RIT Tiger HS Invitational - 2/4/2006                      
RIT Gordon Fieldhouse
Results

Men 55 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Dan Kines Batavia 6.67 1
2 Franseau Richards Rush-Henrietta 6.74 1
3 Erick Bermudez Edison 6.84 1
4 Alex Difulvio Webster Thomas 6.95 1
5 Josh Dillard Gates 6.96 1
6 Brandon Giles Edison 7.00 1
7 Fredrik Hallberg Williamson 7.03 2
8 Tim Daniels Rush-Henrietta 7.07 2
9 Paul Vermilion Penfield 7.13 3
9 Kyle Sheridan Webster Thomas 7.13 1
11 Nick Iuliucci Mendon 7.15 4
12 Richard Brooks St. Francis HS 7.16 3
13 Mike Avery Gates 7.17 2
13 Patrick Cutter Aquinas 7.17 1
15 Ryan Baroudi Sweet Home HS 7.21 3
16 Jake Dylik St. Francis HS 7.22 4
17 Kasey Murray Hilton 7.29 2
18 Ben Rogers Pal-Mac 7.31 2
18 Eric Brion Oakfield 7.31 4
20 Brad Kittrell Penfield 7.38 4
20 Keegan Olton Pal-Mac 7.38 3
20 Matt Crance John F.Kennedy H 7.38 3
23 Derek Blazynski Clarence 7.42 5
24 Audie Young Aquinas 7.48 3
25 Kenny Bloss Williamson 7.51 4
26 David Schmidt Clarence 7.52 5
27 Maverick McMurray Batavia 7.53 5
28 Kevin Baxter Victor 7.55 3
29 Jake Strawser Oakfield 7.59 5
30 Tom Sulyma Eastridge 7.60 3
31 David Niedbala John F.Kennedy H 7.65 5
32 Mujtaba Syed Dansville 7.68 4
33 Jonathon Cruz Eastridge 7.77 5
34 Andriy Razvadov Dansville 7.79 5
35 Chris Atkins Hilton 7.87 5
36 Tim Lavallee Grand Island 8.29 6

Men 300 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Mike Dempsey Gates 37.78 1
2 Andrew Mikulski Williamsville NO 38.14 3
3 John Frazier Greece Athena 38.24 1
4 Alex Difulvio Webster Thomas 38.30 1
5 Ryan Baroudi Sweet Home HS 38.44 3
6 Ryan Buckley Pal-Mac 38.57 2
7 Joe Francobandiero St. Francis HS 38.59 5
8 John Connors Grand Island 38.72 7
9 Patrick Cutter Aquinas 38.78 1
9 Mike Caroll Hfl 38.78 4
11 Tyler Manley Dansville 39.05 3
12 Mike Plis Clarence 39.20 5
12 Chris Musial St. Francis HS 39.20 3
14 James Reeves Batavia 39.21 1
15 Mike Piazza Penfield 39.44 3
15 Steve Fitch Oakfield 39.44 4
15 Wes Gordon Pal-Mac 39.44 2
18 Timothy Bradley Seneca 39.69 6
19 Simon Shaw Eastridge 39.86 6
20 Fredrik Hallberg Williamson 39.96 5
21 Ben Wallace Hilton 40.66 6
22 Mike Avery Gates 40.69 2
23 Joe Casey Webster Thomas 40.83 5
24 Kenny Duge Clarence 40.95 8
25 Tim Daniels Rush-Henrietta 40.97 5
26 Nick Fabozzi Kenmore 41.02 7
27 Jeff Rogan Grand Island 41.23 7
28 Jonathan Santana Edison 41.30 8
29 Cedric Barber Aquinas 41.90 7
30 Brad Kittrell Penfield 41.96 6
31 Jake Strawser Oakfield 41.97 8
32 Reggie Jones Edison 42.35 4
33 Mujtaba Syed Dansville 42.42 9
34 Ryan Hughson Sweet Home HS 43.22 9
35 David Niedbala John F.Kennedy H 43.87 8
36 Doug Milano-Johnson Sutherland 43.88 9
37 Jonathon Cruz Eastridge 44.04 8

Men 1 Mile Run McMullen
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Noel Bateman Aquinas 4:25.70
2 Ben Hall Victor 4:28.49
3 Eric English Mendon 4:29.10
4 Mike Dobmeier Williamsville NO 4:30.42
5 Greg Pivarunas St. Francis HS 4:31.24
6 Corey Robinson Odyssey 4:32.56
7 Tim Quinn Sutherland 4:32.80
8 Matt Martina Penfield 4:36.46
9 Nick Lowe Spencerpot 4:38.17
10 Craig Coon Penfield 4:45.14
11 Jon Podeszek Gates 4:46.07

