MEET OF CHAMPIONS 2005 - 5/27/2005                       
                            HONEOYE FALLS-LIMA  HS                             
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash Div 1
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Porter, Ezekiel              East                     11.08Q 
  2 Dukes, Sydale                East                     11.28Q 
  3 Manns, Jordan                Greece Athena            11.48Q 
  4 Hendrix, Vinson           11 East                     11.56Q 
  5 Flemming, Alvin              Eastridge                11.70  
  6 Liberia, Chris            12 Canandaigua              11.84  
 
Boys 100 Meter Dash mixed Div 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Porter, Ezekiel              East                     11.10  
  2 Dukes, Sydale                East                     11.25  
  3 Hendrix, Vinson           11 East                     11.50  
  4 Manns, Jordan                Greece Athena            11.65  
 
Boys 200 Meter Dash Div 1
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Porter, Ezekiel              East                     22.37Q 
  2 Cooper, Richard              East                     23.15Q 
  3 Henderson, Jermaine       11 Batavia                  23.51Q 
  4 Hendrix, Vinson           11 East                     23.63Q 
  5 Camelio, Drew                Aquinas                  23.66  
  6 Somers, Chris                Spencerport              24.25  
 
Boys 200 Meter Dash mixed Div 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Porter, Ezekiel              East                     22.56  
  2 Cooper, Richard              East                     22.64  
  3 Hendrix, Vinson           11 East                     23.66  
 
Boys 400 Meter Run Div 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Greene, Joe               12 Edison Tech              48.22  
  2 Picardo, John                Hilton                   51.22  
  3 Hodge, Chris                 Wilson Magnet            51.30  
  4 Wigent, Dan                  Canandaigua              51.80  
  5 Suhr, Jeff                   Victor                   51.89  
  6 Abron, Kyle                  Edison Tech              51.99  
  7 Wyckoff, Toby             12 Webster Thomas           53.30  
 
Boys 800 Meter Run mixed Div 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Foss, Chris                  Hfl                    1:59.29  
  2 Lopez, Josh                  Eastridge              2:01.99  
  3 Wilcox, Dan                  Greece Athena          2:03.23  
  4 Cain, Matt                   Brockport              2:03.26  
  5 Kramer, Isaac                East                   2:03.65  
  6 Maloney, Chris               Irondequoit            2:03.68  
  7 Burrows, dan                 Hilton                 2:07.01  
 
Boys 1600 Meter Run mixed Div 1
=======================================================================
 combined - 2 turn stagger
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hall, Ben                    Victor                 4:29.59  
  2 Streb, Mark               10 Brockport              4:29.66  
  3 Molino, Eric              12 Wayne                  4:34.31  
  4 Deady, Matt               11 Fairport               4:36.41  
  5 Martina, Matt             11 Penfield               4:44.65  
  6 Friedman, Joe             12 Brighton               4:47.12  
 
Boys 3200 Meter Run mixed Div 1
================================================================
 combined - 2 turn stagger
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rundell, Trevor              Hfl                    9:38.45  
  2 Coon, Craig               11 Penfield               9:46.20  
  3 Gauthier, Jon                Rush-Henrietta         9:48.47  
  4 Molino, Eric              12 Wayne                  9:55.71  
  5 Seber, Derek                 McQuaid Jesuit         9:58.65  
  6 Robinson, Corey           10 Greece Athena         10:01.16  
  7 Dolan, Brett                 Rush-Henrietta        10:05.58  
  8 Rivers, Zach                 Victor                10:10.64  
 
Boys 110 Meter Hurdles Div 1
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Gissendanner, Terrell     12 Edison Tech              14.70Q 
  2 Assini, Nick              12 Gates-Chili              15.25Q 
  3 Reeves, James                Batavia                  15.66Q 
  4 Wodarski, Mike            12 McQuaid Jesuit           15.76Q 
  5 Bostic, Jeff                 Geneva                   15.77  
  6 Power, Andrew             12 Victor                   15.78  
  7 Moriarty, Dan                Webster Schroede         16.04  
  8 Woodlock, Brian              Brighton                 16.91  
 
Boys 110 Meter Hurdles mixed Div 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gissendanner, Terrell     12 Edison Tech              14.48  
  2 Assini, Nick              12 Gates-Chili              15.00  
  3 Wodarski, Mike            12 McQuaid Jesuit           15.51  
  4 Reeves, James                Batavia                  16.20  
 
