Licensed to Yen Timing Service - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 2/4/2013 10:09 PM
                          Roc City Classic - 4/7/2012                          
                            Direct Athletics Entry                             
                               Nazareth College                                
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
  1 Nia Holmes                FR Buffalo Stat             13.26  -2.8  1  10   
  2 Patrice Johnson           JR Buffalo Stat             13.52  -2.8  1   8   
  3 Nicoletta Lattuca         FR St. John Fis             13.59  -2.8  1   6   
  4 Mariah Brown              FR Buffalo Stat             14.01  -2.8  1   5   
  5 Leigha Tilton             FR Finger Lakes             14.06  -2.8  1   4   
  6 Samara Sutton             JR Buffalo Stat             14.08  -2.8  1   3   
  7 Kristi Custer                Unattached               14.09  -2.8  1   2   
  8 Christie Joseph           FR Plattsburgh              14.20  +0.0  2   1   
  9 Amina McCrary             FR Daemen                   14.30  +0.0  2 
 10 Jessica Presti            FR Oswego State             14.46  +0.0  2 
 11 Rhonda Wilson             SO Daemen                   14.60  +0.0  2 
 12 Rachel Gauger             FR Herkimer Cou             14.61  -2.8  1 
 13 Amber Lennington          FR St. John Fis             14.68  +0.0  2 
 14 Lisa McMillan             SO Herkimer Cou             14.70  +0.0  2 
 15 Kathryn Zebrowski         FR Finger Lakes             14.97  +0.0  2 
 16 Danielle Riesel           FR Herkimer Cou             15.62   0.2  3 
 17 Savannah Jones            SO Finger Lakes             17.69   0.2  3 
 
Women 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Sasha Henry               JR Buffalo Stat             25.70  -1.1  1  10   
  2 Briana Dorsey             SO Alfred State             26.70  -1.1  1   8   
  3 Hannah Brackley           FR Nazareth                 27.17  -1.1  1   6   
  4 Patrice Johnson           JR Buffalo Stat             27.61  -1.1  1   5   
  5 Morgan Mastin             FR St. John Fis             28.59  -1.1  1   4   
  6 Tiraya Conyers            SO Oswego State             28.78   NWI  2   3   
  7 Rachel Wolcott            FR St. John Fis             29.02   NWI  2   2   
  8 Rhonda Wilson             SO Daemen                   29.42   NWI  2   1   
  9 Christie Joseph           FR Plattsburgh              29.97   NWI  2 
 10 Noelle Thompson           SO Daemen                   29.98   NWI  2 
 11 Rachel Gauger             FR Herkimer Cou             31.31  -3.4  3 
 12 Courtney Polimeni         JR St. John Fis             32.02  -3.4  3 
 13 Kemi Mogaji               FR Oswego State             32.15  -3.4  3 
 14 Lauren Fleming            SO Oswego State             33.08  -3.4  3 
 15 Maggen Marino             SR Daemen                   33.99  -3.4  3 
 16 Katie Phillips            JR St. John Fis             34.74  -3.4  3 
 17 Danielle Riesel           FR Herkimer Cou             35.48  -3.2  4 
 