Men 600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 John Buaman Williamsville NO 1:23.53
2 Brian Miller Williamson 1:25.18
3 Kyle Abron Edison 1:27.11
4 Timothy Bradley Seneca 1:27.47
5 John Picardo Hilton 1:27.86
6 Tim Metivier Kenmore 1:28.81
7 Tim Marshall Schroeder 1:28.84
8 Chris Smolinski St. Francis HS 1:29.65
9 Tyler Ford Penfield 1:30.31
10 Ricky Oliveras Oakfield 1:31.00
11 Mike Severson Dansville 1:31.26
12 Dave Fleischmann Kenmore 1:31.43
13 Jeff Nelson Williamsville NO 1:31.70
14 Chris Antonitis Mendon 1:31.88
15 Jason Beers Hfl 1:32.30
16 Jon Gacioch Pal-Mac 1:32.58
17 Marc Priddy Schroeder 1:32.65
18 Franklin Harvey Gates 1:33.24
19 Mark Benjamin Victor 1:33.32
20 Tony Gullo St. Francis HS 1:33.62
21 Matt DiSalvo Oakfield 1:33.69
22 Joe Casey Webster Thomas 1:34.12
23 Chuck Whelan Sweet Home HS 1:34.35
24 Ed Monczynski Penfield 1:34.42
25 Brian Haskell Rush-Henrietta 1:34.56
26 Ryan Poley Sweet Home HS 1:34.57
27 John Schoeniger Mendon 1:35.17
28 Jason Houtenbrink Victor 1:35.20
29 Tim Spath Hilton 1:35.41
30 Wes Gordon Pal-Mac 1:35.60
31 Chris Freeman Rush-Henrietta 1:36.74
32 Cody McNally Batavia 1:37.12
33 Justin Chavez Edison 1:37.62
34 Brian Boisen Seneca 1:40.96
35 Jordan Gibson Grand Island 1:41.84
36 Zac Calabrese Clarence 1:42.26
37 Chris Russo Webster Thomas 1:43.61
38 Chris Buchner Clarence 1:47.46

Men 1000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Brian Miller Williamson 2:37.28
2 Bill Phipps Sutherland 2:38.25
3 Noel Bateman Aquinas 2:40.31
4 Tim Fargino Grand Island 2:41.21
5 Dan Burrows Hilton 2:41.75
6 Dan Wilcox Greece Athena 2:41.85
7 Jason Mazurowski Kenmore 2:43.06
8 Kevin Moore Gates 2:45.67
9 John Gammariello Pal-Mac 2:47.75
10 Kurt Wende Williamsville NO 2:47.87
11 Matthew Prok Rush-Henrietta 2:49.37
12 Ben DeMuth Dansville 2:49.47
13 Jon Peffley Penfield 2:49.95
14 John Inzina Clarence 2:50.60
15 Alex Federation Greece Athena 2:50.66
16 Ryan Wolfling St. Francis HS 2:50.70
17 Kyle Blum Sutherland 2:50.88
18 Tyler Stachecki Penfield 2:51.81
19 Mike Kurvach Victor 2:52.04
20 Sean Doran Williamson 2:52.10
21 Zach Nelson Victor 2:53.12
22 Tim Marshall Schroeder 2:54.62
23 Sean Bullock Hilton 2:55.95
24 Brian Goldman Mendon 2:57.82
25 Mike Wakefield Rush-Henrietta 2:59.01
26 Adam Rodenhouse Pal-Mac 3:01.05
27 Dave Fleischmann Kenmore 3:01.42
28 Peter Grupp Clarence 3:02.66
29 Cody McNally Batavia 3:02.87
30 Scott Ross Webster Thomas 3:03.13
31 Bobby Hallock Mendon 3:03.45
32 Jordan Brown Batavia 3:03.47
33 William Hawks Edison 3:03.98
34 Jim Jerrald St. Francis HS 3:07.47
35 Matt DiSalvo Oakfield 3:10.89
36 Isaac Hagen Sweet Home HS 3:11.09
37 Nathan Odrobina John F.Kennedy H 3:29.73
38 Matthew Biddle Seneca 3:45.83
-- Dave Graves Gates DNF

