Licensed to Yen Timing Service - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/30/2009 07:27 PM
                       Section V Class A-AA - 5/23/2009                        
                                   Hilton HS                                   
                                    Results                                    
 
Event 2  Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles Class AA Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Matthews, Janessa            Fairport                 16.54   2    649
  2 McArthur, Sofia              Edison Tech              17.22   2    572
  3 Shaffer, Victoria            Rush-Henriet             17.30   1    563
  4 Miles, Stephanie             Hilton                   17.31   2    562
  5 Eike, Taylor                 W. Irond                 17.35   2    558
  6 Garno, Ellie                 Hilton                   18.36   1    452
  7 Gira, Emma                   Brockport                19.64   2    333
  8 Hill, Diamonte               Wilson                   19.67   2    330
  9 Palardy, Alanna              Fairport                 19.71   1    327
 10 Maggio, Carley               Gr Athena/Od             20.48   2    264
 11 Oliver, Rebecca              Penfield                 21.17   2    212
 12 Cook, Sherise                Edison Tech              21.31   1    203
 13 Kmiecinski, Abby             Web Thomas               21.78   1    171
 14 Haasis, Christal             Olympia Girls            22.50   1    128
 
Event 4  Outdoor Pentathlon: #1 Boys 110 Meter Hurdles Class AA Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mathews, Justin              Fairport                 15.12   1    835
  2 Enck, Kevin                  Web Schroeder            15.93   2    741
  3 Stevenson, Alex              Gates-Chili              16.07   2    725
  4 Zanghi, David                Canandaigua              16.50   1    677
  5 Gross, Jake                  Hilton                   17.55   2    568
  6 Contestabile, Justin         Hilton                   17.56   1    567
  7 Tytler, Chris                Web Thomas               17.72   1    551
  8 Joseph, Omar                 Edison Tech              17.97   1    527
  9 Maggio, Nick                 Gr Athena/Od             18.19   1    506
 10 Ross, Jahari                 Edison Tech              18.99   2    433
 11 LoGiudice, Sean              Rush-Henriet             19.77   2    368
 12 Schreiner, Michael           Spencerport              20.27   2    328
 13 O'Reilly, Dan                Web Thomas               20.71   2    295
 
Event 6  Girls 2000 Meter Steeplechase Class AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Farmer, Katy                 Gates-Chili            7:19.18   10   
  2 Cocchiara, Amanda            Hilton                 7:30.66    8   
  3 Ritchie, Sarah               Hilton                 7:31.69    6   
  4 Coon, Colleen                Penfield               7:35.46    4   
  5 Crocetti, Lindsay            Hilton                 7:40.18    2   
  6 Greiner, Lizzie              Rush-Henriet           7:47.22    1   
  7 Zoyhofski, Rachel            Rush-Henriet           7:48.21  
  8 Bourcy, Alexandra            Penfield               7:48.45  
  9 Bay, Annelise                Web Schroeder          8:00.70  
 10 Roche, Ashley                Fairport               8:04.54  
 11 Holt, Sally                  Hilton                 8:06.49  
 12 Greiner, Becky               Rush-Henriet           8:08.80  
 13 O'Neil, Karli                Churchville-           8:10.60  
 14 Campbell, Kristen            Hilton                 8:12.32  
 15 Bentley, Rebecca             Churchville-           8:29.08  
 16 Savoie, Liz                  Fairport               8:35.54  
 
Event 8  Boys 3000 Meter Steeplechase Class AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brimstein, Alex              Web Thomas             9:42.68   10   
  2 Piacentini, Anthony          Web Schroeder         10:08.86    8   
  3 Newton, Trevor               Rush-Henriet          10:16.07    6   
  4 Kozyra, Nate                 Rush-Henriet          10:22.27    4   
  5 DiMartino, Nate              Hilton                10:30.94    2   
  6 Crandell, Alex               Penfield              10:39.58    1   
  7 Cuddeback, Brad              Hilton                10:43.83  
  8 Jordan, Travis               Gates-Chili           10:47.10  
  9 Sulimowicz, Rick             Gates-Chili           10:55.48  
 10 Spinosa, Phil                Spencerport           10:58.98  
 11 Ciminelli, Gabriel           McQuaid               11:14.38  
 
Event 10  Girls 4x100 Meter Relay Class AA
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rush-Henrietta                                        48.80   2  10   
  2 Fairport                                              50.59   2   8   
  3 Webster Schroeder                                     51.56   2   6   
  4 Penfield                                              52.41   2   4   
  5 Churchville-Chili                                     52.48   1   2   
  6 Gates-Chili                                           52.55   2   1   
  7 Webster Thomas                                        52.56   2 
  8 W. Irondequoit                                        52.97   1 
  9 Spencerport                                           53.44   2 
 10 Hilton                                                54.42   1 
 -- Edison Tech                                              DQ   2  out of zone
 
Event 12  Boys 4x100 Meter Relay Class AA
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Edison Tech                                           43.67   2  10   
  2 Gates-Chili                                           44.88   2   8   
  3 Fairport                                              44.94   2   6   
  4 Spencerport                                           45.41   2   4   
  5 Rush-Henrietta                                        45.69   2   2   
  6 Webster Thomas                                        46.65   1   1   
 -- Wilson Magnet                                           DNF   2 
 -- Canandaigua                                             DNF   1 
 -- McQuaid Jesuit                                          DNF   1 
 -- Penfield                                                DNF   1 
 -- Webster Schroeder                                        DQ   2  out of zone
 -- W. Irondequoit                                           DQ   2  false start
 
Event 14  Girls 4x400 Meter Relay Class AA
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wilson Magnet                                       3:57.81   2  10   
  2 Fairport                                            4:07.04   2   8   
  3 Edison Tech                                         4:10.50   2   6   
  4 Webster Thomas                                      4:15.28   2   4   
  5 Rush-Henrietta                                      4:18.90   1   2   
  6 Canandaigua                                         4:19.58   2   1   
  7 Hilton                                              4:20.34   2 
  8 Gates-Chili                                         4:23.04   2 
  9 W. Irondequoit                                      4:23.52   1 
 10 Penfield                                            4:32.32   1 
 
Event 16  Boys 4x400 Meter Relay Class AA
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Greece Athena                                       3:25.67   2  10   
  2 Fairport                                            3:26.04   2   8   
  3 Edison Tech                                         3:27.23   2   6   
  4 Webster Schroeder                                   3:28.01   2   4   
  5 Penfield                                            3:31.32   2   2   
  6 Hilton                                              3:35.28   2   1   
  7 W. Irondequoit                                      3:36.14   2 
  8 McQuaid Jesuit                                      3:37.24   1 
  9 Wilson Magnet                                       3:38.05   2 
 10 Webster Thomas                                      3:38.92   1 
 11 Rush-Henrietta                                      3:39.36   1 
 12 Gates-Chili                                         3:49.82   1 
 13 Churchville-Chili                                   3:51.00   1 
 
