Licensed to Wayne Central High School  Hy-Tek's Meet Manager 5/17/2009 05:02 PM
                  12th Annual Newark Invitational - 5/16/2009                  
                              Newark High School                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wayne  'A'                                         10:34.28    10  
  2 Newark  'A'                                        10:46.84     8  
  3 West Irondequoit  'A'                              11:48.46     6  
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Newark  'A'                                         8:51.10    10  
  2 Batavia  'A'                                        9:12.90     8  
  3 Penn Yan  'A'                                       9:13.57     6  
  4 East High  'A'                                      9:54.28     5  
  5 Marcus Whitman  'A'                                10:08.93     4  
 
Event 3  Outdoor Pentathlon: #1 Girls 100 Meter Hurdles Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Siebert, Danielle            Batavia                  17.83   1  506  
  2 Gunter-Droney, Molly         Romulus                  17.95   2  494  
  3 Sauter, Jeannie              Canandaigua              18.23   1  465  
  4 Feller, Miranda              Lyndonville              19.62   2  335  
  5 Matuck, Nicki                Bloomfield               19.79   1  320  
  6 Jones, Kelly                 Wayne                    19.81   2  318  
  7 Moss, Abi                    Wayne                    21.99   2  158  
 
Event 3  Outdoor Pentathlon: #3 Girls High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
 Ended early due to weather
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jones, Kelly                 Wayne                    1.42m   534  
  1 Moss, Abi                    Wayne                    1.42m   534  
  1 Gunter-Droney, Molly         Romulus                  1.42m   534  
  4 Feller, Miranda              Lyndonville              1.37m   481  
  5 Siebert, Danielle            Batavia                  1.32m   429  
  5 Sauter, Jeannie              Canandaigua              1.32m   429  
  7 Matuck, Nicki                Bloomfield               1.27m   379  
 
Event 3  Outdoor Pentathlon: #4 Girls Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sauter, Jeannie              Canandaigua              7.99m   399  
  2 Feller, Miranda              Lyndonville              7.66m   377  
  3 Siebert, Danielle            Batavia                  6.83m   324  
  4 Gunter-Droney, Molly         Romulus                  6.75m   319  
  5 Jones, Kelly                 Wayne                    6.24m   287  
  6 Matuck, Nicki                Bloomfield               6.23m   286  
  7 Moss, Abi                    Wayne                    5.29m   226  
 
Event 4  Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hume, Cady                   Batavia                  17.34   1   10  
  2 Stevenson, Felicia           Wayne                    17.39   3    7  
  2 Snow, Shydia                 East High                17.39   1    7  
  4 Gilbride, Hannah             Bloomfield               17.51   1    5  
  5 Hrovat, Taylor               Lyndonville              17.63   1    4  
  6 Jasikoff, Suzy               Romulus                  19.49   2    3  
  7 Sorensen, Sarah              Penn Yan                 19.53   2    2  
  8 Denniston, Christina         Newark                   20.07   3    1  
  9 Warriner, Sondra             Penn Yan                 21.92   3 
 10 Hacker, Micheala             Marcus Whitm             22.65   2 
 -- Stein, Emily                 Wayne                       DQ   2 
 
Event 5  Outdoor Pentathlon: #1 Boys 110 Meter Hurdles Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Zanghi, DJ                   Canandaigua              16.73   3  653  
  2 Condelo, Tyler               West Irondequoit         17.94   1  530  
  3 Ekdahl, Zac                  Marcus Whitm             18.31   1  495  
  4 Ross, Jahari                 Edison Tech              18.41   2  486  
  5 Bain, Calvin                 East High                18.83   2  447  
  6 Martinez, TT                 Batavia                  19.43   1  396  
  7 Crumity, Chris               East High                19.60   3  381  
  8 Skinner, Devonte             Edison Tech              19.87   3  360  
  9 Silversmith, Tyler           Lyndonville              20.34   2  323  
 10 Robarge, Dakota              Marcus Whitm             20.82   1  287  
 11 Cali, Eric                   Romulus                  21.22   2  259  
 12 Johnson, Tim                 Newark                   23.59   3  121  
 
