Licensed to Yen Timing Service - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/24/2010 08:20 AM
                           Monroe County - 5/22/2010                           
                                   Hilton HS                                   
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Brian Smith                9 Greece Athen             11.35   4  10   
  2 Brycen Spratling          12 Webster Schr             11.38   4   8   
  3 Tim Johnson               10 Rush-Henriet             11.59   3   6   
  4 Justin Dorsey             12 Gates-Chili              11.62   3   5   
  5 Jeremy Lawrence           12 Rush-Henriet             11.64   4   4   
  6 Kyle Twombly              12 Penfield                 11.66   4   3   
  7 Patrick Vaughan           11 Hilton                   11.67   3   2   
  8 Eric Ziegler              11 Spencerport              11.71   4   1   
  9 Terrance Harley            8 Greece Athen             11.72   4 
 10 Kevin Kershner            10 Honeoye Fall             11.74   4 
 11 Clay Harris II             8 Rush-Henriet             11.78   2 
 12 Jamie-Lee Brooks          10 Penfield                 11.82   3 
 13 Jailen Person             11 Eastridge                11.85   4 
 14 Maurice May               12 Greece Olymp             11.85   3 
 15 Devin Wofford             11 Rush-Henriet             11.93   2 
 16 Mitch Francis             11 Batavia                  11.99   3 
 17 Korey Beasley              9 Gates-Chili              11.99   2 
 18 Aaron Marga               12 Brockport                12.00   3 
 19 Ray Williams              11 Batavia                  12.02   1 
 20 Andrew Burnell            11 Canandaigua              12.08   1 
 21 Desmond Mobley             9 Greece Olymp             12.15   1 
 22 Ben Boggs                 10 Spencerport              12.16   2 
 23 Kevin Mancuso             12 Hilton                   12.18   2 
 24 Sean Hackel               11 Victor                   12.19   2 
 25 Josh Powell                9 Churchville-             12.21   1 
 26 Jacob Zaft                12 Rush-Henriet             12.24   1 
 27 Mark Davison              11 Brighton                 12.24   2 
 28 Brian Gerlach             11 Fairport                 12.38   1 
 29 Chris Iafrati             12 Hilton                   12.46   2 
 30 Mike Pascutoi             11 Pittsford Su             12.75   1 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brycen Spratling          12 Webster Schr             21.80   4  10   
  2 Brian Smith                9 Greece Athen             22.03   4   8   
  3 Kevin Kershner            10 Honeoye Fall             22.59   4   6   
  4 Sean Hackel               11 Victor                   23.12   4   5   
  5 Patrick Vaughan           11 Hilton                   23.14   3   4   
  6 Terrance Harley            8 Greece Athen             23.25   3   3   
  7 Josh Ingalsbe             12 Canandaigua              23.25   4   2   
  8 Kyle Cole                 11 Webster Schr             23.38   3   1   
  9 Korey Beasley              9 Gates-Chili              23.40   3 
 10 Eric Ziegler              11 Spencerport              23.43   2 
 11 Clay Harris II             8 Rush-Henriet             23.52   4 
 12 Greg Lohrman              11 Webster Thom             23.56   2 
 13 Richie Drees              12 Pittsford Me             23.69   2 
 14 Jamie-Lee Brooks          10 Penfield                 23.71   3 
 15 Justin Dorsey             12 Gates-Chili              23.75   1 
 16 Jacob Zaft                12 Rush-Henriet             23.77   2 
 17 Javante Coley             11 Greece Olymp             23.97   1 
 18 Kris Jones                11 Batavia                  24.06   3 
 19 Tom Yost                  12 Pittsford Me             24.07   2 
 20 DJ Mitchell               11 Rush-Henriet             24.26   1 
 21 Maurice May               12 Greece Olymp             24.42   2 
 22 Aaron Marga               12 Brockport                24.47   2 
 23 Mark Davison              11 Brighton                 24.73   3 
 24 Robert Jackelen           11 Pittsford Su             25.13   1 
 25 Brian Gerlach             11 Fairport                 25.18   2 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brycen Spratling          12 Webster Schr             47.85   4  10   
  2 Kyle Twombly              12 Penfield                 49.50   4   8   
  3 Jonmichael Knapp          11 Greece Arcad             50.16   4   6   
  4 Brian Smith                9 Greece Athen             50.64   4   5   
  5 Josh Gallindez-Webb       11 Pittsford Me             51.20   4   4   
  6 Greg Lohrman              11 Webster Thom             51.56   4   3   
  7 John Coleman              12 Spencerport              51.79   3   2   
  8 Darin Carter              12 Victor                   52.58   4   1   
  9 Kambry Wynn               11 Churchville-             53.17   3 
 10 DJ Mitchell               11 Rush-Henriet             53.59   3 
 11 Todd Plucknette           12 Churchville-             53.62   3 
 12 Zane Scott                10 Victor                   53.70   3 
 13 Zach Andrews              10 Penfield                 54.44   2 
 14 Londel Sides              12 Greece Olymp             54.46   1 
 15 Josh Ingalsbe             12 Canandaigua              54.57   3 
 16 Maihtab Mahli             12 Brighton                 54.60   2 
 17 Peter Behnk               10 Rush-Henriet             54.96   2 
 18 Alex Jackson              12 Canandaigua              55.04   3 
 19 Michael Mastro            10 Fairport                 55.20   2 
 20 Case McIntyre             12 Honeoye Fall             55.64   2 
 21 Kevin Williams            11 Pittsford Su             55.77   1 
 22 Steve Skrtic              12 Penfield                 56.39   4 
 23 Ian Kuchinick             12 Victor                   57.03   1 
 
