Text Box:  SECTION V CLASS B

MEET SUMMARY

 

DATE:  May 26, 2007                                         FROM:  Jeff Englert

MEET: Section V – Class B                               PHONE:  335-6081

                                                                             PAGE:  1 of  3

MEET RESULTS:

 

 

Class B Coach of Year (Girls):  Jeff Englert of Wayland-Cohocton

Class B Coach of the Year (Boys):    Karl Spoto of Midlakes

 

 

 


 

Team Results:

 

 


#

 

SCHOOL
Girls Team

Total Points
Scored

 

Hornell

124.33

 

Wayland-Cohocton

107

 

Bath-Haverling

98

 

Waterloo

49

 

Livonia

46.33

 

Attica

29

 

SOTA

29

 

Palmyra-Macedon

28.33

 

Freddie Thomas

27

 

Midlakes

27

 

North Rose-Wolcott

13

 

Charlotte

8

 

Thomas Jefferson

2

 

Penn Yan

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


#

 

SCHOOL
Boys Team

Total Points
Scored

 

Hornell

113

 

Livonia

106

 

Palmyra-Macedon

95

 

Bath-Haverling

77

 

Midlakes

55

 

Wayland-Cohocton

38

 

Attica

24

 

SOTA

18

 

Charlotte

15

 

Freddie Thomas

14

 

North Rose-Wolcott

12

 

Penn Yan

12

 

Waterloo

7

 

