Aca           1:07.84   2 
 26 Donovan, Karly            10 Irondequoit            1:08.64   4 
 27 Jones, Tenisha            10 Wilson Mag             1:08.81   3 
 28 Thomas, Kelsey               Webster Thom           1:09.16   3 
 29 Weber, Caroline           11 Mercy                  1:09.45   3 
 30 Dahl, Lauren                 WAY                    1:10.14   3 
 31 Spencer, Courtney          9 Penn Yan               1:10.40   1 
 32 Coley, Imani                 East                   1:10.54   5 
 33 Savage, Marie              9 Lyons                  1:11.22   2 
 34 Stiokas, Casey            SR Sodus                  1:12.51   2 
 35 Beauter, Amanda            9 Palmyra-Mace           1:12.60   4 
 36 Cheney, Ashley             9 Victor                 1:12.71   1 
 37 Hyland, Laura                Webster Thom           1:12.89   2 
 38 Andrews, Samantha         10 Red Jacket             1:14.62   1 
 39 Parrone, Bridget          10 ER                     1:17.10   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cufari, Liz          12 Pittsford              2:20.64    10  
  2 Kosinski, Jillian         12 WSW                    2:22.60     8  
  3 Elliot, Katie             11 Penfield               2:25.85     6  
  4 Butler, Takiyah           11 Wilson Mag             2:31.64     5  
  5 Reissig, Meghin           11 Victor                 2:32.44     4  
  6 Cufari, Kate               8 Pittsford              2:33.00     3  
  7 Weidman, Jillian           7 Penfield               2:34.54     2  
  8 Ryan, Ashley              12 Victor                 2:35.46     1  
  9 Lineham, Tara              9 Churchville            2:35.94  
 10 Knox, Lyndsay              9 Churchville            2:36.00  
 11 Bartenstein, Andrea       12 Palmyra-Mace           2:36.58  
 12 Stubler, Julie            00 Webster Thom           2:37.87  
 13 Rivet, Alycia             10 Canandaigua            2:38.02  
 14 Leo, Nicole               12 Lyons                  2:38.74  
 15 Quinlan, Emily            12 Irondequoit            2:39.22  
 16 Shaffer, Emma                Mynderse Aca           2:40.51  
 17 Miller, Emily              9 Lyons                  2:42.36  
 18 Bennett, Jessica          10 Irondequoit            2:42.57  
 19 Lucas, Cara               11 Penn Yan               2:45.39  
 20 Brown, Julie              00 Webster Thom           2:45.85  
 21 Marciano, Nicole          12 Mercy                  2:46.69  
 22 Jones, Tenisha            10 Wilson Mag             2:47.29  
 23 Basso, Ashley             SO Aquinas                2:50.10  
 24 Clark, Kelley              9 Nazareth               2:50.12  
 25 VanBortel, Andrea         10 Red Jacket             2:50.21  
 26 Miskinis, Megan            7 Mercy                  2:50.33  
 27 Hoffman, Sam              SO Sodus                  2:51.54  
 28 Lenti, Anna               FR Aquinas                2:52.47  
 29 Granger, Emily             9 N. Rose-Wol            2:55.21  
 30 Langston, Celestine       9. Franklin               3:04.95  
 31 Miller, Amanda            11 N. Rose-Wol            3:10.72  
 32 Callahan, Amy             11 WAT                    3:29.30  
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cufari, Liz          12 Pittsford              4:47.13    10  
  2 Williams, Florence         9 Pittsford              5:06.10     8  
  3 Bartenstein, Andrea       12 Palmyra-Mace           5:06.73     6  
  4 Quinlan, Emily            12 Irondequoit            5:10.66     5  
  5 Chernak, Laura            10 Penfield               5:16.38     4  
  6 Haefner, Hilary           10 Penfield               5:20.53     3  
  7 Little, Julia             12 Brockport              5:21.90     2  
  8 Anderson, Rachel          11 Victor                 5:22.37     1  
  9 Vickner, Irene            12 Brockport              5:22.40  
 10 Marciano, Nicole          12 Mercy                  5:28.71  
 11 DeGennaro, Gia             9 Wilson Mag             5:35.92  
 12 Coccuzzi, Ashley          00 Webster Thom           5:36.98  
 13 Casilio, Karen            SO Aquinas                5:39.70  
 14 Coulon, Kelly             HJ Webster Thom           5:42.67  
 15 Gorski, Emily             11 WSW                    5:45.10  