Boys 800 Meter Run - updated
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 AJ Nasello                11 Webster Schr           1:55.99   10   
  2 Nick Watson               11 Rush-Henriet           1:57.42    8   
  3 Jonmichael Knapp          11 Greece Arcad           1:59.22    6   
  4 Alex Raymond              10 Rush-Henriet           1:59.78    5   
  5 Pat Aiken                 10 Rush-Henriet           2:02.39    4   
  6 Tyler Zimmerman           12 Greece Athen           2:02.44    3   
  7 Joe Wehrle                12 Webster Schr           2:02.71    2   
  8 Chris Liess               12 Greece Olymp           2:02.72    1   
  9 Ryan Lumb                 12 Rush-Henriet           2:03.36  
 10 Andrew Mullen              9 Brighton               2:03.39  
 11 Austin Iovoli             11 Victor                 2:04.06  
 12 Matt Spitzer              11 Fairport               2:04.59  
 13 Justin Matthew            11 Webster Schr           2:05.34  
 14 Andy May                  12 Pittsford Su           2:05.52  
 15 Paul Repka                11 Rush-Henriet           2:08.55  
 16 David Manly               11 Fairport               2:09.45  
 17 Branden Bachstein         10 Fairport               2:09.93  
 18 Nick Koss                 10 W. Irondequo           2:11.96  
 19 Rick Sulimowicz           11 Gates-Chili            2:12.53  
 20 Joel Vollenweider         12 Canandaigua            2:12.82  
 21 John Coleman              12 Spencerport            2:12.95  
 22 Eric Mikols               10 Churchville-           2:13.47  
 23 Jon Aponte                12 Webster Thom           2:13.67  
 24 Evan Grip                 12 Penfield               2:14.39  
 25 James Leisenring          12 Batavia                2:14.60  
 26 Nate Foley                12 Brockport              2:20.52  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Adam VanVleck             12 Pittsford Me           4:24.30   10   
  2 Scott Smolensky           11 Brighton               4:27.55    8   
  3 Lou Lipani                11 Greece Arcad           4:28.18    6   
  4 Andrew Pirnie             11 Hilton                 4:28.28    5   
  5 Tyler Gumina              11 Penfield               4:30.19    4   
  6 Jared Rousell             11 Webster Thom           4:31.43    3   
  7 Connor Hayward            10 Victor                 4:32.31    2   
  8 Greg Talpey               12 Brighton               4:32.57    1   
  9 Tim Mateer                11 Webster Thom           4:34.40  
 10 Matt Tarduno              10 Brighton               4:37.61  
 11 Christian Cole            10 Honeoye Fall           4:38.31  
 12 Adrian Hamouda            11 Webster Schr           4:39.34  
 13 Andrew Sweeney            10 Rush-Henriet           4:39.78  
 14 Paul Campbell             11 Hilton                 4:40.05  
 15 Fethawi Ghebrewoldi       12 Fairport               4:42.08  
 16 Cooper Roach               9 Honeoye Fall           4:42.62  
 17 Nik Malmstrom             11 Webster Thom           4:43.80  
 18 Collin Mulcahy            10 Batavia                4:45.72  
 19 Jamie Hospers             12 Penfield               4:46.02  
 20 Jake Mullen               11 Brighton               4:47.34  
 21 Brady Sprague             11 Penfield               4:48.65  
 22 Frank Carroll             11 Greece Athen           4:48.73  
 23 Eric Mikols               10 Churchville-           4:49.65  
 24 Alex Jermyn               10 Spencerport            4:49.73  
 25 Billy Hallock             12 Pittsford Me           4:50.29  
 26 Joel Vollenweider         12 Canandaigua            4:50.47  
 27 Eric Cox                   9 Brighton               4:51.76  
 28 Neil Ryan                  9 Brighton               4:53.23  
 29 Steve Whittemore          12 Webster Schr           4:53.52  
 30 Rick Sulimowicz           11 Gates-Chili            4:54.43  
 31 Geoff Jamele              10 Brockport              4:58.27  
 32 Ben Cleeton               11 Pittsford Su           4:58.60  
 33 Luis Navarette            12 Brighton               4:59.63  
 34 Brian Silverstein         11 Brighton               4:59.87  
 35 Joe Pellittieri           12 Webster Thom           5:21.39  
 36 Brennan Hyman             12 Greece Olymp           5:22.98  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alex Deir                 12 Honeoye Fall           9:31.05   10   
  2 Steve Mangan              12 Honeoye Fall           9:45.37    8   
  3 Cole DeClerck             11 Webster Thom           9:47.11    6   
  4 Evan Miller               12 Pittsford Me           9:47.71    5   
  5 Joel Kandt                11 Brockport              9:53.65    4   
  6 Tyler Eustance            11 Hilton                 9:55.16    3   
  7 Nate Lyons                12 Webster Schr           9:59.24    2   
  8 Mickey Burke               8 Rush-Henriet          10:01.82    1   
  9 Zach Eustance             11 Hilton                10:04.17  
 10 Brian Hotchkiss           12 Rush-Henriet          10:08.85  
 11 Jake Monroe               12 W. Irondequo          10:13.45  
 12 Jesse Jones               11 Brockport             10:14.87  
 13 Nate Kozyra               10 Rush-Henriet          10:15.18  
 14 Jordan Dworkin            11 Pittsford Su          10:15.58  
 15 Mike Anvelt               10 Pittsford Su          10:16.32  
 16 Joe Coons                 12 Brighton              10:24.22  
 17 Andrew Zeccola            11 Pittsford Me          10:24.44  
 18 Ken Wilkinson             11 Brighton              10:26.07  
 19 Matt Stoutz               11 Fairport              10:26.68  
 20 Geoff Kelly               11 Webster Schr          10:28.07  
 21 Sean Fischer              11 Pittsford Su          10:30.08  
 22 Eric Stahl                10 Brighton              10:31.08  
 23 Alex Strang               10 Pittsford Su          10:32.10  
 24 Adam Staveski             10 Fairport              10:33.30  
 25 Corey Roth                10 Hilton                10:38.71  
 26 Jack Wesley                8 Pittsford Me          10:38.73  
 27 Matt VanVleck              9 Pittsford Me          10:39.47  
 28 Jackson Howe              12 Penfield              10:39.85  
 29 Mitchell Haynes           12 Rush-Henriet          10:41.22  
 30 Sammy Coons                9 Brighton              10:49.94  
 31 Sam Brady                 11 Rush-Henriet          10:49.99  
 32 Henry Stone               11 Brighton              10:50.97  
 33 John Wiseman              11 Webster Schr          10:51.20  
 34 William (Billy) Galetto   10 Spencerport           10:59.84  
 35 Adrian Hamouda            11 Webster Schr          11:01.65  
 36 Jonathon Miller           10 Rush-Henriet          11:02.76  
 37 Eric Bigenwald            10 W. Irondequo          11:05.74  
 38 Robert Young               9 Pittsford Me          11:08.67  
 39 Nick Lowry                10 Fairport              11:26.54  
 40 Christopher Pike          12 Pittsford Me          11:47.19  
 -- William Karpie            10 Fairport                    DQ  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kevin Enck                12 Webster Schr             15.80   4  10   
  2 Joe Postwaite             11 Gates-Chili              16.05   4   8   
  3 Eric Williams             10 Batavia                  16.38   4   6   
  4 Thomas Harris             12 Gates-Chili              16.53   3   5   
  5 Matt Szydlowski           12 Victor                   16.74   4   4   
  6 James Paratore            11 Fairport                 16.75   4   3   
  7 Sigismund Ajavon          11 Canandaigua              16.77   4   2   
  8 Josh Powell                9 Churchville-             16.85   3   1   
  9 Pat Meyer                 10 Hilton                   17.02   3 
 10 Kevin Rose                12 Hilton                   17.11   4 
 11 Matt Traylor              11 Penfield                 17.23   3 
 12 Dan Monczynski            12 Penfield                 17.42   2 
 13 Nigel Walker              10 Hilton                   17.48   3 
 14 Andrew Ghent              10 Greece Arcad             17.49   2 
 15 Josh Adler                11 Gates-Chili              17.51   3 
 16 Ben Boggs                 10 Spencerport              17.81   2 
 17 Robert Bretz              10 W. Irondequo             17.90   2 
 18 Karl Bauer                12 Fairport                 17.96   2 
 19 Caleb Fyffe               12 Canandaigua              17.97   1 
 20 Josh Catucci              11 Brighton                 18.22   2 
 21 Nick Maggio               11 Greece Athen             18.72   2 
 22 Patrick Shea              12 Churchville-             19.09   1 
 -- Brandon Forster           11 Greece Olymp                DQ   4 
 
