Girls D-1 State Qual. 5/25 - 10:50 pm Girls' D-2 State Qual
100m Dash 100m Dash
Tiffany Aaron-12 Wilson Jenny Ruhlman-11 Alexander
Melissa Thurston-11 Batavia Kate Welch-11 Pavilion
Jennifer Adams-9 Batavia Kristen Guenther-9 Arkport
Caitlyn Peterson-11 Wayne Deaja Reid-10 NR-W
Brittany Gaskin-10 East Simone Delany-10 Can-Green
Abby Arday-10 Web-Sch. Sada Banks-12 SOTA
Najia McGee-11 Edison Michele Wilson-9 Warsaw
LaToya Dunbar-12 Hilton Mandy Swartz-10 Attica
alt - Charnel Council-9 Wilson scr alt-Amanda Beauter-10 Pal-Mac
200m Dash 200m Dash
Quante Harris-12 Edison Tanesha West-12 Lyons
Melissa Thurston-11 Batavia Deaja Reid-10 NR-W
Jennifer Adams-9 Batavia Sade Banks-12 SOTA
Abby Arday-10 Web-Sch Michele Wilson-9 Warsaw
Brittany Gaskin-10 East Simone Delany-10 Can-Green.
Najia McGee-11 Edison Brittany McCray-10 Lyons
Melinda Sawnor-8 G-Athena Shannon VanKuren-12 Fillmore
scr Hana Wright-11 CA Kristin Barnoski-11 Mar-Whit
in alt - Kayla Johnson-10 Fpt alt- Kate Welch-11 Pavilion
400m Dash 400m Dash
Natasha Chance-12 East Tanesha West-12 Lyons
Melinda Sawnor-8 Athena scr Kaleigh Wood-10 Red Jacket
MaryKate Mahaney-9 Penfield Jenna Porter-11 Alexander
Hana Wright-11 CA Julie Sengstock-11 Hornell
Lauren Phillips-11 Batavia Alex Ryan-9 SOTA
Casey Oyer-10 Hilton Shannon VanKuren-12 Fillmore
Jenna Darron-10 Wayne scr Brooklyn Venture-8 Waterloo
scr Christina James-11 East Erica Conte-10 Cal-Mum
no alternate in alt- Rachel Heim - 10 Bol-Rich
800m Run 800m Run
Jessie Wooten-11 R-H Ellen Muster-10 Marion
Rachel Noel-11 Bpt Bridget Kelly-11 Dansville
Kim Law-10 Newark Kezia Kemp-10 Gen. Valley
scr Molly McMullin-12 HFL Alexa Leo-11 Lyons
Jillian Weidman-8 Penfield Liz Graham-10 Wellsville
Jessica Schultz-12 Eastridge Christine Bub-8 Letchworth
Megan VanHouten-9 HFL Megan Gee-10 Arkport
scr Erin Brandligy-11 Iron Becky Call-9 Oak-Al
in alt- Julie Stubler-11 Thomas Alt- Ashley Simpson-11 Arkport
1500m Run 1500m Run
Shelby Herman Hilton Ellen Muster-10 Marion
Melissa Wassink Gates scr Jessica Bradley-9 Pavilion
Audrie Mangan HFL Alexa Leo-11 Lyons
Jessica Schultz Eastridge Lisa VonHagn-10 Bath-Hav
scr Amy DeSeyn Victor Carey Crooker-8 Addison
Amber Sanders Batavia Abby Sortore-9 Bol-Rich
Nicole Varble R-H Courtney Cornell-10 J-T
Megan Rieger Web-Sch Tatiana Pallagi-9 Avon
in alt.  Hilary Haefner Penfield scr alt- Emily Rodenhouse-10 Pal-Mac
3000m Run 3000m Run
in Amanda Griggs Hilton
Caroline Schultz-10 Hilton Jessica Bradley-9 Pavilion
Karen Campbell-12 Brighton Rachel Kirsch-12 Attica
Amy DeSeyn-11 Victor scr Emily Rodenhouse-10 Pal-Mac
Jessica Bennett-11 Iron Sarah Kirsch-10 Attica
Amber Sanders-10 Batavia Marissa Gray-12 Midlakes
Katie Bauer-11 Pittsford Devin Snyder-9 Way-Co
Ashley Jones-9 Hilton Caitlin Snyder-12 Marion