 16 Shelters, Kendra           9 Lyons                  5:47.14  
 17 Mowry, Charissa              WAY                    5:47.72  
 18 Spaulding, Kristien        9 Churchville            5:49.65  
 19 Fergusson, Carla             East                   5:49.98  
 20 Keegan, Becky             SR Aquinas                5:50.74  
 21 LaManna, Katie               WAY                    5:55.41  
 22 Wassink, Alison            9 Gates Chili            5:57.73  
 23 Denninger, Kristen        10 Nazareth               6:04.68  
 24 Butler, Mary Beth         11 Penn Yan               6:04.88  
 25 Meneeley, Jessica          8 Sodus                  6:10.02  
 26 Quinn, Sarah               9 Nazareth               6:18.29  
 27 Paynter, Destinee          9 Wilson Mag             6:21.62  
 28 Snyder, Katie             10 N. Rose-Wol            6:25.98  
 29 Calvin, Gretchen             Penn Yan               6:29.37  
 30 Twist, Katrina             9 WAT                    6:31.17  
 31 Keagle, Michelle          11 N. Rose-Wol            6:36.34  
 32 Maurici, Liz               9 Hac                    7:50.98  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 DeSeyn, Amy          10 Victor                10:56.35    10  
  2 Snyder, Danielle          12 Pittsford             11:03.61     8  
  3 Bennett, Jessica          10 Irondequoit           11:03.78     6  
  4 Bower, Katie              10 Pittsford             11:05.01     5  
  5 Eberhardt, Erika          10 Mercy                 11:15.63     4  
  6 Rodenhouse, Emily          9 Palmyra-Mace          11:39.37     3  
  7 Rowcliffe, Meghan         12 Churchville           11:39.71     2  
  8 Clark, Sonja              12 Lyons                 11:44.45     1  
  9 Bamford, Sarah            10 Victor                11:48.29  
 10 DeGennaro, Gia             9 Wilson Mag            11:56.28  
 11 Coulon, Kelly             HJ Webster Thom          11:58.06  
 12 Easttey, Emily            10 WAT                   12:00.06  
 13 Bhattarchjee, Monica      11 Penfield              12:00.32  
 14 Spencer, Tory             12 Brockport             12:01.30  
 15 Casilio, Karen            SO Aquinas               12:14.70  
 16 Hartmann, Brittney        10 Penfield              12:26.60  
 17 Denninger, Kristen        10 Nazareth              12:39.07  
 18 Masser, Victoria          SR Sodus                 13:12.02  
 19 Quinn, Sarah               9 Nazareth              13:17.52  
 20 Pruitt, Taylor            11 Canandaigua           13:34.75  
 21 Kerrick, Melissa          10 Penn Yan              14:06.84  
 22 Mothersell, Caitlin       10 Penn Yan              14:19.61  
 23 Mayou, Rianna             JR Sodus                 14:22.82  
 24 Thompson, Cara             9 WAT                   14:45.98  
 25 Dubois, Amber                WAY                   14:50.97  
 26 Lagonegro, Stephanie      SO Aquinas               15:03.98  
 
Girls 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hull, Sarah          12 Brockport             16:59.40  
  2 Adair, Amanda             12 Mercy                 17:59.00  
  3 O'Keefe, Carly             9 Penfield              20:20.90  
  4 Vermilion, Kathleen       11 Penfield              20:55.60  
  5 Roets, Carrie             SR Aquinas               22:05.60  
  6 Patterson, Meg             9 Penfield              23:29.40  
  7 Lewis, Tina               SR Sodus                 24:58.50  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jackson, Kela        12 Wilson Mag               15.42   4   10  
  2 Dixon, Natasha            11 Wilson Mag               16.58   4    8  
  3 Maxwell, Neshay           10 Edison                   16.76   4    6  
  4 Cooper, Nia               12 Edison                   16.81   4    5  
  5 Klug, Sara                12 Victor                   17.07   4    4  
  6 Whipple, Sarah            12 MW                       17.42   4    3  
  7 Tomczak, Samantha          9 WSW                      17.93   3    2  
  8 Drew, Georgia             11 Pittsford                17.95   3    1  
  9 Hill, Arianna             11 Brockport                18.25   4 
 10 Emiliano, Nicole          NI Churchville              18.32   4 
 10 Jones, Maureen            11 Irondequoit              18.32   2 
