Licensed to Webster High School         Hy-Tek's Meet Manager 3/1/2006 02:27 PM
RWTL Leaders-2005-06 - 12/2/2005 to 2/25/2006
Performance List

Event 1 Girls 45 Meter Dash Class A
===============================================================================
6.64 A
6.94 P
Name Year School Entry Time Seed
===============================================================================
1 McGee, Najia 12 Edison 6.20h 6.44
ConvA; Class A - 12-2-05 U of R
2 Francis, Fay 12 Rush-Henrietta 6.40h 6.64
ConvA; Class A - 1-27-06nychiro
2 Hall, Nichole 8 Churchville 6.40h 6.64
ConvA; Class A - 1/27 U of R
4 Diaz, Angel 12 Gates-Chili 6.50h 6.74
ConvP; Class A - 1-27 : UR
4 Joseph, Marikka 9 Hilton 6.50h 6.74
ConvP; Class A - 12-9 : UR
6 Daniels, Shelerina 11 Edison 6.60h 6.84
ConvP; Class A - 12-2-05 U of R
7 Burden, Jackie 9 Gates-Chili 6.70h 6.94
ConvP; Class A - 12-9 : UR
8 Roessell, Rosie 9 Fairport 7.80h 8.04
Conv; Class A - 12-10:Hobart

Event 2 Girls 55 Meter Dash Class A
===============================================================================
7.74 A
8.04 P
Name Year School Entry Time Seed
===============================================================================
1 McGee, Najia 12 Edison 7.48 7.48
A; Class A - 1-21-06 RIT
2 Gaskin, Brittany 11 East 7.53 7.53
A; Class A - 2-25
2 Maxwell, Neshay 11 Edison 7.53 7.53
A; Class A - 2-11
4 Arday, Abby 11 Schroeder 7.56 7.56
A; Class A - 2-11
5 Joseph, Marikka 9 Hilton 7.73 7.73
A; Class A - 1-21 : RIT
6 Lawrence, Christina 12 Rush-Henrietta 7.74 7.74
A; Class A - 2-4-06RIT
6 Brock, Traequanda 12 Edison 7.50h 7.74
ConvA; Class A - 1-14-06Hobart
8 Gaskin, Sharisse 9 East 7.86 7.86
P; Class A - 2-25
9 Jefferies, Tahmonia 10 Edison 7.87 7.87
P; Class A - 1-21-06RIT
10 Roessell, Rosie 9 Fairport 7.93 7.93
P; Class A - 1-21:RIT
11 Rudolph, Rebee 10 Rush-Henrietta 7.70h 7.94
ConvP; Class A - 1-14-06hobart
11 Lewis, Crystal 12 East 7.70h 7.94
ConvP; Class A - 1-14:Hobart
11 Champman, Anna 11 Fairport 7.70h 7.94
ConvP; Class A - 1-14: Hobart
11 Kittelberger, Allison 12 Schroeder 7.70h 7.94
ConvP; Class A - 1-14 : Hobart
11 Diaz, Angel 12 Gates-Chili 7.70h 7.94
ConvP; Class A - 1-21 : RIT
16 Brett, Kate 11 Schroeder 7.97 7.97
P; Class A - 12-28 : Hobart
17 Daniels, Shelerina 11 Edison 7.99 7.99
P; Class A - 2-11
18 Hake, Kaci 11 Schroeder 8.02 8.02
P; Class A - 2-11
19 Burden, Jackie 9 Gates-Chili 7.80h 8.04
ConvP; Class A - 12-3 : Hobart
19 Johnson, Kayla 11 Fairport 7.80h 8.04
ConvP; Class A - 12-10:Hobart
19 Jeffries, Tahmonia 10 Edison 7.80h 8.04
ConvP; Class A - 12-9-05 RIT
19 Ferris, Katie 9 Fairport 7.80h 8.04
ConvP; Class A - 1-14: Hobart
19 Wesson-Roth, Mimi 11 Penfield 8.04 8.04
P; Class A - 1-21: RIT
24 Hall, Nichole 8 Churchville 8.14 8.14
Class A - 2-11

Event 3 Girls 40 Meter Hurdles Class A
===============================================================================
7.74 A
8.04 P
Name Year School Entry Time Seed
===============================================================================
1 Maxwell, Neshay 11 Edison 6.30h 6.54
ConvA; Class A - 12-2-05 U of R
2 Montgomery, Shirley 9 Gates-Chili 6.80h 7.04
ConvA; Class A - 1-27 : UR
2 Joseph, Marikka 9 Hilton 6.80h 7.04
ConvA; Class A - 1-27 : UR
2 Oehlbeck, Karlee 10 Gates-Chili 6.80h 7.04
ConvA; Class A - 1-27 : UR
5 Gaston, Esmeralda 11 Edison 7.00h 7.24
ConvA; Class A - 12-2-05 U of R
6 Wesson-Roth, Mimi 11 Penfield 7.20h 7.44
ConvA; Class A - 12-2: U.R.
7 Crawley, Brittnay 12 Gates-Chili 7.30h 7.54
ConvA; Class A - 1-27 : UR
7 Duggan, Jamie 10 Brockport 7.30h 7.54
ConvA; Class A - 02-04 : UR
7 Choate, Meghan 11 Brockport 7.30h 7.54
ConvA; Class A - 02-04 : UR
10 Chinnock, Jessica 10 Gates-Chili 7.40h 7.64
ConvA; Class A - 1-27 : UR
11 Pieper, Jen 11 Hilton 7.60h 7.84
ConvP; Class A - 12-9 : UR
12 Osterberg, Olivia 10 Churchville 7.70h 7.94
ConvP; Class A - 1/27 U of R

