HORNELL INVIT RESULTS - MAY 5, 2006
Boys

Team results

1. Irondequoit 92; 2. Hornell 74; 3. Rush-Henrietta 56; 4. Palmyra-Macedon 46; 5. Livonia 44; 6. Albion 41; 7. tie Cuba-Rushford, Wellsville 30; 9. Geneva 24; 10. Dansville 18; 11. Alexander 17; 12. Midlakes 15; 13. Marcus Whitman 13; 14. Bath-Haverling 12; 15. Letchworth 11; 16. Canisteo-Greenwood 10; 17. Bolivar-Richburg 6; 18. Avon, Genesee Valley

Individual results

Steeplechase 1. Bill Juda (I) 10:01.5; 2. Brandon Morseman (Add) 10:15.2; 3. Steve Hine (D) 10:41.1; 4. Cheyne Hoag (D) 10:45; 5. Dan White (Wv) 10:45.9; 6. Pat Breen (P-M) 10:50.3

Pentathlon 1. Zach Amidon (C-G) 2,515.5; 2. Mike Chapman (W-C) 2,435.5; 3. Phil Witte (D) 2,421; 4. Derek Scott (I) 2,207.5; 5. Brian Buckner (P-M) 2,203; 6. Nate Brown (H) 2,115

400 H 1. James Lathrop (Let) :57.7; 2. Dave McMahill (Liv) :57.9; 3. Jeremy Reamer (Alb) :59.7; 4. Nate VanHall (P-M) :60.1; 5. Jamison Reed (Mid) :60.9; 6. Steve Gaddis (Alb) :61.5

1600 1. Pete Manktelow (H) 4:20.93; 2. Bill Juda (I) 4:38.7; 3. John Gammariello (P-M) 4:38.9; 4. John Chambers (C-R) 4:39.9; 5. Kyle Brown (Mid) 4:42.9; 6. Zach Kelly (MW) 4:43.7

400 1. Josh Hoffman (H) :50.6; 2. Crosby Sackett (Wv) :50.9; 3. Tyrone Collins (Gen) :52.0; 4. Billy Kesel (Liv) :52.5; 5. Patrick Clark (MW) :52.9; 6. Wes Gordon (P-M) :53.3 800 1. John Gammariello (P-M) 2:01.9; 2. Matthew Prok (R-H) 2:03.8; 3. Zach Krully (MW) 2:04.3; 4. Chris maloney (I) 2:04.9; 5. Brandon Morseman (Add) 2:05.3; 6. Colin Vance (H) 2:06.8 100 1. Joe Basile (Liv) ;11.02; 2. Franseau Richards (R-H) :11.09; 3. Kyle Edwards (Alb) :11.12; 4. Cory Humphries (I) :11.25; 5. Morris Taylor (Alb) :11.28; 6. Dan Fabiny (Wv) :11.37 1600 relay 1. Hornell 3:31.2; 2. Palmyra-Macedon 3:31.6; 3. Wellsville 3:36.6; 4. Irondequoit 3:39.3; 5. Geneva 3:40.2; 6. Dansville 3:43.3 3200 1. Pete Manktelow (H) 9:55.14; 2. Bill Juda (I) 10:04.26; 3. John Chambers (C-R) 10:09.4; 4. Cheyne Hoag (D) 10:17.9; 5. Kyle Brown (Mid) 10:18.1; 6. Steve Hine (D) 10:25.6 100 H 1. Adam Bolles (ALex) :14.99; 2. James Lathrop (Let) :15.28; 3. Jim Hanafin (Liv) :16.37; 4. Jeremy Reamer (Alb) :16.39; 5. David Lie (R-H) :16.59; 6. Jamison Reed (Mid) :16.91 200 1. Josh Hoffman (H) :22.48; 2. Joe Basile (Liv) :22.87; 3. Franseau Richards (R-h) :22.97; 4. Crosby Sackett (Wv) :23.21; 5. Morris Taylor (Alb) :23.32; 6. tie Dan Fabiny (Wv), Wesley Louis (I) :23.56 3200 relay 1. Hornell 8:23.86; 2. Midlakes 8:26.6; 3. Bolivar-Richburg 8:35.9; 4. Rush-Henrietta 8:41.9; 5. Irondequoit 8:46.6; 6. Dansville 8:48.1 400 relay 1. Irondequoit :44.6; 2. Livonia :44.62; 3. Palmyra-Macedon :45.12; 4. Hornell :45.4; 5. Wellsville :45.41; 6. Alexander :46.03 Long jump 1. Kyle Edwards (Alb) 20-11.75; 2. Kurt Vowell (P-M) 20-8.5; 3. Elvis Njoko (I) 41-3; 4. Adam Bolles (Alex) 19-8; 5. Nwana Okafar (I) 19-5; 6. Austin Kelly (Let) 19-2 Triple jump 1. Odosa Agnayere (R-H) 43-0; 2. Green (G) 42-1; 3. Elvis Njoko (I) 41-3; 4. Kyle Edwards (Alb) 40-11; 5. Kurt Vowell (P-M) 40-7; 6. Adam Bolles (Alex) 40-2 Shot put 1. Marc Johnson (C-R) 45-9; 2. Calvin Cruz (G) 45-5.25; 3. Jamie House (B) 43-5.25; 4. Dan Rudy (P-M) 42-3.5; 5. Matt Conway (D) 41-4.75; 6. Nick Monroe (I) 41-1.75 Discus 1. Marc Johnson (C-R) 141-4; 2. Sam Austin (H) 130-4; 3. Jamie House (B) 128-8; 4. Hudson (R-H) 127-4; 5. Darryl Burroughs (R-H) 122-0; 6. Brent Taylor (Wv) 121-9 High jump 1. Jonnah Whipple (R-H) 6-6; 2. Charles Jackson (I) 6-4; 3. Dan Foly (I) 6-0; 4. Alvin Boose (Alb) 5-10; 5. Chris Thomas (Alb) 5-10; 6. Dan Reynolds (W-C) 5-8 Pole vault 1. Dan Reynolds (W-C) 12-0; 2. Ian Perry (I) 12-0; 3. Ben Pettanenati (Wv) 10-6; 4. Tom Ryan (MW) 10-0; 5. Wei Hsu (R-H) 10-0; 6. Matt Bolles (Alex) 10-0