Boys 400 Meter Hurdles Div 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gissendanner, Terrell     12 Edison Tech              56.23  
  2 Assini, Nick              12 Gates-Chili              58.01  
  3 Prosser, Nick                Webster Schroede         58.26  
  4 Carter, Brandon              East                     58.43  
  5 Kraftschik, Brian         12 Irondequoit              59.16  
  6 Beecher, Eric                Fairport                 59.82  
 
Boys 3000 Meter Steeplechase mixed Div 1
================================================================
 combined
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bateman, Noel             11 Aquinas                9:42.06  
  2 Haskell, Will             12 Rush-Henrietta         9:44.32  
  3 Bloom, Ryan                  Spencerport           10:09.57  
  4 Martin, Connor            12 Fairport              10:12.66  
  5 Farrell, Brian               Gates-Chili           10:15.33  
  6 Rivers, Zach                 Victor                10:18.07  
 
Boys 4x100 Meter Relay Div 1
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 East                                                  43.22  
  2 Edison Tech                                           43.41  
  3 Webster Schroeder                                     44.14  
  4 Greece Athena                                         44.98  
  5 Webster Thomas                                        45.49  
  6 Geneva                                                45.88  
 
Boys 4x400 Meter Relay Div 1
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 East                                                3:27.28  
  2 Pittsford                                           3:27.69  
  3 McQuaid Jesuit                                      3:28.58  
  4 Fairport                                            3:29.14  
  5 Greece Athena                                       3:29.53  
  6 Aquinas                                             3:32.48  
  7 Irondequoit                                         3:32.75  
 
Boys 4x800 Meter Relay mixed Div 1
================================================================
 combined - 2 turn stagger
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Pittsford                                           8:02.60  
  2 Penfield                                            8:16.45  
  3 Batavia                                             8:16.82  
  4 Brighton                                            8:17.64  
  5 Rush-Henrietta                                      8:20.50  
  6 Wayne Central                                       8:26.43  
  7 Honeoye Falls-Lima                                  8:32.83  
  8 Fairport                                            8:36.85  
 
Boys High Jump mixed Div 1
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Whipple, Jonnah              Rush-Henrietta         6-06.00      1.98m 
  2 Schober, Mike                Webster Schroede       6-03.00      1.90m 
  3 Campbell, Will               Pittsford              6-01.00      1.85m 
  3 Prosser, Nick                Webster Schroede       6-01.00      1.85m 
  3 Carroll, Mike                Hfl                    6-01.00      1.85m 
  6 Somers, Chris                Spencerport            5-10.00      1.77m 
 
Boys Pole Vault mixed Div 1
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Herman, Nick              12 Gates-Chili           14-06.00      4.41m 
  2 Dempsey, Mike             10 Gates-Chili           13-00.00      3.96m 
  3 DiVirgilio, Dave          12 McQuaid Jesuit        12-06.00      3.81m 
  4 Williams, Kris               Fairport              11-06.00      3.50m 
  5 Baum, Luke                   Wayne                 11-00.00      3.35m 
  5 Interlicchia, Nick           Gates-Chili           11-00.00      3.35m 
 -- Mongiovi, Paul               Webster Thomas              NH            
 
Boys Long Jump Div 1
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Greene, Joe               12 Edison Tech           23-08.75      7.23m 
  2 Cooper, Richard              East                  21-06.25      6.55m 
  3 Jones, Gary               11 Webster Schroede      21-06.00      6.55m 
  4 Liberia, Chris            12 Canandaigua           20-07.25      6.28m 
  5 Louis, Wenley                Irondequoit           20-03.50      6.18m 
  6 Green, Tremaine              Geneva                20-03.00      6.17m 
  7 McGill, Brent                East                  20-02.00      6.14m 
  8 Kines, Dan                   Batavia               19-10.00      6.04m 
 
