Licensed to Yen Timing Service - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/15/2011 12:04 AM
                            BDF-blocks - 1/14/2011                             
                               Hobart & Wm Smith                               
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Tanisha Love              10 Edison Tech               7.57   1 
  2 Alison Massaro            12 Rush Henriet              7.68   1 
  3 Morgan Mastin             12 Wayland Coho              7.71   1 
  4 Tiaja Jeffries             9 Rush Henriet              7.73   1 
  5 Mijoi Powell               9 Mercy                     7.78   1 
  6 Catarra Burroughs          9 Wilson Magne              7.79   1 
  7 Nialah Owens              10 Penfield                  7.85   1 
  8 Tanzy Blair               11 Rush Henriet              7.90   2 
  9 Jasmine Cooper            12 Bishop Kearn              7.93   2 
 10 Sarah Kalish              12 Victor                    7.95   2 
 11 Rickayia Jones            10 Rush Henriet              7.98   2 
 12 Jalisa Waller             12 Wilson Magne              8.08   4 
 13 Sarah Kymble              11 Canandaigua               8.09   2 
 14 Jenna Sabers              10 Aquinas                   8.12   2 
 15 Brianna Calderon          10 East Irondeq              8.14   2 
 16 Daidre Hodge              12 Wilson Magne              8.15   4 
 17 Maria DeFilippo           12 Brighton                  8.16   3 
 18 Alysha Mercendetti        10 Aquinas                   8.19   3 
 19 Mia Fong                  12 Penfield                  8.20   3 
 20 Danielle Greenaway        12 West Irondeq              8.29   3 
 21 Anquanette Jordan          9 Ben Franklin              8.29   7 
 22 Morgan McDonald           10 Brighton                  8.30   3 
 23 Chrishanda Van Cleaf       8 East Rochest              8.32   3 
 24 India Gunnis               8 Penfield                  8.33   5 
 25 Shaniece Blair             9 Edison Tech               8.33   5 
 26 Courtney Bonadonna        12 York                      8.34   4 
 27 Melissa Ceciliano         10 Canandaigua               8.34   5 
 28 Amanda Meitus              8 Mercy                     8.37   5 
 29 Royality Jones             9 Edison Tech               8.39   3 
 30 Meghan Yates               8 East Irondeq              8.41   4 
 31 nicole nyachae            11 Wilson Magne              8.42   5 
 32 Marissa Leccarde          10 Penfield                  8.42   6 
 33 Vaaseen Richards          10 Bishop Kearn              8.43   7 
 34 Jacqueline Gertner        12 Penfield                  8.43   4 
 35 Ciara Cannon              11 Aquinas                   8.44   5 
 36 Mahogony Williams          9 Wilson Magne              8.46   5 
 37 Alexa Aponte               9 Aquinas                   8.47   4 
 38 Malecka Pickard           10 North Rose W              8.48   6 
 39 Euniqua Smith             10 Rush Henriet              8.51   6 
 40 Alyson Caito              12 Penfield                  8.53   3 
 40 Jillian Kahn              11 Dansville                 8.53   5 
 42 Megan VanNorman           12 York                      8.53   6 
 43 Kate Ford                  8 Livonia                   8.53   9 
 44 Sarah Utz                  9 Fairport                  8.55   4 
 45 Bree Love                 10 Victor                    8.58   6 
 46 Briana Niedermeier         7 Aquinas                   8.60   7 
 47 Morgan Frazer              8 Aquinas                   8.62   6 
 48 Dajah Baker               10 School witho              8.63   8 
 49 Jessica Czudak            10 Livonia                   8.65   8 
 50 Ali Yanni                 11 Hornell                   8.65   7 
 51 Jami Camilleri            10 Greece Athen              8.67   7 
 52 shayla goins              12 School witho              8.74   7 
 53 Allison Williams          11 Clyde-Savann              8.77   7 
 54 Khadidra Townsend         12 East Rochest              8.78   6 
 55 Megan Hotchkiss           11 Red Jacket                8.80   8 
 56 Skye Losey                12 Dansville                 8.83   8 
 57 Shannon Gage              11 Red Jacket                8.86   8 
 58 Lena Correa               10 Jefferson                 8.91   8 
 59 Bryjhton Sims             10 Ben Franklin              9.00   9 
 60 Victoria Pignato          10 Greece Odyss              9.03   8 
 61 Mercedes Bossard          11 Hornell                   9.18   8 
 62 Emily Doi                 12 Penn Yan                  9.51   9 
 63 Marleigh Glasheen          9 Clyde-Savann              9.61   9 
 64 Cassidie Smith            11 Marcus Whitm              9.92   9 
 
Girls 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Lauren Burke              12 Fairport                 42.38   1 
  2 Jade Hlywa                12 Wilson Magne             43.03   1 
  3 Billie Carroll            11 Edison Tech              43.37   2 
  4 Tessa Artruc               9 Livonia                  44.94   1 
  4 Brianna Calderon          10 East Irondeq             44.94   1 
  6 Catarra Burroughs          9 Wilson Magne             45.25   2 
  7 Logan Ennis               11 Wayne                    45.42   2 
  8 Christa Roberts           12 Penfield                 45.57   2 
  9 Jaya Granger               9 Aquinas                  45.68   3 
 10 Xavia Hillman             10 Rush Henriet             46.07   5 
 11 Emily Wegman              12 Rush Henriet             46.15   3 
 12 Andrea Seeger             12 Bishop Kearn             46.25   3 
 13 Erin Koehler              10 Wayne                    46.65   1 
 14 Shaina Pumputis            9 Aquinas                  46.86   3 
 15 Lindsay Roden             10 Marion                   46.87   2 
 16 Abby Higgins               7 Marion                   46.96   4 
 17 Sara Butler               12 West Irondeq             47.00   3 
 18 Nialah Owens              10 Penfield                 47.21   2 
 19 Allison Crandall          10 Wayne                    47.22   5 
 20 Marilyn Graham            12 Edison Tech              47.23   3 
 21 Emem Ikpot                 8 Mercy                    47.28   3 
 22 Tyler Daymon              10 Bishop Kearn             47.29   3 
 23 Gabriella Hernandez       10 Greece Athen             47.44   5 
 24 Meghan Yates               8 East Irondeq             47.52   5 
 25 Alex LaJuett               9 Fairport                 47.72   4 
 26 Elvira Martinez            9 Rush Henriet             47.90   4 
 27 Laura Bliss               10 North Rose W             47.93   4 
 28 Kasey Wild                12 Canandaigua              47.94   4 
 29 Anquanette Jordan          9 Ben Franklin             47.97   6 
 30 Chelsea Touchstone        11 Greece Athen             48.23   4 
 31 Veronica Grouse           10 Fairport                 48.40   4 
 32 Danielle Crane             9 Fairport                 48.42   7 
 33 Tatiana Quinn             10 Rush Henriet             48.48   5 
 34 Megan VanNorman           12 York                     48.60   5 
 35 India Gunnis               8 Penfield                 48.67   5 
 36 Claire Leisner            11 Mercy                    48.75   5 
 37 Samantha Gardner          10 North Rose W             48.83   7 
 38 Stephanie Wojnowski        8 East Irondeq             49.08   6 
 39 Tysia Thompson             9 Ben Franklin             49.12   8 
 40 Briana Niedermeier         7 Aquinas                  49.22   9 
 41 Alexandra Fox             11 Canandaigua              49.40   6 
 42 Sama Hasan                 9 Rush Henriet             49.85   8 
 43 Erica Eck                  9 Livonia                  50.00   6 
 44 Caitlin O'Leary           12 Greece Athen             50.04   6 
 45 Marissa Leccarde          10 Penfield                 50.08   7 
 46 Megan Fenn                 9 Victor                   50.24   8 
 47 Vaaseen Richards          10 Bishop Kearn             50.51   9 
 48 Alexandra Nuccitelli       9 Aquinas                  50.63   7 
 49 Rebecca LeGrett           10 Victor                   50.71   8 
 50 Khadidra Townsend         12 East Rochest             50.74   9 
 51 Sydnee Tolpa              11 Red Jacket               50.92   6 
 52 Adrianna Russell           8 Aquinas                  50.96   7 
 53 Kara Horn                 12 Marcus Whitm             50.98   8 
 54 Amanda Lam                12 Brighton                 51.14   8 
 55 Juliana Pietropaolo        9 Canandaigua              51.29   9 
 56 Katie Shelhamer           11 Marion                   51.44   7 
 57 terrajah nelson            9 School witho             51.56   7 
 58 Ali Yanni                 11 Hornell                  51.63   9 
 59 Amanda Cook                9 Aquinas                  51.73   8 
 60 Ayana McLaren              9 Aquinas                  52.03   9 
 61 Megan Marulli             12 East Irondeq             52.76   9 
 62 Lena Correa               10 Jefferson                52.87  10 
 63 Kia Doherty                9 Marcus Whitm             56.89  10 
 64 tiery gross               10 School witho             59.39  10 
 65 Rachel Wormuth             9 Wayland Coho           1:01.40  10 
 
