SECTION FIVE TRACK  &  FIELD
Coach of        the Year
BOYS COACH SCHOOL YEAR/CLASS GIRLS COACH SCHOOL
1992
Ben Nix Franklin Class  A Val Fabziewicz Dansville
Dave Warth McQuaid Class  AA Laima Vosylius Brighton
Dave Crabb Livonia Class  B Chris Brown Wellsville
Tim Fuller York Class  C Don Knataitis Williamson
Al Rahn Alexander Class  D Al Rahn Alexander
1993
Ben Nix Franklin Class  A Jerry O'Dell Victor
Dave Hennessey Penfield Class  AA Mike VanAuker Greece-Athena
Paul Jacoby Fairport
Jerry Conway Wayland Class  B Chris Brown Wellsville
Roger Clark Lyons Class  C Don Knataitis Williamson
Ted Beyer Dundee Class  D Ann Hosmer Canisteo
1994
Joe Contario Newark Class  A Joe Contario Newark
Dave Hennessey Penfield Class  AA Bill Wood Churchville-Chili
Rick Martello Wayland-Cohocton Class  B Don Knataitis Williamson
Rick Miner Pavilion Class  C Dan Freeman Caledonia-Mumford
Bill Sortore Bolivar Class  D Jennifer Treat Avoca
1995
Gary Thompson Victor Class  A Joe Contario Newark
Jeff Slack East Class  AA Rick Guido Fairport
Bernie Gardiner Honeoye Falls-Lima Class  B Don Knataitis Williamson
Phil Kruk Campbell-Savona Class  C Colin Rood Marion
Wayne Hartman Canisteo Class  D Ray Lawson Canisteo
1996
Ray Manuszak Irondequoit Class  A Becky Conway Penfield
Ken Switnicki Gates-Chili
Ron Jones Marshall Class  B Joe Contario Newark
Bob Sprague Cuba-Rushford Class  C Jeff Englert Wayland-Cohocton
Lynn Wheaton Jasper-Troupsburg Class  D Dave Kottwitz Bolivar-Richburg
1997
Jeff Slack East Class  A Becky Conway Penfield
Bernie Gardiner Honeoye Falls-Lima Class  B Joe Contario Newark
Dean Giopulos Wellsville Class  C Chris Brown Wellsville
Jim Danaher Bolivar-Richburg Class  D Dave Kottwitz Bolivar-Richburg
1998
Dave Yendrzeski Fairport Class  A Harry Sauerhafer Pittsford
Bernie Gardiner Honeoye Falls-Lima Class  B Val Fabziewicz Dansville
Joe Contario Newark Class  BB Joe Contario Newark
Shawn Monahan Keshequa Class  C Mike Garger Geneseo
Scott Owens Letchworth Class  CC Al Buell Byron-Bergen
John Welc Avoca Class  D Carolyn Smith Mount Morris
BOYS COACH SCHOOL YEAR/CLASS GIRLS COACH SCHOOL
1999
Ben Nix Franklin Class  A Laima Vosylius Brighton
Dave Howlett Gates-Chili Class  AA Dave Hennessey Penfield
Tony Kerr Penfield
Damion DeMarco Hornell Class  B Jeff Englert Wayland-Cohocton
Bernie Gardiner Honeoye Falls-Lima Class  BB Todd Harris Honeoye Falls-Lima
Jim Danaher Bolivar-Richburg Class  C Ron Wheat Lyons
Kevin Rosko Campbell-Savona
Bob Sprague Cuba-Rushford Class  CC Al Buell Byron-Bergen
Mike Statt Alfred-Almond Class  D Carolyn Garger Mount Morris
2000
Dan Fichter Irondequoit Class  A Betty Rich East
Joe Contario Newark Class  B Jen Taft Marcus Whitman
Jeff Slack East AA  Class  BB Todd Harris Honeoye Falls-Lima
Paul Thomas Byron-Bergen Class  CC Ron Wheat Lyons
Jeff VanHoover Williamson Class CCC Chris Brown Wellsville
Dave Mead Mount Morris Class  D John Welc Avoca
2001
Eric Runion Spencerport Class  A Jeff McKinney Brighton
Greg Mortier Edison Tech. Class  AA George Williams Penfield
Terry Test Penn Yan Class  B Jeff Englert Wayland-Cohocton
Joe Contario Newark Class  BB Todd Harris Honeoye Falls-Lima
Andy Buckenmeyer Alexander Class  C Dave Kottwitz Bolivar-Richburg
Art Goldstein Oakfield-Alabama Class  CC Kevin Rosko Campbell-Savona
Pete Bub Letchworth Class CCC Paul Thomas Byron-Bergen
Maggie Deuel Mount Morris Class  D Carolyn Garger Mount Morris
2002
Dan Fichter Irondequoit Class  A Ray Manuszak Irondequoit
Walter Larkin Edison Tech. Class  AA Ken Rasmussen Edison Tech.
Terry Test Penn Yan Class  B Ed Courtney Waterloo
Mike DeGaetano Hornell Class  BB Todd Harris Honeoye Falls-Lima
Andy Buckenmeyer Alexander Class  C Art Goldstein Oakfield-Alabama
Kevin Rosko Campbell-Savona
Jim Christie Marion Class  CC Ron Wheat Lyons
George Schwenebraten LeRoy Class CCC Aileen Whitney Letchworth
Mike Aikin Arkport Class  D Anne Holmok Alfred-Almond
2003
Jamie Snyder Spencerport Class  A John Prouty Churchville-Chili
Nathan Huckle Brighton
Shawn VanLaker Fairport Class  AA Rick Guido Fairport
Mike VanAucker Fairport
Matt Hill Bath-Haverling Class  B Ed Courtney Waterloo
Mike Clancy Bath-Haverling
Bob Goodell Victor Class  BB Todd Harris Honeoye Falls-Lima
Roger Clark Lyons Class  C Ron Wheat Lyons
Art Goldstein Oakfield-Alabama Class  CC Dave Radley Alexander
Dan Freeman Caledonia-Mumford
Dave Auble/Brian Brown Letchworth Class CCC Jody McLaughlin Marcus Whitman
Mike Aikin Arkport Class  D Marc Hopkins Hammondsport
BOYS COACH SCHOOL YEAR/CLASS GIRLS COACH SCHOOL
2004
Dick Herman Webster Schroeder Class  A Donna Rae Stevens Wilson Magnet
Walter Larkin Jr. Edison Tech. Class  AA Ken Rasmussen Edison Tech.
Mike DeGaetano Hornell Class  B Jeff Englert Wayland-Cohocton
Bob Goodell Victor Class  BB Joe Carey Victor
Jason Bibbler Batavia
Bob Tuites Pavilion Class  C Kyle Banzer Pavilion
Jim Danaher Bolivar-Richburg Class  CC Dave Kottwitz Bolivar-Richburg
Nick Wojieck North Rose-Wolcott Class CCC Paul Thomas Byron-Bergen
Mike Aikin Arkport Class  D Jeff Lang Arkport
2005
Paul Brigandi East AA Mike Szczepanik Hilton
Dave Yendrzeski McQuaid A Tim Jones Mercy
Bernie Gardner Honeoye Falls-Lima BB Joe Carey Victor
Carl Spoto Midlakes B Damien DeMarco Hornell
Dean Giopulos Wellsville CCC John Roberts Avon
Art Goldstein Oakfield-Alabama CC Gerry Amidon Canisteo-Greenwood
Mike Morw Geneseo C Mike Garger Geneseo
Mike Aikin Arkport D Jeff Lang Arkport