Boys Triple Jump Div 1
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Jones, Gary               11 Webster Schroede      46-11.50     14.31m 
  2 Ramsey, Stephen           12 Wilson Magnet         45-05.00     13.84m 
  3 Gissendanner, Terrell     12 Edison Tech           45-03.00     13.79m 
  4 Armstrong, Chris             Geneva                44-05.75     13.55m 
  5 Cooper, Richard              East                  43-01.50     13.14m 
  6 O'Riley, Kevin               Gates-Chili           42-09.50     13.04m 
  7 Jemisen, Ryan                Edison Tech           41-03.75     12.59m 
  8 Worboys, Justin              Brockport             40-08.75     12.41m 
 
Boys Shot Put Div 1
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Beales, Andre                Edison Tech           53-05.75     16.30m 
  2 McDowell, Brandon         12 East                  51-06.50     15.70m 
  3 Veltz, Alex               12 Batavia               47-00.75     14.34m 
  4 Desilet, Matt             12 Irondequoit           45-02.00     13.76m 
  5 Johnson, Drew                Pittsford             44-10.00     13.66m 
  6 Scharles, Kyle               Canandaigua           43-00.50     13.11m 
 
Boys Discus Throw Div 1
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Olson, Justin             12 Irondequoit             146-06     44.65m 
  2 Hayes, Coty                  East                    142-00     43.28m 
  3 McDowell, Brandon         12 East                    141-04     43.07m 
  4 Beales, Andre                Edison Tech             138-05     42.18m 
  5 Johnson, Drew                Pittsford               137-03     41.83m 
  6 Scharles, Kyle               Canandaigua             132-01     40.25m 
  7 Wallace, Zak                 Geneva                  128-03     39.09m 
 
Boys Outdoor Pentathlon Div 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Omoregie, Andrew          11 Gates-Chili               3177  
  2 Nolan, Brandon               East                      2938  
  3 Crowder, Cedric              Gates-Chili               2697  
  4 Shelly, Conor                McQuaid Jesuit            2662  
  5 Basch, Nate                  Hfl                       2622  
  6 Patalano, Dave               Churchville-Chil          2570  
  7 Baxter, Kevin                Victor                    2119  
 
Boys 100 Meter Dash Div 2
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Fritz, Eric                  Red Jacket               11.24Q 
  2 Basile, Joe                  Livonia                  11.32Q 
  3 Sackett, Crosby              Wellsville               11.71Q 
  4 Rogers, Ben                  Pal-Mac                  11.76Q 
  5 Luvison, Kirk                Hornell                  11.82  
  6 Gillette, Nate               Alfred-Almond            11.91  
 
Boys 100 Meter Dash mixed Div 2
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Basile, Joe                  Livonia                  11.26  
  2 Fritz, Eric                  Red Jacket               11.39  
  3 Sackett, Crosby              Wellsville               11.75  
  4 Rogers, Ben                  Pal-Mac                  11.98  
 
Boys 200 Meter Dash Div 2
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Fritz, Eric                  Red Jacket               23.20Q 
  2 Sackett, Crosby              Wellsville               23.58Q 
  3 Basile, Joe                  Livonia                  23.65Q 
  4 Mourhess, Sean               Campbell-Savona          24.09Q 
  5 Sabonis, Justas              Fillmore                 24.14  
  6 Laninger, Jeremy             Campbell-Savona          24.52  
 
Boys 200 Meter Dash mixed Div 2
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Basile, Joe                  Livonia                  22.80  
  2 Fritz, Eric                  Red Jacket               23.63  
  3 Sackett, Crosby              Wellsville               23.85  
  4 Mourhess, Sean               Campbell-Savona          24.19  
 
Boys 400 Meter Run Div 2
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Wheeler, Brandon             Penn Yan                 51.08  
  2 Ross, Stephen                Wellsville               51.10  
  3 Kieper, Kevin                Williamson               52.44  
  4 Venturino, Mark              Geneseo                  52.45  
  5 Moore, Micah                 Naples                   53.40  
  6 Skidmore, Devon              Alexander                53.97  
 
Boys 800 Meter Run mixed Div 2
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cooper, Alonzo               Wheatl-Chili           2:00.06  
  2 Burkowski, Andy              Pembroke               2:00.12  
  3 Luckey, Josh                 N Rose Wolc            2:03.30  
  4 Fitch, Steve                 Oakfield-Ala           2:03.63  
  5 Miller, Brian                Williamson             2:04.42  
  6 Oaks, Jason                  Pal-Mac                2:12.84  
  7 Willsey, Brian               Hornell                2:13.85  
 