Event 18  Girls 1500 Meter Run Class AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sawnor, Mindy                Gr Athena/Od           4:44.67   10   
  2 Spitzer, Jenn                Fairport               4:45.75    8   
  3 Quinn, Zarah                 Rush-Henriet           4:48.02    6   
  4 Weidman, Jillian             Penfield               4:53.21    4   
  5 Sanders, Katie               Spencerport            4:54.05    2   
  6 Robinson, Jodi               Rush-Henriet           4:55.36    1   
  7 Tuttle, Georgia              W. Irond               5:01.75  
  8 Naylon, Jordyn               Fairport               5:04.88  
  9 Ritchie, Sarah               Hilton                 5:10.24  
 10 Bradley, Megan               Penfield               5:12.97  
 11 Farmer, Katy                 Gates-Chili            5:13.92  
 12 Wallace, Natalie             Canandaigua            5:14.29  
 13 Kahen, Rachel                Gr Athena/Od           5:14.40  
 14 Westrich, Taylor             Gr Athena/Od           5:17.11  
 15 Roche, Ashley                Fairport               5:26.68  
 16 Bay, Annelise                Web Schroeder          5:31.51  
 
Event 20  Boys 110 Meter Hurdles Class AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Harrington, Brett            Edison Tech              14.59   2  10   
  2 Hlywa, Joseph                Edison Tech              14.72   2   8   
  3 Mussler, Joe                 Hilton                   15.18   2   6   
  4 Bell, Tomarris               McQuaid                  15.34   2   4   
  5 Buntley, Jimmy               Rush-Henriet             15.44   2   2   
  6 Confer, Matt                 Web Thomas               15.49   2   1   
  7 Moore, Marquis               Gates-Chili              15.62   1 
  8 Zeller, Zach                 Gr Athena/Od             15.70   2 
  9 Harley, Quinton              Edison Tech              15.76   2 
 10 Cherubim, Collin             McQuaid                  16.50   1 
 11 Morrow, Ronald               McQuaid                  16.62   1 
 12 Izzo, Jeremy                 Hilton                   16.70   1 
 13 Adler, Josh                  Gates-Chili              17.62   1 
 14 Monczynski, Dan              Penfield                 17.77   1 
 -- Smith, Marcus                Edison Tech                 FS   1 
 
Event 22  Girls 100 Meter Hurdles Class AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Greggs, NaTasha              Wilson                   15.13   3  10   
  2 Dunham, Jazmin               Olympia Girls            15.72   3   8   
  3 Joseph, Marikka              Hilton                   15.76   3   6   
  4 Broady, Doriean              Wilson                   15.99   3   4   
  5 Renna, Emily                 Fairport                 16.36   3   2   
  6 Schmidt, Tori                Hilton                   16.40   3   1   
  7 Graham, Crystal              Edison Tech              16.70   3 
  8 Wistner, Ashley              Canandaigua              16.95   3 
  9 Johnston, Ashley             Canandaigua              17.36   2 
 10 Kearns, Charlene             Gates-Chili              17.38   2 
 11 Brand, Alicia                Canandaigua              17.62   2 
 12 Caito, Alyson                Penfield                 17.80   2 
 13 Garno, Bailey                Hilton                   18.19   2 
 14 Burkhard, Mariah             Churchville-             18.30   1 
 15 Galbraith, Jeannie           Brockport                18.53   2 
 16 Sheehan, Phoebe              Rush-Henriet             18.62   1 
 17 Nguyen, Denise               Rush-Henriet             18.66   1 
 18 O'Hara, Shannon              Web Thomas               19.44   1 
 
Event 24  Boys 1600 Meter Run Class AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brimstein, Alex              Web Thomas             4:23.26   10   
  2 Rice, Andrew                 Fairport               4:24.32    8   
  3 Greenfield-Tuttle, Josh      W. Irond               4:28.01    6   
  4 Heckman, Aaron               Gr Athena/Od           4:29.33    4   
  5 Gouldthorpe, Wyatt           McQuaid                4:31.36    2   
  6 Dunham, Cyril                Spencerport            4:34.93    1   
  7 Hurlbut, Robert              McQuaid                4:35.62  
  8 Charland, Brian              Web Thomas             4:36.24  
  9 Rauscher, Nick               McQuaid                4:43.63  
 10 Leclair, Doug                McQuaid                4:43.88  
 11 Yockel, Brandon              Hilton                 4:45.20  
 12 Vollenweider, Joel           Canandaigua            4:45.36  
 13 Campbell, Paul               Hilton                 4:48.16  
 14 Monroe, Jake                 W. Irond               4:49.03  
 15 Rowe, Chris                  Fairport               5:02.22  
 16 Sulimowicz, Rick             Gates-Chili            5:10.65  
 
Event 26  Girls 400 Meter Dash Class AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Burke, Lauren                Fairport                 56.38   3  10   
  2 Henry, Asia                  Wilson                   57.00   3   8   
  3 Murphy, Tara                 Wilson                   59.66   3   6   
  4 Ryck, Angela                 Fairport                 59.85   3   4   
  5 Palermo, Valerie             Web Schroeder          1:00.51   3   2   
  6 Lashbrook, Brenna            Brockport              1:00.53   3   1   
  7 Hinton, Shavonna             Web Thomas             1:00.84   3 
  8 Lacey, Danielle              Gates-Chili            1:01.56   1 
  9 Hlywa, Jade                  Wilson                 1:02.15   3 
 10 Tauriello, Angeleen          Gates-Chili            1:02.51   2 
 11 Mazzo, Melissa               Web Thomas             1:02.70   2 
 12 Halpin, Molly                Web Thomas             1:02.82   2 
 13 Blaakman, Kelly              Web Schroeder          1:02.84   2 
 14 Miller, Kirstyn              Web Thomas             1:03.81   2 
 15 Frearson, Chelsea            Hilton                 1:04.00   1 
 16 Kaiser, Kerri                Rush-Henriet           1:04.03   2 
 17 Merklinger, Hannah           W. Irond               1:04.10   1 
 18 Brown, Asante                Hilton                 1:04.46   2 
 19 Monks, Anne                  Fairport               1:04.55   1 
 20 murphy, sarah                Web Thomas             1:04.82   1 
 21 Morrison, Chynna             Penfield               1:05.94   2 
 22 O'Hehir, Mary                Fairport               1:07.12   1 
 23 Guelzow, Emily               Rush-Henriet           1:08.16   1 
 
Event 28  Boys 400 Meter Dash Class AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Santana, Jonathan            Edison Tech              48.96   3  10   
  2 Fontanez, Eric               Hilton                   49.12   3   8   
  3 Harley, Quinton              Edison Tech              49.82   3   6   
  4 Twombly, Kyle                Penfield                 51.48   3   4   
  5 Coleman, John                Spencerport              52.24   2   2   
  6 Reynolds, Mark               Hilton                   52.54   3   1   
  7 Stewart, Dan                 Web Schroeder            52.62   3 
  8 flynn, elijah                McQuaid                  52.80   2 
  9 Thorton, Chris               Brockport                53.04   3 
 10 Skrtic, Steve                Penfield                 53.05   2 
 11 Abercrombie, Kevin           W. Irond                 53.35   2 
 12 German, Spencer              W. Irond                 53.38   2 
 13 Johnson, Cameron             Fairport                 53.61   2 
 14 Larmann, Peter               Fairport                 53.77   1 
 15 Crossman-Chavez, Alfredo     Edison Tech              54.04   1 
 16 Torregrosa, Jorge            Penfield                 54.06   1 
 17 Uppal, Pardeep               Web Schroeder            54.26   1 
 18 Walther, Mark                Churchville-             54.30   1 
 19 Geen, Michael                McQuaid                  54.61   1 
 20 Muniz, Fernando              W. Irond                 54.69   1 
 21 Lohrman, Greg                Web Thomas               54.96   1 
 