Girls 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Maggie Pryslak            10 Mercy                  1:40.97   1 
  2 Sarah Coon                11 Red Jacket             1:42.52   1 
  3 Ilana Schnaufer           10 Penfield               1:43.06   1 
  4 Amanda Kidder             12 Victor                 1:43.33   1 
  5 Courtney Lewis             9 Wayland Coho           1:44.28   1 
  6 Meghan McCormick          11 Canandaigua            1:45.85   1 
  7 Lauren Star               10 Fairport               1:47.02   2 
  8 Mollie Hamilton           12 Victor                 1:47.35   1 
  9 Alysha Mercendetti        10 Aquinas                1:48.13   3 
 10 Mackenzie McNelis         11 Hornell                1:48.54   3 
 11 Becky Greiner             11 Rush Henriet           1:48.88   2 
 12 Leah Foley                12 Marion                 1:49.63   2 
 13 Whitney Vaughn            12 Penfield               1:49.85   3 
 14 Emily Graham              10 Mercy                  1:50.61   2 
 15 Lauren Sedita              9 Penfield               1:51.35   2 
 16 Katherine Boy             12 East Rochest           1:51.77   5 
 17 Stephanie Wojnowski        8 East Irondeq           1:51.88   4 
 18 Lindsay Zink              10 Rush Henriet           1:52.20   3 
 19 Claire Holleran           12 Penfield               1:52.31   3 
 20 Jane Rosenthal            11 Fairport               1:52.50   2 
 21 Megan Bradley             12 Penfield               1:52.85   3 
 22 Taylor Westrich           12 Greece Odyss           1:52.89   4 
 23 Kayla Virts               12 North Rose W           1:53.18   3 
 24 Caitlin O'Leary           12 Greece Athen           1:53.32   4 
 25 Madeline Andres           12 Penfield               1:53.39   2 
 26 Rachel Hess               11 Victor                 1:54.30   4 
 27 Maria Bellavia             9 Victor                 1:55.80   6 
 28 Sydnee Tolpa              11 Red Jacket             1:57.12   5 
 29 Kasey Levan               11 Marion                 1:57.33   3 
 30 Sarah Dambra              10 Aquinas                1:57.62   6 
 31 Kaylyn Whitney            10 Marion                 1:58.85   5 
 32 Danielle Sanderson        12 Livonia                1:59.02   4 
 33 Sarah Cok                  8 Aquinas                1:59.50   6 
 34 Jennie Bruno              11 Bishop Kearn           1:59.60   6 
 35 Hanna Williams             9 Marion                 1:59.62   5 
 36 Cheyanne VanGee            8 Marion                 2:00.13   5 
 37 Mariah Grieco              9 Greece Odyss           2:00.35   7 
 37 Katie Shelhamer           11 Marion                 2:00.35   6 
 39 Kali Spicer               12 Hornell                2:00.76   6 
 40 Nikeya FloydWalker        11 Wilson Magne           2:01.51   7 
 41 Anne Abel                 11 Aquinas                2:01.59   5 
 42 Devan Olschewske          10 Canandaigua            2:02.56   7 
 43 Ruby Roth                 12 Penn Yan               2:02.71   7 
 44 Sarah Sotack               9 Greece Athen           2:04.45   7 
 45 Gabbie Warrick            12 North Rose W           2:07.86   7 
 46 Megan Marulli             12 East Irondeq           2:09.03   4 
 47 Ellen Quibell              9 Dansville              2:10.24   7 
 48 Adolin Mountzouros        11 Dansville              2:10.57   7 
 49 Tomasina Trank             9 Marcus Whitm           2:43.62   7 
 