Thomas Jefferson

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 


EVENT

FIRST

SECOND

THIRD

FOURTH

FIFTH

SIXTH

100 M
DASH

Lakrana Scott
F.Thomas            12.82

Catarra Howard
F.Thomas           13.08

Nicole Best
Charlotte              13.35

Amanda Beauter
Pal-Mac              13.41

Tashonna Smith
T.Jefferson          13.51

Candace Robinson
SOTA                 13.59

200 M
DASH

Brooklyn Ventura
Waterloo              26.28

Lakrana Scott
F.Thomas            27.12

Amanda Beauter
Pal-Mac              27.42

Lauren Sanford
Hornell               27.48

Amy Morrissey
Hornell               27.52

Catarra Howard
F.Thomas           27.82

400 M
DASH

Lauren Sanford
Hornell                62.05

Alexandra Ryan
SOTA                 62.55

Becky Pragle
Way-Coh            63.09

Amy Morrissey
Hornell               63.82

Lakesia McCloud
Bath                    64.29

Rosetta Washington
Charlotte            65.52

100 M

HURDLES

Brooklyn Ventura
Waterloo             14.85

Melissa Jones
Way-Coh            16.72

Shawna McNeil
Hornell                17.12

Ashley Wakefield
Livonia               17.42

Courtney Fitzpatrick
Way-Coh            17.98

Brittany Hale
Charlotte             18.21

400 M
HURDLES

Brooklyn Ventura
Waterloo             67.23

Shawna McNeil
Hornell               71.38

Lisa VonHagn
Bath                     73.91

Aubrey Wilkins
Hornell               74.01

Bonna Milem
NR-W                  74.25

Devin Snyder
Way-Coh            74.95

800 M
RUN

Abby Decker
Way-Coh         2:31.40

Caitlin McAnany
Hornell            2:34.03

Lisa VonHagn
Bath                  2:36.95

Lindsay Murphy
Hornell            2:38.55

Devin Snyder
Way-Coh         2:40.22

Ali Dean
NRW                2:42.61

1500 M
RUN

Abby Decker
Way-Coh          5:08.58

Lisa VonHagn
Bath                 5:09.41

Caitlin McAnany
Hornell             5:13.87

Maureen McAnany
Hornell            5:20.70

Amanda Conklin
Livonia             5:21.46

Abby Sullivan
Waterloo          5:24.29

3000 M
RUN

Maureen McAnany
Hornell            11:19.6

Justine Swartz
Attica             11:33.91

Chelsea Adams
Bath                11:52.82

Michelle Kubiak
Hornell           11:58.14

Abby Sullivan
Waterloo         12:00.13

Katy Groet
Penn-Yan       12:13.64

LONG
JUMP

Lakesia McCloud
Bath           16ft  10¼in

Melissa Jones
Way-Coh     15ft  3½in

Samantha Clay-Reagan
Midlakes      15ft  1¼in

Courtney Malcolm
SOTA             15ft  1in

Amanda Beauter
Pal-Mac          15ft  0in

Shawnie Fishnell
Pal-Mac     14ft  11¼in

TRIPLE
JUMP

Lekesia McCloud
Bath             34ft  9¼in

Shawnie Fishnell
Pal-Mac     33ft  10½in

Courtney Malcolm
SOTA          32ft  2½in

Aimee Hopkins
Way-Coh   31ft  10¾in

Holli Pierce
Livonia          31ft 0¾in

Emily Maul
Way-Coh     31ft  0¼in

HIGH
JUMP

Rachel Rohlhagen
Attica               5ft  1in

Emily Johns
Bath                4ft  10in

Kellie Wheaton
Livonia             4ft  8in

Beth Maselyn
Waterloo           4ft  8in

Alyssa Englert
Way-Coh          4ft  6in

G.Drone  Hornell                3-way
S.Fishell  Pal-Mac                tie at

Liz Thorpe  Livonia          4ft  6in

SHOT
PUT

Brianna Freeman
Livonia      35ft  10½in

Elizabeth Wetherby
Way-Coh     34ft  8½in

Kendra Trammel
Midlakes         32ft  2in

Alyssa Englert
Way-Coh      31ft  11in

Jess Spears
Bath             29ft  1½in

Tara Durnin
Waterloo      28ft  9½in

DISCUS

Elizabeth Wetherby
Way-Coh      105ft  0in

Kendra Trammel
Midlakes      100ft  3in

Maggie Conners
NRW            93ft  11 in

Jess Spears
Bath                86ft  6in

Briana Freeman
Livonia           86ft  2in

Tara Durnin
Waterloo         85ft  1in

POLE
VAULT

Cailey McManus
Hornell             9ft  0in

Danielle Sherwood
Livonia            8ft  9in

Katrina Stehlik
Livonia             8ft  3in

Chelsea Adams
Bath                  8ft  3in

Ambrey Wilkins
Hornell             8ft  0in

Amanda Ellis
Way-Coh          7ft  0in

4 x 100 M
RELAY

SOTA
52.74

Hornell
53.18

Midlakes
54.81

North Rose-Wolcott
55.31

Livonia
55.55

Attica
57.68

4 x 400 M
RELAY

Hornell
4:11.21

Wayland-Cohocton
4:14.13

Pal-Mac
4:22.46

Bath-Haverling
4:22.76

Livonia
4:35.23

Midlakes
4:41.69

4 x 800 M
RELAY

Waterloo
10:40.66

Wayland-Cohocton
10:41.22

Hornell
10:58.95

Bath-Haverling
11:03.6

Attica
11:15.27

Livonia
11:26.68

STEEPLECHASE

Maureen McAnany
Hornell                 7:55.77

Chelsea Adams
Bath                  8:05.79

Justine Swartz
Attica                8:06.93

Michelle Kubiak
Hornell             8:17.71

Devin Snyder
Way-Coh          8:25.67

Kaitlin Larson
Way-Coh          8:34.68

PENTATHLON

Megan Russell
Bath                2322 pts

Caitlin Schmidt
Way-Coh        2270 pts

Alyssa Doby
Bath               2207 pts

Baily Hill
Way-Coh        1793 pts

Nicole Dylas
Attica             1701 pts

Abby McNich
Livonia          1506 pts

SECTION V – CLASS B – CHAMPIONSHIP -- GIRLS EVENTS                                                                         All Times Via F.A.T  -  May 26, 2007

 