Event 5  Outdoor Pentathlon: #2 Boys Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bain, Calvin                 East High               11.60m   582  
  2 Silversmith, Tyler           Lyndonville             11.20m   558  
  3 Crumity, Chris               East High               10.79m   533  
  4 Skinner, Devonte             Edison Tech             10.78m   533  
  5 Johnson, Tim                 Newark                  10.77m   532  
  6 Zanghi, DJ                   Canandaigua             10.43m   512  
  7 Robarge, Dakota              Marcus Whitm            10.38m   508  
  8 Cali, Eric                   Romulus                 10.30m   504  
  9 Ekdahl, Zac                  Marcus Whitm             9.47m   454  
 10 Condelo, Tyler               West Irondequoit         9.23m   440  
 11 Martinez, TT                 Batavia                  8.91m   420  
 12 Ross, Jahari                 Edison Tech              8.75m   411  
 
Event 6  Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Santiago, Jesus              Newark                   16.38   1   10  
  2 Stewart, Chris               Freddie Thom             16.56   1    8  
  3 Smith, JaQuan                East High                17.61   1    6  
  4 Wheaton, Marc                Romulus                  17.63   1    4  
  5 Hagan, Christian             Newark                   18.16   1    2  
  6 Williams, Eric               Batavia                  18.58   1    1  
  7 Joseph, Omar                 Edison Tech              18.78   2 
  8 Westerfield, Jeremy          Penn Yan                 19.41   2 
 
Event 7  Girls 1600 Sprint Medley
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 East High  'A'                                      4:40.70  
  2 Romulus  'A'                                        5:15.26  
  3 Batavia  'A'                                        5:16.33  
  4 Newark  'A'                                         5:17.74  
 
Event 8  Boys 1600 Sprint Medley
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 East High  'A'                                      4:02.10  
  2 Newark  'A'                                         4:16.79  
  3 Edison Tech  'A'                                    4:19.88  
  4 Marcus Whitman  'A'                                 4:32.54  
  5 Romulus  'A'                                        4:33.61  
  6 Batavia  'A'                                        4:34.55  
  7 Penn Yan  'A'                                       4:48.79  
 
Event 9  Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jarvela, Angela              Batavia               11:19.12    10  
  2 Muzdakis, Maddie             West Irondequoit      13:21.41     8  
  3 Steffen, Adeline             Wayne                 13:45.14     6  
 
Event 10  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Merritt, Jordan              Penn Yan              10:21.52    10  
  2 Cowles, Brandon              Newark                10:23.38     8  
  3 Burgess, Colin               Newark                11:48.11     6  
  4 Hartman, Garrett             Marcus Whitm          11:48.93     4  
  5 Augustiniak, Kyle            Romulus               12:02.31     2  
  6 Rapp, Kyle                   Penn Yan              12:38.11     1  
  7 Gelatt, Matt                 Romulus               13:09.35  
  8 Baxter, Andrew               Penn Yan              13:19.83  
 
Event 11  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gaskin, Sharisse             East High                12.62   1   10  
  2 Williams, Erica              Batavia                  12.99   1    8  
  3 Williams, Tessa              Batavia                  13.13   1    6  
  4 Mateo, Kristasha             Newark                   13.32   1    4  
  5 Slentz, Amy                  Marcus Whitm             13.45   1    2  
  6 Greenaway, Danielle          West Irondequoit         13.49   2    1  
  7 Hotel, Ciara                 Newark                   13.60   1 
  8 Pavone, Sarah                Wayne                    13.64   2 
  9 Simmons, Liz                 West Irondequoit         13.85   1 
 10 Robinson, Quanisha           East High                14.38   1 
 11 Volz, Courtney               Penn Yan                 14.99   2 
 12 Harling, Sarah               Penn Yan                 15.24   2 
 
Event 12  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Parks, Colby                 East High                11.31   1   10  
  2 Ross, Tyshawn                East High                11.47   1    8  
  3 Beckwith, Sam                Romulus                  11.51   1    6  
  4 Waddell, Jonnathon           Freddie Thom             11.93   2    4  
  5 Johnson-Broughton, Marcq     Edison Tech              12.04   1    2  
  6 Barcley, Jaiquan             Edison Tech              12.06   1    1  
  7 Williams, Ray                Batavia                  12.54   1 
  8 Rolle, DV                    Batavia                  12.76   2 
  9 Yarger, Dan                  Marcus Whitm             13.04   2 
 10 Sperr, Andrew                Penn Yan                 14.16   2 
 