Boys 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Anthony Piacentini        12 Webster Schr             57.10   4  10   
  2 Alex Ngabo                11 Greece Athen             57.94   4   8   
  3 Nigel Walker              10 Hilton                   58.06   4   6   
  4 Robert Bretz              10 W. Irondequo           1:00.00   2   5   
  5 Karl Bauer                12 Fairport               1:00.08   4   4   
  6 Mark Walther              12 Churchville-           1:00.15   3   3   
  7 Julian Ekeze              10 Brockport              1:01.02   3   2   
  8 Dan Viscardi               9 Brockport              1:01.31   2   1   
  9 Matt Szydlowski           12 Victor                 1:01.41   3 
 10 Ryan Nash                 12 Fairport               1:01.63   3 
 11 Thomas Harris             12 Gates-Chili            1:01.93   4 
 12 Andrew Furnare            11 Canandaigua            1:02.18   3 
 13 Dan Monczynski            12 Penfield               1:02.40   3 
 14 Juan Benitez              10 Webster Schr           1:02.76   2 
 15 Alex Crandell             10 Penfield               1:02.86   3 
 16 Chris Enderby             11 Penfield               1:03.17   1 
 17 Tristan McRae             11 Greece Arcad           1:03.37   2 
 18 Derek Stanin              12 Greece Olymp           1:03.42   3 
 19 Hunter Patton             10 Pittsford Su           1:04.23   2 
 20 Chris Walker              11 Penfield               1:04.25   1 
 21 Andy Vasavong             12 Fairport               1:04.76   1 
 22 Sheldon Jackson           10 Pittsford Su           1:04.79   1 
 23 Eric Williams             10 Batavia                1:04.80   2 
 24 Alex Cordts               10 Spencerport            1:05.38   1 
 25 M.J. Erb                  10 Victor                 1:05.93   2 
 26 Justin Shenal             11 Rush-Henriet           1:08.31   1 
 27 Kevin Rose                12 Hilton                 1:11.40   4 
 