 12 Delduca, Catherine        11 Canandaigua              18.35   1 
 13 Brennan, Caitlyn          FR Aquinas                  18.78   3 
 14 Barnes, Falisha            9 Lyons                    18.83   3 
 15 Mason, Jessica            10 Webster Thom             18.90   1 
 16 Hall, Alyshia             SO Sodus                    19.06   2 
 17 Savage, Holly             12 Victor                   19.08   2 
 18 Wesson-Roth, Mimi          9 Penfield                 19.17   3 
 19 Rook, Katie               10 Pittsford                19.20   3 
 20 Steinkamp, Christen       12 Mercy                    19.42   2 
 21 Reynolds, Kara               WAY                      19.84   3 
 22 Weber, Caroline           11 Mercy                    19.85   2 
 23 Darron, Rachel               WAY                      19.91   2 
 24 Stuck, Mackenzie           9 N. Rose-Wol              19.92   2 
 25 Salmon, Shannikay         0. Franklin                 20.34   1 
 26 Woznick, Michelle         10 ER                       22.43   1 
 
Girls 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Klug, Sara           12 Victor                 1:07.33   4   10  
  2 Dickey, Debra             12 Wilson Mag             1:08.34   4    8  
  3 Woodarek, Marla           10 Penfield               1:08.51   4    6  
  4 Janicki, Amanda           12 Mercy                  1:09.46   4    5  
  5 Mitchell, Nora            10 Pittsford              1:10.38   4    4  
  6 McHugh, Megan             12 Irondequoit            1:11.44   4    3  
  7 Ormon, Shauna             12 Wilson Mag             1:11.63   3    2  
  8 Hill, Arianna             11 Brockport              1:12.90   2    1  
  9 Cooper, Nia               12 Edison                 1:13.95   4 
 10 Priestly, Katie           11 Lyons                  1:14.13   2 
 11 Jones, Maureen            11 Irondequoit            1:14.20   3 
 12 Emiliano, Nicole          NI Churchville            1:15.28   3 
 13 Brennan, Caitlyn          FR Aquinas                1:15.35   2 
 14 Frey, Brianna              7 Mercy                  1:16.89   3 
 15 Wesson-Roth, Mimi          9 Penfield               1:17.07   3 
 16 Darron, Rachel               WAY                    1:17.45   3 
 17 Thomas, Kelsey               Webster Thom           1:17.95   4 
 18 Wolcott, Erin             11 Canandaigua            1:20.28   3 
 19 Wyant, Samantha           11 Penn Yan               1:20.58   1 
 20 Savage, Holly             12 Victor                 1:20.87   1 
 21 Young, Aubrey             10 Palmyra-Mace           1:22.01   2 
 22 Stiokas, Casey            SR Sodus                  1:22.88   1 
 23 Sipple, Emily                WAY                    1:25.11   2 
 24 Hall, Alyshia             SO Sodus                  1:25.49   1 
 25 Miller, Kristin           10 N. Rose-Wol            1:27.73   2 
 26 Brown, Megan               8 Red Jacket             1:28.42   1 
 27 Palis, Amanda             SR Aquinas                1:29.92   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wilson Mag                                       48.25   3   10  
  2 Edison                                                49.11   3    8  
  3 Franklin                                              49.15   3    6  
  4 Victor                                                49.73   3    5  
  5 Canandaigua                                           50.22   3    4  
  6 N. Rose-Wol                                           50.51   2    3  
  7 East High                                             51.98   2    2  
  8 Lyons                                                 52.48   2    1  
  9 Irondequoit                                           52.60   3 
 10 Webster Thomas                                        52.71   2 
 11 Palmyra-Macedon                                       52.97   3 
 12 West Seneca West                                      53.12   3 
 13 Pittsford                                             54.00   2 
 14 Wayne Central                                         54.80   1 
 15 Mercy                                                 55.75   1 
 16 Aquinas                                               57.24   2 
 17 Red Jacket                                            57.40   1 