Event 4 Girls 55 Meter Hurdles Class A
===============================================================================
10.24 A
10.94 P
Name Year School Entry Time Seed
===============================================================================
1 Maxwell, Neshay 11 Edison 8.50h 8.74
ConvA; Class A - 12-9-05 RIT
2 Brett, Kate 11 Schroeder 8.83 8.83
A; Class A - 2-25
3 Wesson-Roth, Mimi 11 Penfield 9.16 9.16
A; Class A - 1-28: Hobart
4 Gaston, Esmeralda 11 Edison 9.39 9.39
A; Class A - 12/28/05hobart
5 Montgomery, Shirley 9 Gates-Chili 9.42 9.42
A; Class A - 2-4 : RIT
6 Joseph, Marikka 9 Hilton 9.51 9.51
A; Class A - 1-21 : RIT
7 Oehlbeck, Karlee 10 Gates-Chili 9.55 9.55
A; Class A - 2-4 : RIT
8 Woodarek, Marla 11 Penfield 9.58 9.58
A; Class A - 1-28: Hobart
9 Hidley, Annie 10 Penfield 9.83 9.83
A; Class A - 1-28: Hobart
10 Cumbo, Kathie 10 Churchville 9.60h 9.84
ConvA; Class A - 12/28 HWS
11 Salongo, Labira 11 East 9.70h 9.94
ConvA; Class A - 1-14:Hobart
12 Paffendorf, Lauren 12 Schroeder 9.97 9.97
A; Class A - 1-7 : RIT
13 Crawley, Brittnay 12 Gates-Chili 9.80h 10.04
ConvA; Class A - 1-14 : Hobart
13 Zaso, Meghan 10 Churchville 9.80h 10.04
ConvA; Class A - 1/21 RIT
15 Choate, Meghan 11 Brockport 10.20h 10.44
ConvP; Class A - 01-21 : RIT
15 Chinnock, Jessica 10 Gates-Chili 10.20h 10.44
ConvP; Class A - 1-14 : Hobart
17 McMahon, Paige 10 Schroeder 10.30h 10.54
ConvP; Class A - 12-17 : Hobart
17 Rock, Lindsay 10 Schroeder 10.30h 10.54
ConvP; Class A - 12-17 : Hobart
19 Haboon, Lacsanna 10 Schroeder 10.50h 10.74
ConvP; Class A - 12-17 : Hobart
20 Burch, Jen 10 Brockport 10.60h 10.84
ConvP; Class A - 12-17 : HWS