Event 13  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gaskin, Sharisse             East High              1:00.44   1   10  
  2 Garwood, Erica               West Irondequoit       1:03.44   1    8  
  3 Hyman, Bri                   Newark                 1:05.51   1    6  
  4 Sadlik, Cortney              Wayne                  1:06.91   1    4  
  5 Rivellino, Katelynn          Wayne                  1:08.41   2    2  
  6 Hill, Ashley                 Batavia                1:09.40   1    1  
  7 Slentz, Amy                  Marcus Whitm           1:10.20   1 
  8 Kondolf, Hannah              Bloomfield             1:10.75   2 
  9 Beckwith, Casey              Romulus                1:10.94   2 
 10 Roth, Ruby                   Penn Yan               1:13.68   2 
 11 March, Natale                Batavia                1:15.04   2 
 12 Cappiello, Katie             Marcus Whitm           1:18.45   2 
 13 Leone, Brooke                Marcus Whitm           1:21.75   2 
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cox, Cory                    East High                51.02   1   10  
  2 White, Derek                 Newark                   52.32   1    8  
  3 Best, Moses                  Freddie Thom             52.47   1    6  
  4 Moorer, Jaron                Edison Tech              54.06   1    4  
  5 Williams, Rob                Batavia                  54.15   1    2  
  6 Waddell, Jonnathon           Freddie Thom             54.91   2    1  
  7 Stewart, Chris               Freddie Thom             55.72   2 
  8 Serrano, Louis               East High                56.47   1 
  9 Francisco, Nate              Marcus Whitm             56.53   1 
 10 Meyers, Kyle                 Penn Yan                 58.09   2 
 11 Lightfoote, Adam             Marcus Whitm           1:00.80   2 
 12 Jones, Josh                  Romulus                1:01.54   2 
 13 Rivera, David                Romulus                1:04.79   2 
 
Event 29  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, Erica              Batavia               34-08.00    10  
  2 Yager, Sam                   Batavia               34-02.25     8  
  3 Venoski, Brynna              Newark                31-03.00     6  
  4 Bianchi, Barbara             West Irondequoit      26-09.25     4  
  5 Parker, Brianna              East High             26-05.00     2  
  6 Robinson, Quanisha           East High             25-07.50     1  
  7 Halstead, Anne               Lyndonville           25-06.50  
  8 Everett, Brittany            East High             25-02.00  
  9 Defelice, Carrie             Batavia               25-00.25  
 10 Logins, Mercedes             Newark                24-10.50  
 11 Asermily, Jenny              Romulus               23-05.50  
 12 Wachob, Nikita               Lyndonville           22-09.75  
 13 Cappiello, Katie             Marcus Whitm          22-08.25  
 14 Switzer, Casey               Penn Yan              21-10.00  
 15 Switzer, Courtney            Penn Yan              20-06.25  
 16 Swarthout, Alice             Penn Yan              19-06.00  
 
Event 30  Boys Shot Put
=======================================================================
 Ended after first flight due to weather
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Balschmiter, Breiten         Newark                48-06.75    10  
  2 Hausfelder, Adam             Batavia               41-07.00     8  
  3 Mashewske, Ray               Penn Yan              37-10.00     6  
  4 Lafler, Cody                 Marcus Whitm          37-04.00     4  
  5 Rose, Ed                     East High             36-04.75     2  
  6 Keels, Antione               East High             35-01.50     1  
  7 Feiock, Dylan                Newark                32-07.00  
  8 Gawne, Matthew               Lyndonville           31-04.50  
  9 Craine, Kyle                 Marcus Whitm          30-09.75  
 10 Coley, Eric                  Freddie Thom          30-07.00  
 -- Hoye, Matt                   Batavia                   FOUL  
 -- Lafler, Patrick              Marcus Whitm              FOUL  
 -- Radley, Max                  Batavia                   FOUL  
 