Boys 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Anthony Piacentini        12 Webster Schr          10:00.72   10   
  2 Brad Cuddeback            11 Hilton                10:14.46    8   
  3 Nate DiMartino            12 Hilton                10:18.78    6   
  4 Trevor Newton             12 Rush-Henriet          10:26.61    5   
  5 Geoff Kelly               11 Webster Schr          10:26.73    4   
  6 Phil Spinosa              12 Spencerport           10:36.14    3   
  7 Pat Lynch                 12 Canandaigua           10:40.84    2   
  8 Nick Koss                 10 W. Irondequo          10:46.95    1   
  9 Kevin Jablonski           11 Fairport              10:57.14  
 10 Shaun Sweazy              11 Brockport             10:58.83  
 11 Ross Pirnie                9 Hilton                10:59.67  
 12 Eric Bigenwald            10 W. Irondequo          11:02.86  
 13 Reed Likly                11 Pittsford Me          11:06.05  
 14 Jean-Paul Scott            9 Fairport              11:07.08  
 15 Cam Held                  12 Honeoye Fall          11:17.92  
 16 Ryan Black                10 Pittsford Su          11:26.94  
 17 Mitch Moran                9 Penfield              11:45.47  
 18 Anthony LaRocca           12 Gates-Chili           12:03.35  
 19 Scott Sayboth             11 Greece Olymp          12:43.82  
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rush-Henrietta                                        43.91   3  10   
  2 Greece Athena                                         43.93   3   8   
  3 Penfield                                              44.28   3   6   
  4 Honeoye Falls-Lima                                    44.41   3   5   
  5 Gates-Chili                                           44.63   3   4   
  6 Pittsford Mendon                                      44.72   3   3   
  7 Canandaigua                                           44.79   2   2   
  8 Batavia                                               45.18   3   1   
  9 Greece Olympia                                        45.36   3 
 10 Hilton                                                45.67   2 
 11 Victor                                                46.22   2 
 12 Pittsford Sutherland                                  46.25   1 
 13 Webster Thomas                                        46.71   2 
 14 Webster Schroeder                                     47.00   1 
 15 Greece Arcadia                                        47.18   1 
 16 Spencerport                                           47.37   2 
 17 Fairport                                              47.46   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Fairport                                            3:26.71   2  10   
  2 Webster Schroeder                                   3:27.34   2   8   
  3 Penfield                                            3:28.80   2   6   
  4 Rush-Henrietta                                      3:35.15   2   5   
  5 Hilton                                              3:37.62   2   4   
  6 Spencerport                                         3:40.13   1   3   
  7 Churchville-Chili                                   3:41.70   1   2   
  8 Greece Olympia                                      3:41.70   2   1   
  9 Pittsford Sutherland                                3:42.68   2 
 10 Batavia                                             3:43.91   1 
 11 Brighton                                            3:44.45   1 
 12 Webster Thomas                                      3:45.14   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Brighton                                            8:11.24   10   
  2 Webster Schroeder                                   8:11.88    8   
  3 Fairport                                            8:13.63    6   
  4 Pittsford Mendon                                    8:14.15    5   
  5 Hilton                                              8:17.62    4   
  6 Rush-Henrietta                                      8:26.00    3   
  7 Webster Thomas                                      8:29.02    2   
  8 Victor                                              8:30.74    1   
  9 Penfield                                            8:36.09  
 10 Pittsford Sutherland                                8:39.45  
 11 Greece Athena                                       8:42.59  
 12 Brockport                                           8:49.51  
 13 Batavia                                             8:55.47  
 
Boys High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Matt Sutherland           12 Penfield               6-05.00      1.95m  10   
  2 Joe Postwaite             11 Gates-Chili           J6-05.00      1.95m   8   
  3 Kevin Enck                12 Webster Schr           6-04.00      1.93m   6   
  4 Chris Reape               11 Brighton               6-02.00      1.87m   5   
  5 Ulysses Miles             12 Fairport              J6-02.00      1.87m   4   
  6 Etan Bennett              11 Brighton               6-01.00      1.85m   3   
  7 Pat Meyer                 10 Hilton                 6-00.00      1.82m   2   
  8 Nick Watson               11 Rush-Henriet          J6-00.00      1.82m   1   
  9 Ben Carlson               10 Webster Thom           5-10.00      1.77m 
  9 Javante Coley             11 Greece Olymp           5-10.00      1.77m 
  9 Josh Gallindez-Webb       11 Pittsford Me           5-10.00      1.77m 
  9 Thomas Harris             12 Gates-Chili            5-10.00      1.77m 
 13 Chris Hentz               11 Fairport               5-08.00      1.72m 
 13 Desmond Mobley             9 Greece Olymp           5-08.00      1.72m 
 13 Desean Cruz               11 Greece Arcad           5-08.00      1.72m 
 13 Mike Lacey                 9 Gates-Chili            5-08.00      1.72m 
 17 Eric Ziegler              11 Spencerport            5-06.00      1.67m 
 17 Jacob Jackson             10 Spencerport            5-06.00      1.67m 
 17 Tommy Graham-Wideman       9 Fairport               5-06.00      1.67m 
 20 Brant Crouse               9 Fairport               5-04.00      1.62m 
 20 Terence Irvin             11 Batavia                5-04.00      1.62m 
 22 Aaron McGinnis            10 Brockport              5-02.00      1.57m 
 22 Josh Powell                9 Churchville-           5-02.00      1.57m 
 22 Nicholas Wood              9 Spencerport            5-02.00      1.57m 
 22 Ben Boggs                 10 Spencerport            5-02.00      1.57m 
 -- Jon Rumph                 12 Gates-Chili                 DQ            
 