Event 5 Girls 300 Meter Dash Class A
===============================================================================
46.54 A
49.14 P
Name Year School Entry Time Seed
===============================================================================
1 Arday, Abby 11 Schroeder 42.76 42.76
A; Class A - 2-25
2 Gaskin, Brittany 11 East 42.78 42.78
A; Class A - 2-11
3 Sawnor, Mindy 9 Athena 42.84 42.84
A; Class A - 2-11
4 Brett, Kate 11 Schroeder 43.58 43.58
A; Class A - 1-21 : Hobart
5 Gaston, Esmeralda 11 Edison 43.61 43.61
A; Class A - 2-11
6 Paffendorf, Lauren 12 Schroeder 43.77 43.77
A; Class A - 12-28 : Hobart
7 Francis, Fay 12 Rush-Henrietta 43.90 43.90
A; Class A - 1-21-06RIT
7 Gaskin, Sharisse 9 East 43.90 43.90
A; Class A - 2-11
9 Kittelberger, Allison 12 Schroeder 43.80h 44.04
ConvA; Class A - 1-14 : Hobart
10 Woodarek, Marla 11 Penfield 44.00h 44.24
ConvA; Class A - 12-10: Hobart
10 Salongo, Labira 11 East 44.00h 44.24
ConvA; Class A - 1-14:Hobart
12 Welch, Stevie 12 Rush-Henrietta 44.20h 44.44
ConvA; Class A - 1-14-06hobart
13 Hake, Kaci 11 Schroeder 44.95 44.95
A; Class A - 2-11
14 Lewis, Crystal 12 East 45.00 45.00
A; Class A - 2-11
15 Roessell, Rosie 9 Fairport 45.12 45.12
A; Class A - 1-21:RIT
16 Johnson, Kayla 11 Fairport 45.20 45.20
A; Class A - 2-11
17 Steenburgh, Megan 12 Fairport 45.10h 45.34
ConvA; Class A - 12-17:Hobart
18 Lovette, Ashlee 12 East 45.50 45.50
A; Class A - 2-11
19 Brooks, Danielle 10 Brockport 45.67 45.67
A; Class A - 2-11
20 Diaz, Angel 12 Gates-Chili 45.75 45.75
A; Class A - 2-11
21 Wesson-Roth, Mimi 11 Penfield 45.90 45.90
A; Class A - 12-28: Hobart
22 Varble, Nicole 12 Rush-Henrietta 45.90h 46.14
ConvA; Class A - 1-27-06nychiro
23 Burden, Jackie 9 Gates-Chili 46.00h 46.24
ConvA; Class A - 12-3 : Hobart
24 Brock, Traequanda 12 Edison 46.43 46.43
A; Class A - 12/28/05hobart
25 Steere, Hannah 11 Penfield 46.20h 46.44
ConvA; Class A - 12-10: Hobart
26 Jefferies, Tahmonia 10 Edison 46.69 46.69
P; Class A - 2-4-06RIT
27 McGee, Najia 12 Edison 46.60h 46.84
ConvP; Class A - 12-2-05 U OF R
28 Ferris, Katie 9 Fairport 46.97 46.97
P; Class A - 12-17:Hobart 29 Testa, Leah 11 Gates-Chili 47.00h 47.24 ConvP; Class A - 12-28 : Hobart 30 Beyler, Alyssa 12 Brockport 47.32 47.32 P; Class A - 2-11 31 Joseph, Marikka 9 Hilton 47.42 47.42 P; Class A - 1-27 : UR 31 James, Christina 12 East 47.42 47.42 P; Class A - 12-17:Hobart 33 Cervini, Karilyn 12 Gates-Chili 47.20h 47.44 ConvP; Class A - 12-28 : Hobart 34 Bowhers, Kathryn 12 Athena 47.30h 47.54 ConvP; Class A - 12-3 HWS 35 Rock, Lindsay 10 Schroeder 47.56 47.56 P; Class A - 2-11 35 Herman, Shelby 10 Hilton 47.56 47.56 P; Class A - 1-21 : RIT 37 Jeffries, Tahmonia 10 Edison 47.60h 47.84 ConvP; Class A - 12-9-05 RIT 38 Choate, Meghan 11 Brockport 47.80h 48.04 ConvP; Class A - 02-04 : UR 39 Giovino, Lindsay 10 Gates-Chili 47.90h 48.14 ConvP; Class A - 1-14 : Hobart 40 Kim, Poloma 9 Fairport 48.36 48.36 P; Class A - 2-11 41 Williams, Chelsea 9 Brockport 48.20h 48.44 ConvP; Class A - 01-14 : HWS 42 Hidley, Annie 10 Penfield 48.50h 48.74 ConvP; Class A - 1-14: Hobart 42 D'Andrea, Nikki 12 Rush-Henrietta 48.50h 48.74 ConvP; Class A - 1-14-06hobart 44 Johnson, Kelsey 9 Fairport 48.70h 48.94 ConvP; Class A - 12-10:Hobart 45 Watson, Chelsea 9 Rush-Henrietta 48.90h 49.14 ConvP; Class A - 1-6-06u of R 46 Spann, Jasmine 10 Fairport 49.00h 49.24 Conv; Class A - 1-28:Hobart Event 6 Girls 600 Meter Run Class A =============================================================================== 1:50.24 A 1:55.24 P Name Year School Entry Time Seed =============================================================================== 1 Varble, Nicole 12 Rush-Henrietta 1:39.33 1:39.33 A; Class A - 2-11 2 Steenburgh, Megan 12 Fairport 1:39.39 1:39.39 A; Class A - 2-25 3 Sawnor, Mindy 9 Athena 1:39.47 1:39.47 A; Class A - 2-25 4 Roessell, Rosie 9 Fairport 1:40.39 1:40.39 A; Class A - 2-25 5 Sawyer, Allison 11 Hilton 1:41.51 1:41.51 A; Class A - 2-11 6 Woodarek, Marla 11 Penfield 1:42.31 1:42.31 A; Class A - 2-11 7 Paffendorf, Lauren 12 Schroeder 1:42.88 1:42.88 A; Class A - 1-21 : Hobart 8 Wassink, Melissa 10 Gates-Chili 1:43.75 1:43.75 A; Class A - 2-11 9 Wooten, Jessie 12 Rush-Henrietta 1:45.01 1:45.01 A; Class A - 12-17hobart 10 DiMarino, Cassie 10 Rush-Henrietta 1:45.00h 1:45.24 ConvA; Class A - 12-28hobart 11 Schultz, Caroline 11 Hilton 1:45.54 1:45.54 A; Class A - 1-21 : RIT 12 Herman, Shelby 10 Hilton 1:45.91 1:45.91 A; Class A - 12-17 : Hobart 13 Varble, Laura 10 Rush-Henrietta 1:45.90h 1:46.14 ConvA; Class A - 1-14-06hobart 14 Steere, Hannah 11 Penfield 1:46.69 1:46.69 A; Class A - 2-11 15 Welch, Stevie 12 Rush-Henrietta 1:47.70 1:47.70 A; Class A - 2-4-06RIT 16 Noel, Rachel 12 Brockport 1:47.90h 1:48.14
ConvA; Class A - 01-21 : RIT
17 Tauriello, Angeleen 9 Gates-Chili 1:48.21 1:48.21
A; Class A - 2-4 : RIT
18 Weidman, Jillian 9 Penfield 1:48.10h 1:48.34
ConvA; Class A - 1-14: Hobart
19 Varble, Jamie 10 Rush-Henrietta 1:48.70h 1:48.94
ConvA; Class A - 1-27-06nychiro
20 Finke, Laura 10 Fairport 1:50.23 1:50.23
A; Class A - 2-11
21 Haefner, Hilary 11 Penfield 1:50.38 1:50.38
P; Class A - 12-17: Hobart
22 Dickerson, Natalie 9 Fairport 1:50.20h 1:50.44
ConvP; Class A - 1-21:RIT
22 D'Andrea, Nikki 12 Rush-Henrietta 1:50.44 1:50.44
P; Class A - 2-11
24 Giovino, Lindsay 10 Gates-Chili 1:50.46 1:50.46
P; Class A - 2-11
25 Wesson-Roth, Mimi 11 Penfield 1:50.55 1:50.55
P; Class A - 1-28: Hobart
26 Jones, Ashley 10 Hilton 1:51.51 1:51.51
P; Class A - 1-21 : RIT
27 Howe, Samantha 10 Penfield 1:51.88 1:51.88
P; Class A - 12-28: Hobart
28 McKee, Megan 12 Rush-Henrietta 1:52.30h 1:52.54
ConvP; Class A - 1-27-06nychiro
29 Salongo, Labira 11 East 1:53.00 1:53.00
P; Class A - 1-28:Hobart
30 Cain, Christyna 12 Brockport 1:53.42 1:53.42
P; Class A - 12-28 : HWS
31 Gregor, Laura 10 Penfield 1:53.20h 1:53.44
ConvP; Class A - 1-14: Hobart
32 Cass, Julie 10 Fairport 1:53.70h 1:53.94
ConvP; Class A - 1-21:RIT
33 Gaston, Esmeralda 11 Edison 1:53.92h 1:54.16
ConvP; Class A - 12-2-05 U of R
34 Farrell, Lisa 10 Gates-Chili 1:54.00h 1:54.24
ConvP; Class A - 1-27 : UR
34 Williams, Chelsea 9 Brockport 1:54.00h 1:54.24
ConvP; Class A - 01-14 : HWS
36 James, Christina 12 East 1:56.00h 1:56.24
Conv; Class A - 1-14:Hobart