Event 31  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Venoski, Brynna              Newark                  101-00    10  
  2 Halstead, Anne               Lyndonville              77-04     8  
  3 Rhodes, Sarah                Bloomfield               74-11     6  
  4 Yager, Sam                   Batavia                  71-10     4  
  5 Baker, Angelette             Newark                   70-10     2  
  6 Wachob, Nikita               Lyndonville              67-10     1  
  7 Everett, Brittany            East High                66-02  
  8 Asermily, Jenny              Romulus                  66-01  
  9 Hume, Jenna                  Batavia                  65-05  
 10 Jasikoff, Suzy               Romulus                  65-03  
 11 Switzer, Casey               Penn Yan                 60-09  
 12 Robinson, Quanisha           East High                60-05  
 13 Swarthout, Alice             Penn Yan                 55-04  
 14 Defelice, Carrie             Batavia                  54-06  
 15 Switzer, Courtney            Penn Yan                 54-03  
 16 Green, Joy                   East High                45-09  
 
Event 32  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Balschmiter, Breiten         Newark                  153-00    10  
  2 Keels, Antione               East High               125-00     8  
  3 Jones, Kris                  Batavia                 115-02     6  
  4 Hausfelder, Adam             Batavia                 114-10     4  
  5 Radley, Max                  Batavia                 113-05     2  
  6 Rose, Ed                     East High               107-09     1  
  7 Gawne, Matthew               Lyndonville             102-00  
  8 Lafler, Patrick              Marcus Whitm             93-07  
  9 Best, Moses                  Freddie Thom             93-05  
 10 Mashewske, Ray               Penn Yan                 92-10  
 11 Hagan, Christian             Newark                   89-10  
 12 Modeste, Simba               Romulus                  85-08  
 13 Schrader, Danny              Romulus                  80-05  
 14 Lafler, Cody                 Marcus Whitm             78-00  
 15 Aldridge, Tory               Edison Tech              76-06  
 16 Radcliffe, Desmond           Freddie Thom             75-06  
 17 Griffiths, Michael           Penn Yan                 75-01  
 18 MacKerchar, Matt             Penn Yan                 71-10  
 
Event 33  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gardner, Caroline            Newark                15-06.50    10  
  2 Oates, Aubrey                East High             14-10.50     8  
  3 Williams, Renette            East High             13-09.00     6  
  4 Elkins, Katie                West Irondequoit      13-03.00     5  
  5 Allen, Catlin                West Irondequoit      12-10.00     4  
  6 Doi, April                   Penn Yan              12-09.50     3  
  7 Stein, Emily                 Wayne                 12-04.25     2  
  8 Beckwith, Casey              Romulus               11-08.50     1  
  9 Harling, Sarah               Penn Yan              11-07.00  
  9 Hoskins, Hannah              Batavia               11-07.00  
 11 vonHahmann, Cortney          Romulus               11-06.00  
 12 Volz, Courtney               Penn Yan              11-05.50  
 -- Evans, Naquetta              East High                 FOUL  
 
Event 34  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beckwith, Sam                Romulus               20-00.50    10  
  2 Dickinson, Sertse            East High             19-07.75     8  
  3 Cox, Cory                    East High             18-08.00     6  
  4 Shea, Ryan                   Batavia               17-02.50     4  
  5 Westerfield, Jeremy          Penn Yan              16-10.75     2  
  6 Williams, Ray                Batavia               16-09.75     1  
  7 Dean, Jonathan               Marcus Whitm          15-11.50  
  8 Lunser, Dan                  Marcus Whitm          15-06.25  
  9 Scott, Schekel               Edison Tech           14-10.25  
 10 Murphy, Alex                 Freddie Thom          14-05.50  
 11 Guererri, Jeremy             Penn Yan              13-10.50  
 12 Chavez, Josh                 Edison Tech           13-04.50  
 13 Jordan, Elijah               Freddie Thom          12-04.50  
 14 Eggelston, Erik              Penn Yan              12-00.00  
 
Event 35  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 O'Brien, Holly               West Irondequoit      J4-08.00    10  
  2 Berry, Erin                  East High             J4-08.00     8  
  3 vonHahmann, Cortney          Romulus               J4-06.00     6  
  4 Doi, April                   Penn Yan              J4-06.00     4  
  5 Jasikoff, Suzy               Romulus               J4-04.00     2  
  6 Roth, Ruby                   Penn Yan              J4-02.00     1  
  7 Stein, Emily                 Wayne                  4-02.00  
  8 Hill, Ashley                 Batavia                4-00.00  
  8 Harling, Sarah               Penn Yan               4-00.00  
  8 McDonald, Emily              Romulus                4-00.00  
 -- Hacker, Micheala             Marcus Whitm                NH  
 -- Defelice, Carrie             Batavia                     NH  
 