Event 30  Girls 3000 Meter Run Class AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McCormick, Meghan            Canandaigua           10:17.56   10   
  2 Mantilla, Leila              Penfield              10:29.49    8   
  3 Deming, Brianna              Web Thomas            10:36.61    6   
  4 Spitzer, Jenn                Fairport              10:42.23    4   
  5 McCormick, Kathleen          Canandaigua           10:47.94    2   
  6 Cocchiara, Amanda            Hilton                10:48.96    1   
  7 Cronmiller, Kristen          Rush-Henriet          11:02.67  
  8 O'Neil, Karli                Churchville-          11:10.97  
  9 List, Rebecca                Hilton                11:13.53  
 10 colon, Christina             Web Thomas            11:13.71  
 11 Lembo, Katie                 Penfield              11:23.65  
 12 Holt, Sally                  Hilton                11:42.55  
 13 Campbell, Kristen            Hilton                11:49.67  
 14 Smith, Christina             Web Thomas            11:52.47  
 
Event 32  Girls 100 Meter Dash Class AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Graham, Crystal              Edison Tech              12.12   3  10   
  2 Kelly, Sametra               Edison Tech              12.21   3   8   
  3 Brooks, Ashley               Edison Tech              12.65   3   6   
  4 Dunham, Jazmin               Olympia Girls            12.70   3   4   
  5 Hercules, Crystal            Rush-Henriet             12.70   3   2   
  6 Joseph, Marikka              Hilton                   12.74   2   1   
  7 Roberts, Christa             Penfield                 13.12   2 
  8 Kearns, Charlene             Gates-Chili              13.22   2 
  9 Vonschondorf, Emily          Web Thomas               13.23   3 
 10 Blair, Tanzi                 Rush-Henriet             13.25   2 
 11 Kymble, Sarah                Canandaigua              13.38   1 
 12 Wallace, Sashay              Churchville-             13.39   3 
 13 Tomasso, Nicole              Spencerport              13.46   2 
 14 Greenaway, Danielle          W. Irond                 13.47   1 
 15 Hake, Emily                  Web Schroeder            13.50   1 
 16 Slabe, Casey                 Fairport                 13.51   2 
 16 Simmons, Elizabeth           W. Irond                 13.51   1 
 18 Martens, Allison             Fairport                 13.55   1 
 19 Lauzandier, Dafney           Olympia Girls            13.65   3 
 20 O'Connor, Shannon            Churchville-             13.68   1 
 21 Waller, Imarie               Gates-Chili              13.85   2 
 
Event 34  Boys 100 Meter Dash Class AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Canady, Mark                 Edison Tech              11.11   3  10   
  2 Harrington, Brett            Edison Tech              11.15   3   8   
  3 Mastrosimone, Chris          Fairport                 11.28   3   6   
  4 Ziegler, Eric                Spencerport              11.37   3   4   
  5 Zemaitis, Christian          Spencerport              11.39   3   2   
  6 Ludgood, Sam                 Web Schroeder            11.43   3   1   
  7 Hlywa, Joseph                Edison Tech              11.45   3 
  8 Vaughan, Patrick             Hilton                   11.54   1 
  9 Rumph, Jon                   Gates-Chili              11.59   1 
 10 Scott, Jake                  W. Irond                 11.67   3 
 11 Wallace, Donavan             Wilson                   11.72   2 
 11 Harris II, Clay              Rush-Henriet             11.72   1 
 13 Dorsey, Justin               Gates-Chili              11.74   2 
 14 Ranalletti, Chris            Spencerport              11.75   2 
 15 Habtemichael, Marikos        Wilson                   12.02   2 
 16 Boggs, Ben                   Spencerport              12.12   1 
 
Event 36  Boys 3200 Meter Run Class AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Redfield, Greg               Penfield               9:33.92   10   
  2 Roose, Jordan                Brockport              9:39.30    8   
  3 Rousell, Jared               Web Thomas             9:48.48    6   
  4 DeClerck, Cole               Web Thomas             9:56.77    4   
  5 Wilbur, Chris                Brockport              9:57.79    2   
  6 Coon, Josh                   Brockport             10:00.72    1   
  7 Krenzer, Mike                Rush-Henriet          10:10.16  
  8 Gumina, Tyler                Penfield              10:12.53  
  9 Eustance, Tyler              Hilton                10:13.16  
 10 Cagle, James                 Fairport              10:15.76  
 11 Gouldthorpe, Wyatt           McQuaid               10:16.53  
 12 Miller, Kenny                Web Schroeder         10:17.50  
 13 Haynes, Mitchell             Rush-Henriet          10:22.20  
 14 Hurlbut, Robert              McQuaid               10:30.86  
 15 Lyons, Nate                  Web Schroeder         10:32.24  
 16 Hospers, Jamie               Penfield              10:36.13  
 17 Jordan, Travis               Gates-Chili           10:45.97  
 18 Cuddeback, Brad              Hilton                10:55.53  
 
Event 38  Girls 400 Meter Hurdles Class AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Greggs, NaTasha              Wilson                 1:01.57   2  10   
  2 Graham, Crystal              Edison Tech            1:02.64   2   8   
  3 Broady, Doriean              Wilson                 1:03.81   2   6   
  4 Joseph, Marikka              Hilton                 1:06.78   2   4   
  5 Gulvin, Carrie               Canandaigua            1:08.24   2   2   
  6 Barnum, Michelle             Fairport               1:08.46   2   1   
  7 Lacey, Danielle              Gates-Chili            1:09.77   1 
  8 Zablotny, Angie              Fairport               1:10.82   1 
  9 Williams, Sapphire           Rush-Henriet           1:11.38   1 
 10 Brekovsky, Rachel            Fairport               1:11.77   2 
 11 O'Hara, Shannon              Web Thomas             1:11.89   1 
 12 Gertner, Jacqueline          Penfield               1:13.07   1 
 13 Haltof, Allie                Penfield               1:13.68   1 
 14 Tauriello, Angeleen          Gates-Chili            1:13.82   1 
 15 Schmidt, Tori                Hilton                 1:27.10   2 
 
Event 40  Boys 400 Meter Hurdles Class AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hlywa, Joseph                Edison Tech              55.13   3  10   
  2 Zeller, Zach                 Gr Athena/Od             55.41   3   8   
  3 Harley, Quinton              Edison Tech              55.67   3   6   
  4 Turner, Adrian               Rush-Henriet             56.35   3   4   
  5 Brett, Alex                  Web Schroeder            57.20   3   2   
  6 Confer, Matt                 Web Thomas               57.44   3   1   
  7 Rose, Kevin                  Hilton                   58.93   2 
  8 Walther, Mark                Churchville-             59.30   2 
  9 Cherubim, Collin             McQuaid                  59.61   2 
 10 Mussler, Joe                 Hilton                 1:00.33   3 
 11 Vanzo, Ryan                  Web Schroeder          1:00.66   2 
 12 Walker, Nigel                Hilton                 1:00.92   1 
 13 Condello, Tyler              W. Irond               1:00.93   2 
 14 Egan, Brian                  Brockport              1:01.81   1 
 15 Perrin, Eric                 Canandaigua            1:01.96   1 
 16 Monczynski, Dan              Penfield               1:02.12   2 
 17 Bauer, Karl                  Fairport               1:02.42   2 
 18 Aronson, Andrew              Rush-Henriet           1:02.96   1 
 19 Zhemkov, Daniil              Churchville-           1:03.19   1 
 20 Ekeze, Julian                Brockport              1:03.24   1 
 