EVENT

FIRST

SECOND

Third

FOURTH

FIFTH

SIXTH

100 M
DASH

Bill Kesel
Livonia                11.32

Dave Zapata
Hornell                11.39

Kurt Vowell
Pal-Mac               11.42

Bryan Whitlock
SOTA                 11.48

Jordan Nicholson
Bath                     11.65

Thomas White
Charlottee           11.72

200 M
DASH

Bill Kesel
Livonia                23.00

Kurt Vowell
Pal-Mac              23.67

Dave Zapata
Hornell               23.80

Jordan Nicholson
Bath                    23.97

Wes Gordon
Pal-Mac               24.10

Bryan Whitlock
SOTA                  24.27

400 M
DASH

Bill Kesel
Livonia                51.15

Matt Hainty
Midlakes            51.65

Luke Drone
Hornell               52.52

Wes Gordon
Pal-Mac               52.88

Kirt Martin
Bath                     53.72

Steve Dessie
SOTA                 54.20

110 M

HURDLES

Brandon Skawienski
Attica                  15.76

Jamison Reed
Midlakes             15.89

Jim Hanafin
Livonia                16.13

Nate VanHall
Pal-Mac              16.93

Richard Wilcox
F.Thomas            17.36

Sean Wall
Charlotte             18.20

400 M
HURDLES

Dave McMahill
Livonia                57.98

Jamisen Reed
Midlakes             58.61

Robert Mullen
Hornell                59.88

Dave VanLarken
Pal-Mac              61.61

Jim Hanafin
Livonia                61.91

John Lee Covele
Bath                     62.85

800 M
RUN

Dave McMahill
Livonia             2:01.07

Darien Snyder
Bath                 2:02.68

Steve Warner
Livonia            2:09.59

Joe Reinhart
Hornell            2:11.78

Darreal Bradvell
F.Thomas         2:14.31

Cottrail Adams
F.Thomas         2:14.79

1600 M
RUN

Dave McMahill
Livonia             4:30.60

Pat Breen
Pal-Mac            4:43.41

John Gammariello
Pal-Mac           4:48.26

Nick Badeau
Bath                 4:49.29

Tim Merritt
Penn Yan          4:52.68

Landry Lamotte
Midlakes           5:01.35

3200 M
RUN

Derek Snyder
Bath               10:04.59

Jordan Merritt
Penn Yan        10:05.59

Pat Breen
Pal-Mac         10:59.47

John Gammariello
Pal-Mac         11:12.02

Jason Daniels
Hornell           11:12.99

Matt Wood
Hornell          11:35.29

LONG
JUMP              
¼

Kurt Vowell
Pal-Mac     21ft  11½in

Richard Wilcox
F.Thomas       19ft  3in

Peter Oldfield
Pal-Mac          19ft  0in

Dave Zapata
Hornell         18ft  7½in

Howard Jones
SOTA              18ft  7in

Devon Vega
Charlotte        18ft  3in

TRIPLE
JUMP              
½

Kurt Vowell
Pal-Mac          43ft  7in

Devon Vega
Charlotte      38ft  6½in

Alex Gray
Way-Coh        37ft  8in

Matt Curtis
Attica             36ft  8in

Josh Perry
T.Jefferson      36ft  6in

Khaleem Solomon
T.Jefferson      36ft  4in

HIGH
JUMP              
¾

Robert Mullen
Hornell              6ft  2in

Dave McMahill
Livonia             6ft  1in

Dan Reynolds
Way-Coh          6ft  0in

Joe Syracusa
Livonia            6ft  0in

Howard Jones
SOTA               5ft  8in

CHunter – NRW
DConner – NRW  5ft  6in

SHOT
PUT

Nate Nichols
Hornell       43ft  10¾in

Sam Austin
Hornell           43ft  3in

Greg Drake
NRW            42ft  10in

Will Brewer
Way-Coh        42ft  2in

Trent Jones
Midlakes         42ft  0in

Eric Rodas
NRW          41ft  10½in

DISCUS

Nate Nichols
Hornell          134ft  9in

Sam Austin
Hornell          127ft  7in

Isaac Davis
Penn Yan      109ft  3in

Bryant Rice
Midlakes       106ft  2in

Craig Chissom
Bath              106ft  0in

Will Brewer
Way-Coh      105ft  4in

POLE
VAULT

Dan Reynolds
Way-Coh        13ft  9in

Andrew VanNostrand
Midlakes         12ft  6in

John Lee Covey
Bath                12ft  0in

Jerry Meade
Livonia         11ft  6in

Aaron Hoven
Midlakes         11ft  0in

Darren Snyder
Bath               10ft  6in

4 x 100 M
RELAY

Hornell
45.56

SOTA
45.57

Bath
45.89

Charlotte
46.59

Pal-Mac
47.02

Wayland-Cohocton
47.09

4 x 400 M
RELAY

Livonia
3:30.91

Bath
3:31.80

Hornell
3:32.10

North Rose-Wolcott
3:42.77

Wayland-Cohocton
3:45.68

Pal-Mac
3:47.70

4 x 800 M
RELAY

Bath
8:35.60

Midlakes
8:36.42

Hornell
8:47.68

Livonia
8:54.04

Penn Yan
9:09.44

Freddie Thomas
9:20.12

STEEPLECHASE

Derek Snyder
Bath                10:17.03

Pat Breen
Pal-Mac          10:52.23

Tim Stahlnecker
Waterloo         11:13.41

Chris Stocking
Way-Coh        11:24.55

Steven Warner
Livonia           11:44.12

Jeremy Ridley
Waterloo         12:22.98

PENTATHLON

Matt Zubek
Attica             2326 pts

Jeff Hanrahan
Hornell           2231 pts

Sully Fratto
Midlakes         2011 pts

TJ Reynolds
Way-Coh        1964 pts

Tyree McCloud
Bath               1880 pts

Ryan Ainsworth
Bath                1880 pts

SECTION V – CLASS B – CHAMPIONSHIP -- BOYS EVENTS                                                                        All Times Via F.A.T.  --  May 26, 2007