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hannah Brackley           FR Nazareth                 59.92   1  10   
  2 Ana Rivera                FR Buffalo Stat           1:00.58   1   8   
  3 Sasha Henry               JR Buffalo Stat           1:00.97   1   6   
  4 Katie Wyant               SR Nazareth               1:01.20   1   5   
  5 Morgan Mastin             FR St. John Fis           1:05.85   1   4   
  6 Kaylin Moore              FR Daemen                 1:08.45   1   3   
  7 Tiraya Conyers            SO Oswego State           1:10.61   1   2   
  8 Lauren Fleming            SO Oswego State           1:17.12   2   1   
  9 Katie Phillips            JR St. John Fis           1:18.66   2 
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amy McCasland             SR Plattsburgh            2:17.23   10   
  2 Ana Rivera                FR Buffalo Stat           2:21.54    8   
  3 Katie Bott                SO Oswego State           2:25.04    6   
  4 Savannah Boucher          FR Mohawk Valle           2:27.24    5   
  5 Michaela Gildemeyer       FR Nazareth               2:28.17    4   
  6 Stephanie Peck            FR Mohawk Valle           2:28.76    3   
  7 Meghan Murphy             FR Oswego State           2:31.48    2   
  8 Nicole Campagna           FR Buffalo Stat           2:32.22    1   
  9 Sara Rifendifer           FR Mohawk Valle           2:32.81  
 10 Marissa Pariseau          FR Oswego State           2:32.93  
 11 Samantha Lawson           SO Herkimer Cou           2:34.26  
 12 Lauren Heitzhaus          SO Nazareth               2:34.34  
 13 Kayla Murphy              JR Nazareth               2:35.60  
 14 Karina Rubio              FR Oswego State           2:36.62  
 15 Jennifer Behlmaier        SO Daemen                 2:36.91  
 16 Mariah Brown              FR Buffalo Stat           2:39.19  
 17 Elizabeth McGough         FR Herkimer Cou           2:40.96  
 18 Nicole Greer              FR Nazareth               2:41.65  
 19 Kirsten Schoenborn        SO Nazareth               2:43.63  
 20 Katherine Rodriguez       FR Oswego State           2:44.19  
 21 Corrie Mulligan           FR Alfred State           2:45.56  
 22 Kassie Lathrop            FR Nazareth               2:46.85  
 23 Candice Colosi            JR Nazareth               2:52.17  
 24 Kayleigh Corbett          FR Mohawk Valle           2:56.43  
 
Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Savannah Boucher          FR Mohawk Valle           4:52.16   10   
  2 Sabrina Brooks            FR Buffalo Stat           4:58.41    8   
  3 Lauren Jamieson           JR Nazareth               5:01.41    6   
  4 Meghan Murphy             FR Oswego State           5:11.56    5   
  5 Stephanie Peck            FR Mohawk Valle           5:12.00    4   
  6 Nicole Campagna           FR Buffalo Stat           5:20.98    3   
  7 Amanda Westfall           FR St. John Fis           5:26.44    2   
  8 Candice Colosi            JR Nazareth               5:32.48    1   
  9 Samantha Bielli           SO Oswego State           5:33.46  
 10 Kirsten Schoenborn        SO Nazareth               5:35.91  
 11 Elizabeth McGough         FR Herkimer Cou           5:36.78  
 12 Kassie Lathrop            FR Nazareth               5:37.66  
 13 Lexi Pace                 FR Daemen                 5:46.48  
 14 Loreley Gomez             SR Oswego State           5:49.39  
 15 Shannon Davis             SO St. John Fis           5:53.14  
 16 Christen Brambley         SO Oswego State           6:13.92  
 17 Melissa Hahl              SO Herkimer Cou           7:04.25  
 
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sabrina Brooks            FR Buffalo Stat          19:06.45   10   
  2 Kelsey Ryan               JR Nazareth              19:21.69    8   
  3 Michelle Gillette         SR Nazareth              19:54.99    6   
  4 Michelle Kubiak           SR Daemen                19:58.57    5   
  5 Katie Mutter              JR Nazareth              20:04.28    4   
  6 Beth Tranes               SR Oswego State          20:10.18    3   
  7 Rachel Parker             FR Buffalo Stat          20:50.76    2   
  8 Erin Crise                JR Oswego State          21:28.47    1   
  9 Danielle Brennan          SR Oswego State          22:58.88  
 
Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jessica Walker            SR Buffalo Stat             16.01  -3.2  1  10   
  2 Joanne TeRiele            SR Plattsburgh              17.19  -3.2  1   8   
  3 Kristi Custer                Unattached               17.28  -3.2  1   6   
  4 Christine Ripple          SR Oswego State             17.50  -3.2  1   5   
  5 Megan Votava              SO Alfred State             17.52  -3.2  1   4   
  6 Leigha Tilton             FR Finger Lakes             18.35  -2.7  2   3   
  7 Mary Lenhart              FR Herkimer Cou             18.64  -2.7  2   2   
  8 Michelle Rodriguez-Mende  FR Mohawk Valle             18.65  -2.7  2   1   
  9 Amber Lennington          FR St. John Fis             19.72  -2.7  2 
 10 Julianna Holland          FR St. John Fis             19.88  -2.7  2 
 11 Lisa McMillan             SO Herkimer Cou             20.13  -2.7  2 
 12 Bryanna Mustapich         FR Plattsburgh              20.19  -3.2  1 
 13 Kayla Franchina           FR Alfred State             20.36  -2.7  2 
 