Event 42  Girls 800 Meter Run Class AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Henry, Asia                  Wilson                 2:15.55   10   
  2 Ryck, Angela                 Fairport               2:19.03    8   
  3 Sawnor, Mindy                Gr Athena/Od           2:19.26    6   
  4 Palermo, Valerie             Web Schroeder          2:21.20    4   
  5 Murphy, Tara                 Wilson                 2:21.75    2   
  6 Hinton, Shavonna             Web Thomas             2:21.85    1   
  7 Springer, Jenny              Fairport               2:22.11  
  8 Robinson, Jodi               Rush-Henriet           2:22.92  
  9 Sauter, Jean                 Canandaigua            2:23.20  
 10 Halpin, Molly                Web Thomas             2:25.43  
 11 Ritchie, Sarah               Hilton                 2:26.75  
 12 Dean, Willa                  Brockport              2:27.20  
 13 Lohrman, Katie               Web Thomas             2:27.21  
 14 Ruddy, Jamie                 W. Irond               2:27.61  
 15 Tuttle, Georgia              W. Irond               2:28.85  
 16 Farmer, Katy                 Gates-Chili            2:29.59  
 17 Holleran, Claire             Penfield               2:33.39  
 18 Holloway, Melissa            Rush-Henriet           2:33.50  
 
Event 44  Boys 800 Meter Run Class AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fontanez, Eric               Hilton                 1:58.03   10   
  2 Nasello, AJ                  Web Schroeder          1:59.75    8   
  3 Richard, Kevin               Gr Athena/Od           2:00.57    6   
  4 Rodgers, Cameron             Wilson                 2:02.97    4   
  5 Gray, Landon                 McQuaid                2:03.33    2   
  6 Hotchkiss, Brian             Rush-Henriet           2:05.10    1   
  7 Cholewa, Nick                Spencerport            2:05.71  
  8 Skovira, Kyle                Web Thomas             2:07.58  
  9 Brady, Terry                 Rush-Henriet           2:08.41  
 10 Spitzer, Matt                Fairport               2:08.62  
 11 Hilderbrandt, Alex           Hilton                 2:09.45  
 12 Yockel, Brandon              Hilton                 2:10.08  
 13 Campbell, Paul               Hilton                 2:10.74  
 14 Rajamani, Kiran              McQuaid                2:20.83  
 
Event 46  Outdoor Pentathlon: #5 Girls 800 Meter Run Class AA Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matthews, Janessa            Fairport               2:37.30     604
  2 Shaffer, Victoria            Rush-Henriet           2:43.24     536
  3 Haasis, Christal             Olympia Girls          2:44.34     524
  4 Oliver, Rebecca              Penfield               2:46.51     500
  5 Garno, Ellie                 Hilton                 2:47.47     490
  6 McArthur, Sofia              Edison Tech            2:51.24     451
  7 Palardy, Alanna              Fairport               2:51.96     443
  8 Miles, Stephanie             Hilton                 2:55.08     412
  9 Kmiecinski, Abby             Web Thomas             3:02.28     344
 10 Cook, Sherise                Edison Tech            3:03.20     336
 11 Gira, Emma                   Brockport              3:06.35     308
 12 Eike, Taylor                 W. Irond               3:09.34     283
 13 Hill, Diamonte               Wilson                 3:09.53     282
 
Event 48  Outdoor Pentathlon: #5 Boys 1500 Meter Run Class AA Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Contestabile, Justin         Hilton                 4:51.20     611
  2 Joseph, Omar                 Edison Tech            4:52.96     601
  3 Mathews, Justin              Fairport               4:55.01     589
  4 Schreiner, Michael           Spencerport            4:56.02     583
  5 Maggio, Nick                 Gr Athena/Od           5:06.58     522
  6 LoGiudice, Sean              Rush-Henriet           5:06.72     522
  7 Zanghi, David                Canandaigua            5:12.68     489
  8 Stevenson, Alex              Gates-Chili            5:15.52     474
  9 O'Reilly, Dan                Web Thomas             5:22.20     439
 10 Enck, Kevin                  Web Schroeder          5:26.20     418
 11 Gross, Jake                  Hilton                 5:27.22     413
 12 Ross, Jahari                 Edison Tech            5:46.61     321
 
Event 50  Girls Outdoor Pentathlon Class AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matthews, Janessa            Fairport                  2533   10   
  2 Shaffer, Victoria            Rush-Henriet              2470    8   
  3 Miles, Stephanie             Hilton                    2200    6   
  4 McArthur, Sofia              Edison Tech               2186    4   
  5 Eike, Taylor                 W. Irond                  2031    2   
  6 Hill, Diamonte               Wilson                    1897    1   
  7 Gira, Emma                   Brockport                 1866  
  8 Palardy, Alanna              Fairport                  1845  
  9 Garno, Ellie                 Hilton                    1768  
 10 Oliver, Rebecca              Penfield                  1690  
 11 Cook, Sherise                Edison Tech               1597  
 12 Haasis, Christal             Olympia Girls             1538  
 13 Kmiecinski, Abby             Web Thomas                1416  
 
Event 50  Girls 200 Meter Dash Class AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kelly, Sametra               Edison Tech              25.49   3  10   
  2 Stanley, Lela                Rush-Henriet             26.16   3   8   
  3 Burke, Lauren                Fairport                 26.58   3   6   
  4 Brooks, Ashley               Edison Tech              26.90   3   4   
  5 King, Danielle               Edison Tech              27.27   3   2   
  6 Ajavon, Dedevie              Canandaigua              27.46   3   1   
  7 Joseph, Marikka              Hilton                   27.56   3 
  8 Ware, Paige                  Gates-Chili              28.07   3 
  9 Hlywa, Jade                  Wilson                   28.13   1 
 10 Lattuca, Nicca               Spencerport              28.38   2 
 11 Green, Keymahni              Rush-Henriet             28.43   1 
 12 Tomasso, Nicole              Spencerport              28.77   2 
 13 Lauzandier, Dafney           Olympia Girls            28.87   2 
 14 Kymble, Sarah                Canandaigua              28.90   2 
 15 Martens, Allison             Fairport                 29.13   1 
 16 Brooks, Fallon               Churchville-             29.18   2 
 17 Mazzo, Melissa               Web Thomas               29.20   2 
 18 Morrison, Chynna             Penfield                 29.24   2 
 19 Simmons, Elizabeth           W. Irond                 29.66   2 
 20 Miller, Kirstyn              Web Thomas               29.96   1 
 
Event 52  Boys Outdoor Pentathlon Class AA
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mathews, Justin              Fairport                  3144   10   
  2 Enck, Kevin                  Web Schroeder             2911    8   
  3 Stevenson, Alex              Gates-Chili               2832    6   
  4 Gross, Jake                  Hilton                    2474    4   
  5 Zanghi, David                Canandaigua               2470    2   
  6 Contestabile, Justin         Hilton                    2334    1   
  7 Joseph, Omar                 Edison Tech               2262  
  8 Maggio, Nick                 Gr Athena/Od              2169  
  9 Ross, Jahari                 Edison Tech               2133  
 10 O'Reilly, Dan                Web Thomas                2041  
 11 LoGiudice, Sean              Rush-Henriet              1847  
 12 Schreiner, Michael           Spencerport               1648  
 