 18 Nazareth                                              58.06   1 
 19 East Rochester                                      1:00.40   1 
 -- Penn Yan                                                 DQ   1 
 -- Sodus                                                    DQ   2 
 -- Penfield                                                 DQ   2 
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Penfield                                       4:07.36   3   10  
  2 Wilson Mag                                          4:10.10   3    8  
  3 Pittsford                                           4:12.16   3    6  
  4 Mercy                                               4:13.73   3    5  
  5 East High                                           4:18.73   3    4  
  6 Victor                                              4:19.43   3    3  
  7 Canandaigua                                         4:27.97   2    2  
  8 Wayne Central                                       4:30.81   2    1  
  9 Aquinas                                             4:32.11   3 
 10 Irondequoit                                         4:35.65   2 
 11 Sodus                                               4:38.04   2 
 12 Penn Yan                                            4:54.71   1 
 13 Webster Thomas                                      4:55.66   2 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Pittsford                                     10:02.99    10  
  2 Penfield                                           10:06.20     8  
  3 Irondequoit                                        10:16.07     6  
  4 Victor                                             10:18.12     5  
  5 Lyons                                              10:43.63     4  
  6 Brockport                                          10:50.16     3  
  7 Wayne Central                                      11:01.92     2  
  8 Aquinas                                            11:05.93     1  
  9 Palmyra-Macedon                                    11:12.37  
 10 Webster Thomas                                     11:23.41  
 11 Penn Yan                                           12:20.08  
 12 Waterloo                                           12:53.17  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Booth, Christie      12 Penfield               4-10.00    10  
  2 Hudson, Ashley            10 Victor                J4-10.00     8  
  3 Malone, Molly             11 Gates Chili            4-08.00     6  
  4 Stoep, Liesel             10 Lyons                 J4-08.00     5  
  5 Price, Antonette          10 Irondequoit           J4-08.00     4  
  6 Woodarek, Jenna           11 Penfield              J4-08.00     2.5
  6 Cooper, Nia               12 Edison                J4-08.00     2.5
  8 Wood, Kaleigh              9 Red Jacket            J4-08.00     1  
  9 Marvin, Lindsey           11 Palmyra-Mace          J4-08.00  
 10 Willson, Abby             12 Victor                 4-06.00  
 11 Westcott, Brittney        10 Brockport             J4-06.00  
 12 Smiley, Jasmine           11 Churchville           J4-06.00  
 13 Coulon, Kelly             HJ Webster Thom           4-04.00  
 13 Matthews, Kiomi           11 Irondequoit            4-04.00  
 13 Herzog, Catherine         12 Pittsford              4-04.00  
 13 Leo, Nicole               12 Lyons                  4-04.00  
 13 Reynolds, Kara               WAY                    4-04.00  
 18 Lussier, Courtney         SO Aquinas                4-02.00  
 18 VanBortel, Andrea         10 Red Jacket             4-02.00  
 -- Pierson, Allison          10 N. Rose-Wol                 NH  
 -- Nash, Shatier              7 Sodus                       NH  
 -- Cammeyer, Kristen         HJ Webster Thom                NH  
 -- O'Brien, Therese          11 Mercy                       NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sosik, Beth          12 Gates Chili            9-00.00    10  
  2 Zinter, Justine           12 Canandaigua            8-06.00     8  
  3 Dewitte, Stephanie        12 Penfield              J8-06.00     6  
  4 Tang, Emma                12 Penfield              J8-06.00     5  
  5 Ford, Leah                   RC                     8-00.00     4  