Boys Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jordan Traina             12 Gates-Chili           13-06.00      4.11m  10   
  2 Paul Cuthbert             12 Churchville-          13-00.00      3.96m   8   
  3 Mitch Nguyen              11 Penfield             J13-00.00      3.96m   6   
  4 Shawn Henderson           11 Brighton              12-06.00      3.81m   4   
  4 CJ Palozzi                 9 Gates-Chili           12-06.00      3.81m   4   
  4 Brandon Forster           11 Greece Olymp          12-06.00      3.81m   4   
  7 Ben Goebel                12 Victor                12-00.00      3.65m   1.50
  7 Kevin Mancuso             12 Hilton                12-00.00      3.65m   1.50
  9 Eric Stevenson            10 Gates-Chili          J12-00.00      3.65m 
  9 Collin Wheatley           11 Fairport             J12-00.00      3.65m 
  9 Etan Bennett              11 Brighton             J12-00.00      3.65m 
  9 Eric Williams             10 Batavia              J12-00.00      3.65m 
 13 Jonathan Jackson          11 Hilton                11-06.00      3.50m 
 13 Josh Adler                11 Gates-Chili           11-06.00      3.50m 
 13 Troy Lodato               10 Greece Olymp          11-06.00      3.50m 
 13 Kris Molinari             10 Rush-Henriet          11-06.00      3.50m 
 13 Michael Liu               12 Brighton              11-06.00      3.50m 
 18 Nick Maggio               11 Greece Athen          11-00.00      3.35m 
 19 Jonathan Sheckler         11 Canandaigua           10-06.00      3.20m 
 19 Chris Iafrati             12 Hilton                10-06.00      3.20m 
 19 Adam Johnson              11 Spencerport           10-06.00      3.20m 
 19 James Brule               11 Honeoye Fall          10-06.00      3.20m 
 23 Alex Lucarelli            12 Webster Thom          10-00.00      3.04m 
 23 Kenny Marrocco            12 Batavia               10-00.00      3.04m 
 23 Nichola Gmitter           12 Churchville-          10-00.00      3.04m 
 23 Mike Ferguson             11 Canandaigua           10-00.00      3.04m 
 27 M.J. Erb                  10 Victor                 9-06.00      2.89m 
 27 Shi-Ibn Garcia            10 Greece Arcad           9-06.00      2.89m 
 27 Ryan Ellis                 8 Gates-Chili            9-06.00      2.89m 
 30 Jacob Trieste              9 Gates-Chili            9-00.00      2.74m 
 30 Andrew Winderl            12 Webster Thom           9-00.00      2.74m 
 30 Brandon Moore             12 Victor                 9-00.00      2.74m 
 -- Matt Kenyon               11 Churchville-                NH            
 
Boys Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Joe Postwaite             11 Gates-Chili           21-08.00      6.60m  10   
  2 Eric Ziegler              11 Spencerport           21-00.50      6.41m   8   
  3 Matt Sutherland           12 Penfield              20-05.50      6.23m   6   
  4 Jailen Person             11 Eastridge             20-04.50      6.21m   5   
  5 Sigismund Ajavon          11 Canandaigua           20-03.75      6.19m   4   
  6 Matt Traylor              11 Penfield              19-11.00      6.07m   3   
  7 Ryan Nash                 12 Fairport              19-07.75      5.98m   2   
  8 Ulysses Miles             12 Fairport              19-07.00      5.96m   1   
  9 David Hoh                 11 Honeoye Fall          19-02.00      5.84m 
 10 Kevin Enck                12 Webster Schr          19-00.25      5.79m 
 10 Derek Stanin              12 Greece Olymp          19-00.25      5.79m 
 12 Kambry Wynn               11 Churchville-          18-10.75      5.75m 
 13 Victorin Kothor            9 Greece Athen          18-09.50      5.72m 
 14 Richie Drees              12 Pittsford Me          18-08.50      5.70m 
 15 Ray Williams              11 Batavia               18-08.00      5.68m 
 16 Jonathan Fiorella         12 Pittsford Su          18-04.75      5.60m 
 17 Pat Meyer                 10 Hilton                18-03.75      5.58m 
 18 Akash Menon               11 Pittsford Su          18-02.75      5.55m 
 19 Joe Jackson               12 Spencerport           18-01.50      5.52m 
 20 Zach Hess                 12 Victor                18-00.50      5.49m 
 21 Desmond Mobley             9 Greece Olymp          17-11.00      5.46m 
 22 Marcus Smith              10 Greece Arcad          17-10.00      5.43m 
 23 Chris Hentz               11 Fairport              17-08.00      5.38m 
 24 Hoang (Peter) Ta          10 Spencerport           17-07.00      5.35m 
 25 Russ Kolker               12 Fairport              17-06.50      5.34m 
 26 Terence Irvin             11 Batavia               17-05.00      5.30m 
 27 Eric Spring               10 Pittsford Su          17-03.50      5.27m 
 28 Nate Gates                12 Greece Olymp          17-02.00      5.23m 
 29 Zach Towner               10 Victor                17-01.25      5.21m 
 30 Max Scardetta             11 Webster Thom          17-00.00      5.18m 
 31 Kevin Rose                12 Hilton                16-10.00      5.13m 
 32 Eric Stevenson            10 Gates-Chili           15-11.00      4.85m 
 