Boys 1600 Meter Run mixed Div 2
=======================================================================
 combined - 2 turn stagger
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chambers, John               Cuba-Rushford          4:31.48  
  2 Oaks, Jason                  Pal-Mac                4:32.11  
  3 Jones, Drew                  Pembroke               4:39.24  
  4 Dingman, John                Newark                 4:40.75  
  5 Marlatt, Brandon             Jasper-Troups          4:42.04  
  6 Hussey, Matt                 Marion                 4:42.07  
  7 Chichester, Tim              Mt. Morris             4:47.60  
  8 Eshleman, John               Bloomfield             4:49.09  
  9 Kennedy, Chris               Hammondsport           4:53.37  
 
Boys 3200 Meter Run mixed Div 2
================================================================
 combined - 2 turn stagger
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Smith, Leo                12 East Roch              9:39.12  
  2 Chambers, John               Cuba-Rushford         10:08.83  
  3 Beuler, Peter                Oakfield-Ala          10:09.53  
  4 Wilcox, John                 Dansville             10:15.07  
  5 Maxwell, Joe                 Wellsville            10:15.42  
 
Boys 110 Meter Hurdles Div 2
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Grinstead, Will              Hornell                  15.30Q 
  2 Boyle, Aaron                 Oakfield-Ala             15.58Q 
  3 Reynolds, Ryan               Lyons                    16.26Q 
  4 Warriner, Aaron              Arkport                  16.40Q 
  5 Wilson, Nick                 Mynderse                 17.01  
  6 Valentine, John              Wellsville               17.04  
 -- Cannon, Ian                  Wellsville                 DNF  
 
Boys 110 Meter Hurdles mixed Div 2
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Grinstead, Will              Hornell                  15.18  
  2 Boyle, Aaron                 Oakfield-Ala             15.27  
  3 Warriner, Aaron              Arkport                  16.23  
  4 Reynolds, Ryan               Lyons                    16.33  
 
Boys 400 Meter Hurdles Div 2
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Grinstead, Will              Hornell                  56.51  
  2 Gardiner, Jerry              Avoca                    56.56  
  3 Mohr, Phil                   Bath                     58.54  
  4 Miskell, Ryan                Geneseo                  58.72  
  5 Grately, Billy               Pembroke                 59.56  
  6 Dreyer, Garrett              S. Seneca              1:00.10  
  7 Williams, Dustin             Alexander              1:00.26  
 -- Pratt, Ryan                  Wellsville                 DNF  
 
Boys 3000 Meter Steeplechase mixed Div 2
================================================================
 combined
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Henchen, Bob                 Geneseo               10:02.23  
  2 Parsons, Nate                Midlakes              10:02.32  
  3 White, Dan                   Wellsville            10:34.94  
  4 Brown, Kyle                  Midlakes              10:39.51  
  5 Szumski, Rysio               Gananda               10:46.37  
  6 Roberts, Rich                Bolivar-Richburg      10:46.43  
 
Boys 4x100 Meter Relay Div 2
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Cuba-Rushford                                         44.97  
  2 Wellsville                                            45.01  
  3 Caledonia-Mumford                                     45.13  
  4 Livonia                                               45.19  
  5 Palmyra-Macedon                                       45.43  
  6 Oakfield-Alabama                                      45.51  
  7 Scio                                                  48.25  
 -- Hornell                                                 DNF  
 
Boys 4x400 Meter Relay Div 2
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Waterloo                                            3:31.48  
  2 Hornell                                             3:32.11  
  3 Palmyra-Macedon                                     3:34.51  
  4 Oakfield-Alabama                                    3:41.27  
  5 Mount Morris                                        3:45.09  
 -- Cuba-Rushford                                            FS  
 -- Letchworth                                              DNF  
 
Boys 4x800 Meter Relay mixed Div 2
================================================================
 combined - 2 turn stagger
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Hornell                                             8:13.16  
  2 Pembroke                                            8:22.45  
  3 Oakfield-Alabama                                    8:27.42  
  4 Arkport                                             8:42.12  
  5 Bolivar-Richburg                                    9:05.59  
  6 Wellsville                                          9:09.79  
 