  6 Thompson, Nicki           SR Aquinas               J8-00.00     3  
  7 Wade, Taryn                8 Victor                 7-06.00     2  
  8 Mirabella, Sharon         PV Webster Thom          J7-06.00     1  
  9 Vetter, Jessica           PV Webster Thom          J7-06.00  
 10 Bowers, Caitlin           11 Gates Chili            7-00.00  
 10 Lewis, Tina               SR Sodus                  7-00.00  
 -- Hayes, Amanda             12 N. Rose-Wol                 NH  
 -- Cheney, Ashley             9 Victor                      NH  
 -- Lang, Krystal                WAY                         NH  
 -- Shelters, Kendra           9 Lyons                       NH  
 -- Ayers, Bethany            11 Churchville                 NH  
 -- Clark, Sonja              12 Lyons                       NH  
 -- Nichols, Caitlin          12 Penn Yan                    NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jackson, Kela        12 Wilson Mag            17-04.50    10  
  2 Falcon, Britney           11 Victor                16-04.00     8  
  3 Westcott, Amanda          11 Brockport             15-11.25     6  
  4 McCray, Brittany           9 Lyons                 15-11.00     5  
  5 Savage, Holly             12 Victor                15-02.25     4  
  6 Wood, Kaleigh              9 Red Jacket            15-01.25     2.5
  6 Bell, Sierra              11 Edison                15-01.25     2.5
  8 Price, Antonette          10 Irondequoit           15-00.50     1  
  9 Nolan, Nicole             11 Palmyra-Mace          14-09.75  
 10 Reid, Deaja                9 N. Rose-Wol           14-09.50  
 11 Marvin, Lindsey           11 Palmyra-Mace          14-09.25  
 12 Dixon, Natasha            11 Wilson Mag            14-04.50  
 13 Dunston, Emily            12 Pittsford             14-02.25  
 13 Canori, Marissa           TJ Webster Thom          14-02.25  
 15 Mooney, Beth              11 Gates Chili           14-02.00  
 16 Downs, Tiffany            11 Irondequoit           13-10.75  
 17 Martin, Ali               11 N. Rose-Wol           13-08.50  
 17 Barnes, Falisha            9 Lyons                 13-08.50  
 19 Wojtanik, Katie           12 WSW                   13-08.25  
 20 Doebeck, Joanna           12 Mercy                 13-07.75  
 21 Minardo, Diana            TJ Webster Thom          13-07.50  
 22 Salmon, Shannikay         0. Franklin              13-07.25  
 23 Miller, Rianna            10 Penfield              13-05.75  
 24 Knowles, Katherine        12 Churchville           13-03.75  
 25 Lee, Dy Young             10 Canandaigua           13-01.25  
 26 Moore, Jackie             10 Penfield              13-01.00  
 27 Lenti, Anna               FR Aquinas               12-11.00  
 28 Kelly, Megan              10 Pittsford             12-09.50  
 29 Bezon, Christina          11 Gates Chili           12-07.00  
 30 Hotto, Breanna            JR Sodus                 12-06.50  
 31 Steinkamp, Christen       12 Mercy                 12-05.50  
 32 Nash, Shatier              7 Sodus                 12-04.25  
 33 Mirt, Lauren              SR Aquinas               12-02.50  
 34 Tomczak, Samantha          9 WSW                   11-08.25  
 35 Cragg, Kate                8 ER                    11-06.50  
 36 Breed, Karriann            8 Red Jacket            11-04.50  
 37 Johnson, Chayanne         11 Hac                   10-05.50  
 38 Foskey, Martika            9 Penn Yan              10-02.00  
 39 Morrissey, Maggie          8 ER                    10-01.25  
 40 McNally, Caitlin           8 Red Jacket             8-09.25  
 -- Smith, Kenzie             10 Canandaigua               FOUL  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McCray, Brittany      9 Lyons                 34-10.00    10  
  2 Billi, Morgan              8 WSW                   33-08.50     8  
  3 Maxwell, Neshay           10 Edison                33-06.75     6  
  4 Barfield, Lavonne         11 Wilson Mag            33-03.75     5  
  5 Dixon, Natasha            11 Wilson Mag            32-08.00     4  
  6 Bell, Sierra              11 Edison                32-03.75     3  
  7 Westcott, Amanda          11 Brockport             32-01.75     1.5
  7 Wojtanik, Katie           12 WSW                   32-01.75     1.5
