Wellsville Elks Spring Day

Girls Results

May 8, 2004

400 hurdles                                         1500 meters                                        Shot Put

1. Hannah Tigh        Port.    1:09.5                      1. Kiley Hadzicki                   Port.        5:05.8      1. Meghan Schurr                WLSV   31-4.5

2. Kaitlyn Smith         JT       1:09.6                      2. Courtney Cornell              JT.           5:20.8      2. Sarah Perkins     Hamm.   30-7.5

3. Sarah Krott            CR       1:10.5                      3. Heather Graham             WLSV       5:21.2      3. Kate Rogers        AA       29-7.25

4. Braeden Ordway  Bath    1:12.3                      4. Kate Ronan                       CR           5:22.9      4. Kate Minnick      AA       29-5        

5. Francine Barnes   BR       1:14.7                      5. Megan Gee                        Ark         5:27.4      5. Kathleen Matthews Ark. 28-6

6. Kate Ronan           CR       1:16.3                      6.Lisa VonHagen                  Bath        5:30.4      6. Michelle Harrison  Bath    27-11.5

400 meters                                          Pole Vault                                           Long Jump

1. Amanda Swaunger  AA  1:01.9                     1. Kiley Hadzicki                   Port.        8-6*        1. Sarah Krott          CR         14-8

2. Stacie Woods          Can. 1:02.0                      2. Rachel Lewis                      Ark.       7-0           2. Ashley Chaffee  WLSV   14-1

3. Rachel Heim             BR    1:03.9                     3. Jenna Wellington             Ark.        6-6           3. Lekesha McCloud  Bath 13-7.5

4. Sarah Krott               CR    1:05.2                     4. Rachel Petersen                  BR         6-6           4. Sierra Colson    Can         13-5

5. Katie Wyant            JT    1:05.2                       5. Amy Hurd                         WLSV    6-0           5. Jessica Bill           Ark       13-4.75

6. Lyndee Kilmer        Can.  1:06.4                                                                                                      6. Grace Cronk        Fill         13-0.75

800 meters                                          100 meters                                          100 hurdles

1. Shannon VanKuren  Fi. 2:28.2                        1. Ashley Chaffee                WLSV    13.5         1. Carly Woodhead   Port.  17.1

2. Liz Graham         WLSV    2:31.2                      2. Shannon VanKuren         Fi11.        13.6         2. Ashley Chaffee  WLSV   17.7

3. Kiley Hadzicki    Port.      2:34.9                      3. Corina Ploetz                     CR           13.9         3. Francine Barnes    BR      18.3

4. Abby  Sortore     BR         2:35.6                      4. Sierra Colson                    Can.        14.1         4. Mary Allen            Hamm.18.8

5. Julie Bossard      Can.      2:36.0                      5. Kristen Guenther              Ark.        14.1         5. Kaitlyn Smith          JT      18.8

6. Liz Kellogg        WLSV    2:36.4                      6. Kate Wyant                      JT            14.5         6.

High Jump                                          Discus                                                 3000 meters

1. Jessica Doty     Port        4-10                         1.Sarah Perkins                     Hamm.    101-1       1. Breanne Smith  Ark.       11:35.2

2. Melissa ShedrickWLSV  4-8                           2. Michelle Harrison            Bath        100-1       2. Kate Ronan       CR           11:41.6

3. Jessica Bill         Ark.        4-8                           3. Meghan Schurr                               WLSV    92-11       3. Sarah Bole         BR          12:01.7

4. Ashley Zeltwanger Can. 4-4                           4. Brandi Dockstader           Avoca    82-5         4. Chelsi Adams   Bath        12:10.4

5. Heidi Edwards  AA         4-4                           5. Kristen VanSickle             BR           80-1         5. Kaitlin Oest       Bath        12:12.6

6. Rachel Petersen  BR        4-4                           6. Kate Minnick                    AA         75-2         6. Heather Fairchild  W       12:17.1

200 meters                                          Pentathlon                                           Triple Jump

1. Sierra Collson                   Can.        28.5         1. Molly Brown                     BR           1747        1. Sarah Krott        CR            33-1

2. Lekesha McCloud            Bath        29.7         2. Laura Ellis                          Ark         1739        2. Jessica Bill         Ark.          31-2

3.Brittany Gould                   BR           29.8         3. Mindy Harwood               Ark.        1401        3. Kiley Hadzicki  Port.          30-10

4. JoAnn Rohe                      Fill.          30.1         4. Tracey Steiner                  BR           1090        4. Sierra Bennett   Bath         30-7.5

5. Katelyn Strong                 Add.       30.5                                                                                         5. Ashley Chaffee  WLSV     30-7.25

6. Marlana White                 Add.       30.5                                                                                         6. Jessica Doty     Port.          30-3.5

1600 Relay                              3200 Relay                              400 Relay                    Shuttle Relay

1. Canisteo            4:19.6*                    1. Bath                    10:38.3                    1. Fillmore              54.2         1. Portville             1:08.3

2. Jasper-Troups  4:19.6*                    2. Wellsville          10:46.7                    2. Bolivar-Rich      55.1         1. Bath                    1:08.3

3. Bath                    4:20.8                      3. Arkport              10:52.9                    3. Bath                    57.1         3. Wellsville          1:11.7

4. Arkport              4:23.7                      4. Bolivar-Rich      10:59.2                    4. Portville             57.4         4. Canisteo            1:13.4

5. Bolivar-Rich      4:29.4                      5. Canisteo            11:16.5                    5. Addison            57.6

6. Portville             4:33.6                      6. Addison            11:17.2                    6. Wellsville          58.2

 

Team Scores

Wellsville                              84            Cuba-Rushford                     49            Avoca                    4                             

Portville                                 77            Fillmore                                  37            Bradford                0

Bath                                        69            Jasper-Troupsburg              30            Scio                        0

Arkport                                  68            Alfred-Almond                     23           

Bolivar-Richburg                  65            Hammondsport                     18            * indicates meet record

Canisteo                                                49            Addison                                                6