Girls

Team results

1. Rush-Henrietta 106; 2. Wayland-Cohocton 58; 3. Alexander 56; 4. Palmyra-Macedon 42; 5. Dansville 40; 6. Hornell 38; 7. Wellsville 34; 8. Albion 30; 9. Avon 26; 10. Bolivar-Richburg 25; 11. Bath-Haverling 21; 12. Cuba-Rushford 18; 13. Canisteo-Greenwood 16; 14. Livonia 8; 15. tie Addison, Midlakes 6; 17. Letchworth 4; 18. Geneva, Genesee Valley, Irondequoit

Individual results

Steeplechase 1. Emily Rodenhouse (P-M) 7:51.1; 2. Devin Snyder (W-C) 8:09.1; 3. laura Gauthier (R-H) 8:13.8; 4. Randi Matteson (B-R) 8:17.3; 5. Liz DeLong (D) 8:19.4; 6. Chelsea Adams (B) 8:28.2 Pentathlon 1. Corrina Cole (Wv) 2,187.5; 2. Kelly Crabb (Liv) 2,013; 3. Caitlin Schmidt (W-C) 2,000; 4. Whitney Gross (D) 1,599.5; 5. Corrine Malone (D) 1,592.5; 6. Alexis Williams (Let) 1,469.5 400 H 1. Cassie Dimarino (R-H) :67.4; 2. Leah Hill (W-C) :68.2; 3. Rachel Maul (P-M) :69.9; 4. Shahalee Pallagi (Av) :70.5; 5. Jillian Putney (D) :70.9; 6. Stevie Welch (R-H) :71.0 1500 1. Caitlin McAneney (H) 5:05.1; 2. Nicole Varble (R-H) 5:10.5; 3. Emily Rodenhouse (P-M) 5:13.4; 4. Tatliana Pallagi (Av) 5:15.3; 5. Katie Bastine (W-C) 5:16.1; 6. Jamie Varble (R-H) 5:18.1 400 1. Julie Sengstock (H) :59.2; 2. Jenna Porter (Alex) :60.1; 3. Amanda Elias (GV) :60.3; 4. Laura Varble (R-H) :61.4; 5. Bridget Kelly (D) :62.0; 6. Megan Gee (Ark) :62.8