  9 Canori, Marissa           TJ Webster Thom          31-09.50  
 10 Mooney, Beth              11 Gates Chili           31-02.50  
 11 Dunston, Emily            12 Pittsford             30-09.25  
 12 Minardo, Diana            TJ Webster Thom          30-06.00  
 13 Kotyk, Jenna                 Mynderse Aca          30-03.25  
 14 Marvin, Lindsey           11 Palmyra-Mace          30-02.25  
 15 Savage, Holly             12 Victor                30-01.50  
 16 Salmon, Shannikay         0. Franklin              29-10.75  
 16 Weems, Diamond             9 Lyons                 29-10.75  
 18 Darron, Jenna                WAY                   29-10.50  
 18 Knowles, Katherine        12 Churchville           29-10.50  
 20 Coley, Imani                 East                  29-08.50  
 21 Bezon, Christina          11 Gates Chili           29-07.25  
 22 Chance, Natasha              East                  29-00.75  
 23 Martin, Ali               11 N. Rose-Wol           29-00.00  
 24 Keiliszak, Emily          10 Irondequoit           28-08.25  
 25 Lieberman, Heather           WAY                   28-07.00  
 26 McBride, Erin             11 Mercy                 28-04.00  
 27 Stiokas, Casey            SR Sodus                 28-01.00  
 28 Hudson, Ashley            10 Victor                27-10.75  
 29 Mirt, Lauren              SR Aquinas               27-10.25  
 30 Young, Aubrey             10 Palmyra-Mace          27-02.50  
 31 Stuck, Mackenzie           9 N. Rose-Wol           27-00.50  
 32 Breed, Kaitlin             8 Red Jacket            24-09.00  
 33 Breed, Karriann            8 Red Jacket            24-05.50  
 -- Mayou, Rianna             JR Sodus                     FOUL  
 -- Lucas, Cara               11 Penn Yan                  FOUL  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rapp, Emily          12 Palmyra-Mace          33-06.00    10  
  2 Doebeck, Joanna           12 Mercy                 32-07.00     8  
  3 Elliott, Bausha            9 Canandaigua           31-10.75     6  
  4 Dennis, Casey             SO Sodus                 31-07.00     5  
  5 Ettman, Kelsey               ROM                   30-09.50     4  
  6 Coon, Meredith            11 Penfield              30-09.00     3  
  7 Henry, Amanda             12 Victor                30-07.00     2  
  8 Arslanian, Christel       12 Brockport             30-04.50     1  
  9 Tevington, Jane           12 WSW                   30-04.25  
 10 Hayes, Amanda             12 N. Rose-Wol           30-03.00  
 11 Riggins, Elgina           11 Lyons                 29-04.50  
 12 Lieberman, Heather           WAY                   28-10.75  
 13 Sewell, Lashay            10 Edison                27-09.50  
 14 Hansen, Sharon            12 Penn Yan              27-05.75  
 15 Dilal, Caitlyn            11 Mercy                 27-02.00  
 16 Handleman, Emily          10 Penfield              27-01.25  
 17 Trayer, Amanda            SO Sodus                 26-11.50  
 18 Matthews, Kiomi           11 Irondequoit           26-06.00  
 19 Kempski, Caitlin             Pittsford             25-09.50  
 20 LeClair, Melissa          10 Victor                25-09.00  
 21 Vanscott, Shannon         12 Palmyra-Mace          25-02.75  
 22 Pegler, Lyndsay           12 Churchville           25-01.50  
 23 Christie, Dahlberg        12 Pittsford             25-01.00  
 24 Williams, Jamika          10 Gates Chili           24-09.75  
 25 Clarke, Lyndsey           10 Nazareth              24-06.00  
 26 Redden, Liz               FR Aquinas               24-05.25  
 27 Coon, Amy                 11 Penn Yan              23-10.75  
 28 Rounds, Shavonda           9 Franklin              23-10.00  
 29 Larkin, Keturah           11 Edison                22-06.25  
 30 Moore, Lydia                 Wilson Mag            22-05.25  
 31 Bennett, Eileen           SP Webster Thom          21-04.75  
 32 Squilla, Kelly            SP Webster Thom          20-11.50  
 33 Smith, Bailey             12 Hac                   20-08.00  
 34 Hall, Asjuah              FR Aquinas               20-04.50  
 35 Souden, Lindsey            9 ER                    20-00.00  
 36 Young, Katy               10 Red Jacket            19-03.25  