Girls 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Alana MacDonald           10 Rush Henriet           3:05.36  
  2 Katie Lembo                9 Penfield               3:08.84  
  3 Kathleen McCormick        11 Canandaigua            3:10.24  
  4 Georgia Tuttle            10 West Irondeq           3:11.15  
  5 Rachel Malone             12 Fairport               3:12.04  
  6 Erin Sedita                9 Fairport               3:12.91  
  7 Hannah Groshner           11 Wayland Coho           3:17.05  
  8 Kellie Mack               10 Canandaigua            3:20.30  
  9 Courtney Lafferty         11 Greece Athen           3:22.89  
 10 Melis Schildkraut         10 Penfield               3:24.71  
 11 Emma Jones                10 Rush Henriet           3:25.76  
 12 Sophia Loftus             12 Penfield               3:27.27  
 13 Abigail Bourcy             8 Penfield               3:28.40  
 14 Kate Erickson              9 Victor                 3:29.15  
 15 Meghan McElligott         11 Fairport               3:29.32  
 16 Katherine Boy             12 East Rochest           3:32.05  
 17 Carly Acquilano            9 Victor                 3:32.06  
 18 Stephanie Milici          12 Greece Odyss           3:32.21  
 19 Blair Bartosiewicz        11 Penfield               3:35.66  
 20 Lindsay Heyer             10 Penfield               3:36.37  
 21 Kassidy Sullivan           9 Fairport               3:36.70  
 22 Caitlin Lashbrook         12 Greece Athen           3:37.02  
 23 Alyssa Waldron            11 Wayne                  3:37.79  
 24 Rebecca Rogers            11 Rush Henriet           3:37.87  
 25 Brenna Raes               10 Marion                 3:39.27  
 26 Samantha VanGee           10 Marion                 3:39.48  
 27 Faith Gruver               9 Greece Athen           3:40.72  
 28 Brittany Ward             11 Greece Athen           3:41.13  
 29 Lauren Mosher             11 Aquinas                3:41.68  
 30 Taylor Baxter              8 East Rochest           3:42.51  
 31 Lauren Gardner            11 Canandaigua            3:43.24  
 32 Meagan Jablonski          10 North Rose W           3:47.12  
 33 Mackenzie Schuster         9 Dansville              3:47.41  
 34 Victoria Fahrenholz        7 Penfield               3:49.18  
 35 Katelyn Chatterton        12 Wayland Coho           3:50.18  
 36 Kelly Smith               10 Mercy                  3:50.19  
 37 Rebekah Champlin          10 Marcus Whitm           3:50.99  
 38 Ji-Eun Kim                11 Bishop Kearn           3:52.61  
 39 Alexandrea Malley         10 East Rochest           3:52.71  
 40 Ashley Burdett            11 Livonia                3:53.69  
 41 Sarah Cedruly             10 Mercy                  3:54.39  
 42 Javonna Miller             9 Gananda                3:54.96  
 43 Ellen Graves               9 Dansville              3:55.61  
 44 Francesca Onorato         10 Bishop Kearn           3:57.05  
 45 Murphy Smyth              11 Aquinas                3:57.36  
 46 Nicole Smith              10 Hornell                4:00.22  
 47 Denise Button              9 Marcus Whitm           4:13.61  
 48 Nicole Chevalier          12 Hornell                4:24.12  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Leila Mantilla            11 Penfield              10:24.46  
  2 Bridget Hanna             12 Mercy                 10:58.67  
  3 Ashton Hughes             11 Fairport              11:10.73  
  4 Caitlyn Garbarino         12 Mercy                 11:27.90  
  5 Carolyn Malone            12 East Irondeq          11:47.87  
  6 Katelyn Chiccino          10 Red Jacket            11:50.34  
  7 Leah Strassburg           10 Mercy                 11:58.61  
  8 Dawn Torlish              11 Victor                12:00.52  
  9 Shealyn Doody              8 Red Jacket            12:11.43  
 10 Caroline Wensel           11 Wayland Coho          12:30.56  
 11 Sarah Lozy-Lester          7 Mercy                 12:42.70  
 12 Virginia Boy              10 East Rochest          13:03.31  
 13 Jenna Christensen         12 Marcus Whitm          13:18.80  
 14 Annalyse Sullivan         10 East Rochest          14:06.70  
 -- Megan Bellinger            9 Victor               Lap short DNF 
 -- Alex Bourcy               12 Penfield             Lap short DNF 
 -- Tishae Griffin             8 Rush Henriet         Lap short DNF  
 -- Veronica Goodrich         11 Fairport             Lap short DNF  
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Emily Renna               12 Fairport                  8.65   1 
  2 Taylor Hudson             12 Victor                    9.11   1 
  2 Elsie Ikpot               12 Mercy                     9.11   1 
  4 Christine Lyttle          10 Canandaigua               9.37   2 
  5 Samantha Turner           11 Red Jacket                9.41   1 
  6 Janessa Mathews           11 Fairport                  9.43   1 
  7 Quincey Stuck             12 North Rose W              9.53   2 
  8 Billie Carroll            11 Edison Tech               9.54   1 
  9 Alexandra Haltof          12 Penfield                  9.72   2 
  9 Ashley Johnston           12 Canandaigua               9.72   2 
 11 Alyson Caito              12 Penfield                  9.83   1 
 12 Alicia Brand              12 Canandaigua               9.84   1 
 13 Phoebe Sheehan            11 Rush Henriet             10.04   2 
 13 Felicia Stevenson         12 Wayne                    10.04   2 
 15 Jacqueline Gertner        12 Penfield                 10.06   3 
 16 Amanda Lam                12 Brighton                 10.08   3 
 17 Devyn Lockley             12 North Rose W             10.11   2 
 18 Andrea Barberia            9 Aquinas                  10.30   2 
 19 Jessica Czudak            10 Livonia                  10.41   3 
 20 Gabbie Warrick            12 North Rose W             10.47   4 
 21 Sophia Polite             12 Ben Franklin             10.48   5 
 22 Carlie Austin             10 Victor                   10.50   3 
 23 Olivia Cushman            11 Penfield                 10.55   3 
 24 Brittany Sherman          12 Mercy                    10.62   4 
 25 Breanna Bernardi          11 Bishop Kearn             10.65   4 
 26 Alexandra Nuccitelli       9 Aquinas                  10.69   3 
 27 Sara Shamaskin            12 Brighton                 10.73   4 
 28 Leah Wise                  9 Dansville                10.75   3 
 29 Kaitlyn O'Dell             9 Canandaigua              10.82   4 
 29 Nathena Brown             10 Bishop Kearn             10.82   5 
 29 Gwyneth Daunton           11 West Irondeq             10.82   4 
 32 Alicia Mills              11 Red Jacket               10.84   3 
 33 Tara Boswell              11 Rush Henriet             11.02   4 
 34 Sarah Shellard            10 Victor                   11.11   4 
 35 Kelsey Beauchamp           9 East Rochest             11.56   5 
 36 Heather Fox               11 Dansville                11.58   5 
 37 Allison Bailey             9 Marcus Whitm             12.21   5 
 38 Holly Kubiak               9 East Rochest             12.47   5 
 39 Gilley LaQuasia            9 Ben Franklin             12.72   5 
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Aquinas  'A'                                        1:52.30   1 
  2 Edison Tech  'B'                                    1:53.81   1 
  3 Mercy  'A'                                          1:55.15   2 
  4 Canandaigua  'A'                                    1:56.23   1 
  5 Rush Henrietta  'A'                                 1:57.57   1 
  6 Marion  'A'                                         1:58.10   2 
  7 Fairport  'A'                                       1:58.63   1 
  8 Wayne  'A'                                          1:59.49   1 
  9 North Rose Wolcott  'A'                             1:59.62   2 
 10 Bishop Kearney  'A'                                 2:00.21   1 
 11 Victor  'A'                                         2:02.51   2 
 12 Wayne  'B'                                          2:05.41   2 
 13 Rush Henrietta  'B'                                 2:06.62   1 
 14 Greece Athena  'A'                                  2:06.63   2 
 15 Marcus Whitman  'A'                                 2:10.69   3 
 16 Victor  'B'                                         2:12.83   3 
 17 Dansville  'A'                                      2:15.74   3 
 18 Penfield  'B'                                       2:19.84   3 
 19 Wayland Cohocton  'A'                               2:21.65   3 
 20 Marcus Whitman  'B'                                 2:23.36   3 
 21 Penfield  'C'                                       2:23.46   3 
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Wayland Cohocton  'A'                               4:17.69   1 
  2 Mercy  'A'                                          4:23.75   1 
  3 Penfield  'B'                                       4:26.54   1 
  4 Rush Henrietta  'A'                                 4:28.40   1 
  5 Fairport  'A'                                       4:30.56   1 
  6 Livonia  'A'                                        4:44.87   1 
  7 East Rochester  'A'                                 4:45.18   1 
  8 Greece Athena  'A'                                  4:58.97   2 
  9 Canandaigua  'A'                                    5:02.33   2 
 10 Rush Henrietta  'B'                                 5:03.60   2 
 11 Greece Odyssey  'A'                                 5:08.90   2 
 12 Penfield  'C'                                       5:17.26   2 
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Canandaigua  'A'                                   10:09.70  
  2 Penfield  'B'                                      10:33.13  
  3 Mercy  'A'                                         11:15.09  
  4 Skaneateles  'A'                                   11:15.68  
  5 Marion  'A'                                        11:16.87  
  6 Wayland Cohocton  'A'                              11:20.12  
  7 Penfield  'C'                                      11:21.28  
  8 Victor  'A'                                        11:21.34  
  9 North Rose Wolcott  'A'                            11:34.78  
 10 Wayne  'A'                                         12:04.70  
 11 Bishop Kearney  'A'                                12:08.81  
 12 Dansville  'A'                                     12:11.72  
 13 Mercy  'B'                                         12:17.05  
 14 East Rochester  'A'                                12:21.20  
 15 Wayland Cohocton  'B'                              12:31.35  
 
Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Victoria Shaffer          11 Rush Henriet           5-02.00  
  2 Mackenzie Sturtz          10 Marion                 5-00.00  
  3 Jessica Locke             10 Canandaigua            4-10.00  
  3 Bridgette Dean            11 Red Jacket             4-10.00  
  3 Lauren Burke              12 Fairport               4-10.00  
  6 Emily Higgins             11 Marion                 4-08.00  
  6 Olivia Cushman            11 Penfield               4-08.00  
  6 Joanna Heath              10 West Irondeq           4-08.00  
  6 Tylyn Martin              10 Fairport               4-08.00  
  6 Katie Renna               10 Fairport               4-08.00  
  6 Amy Kurmis                11 East Rochest           4-08.00  
 12 Hanna Williams             9 Marion                 4-06.00  
 13 Laura Buchanan            12 Victor                 4-04.00  
 13 Leah Samson               10 Brighton               4-04.00  
 13 Michaela Hacker           12 Marcus Whitm           4-04.00  
 16 Janelle Lightfoote        10 Marcus Whitm           4-02.00  
 16 Ashley Johnston           12 Canandaigua            4-02.00  
 16 Celeste Caccavale         10 Penfield               4-02.00  
 16 Abagail Rapchick-Weidman  12 Dansville              4-02.00  
 16 Leah Wise                  9 Dansville              4-02.00  
 21 Elena Hibinsky            12 Wayland Coho           4-00.00  
 -- Jessica Brown             11 Red Jacket                  NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Karmen Auble               9 Warsaw                10-09.00  
  2 Eden Wondra               12 Perry                 10-00.00  
  3 Casey Gilbert             12 Marcus Whitm           9-00.00  
  3 Kristen Geary             12 Brighton               9-00.00  
  5 Leah Foley                12 Marion                 8-00.00  
  6 Sarah Bronk                9 Mercy                  7-06.00  
  6 Jocelyn Corey             12 Penfield               7-06.00  
  8 Kelsie Andrews            12 Penfield               7-00.00  
  8 Kaitlyn Gillmore          11 Canandaigua            7-00.00  
  8 Ariel Ashline-Winters     10 Wayne                  7-00.00  
 -- Alison Massaro            12 Rush Henriet                NH  
 -- Rachel Yuhas              10 Rush Henriet                NH  
 -- Kelsey McTarnaghan        12 Rush Henriet                NH  
 -- Kristen Bartholomay       12 Bishop Kearn                NH  
 
Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Taylor Hudson             12 Victor                16-08.25  
  2 Emily Renna               12 Fairport              16-07.00  
  3 Jade Hlywa                12 Wilson Magne          16-01.00  
  4 Winsom Hudson             12 Aquinas               15-09.50  
  5 Zanah Francis             11 Rush Henriet          15-02.75  
  6 Amanda Burkey             10 Fairport              15-01.50  
  7 Felicia Stevenson         12 Wayne                 15-00.00  
  7 Maria DeFilippo           12 Brighton              15-00.00  
  9 Sarah Dambra              10 Aquinas               14-04.00  
 10 Tara Boswell              11 Rush Henriet          14-03.50  
 11 Julia Gleason              9 Canandaigua           14-03.25  
 12 Ariel Ashline-Winters     10 Wayne                 14-03.00  
 12 Adrienne Aldridge         12 West Irondeq          14-03.00  
 14 Jillian Gueli             10 Fairport              14-01.00  
 15 Sandra Au                 11 Rush Henriet          13-11.00  
 16 Christa Roberts           12 Penfield              13-08.50  
 17 Andrea Barberia            9 Aquinas               13-07.25  
 18 Alexa Aponte               9 Aquinas               13-07.00  
 19 Celeste Caccavale         10 Penfield              13-01.50  
 20 Breanna Bernardi          11 Bishop Kearn          12-08.75  
 21 Noelle Morabito           11 East Rochest          12-08.00  
 22 Siarra Weeks              11 Red Jacket            12-07.00  
 22 Rebecca O'Keefe           11 Penfield              12-07.00  
 24 Aimee Pfuntner            11 Wayland Coho          12-05.50  
 25 Ruby Roth                 12 Penn Yan              12-05.00  
 25 Courtney Bonadonna        12 York                  12-05.00  
 27 Cayla O'Sullivan          11 Victor                12-04.75  
 28 Chrishanda Van Cleaf       8 East Rochest          12-02.00  
 29 Ashlyn Maurer             11 Livonia               11-11.25  
 30 Andrea Prosser             9 Fairport              11-06.50  
 31 Arianna Buttarazzi        11 Bishop Kearn          11-01.25  
 32 Emily Doi                 12 Penn Yan              11-01.00  
 33 Denise Button              9 Marcus Whitm           9-10.50  
 34 Saskia Jann               12 Wayland Coho           9-09.00  
 35 Bridget Baker              9 Mercy                  9-07.00  
 -- Javonna Miller             9 Gananda                   FOUL  
 -- Danielle Potter           12 Dansville                  DNF  
 
Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Danielle Potter           12 Dansville             35-10.75  
  2 Amanda Burkey             10 Fairport              32-08.00  
  3 Janessa Mathews           11 Fairport              32-04.25  
  4 Zanah Francis             11 Rush Henriet          32-03.50  
  5 Adrienne Aldridge         12 West Irondeq          32-01.75  
  6 Elsie Ikpot               12 Mercy                 32-00.50  
  7 Sophia Polite             12 Ben Franklin          31-06.00  
  8 Sandra Au                 11 Rush Henriet          31-05.75  
  9 Alexandra Haltof          12 Penfield              31-01.50  
 10 Jalisa Waller             12 Wilson Magne          30-03.75  
 11 Jillian Gueli             10 Fairport              30-02.75  
 12 Jessica Locke             10 Canandaigua           29-08.25  
 13 Laura Buchanan            12 Victor                29-05.75  
 14 Aimee Pfuntner            11 Wayland Coho          29-03.25  
 15 Amanda Bradstreet         12 East Rochest          29-02.00  
 16 Abagail Rapchick-Weidman  12 Dansville             29-01.00  
 17 Amber Thomas               9 Aquinas               28-11.50  
 18 Alex Nudd                 11 East Rochest          28-10.50  
 19 Julee Martin              10 Mercy                 27-06.25  
 20 Shaina Pumputis            9 Aquinas               27-04.00  
 21 Rebecca O'Keefe           11 Penfield              26-11.00  
 22 Ashlyn Maurer             11 Livonia               26-08.50  
 23 Siarra Weeks              11 Red Jacket            26-08.00  
 24 Arianna Buttarazzi        11 Bishop Kearn          25-11.50  
 25 Janine Dalistan           11 Victor                25-00.00  
 26 Billie Chapell            11 Dansville             24-09.00  
 27 Grace Zimmerman           11 Victor                21-09.50  
 -- Joanna Heath              10 West Irondeq              FOUL  
 -- Phoebe Sheehan            11 Rush Henriet              FOUL  
 -- Jenna Siracuse             9 Wayne                     FOUL  
 -- Nyia Reed                 11 Edison Tech               FOUL  
 -- Shannon Gage              11 Red Jacket                FOUL  
 
Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kymberle Gordon           12 Canandaigua           38-01.00  
  2 Sarah Vogel               12 Livonia               34-09.25  
  3 Kate Perry                12 Aquinas               33-00.75  
  4 Samantha Turner           11 Red Jacket            31-05.00  
  5 Rachel Hayton             12 Victor                31-04.00  
  6 Karmen Auble               9 Warsaw                30-10.75  
  7 Sabrina Gonzalez          11 East Rochest          29-07.00  
  8 Heather Braun             12 Livonia               28-01.00  
  9 Breyanna Willitt          10 Hornell               28-00.25  
 10 Ayanna Sanchez-Jones      11 Rush Henriet          28-00.00  
 11 Mia Fong                  12 Penfield              27-07.00  
 12 Katrina Gladstone         11 Mercy                 26-08.50  
 13 Amie Zwecker              12 Canandaigua           26-05.50  
 14 Briana Williams           12 West Irondeq          26-02.25  
 14 Amanda Miller             12 East Irondeq          26-02.25  
 16 Erin Geen                 10 Mercy                 25-09.50  
 17 Savannah Garner           10 North Rose W          25-07.75  
 18 Maggie Ciaccio            11 Mercy                 25-05.00  
 19 Billie Chapell            11 Dansville             25-04.00  
 20 Gina Galland              12 Dansville             24-05.50  
 21 Sasha Lebron              11 West Irondeq          24-03.00  
 22 Megan Hotchkiss           11 Red Jacket            24-01.00  
 23 Keirrah King              10 Rush Henriet          23-08.50  
 24 Brittany Schramm          12 East Irondeq          23-07.25  
 25 Samantha Sheffield        10 Clyde-Savann          23-06.50  
 26 Cayla O'Sullivan          11 Victor                23-01.25  
 27 Evelyn Haynes             11 Rush Henriet          23-01.00  
 28 Ally Francisco            11 Marcus Whitm          22-11.50  
 29 Miranda Bigley            12 Marion                22-11.00  
 29 Christine Petromallo      10 Wayne                 22-11.00  
 31 Brittany Capozzi          12 Rush Henriet          22-10.00  
 32 Sarah Utz                  9 Fairport              22-07.50  
 33 Ciara Cannon              11 Aquinas               22-07.00  
 34 Sharon Day                12 Edison Tech           22-02.50  
 35 Hayley Brown              12 Marcus Whitm          21-10.75  
 36 Mercedes Bossard          11 Hornell               21-07.00  
 37 Mel Cueto                 11 Dansville             21-05.25  
 38 Adrianna Petrus           12 Clyde-Savann          21-05.00  
 39 Alex Powers               12 Penfield              21-04.00  
 40 Erin O'Brien              11 Bishop Kearn          21-02.75  
 41 Sahara DeLaughter          9 Fairport              21-00.00  
 42 Audrey Robles             10 Dansville             20-06.00  
 43 Allison Clayson           10 Wayland Coho          20-05.25  
 44 Billie Jo Marr            11 East Rochest          19-08.00  
 45 Rebecca Adair             10 Wayland Coho          18-09.50  
 46 Ali Either                11 Bishop Kearn          18-03.00  
 47 Marte Charmelyn           10 Ben Franklin          14-10.50  
 48 Ally Arguello             11 Bishop Kearn          14-09.75  
 -- Cristi VanCaeseele        12 Red Jacket                FOUL  
 
Girls 1500 Meter Race Walk
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rachael Tylock            12 Penfield               7:12.23  
  2 Elizabeth Wilkins         10 Penfield               7:29.36  
  3 Melissa Tylock             8 Penfield               7:32.46  
  4 Jaymee Caplan             11 Rush Henriet           7:40.65  
  5 Rebekah Champlin          10 Marcus Whitm           7:53.16  
  6 Allie Kenyon              12 Penfield               7:53.98  
  7 Kasey Levan               11 Marion                 7:54.72  
  8 Libby Morsch              12 Penfield               8:08.04  
  9 Melissa Coombs            11 Wayland Coho           8:13.72  
 10 Capri Thomas              10 Red Jacket             8:43.61  
 11 Maggie Ciaccio            11 Mercy                  8:45.00  
 11 Lauren Mosher             11 Aquinas                8:45.00  
 13 Kelly Popenhusen-Rowe     12 Rush Henriet           8:48.92  
 14 Bridgette Dean            11 Red Jacket             8:49.17  
 15 Alicia Nudo               12 Wayne                  8:50.71  
 16 Patty Carpenter            9 Penfield               8:56.98  
 17 Samantha Bahr              9 Rush Henriet           9:05.05  
 18 Bailey Kem                10 Victor                 9:06.07  
 19 Bridget Doyle             10 Penfield               9:07.50  
 20 Emma Dustman              10 Fairport               9:18.07  
 21 Melissa Hubbard           12 Dansville              9:18.31  
 22 Stephanie McMahon         11 Dansville              9:22.91  
 23 Heather Fox               11 Dansville              9:23.37  
 24 Kassidy Sullivan           9 Fairport               9:24.21  
 25 Monica LaBorde             9 Mercy                  9:24.53  
 26 Alyson Hecht              11 Wayne                  9:25.27  
 27 Emily Roesch              10 East Rochest           9:34.20  
 28 Kailey Boor               12 Dansville              9:37.52  
 29 Libby Keene               10 Wayland Coho           9:39.64  
 30 Addie Forrester            9 Canandaigua            9:45.81  
 31 Tomasina Trank             9 Marcus Whitm           9:49.55  
 32 Sabrina Basile             8 Aquinas               10:33.12  
 33 Keirsten Reid             10 Victor                11:06.49  
 -- Amanda Bradstreet         12 East Rochest               DNF  
 