Boys Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Joe Postwaite             11 Gates-Chili           45-02.00     13.76m  10   
  2 Ulysses Miles             12 Fairport              43-09.75     13.35m   8   
  3 Jailen Person             11 Eastridge             43-09.00     13.33m   6   
  4 Sigismund Ajavon          11 Canandaigua           43-06.00     13.25m   5   
  5 Aaron McGinnis            10 Brockport             41-09.75     12.74m   4   
  6 Kevin Enck                12 Webster Schr          41-05.00     12.62m   3   
  7 Julian Ekeze              10 Brockport             40-11.00     12.47m   2   
  8 Victorin Kothor            9 Greece Athen          40-09.00     12.42m   1   
  9 Kambry Wynn               11 Churchville-          40-08.50     12.40m 
 10 Max Scardetta             11 Webster Thom          40-08.00     12.39m 
 10 Pat Meyer                 10 Hilton                40-08.00     12.39m 
 12 Kelvin Voicey              8 Rush-Henriet          40-07.00     12.36m 
 13 Markell Collins           10 Brockport             40-05.00     12.31m 
 14 Matt Traylor              11 Penfield              40-01.00     12.21m 
 15 Zach Hess                 12 Victor                40-00.25     12.19m 
 16 Jamie-Lee Brooks          10 Penfield              39-09.25     12.12m 
 17 Akash Menon               11 Pittsford Su          39-06.00     12.03m 
 18 Terence Irvin             11 Batavia               39-02.50     11.95m 
 19 James Paratore            11 Fairport              39-01.25     11.91m 
 20 Jonathan Fiorella         12 Pittsford Su          39-01.00     11.91m 
 20 Nigel Walker              10 Hilton                39-01.00     11.91m 
 22 Jeff DeBree               12 Webster Thom          38-10.75     11.85m 
 23 Marcus Smith              10 Greece Arcad          38-01.75     11.62m 
 24 Eric Spring               10 Pittsford Su          37-09.00     11.50m 
 25 Joe Jackson               12 Spencerport           37-07.75     11.47m 
 26 Jacob Jackson             10 Spencerport           37-06.50     11.44m 
 27 Ryan Ribson               12 Brighton              36-06.00     11.12m 
 
Boys Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Josh Dupan                11 Brockport             47-04.00     14.42m  10   
  2 Jimmy Wagner              11 Victor                47-03.00     14.40m   8   
  3 Joey Christian            12 Webster Schr          46-08.00     14.22m   6   
  4 Tim Johnston              12 Canandaigua           45-06.00     13.86m   5   
  5 Tyrone Smith              12 Batavia               44-04.00     13.51m   4   
  6 Lucas Barber              12 Pittsford Me          44-01.00     13.43m   3   
  7 Kris Jones                11 Batavia               43-11.00     13.38m   2   
  8 Mike Lawson               11 Rush-Henriet          42-03.00     12.87m   1   
  9 Ryan Cribbin               9 W. Irondequo          41-00.00     12.49m 
 10 Stephan Ouelette          10 Brockport             40-10.00     12.44m 
 11 Kris Scharles             12 Canandaigua           40-08.00     12.39m 
 12 Sterling Yox              12 Brockport             40-05.00     12.31m 
 13 Nick Hall                 11 Spencerport           39-08.00     12.09m 
 14 John Beaudry              11 Fairport              39-07.00     12.06m 
 15 Kyle Podgers              10 Hilton                39-03.00     11.96m 
 16 Logan Everhart            11 Victor                39-02.00     11.93m 
 17 Ben Griffiths             12 Hilton                39-01.00     11.91m 
 18 Dustin Radka              11 Batavia               38-10.00     11.83m 
 19 Jake Richardson           12 Pittsford Me          38-07.00     11.76m 
 20 Dallas Logsdon            12 Batavia               38-01.00     11.60m 
 21 Devon Lopez               12 Pittsford Su          38-00.00     11.58m 
 22 Kevin Saphouvong          12 Gates-Chili           37-09.00     11.50m 
 23 Cedrick Goodwill          12 Webster Thom          37-06.00     11.43m 
 24 Matt Jacobs               12 Victor                37-03.00     11.35m 
 25 Holden Fong               12 Penfield              37-00.00     11.27m 
 26 Dakota Taylor             10 Fairport              36-03.00     11.04m 
 27 Dan O'Reilly              12 Webster Thom          35-03.00     10.74m 
 27 Ethan Harding             12 Webster Thom          35-03.00     10.74m 
 29 Murat Dilek               11 Greece Arcad          34-09.00     10.59m 
 29 Russ Kolker               12 Fairport              34-09.00     10.59m 
 31 Jacob Normand             12 Penfield              34-03.00     10.43m 
 32 Cameron Boyce             10 Rush-Henriet          34-00.00     10.36m 
 33 Zach Noll                 10 Victor                33-00.00     10.05m 
 34 Sean Butler               11 Brighton              32-11.00     10.03m 
 35 Joe Serio                 12 Greece Olymp          32-07.00      9.93m 
 