Event 7 Girls 1000 Meter Run Class A
===============================================================================
3:28.24 A
3:36.24 P
Name Year School Entry Time Seed
===============================================================================
1 Sawyer, Allison 11 Hilton 3:01.48 3:01.48
A; Class A - 1-21 : RIT
2 Wooten, Jessie 12 Rush-Henrietta 3:05.11 3:05.11
A; Class A - 1-21-06RIT
3 Herman, Shelby 10 Hilton 3:05.21 3:05.21
A; Class A - 2-11
4 DiMarino, Cassie 10 Rush-Henrietta 3:06.60 3:06.60
A; Class A - 1-21-06RIT
5 Wassink, Melissa 10 Gates-Chili 3:06.99 3:06.99
A; Class A - 2-25
6 Sawnor, Mindy 9 Athena 3:07.70 3:07.70
A; Class A - 1-21 RIT
7 Varble, Nicole 12 Rush-Henrietta 3:07.74 3:07.74
A; Class A - 12-17hobart
8 Weidman, Jillian 9 Penfield 3:11.08 3:11.08
A; Class A - 2-11
9 Haefner, Hilary 11 Penfield 3:11.55 3:11.55
A; Class A - 2-11
10 Steenburgh, Megan 12 Fairport 3:13.60h 3:13.84
ConvA; Class A - 2-4: U of R
11 Hartmann, Brittany 12 Penfield 3:14.70 3:14.70
A; Class A - 1-21: RIT
12 Dickerson, Natalie 9 Fairport 3:14.90 3:14.90
A; Class A - 1-14:Hobart
13 Noel, Rachel 12 Brockport 3:15.40h 3:15.64
ConvA; Class A - 01-14 : HWS
14 Jones, Ashley 10 Hilton 3:16.30h 3:16.54
ConvA; Class A - 1-14 : Hobart
15 Varble, Laura 10 Rush-Henrietta 3:18.00h 3:18.24
ConvA; Class A - 1-27-06nychiro
16 Howe, Samantha 10 Penfield 3:20.44 3:20.44
A; Class A - 1-28: Hobart
17 Childs, Caileen 12 Hilton 3:20.70 3:20.70
A; Class A - 12-17 : Hobart
18 Cass, Julie 10 Fairport 3:21.24 3:21.24
A; Class A - 1-28:Hobart
19 Fasciano, Jen 10 Athena 3:21.63 3:21.63
A; Class A - 2-4 RIT
20 Feola, Julie 12 Athena 3:22.36 3:22.36
A; Class A - 2-4 RIT
21 Norris, Heather 10 Hilton 3:23.22 3:23.22
A; Class A - 2-11
22 Cain, Christyna 12 Brockport 3:23.80h 3:24.04
ConvA; Class A - 12-17 : HWS
23 Crocetti, Lindsay 9 Hilton 3:25.08 3:25.08
A; Class A - 1-21 : RIT
24 McKnight, Vonshay 10 East 3:25.34 3:25.34
A; Class A - 12-17:Hobart
25 Robinson, Jodi 8 Rush-Henrietta 3:25.43 3:25.43
A; Class A - 1-21-06RIT
26 McKee, Megan 12 Rush-Henrietta 3:25.85 3:25.85
A; Class A - 1-21-06RIT
27 Varble, Jamie 10 Rush-Henrietta 3:26.40h 3:26.64
ConvA; Class A - 12-17hobart
28 Farrell, Lisa 10 Gates-Chili 3:27.71 3:27.71
A; Class A - 2-11
29 Knapp, Rachel 10 Brockport 3:27.50h 3:27.74
ConvA; Class A - 12-17 : HWS
30 Gregor, Laura 10 Penfield 3:28.44 3:28.44
P; Class A - 1-21: RIT
31 Finke, Laura 10 Fairport 3:28.60h 3:28.84
ConvP; Class A - 12-17:Hobart
32 White, Christine 12 Rush-Henrietta 3:28.92 3:28.92
P; Class A - 2-11
33 Lapham, Olivia 10 Penfield 3:31.00h 3:31.24
ConvP; Class A - 12-10: Hobart
34 Gauthier, Laura 9 Rush-Henrietta 3:33.64 3:33.64
P; Class A - 2-11