Men 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jacob Hagen Sweet Home HS 4:44.53
2 Stephen Hine Dansville 4:50.81
3 Jermey Cook Aquinas 4:52.05
4 Shaun Brummert Oakfield 4:53.75
5 Matt Avery Gates 4:54.25
6 Greg Hanlon Mendon 4:56.90
7 Ryan Hughson Pal-Mac 4:57.45
8 Casey Perdziak Clarence 4:57.70
9 Tally Berberich Clarence 5:01.92
10 Conor Phelan Sutherland 5:02.34
11 Nate Washburn St. Francis HS 5:06.22
12 Sean Day Rush-Henrietta 5:07.13
13 Ryan Poley Sweet Home HS 5:07.27
14 Dave Johnson Williamsville NO 5:07.52
15 Jake DeMarree Williamson 5:09.54
16 Jason Comstock Rush-Henrietta 5:10.59
17 Mark Pugliese Mendon 5:12.36
18 Cory Herman Hilton 5:15.02
19 Chris Chatterton Schroeder 5:15.24
20 Adam Dixson Oakfield 5:15.55
21 Justin Storms Kenmore 5:20.21
22 Chris Carter Grand Island 5:35.49
23 Andrew Alba Eastridge 5:36.37
24 Jordan Pignitore Seneca 5:50.58

Men 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Mike Dobmeier Williamsville NO 9:49.23
2 Andrew Pfeiffer Clarence 10:01.93
3 Zack Ball Kenmore 10:11.57
4 Corey Brown Batavia 10:17.68
5 Stephen Hine Dansville 10:18.57
6 Dan Spoth Clarence 10:42.46
7 Charlie Higgins Kenmore 10:46.53
8 Matt Hillsdorf Gates 10:53.02
9 Adam Dixson Oakfield 10:54.16
10 Corey Stappenbeck Rush-Henrietta 10:54.22
11 Max Jacobson Sutherland 10:56.21
12 Josh Durham Oakfield 11:01.16
13 Jordan Brown Batavia 11:05.17
14 Will Craig Gates 11:05.54
15 Kyle Cackett Mendon 11:15.40
16 Colin Bogdan John F.Kennedy H 11:17.54
17 Kyle Penke Rush-Henrietta 11:20.00
18 Mike Bakowski Sweet Home HS 11:32.25
19 Peter Jaenike Sutherland 11:48.21
20 Andy Stachelski John F.Kennedy H 13:17.75

Men 55 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Cedric Crowder Gates 8.02 1
2 James Reeves Batavia 8.21 1
3 Dan Moriarty Schroeder 8.30 1
4 Matt Hynes Schroeder 8.33 1
5 Josh Dillard Gates 8.51 1
6 Khalil Jones Greece Athena 8.56 2
7 Richard Wong Williamsville NO 8.57 2
8 Paul Vermilion Penfield 8.72 2
9 Nick Fabozzi Kenmore 8.74 2
10 Ryan Jenerson Edison 8.81 2
11 David Lien Rush-Henrietta 8.90 1
12 Kevin Carmody Greece Athena 9.00 2
13 Brian Soller Victor 9.04 2
14 Maverick McMurray Batavia 9.08 3
15 Steve Oehler Williamsville NO 9.25 3
16 Rob Hawkes Clarence 9.26 2
17 Kevin Baxter Victor 9.38 3
18 Andy Wrazen John F.Kennedy H 9.48 3
19 Jason Beers Hfl 9.49 3
20 Pete Oldfield Pal-Mac 9.57 1
21 Mike Giordano Hilton 9.83 3
22 Aaron Schaefer John F.Kennedy H 10.25 4
23 Brandon Gause Aquinas 10.26 3
24 Brian Buckner Pal-Mac 10.39 4
25 Joe Mussler Hilton 10.67 4
26 Shaun Pulver Williamson 10.96 4
27 Dan Miranda Sweet Home HS 11.25 4
28 Martin Bloss Williamson 11.44 4
29 Sam Kendrick Aquinas 11.94 3
30 Kenny Duge Clarence 12.65 4
31 Andriy Razvadov Dansville 13.21 4

Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Edison 'A' 3:38.82 1
2 Williamsville North 'A' 3:40.28 2
3 Greece Athena 'A' 3:40.56 1
4 Oakfield 'A' 3:41.03 1
5 Clarence 'A' 3:43.20 2
6 St. Francis HS 'A' 3:44.74 1
7 Batavia 'A' 3:45.89 3
8 Victor 'A' 3:48.20 2
9 Webster Thomas 'A' 3:48.35 3
10 Gates 'A' 3:49.85 1
11 Hilton 'A' 3:52.43 1
12 Grand Island 'A' 3:52.80 3
13 Pal-Mac 'A' 3:53.46 3
14 Mendon 'A' 3:56.11 3
15 Penfield 'A' 3:58.25 2
16 Sutherland 'A' 4:01.04 3
17 Rush-Henrietta 'A' 4:01.06 2
18 John F.Kennedy HS 'A' 4:08.77 3

Men 4x800 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Penfield 'A' 8:24.71
2 Oakfield 'A' 8:32.16
3 Kenmore 'A' 8:33.72
4 Gates 'A' 8:36.85
5 Hilton 'A' 8:42.81
6 St. Francis HS 'A' 8:55.09
7 Clarence 'A' 8:57.52
8 Rush-Henrietta 'A' 8:58.68
9 Mendon 'A' 9:00.57
10 Sweet Home HS 'A' 9:08.57
11 Edison 'A' 9:24.00
12 Williamson 'A' 9:35.77
13 Grand Island 'A' 10:03.70
14 Pal-Mac 'A' 10:09.50

Men High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Mike Schober Schroeder 6-04.00 1.93m
2 Chris Thomas Gates 6-02.00 1.87m
3 Kevin Carmody Greece Athena 5-10.00 1.77m
4 Eric Syty Clarence J5-10.00 1.77m
5 Richard Wong Williamsville NO J5-10.00 1.77m
6 Darryl Overton St. Francis HS 5-08.00 1.72m
7 Mike Caroll Hfl 5-06.00 1.67m
7 Richard Brooks St. Francis HS 5-06.00 1.67m
9 Greg Kryman Batavia 5-04.00 1.62m
9 Eric Fontanez Hilton 5-04.00 1.62m
9 Sean Day Rush-Henrietta 5-04.00 1.62m
9 Simon Shaw Eastridge 5-04.00 1.62m
13 Ed Monczynski Penfield 5-02.00 1.57m
13 Sam Kendrick Aquinas 5-02.00 1.57m
-- Tim Hall Aquinas NH
-- Franklin Harvey Gates NH
-- Dan Miranda Sweet Home HS NH
-- Jim Bradley Dansville NH
-- Shaun Pulver Williamson NH
-- Chris Atkins Hilton NH

Men Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Mike Dempsey Gates 15-04.00 4.67m
2 Greg Craft John F.Kennedy H 13-00.00 3.96m
3 Dan Matteo Batavia 12-06.00 3.81m
4 Tony Nguyen Gates 11-00.00 3.35m
5 Ricky Oliveras Oakfield 10-00.00 3.04m
5 William Du Williamsville NO 10-00.00 3.04m
-- Matt Hart Mendon NH
-- Alex Curran Williamson NH
-- Ben Hessney Mendon NH
-- Ming Wei Hsu Rush-Henrietta NH
-- Jason Comstock Rush-Henrietta NH
-- Varun Dewan Williamsville NO NH
-- Shawn D'Angelo Grand Island NH

Men Long Jump Open Pit
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Gary Jones Schroeder 22-07.75 6.90m
2 Dan Kines Batavia 21-11.25 6.68m
3 Chris Thomas Gates 21-03.00 6.47m
4 Kurt Vowell Pal-Mac 20-08.50 6.31m
5 Pete Oldfield Pal-Mac 19-11.75 6.08m
6 Brandon Brummert Oakfield 19-09.25 6.02m
6 Chandler Brown Eastridge 19-09.25 6.02m
8 Kevin O'Riley Gates 19-09.00 6.01m
9 Nate LePage Webster Thomas 19-05.25 5.92m
10 Brandon Giles Edison 18-11.50 5.77m
10 Franseau Richards Rush-Henrietta 18-11.50 5.77m
12 Tyler Manley Dansville 18-08.50 5.70m
13 Zack Poole Williamson 17-10.75 5.45m
14 Kasey Murray Hilton 17-08.00 5.38m
15 Joe Francobandiero St. Francis HS 17-07.25 5.36m
16 Cedric Barber Aquinas 17-02.50 5.24m
17 Kevin Cilano Aquinas 17-01.50 5.21m
17 Steven Iuliucci Mendon 17-01.50 5.21m
19 Ben Wallace Hilton 16-10.75 5.14m
20 Kyle Abron Edison 16-09.75 5.12m
21 Howard Woodham Rush-Henrietta 16-09.00 5.10m
22 Kristian Betti John F.Kennedy H 16-07.75 5.07m
23 Matt Tobin Clarence 16-04.25 4.98m
24 Chris Russo Webster Thomas 16-03.75 4.97m
25 Alex Grzybek Williamson 16-01.00 4.90m
26 Jim Bradley Dansville 15-06.75 4.74m
27 Cody Dieterle Oakfield 14-10.00 4.52m
28 Tim Lavallee Grand Island 13-05.75 4.10m
-- Kyle Engebrecht Victor FOUL
-- Matt Losi Williamsville NO DNF
-- Shawn Rocklein Eastridge DNF
-- Greg Losi Williamsville NO DNF