Event 52  Boys 200 Meter Dash Class AA
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Canady, Mark                 Edison Tech              22.59   3  10   
  2 Harrington, Brett            Edison Tech              22.80   3   8   
  3 Santana, Jonathan            Edison Tech              22.97   3   6   
  4 Mastrosimone, Chris          Fairport                 23.09   3   4   
  5 Barrette, Alex               Fairport                 23.40   3   2   
  6 Thorton, Chris               Brockport                23.40   3   1   
  7 Twombly, Kyle                Penfield                 23.43   3 
  8 Deeg, Stefan                 Gr Athena/Od             23.75   2 
  9 Scott, Jake                  W. Irond                 24.00   2 
 10 Smiley, Kenneth              Wilson                   24.16   1 
 11 Morrow, Ronald               McQuaid                  24.26   1 
 12 Kneut, Dustin                Web Schroeder            24.36   3 
 13 German, Spencer              W. Irond                 24.40   2 
 14 Ingalsbe, Josh               Canandaigua              24.45   1 
 15 Doucette, Ross               Fairport                 24.49   1 
 16 Vaughan, Patrick             Hilton                   24.62   2 
 17 Habtemichael, Marikos        Wilson                   24.83   2 
 18 Furnare, Andrew              Canandaigua              24.88   1 
 19 Rumph, Jon                   Gates-Chili              24.95   1 
 20 Uppal, Pardeep               Web Schroeder            25.20   2 
 -- Crossman-Chavez, Alfredo     Edison Tech                 FS   1 
 
Event 54  Girls 4x800 Meter Relay Class AA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Fairport                                            9:46.00   10   
  2 Canandaigua                                         9:52.95    8   
  3 Hilton                                             10:24.09    6   
  4 Rush-Henrietta                                     10:31.14    4   
  5 W. Irondequoit                                     10:49.75    2   
  6 Webster Schroeder                                  10:57.68    1   
 -- Gates-Chili                                              DQ   passed on inside
 -- Penfield                                                 DQ   jewlery
 
Event 56  Boys 4x800 Meter Relay Class AA
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Rush-Henrietta                                      8:11.00   10   
  2 Hilton                                              8:15.16    8   
  3 Webster Schroeder                                   8:22.20    6   
  4 Webster Thomas                                      8:28.46    4   
  5 Brockport                                           8:38.86    2   
  6 Fairport                                            8:46.12    1   
  7 McQuaid Jesuit                                      8:51.10  
  8 W. Irondequoit                                      8:51.89  
  9 Penfield                                            8:54.35  
 10 Gates-Chili                                         9:21.74  
 -- Edison Tech                                              DQ   running on line
 
Event 58  Girls Long Jump Class AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lattuca, Nicca               Spencerport           16-04.00      4.97m  10   
  2 Bowen, Caitlin               Penfield              16-00.75      4.89m   8   
  3 Eason, Breana                Gates-Chili           15-11.75      4.87m   6   
  4 Weber, Diana                 Fairport              15-09.50      4.81m   4   
  5 Schmidt, Tori                Hilton                15-08.00      4.77m   2   
  6 Mikiciuk, Amanda             Web Thomas            15-07.75      4.76m   1   
  7 Renna, Emily                 Fairport              15-05.50      4.71m 
  8 Ware, Paige                  Gates-Chili           15-05.00      4.69m 
  9 Hlywa, Jade                  Wilson                15-03.50      4.66m 
 10 Chisi, Sibo                  Penfield              15-01.00      4.59m 
 11 Kohler, Leah                 Web Schroeder         14-11.75      4.56m 
 12 Entress, Amanda              Gates-Chili           14-08.50      4.48m 
 13 Hibbard, Ciara               Canandaigua           14-06.75      4.43m 
 14 Dunham, Jazmin               Olympia Girls         14-06.00      4.41m 
 15 Snead, Toni                  Edison Tech           14-05.75      4.41m 
 16 O' Brian, Kaylen             Spencerport           14-05.00      4.39m 
 17 Brunette, Jenna              Web Thomas            14-01.75      4.31m 
 18 Kuscht, Kristina             Web Schroeder         13-11.50      4.25m 
 19 Graham, Marilyn              Edison Tech           13-07.75      4.15m 
 20 Francis, Zanah               Rush-Henriet          13-06.50      4.12m 
 
Event 60  Girls Triple Jump Class AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Kelly, Sametra               Edison Tech           36-09.75     11.22m  10   
  2 Ware, Paige                  Gates-Chili           35-11.00     10.94m   8   
  3 Snead, Toni                  Edison Tech           34-09.50     10.60m   6   
  4 Eason, Breana                Gates-Chili           34-01.00     10.38m   4   
  5 Williams, Summer             Rush-Henriet          33-05.25     10.19m   2   
  6 Schmidt, Tori                Hilton                33-03.00     10.13m   1   
  7 Chisi, Sibo                  Penfield              32-03.50      9.84m 
  8 Entress, Amanda              Gates-Chili           32-02.00      9.80m 
  9 Renna, Emily                 Fairport              32-01.00      9.77m 
  9 Weidman, Andrea              Web Schroeder         32-01.00      9.77m 
 11 Bowen, Caitlin               Penfield              31-10.75      9.72m 
 12 Weber, Diana                 Fairport              31-09.50      9.69m 
 13 Wallace, Sashay              Churchville-          31-08.50      9.66m 
 14 Perrin, Selena               Canandaigua           31-06.50      9.61m 
 15 Strouse, Cassandra           Fairport              31-05.50      9.58m 
 16 DeRue, Stephanie             Spencerport           30-10.00      9.39m 
 16 Crocetti, Rachel             Hilton                30-10.00      9.39m 
 18 Spencer, Christine           Hilton                30-08.00      9.34m 
 19 Francis, Zanah               Rush-Henriet          30-00.00      9.14m 
 
Event 62  Girls Discus Throw Class AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Dishong, Claire              Brockport               115-08     35.25m  10   
  2 Moore, Heather               Canandaigua             111-00     33.83m   8   
  3 Wahls, Katie                 Brockport               104-00     31.69m   6   
  4 Wexler, Hunter               Brockport                99-01     30.20m   4   
  5 Vassiliau, Joanna            Web Schroeder            95-11     29.23m   2   
  6 Cox, Lauren                  Web Thomas               94-01     28.67m   1   
  7 Kohler, Leah                 Web Schroeder            90-07     27.60m 
  8 Harris, Becca                Churchville-             88-01     26.84m 
  9 Metzger, Loren               Fairport                 86-06     26.36m 
 10 Kirsch, Jenny                Penfield                 85-01     25.93m 
 11 Cook, Amy                    Gates-Chili              85-00     25.90m 
 12 Young, Sarah                 W. Irond                 84-04     25.70m 
 12 Opela, Cassy                 Web Schroeder            84-04     25.70m 
 14 Crocetti, Brittany           W. Irond                 83-01     25.32m 
 15 Martens, Mel                 Fairport                 82-10     25.24m 
 16 Marckaravitz, Claire         W. Irond                 80-08     24.58m 
 17 Metzger, Renee               Fairport                 79-11     24.35m 
 18 Luccarelli, Rebecca          Gr Athena/Od             78-01     23.79m 
 19 Hamilton, Tryphena           Canandaigua              72-01     21.97m 
 20 Ellis, Anna                  Spencerport              70-07     21.51m 
 