Event 8 Girls 1500 Meter Run Class A
===============================================================================
5:29.24 A
5:36.24 P
Name Year School Entry Time Seed
===============================================================================
1 Sawyer, Allison 11 Hilton 4:47.67 4:47.67
A; Class A - 2-25
2 Herman, Shelby 10 Hilton 4:57.76 4:57.76
A; Class A - 2-11
3 Schultz, Caroline 11 Hilton 5:00.41 5:00.41
A; Class A - 12-28 : Hobart
4 Jones, Ashley 10 Hilton 5:02.42 5:02.42
A; Class A - 1-27 : UR
5 Hartmann, Brittany 12 Penfield 5:06.34 5:06.34
A; Class A - 2-11
6 Varble, Nicole 12 Rush-Henrietta 5:07.20h 5:07.44
ConvA; Class A - 1-14-06hobart
7 Wooten, Jessie 12 Rush-Henrietta 5:07.50h 5:07.74
ConvA; Class A - 1-27-06nychiro
8 Haefner, Hilary 11 Penfield 5:09.51 5:09.51
A; Class A - 1-21: RIT
9 Wassink, Melissa 10 Gates-Chili 5:10.20h 5:10.44
ConvA; Class A - 1-27 : UR
10 Howe, Samantha 10 Penfield 5:11.11 5:11.11
A; Class A - 2-4: RIT
11 Cain, Christyna 12 Brockport 5:11.23 5:11.23
A; Class A - 2-25
12 Robinson, Jodi 8 Rush-Henrietta 5:17.47 5:17.47
A; Class A - 2-11
13 Weidman, Jillian 9 Penfield 5:18.84 5:18.84
A; Class A - 1-21: RIT
14 Steenburgh, Megan 12 Fairport 5:19.30h 5:19.54
ConvA; Class A - 1-28:Hobart
15 Cass, Julie 10 Fairport 5:20.50h 5:20.74
ConvA; Class A - 1-14:Hobart
16 Feola, Julie 12 Athena 5:21.08 5:21.08
A; Class A - 2-11
17 Tauriello, Angeleen 9 Gates-Chili 5:23.50h 5:23.74
ConvA; Class A - 12-17 : Hobart
18 Cocuzzi, Ashley 10 Schroeder 5:24.86 5:24.86
A; Class A - 2-4 : RIT
19 Childs, Caileen 12 Hilton 5:25.48 5:25.48
A; Class A - 12-28 : Hobart
20 Crocetti, Lindsay 9 Hilton 5:26.49 5:26.49
A; Class A - 1-27 : UR
21 McKee, Megan 12 Rush-Henrietta 5:28.39 5:28.39
A; Class A - 12-17hobart
22 Fuqua, Celeste 11 Fairport 5:30.20h 5:30.44
ConvP; Class A - 1-14: Hobart
23 Woodarek, Marla 11 Penfield 5:34.57 5:34.57
P; Class A - 1-28: Hobart
24 Fasciano, Jen 10 Athena 5:35.25 5:35.25
P; Class A - 12-17 HWS

Event 9 Girls 3000 Meter Run Class A
===============================================================================
12:15.24 A
12:50.24 P
Name Year School Entry Time Seed
===============================================================================
1 Sawyer, Allison 11 Hilton 10:29.90h 10:30.14
ConvA; Class A - 1-14 : Hobart
2 Herman, Shelby 10 Hilton 10:32.92 10:32.92
A; Class A - 1-21 : RIT
3 Jones, Ashley 10 Hilton 10:45.23 10:45.23
A; Class A - 1-21 : RIT
4 Schultz, Caroline 11 Hilton 10:47.06 10:47.06
A; Class A - 12-17 : Hobart
5 Cass, Julie 10 Fairport 11:16.85 11:16.85
A; Class A - 2-11
6 Robinson, Jodi 8 Rush-Henrietta 11:18.64 11:18.64
A; Class A - 2-4-06RIT
7 Cocuzzi, Ashley 10 Schroeder 11:20.00h 11:20.24
ConvA; Class A - 12-17 : Hobart
8 Crocetti, Lindsay 9 Hilton 11:23.34 11:23.34
A; Class A - 2-11
9 Tauriello, Angeleen 9 Gates-Chili 11:24.70h 11:24.94
ConvA; Class A - 12-17 : Hobart
10 Fuqua, Celeste 11 Fairport 11:30.40 11:30.40
A; Class A - 2-11
11 Childs, Caileen 12 Hilton 11:30.68 11:30.68
A; Class A - 2-4 : RIT
12 Haefner, Hilary 11 Penfield 11:38.50h 11:38.74
ConvA; Class A - 1-14: Hobart
13 Cain, Christyna 12 Brockport 11:42.80h 11:43.04
ConvA; Class A - 12-09 : UR
14 Ratcliffe, Kaycee 8 Penfield 11:44.65 11:44.65
A; Class A - 2-11
15 Weidman, Jillian 9 Penfield 11:48.30 11:48.30
A; Class A - 1-28: Hobart
16 Howe, Samantha 10 Penfield 12:08.53 12:08.53
A; Class A - 1-7: RIT
17 Lawatsch, Cassie 10 Penfield 12:22.98 12:22.98
P; Class A - 2-4: RIT
18 Breslawski, Melanie 12 Brockport 12:32.10h 12:32.34
ConvP; Class A - 12-09 : UR
19 McKee, Megan 12 Rush-Henrietta 12:37.60 12:37.60
P; Class A - 1-14-06hobart
20 St.James, Ashley 10 Gates-Chili 12:50.00h 12:50.24
ConvP; Class A - 12-17 : Hobart