Women 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Joanne TeRiele            SR Plattsburgh            1:05.99   1  10   
  2 Christine Ripple          SR Oswego State           1:09.17   1   8   
  3 Nia Holmes                FR Buffalo Stat           1:09.28   1   6   
  4 Amanda Knox               FR Herkimer Cou           1:09.94   1   5   
  5 Keaghlan Morrissey        JR Nazareth               1:11.40   1   4   
  6 Julianna Holland          FR St. John Fis           1:15.62   2   3   
  7 Bryanna Mustapich         FR Plattsburgh            1:16.22   1   2   
  8 Claire Holleran           FR Alfred State           1:22.82   2   1   
  9 Stephanie Czaja           SO Daemen                 1:30.05   2 
 
Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Christina Sakowski        SO Oswego State          12:06.70   10   
  2 Victoria Destefano        SO Buffalo Stat          12:37.00    8   
  3 Rachel Parker             FR Buffalo Stat          12:57.00    6   
  4 Shelby Fiorini            FR Mohawk Valle          14:43.90    5   
 
Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Alfred State  'A'                                     52.59   10   
  2 St. John Fisher  'A'                                  52.99    8   
  3 Herkimer County CC  'A'                               56.20    6   
 -- Buffalo State  'A'                                      DNF  
 
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Oswego State  'A'                                   4:05.35   10   
  2 Nazareth  'A'                                       4:08.90    8   
  3 Herkimer County CC  'A'                             4:32.44    6   
  4 Nazareth  'B'                                      x4:36.02  
  5 Daemen  'A'                                         4:41.94    5   
 -- Alfred State  'A'                                       DNF  
 
Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lisa Knab                 FR St. John Fis             1.52m    4-11.75  10   
  2 Julie Brooks              FR Finger Lakes            J1.52m    4-11.75   8   
  3 Shea McKee                SO Alfred State             1.47m    4-09.75   6   
  4 Leigha Tilton             FR Finger Lakes            J1.47m    4-09.75   5   
  5 Michaela Hacker           FR St. John Fis             1.42m    4-07.75   4   
 -- Alicia Palmatier          SR Daemen                      NH            
 -- Kayla Franchina           FR Alfred State                NH            
 
Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Brittany DalCais          FR Oswego State             3.25m   10-08.00  10   
  2 Aubrey Wilkens            FR Buffalo Stat             2.75m    9-00.25   8   
  3 Megan Votava              SO Alfred State             2.60m    8-06.25   6   
  4 Meghann Miskell           FR Alfred State            J2.60m    8-06.25   5   
  5 Lindsay Bonesteel         SO Plattsburgh              2.45m    8-00.50   4   
 -- Corrie Mulligan           FR Alfred State                NH            
 -- Brittany Olcott           FR Mohawk Valle                NH            
 -- Michelle Rodriguez-Mende  FR Mohawk Valle                NH            
 -- Heather Becker            SO Buffalo Stat                NH            
 
Women Long Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Nicoletta Lattuca         FR St. John Fis             5.07m   0.7  16-07.75  10   
  2 Alexis Whelan             FR Buffalo Stat             4.99m   1.7  16-04.50   8   
  3 Audrey Bowers             FR St. John Fis             4.76m   2.0  15-07.50   6   
  4 Kristen Harrigan          FR Oswego State             4.72m   1.4  15-06.00   5   
  5 Shea McKee                SO Alfred State             4.65m   1.8  15-03.25   4   
  6 Holli Pierce              SO Alfred State             4.48m   2.6  14-08.50   3   
  7 Jessica Presti            FR Oswego State             4.47m   1.9  14-08.00   2   
  8 Julie Brooks              FR Finger Lakes             4.28m  +0.0  14-00.50   1   
  9 Jessica Kaiser            SO Finger Lakes             4.22m   0.6  13-10.25 
 10 Angelica Carlson          JR St. John Fis             4.09m   0.5  13-05.00 
 11 Kathryn Zebrowski         FR Finger Lakes             4.05m   1.5  13-03.50 
 12 Noelle Thompson           SO Daemen                   4.03m   1.5  13-02.75 
 13 Rachel Gauger             FR Herkimer Cou             3.98m   1.2  13-00.75 
 14 Lisa McMillan             SO Herkimer Cou             3.78m   0.8  12-05.00 
 15 Christie Joseph           FR Plattsburgh              3.68m   3.0  12-01.00 
 