Event 64  Girls Shot Put Class AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ramos, Samantha              Hilton                37-00.25     11.28m  10   
  2 Gordon, Kymberle             Canandaigua           36-06.50     11.13m   8   
  3 Wahls, Katie                 Brockport             34-05.75     10.50m   6   
  4 Kohler, Leah                 Web Schroeder         33-08.75     10.28m   4   
  5 Hamilton, Tryphena           Canandaigua           31-10.25      9.70m   2   
  6 Metzger, Renee               Fairport              31-10.00      9.70m   1   
  7 Rance, Tierra                Rush-Henriet          31-08.75      9.67m 
  8 Kirsch, Jenny                Penfield              31-02.25      9.50m 
  9 Martens, Mel                 Fairport              31-00.50      9.46m 
 10 Morgott, Carly               Olympia Girls         30-06.25      9.30m 
 11 Moore, Heather               Canandaigua           30-04.50      9.25m 
 12 Swan, Ashley                 Web Thomas            30-02.00      9.19m 
 13 Vassiliau, Joanna            Web Schroeder         29-11.25      9.12m 
 14 Crocetti, Brittany           W. Irond              29-04.50      8.95m 
 15 Cook, Amy                    Gates-Chili           27-11.75      8.52m 
 16 Rickman, Heather             Brockport             27-07.50      8.42m 
 17 Wexler, Hunter               Brockport             26-01.25      7.95m 
 
Event 66  Girls Pole Vault Class AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Dishong, Claire              Brockport             11-00.00      3.35m  10   
  2 Christiano, Hayley           Hilton                10-06.00      3.20m   8   
  3 Serpe, Rachel                Gates-Chili            9-06.00      2.89m   6   
  4 Bell, Nicole                 Gates-Chili           J9-06.00      2.89m   4   
  5 Frate, Nikki                 Web Schroeder          9-00.00      2.74m   2   
  6 Wistner, Ashley              Canandaigua            8-06.00      2.59m   1   
  7 Hartman, Sarah               Hilton                J8-06.00      2.59m 
  7 Chisi, Sibo                  Penfield              J8-06.00      2.59m 
  8 Spencer, Christine           Hilton                J8-06.00      2.59m 
 10 Kearns, Charlene             Gates-Chili           J8-06.00      2.59m 
 11 Valle, Emily                 Fairport              J8-06.00      2.59m 
 12 Abbate, Sydney               Hilton                 8-00.00      2.43m 
 12 Wierzba, Stephanie           Rush-Henriet           8-00.00      2.43m 
 12 Cenzi, Tori                  Spencerport            8-00.00      2.43m 
 15 Vonschondorf, Emily          Web Thomas             7-06.00      2.28m 
 15 Farsace, Rebecca             Web Thomas             7-06.00      2.28m 
 15 Kress, Melissa               Canandaigua            7-06.00      2.28m 
 15 Klimack, Brandy              Hilton                 7-06.00      2.28m 
 15 Massaro, Alison              Rush-Henriet           7-06.00      2.28m 
 15 Boula, Steph                 Hilton                 7-06.00      2.28m 
 21 Arday, Rachel                Web Schroeder          7-00.00      2.13m 
 21 Haines, Victoria             Hilton                 7-00.00      2.13m 
 21 Young, Sarah                 W. Irond               7-00.00      2.13m 
 21 Corey, Jocelyn               Penfield               7-00.00      2.13m 
 21 Zupp, Miranda                Hilton                 7-00.00      2.13m 
 21 Searchfield, Rebecca         Web Schroeder          7-00.00      2.13m 
 -- Howe, Laura                  Penfield                    NH            
 -- Molinari, Kirsten            Rush-Henriet                NH            
 
Event 68  Girls High Jump Class AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawniczak, Juliana           Churchville-           5-06.00      1.67m  10   
  2 Cushman, Mary                W. Irond               5-04.00      1.62m   8   
  3 Chefalo, Carly               Gates-Chili            5-00.00      1.52m   6   
  4 Henry, Asia                  Wilson                J5-00.00      1.52m   4   
  5 O'Brien, Holly               W. Irond               4-10.00      1.47m   2   
  6 Shepard, Ashley              Brockport             J4-10.00      1.47m   1   
  7 Quataert, Robin              Spencerport           J4-10.00      1.47m 
  8 Williams, Summer             Rush-Henriet           4-08.00      1.42m 
  8 LaRose, Kathan               Gates-Chili            4-08.00      1.42m 
 10 Bowen, Caitlin               Penfield               4-06.00      1.37m 
 10 Weidman, Rebecca             Web Schroeder          4-06.00      1.37m 
 -- Fish, Olivia                 Gates-Chili                 NH            
 -- Burkhard, Mariah             Churchville-                NH            
 -- Williams, Sapphire           Rush-Henriet                NH            
 
Event 70  Boys Long Jump Class AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bell, Tomarris               McQuaid               22-03.50      6.79m  10   
  2 Harrington, Brett            Edison Tech           21-10.50      6.66m   8   
  3 Ludgood, Sam                 Web Schroeder         21-01.00      6.42m   6   
  4 Ziegler, Eric                Spencerport           21-00.00      6.40m   4   
  5 Moore, Marquis               Gates-Chili           20-07.50      6.28m   2   
  6 Sutherland, Matt             Penfield              19-09.00      6.01m   1   
  7 Campbell, Trey               Web Schroeder         19-03.00      5.86m 
  8 Postwaite, Joe               Gates-Chili           19-02.00      5.84m 
  9 Soppe, Kurt                  W. Irond              18-09.50      5.72m 
 10 Ingalsbe, Josh               Canandaigua           18-08.00      5.68m 
 11 Chavez, Justin               Edison Tech           18-07.50      5.67m 
 12 Ajavon, Sigismund            Canandaigua           18-06.00      5.63m 
 13 Rose, Kevin                  Hilton                18-04.00      5.58m 
 14 Knorr, Justin                Hilton                18-02.50      5.54m 
 15 Cowden, Jeff                 Fairport              17-11.50      5.47m 
 16 Smith, Marcus                Edison Tech           17-11.00      5.46m 
 17 Scott, Jake                  W. Irond              17-07.00      5.35m 
 18 Ruscio, Justin               Canandaigua           17-02.50      5.24m 
 19 Hentz, Chris                 Fairport              17-00.25      5.18m 
 
Event 72  Boys Triple Jump Class AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ludgood, Sam                 Web Schroeder         46-05.75     14.16m  10   
  2 Bell, Tomarris               McQuaid               46-02.75     14.09m   8   
  3 Moore, Marquis               Gates-Chili           45-02.25     13.77m   6   
  4 Smith, Marcus                Edison Tech           44-10.00     13.66m   4   
  5 Clarke, Nick                 Rush-Henriet          43-09.00     13.33m   2   
  6 Vandenbout, Mark             Web Schroeder         43-06.00     13.25m   1   
  7 Cherubim, Collin             McQuaid               42-02.00     12.85m 
  8 Larkin, Jayvon               Wilson                41-05.50     12.63m 
  9 Smith, Leshay                Wilson                41-03.50     12.58m 
 10 Barnwell, Eddie              Wilson                41-02.00     12.54m 
 11 McGinnis, Aaron              Brockport             41-00.50     12.50m 
 12 Chavez, Justin               Edison Tech           40-04.50     12.30m 
 13 Ajavon, Sigismund            Canandaigua           40-03.25     12.27m 
 14 Ealey, Devin                 Edison Tech           40-01.75     12.23m 
 15 Knorr, Justin                Hilton                39-08.25     12.09m 
 16 Miles, Ulysses               Fairport              38-10.50     11.84m 
 17 Rodgers, Cameron             Wilson                38-07.50     11.77m 
 18 Wynn, Kambry                 Churchville-          38-02.75     11.65m 
 19 Stewart, Dan                 Web Schroeder         37-01.50     11.31m 
 