Laura Cass-12 Fairport Breanne Smith-9 Arkport
alt. - Emily Olsen-12 Pittsford in alt- Erin Fox-12 Cal-Mum
100m HH 100m HH
Dahlia Townson-12 Mercy Emily Hart-12 Geneseo
Natasha Chance-12 East Rebecca Schensny-11 Lyndonville
Ayo Ehindero-9 Brighton Whitney Thurber-12 Lyndonville
Katie Brett-10 Web-Sch Mackenzie Stuck-10 NR-W
Katie McEvoy-12 Batavia Mary Allen-10 Ham-port
Marikka Joseph-8 Hilton Ashley Dunham-9 Wellsville
Britany Dodd-10 Thomas Jenna Jones-11 NR-W
Mimi Wesson-Roth Penfield Alissa Phillips-12 NR-W
alt. - Vicky Liwush-11 Web-Sch. alt- Renee Ast - 11 Williamson
400m LH 400m LH
Natasha Chance-12 East Braedyn Ordway-11 Bath-Hav
Katie Brett-10 Web-Sch. Kerri Boyle-11 Oak-Al
scr Megan Anderson-12 Fpt Lexi Hoffman-10 Geneseo
Marla Woodark-10 Penfield scr Audrey Young-11 Pal-Mac
Monique Santiago-12 HFL Kaitlin Breed-9 Red Jacket
Arianna Hill-12 Bpt Kaitlin Smith-11 J-T
Paige Wray- 9 Hilton Kim Skidmore-12 Alexander
Taryn Wade-9 Victor Alana Armstrong-12 LeRoy
in alt. - Emily Leary-10 Brighton in alt- Corrine Ingraham-11 Holley
Steeple Steeple
Liz Deir-10 HFL Rachel Kirsch-12 Attica
scr Amy DeSeyn-11 Victor Jessica Bradley-9 Pavilion
Allison Sawyer-10 Hilton scr Ellen Muster-10 Marion
Lauren Ferrimani-12 Fpt scr Emily Rodenhouse-10 Pal-Mac
Jessica Bennett-11 Iron Sarah Kirsch-10 Attica
Amber Sanders-10 Batavia Marissa Gray-12 Midlakes
scr Alex Mustardo-9 HFL Bess Englehardt-11 Honeoye
Janine Seber-9 Victor Darcie Hancock-9 Notre Dame
in alt. - Hilary Snyder-9 Fpt in alt- Sarah Bole-12 Bol-Rich
High Jump High Jump
Caitlin Godin-12 Arcadia Chelsea Morse-12 Camp-Sav
Leah Hill-10 Wayne Fatima Hill-12 Lyndonville
Ashley Hudson-12 Victor Aubrey Young-11 Pal-Mac
Katie Lill-11 Web-Sch. Jessie Cocco-12 Notre Dame
Samantha Lalka-11 Brighton scr Amelia Feller-12 Avon
Jen Piyper-10 Hilton Elyse Lightfoote-10 Mar-Whit
Jenna Woodark-12 Penfield Christi Walter-12 Hornell
no alternate - 5 tied at next height Kerri Boyle-11 Oak-Al
Arielle Szabo Wellsville
alt- Alyse Pearce-11 Ham-port
Trple Jump Triple Jump
Jennifer Gurrant-12 Batavia Brittany McCray-10 Lyons
Gabrielle Boley-12 Bpt Megan Baker-12 Kendall
Quante Harris-12 Edison Caitlin Perry-11 Avon
Amanda Westcott-12 Bpt Crystal Seamon-11 Arkport
Liz Gurrant-10 Batavia Sarah Krott-10 Cube-Rush
Britney Falcon-12 Victor Lakesha McCloud-9 Bath-Hav
Meghan Frate-9 Web-Sch. Jackie Hammond-12 Bloomfield
Marissa Canori-10 Thomas Rachel Heim-10 Bol-Rich
alt. - Brittany Lariviere-9 Victor alt- Diamond Weems-10 Lyons
Long Jump Long Jump
Amanda Westcott-12 Bpt Brittany McCray-10 Lyons
Jennifer Gurrant-12 Batavia Fatima Hill-12 Lyndonville
Fay Francis-11 R-H scr Missy Cutcliffe-12 Pavilion
LaVonne Barfield-12 Wilson scr Deaja Reid-10 NR-W
Eva Riddick-10 R-H Missy Laney-10 Alexander
Hana Wright-11 CA Caitlin Perry-11 Avon