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Brian Smith               10 Greece Athen              6.63   1 
  2 Terrance Harley            9 Greece Athen              6.69   1 
  3 Elijah Simmons            12 Bishop Kearn              6.81   1 
  4 Quentin Gause             12 Bishop Kearn              6.84   2 
  5 Tyler Ventrillo           12 Wayne                     6.84   1 
  6 Mark Davison              12 Brighton                  6.89   2 
  7 Dale Mattice              11 Victor                    6.90   3 
  8 Tim Johnson               11 Rush Henriet              6.90   1 
  9 Trey Pascazi              11 East Rochest              6.93   3 
 10 Taylor Tohfjian           12 Clyde-Savann              6.93   3 
 11 Michael James             11 Wilson Magne              6.96   2 
 12 Tom Green                 12 Aquinas                   6.97   4 
 13 Andre Allen               12 Edison Tech               6.98   1 
 14 Yusef Reynolds            11 Ben Franklin              6.98   2 
 15 Da'Quan Burroughs         11 Wilson Magne              6.98   2 
 16 Andrew Burnell            12 Canandaigua               7.01   3 
 17 Alonzo Turney              9 Aquinas                   7.01   2 
 18 Dillon Blank              12 Livonia                   7.02   1 
 19 Delano Reid               10 East Irondeq              7.03   4 
 20 Kishawn Williams          12 Edison Tech               7.10   3 
 20 Scott McKibben            11 Hornell                   7.10   3 
 22 Daniel Vice               12 Wayne                     7.11   4 
 23 Josh Hanna                10 Aquinas                   7.13   3 
 24 Schekel Scott             12 Edison Tech               7.14   5 
 25 Evan Santiago             11 Bishop Kearn              7.17   4 
 26 Shell Chatman             12 Edison Tech               7.17   4 
 27 Drezeph Miller            12 Edison Tech               7.18   4 
 28 Mike Capezzuto            11 Victor                    7.19   5 
 29 Andreas Nartey            12 East Irondeq              7.19   5 
 30 Tremec Jeffries           12 Rush Henriet              7.20   5 
 31 Tremel Starks              9 Edison Tech               7.21   6 
 32 Steven Her                11 Canandaigua               7.22   3 
 33 Gus Lapresi               10 Brighton                  7.23   6 
 34 George VanBrooker         12 Canandaigua               7.24   5 
 35 Justin Medley             12 Rush Henriet              7.24   6 
 36 Stark Tyler               10 Fairport                  7.25   6 
 37 Xavier Merrill            10 Ne/Nw Coll P              7.26   7 
 38 Jeremiah Ortiz            10 East Irondeq              7.27   5 
 39 Lamar Jackson             11 Bishop Kearn              7.27   7 
 40 Monroe Briscoe            11 Edison Tech               7.29   9 
 41 Mitchell DeMarte          12 Hornell                   7.30   5 
 42 Sean Whelehan             11 Aquinas                   7.30   6 
 43 Dylan Scott               10 West Irondeq              7.32   6 
 44 Asa Adams                 11 Edison Tech               7.37   4 
 45 Clarence Shepard          10 Wilson Magne              7.38   8 
 46 Jason Nguyen              10 Hornell                   7.39   9 
 47 Nick Picco                 9 Hornell                   7.40   7 
 48 Da'nel Drayton            10 West Irondeq              7.41   6 
 48 Matt Rybak                12 Penfield                  7.41   6 
 50 Justin Curtis             12 Livonia                   7.45   7 
 50 Merrick Badger            10 Canandaigua               7.45  10 
 52 Derek Thompson            10 Penfield                  7.48   8 
 53 Luke Dengler               9 Fairport                  7.49   7 
 54 Eric Gray                 12 Wayland Coho              7.50   8 
 55 Nile Saahir               11 Edison Tech               7.54   5 
 56 Kevin Magee                8 Aquinas                   7.57   9 
 57 Vamunyah Kamara            9 Edison Tech               7.58   8 
 58 Julio Santos               9 Greece Athen              7.63   8 
 59 Elijah Brown               9 Bishop Kearn              7.66  10 
 60 Matt McDorman             12 North Rose W              7.67   7 
 61 Justin Allen              12 Brighton                  7.68   9 
 62 Michael Flaherty          11 Bishop Kearn              7.69   8 
 63 Kyle Ficarella            12 Canandaigua               7.70  11 
 63 David Lor                 11 Rush Henriet              7.70  10 
 65 Jordan Fischette           9 Clyde-Savann              7.71   8 
 66 Alex Stearns              11 Wayland Coho              7.74  10 
 66 Thomas Hillaire           10 Aquinas                   7.74  11 
 68 Garth Brungard            12 Hornell                   7.76  10 
 69 Jason Rowley              10 Fairport                  7.77   9 
 70 Geoquan Hunter            11 Aquinas                   7.78  10 
 70 Emmanuel Hamilton          9 Canandaigua               7.78   9 
 70 Ryan Ball                  9 North Rose W              7.78  10 
 73 Keelan Hathaway           12 Brighton                  7.81  10 
 74 Peter Plucinik            11 Clyde-Savann              7.85  12 
 75 Gonzalo Podgaezky         11 Marcus Whitm              7.88  11 
 76 Ian Place                  8 Aquinas                   7.89  11 
 77 Chuck Osborne             10 Red Jacket                7.90  12 
 78 Frank Donalds             10 Ne/Nw Coll P              7.98  12 
 79 Shawn Monahan             11 Wayland Coho              8.00   9 
 80 Joe Sciandra              12 Livonia                   8.02  11 
 81 AJ Mangione               12 East Rochest              8.07  12 
 82 Connor McKenna            10 Aquinas                   8.12  11 
 83 Shane Coyne               10 Red Jacket                8.35  12 
 84 Ryan Campbell              9 Dansville                 8.92  13 
 
Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Brian Smith               10 Greece Athen             36.01   1 
  2 Ismail El-amin            11 Wilson Magne             36.02   1 
  3 Brandon VanderBrook       10 Marion                   37.76   1 
  4 Travis Moulton            12 Livonia                  37.77   1 
  5 David Ingraham             9 McQuaid                  38.46   2 
  6 Josh Wray                 10 Rush Henriet             38.66   1 
  7 Mark Davison              12 Brighton                 39.02   1 
  8 Andrew Furnare            12 Canandaigua              39.06   2 
  9 Peter Behnk               11 Rush Henriet             39.07   2 
 10 Matt Spitzer              12 Fairport                 39.41   6 
 11 Mckenzie Dillard          11 Wilson Magne             39.66   2 
 12 Mike Mastro               11 Fairport                 39.67   3 
 13 George VanBrooker         12 Canandaigua              39.69   3 
 14 Sean Whelehan             11 Aquinas                  39.70   3 
 15 Terrance Harley            9 Greece Athen             39.99   1 
 16 Treyvond Jones            10 Greece Athen             40.06   4 
 17 Alexander Jackson         12 Canandaigua              40.21   3 
 18 Gregory Caminere          12 Edison Tech              40.22   6 
 18 Dakota Castilleja          9 East Rochest             40.22   5 
 20 Matt Traylor              12 Penfield                 40.26   2 
 21 Andrew Burnell            12 Canandaigua              40.37   3 
 22 Ryan Prevost              10 Greece Athen             40.41   5 
 23 Jordan Milton             12 Edison Tech              40.52   3 
 24 Kyle Martin               11 Rush Henriet             40.60   4 
 25 Andreas Nartey            12 East Irondeq             40.61   5 
 26 Scott Lang                11 Fairport                 40.74   8 
 27 Zach Monahan              12 Wayland Coho             40.77   4 
 27 Joe Walsh                 12 Greece Odyss             40.77   5 
 29 Gus Lapresi               10 Brighton                 40.78   7 
 30 David Driessen            11 Marion                   40.86   5 
 31 Derek Sermons             12 Ne/Nw Coll P             40.88   3 
 32 Matt Ambrose              12 McQuaid                  40.94   6 
 33 Merrick Badger            10 Canandaigua              40.95   7 
 34 Troy Salley               11 Bishop Kearn             41.11   6 
 35 Taj Jackson               12 Wilson Magne             41.34   7 
 36 Xavier Merrill            10 Ne/Nw Coll P             41.51   7 
 37 Brandon Pacheco           12 Brighton                 41.55   7 
 38 Morgan Zimmer             12 Greece Odyss             41.59   6 
 39 Dylan Iadanza             11 Victor                   41.66   6 
 39 Gregory Siebert           11 Bishop Kearn             41.66   7 
 41 Calvin Shipman            11 Wilson Magne             41.89   9 
 42 Jose Maldonado            12 Aquinas                  42.02   6 
 43 Kevin Magee                8 Aquinas                  42.35  10 
 44 William O'Connor           9 McQuaid                  42.42   8 
 45 Mike Dong                 11 Aquinas                  42.46   9 
 46 Justin Curtis             12 Livonia                  42.83   7 
 47 Emmanuel Hamilton          9 Canandaigua              43.10   9 
 48 Noah Marthaller            9 Canandaigua              43.13   9 
 49 Ryan Ball                  9 North Rose W             43.19   8 
 50 Anthony Pickard           11 North Rose W             43.48   9 
 51 Derek Thompson            10 Penfield                 43.55   9 
 52 Ethan Koval               11 Marion                   43.62   8 
 53 Isaac Darling              9 Aquinas                  43.76   9 
 54 Kyle Pappin               11 Wayne                    44.16  10 
 55 Brandon Wyand              9 Victor                   44.97  10 
 56 Brian Kozub               12 East Rochest             45.26  11 
 57 Jordan Fischette           9 Clyde-Savann             45.41  10 
 58 Mitch Paddock             11 Clyde-Savann             47.12  11 
 59 Zach Pero                  9 Dansville                47.15  10 
 60 Eric Morales               9 Clyde-Savann             49.75  11 
 