 37 Johnson, Robyn            10 ER                    18-04.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tevington, Jane      12 WSW                     116-06    10  
  2 Rapp, Emily               12 Palmyra-Mace            114-04     8  
  3 Coon, Meredith            11 Penfield                102-00     6  
  4 Williams, Jamika          10 Gates Chili              89-10     5  
  5 Arslanian, Christel       12 Brockport                86-05     4  
  6 DeNeef, Courtney          12 Lyons                    84-02     3  
  7 Hochman, Sara             11 Victor                   84-01     2  
  8 Ettman, Kelsey               ROM                      83-01     1  
  9 Hansen, Sharon            12 Penn Yan                 81-04  
 10 Christie, Dahlberg        12 Pittsford                78-05  
 11 Sewell, Lashay            10 Edison                   77-08  
 12 Henry, Amanda             12 Victor                   76-04  
 13 Pegler, Lyndsay           12 Churchville              75-08  
 14 Doebeck, Joanna           12 Mercy                    75-07  
 15 Shim, Princess               East                     71-09  
 16 McKinnon, Dominique       SO Sodus                    70-09  
 17 Matthews, Kiomi           11 Irondequoit              69-04  
 18 Kempski, Caitlin             Pittsford                68-06  
 19 Moore, Lydia                 Wilson Mag               68-02  
 20 Handleman, Emily          10 Penfield                 66-06  
 21 Elliott, Bausha            9 Canandaigua              66-03  
 22 DeCesare, Kristina         9 Gates Chili              66-00  
 23 Dennis, Casey             SO Sodus                    65-08  
 24 Cartagena, Solana            East                     65-05  
 25 Newcomb, Katie            11 Penn Yan                 63-11  
 26 Castor, Samantha          10 N. Rose-Wol              63-07  
 27 St. John, Julie           11 Nazareth                 63-03  
 28 Larkin, Keturah           11 Edison                   62-11  
 29 Ikpeze, Nneka             12 Mercy                    62-01  
 30 Clark, Colleen            12 Nazareth                 61-10  
 31 Smith, Bailey             12 Hac                      60-09  
 32 Brown, Caitlin            DT Webster Thom             59-03  
 33 Riggins, Elgina           11 Lyons                    57-05  
 34 Colburn, Molly             9 Canandaigua              57-02  
 35 Bentley, Amanda            9 N. Rose-Wol              56-04  
 36 Richardson, Megan          9 Palmyra-Mace             53-06  
 37 Barfield, Lavonne         11 Wilson Mag               52-11  
 38 Young, Katy               10 Red Jacket               45-11  
 39 Mohammed, Mercedes        FR Aquinas                  39-02  
 40 McTammany, Colleen        SR Aquinas                  35-08  
 
Outdoor Pentathlon: #2 Girls High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Militello, Brenna         12 Gates Chili              1.47m   588  
  1 Sutherland, Erin          10 Penfield                 1.47m   588  
  3 Fedison, Kristi              WAY                      1.42m   534  
  3 Zahn, Kelsey               9 Victor                   1.42m   534  
  5 Bovenzi, Megan            09 Irondequoit              1.37m   481  
  5 Northrup, K.C.            11 Canandaigua              1.37m   481  
  5 Coyne, Katie              10 Churchville              1.37m   481  
  5 Ohara, Kristin            10 Webster Thom             1.37m   481  
  9 Pegler, Jesse             11 Churchville              1.32m   429  
  9 Payne, Emily              10 Victor                   1.32m   429  
  9 Gulino, Schuyler          SO Sodus                    1.32m   429  
 12 Kelley, Alicia               WAY                      1.27m   379  
 13 Beard, J' Vonna           11 Edison                   1.22m   331  
 14 Carpenter, Katherine      12 Irondequoit              1.17m   284  
 14 Vogt, Jackie              11 Penfield                 1.17m   284  
 14 Cheetham, Holly           SO Sodus                    1.17m   284  
 14 Koop, Emily               10 Brockport                1.17m   284  
 18 Twist, Kristine           12 WAT                      1.12m   239  
 19 Farrell, Caileen           9 Mercy                    1.07m   197  
 -- VanDenBerghe, Lora        10 Brockport                   NH  
 
