Licensed to Yen Timing Service - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/11/2009 09:44 PM
                          McMullen Miles - 6/12/2009                           
                               Nazareth College                                
                                    Results                                    
 
Girls 10-14 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Mary Amielle Nichols      14 Fairport, NY           7:10.05  
 
Women 15-19 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kristina Martin           17 Holley, NY             5:38.88  
  2 Katie Saxton              15 Spencerport, NY        6:09.21  
  3 Amanda Montgomery         17 Brockport, NY          7:52.44  
  4 Joselin Gibbons           16 clinic                 8:08.26  
 
Women 20-24 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kelly Beers               23 Rochester              6:43.17  
 
Women 25-29 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Trisha Byler              25 unattached             5:13.45  
  1 Lea Yates                 27 clinic                 7:15.14  
  2 Erin Yates                29 clinic                 7:16.46  
  3 Jill Delvecchio           28 clinic                 8:51.45  
 
Women 30-34 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Karen Blodgett            33 unattached             5:10.26  
  2 Jennifer Malik            30 Rochester, NY          5:48.92  
  3 Becky Charpinsky          34 Webster                6:33.55  
  4 Heather Danielson         34 Rochester, NY          6:39.30  
 
Women 35-39 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sarah Nazarian-Elliot     37 Fairport, NY           5:18.90  
  2 Becky Duberry             38 clinic                 5:36.36  
  3 Traci Walker              38 clinic                 6:50.86  
  4 Kristine Rodriquez        39 clinic                 7:16.01  
 
Women 40-44 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jennifer Rea              43 Rush, NY               5:51.63  
  2 Angela Schnuerch          42 Naples, NY             6:14.20  
  3 Alice Nichols             44 Fairport, NY           6:49.20  
 
Women 45-49 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Patty Sommerville         49 clinic                 6:48.56  
 
Women 50-54 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Darlene Saeva             50 Rochester, NY          6:23.16  
  2 Ann Martin                51 Victor, NY             6:50.02  
 
Women 55-59 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Charlotte Jaanimagi       56 clinic                 6:55.81  
  2 Anne Lytwynec             55 clinic                 7:11.41  
  3 Judy Beers                56 clinic                 7:21.12  
  4 Eileen Weinpress          55 Spencerport, NY        7:23.78  
  5 Kathy Sheridan-Henrie     55 clinic                 7:53.70  
  6 Karen Huntley-Romanow     58 clinic                 7:58.23  
  7 Donna Roberts             56 clinic                 9:00.70  
 
Women 60-64 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Connie Hibbard            64 Hilton, NY             6:52.86  
  2 Lynda McGuire             61 Scottsville, NY        7:16.98  
  3 Karen Snell               60 clinic                10:08.05  
 
Women 65-69 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carolyn Kriesen           65 Webster, NY            7:57.89  
 
Men 10-14 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Billy Galetto             14 Spencerport, NY        5:12.74  
  2 Mitch Moran               14 Rochester, NY          5:38.06  
  3 Brennan Root              13 clinic                 6:29.16  
 
Men 15-19 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Josh Greenfield-Tuttle    18 Irondequoit, NY        4:33.72  
  2 Aaron Heckman             17 Rochester, NY          4:35.67  
  3 Ryan McCallough           17 Rochester, NY          4:36.94  
  4 Ron Rafferty Jr           19 Rochester              6:18.65  
 
Men 20-24 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Justin Craddock           22 Buffalo, NY            4:29.56  
  2 Carlton Combermack        21 Elmira, NY             4:41.91  
  3 Josh Harter               22 Avon, NY               4:53.93  
  4 John Gammariello          20 Palmyra, NY            5:04.74  
 
Men 25-29 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Chris Muldoon             25 Tonawanda, NY          4:19.84  
  2 Neal Holtschulte          25 Rochester, NY          4:21.02  
  3 Samuel Mackenzee          25 unattached             4:21.35  
  4 Steve Streliek            26 unattached             4:27.15  
  5 Mike Insler               25 Rochester, NY          4:42.63  
  6 Christopher Chichester    28 Leicester, NY          4:48.97  
  7 Michael Ryan              29 unattached             6:01.77  
  8 Jeff Coppini              29 rochester, NY          6:39.59  
  9 Patrick Ciervo            29 E. Irondequoit         8:08.31  
 -- Julius Rono               25 Rochester, NY              DNF  
 