Event 74  Boys Shot Put Class AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jackson, Jeremy              W. Irond              50-00.50     15.25m  10   
  2 Christian, Joey              Web Schroeder         45-01.00     13.74m   8   
  3 Dupan, Josh                  Brockport             45-00.50     13.72m   6   
  4 Tazell, Torrey               Rush-Henriet          44-08.25     13.62m   4   
  5 Best, Zach                   Rush-Henriet          44-04.50     13.52m   2   
  6 Walter, Devon                Rush-Henriet          42-10.75     13.07m   1   
  7 Zemaitis, Christian          Spencerport           42-09.25     13.03m 
  8 Louis, Stephan               W. Irond              42-08.75     13.02m 
  9 Johnston, Tim                Canandaigua           42-08.50     13.01m 
 10 Reeves, Brandon              McQuaid               41-08.50     12.71m 
 11 Webb, Grant                  Web Schroeder         40-08.75     12.41m 
 12 Yox, Sterling                Brockport             38-11.50     11.87m 
 13 Brown, Raymond               Edison Tech           36-10.00     11.22m 
 14 Scharles, Kris               Canandaigua           35-11.50     10.96m 
 15 Simmons, Eriksen             Web Thomas            35-01.25     10.69m 
 16 Detty, Ben                   W. Irond              34-10.50     10.62m 
 17 Werner, Zach                 Gates-Chili           34-00.25     10.36m 
 
Event 76  Boys Discus Throw Class AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jackson, Jeremy              W. Irond                134-02     40.89m  10   
  2 Best, Zach                   Rush-Henriet            133-04     40.64m   8   
  3 Johnston, Tim                Canandaigua             120-10     36.83m   6   
  4 Werner, Zach                 Gates-Chili             120-05     36.70m   4   
  5 Louis, Stephan               W. Irond                119-04     36.37m   2   
  6 Detty, Ben                   W. Irond                117-06     35.81m   1   
  7 Napier, Nisishawn            Wilson                  117-01     35.68m 
  8 Scharles, Kris               Canandaigua             116-00     35.35m 
  9 Hoffman, George              Fairport                115-10     35.30m 
 10 Kaminski, Nick               Gates-Chili             114-07     34.92m 
 10 Yox, Sterling                Brockport               114-07     34.92m 
 12 Reeves, Brandon              McQuaid                 112-10     34.39m 
 13 Hall, Nick                   Spencerport             112-05     34.26m 
 14 Harding, Ethan               Web Thomas              108-05     33.04m 
 15 Webb, Grant                  Web Schroeder           108-00     32.91m 
 16 Dupan, Josh                  Brockport               106-07     32.48m 
 17 Kozub, Jesse                 Brockport               105-01     32.02m 
 18 Baxter, Nick                 Spencerport             101-11     31.06m 
 19 Sutherland, Matt             Penfield                 90-01     27.45m 
 -- Grizibowski, Nick            Fairport                  FOUL            
 
Event 78  Boys High Jump Class AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bell, Tomarris               McQuaid                6-04.00      1.93m  10   
  2 Fontanez, Eric               Hilton                 6-02.00      1.87m   7   
  2 Postwaite, Joe               Gates-Chili            6-02.00      1.87m   7   
  4 Miles, Ulysses               Fairport               6-00.00      1.82m   4   
  5 Rumph, Jon                   Gates-Chili           J6-00.00      1.82m   2   
  6 Sutherland, Matt             Penfield              J6-00.00      1.82m   1   
  7 Larkin, Jayvon               Wilson                 5-10.00      1.77m 
  7 Campbell, Trey               Web Schroeder          5-10.00      1.77m 
  7 Harris, Thomas               Gates-Chili            5-10.00      1.77m 
 10 Wallace, Donavan             Wilson                 5-08.00      1.72m 
 10 Carlson, Ben                 Web Thomas             5-08.00      1.72m 
 10 Ruscio, Justin               Canandaigua            5-08.00      1.72m 
 10 Napier, Nisishawn            Wilson                 5-08.00      1.72m 
 10 McGinnis, Aaron              Brockport              5-08.00      1.72m 
 10 Buntley, Jimmy               Rush-Henriet           5-08.00      1.72m 
 10 Ealey, Devin                 Edison Tech            5-08.00      1.72m 
 10 Scott, Rashad                Edison Tech            5-08.00      1.72m 
 -- Boggs, Ben                   Spencerport                 NH            
 
Event 80  Boys Pole Vault Class AA
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Traina, Jordan               Gates-Chili           13-00.00      3.96m  10   
  2 Cuthbert, Paul               Churchville-         J13-00.00      3.96m   8   
  3 Valavanis, Chris             Rush-Henriet          12-06.00      3.81m   6   
  4 Ferrara, Zach                W. Irond              12-00.00      3.65m   4   
  5 Wheatley, Collin             Fairport             J12-00.00      3.65m   2   
  6 Keenahan, Kevin              McQuaid              J12-00.00      3.65m   1   
  7 Conley, Ted                  McQuaid               11-00.00      3.35m 
  7 Reininger, Tim               W. Irond              11-00.00      3.35m 
  7 Nguyen, Mitch                Penfield              11-00.00      3.35m 
 10 Boot, Andrew                 Canandaigua           10-06.00      3.20m 
 10 Stevenson, Eric              Gates-Chili           10-06.00      3.20m 
 10 Adler, Josh                  Gates-Chili           10-06.00      3.20m 
 10 Mancuso, Kevin               Hilton                10-06.00      3.20m 
 10 Palozzi, CJ                  Gates-Chili           10-06.00      3.20m 
 15 Iafrati, Chris               Hilton                10-00.00      3.04m 
 15 Lucarelli, Alex              Web Thomas            10-00.00      3.04m 
 -- Weise, Jared                 Spencerport                 NH            
 
Event 84  Outdoor Pentathlon: #2 Girls High Jump Class AA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Shaffer, Victoria            Rush-Henriet             1.60m    5-03.00    736
  2 Gira, Emma                   Brockport                1.47m    4-09.75    588
  3 Matthews, Janessa            Fairport                 1.42m    4-07.75    534
  4 McArthur, Sofia              Edison Tech              1.37m    4-06.00    481
  4 Eike, Taylor                 W. Irond                 1.37m    4-06.00    481
  4 Hill, Diamonte               Wilson                   1.37m    4-06.00    481
  4 Miles, Stephanie             Hilton                   1.37m    4-06.00    481
  8 Palardy, Alanna              Fairport                 1.32m    4-04.00    429
  8 Oliver, Rebecca              Penfield                 1.32m    4-04.00    429
  8 Maggio, Carley               Gr Athena/Od             1.32m    4-04.00    429
 11 Kmiecinski, Abby             Web Thomas               1.22m    4-00.00    331
 11 Cook, Sherise                Edison Tech              1.22m    4-00.00    331
 13 Garno, Ellie                 Hilton                   1.17m    3-10.00    284
 13 Haasis, Christal             Olympia Girls            1.17m    3-10.00    284
 