Outdoor Pentathlon: #4 Girls Long Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Coyne, Katie              10 Churchville              4.49m   426  
  2 Militello, Brenna         12 Gates Chili              4.27m   371  
  3 Northrup, K.C.            11 Canandaigua              4.20m   355  
  4 Sutherland, Erin          10 Penfield                 3.98m   303  
  5 Fedison, Kristi              WAY                      3.87m   279  
  6 Gulino, Schuyler          SO Sodus                    3.82m   267  
  7 Zahn, Kelsey               9 Victor                   3.78m   259  
  8 Bovenzi, Megan            09 Irondequoit              3.77m   257  
  9 Ohara, Kristin            10 Webster Thom             3.75m   252  
 10 Beard, J' Vonna           11 Edison                   3.72m   246  
 11 Kelley, Alicia               WAY                      3.58m   216  
 12 Koop, Emily               10 Brockport                3.55m   210  
 13 Payne, Emily              10 Victor                   3.37m   174  
 14 Farrell, Caileen           9 Mercy                    3.34m   168  
 15 Twist, Kristine           12 WAT                      3.23m   148  
 16 Carpenter, Katherine      12 Irondequoit              3.01m   109  
 17 Pegler, Jesse             11 Churchville              2.91m    92  
 18 Cheetham, Holly           SO Sodus                    2.77m    70  
 19 Vogt, Jackie              11 Penfield                 2.52m    36  
 
Outdoor Pentathlon: #3 Girls Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Payne, Emily              10 Victor                   8.32m   420  
  2 Beard, J' Vonna           11 Edison                   7.83m   388  
  3 Pegler, Jesse             11 Churchville              7.69m   379  
  4 Koop, Emily               10 Brockport                7.68m   379  
  4 Sutherland, Erin          10 Penfield                 7.68m   379  
  6 Militello, Brenna         12 Gates Chili              7.51m   368  
  7 Vogt, Jackie              11 Penfield                 7.23m   350  
  8 Fedison, Kristi              WAY                      7.15m   345  
  9 Bovenzi, Megan            09 Irondequoit              7.08m   340  
 10 Zahn, Kelsey               9 Victor                   6.96m   332  
 11 Cheetham, Holly           SO Sodus                    6.77m   320  
 12 Ohara, Kristin            10 Webster Thom             6.76m   320  
 13 Coyne, Katie              10 Churchville              6.72m   317  
 14 Kelley, Alicia               WAY                      6.30m   290  
 15 Gulino, Schuyler          SO Sodus                    6.18m   283  
 16 Twist, Kristine           12 WAT                      6.13m   280  
 17 Northrup, K.C.            11 Canandaigua              6.09m   277  
 18 Farrell, Caileen           9 Mercy                    5.14m   217  
 19 Carpenter, Katherine      12 Irondequoit              4.98m   207  
 
Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Militello, Brenna    12 Gates Chili               2358    10  
  2 Coyne, Katie              10 Churchville               2111     8  
  3 Sutherland, Erin          10 Penfield                  1983     6  
  4 Fedison, Kristi              WAY                       1966     5  
  5 Northrup, K.C.            11 Canandaigua               1947     4  
  6 Zahn, Kelsey               9 Victor                    1900     3  
  7 Ohara, Kristin            10 Webster Thom              1894     2  
  8 Koop, Emily               10 Brockport                 1669     1  
  9 Bovenzi, Megan            09 Irondequoit               1668  
 10 Beard, J' Vonna           11 Edison                    1648  
 11 Gulino, Schuyler          SO Sodus                     1634  
 12 Payne, Emily              10 Victor                    1517  
 13 Pegler, Jesse             11 Churchville               1442  
 14 Kelley, Alicia               WAY                       1419  
 15 Farrell, Caileen           9 Mercy                     1328  
 16 Twist, Kristine           12 WAT                       1172  
 17 Cheetham, Holly           SO Sodus                     1159  
 18 Vogt, Jackie              11 Penfield                  1083  
 19 Carpenter, Katherine      12 Irondequoit                699