Event 1st Place Perform.  2nd Place Perform.  3rd Place Perform. Event 4th Place Perform. 5th Place Perform. 6th Place Perform.
100 M Athlete Steven Webb 11.49   Nate Francisco 11.69 Alex Gray 11.96   100 M Athlete Jamie Gilberto 12.02   Jeff Smyth 12.07 Jake Watkins 12.09
  School Dundee     Marcus Whitman WC       School Mt. Morris     WC Warsaw  
   
200 M Athlete Steven Webb 23.42 Ryan Kruppner 23.82   Robert Mullen 24.34 200 M  Athlete Mike Miller 24.75 Josh Wagner 24.88 Ethan Owens 24.95
  School Dundee Pavillion     Hornell   School Campbell Savona WC   Pavillion
   
400 M Athlete Nate Fransisco 51.98   Ryan Ainsworth 52.58 Pat Krantz 53.09   400 M Athlete Ryan Krupper 53.74   Ray Holmes 5.09 Frankline Koehler 54.19
  School Marcus Whitmas     Bath Pembroke       School Pavillion     54.09 Bath  
   
800 M Athlete Sean Ainsworth 2.02.74 Casey Wellington 2.05.38   Alex Chichester 2.06.68 800 M Athlete Justin Coates 2.06.94 Adam Dwyer 2.10.19 Travis Moulton 2:11
  School Bath Arkport     Mt. Morris   School Keshequa Hornell   Livonia
       
Mile Athlete Jordan Merritt 4.34.82   Cohen Miles-Rath 4.55.49 Casey Wellington 4.57.71   Mile Athlete Tim McGowan 4.59.40   Collin Bartholomew 5.01.09 Carson Tyler 5.07.32
  School Penn Yan     WC Arkport       School Dansville     Pembroke Campbell Savona  
   
3000m Steeple Chase Athlete Casey Wellington 10.48.43 Collin Bartholomew 11.02.24   Justin Richardson 11.08.48 Steeple Chase Athlete Mike Pitcher 11.09.54 Tim Mc Gowan 11.20.91 Matt Seward 11.32.37
  School Arkport Pembroke     Pavillion   School Hornell Dansville   Pembroke
   
100/110 Athlete Chis Pfaff 16.99   Matt McDowell 18.11 David Royce 18.7   100/110 Athlete Rob Lysko 19.17   Kurt Zeltwanger 19.68 Ruan Beattie 19.68
Hurdles School Arkport     WC Warsaw     Hurdles School Cal Mum     Canisteo Greenwood Penn Yan  
   
400 Athlete Robert Mullen 57.01 Chris Pfaff 1.01.36   David Royce 1.02.27 400 Athlete Ryan Spall 1.03.41 Matt Ryan 1.03.6 Chris Davis 1.04.60
Hurdles School Hornell Arkport     Warsaw Hurdles School WC WC   Dundee
   
400 Athlete Hornell 46.56   WC 46.78 Marcus Whitman 46.9   400 Athlete Warsaw 47.14   Mt. Morris 47.51 Dansville 47.72
Relay School             Relay School          
   
1600 Athlete Bath 3.42.66 Hornell 3.48.64   Pavillion 3.1.74 1600 Athlete WC 3.53.03 Penn Yan 3.53.23 Mt. Morris 3.55.71
Relay School       Relay School    
   
3200 Athlete Penn Yan 8.59.92   WC 9.07.66 Pavillion 9.42.02   3200 Athlete Avon 9.45.07   Addison 10.00.85 Cal Mum 10.04.41
Relay School             Relay School          
   
Shot Athlete Michael Raplee 48' 0.5"  Isaac Spike 47' 2.5"   Rob Donovan 43' 3" Shot Athlete Jim Neely 42' 11.25" Cody Lafler 41' 6.5" Jake Hann 41' 7.5"
Put School Dundee Hornell     Hornell Put School Warsaw Marcus Whitman   Bath
   
Discus Athlete Michael Raplee 129' 11"   Isaac Spike 128' 9.50" Jim Neeley 124' 11"   Discus Athlete Jessie Grisham 121' 2"   Rob Donovan 120' 6" Jake Hann 119' 11"
  School Dundee     Hornell Warsaw       School Livonia     Hornell Bath  
   
Long Athlete Ray Holmes 19' 2.5" Jessie Grisham 18' 10.5"   Joe Acor 18' Long Athlete Josh Evingham 17' 9.5" John Smith 17' 9" Phil Longo 17' 8"
Jump School Campbell Savona Livonia     Hornell Jump School Canisteo Greenwood Bath   Dansville
   
Triple  Athlete Ray Holmes 41' 11"   Jordan Cady 38' 2" Mike Andraro 37' 10"   Triple  Athlete Scott Langyear 37' 9"   Kurt Zettwarger 37' 4.5" Alex Gray 35' 7"
Jump School Cambell Savona     Dundee Mt. Morris     Jump School Marcus Whitman     Canisteo Greenwood WC  
   
High Athlete Renzo Rigamonti 6' Joe Acor 6'   Jessie Grisham 5' 10" High Athlete Ryan Kruppner 5'10" Phil Longo 5' 10" Matt McDowell 5' 10"
Jump School Hornell Hornell     Livonia Jump School Pavillion Dansville   WC
   
Pole  Athlete Eliot Butler 12'   John Smith 11' Garrison Koehler 10'   Pole  Athlete Corey Snyer  10'   Dakota Robarge 9' 6" Andrew Dela Villa 9'6"
Vault School Hornell     Bath   Bath   Vault School Avon     Marcus Whitman Dansville