Boys Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lucas Barber              12 Pittsford Me            147-11     45.08m  10   
  2 Ben Griffiths             12 Hilton                  138-01     42.08m   8   
  3 Devon Lopez               12 Pittsford Su            132-08     40.43m   6   
  4 Kevin Saphouvong          12 Gates-Chili             124-02     37.84m   5   
  5 Nick Hall                 11 Spencerport             121-11     37.16m   4   
  6 Kyle Podgers              10 Hilton                  121-06     37.03m   3   
  7 Zach Noll                 10 Victor                  120-02     36.62m   2   
  8 Sterling Yox              12 Brockport               114-00     34.74m   1   
  9 Kris Scharles             12 Canandaigua             113-08     34.64m 
 10 Logan Everhart            11 Victor                  112-03     34.21m 
 11 Tom Murphy                12 Victor                  111-09     34.06m 
 12 Josh Dupan                11 Brockport               110-11     33.80m 
 13 Dan O'Reilly              12 Webster Thom            110-10     33.78m 
 14 Jimmy Wagner              11 Victor                  110-08     33.73m 
 15 Ethan Harding             12 Webster Thom            110-05     33.65m 
 16 Kris Jones                11 Batavia                 110-01     33.55m 
 17 Jake Richardson           12 Pittsford Me            109-10     33.47m 
 18 Brandon Tran              11 Gates-Chili             108-05     33.04m 
 19 Tim Johnston              12 Canandaigua             106-08     32.51m 
 20 Mike Lawson               11 Rush-Henriet            106-06     32.46m 
 21 Holden Fong               12 Penfield                105-07     32.18m 
 22 Murat Dilek               11 Greece Arcad            103-09     31.62m 
 23 Fritz Kaltenbach           9 Fairport                102-07     31.26m 
 24 Tyrone Smith              12 Batavia                 102-03     31.16m 
 25 Chris Tasber              12 Rush-Henriet            100-04     30.58m 
 26 Ryan Cribbin               9 W. Irondequo             99-00     30.17m 
 27 Dave Zielinski            10 Hilton                   96-06     29.41m 
 28 Harry Supnik              12 Brighton                 96-05     29.38m 
 29 Matt Sutherland           12 Penfield                 94-11     28.93m 
 30 Conner Himes              12 Penfield                 94-03     28.72m 
 31 Joey Christian            12 Webster Schr             91-07     27.91m 
 32 Raul Hernandez            10 Greece Olymp             91-03     27.81m 
 -- Joe Canzoneri             12 Batavia                   FOUL            
 
Outdoor Pentathlon: #5 Boys 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 JT Paganelli               9 Honeoye Fall           4:28.37     755
  2 Justin Contestabile       10 Hilton                 4:33.16     724
  3 Giffin Lavine             10 Brighton               4:33.17     724
  4 Sean LoGiudice            11 Rush-Henriet           4:53.54     597
  5 James Lynch               10 Pittsford Su           4:54.21     594
  6 Jake Apthorpe              9 Honeoye Fall           5:15.75     472
  7 Alex Weber                12 Penfield               5:26.93     415
  8 Mykel Ferguson            12 Greece Olymp           5:30.28     398
  9 Joe Moore                  9 Honeoye Fall           5:30.56     397
 10 Jamie Dorren              11 W. Irondequo           5:33.67     381
 11 Sean Etter                12 Gates-Chili            5:39.84     352
 12 Kalvin Connor             12 Greece Olymp           5:41.24     346
 13 Nick Clarke               12 Rush-Henriet           5:45.15     328
 
Outdoor Pentathlon: #1 Boys 110 Meter Hurdles Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Justin Contestabile       10 Hilton                   17.21   1    603
  2 Mykel Ferguson            12 Greece Olymp             17.24   1    599
  3 Nick Clarke               12 Rush-Henriet             17.40   2    583
  4 James Lynch               10 Pittsford Su             17.75   2    548
  5 Sean LoGiudice            11 Rush-Henriet             18.56   1    472
  6 Alex Weber                12 Penfield                 18.96   1    436
  7 Jamie Dorren              11 W. Irondequo             19.02   2    431
  8 Giffin Lavine             10 Brighton                 19.45   1    394
  9 Joe Moore                  9 Honeoye Fall             20.70   2    296
 10 Jake Apthorpe              9 Honeoye Fall             20.81   1    288
 11 Sean Etter                12 Gates-Chili              22.86   1    159
 12 Kalvin Connor             12 Greece Olymp             23.14   2    144
 13 JT Paganelli               9 Honeoye Fall             24.85   2     68
 