Men 30-34 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 David Bradshaw            30 Macedon, NY            4:28.82  
  2 Joshua Perks              34 Fairport, NY           4:41.94  
  3 Tony Mastroberardino      34 unattached             5:12.35  
  4 Greg Rowe                 30 Rochester              5:27.37  
  5 John Ghidiu               30 Rochester              6:02.54  
 -- Brian Lombardo            31 Tonawanda, NY              DNF  
 
Men 35-39 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Matt Tylter               37 Irondequoit, NY        4:53.47  
  2 John Salvador             38 Penfield, NY           5:27.44  
  3 Eric Lees                 38 unattached             5:28.21  
  4 Chris Cody                36 unattached             5:39.56  
  5 Matt Hortop               35 Pittsford, NY          5:39.82  
  6 Joe Williams              36 Penn Yan, NY           5:53.87  
 
Men 40-44 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tim Wilcox                43 Hornell, NY            4:49.17  
  2 Alan Pogroszewski         42 clinic                 5:28.02  
  3 Pat Milligan              44 clinic                 5:37.55  
  4 Carmen Gumina             44 Webster                5:57.75  
 
Men 45-49 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dave Bischoff             47 Fairport, NY           5:03.57  
  2 Tim Dwyer                 49 Rochester, NY          5:05.96  
  3 Ron Saxton                48 Spencerport, NY        5:07.41  
  4 Tony Machulskis           49 unattached             5:20.60  
  5 Peter Lautenslager        48 Victor, NY             5:29.40  
  6 Michael May               49 clinic                 6:13.35  
  7 Ron Rafferty Sr           45 clinic                 6:51.09  
  8 Douglas Jones             46 unattached             7:38.49  
 
Men 50-54 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Charlie Andrews           51 unattached             5:03.20  
  2 Guy George                50 Amherst, NY            5:14.76  
  3 Michael Weinpress         54 Spencerport, NY        5:59.79  
  4 Dan Quinlisk              51 Rochester, NY          6:00.89  
  5 Wilton Alston             50 unattached             6:02.83  
  6 Bill Beyerbach            54 Rochester              6:04.29  
  7 Mark Herberger            54 Rochester, NY          6:09.01  
  8 Paul Hickey               50 Rochester, NY          6:17.41  
  9 Michael McCullough        52 Spencerport, NY        6:20.66  
 10 Rick Borrelli             51 Rochester              6:21.59  
 11 Jim Talpey                51 Brighton               8:01.75  
 
Men 55-59 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jim Robinson              55 unattached             4:56.40  
  2 Tim McMullen              56 NY, NY                 5:02.19  
  3 Tom Hartshorne            55 Ithaca, NY             5:17.12  
  4 Mark Barry                56 Rochester, NY          5:44.78  
  5 Bill Quinlisk             57 Syracuse, NY           6:03.50  
  6 Bill Clauss               58 Willamson, NY          6:04.05  
  7 Jerry Roberts             59 Rochester              6:19.12  
  8 John Melville             55 Honeoye Falls          6:19.53  
  9 Andrew Arnold             57 clinic                 6:34.34  
 10 Lou Katz                  57 Spencerport, NY        6:50.73  
 11 Andy Matzan               57 Rochester              6:50.76  
 
Men 60-64 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tony Gingello             62 Rochester, NY          5:38.48  
  2 Roger Howe                61 Rochester, NY          6:22.65  
  3 James Conklin             61 Rochester              6:35.16  
  4 Stephen Hedges            60 Rochester              6:46.22  
  5 Tom Perry                 64 Fairport, NY           7:30.16  
  6 Gregory Vleck             60 Rochester, NY          8:16.28  
  7 Robert Crumrine           60 clinic                 9:08.71  
  8 William Murphy            60 Rocheester, NY        11:26.06  
 
Men 65-69 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Peter Leonard             65 Spencerport, NY        6:53.34  
  2 Joe Madonia               67 Rochester, NY          7:09.77  
  3 Norm Greiner              68 Rochester, NY          8:56.24  
 
Men 70-74 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Earl Cliffel              70 Livonia, NY            8:15.26  
  2 Al Smith                  71 Rochester, NY          9:04.68  
 
Men 75+ 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Charles Sabatine          76 Victor, NY             7:59.71