Boys 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Matt Denk                 12 Aquinas                1:25.87   1 
  2 M.J. Erb                  11 Victor                 1:26.43   1 
  3 Brandon Bachstien         11 Fairport               1:27.99   2 
  4 Zach Andrews              11 Penfield               1:28.96   1 
  5 Austin Iovoli             12 Victor                 1:29.07   1 
  6 Cody Engelsen             11 Marion                 1:29.27   1 
  7 Tyre Douglas              11 Edison Tech            1:29.41   1 
  8 Tom Pasko                 11 McQuaid                1:30.36   2 
  9 Alex Crandell             11 Penfield               1:31.07   2 
 10 Timothy McGowan           11 Dansville              1:31.32   3 
 11 Mike Smathers             11 Victor                 1:31.57   2 
 12 Matt Roorda               11 Aquinas                1:31.64   2 
 13 Matthew Woodard           12 Red Jacket             1:31.85   4 
 14 Shane Devlin              12 Red Jacket             1:32.09   2 
 15 Paul Repka                12 Rush Henriet           1:32.16   3 
 16 Justin Shenal             12 Rush Henriet           1:32.59   3 
 17 Minte Kassu               11 Greece Athen           1:32.64   5 
 18 Matt Brophy               11 Penfield               1:33.56   3 
 19 Aidan Steiger             11 Victor                 1:33.68   3 
 20 Jordan Milton             12 Edison Tech            1:34.11   3 
 21 Dylan Iadanza             11 Victor                 1:34.32   2 
 22 Ben Mertens               11 Victor                 1:34.78   5 
 23 Kyle Martin               11 Rush Henriet           1:35.04   4 
 24 Ryan Enderby              11 Penfield               1:35.34   3 
 25 Anthony Xia               12 Penfield               1:36.87   4 
 26 Rick Rizzo                12 Greece Odyss           1:37.10   4 
 27 John Gerstner             12 East Rochest           1:37.29   4 
 28 Zach Hale                 11 Greece Athen           1:38.07   5 
 29 Harrison Kay              11 Canandaigua            1:38.30   4 
 30 Stephen Wemesfelder       12 Marion                 1:38.50   5 
 30 Jeff Mangiafesto          11 Greece Odyss           1:38.50   6 
 32 Nicholas Siebert          11 Bishop Kearn           1:38.93   5 
 33 Austin O'Donnell          10 Canandaigua            1:39.19   6 
 33 Yosef Menguistab          11 Wilson Magne           1:39.19   3 
 35 Aquiol Tyson              10 Edison Tech            1:39.82   6 
 36 Zach White                11 Dansville              1:40.15   6 
 37 Josh Corey                12 Marcus Whitm           1:40.34   6 
 38 Charlie Flagg             10 Wayland Coho           1:40.81   5 
 39 Rob Dowd                  12 West Irondeq           1:42.20   5 
 40 Matt Litolff              12 Livonia                1:43.17   8 
 41 Ryan Early                 9 North Rose W           1:43.19   7 
 42 Dane Martella-Tascik      10 Bishop Kearn           1:43.80   7 
 43 Marcus Allen              10 Ne/Nw Coll P           1:44.13   7 
 44 Zach Pero                  9 Dansville              1:47.70   7 
 45 Shawn Dunn                12 Wayne                  1:57.07   6 
 -- Austin Mullins            12 Marcus Whitm                DQ   7 
 
Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Colby Burke               11 Rush Henriet           2:39.59  
  2 Zac Ekdahl                12 Marcus Whitm           2:39.60  
  3 Andrew Sweeney            11 Rush Henriet           2:39.92  
  4 Alex Ngabo                12 Greece Athen           2:40.46  
  5 Cameron Johnson           11 Fairport               2:42.02  
  6 Kyle Reid                 12 Victor                 2:42.85  
  7 Zachary Hess              12 North Rose W           2:43.17  
  8 Ryan Moynihan             12 Geneseo                2:43.44  
  9 Pat Aiken                 11 Rush Henriet           2:43.57  
 10 Brandon Selbig            10 Wayland Coho           2:48.02  
 11 Robert Wolmering          11 Fairport               2:49.96  
 12 Kyle Guisbert             10 Marion                 2:50.80  
 13 Camerom Rodgers           12 Wilson Magne           2:51.31  
 14 Brendan Tassone           11 Penfield               2:51.81  
 15 Michael Eyerman           11 McQuaid                2:52.59  
 16 Nick Budinski             12 Greece Odyss           2:52.92  
 17 Jack Scott                10 Fairport               2:53.20  
 18 Brady Sprague             12 Penfield               2:53.55  
 19 Alex Gerstenberger        12 Greece Odyss           2:54.53  
 20 Tallon Rood               10 Marion                 2:54.72  
 21 Jonathan Kelly            12 Wayland Coho           2:55.07  
 22 Adam Staveski             11 Fairport               2:55.48  
 23 Adam Becker               12 McQuaid                2:55.65  
 24 Trevor Stiles             10 Hornell                2:55.98  
 25 Jared Jones               12 Rush Henriet           2:56.52  
 26 Malcolm Whitfield         12 Aquinas                2:57.18  
 27 Mike Kozlowski             9 Penfield               2:57.97  
 28 Dave Manly                12 Fairport               2:58.61  
 29 Alex Case                 12 Aquinas                2:58.92  
 30 Chris Cullen              11 Fairport               2:59.33  
 31 Seamus Sargeant            9 Fairport               2:59.53  
 32 Alex Gilmore              12 Fairport               2:59.74  
 33 Paul Lasher               10 Rush Henriet           2:59.98  
 34 Jason Woodard             12 Red Jacket             3:01.04  
 35 Sam Brady                 12 Rush Henriet           3:02.06  
 36 Luke Tennity              12 Marion                 3:02.48  
 37 Nick Koss                 11 West Irondeq           3:03.03  
 38 George Mertens             9 Victor                 3:05.04  
 39 Matt Spitzer              11 Victor                 3:05.57  
 40 Jeremy Vick               12 Penfield               3:06.99  
 41 Trevor Ivanov             12 North Rose W           3:08.34  
 42 Ryan Daudelin              8 East Rochest           3:12.58  
 43 Matt Olsen                10 Marcus Whitm           3:14.16  
 44 Jacob Walsh               10 Hornell                3:15.32  
 45 Paul Larzelere             9 Penn Yan               3:16.68  
 46 Tyler Della Posta         11 Bishop Kearn           3:17.91  
 47 Kenny Baker               12 Marion                 3:18.03  
 48 Joe Sciandra              12 Livonia                3:19.91  
 49 Bobby Link                11 Bishop Kearn           3:20.36  
 50 James Leach               11 Dansville              3:22.99  
 51 Alex Abrey                 9 Livonia                3:23.34  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cohen Miles-Rath          12 Wayland Coho           9:53.34  
  2 Tyler Gumina              12 Penfield               9:54.97  
  3 Dunne Chris               12 McQuaid               10:14.75  
  4 Michael Pitcher           11 Hornell               10:18.28  
  5 Matt Stoutz               12 Fairport              10:34.00  
  6 Michael Sullivan          10 McQuaid               10:41.69  
  7 A.J. Stuver               10 McQuaid               10:45.62  
  8 Evan Magnussen            12 Geneseo               10:46.42  
  9 Mikey Schantz             10 Rush Henriet          10:48.65  
 10 Mike Salotto              12 Marcus Whitm          10:53.90  
 11 James White                9 Fairport              10:55.25  
 12 Mike Larkin               10 Rush Henriet          10:59.50  
 13 Austin Peters              9 McQuaid               11:01.31  
 14 Jack Erickson             11 Victor                11:01.58  
 15 Mike Goebel               10 Victor                11:01.67  
 16 Jake Hart - Predmore      10 McQuaid               11:04.62  
 17 Josh Wolf                 10 Fairport              11:04.66  
 18 Nick Koss                 11 West Irondeq          11:04.75  
 19 Wyatt Lawler              10 Aquinas               11:05.50  
 20 Matt Armstrong            12 Bishop Kearn          11:05.98  
 21 Andy Penner               10 Fairport              11:06.65  
 22 Aidan Murphy              10 Fairport              11:13.47  
 23 Jacob Champlin             9 Marcus Whitm          11:19.95  
 24 Kenny Baker               12 Marion                11:28.09  
 25 Jacob Hanss                9 East Rochest          11:29.78  
 26 Corey Wegman              10 Aquinas               11:32.81  
 27 Jacob Thompson            10 Clyde-Savann          12:28.72  
 28 Devin Horan                9 Livonia               13:11.37  
 29 Conrad Normann            12 Livonia               16:12.24  
 