Event 85  Outdoor Pentathlon: #3 Girls Shot Put Class AA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Haasis, Christal             Olympia Girls            8.51m   27-11.00    432
  2 Hill, Diamonte               Wilson                   8.13m   26-08.25    408
  3 Cook, Sherise                Edison Tech              7.91m   25-11.50    394
  4 Kmiecinski, Abby             Web Thomas               7.61m   24-11.75    374
  5 Miles, Stephanie             Hilton                   7.40m   24-03.50    361
  6 Matthews, Janessa            Fairport                 7.31m   23-11.75    355
  7 Eike, Taylor                 W. Irond                 7.24m   23-09.00    350
  8 Gira, Emma                   Brockport                6.91m   22-08.00    329
  9 Shaffer, Victoria            Rush-Henriet             6.44m   21-01.50    299
 10 Palardy, Alanna              Fairport                 6.43m   21-01.25    299
 11 McArthur, Sofia              Edison Tech              6.12m   20-01.00    279
 12 Oliver, Rebecca              Penfield                 6.03m   19-09.50    273
 13 Maggio, Carley               Gr Athena/Od             5.49m   18-00.25    239
 14 Garno, Ellie                 Hilton                   5.13m   16-10.00    216
 
Event 86  Outdoor Pentathlon: #4 Girls Long Jump Class AA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 McArthur, Sofia              Edison Tech              4.40m   14-05.25    403
  2 Hill, Diamonte               Wilson                   4.37m   14-04.00    396
  3 Matthews, Janessa            Fairport                 4.35m   14-03.25    391
  4 Miles, Stephanie             Hilton                   4.32m   14-02.25    384
  5 Eike, Taylor                 W. Irond                 4.22m   13-10.25    359
  6 Palardy, Alanna              Fairport                 4.17m   13-08.25    347
  7 Shaffer, Victoria            Rush-Henriet             4.12m   13-06.25    336
  8 Cook, Sherise                Edison Tech              4.11m   13-06.00    333
  9 Garno, Ellie                 Hilton                   4.08m   13-04.75    326
 10 Gira, Emma                   Brockport                4.00m   13-01.50    308
 11 Oliver, Rebecca              Penfield                 3.86m   12-08.00    276
 12 Kmiecinski, Abby             Web Thomas               3.48m   11-05.00    196
 13 Haasis, Christal             Olympia Girls            3.35m   11-00.00    170
 14 Maggio, Carley               Gr Athena/Od             3.31m   10-10.50    163
 
Event 90  Outdoor Pentathlon: #2 Boys High Jump Class AA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Enck, Kevin                  Web Schroeder            1.92m    6-03.50    731
  2 Gross, Jake                  Hilton                   1.80m    5-10.75    627
  2 Ross, Jahari                 Edison Tech              1.80m    5-10.75    627
  4 Mathews, Justin              Fairport                 1.70m    5-07.00    544
  5 Stevenson, Alex              Gates-Chili              1.65m    5-05.00    504
  6 Joseph, Omar                 Edison Tech              1.60m    5-03.00    464
  6 Tytler, Chris                Web Thomas               1.60m    5-03.00    464
  6 Zanghi, David                Canandaigua              1.60m    5-03.00    464
  9 O'Reilly, Dan                Web Thomas               1.55m    5-01.00    426
  9 Maggio, Nick                 Gr Athena/Od             1.55m    5-01.00    426
 11 Contestabile, Justin         Hilton                   1.50m    4-11.00    389
 12 LoGiudice, Sean              Rush-Henriet             1.35m    4-05.00    283
 -- Schreiner, Michael           Spencerport                 NH            
 
Event 91  Outdoor Pentathlon: #3 Boys Shot Put Class AA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Mathews, Justin              Fairport                12.84m   42-01.50    657
  2 Stevenson, Alex              Gates-Chili             11.54m   37-10.50    579
  3 O'Reilly, Dan                Web Thomas              10.65m   34-11.25    525
  4 Enck, Kevin                  Web Schroeder           10.46m   34-04.00    513
  5 Zanghi, David                Canandaigua              9.79m   32-01.50    473
  6 Tytler, Chris                Web Thomas               9.45m   31-00.00    453
  7 Contestabile, Justin         Hilton                   9.26m   30-04.75    441
  8 Schreiner, Michael           Spencerport              9.23m   30-03.50    440
  9 Gross, Jake                  Hilton                   9.22m   30-03.00    439
 10 LoGiudice, Sean              Rush-Henriet             8.33m   27-04.00    386
 11 Maggio, Nick                 Gr Athena/Od             7.94m   26-00.75    363
 12 Joseph, Omar                 Edison Tech              7.63m   25-00.50    344
 13 Ross, Jahari                 Edison Tech              7.58m   24-10.50    341
 
Event 92  Outdoor Pentathlon: #4 Boys Long Jump Class AA Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Stevenson, Alex              Gates-Chili              5.83m   19-01.50    550
  2 Mathews, Justin              Fairport                 5.68m   18-07.75    519
  3 Enck, Kevin                  Web Schroeder            5.63m   18-05.75    508
  4 Gross, Jake                  Hilton                   5.23m   17-02.00    427
  5 Ross, Jahari                 Edison Tech              5.15m   16-10.75    411
  6 Zanghi, David                Canandaigua              4.92m   16-01.75    367
  7 O'Reilly, Dan                Web Thomas               4.86m   15-11.50    356
  8 Tytler, Chris                Web Thomas               4.84m   15-10.50    352
  8 Maggio, Nick                 Gr Athena/Od             4.84m   15-10.50    352
 10 Contestabile, Justin         Hilton                   4.70m   15-05.00    326
 10 Joseph, Omar                 Edison Tech              4.70m   15-05.00    326
 12 Schreiner, Michael           Spencerport              4.54m   14-10.75    297
 13 LoGiudice, Sean              Rush-Henriet             4.49m   14-08.75    288
 
              Women - Class AA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Fairport                    84        2) Edison Tech                74   
    3) Wilson Magnet               71        4) Hilton                     62   
    5) Gates-Chili                 45        6) Rush-Henrietta             44   
    7) Canandaigua                 43        8) Brockport                  38   
    9) Penfield                    28       10) Webster Schroeder          21   
   11) Greece Athena               16       12) W. Irondequoit             14   
   13) Webster Thomas              13       14) Churchville-Chili          12   
   14) Spencerport                 12       14) Greece Olympia             12   
 
              Women - Class A - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Pittsford Mendon            89.50     2) Aquinas Institute          76   
    3) Honeoye Falls-Lima          74        4) Our Lady of Mercy          71   
    5) Pittsford Sutherland        59        6) Victor                     49   
    7) Brighton                    43        8) East                       30.50
    9) Eastridge                   29       10) Newark                     21   
   10) Wayne                       21       12) Greece Arcadia             16   
   13) Ben Franklin                10                                           
 
               Men - Class AA - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Edison Tech                120        2) Webster Schroeder          62   
    3) Rush-Henrietta              52        4) Fairport                   51   
    5) Hilton                      48        6) Gates-Chili                45   
    7) Webster Thomas              37        7) McQuaid Jesuit             37   
    9) W. Irondequoit              33       10) Greece Athena              28   
   11) Brockport                   20       12) Penfield                   19   
   13) Spencerport                 17       14) Canandaigua                 8   
   14) Churchville-Chili            8       16) Wilson Magnet               4   
 
                Men - Class A - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Brighton                    85        2) Pittsford Mendon           67   
    3) Victor                      61.50     4) East                       58   
    5) Honeoye Falls-Lima          57        6) Pittsford Sutherland       52   
    6) Greece Olympia              52        8) Aquinas Institute          39   
    9) Newark                      34       10) Eastridge                  28   
   11) Ben Franklin                13.50    12) Wayne                      13   
   12) Charlotte                   13       14) Greece Arcadia             12   
   15) Monroe                       4