Boys High Jump mixed Div 2
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Wilson, Nick                 Mynderse               6-01.00      1.85m 
  2 Valentine, John              Wellsville             6-00.00      1.82m 
  3 Greene, Darius               Lyons                  5-10.00      1.77m 
  3 Kearns, Nolan                Marion                 5-10.00      1.77m 
  3 Wilcox, Tyron                Fred-Thom              5-10.00      1.77m 
  6 Wheeler, Brandon             Penn Yan               5-08.00      1.72m 
  6 Coffed, Jordan               Alexander              5-08.00      1.72m 
  6 Parke, Ty                    Hammondsport           5-08.00      1.72m 
  9 Gutzmer, Justin              Avon                   5-06.00      1.67m 
 
Boys Pole Vault mixed Div 2
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Dreyer, Dave                 Leroy                 14-00.00      4.26m 
  2 Abt, John                    Lyndonville           13-00.00      3.96m 
  3 Miskell, Ryan                Geneseo               12-06.00      3.81m 
  4 Lambert, Zach                Midlakes              12-00.00      3.65m 
  4 Welch, Jim                   Dansville             12-00.00      3.65m 
  6 Ingerick, Chad               Midlakes              11-06.00      3.50m 
  7 Goodridge, Josh              Scio                  11-00.00      3.35m 
  7 Tybor, DJ                    Alexander             11-00.00      3.35m 
 -- Daly, Ryan                11 Newark                      NH            
 
Boys Long Jump Div 2
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Kearns, Nolan                Marion                21-09.50      6.64m 
  2 Buttaccio, Travis         12 Midlakes              21-06.50      6.56m 
  3 Vowell, Kurt                 Pal-Mac               21-02.50      6.46m 
  4 Bolles, Adam                 Alexander             20-09.00      6.32m 
  5 Mourhess, Sean               Campbell-Savona       20-00.00      6.09m 
  6 Ferrer, Dave                 Mt. Morris            18-09.75      5.73m 
  7 Brown, Jason                 Sodus                 18-09.00      5.71m 
  8 Grossman, Josh               Harley A C            17-08.00      5.38m 
 
Boys Triple Jump Div 2
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Kearns, Nolan                Marion                42-04.50     12.91m 
  2 Bolles, Adam                 Alexander             41-05.75     12.64m 
  3 Vowell, Kurt                 Pal-Mac               41-04.50     12.61m 
  4 Greene, Darius               Lyons                 41-00.25     12.50m 
  5 Brown, Jason                 Sodus                 39-07.75     12.08m 
  6 Botens, Brett                Cuba-Rushford         39-06.25     12.04m 
  7 Vogt, Bob                    Hammondsport          39-02.00     11.93m 
 
Boys Shot Put Div 2
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Williams, Erik               Oakfield-Ala          44-08.25     13.62m 
  2 Johnston, Josh               Campbell-Savona       43-07.00     13.28m 
  3 Corona, Justin               Holley                42-10.75     13.07m 
  4 Johnson, Ron                 Lyons                 42-07.25     12.98m 
  5 Austin, Sam                  Hornell               41-06.50     12.66m 
  6 Turner, Andy                 Can-Grwd              40-09.75     12.43m 
  7 Krzos, Tim                   Scio                  39-02.75     11.95m 
  8 Darron, Jeremy               Cal-Mum               38-08.00     11.78m 
 
Boys Discus Throw Div 2
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Bailey, Kevin                Campbell-Savona         139-04     42.46m 
  2 Johnson, Marc                Cuba-Rushford           131-11     40.20m 
  3 Morehead, Bob                Leroy                   127-09     38.93m 
  4 Mastrangelo, Justin          Campbell-Savona         123-07     37.66m 
  5 Multer, Ryan                 Penn Yan                122-02     37.23m 
  6 West, Brandon                Alfred-Almond           120-08     36.77m 
  7 Williams, Erik               Oakfield-Ala            114-08     34.95m 
  8 Turner, Andy                 Can-Grwd                114-04     34.84m 
 
Boys Outdoor Pentathlon Div 2
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brown, Ken                   Can-Grwd                  2872  
  2 Mourhess, Bruce              Campbell-Savona           2625  
  3 Clark, Justin                Addison                   2505  
  4 Sapierza, Andy               Byron-Bergen              2366  
  5 Shisler, Jon                 Alexander                 2231  
  6 Polito, Andy                 Mt. Morris                1745