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Tom Green                 12 Aquinas                   7.84   1 
  2 Ronald Morrow             11 McQuaid                   8.17   1 
  3 Ikey Ajavon               12 Canandaigua               8.19   1 
  4 Oshani Anglin             12 Wilson Magne              8.24   1 
  5 Jahari Ross               12 Edison Tech               8.34   2 
  6 Amir Rogers               10 Ne/Nw Coll P              8.44   1 
  7 Nick Felice               11 Clyde-Savann              8.54   2 
  8 Andrew Aronson            12 Rush Henriet              8.62   3 
  9 Matthew Woodard           12 Red Jacket                8.64   2 
 10 Tyler Ventrillo           12 Wayne                     8.66   1 
 11 James Paratore            12 Fairport                  8.73   2 
 12 Justin Powers             12 Canandaigua               8.92   2 
 13 Tommy Love III            10 Greece Athen              8.97   2 
 14 Nick Maggio               12 Greece Odyss              9.23   2 
 15 Josh Catucci              12 Brighton                  9.44   3 
 16 Sean LoGiudice            12 Rush Henriet              9.59   3 
 17 Kyle Cheasman             11 Red Jacket                9.83   4 
 18 Jose Maldonado            12 Aquinas                  10.03   3 
 19 Brandon Forgren           10 Fairport                 10.18   3 
 20 David Degennaro           11 Penfield                 10.55   3 
 21 Chris Bond                10 Greece Athen             10.59   4 
 21 Tremec Jeffries           12 Rush Henriet             10.59   3 
 23 Paul Larzelere             9 Penn Yan                 10.62   4 
 24 Kody Fletcher              9 Marcus Whitm             10.74   4 
 25 William Estey              9 Penfield                 11.53   4 
 -- Shyquan Jones             12 Edison Tech                DNF   1 
 
Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Wilson Magnet  'B'                                  1:37.12   1 
  2 Bishop Kearney  'A'                                 1:38.77   1 
  3 Edison Tech  'B'                                    1:39.58   1 
  4 Victor  'A'                                         1:40.30   2 
  5 Marion  'A'                                         1:40.52   1 
  6 Rush Henrietta  'A'                                 1:40.64   1 
  7 Greece Odyssey  'A'                                 1:41.79   2 
  8 East Rochester  'A'                                 1:43.09   1 
  9 Hornell  'A'                                        1:43.15   2 
 10 Marcus Whitman  'A'                                 1:44.28   2 
 11 Fairport  'A'                                       1:45.80   2 
 12 Wayland Cohocton  'A'                               1:48.52   3 
 13 Rush Henrietta  'B'                                 1:48.67   3 
 14 Greece Athena  'B'                                  1:49.42   2 
 15 Dansville  'A'                                      1:49.69   2 
 16 Red Jacket  'A'                                     1:52.15   3 
 17 Aquinas  'A'                                        1:52.20   2 
 18 Edison Tech  'A'                                    1:53.04   1 
 19 Victor  'B'                                         1:54.24   3 
 20 Penfield  'B'                                       1:54.33   4 
 21 Livonia  'A'                                        1:58.65   4 
 22 Penfield  'C'                                       2:05.01   4 
 23 Wayland Cohocton  'B'                               2:07.61   3 
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Aquinas  'A'                                        3:35.77   1 
  2 Edison Tech  'A'                                    3:38.53   1 
  3 Victor  'A'                                         3:43.78   1 
  4 Fairport  'A'                                       3:44.66   1 
  5 Rush Henrietta  'A'                                 3:48.11   1 
  6 Greece Athena  'B'                                  3:48.93   1 
  7 Penfield  'B'                                       3:49.39   1 
  8 McQuaid  'A'                                        3:51.84   1 
  9 Greece Odyssey  'A'                                 3:59.82   2 
 10 Rush Henrietta  'B'                                 4:08.00   2 
 11 Victor  'B'                                         4:08.29   2 
 12 Edison Tech  'C'                                    4:12.59   2 
 13 Bishop Kearney  'A'                                 4:22.91   2 
 14 Wayland Cohocton  'B'                               4:28.02   3 
 15 Red Jacket  'A'                                     4:31.07   3 
 16 Penfield  'C'                                       4:32.28   2 
 17 Wayland Cohocton  'A'                               4:45.13   3 
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Rush Henrietta  'A'                                 8:23.39  
  2 Wilson Magnet  'A'                                  8:34.15  
  3 Edison Tech  'A'                                    8:36.43  
  4 Wayland Cohocton  'A'                               8:43.05  
  5 McQuaid  'A'                                        8:52.29  
  6 Fairport  'A'                                       9:02.72  
  7 Marcus Whitman  'A'                                 9:04.17  
  8 Victor  'A'                                         9:09.47  
  9 Aquinas  'A'                                        9:18.98  
 10 Wayne  'A'                                          9:26.01  
 11 Hornell  'A'                                        9:30.48  
 12 North Rose Wolcott  'A'                             9:30.53  
 13 Penfield  'B'                                      10:00.59  
 14 Bishop Kearney  'A'                                10:19.41  
 15 Victor  'B'                                        10:28.59  
 16 Penfield  'C'                                      10:44.29  
 17 Wayland Cohocton  'B'                              10:45.79  
 18 Red Jacket  'A'                                    11:08.55  
 
Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Christopher Reape         12 Brighton               6-02.00  
  2 Phillip Longo III         12 Dansville              6-02.00  
  3 Nick Watson               12 Rush Henriet           6-00.00  
  4 Jahari Ross               12 Edison Tech            5-08.00  
  4 James Dorren              12 West Irondeq           5-08.00  
  4 Taylor Byrne              11 Aquinas                5-08.00  
  7 Jarrett Osterhout         11 Canandaigua            5-06.00  
  8 Jeff Hotto                12 Penfield               5-04.00  
  8 Cosimo Sicker             12 East Rochest           5-04.00  
  8 Tommy Wideman             10 Fairport               5-04.00  
  8 Jordan Bellamy            12 Bishop Kearn           5-04.00  
  8 Ben Maxwell               11 Victor                 5-04.00  
 13 Devonte Skinner           12 Edison Tech            5-02.00  
 13 Julian Akermann           12 Canandaigua            5-02.00  
 13 Chauncey Scissum          10 Rush Henriet           5-02.00  
 13 Samuel Lincoln            12 Wayland Coho           5-02.00  
 17 Jason Woodard             12 Red Jacket             5-00.00  
 17 Jordan Wheaton            12 Wayland Coho           5-00.00  
 17 Sam Hays                  10 Bishop Kearn           5-00.00  
 20 Kody Fletcher              9 Marcus Whitm           4-09.00  
 21 Tyler James               10 Canandaigua            4-06.00  
 21 Spencer Stokes             9 Penfield               4-06.00  
 -- Clay Herendeen            11 Red Jacket                  NH  
 -- Samuel Harding            10 Canandaigua                 NH  
 -- Jayvon Larkin             12 Wilson Magne                NH  
 -- Elliott Benson            11 East Rochest                NH  
 -- Marquis Battle            12 Edison Tech                 NH  
 -- Kaishawn Cathey           10 Edison Tech                 NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Shawn Henderson           12 Brighton              14-04.00  
  2 Garrett Boehmer           12 Aquinas               12-06.00  
  3 Kristoffer Molinari       11 Rush Henriet          12-00.00  
  3 Jim Gasser                12 Wayne                 12-00.00  
  5 Michael Ferguson          12 Canandaigua           11-06.00  
  5 Pat McKechney             12 Marion                11-06.00  
  7 Jonathan Sheckler         12 Canandaigua           11-00.00  
  7 Ed Schottmiller           12 Rush Henriet          11-00.00  
  7 Corey Miskell             12 Geneseo               11-00.00  
  7 Ben Maxwell               11 Victor                11-00.00  
 11 Samuel Harding            10 Canandaigua           10-00.00  
 12 Jared Lynd                12 McQuaid                9-06.00  
 12 Chris Tylock              11 Penfield               9-06.00  
 14 Isaac Darling              9 Aquinas                7-06.00  
 -- Peter Garrow              11 Penfield                    NH  
 -- Mitch Nguyen              12 Penfield                    NH  
 -- Kyle Cymbal               10 Wayne                       NH  
 -- Jacob Brown               11 Rush Henriet                NH  
 -- Billy Milillo             12 Wayne                       NH  
 
Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jailen Person             12 East Irondeq          22-01.75  
  2 Matt Traylor              12 Penfield              21-00.50  
  3 Taylor Byrne              11 Aquinas               20-08.75  
  4 Malcolm Russ              12 Marcus Whitm          20-06.00  
  5 Alex Rivera               12 West Irondeq          19-10.25  
  6 Ikey Ajavon               12 Canandaigua           19-06.00  
  7 Kelvin Voisey              9 Rush Henriet          19-05.50  
  8 Chauncey Scissum          10 Rush Henriet          19-04.00  
  9 Victorin Kothor           10 Greece Odyss          19-01.25  
 10 Zach Towner               11 Victor                18-10.50  
 11 Tim Johnson               11 Rush Henriet          18-08.00  
 12 Devonte Skinner           12 Edison Tech           18-07.00  
 13 Derek Sermons             12 Ne/Nw Coll P          18-01.50  
 14 Sean LoGiudice            12 Rush Henriet          18-00.00  
 15 Julian Akermann           12 Canandaigua           17-06.50  
 15 Dillon Blank              12 Livonia               17-06.50  
 17 Monroe Briscoe            11 Edison Tech           17-04.25  
 18 Kyle Bush                 11 Wayland Coho          17-03.75  
 19 Jeremiah Ortiz            10 East Irondeq          17-02.75  
 20 Ethan Koval               11 Marion                16-07.75  
 21 Sam Hays                  10 Bishop Kearn          16-07.00  
 22 Kenny Lane                12 Livonia               16-00.50  
 23 Nick Jung                 12 Victor                15-10.75  
 24 Garth Brungard            12 Hornell               15-06.75  
 25 Keith Baley               11 Red Jacket            15-03.75  
 26 Marcus Allen              10 Ne/Nw Coll P          14-09.50  
 27 Jason Nguyen              10 Hornell               14-07.00  
 28 Eric Gray                 12 Wayland Coho          14-05.50  
 29 Joshua Norton             12 Dansville             14-04.00  
 30 Justin Goodwin            12 Bishop Kearn          13-01.25  
 31 Nate Baley                 9 Red Jacket             9-02.75  
 -- Andrew Aronson            12 Rush Henriet              FOUL  
 -- Eddie Barnwell            12 Wilson Magne              FOUL  
 -- Nick Felice               11 Clyde-Savann              FOUL  
 -- Andrew Blum               11 Penfield                  FOUL  
 -- Ismail El-amin            11 Wilson Magne              FOUL  
 
Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jailen Person             12 East Irondeq          46-07.75  
  2 Jayvon Larkin             12 Wilson Magne          42-10.00  
  3 Eddie Barnwell            12 Wilson Magne          41-11.00  
  4 Phillip Longo III         12 Dansville             41-07.00  
  5 Schekel Scott             12 Edison Tech           41-05.00  
  6 James Dorren              12 West Irondeq          40-00.50  
  7 Kelvin Voisey              9 Rush Henriet          39-09.50  
  8 Kaishawn Cathey           10 Edison Tech           39-06.00  
  9 Mike Desiato              12 Wayne                 38-06.75  
 10 Malcolm Fowler            10 Rush Henriet          38-06.50  
 11 Brandon Forgren           10 Fairport              38-05.50  
 12 Delano Reid               10 East Irondeq          38-05.00  
 13 Sean Hare                 12 Aquinas               38-04.75  
 14 Brendan Personale         12 Marcus Whitm          38-01.50  
 15 Drezeph Miller            12 Edison Tech           37-07.00  
 16 Amir Rogers               10 Ne/Nw Coll P          36-11.25  
 17 Matt Rybak                12 Penfield              36-09.25  
 18 Alexander Jackson         12 Canandaigua           36-04.75  
 19 Stephen Wemesfelder       12 Marion                35-03.00  
 20 Kenny Lane                12 Livonia               34-10.00  
 21 Matt Litolff              12 Livonia               34-01.75  
 22 Samuel Lincoln            12 Wayland Coho          33-09.00  
 23 Alex Reynolds             10 Wayland Coho          31-06.25  
 24 Daniel Hart               10 Bishop Kearn          28-07.25  
 -- Nick Jung                 12 Victor                    FOUL  
 -- Brian Palamar             10 Bishop Kearn              FOUL  
 
Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mike Lawson               12 Rush Henriet          46-06.75  
  2 Wesley Hayes              10 North Rose W          43-02.00  
  3 Chris Colasardo           12 Red Jacket            42-10.50  
  4 Alex Rivera               12 West Irondeq          42-07.75  
  5 John McCullough           12 Edison Tech           42-04.00  
  5 Zach Noll                 11 Victor                42-04.00  
  7 Jordian Gause             12 Bishop Kearn          40-10.00  
  8 Ian Gillens               10 Marion                40-08.75  
  9 Tim Coburn                12 Dansville             39-08.50  
 10 William Edwards           12 Edison Tech           39-07.00  
 11 Patrick Lafler            12 Marcus Whitm          39-01.50  
 12 Chad Kofahl               11 Victor                38-08.75  
 13 Ed Gharzouzi              11 Victor                37-11.00  
 14 Joe Molisani              12 Aquinas               37-09.50  
 15 Colin Carpenter           11 Red Jacket            37-04.25  
 16 Sean Terry                11 Hornell               37-03.50  
 17 Jordan Wheaton            12 Wayland Coho          36-11.00  
 18 Dakota Price              11 Wayland Coho          36-09.50  
 19 Jeremy Roberts            11 Canandaigua           36-06.50  
 20 Frank Donalds             10 Ne/Nw Coll P          36-05.75  
 21 Ryan Goetze               11 West Irondeq          35-09.25  
 22 Nicholas Roeger           11 Wayne                 35-08.75  
 23 Tory Aldridge             12 Edison Tech           35-08.50  
 24 Eliot Leubner             10 Rush Henriet          35-08.00  
 25 Clayton Vaughn            11 East Rochest          35-03.50  
 26 Corey Hale                10 Wayland Coho          35-01.00  
 27 Joshua Saxton             10 Rush Henriet          35-00.50  
 28 Dylan Totten              11 Dansville             34-11.50  
 29 Gavin Tansey              11 Canandaigua           34-06.00  
 30 Julio Cruz                12 Edison Tech           34-04.75  
 31 Sean Butler               12 Brighton              34-03.00  
 32 Sam Bloomquist            10 Livonia               33-08.25  
 33 Jashaun Taylor            10 Ben Franklin          33-05.00  
 34 Nick Velte                 8 Aquinas               33-03.75  
 35 Robert Bartosiewcz        12 Penfield              33-03.00  
 36 Kenneth Arend             12 Dansville             33-02.75  
 37 Dustin Johnson            10 Hornell               31-06.75  
 38 Thomas Hillaire           10 Aquinas               30-10.50  
 39 Jacob Mascari             12 Wayne                 30-05.25  
 40 Owen Bloss                12 Penfield              29-11.00  
 41 Jessee Walsh              11 East Rochest          29-08.50  
 42 Mitch Paddock             11 Clyde-Savann          29-03.00  
 43 Allyn Bixby               10 Clyde-Savann          29-02.75  
 44 Jim Muscato               11 Livonia               28-05.50  
 45 Frank Bruno                9 Bishop Kearn          26-01.25