Rianna Miller Penfield Jackie Hammond-12 Bloomfield
Abby Istvan -12 Fairport Kristen Guenther-9 Arkport
Britney Falcon-12 Victor in alt - Lakesha McCloud-9 Bath
alt. - Deirdre Carter-9 Pittsford
Pentathlon Pentathlon
Elissa Reidy-12 HFL Kristen Ripple-12 Hornell
Stephanie Lackey-12 Fpt Missy Cutcliffe-12 Pavilion
KC Northrup-12 CA Cassie Dresser-11 So. Seneca
Michelle Budreau-11 HFL Kaleigh Wood-10 Red Jacket
Alyssa Smith-9 Brighton Sara Pfunter-12 Keshequa
Kristen O'Hara-11 Thomas Kelly Crabb-11 Livonia
Erin Sutherland-11 Penfield Machael Fry-9 J-T
Laura Churnack - 12 Penfield Corinna Cole-10 Wellsville
alt-Alicia Schaumberg-9 Wayne Alt - Vanessa Coney Lyons
Shot Put Shot Put
Bausha Elliott-10 CA Michelle Halling-12 Livonia
Liz Mirt-12 Aquinas Marquita Davis-11 Oak-Al
Gabrielle Boley-12 Bpt Julie Thering-12 Lyndonville
Krystle Smallwood-12 Geneva Jamie Morey-12 Notre Dame
Sarah Waclawski-11 Batavia scr Jamie Rogers-10 Red Creek
Heather Lieberman-10 Wayne Amanda Delyser-11 Marion
Emily Handleman-11 Penfield Elise Scheid-11 Way-Co
Jasmine Johnson-12 Brighton scr Katelyn Thurber-10 Lyndonville
alt - Robin Kastner-10 Eastridge in alt - Abby Oaks  -9 Lyndonville
Discus Discus
Krystle Smallwood-12 Geneva Julie Thering-12 Lyndonville
Gabrielle Boley-12 Bpt Jamie Morey-12 Notre Dame
Abby Arday-10 Web.-Sch. Meghann Schurr-11 Wellsville
Jonelle Redhead-12 Hilton Chrissy Aubert-10 Perry
Adrienne Tuttle-12 Pittsford Michelle Holley-12 Livonia
Heidi Henrichs-12 Brighton Sheila Niles-12 Midlakes
Nicole Griffiths-11 Hilton Kim Allen-10 Red Jacket
Sarah Waclawski-11 Batavia Nikki Kingston-9 Geneseo
alt-StephanieHeinson-11 Mercy alt - Bonnie Wallace-12 Warsaw
Pole Vault Pole Vault
Jen O'Neil - 12 Fpt Shawna LaVerde-12 Hornell
Katie McEvoy - 12 Batavia Ashley Burgess-12 Alexander
Sabrina Hill - Bpt Naomi Mark-11 Dansville
Jessica Vetter - 12 Thomas Natalie Wetherwax-10 Alexander
Leah Testa - 10 Gates Jill Egmond-11 Hornell
Christine O'Neil - 9 Fpt Emily Miller-11 Lyons
Jen Pieper - 10 Hilton Jenna Wellington-10 Arkport
Krystal Lang - 10 Wayne Alicia Foor-10 Geneseo
alt. - Allison Henry - 11 CA no alternate
400m Relay 400m Relay
Wilson Alexander
Rush-Henrietta Lyndonville
Edison Tech Lyons
Batavia Canisteo-Greenwood
Pittsford SOTA
Webster Schroeder Geneseo
Irondequoit Sodus
Canandaigua Academy Arkport
scr alt - Brighton scr alt- NR-W
1600m Relay 1600m Relay
Rush-Henrietta Jasper-Troupsburg
Penfield Pal-Mac
Brockport Alexander
Fairport Wayland-Cohocton
Batavia Marion
Victor Geneseo
Mercy Bolivar-Richberg
Irondequoit Avon
alt. - East alt- Hornell
3200m Relay 3200m Relay
HFL Wellsville
Rush-Henrietta Dansville
Pittsford Bath-Haverling
Fairport Bolivar-Richburg
Hilton Geneseo
Brighton Arkport
Mercy Attica
Penfield Addison
alt - Victor scr alt - Marion