Men Triple Jump Open Pit
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Gary Jones Schroeder 48-08.00 14.83m
2 Ryan Jenerson Edison 42-00.75 12.82m
3 Kevin O'Riley Gates 41-10.25 12.75m
4 Chandler Brown Eastridge 41-05.50 12.63m
5 Richard Wong Williamsville NO 41-05.00 12.62m
6 Odosa Aghayere Rush-Henrietta 40-11.75 12.49m
7 Mike Schober Schroeder 40-08.00 12.39m
8 Anthony McAbrew Edison 40-07.25 12.37m
9 Mike Severson Dansville 39-00.00 11.88m
10 Darryl Overton St. Francis HS 38-08.50 11.79m
11 Eric Syty Clarence 37-11.50 11.56m
12 Jon Gacioch Pal-Mac 37-08.75 11.49m
13 Zack Poole Williamson 37-00.25 11.28m
14 Alex Curran Williamson 36-10.00 11.22m
15 Tim Hall Aquinas 35-09.25 10.90m
16 Mike Giordano Hilton 35-08.25 10.87m
17 Kristian Betti John F.Kennedy H 35-03.50 10.75m
18 Kevin Cilano Aquinas 35-03.00 10.74m
19 David Schmidt Clarence 33-07.75 10.25m
20 Eric Brion Oakfield 32-07.25 9.93m
21 David Sam Eastridge 30-03.25 9.22m
-- Brandon Brummert Oakfield FOUL
-- Andy Haupt Gates FOUL
-- David Lien Rush-Henrietta FOUL
-- Kurt Vowell Pal-Mac FOUL

Men Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Drew Graziadei Sweet Home HS 50-05.00 15.36m
2 Tom VanEpps Eastridge 44-06.50 13.57m
3 Andrew Sorrento Schroeder 43-05.50 13.24m
4 Brian Soller Victor 43-05.00 13.23m
5 Alan Demmer Batavia 42-09.00 13.03m
6 Erik Peasland Kenmore 42-01.50 12.83m
7 Ian Clark Grand Island 41-02.50 12.56m
8 Kevin Jones Williamson 40-07.50 12.38m
9 Jon Sydor Schroeder 39-10.50 12.15m
10 Eric Feathers Grand Island 39-05.00 12.01m
11 Cedric Crowder Gates 38-10.50 11.84m
12 Joey D'Angelo Oakfield 38-06.00 11.73m
13 Erik Johnson Sutherland 38-04.00 11.68m
14 Matt Lowney Victor 38-03.50 11.67m
15 Kyle Biegasiewicz Batavia 38-00.00 11.58m
16 Dave Pecora Gates 37-10.00 11.53m
17 Casey Duerr Webster Thomas 36-09.00 11.20m
18 Bryan Schultz Sweet Home HS 36-07.50 11.16m
19 Ben Schaefer Kenmore 36-05.50 11.11m
20 Joe Trimaldi Eastridge 36-01.00 10.99m
21 Michael O'Hara Clarence 35-08.00 10.87m
22 Jake Smith Pal-Mac 34-10.50 10.62m
23 Brian Freese Webster Thomas 34-08.00 10.56m
24 Derek Krzemain John F.Kennedy H 34-04.50 10.47m
25 Matt Wieczorek John F.Kennedy H 33-09.50 10.29m
26 Al Hall Pal-Mac 32-11.00 10.03m
27 Adam Wallenhorst Hilton 31-08.50 9.66m
28 Chris Williams Oakfield 31-04.50 9.56m
29 Nick Fillion Hilton 31-04.00 9.55m
30 Aaron Fairley Edison 30-10.50 9.41m
31 Nathan Getze Penfield 30-05.00 9.27m
32 Jermel Jackson Edison 25-05.50 7.75m