Event 10 Girls 1500 Meter Race Walk Class A
===============================================================================
9:05.24 A
9:35.24 P
Name Year School Entry Time Seed
===============================================================================
1 O'Keefe, Carly 11 Penfield 7:28.10 7:28.10
A; Class A - 2-4: RIT
2 Melville, Miranda 11 Rush-Henrietta 7:39.10h 7:39.34
ConvA; Class A - 1-14-06hobart
3 Patterson, Meg 11 Penfield 7:50.75 7:50.75
A; Class A - 2-25
4 Lapham, Olivia 10 Penfield 8:01.07 8:01.07
A; Class A - 2-25
5 Christopher, Emily 10 Penfield 8:06.34 8:06.34
A; Class A - 1-21: RIT
6 Wilcox, Sarah 11 Rush-Henrietta 8:21.90h 8:22.14
ConvA; Class A - 1-27-06nychiro
7 Balonek, Christina 11 Brockport 8:44.64 8:44.64
A; Class A - 2-11
8 Zoyhofski, Rachel 9 Rush-Henrietta 9:09.50h 9:09.74
ConvP; Class A - 2-3-06nychiro
9 Rice, Rebecca 11 Fairport 9:12.25 9:12.25
P; Class A - 2-11
10 Antonio, Sara 9 Hilton 9:30.93 9:30.93
P; Class A - 2-4 : RIT
11 Coleman, Jessica 11 Penfield 9:31.67 9:31.67
P; Class A - 2-11
12 Nicodemi, Jamie 12 Penfield 9:32.97 9:32.97
P; Class A - 1-28: Hobart
13 Caminero, Stephanie 10 Edison 9:54.00h 9:54.24
Conv; Class A - 12-17-05Hobart
14 Dominque, Coralis 10 Edison 9:59.00h 9:59.24
Conv; Class A - 12-17-05Hobart
15 Fuqua, Celeste 11 Fairport 10:18.83 10:18.83
Class A - 1-7:RIT

Event 11 Girls 4x200 Meter Relay Class A
===============================================================================
3:00.00 A
School Entry Time Seed
===============================================================================
1 East 1:48.28 1:48.28
A; Class A - 2-25
2 Webster Schroeder 1:49.44 1:49.44
A; Class A - 1-7 : RIT
3 Edison Tech 1:49.78 1:49.78
A; Class A - 2-25
4 Rush-Henrietta 1:50.60h 1:50.84
ConvA; Class A - 1-14-06hobart
5 Fairport 1:53.51 1:53.51
A; Class A - 2-25
6 Penfield 1:55.42 1:55.42
A; Class A - 2-11
7 Brockport 1:59.50h 1:59.74
ConvA; Class A - 01-14 : HWS
8 Gates-Chili 1:59.70h 1:59.94
ConvA; Class A - 12-28 : Hobart
9 Hilton 2:00.24 2:00.24
A; Class A - 2-11
10 Greece Athena 2:01.90h 2:02.14
ConvA; Class A - 12-17 HWS

Event 12 Girls 4x400 Meter Relay Class A
===============================================================================
6:00.00 A
School Entry Time Seed
===============================================================================
1 Webster Schroeder 4:06.98 4:06.98
A; Class A - 12-17 : Hobart
2 Rush-Henrietta 4:07.41 4:07.41
A; Class A - 12-17hobart
3 Penfield 4:21.40 4:21.40
A; Class A - 12-17: Hobart
4 Edison Tech 4:21.80h 4:22.04
ConvA; Class A - 12-17-05Hobart
5 Gates-Chili 4:25.21 4:25.21
A; Class A - 1-7 : Cornell
6 Fairport 4:25.77 4:25.77
A; Class A - 1:28:Hobart
7 Hilton 4:29.20h 4:29.44
ConvA; Class A - 1-14 : Hobart
8 East 4:32.49 4:32.49
A; Class A - 2-25
9 Brockport 4:33.00h 4:33.24
ConvA; Class A - 01-14 : HWS

Event 13 Girls 4x800 Meter Relay Class A
===============================================================================
15:00.00 A
School Entry Time Seed
===============================================================================
1 Rush-Henrietta 9:31.29 9:31.29
A; Class A - 2-18 NY Armory
2 Hilton 9:35.23 9:35.23
A; Class A - 2-4 : RIT
3 Penfield 9:46.90 9:46.90
A; Class A - 2-4: RIT
4 Fairport 10:15.29 10:15.29
A; Class A - 1-7:RIT
5 Gates-Chili 10:21.28 10:21.28
A; Class A - 2-25
6 Brockport 10:46.13 10:46.13
A; Class A - 01-07 : RIT
7 Greece Athena 10:59.86 10:59.86
A; Class A - 12-28 HWS
8 East 12:32.95 12:32.95
A; Class A - 1-7:RIT
9 Edison Tech 12:48.00 12:48.00
A; Class A - 1-21-06RIT

Event 14 Girls High Jump Class A
===============================================================================
4-08.00 A
4-02.00 P
Name Year School Entry Mark Seed Mark
===============================================================================
1 Lill, Katie 12 Schroeder 5-02.00 5-02.00
A; Class A - 12-28 : Hobart
2 Sutherland, Erin 12 Penfield 5-01.00 5-01.00
A; Class A - 2-11
3 Pieper, Jen 11 Hilton 5-00.00 5-00.00
A; Class A - 2-11
4 Stokes, Keisha 10 Penfield 4-09.00 4-09.00
A; Class A - 12-17: Hobart
5 Easton, Brooke 11 Schroeder 4-08.00 4-08.00
A; Class A - 12-17 : Hobart
5 Welch, Stevie 12 Rush-Henrietta 4-08.00 4-08.00
A; Class A - 2-11
7 Sheppard, Heather 11 Penfield 4-06.00 4-06.00
P; Class A - 12-17: Hobart
7 Folkins, Amelia 12 Penfield 4-06.00 4-06.00
P; Class A - 12-17: Hobart
7 Oehlbeck, Karlee 10 Gates-Chili 4-06.00 4-06.00
P; Class A - 12-28 : Hobart
7 Lovette, Ashlee 12 East 4-06.00 4-06.00
P; Class A - 12-10:Hobart
11 Wolcott, Jen 10 Hilton 4-04.00 4-04.00
P; Class A - 12-9 : UR
11 Johnson, Kelsey 9 Fairport 4-04.00 4-04.00
P; Class A - 12-10:Hobart
13 Galindo, Giovanna 12 Gates-Chili 4-03.00 4-03.00
P; Class A - 12-28: Hobart
13 Nguyen, Michelle 12 Penfield 4-03.00 4-03.00
P; Class A - 1-14: Hobart
13 Ouellette, Lorin 9 Hilton 4-03.00 4-03.00
P; Class A - 12-17 : Hobart
13 Olson, Emily 11 Fairport 4-03.00 4-03.00
P; Class A - 1-14:Hobart
17 Chinnock, Jessica 10 Gates-Chili 4-02.00 4-02.00
P; Class A - 12-9 : UR

