Wellsville Spring Day

Boys Results

May 8, 2004

400 hurdles                                         1600 meter                                      400 meters

1. Phil Mohr          Bath                1:00.0                      1.Todd Griffiths   WLSV                4:31.6                      1. Steve Ross                 WLSV                51.0*

2. Ryan Pratt                WLSV                1:00.6                      2. Camron Seamon    BR                4:38.5                      2. Scott Forest       Port.      52.8

3. Jerry Gardiner                Avoca                1:00.7                      3. Chris Kennedy                   Hamm.4:41.5                          3. Phil Mohr                  Bath        54.2

4. Zach Vantassel   CR                1:02.4                      4. Dave Chambers   CR                4:45.9                      4. Lance Hardy     BR           54.4

5. Shanon Harmon BR                1:02.7                      5. Hiroshi Nishida  Ark.                4:49.6                      5. Brian Krott                  CR         55.1

6. Dan Todd          Port.                1:03.2                      6. Brandon Morseman  Add 4:52.0                                6. Don Joyce             WLSV    55.2

High Jump                                          Discus                                                 800 meters

1. Jason Conklin   CR                6-2                           1. Ben Catino                WLSV    131-08                            1. Camron Seamon  BR                1:59.6

2. John Valentine  WLSV    6-0                           2. Alex Green                 Port.        119-11                            2. Todd Griffiths                 WLSV                2:00.6

3. Andy White      CR                5-6                           3.Andy Turner    Can.        119-10                            3. Chris Kennedy Hamm.                2:06.1

4. Kyle Witherell  Port                5-6                           4. Jeremy Harlay    Port.        119-0                              4. Josh Ahmed          BR.                2:07.9

5. Mike Settje                Avoca    5-6                                5. Zach Turner                WLSV    116-0                              5. Jake Swanson   Ark.                2:10.3

6. Jerad Skiver                WLSV    5-6                                6. Marc Johnson        CR                108-1                       6. Brandon Marlott JT                2:14.6

100 meters                                          Long Jump                                                110 High Hurdles

1. Alex Woodhead Port.        11.2                         1. Brian Nitsche  Port.        17-9.5                           1. Zach Vantassel CR                16.4

2. Crosby Sackett   WLSV    12.0                         2. Crosby Sackett  WLSV     17-8.75                         2. John Valentine  WLSV                16.8

3. Brian Nitsche    Port.                12.1                         3. Steve Mattison                WLSV    17-4                                3. Ian Cannon                WLSV    16.8

4. Brock Friends   JT                12.4                         4. James Stahr       Bath        16-11.25                       4. James Stahr           Bath                18.6

5. Lars Kersten     Fill.                12.4                         5. Nate Gillette    AA         16-10.5                         5. Shanon Harmon BR                19.7

6. John Lee Covell Bath        12.7                         6. Scott Forrest   Port.        16-4.5                           6. Dan Todd              Port.                20.2

Shot Put                                              3200 meters                                     Pole Vault

1. Josh Wilcox     Fill.                45-5.75                    1. John Chambers                 CR                10:27.6                    1. Nick Jones                  Ark.      10-0

2. Ben Catino                WLSV    43-2.25                         2. Dave Chambers   CR                10:27.9                    2. Mike Spear       WLSV    10-0

3. Jeremy Harley   Port.                41-4                         3. Tyler Shaw                  Port.                10:35.5                    3. Nick Cochetto                Ark.                9-6

4. Marc Johnson  CR                39-1.5                      4. Ian Galloway                Fill.                10:35.7                    4. Chuck Banik      Bath        9-0

5. Andy Turner     Can.                39-0.25                    5. Brandon Marlott  JT                10:37.7                    5. Brad Brokaw     CR         8-6

6. Albert Buckland  Brad.       38-6                         6. Rich Roberts    BR                10:53.8                    6. Nate Herne                  BR         8-6

                                                                                                                                                               

200 meters                                          Pentathlon                                                Triple Jump

1. Alex Woodhead  Port.        24.3                         1. Adam Long       Bath                3073*                      1. Brian Nitsche  Port.        40-4

2. Lars Kersten     Fill.                24.5                         2. Ryan Yelle                AA         2511                                2. Ian Cannon                WLSV    37-3

3. Crosby Sackett                WLSV    24.5                                3. John O’Brochta  Ham.                2494                        3. Hansen Donius  AA.         36-11.5

4. Dan Stebbins                WLSV    25.4                                4. Brad Joyce                WLSV    2140                                4. Brett Botens          CR                36-11

5. Sam Burlingame AA                 25.5                         5. Aaron Warriner  Ark.       2040                                5. John Valentine                WLSV    36-5

6. Jason Mooney Port.        25.7                         6. Chris Castellano  CR      1849                                6. Peter Moll              Scio                33-0                        

1600 Relay                              3200 Relay                                    400 Relay                        Shuttle Relay

1. Wellsville                3:38.5                      1. Wellsville                8:47.8                      1. Portville                47.3         1. Wellsville                54.7*

2. Bolivar-Rich.                3:39.8                      2. Arkport                9:12.4                      2. Cuba-Rush.      47.8         2. Alfred-Alm.           57.2

3. Portville                3:47.9                      3. Cuba-Rush                9:26.6                      3. Alfred-Alm.        48.0         3. Portville 58.0

4. Bath                    3:50.7                      4. Portville                9:49.0                      4. Jasper-Troups.  48.6         4. Bolivar-Rich.         59.5

5. Alfred-Alm                3:53.5                      5. Bolivar-Rich        9:55.3                      5. Bath                    49.2         5. Cuba-Rush.                1:00.5

6. Arkport                3:58.5                      6. Alfred-Alm                9:57.2                      6. Addison                51.4         6. Bath                        1:00.8

Team Scores

Wellsville                              164                          Fillmore                                  24                                Scio                                 1

Portville                                 108                          Hammondsport                             18                                Bradford                1

Cuba-Rushford                     82                            Jasper-Troupsburg           11

Bath                                        60                            Canisteo                                                8

Alfred-Almond                     35                            Avoca                                    8

Bolivar-Richburg                  32                            Addison                                                2

Arkport                                  31