800 1. Jessie Wooten (R-H) 2:23.6; 2. Liz Graham (Wv) 2:25.1; 3. Megan Gee (Ark) 2:26.6; 4. Lisa Skrypnik (Alb) 2:26.6; 5. Sashalee Pallagi (Av) 2:27; 6. Katie Filozof (D) 2:27.4 100 1. Simone Delany (C-G) :12.44; 2. Jenna Porter (Alex) :12.72; 3. Jenny Ruhlman (Alex) :12.78; 4. Madeline Bensley (Alb) :12.89; 5. Christina Lawrence (R-H) :13.04; 6. Dominuque Richards (B-R) :13.08 1600 relay 1. Rush-Henrietta 4:09.2; 2. Wayland-Cohocton 4:16.5; 3. Alexander 4:17.1; 4. Hornell 4:27.8; 5. Bolivar-Richburg 4:28.3; 6. Letchworth 4:28.5 3000 1. Emily Rodenhouse (P-M) 11:04.9; 2. Jodi Robinson (R-H) 11:06.4; 3. Carey Crooker (Add) 11:15.3; 4. Hannah Moffett (Alb) 11:33.3; 5. Randi Matteson (B-R) 11:34.9; 6. Chelsea Adams (B) 11:43.6

100 H 1. Natalie Weatherwax (Alex) :16.85; 2. Leah Hill (W-C) :17.65; 3. Kalley Griffith (Av) :17.70; 4. Ashley Dunham (Wv) :17.71; 5. Laura Chaffe (Wv) :1 7.81; 6. Rachel Maul (P-M) :17.82

200 1. Fay Francis (R-H) :25.84; 2. Madeline Bensley (Alb) :26.47; 3. Simon Delany (C-G) :26.49; 4. Julie Sengstock (H) :26.59; 5. Sarah Kroft (C-R) :27.37; 6. Amanda Beauter (P-M) :27.81 3200 relay 1. Rush-Henrietta 9:55.7; 2. Dansville; 3. Avon; 4. Wellsville; 5. Bolivar-Richburg; 6. Bath-Haverling 400 relay 1. Alexander :50.9; 2. Rush-Henrietta :51.25; 3. Avon :52.5; 4. Albion :53.1; 5. Bolivar-Richburg :53.88; 6. Wayland-Cohocton :54.12 Long jump 1. Fay Francis (R-H) 17-.5; 2. Lakeshia McCloud 15-9; 3. Sarah Krott (C-R) 15-3; 4. Rachel Heim (B-R) 15-2; 5. Cassie Bartlett (W-C) 14-10; 6. Laura Chaffee (Wv) 14-8 Triple jump 1. Sarah Krott (C-R) 35-4; 2. Lakeshia McCloud (B) 35-0; 3. Fay Francis (R-H) 34-4.5; 4. Caitlin Perry (Av) 33-5; 5. Kelsey Green (Let) 33-4.5; 6. Rachel Heim (B-R) 32-5

Shot put 1. Starr Elliotte (G) 35-1.75; 2. Jessica French (W-C) 33-11; 3. Elise Scheid (W-C) 33-7.75; 4. Teagan Gunther (Av) 31-3.5; 5. Meghann Schurr (Wv) 30-10; 6. Kirsten Pierce (B-R) 29-10.25 Discus 1. Meghann Schurr (Wv) 98-3; 2. Elise Scheid (W-C) 95-10; 3. Katie Litts (Mid) 91-3; 4. Jolynn Prunoske (H) 88-1; 5. Jessica Spears (B) 88-1; 6. Starr Elliotte (G) 86-8 High jump 1. Emily Johns (B) 4-10; 2. Aubrey Young (P-M) 4-10; 3. Samantha Spitler (D) 4-8; 4. Jamie Chappins (Alb) 4-8; 5. Abby Stanton (Av) 4-8; 6. Shawnie Fishell (P-M) 4-8 Pole vault 1. Naomi Mark (D) 10-0; 2. Natalie Weatherwax (ALex) 9-3; 3. Rachelle Peterson (B-R) 8-9; 4. Jill Egmond (H) 8-6; 5. Amy Hurd (Wv) 8-0; 6. Cailey McManus (H) 7-6