Event 15 Girls Pole Vault Class A
===============================================================================
7-09.00 A
6-09.00 P
Name Year School Entry Mark Seed Mark
===============================================================================
1 Hill, Sabrina 12 Brockport 9-09.00 9-09.00
A; Class A - 2-11
2 Testa, Leah 11 Gates-Chili 9-06.00 9-06.00
A; Class A - 2-4 : RIT
3 O'Neill, Christine 10 Fairport 8-06.00 8-06.00
A; Class A - 12-10:Hobart
4 Greenlee, Sara 10 Penfield 8-00.00 8-00.00
A; Class A - 12-10: Hobart
5 Nickason, Kelly 12 Schroeder 7-06.00 7-06.00
P; Class A - 1-14 : Hobart
5 Stokes, Keisha 10 Penfield 7-06.00 7-06.00
P; Class A - 1-14: Hobart
5 Zulawski, Lisa 12 Penfield 7-06.00 7-06.00
P; Class A - 12-28: Hobart
8 Folkins, Amelia 12 Penfield 7-00.00 7-00.00
P; Class A - 1-28: Hobart
8 Smith, Hanna 12 Rush-Henrietta 7-00.00 7-00.00
P; Class A - 1-7-06RIT
8 Sutherland, Erin 12 Penfield 7-00.00 7-00.00
P; Class A - 1-14: Hobart
8 Kelly, Nickason 12 Schroeder 7-00.00 7-00.00
P; Class A - 12-28 : Hobart
8 Sheppard, Heather 11 Penfield 7-00.00 7-00.00
P; Class A - 12-2: U.R.
8 Interlicchia, Kristina 10 Gates-Chili 7-00.00 7-00.00
P; Class A - 12-28 : Hobart
8 Easton, Brooke 11 Schroeder 7-00.00 7-00.00
P; Class A - 12-17 : Hobart

Event 16 Girls Long Jump Class A
===============================================================================
14-03.00 A
12-00.00 P
Name Year School Entry Mark Seed Mark
===============================================================================
1 Francis, Fay 12 Rush-Henrietta 18-02.00 18-02.00
A; Class A - 2-11
2 Miller, Rianna 12 Penfield 15-10.00 15-10.00
A; Class A - 2-11
3 Brock, Traequanda 12 Edison 15-05.00 15-05.00
A; Class A - 2-4-06RIT
4 Pieper, Jen 11 Hilton 15-00.75 15-00.75
A; Class A - 2-11
4 Brooks, Danielle 10 Brockport 15-00.75 15-00.75
A; Class A - 2-11
6 McGee, Najia 12 Edison 15-00.50 15-00.50
A; Class A - 1-21-06RIT
7 Sutherland, Erin 12 Penfield 14-10.50 14-10.50
A; Class A - 2-11
8 Vandermark, Paige 9 Fairport 14-09.75 14-09.75
A; Class A - 1-7:RIT
9 Foley, Kaleigh 12 Gates-Chili 14-07.00 14-07.00
A; Class A - 2-4 : RIT
10 Kadar, Rachel 10 Penfield 14-06.75 14-06.75
A; Class A - 2-4: U.R.
11 Flahn, Edvanna 12 Rush-Henrietta 14-05.50 14-05.50
A; Class A - 2-4-06RIT
12 Ferris, Katie 9 Fairport 14-02.00 14-02.00
P; Class A - 1-28:Hobart
12 Sassenhausen, Megan 8 Schroeder 14-02.00 14-02.00
P; Class A - 12-17 : Hobart
14 Anten, Jen 12 Hilton 14-00.50 14-00.50
P; Class A - 2-4 : RIT
15 Maxwell, Neshay 11 Edison 14-00.25 14-00.25
P; Class A - 12-17-05Hobart
16 Forquell, Courtney 10 Brockport 13-08.50 13-08.50
P; Class A - 12-09 : UR
16 Nicodemi, Jamie 12 Penfield 13-08.50 13-08.50
P; Class A - 1-6: U.R.
18 Montgomery, Shirley 9 Gates-Chili 13-08.00 13-08.00
P; Class A - 1-21 : RIT
19 Green, Marra 11 Penfield 13-06.50 13-06.50
P; Class A - 2-4: U.R.
20 Sterns, Ericka 9 Rush-Henrietta 13-05.00 13-05.00
P; Class A - 1-21-06RIT
21 Olson, Emily 11 Fairport 13-02.00 13-02.00
P; Class A - 1-28:Hobart
22 Polardy, Alanna 9 Fairport 12-10.25 12-10.25
P; Class A - 1-21:RIT
23 Mitchell, Samantha 11 Penfield 12-09.00 12-09.00
P; Class A - 12-17: Hobart
24 Lautner, Katie 9 Hilton 12-08.50 12-08.50
P; Class A - 1-27 : UR
25 Galindo, Giovanna 12 Gates-Chili 12-07.00 12-07.00
P; Class A - 12-9 : UR
25 Sterling, Misty 9 Fairport 12-07.00 12-07.00
P; Class A - 1-21:RIT
27 Oliver, Becca 9 Penfield 12-06.75 12-06.75
P; Class A - 1-28: Hobart
28 Biondo, Christina 12 Gates-Chili 12-04.00 12-04.00
P; Class A - 12-28 : Hobart
29 Libby, Tricia 12 Fairport 12-01.00 12-01.00
P; Class A - 12-10:Hobart
30 McCartney, Devanna 10 Gates-Chili 12-00.00 12-00.00
P; Class A - 12-28 : Hobart