Event 36  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dickinson, Sertse            East High              6-02.00    10  
  2 Beckwith, Sam                Romulus                5-06.00     8  
  3 Modeste, Simba               Romulus                5-02.00     6  
  4 Meyers, Kyle                 Penn Yan              J5-02.00     4  
  5 Ross, Tyshawn                East High             J5-02.00     2  
 -- Ward, Kevin                  Lyndonville                 NH  
 -- Illnicki, Preston            Penn Yan                    NH  
 -- Johnson, Dorien              Edison Tech                 NH  
 
Event 37  Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gilbert, Casey               Marcus Whitm          J7-06.00    10  
  2 Gerace, Chelsea              Batavia               J7-00.00     8  
  2 Gardner, Caroline            Newark                J7-00.00     6  
  4 Hoskins, Hannah              Batavia               J6-06.00     2  
  4 Hotel, Ciara                 Newark                J6-06.00     4  
  6 Rocco, Sarah                 West Irondequoit      J6-00.00     1  
 -- Follman, Elisabeth           Lyndonville                 NH  
 -- Bianchi, Barbara             West Irondequoit            NH  
 
Event 38  Boys Pole Vault
=======================================================================
 Ended early due to weather
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lunser, Dan                  Marcus Whitm           8-06.00  
  2 Williams, Eric               Batavia                8-00.00  
  2 Morrow, Caleb                Batavia                8-00.00  
  4 Wheaton, Marc                Romulus                7-06.00  
  4 Burdette, Dan                Penn Yan               7-06.00  
 -- Houseman, Josh               Lyndonville                 NH  
 -- Illnicki, Preston            Penn Yan                    NH  
 
Event 39  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Oates, Aubrey                East High             33-08.00    10  
  2 Gilbert, Casey               Marcus Whitm          32-03.50     8  
  3 Gardner, Caroline            Newark                31-11.25     6  
  4 Allen, Catlin                West Irondequoit      31-01.00     4  
  5 Elkins, Katie                West Irondequoit      30-01.00     2  
  6 Kondolf, Hannah              Bloomfield            29-07.50     1  
  7 Roth, Ruby                   Penn Yan              26-10.00  
  8 Strapp, Jorden               Bloomfield            25-10.50  
  8 Colaneri, Rachel             Penn Yan              25-10.50  
 10 Beckwith, Casey              Romulus               25-01.00  
 11 McKenzie, Gloria             East High             24-11.00  
 -- Williams, Renette            East High                 FOUL  
 -- Shaver, Sarah                Penn Yan                  FOUL  
 
Event 40  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, Rob                Batavia               37-01.75    10  
  2 Best, Moses                  Freddie Thom          36-11.00     8  
  3 O'Connor, Jordon             Lyndonville           36-09.00     6  
  4 Pinkins, Brandon             East High             36-04.00     4  
  5 Chavez, Josh                 Edison Tech           35-04.50     2  
  6 Ward, Kevin                  Lyndonville           35-02.50     1  
  7 Madden, Willie               East High             35-02.00  
  8 Schekel, Scott               Edison Tech           33-01.50  
  9 Guererri, Jeremy             Penn Yan              33-01.00  
 10 Eggelston, Erik              Penn Yan              22-02.75  
 -- Jordan, Elijah               Freddie Thom              FOUL  
 
                    Women - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Batavia                     67        2) Newark                     63   
    3) East High                   62        4) West Irondequoit           53   
    5) Wayne                       31        6) Marcus Whitman             20   
    7) Lyndonville                 13        8) Bloomfield                 12   
    8) Romulus                     12       10) Penn Yan                   10   
 
                    Men - Team Rankings - 10 Events Scored
===============================================================================
    1) East High                   81        2) Newark                     64   
    3) Batavia                     46        4) Romulus                    36   
    5) Penn Yan                    29        6) Freddie Thomas             27   
    7) Marcus Whitman              12        8) Edison Tech                 9   
    9) Lyndonville                  7