Outdoor Pentathlon: #2 Boys High Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Mykel Ferguson            12 Greece Olymp             1.86m    6-01.25    679
  2 Jamie Dorren              11 W. Irondequo             1.83m    6-00.00    653
  2 Nick Clarke               12 Rush-Henriet             1.83m    6-00.00    653
  4 Kalvin Connor             12 Greece Olymp             1.70m    5-07.00    544
  5 Alex Weber                12 Penfield                 1.64m    5-04.50    496
  6 James Lynch               10 Pittsford Su             1.61m    5-03.25    472
  7 Justin Contestabile       10 Hilton                   1.58m    5-02.25    449
  8 Sean LoGiudice            11 Rush-Henriet             1.48m    4-10.25    374
  9 Jake Apthorpe              9 Honeoye Fall             1.45m    4-09.00    352
  9 Giffin Lavine             10 Brighton                 1.45m    4-09.00    352
 11 Joe Moore                  9 Honeoye Fall             1.39m    4-06.75    310
 12 Sean Etter                12 Gates-Chili              1.33m    4-04.25    270
 13 JT Paganelli               9 Honeoye Fall             1.30m    4-03.25    250
 
Outdoor Pentathlon: #4 Boys Long Jump Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Nick Clarke               12 Rush-Henriet             6.42m   21-00.75    679
  2 Mykel Ferguson            12 Greece Olymp             5.63m   18-05.75    508
  3 Jamie Dorren              11 W. Irondequo             5.60m   18-04.50    502
  4 Sean LoGiudice            11 Rush-Henriet             5.57m   18-03.25    496
  5 James Lynch               10 Pittsford Su             5.41m   17-09.00    463
  6 Justin Contestabile       10 Hilton                   5.40m   17-08.75    461
  7 Alex Weber                12 Penfield                 5.26m   17-03.25    433
  8 Kalvin Connor             12 Greece Olymp             5.07m   16-07.75    396
  9 Giffin Lavine             10 Brighton                 5.02m   16-05.75    386
 10 Jake Apthorpe              9 Honeoye Fall             4.40m   14-05.25    273
 11 Joe Moore                  9 Honeoye Fall             4.38m   14-04.50    269
 12 JT Paganelli               9 Honeoye Fall             4.31m   14-01.75    257
 13 Sean Etter                12 Gates-Chili              4.25m   13-11.50    247
 
Outdoor Pentathlon: #3 Boys Shot Put Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jamie Dorren              11 W. Irondequo            12.06m   39-07.00    610
  2 Mykel Ferguson            12 Greece Olymp            12.00m   39-04.50    606
  3 Nick Clarke               12 Rush-Henriet            11.11m   36-05.50    553
  4 Kalvin Connor             12 Greece Olymp            10.89m   35-08.75    539
  5 Alex Weber                12 Penfield                10.71m   35-01.75    528
  6 Jake Apthorpe              9 Honeoye Fall            10.61m   34-09.75    522
  7 Justin Contestabile       10 Hilton                   9.68m   31-09.25    466
  8 Sean LoGiudice            11 Rush-Henriet             9.55m   31-04.00    459
  9 Giffin Lavine             10 Brighton                 9.10m   29-10.25    432
 10 James Lynch               10 Pittsford Su             8.98m   29-05.50    425
 11 JT Paganelli               9 Honeoye Fall             8.68m   28-05.75    407
 12 Sean Etter                12 Gates-Chili              8.48m   27-10.00    395
 13 Joe Moore                  9 Honeoye Fall             6.25m   20-06.25    263
 
Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nick Clarke               12 Rush-Henriet              2796   10   
  2 Mykel Ferguson            12 Greece Olymp              2790    8   
  3 Justin Contestabile       10 Hilton                    2703    6   
  4 Jamie Dorren              11 W. Irondequo              2577    5   
  5 James Lynch               10 Pittsford Su              2502    4   
  6 Sean LoGiudice            11 Rush-Henriet              2398    3   
  7 Alex Weber                12 Penfield                  2308    2   
  8 Giffin Lavine             10 Brighton                  2288    1   
  9 Kalvin Connor             12 Greece Olymp              1969  
 10 Jake Apthorpe              9 Honeoye Fall              1907  
 11 JT Paganelli               9 Honeoye Fall              1737  
 12 Joe Moore                  9 Honeoye Fall              1535  
 13 Sean Etter                12 Gates-Chili               1423  
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Webster Schroeder          108        2) Gates-Chili                69   
    3) Rush-Henrietta              66        4) Hilton                     62.50
    5) Penfield                    54        6) Greece Athena              46   
    7) Pittsford Mendon            40        8) Fairport                   38   
    9) Brighton                    32       10) Honeoye Falls-Lima         29   
   11) Victor                      24.50    12) Brockport                  24   
   13) Canandaigua                 22       14) Spencerport                21   
   15) Greece Arcadia              18       16) Churchville-Chili          14   
   16) Webster Thomas              14       16) Greece Olympia             14   
   19) Batavia                     13       20) W. Irondequoit             11   
   20) Eastridge                   11       22) Pittsford Sutherland       10