Event 17 Girls Triple Jump Class A
===============================================================================
30-06.00 A
27-06.00 P
Name Year School Entry Mark Seed Mark
===============================================================================
1 Flahn, Edvanna 12 Rush-Henrietta 43-03.00 43-03.00
A; Class A - 2-25
2 Francis, Fay 12 Rush-Henrietta 36-07.00 36-07.00
A; Class A - 2-11
3 Maxwell, Neshay 11 Edison 35-11.00 35-11.00
A; Class A - 12-2-05U of R
4 Brock, Traequanda 12 Edison 33-09.50 33-09.50
A; Class A - 2-25
5 Pieper, Jen 11 Hilton 33-08.75 33-08.75
A; Class A - 2-25
6 Oehlbeck, Karlee 10 Gates-Chili 32-00.50 32-00.50
A; Class A - 2-11
7 Woodarek, Marla 11 Penfield 31-11.50 31-11.50
A; Class A - 2-4: RIT
8 Miller, Rianna 12 Penfield 31-10.00 31-10.00
A; Class A - 2-11
9 James, Christina 12 East 31-02.00 31-02.00
A; Class A - 2-11
10 Cumbo, Kathie 10 Churchville 31-01.00 31-01.00
A; Class A - 2-11
11 Vandermark, Paige 9 Fairport 31-00.00 31-00.00
A; Class A - 2-11
12 Sutherland, Erin 12 Penfield 30-11.50 30-11.50
A; Class A - 2-11
13 Wolcott, Jen 10 Hilton 29-09.50 29-09.50
P; Class A - 1-21 : RIT
14 Zaso, Meghan 10 Churchville 29-06.00 29-06.00
P; Class A - 1/21 RIT
15 Biondo, Christina 12 Gates-Chili 29-03.75 29-03.75
P; Class A - 2-4 : RIT
16 Polardy, Alanna 9 Fairport 29-03.00 29-03.00
P; Class A - 2-4: U of R
17 Montgomery, Shirley 9 Gates-Chili 28-11.00 28-11.00
P; Class A - 1-14 : Hobart
18 Nguyen, Michelle 12 Penfield 28-10.50 28-10.50
P; Class A - 12-10: Hobart
19 Gaston, Esmeralda 11 Edison 28-08.00 28-08.00
P; Class A - 1/7/2006RIT

Event 18 Girls Shot Put Class A
===============================================================================
28-00.00 A
24-00.00 P
Name Year School Entry Mark Seed Mark
===============================================================================
1 Bowhers, Kathryn 12 Athena 31-08.00 31-08.00
A; Class A - 1-27 UR
2 McElhearn, Kat 12 Fairport 31-04.00 31-04.00
A; Class A - 2-11
3 Handelman, Emily 12 Penfield 31-03.00 31-03.00
A; Class A - 2-11
4 Luce, Alex 11 Penfield 31-01.25 31-01.25
A; Class A - 2-11
5 Wahls, Kathryn 9 Brockport 28-10.75 28-10.75
A; Class A - 02-04 : UR
6 Leisten, Danielle 11 Athena 28-09.25 28-09.25
A; Class A - 12-3 HWS
7 McGee, Najia 12 Edison 28-03.75 28-03.75
A; Class A - 2-4-06RIT
8 Dishong, Claire 9 Brockport 27-11.00 27-11.00
P; Class A - 2-11
9 Diesel, Sara 9 Churchville 27-10.50 27-10.50
P; Class A - 1/14 HWS
10 Pfeiffer, Sara 11 Athena 27-07.75 27-07.75
P; Class A - 1-27 UR
11 Wilcox, April 10 Athena 27-04.75 27-04.75
P; Class A - 2-3 NYC
12 Shelanskey, Miranda 11 Churchville 27-04.50 27-04.50
P; Class A - 1/27 U of R
13 DeCory, Erin 10 Gates-Chili 26-10.75 26-10.75
P; Class A - 1-27 : UR
14 Carson, Courtney 10 Hilton 26-10.00 26-10.00
P; Class A - 1-27 : UR
15 DeCory, Mary Beth 10 Gates-Chili 26-07.75 26-07.75
P; Class A - 2-4 : RIT
16 Carey, Amy 11 Schroeder 26-05.50 26-05.50
P; Class A - 1-21 : RIT
17 Sutherland, Erin 12 Penfield 26-00.50 26-00.50
P; Class A - 1-14: Hobart
18 Irish, Emily 12 Hilton 25-11.00 25-11.00
P; Class A - 1-14 : Hobart
19 Gaston, Esmeralda 11 Edison 25-08.00 25-08.00
P; Class A - 12-17-05Hobart
20 Coffaro, Danielle 11 Schroeder 25-07.00 25-07.00
P; Class A - 2-3 : NY Chiro
21 DeCesare, Kristina 11 Gates-Chili 25-06.00 25-06.00
P; Class A - 1-7 : Cornell
22 Arday, Abby 11 Schroeder 25-05.00 25-05.00
P; Class A - 12-9 : RIT
23 Muldowney, Laurel 11 Athena 25-03.25 25-03.25
P; Class A - 1-7 RIT
24 Shumway, Alyssa 10 Hilton 25-01.50 25-01.50
P; Class A - 1-21 : RIT
25 VanSkiver, Melynn 10 Brockport 25-01.25 25-01.25
P; Class A - 02-04 : UR
26 Casiano, Waleska 11 East 24-07.50 24-07.50
P; Class A - 12-17:Hobart
27 Orsino, Katie 11 Schroeder 23-07.00 23-07.00
Class A - 12-9 : RIT