Women Triple Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Alexis Whelan             FR Buffalo Stat            11.02m   3.0  36-02.00  10   
  2 Samara Sutton             JR Buffalo Stat            10.81m   1.9  35-05.75   8   
  3 Jessica Walker            SR Buffalo Stat            10.31m   1.7  33-10.00   6   
  4 Kayla Franchina           FR Alfred State             9.74m   0.7  31-11.50   5   
  5 Julie Brooks              FR Finger Lakes             9.57m   3.5  31-04.75   4   
  6 Angelica Carlson          JR St. John Fis             9.19m   2.5  30-02.00   3   
 
Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Paige Willson             FR St. John Fis            10.87m   35-08.00  10   
  2 Jackie Boyea              SR Plattsburgh             10.16m   33-04.00   8   
  3 Ashley Gadway             FR Plattsburgh             10.13m   33-03.00   6   
  4 Amanda Gadway             FR Plattsburgh              9.94m   32-07.50   5   
  5 Mary Lenhart              FR Herkimer Cou             9.91m   32-06.25   4   
  6 Brittany Latham           SO Herkimer Cou             9.46m   31-00.50   3   
  7 Joanna Vassiliou          SO St. John Fis             9.00m   29-06.50   2   
  8 Jenna Hoeffer             SO Mohawk Valle             8.95m   29-04.50   1   
  9 Jen DeNovio               FR Alfred State             8.13m   26-08.25 
 10 Emily Williams            SO St. John Fis             8.08m   26-06.25 
 11 Kristi Custer                Unattached               8.04m   26-04.50 
 12 Mary Katherine Dugan      JR St. John Fis             7.82m   25-08.00 
 13 Jessica Hogan             JR Nazareth                 7.70m   25-03.25 
 14 Heather Irish             SR Nazareth                 7.25m   23-09.50 
 15 Olivia Schaeber           FR Finger Lakes             6.86m   22-06.25 
 16 Ashele Maceira-Candelari  SO Herkimer Cou             6.66m   21-10.25 
 
Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Marie-Josee Le Jour          Canada-St. L            47.88m     157-01  10   
  2 Amanda Gadway             FR Plattsburgh             36.89m     121-00   8   
  3 Taylor Youngkrans         SO St. John Fis            30.54m     100-02   6   
  4 Ashley Gadway             FR Plattsburgh             30.53m     100-02   5   
  5 Michelle Cuomo            SO Herkimer Cou            28.72m      94-03   4   
  6 Jen DeNovio               FR Alfred State            28.36m      93-00   3   
  7 Heather Irish             SR Nazareth                27.42m      89-11   2   
  8 Emily Williams            SO St. John Fis            27.03m      88-08   1   
  9 Brittany Latham           SO Herkimer Cou            26.40m      86-07 
 10 Joanna Vassiliou          SO St. John Fis            26.30m      86-03 
 11 Mary Lenhart              FR Herkimer Cou            25.15m      82-06 
 12 Megan Votava              SO Alfred State            24.93m      81-09 
 13 Mary Galway               FR Herkimer Cou            23.92m      78-06 
 14 Shannon Bamann            FR St. John Fis            23.56m      77-03 
 15 Jenna Hoeffer             SO Mohawk Valle            23.14m      75-11 
 16 Mary Katherine Dugan      JR St. John Fis            20.71m      67-11 
 17 Lindsay Bonesteel         SO Plattsburgh             18.77m      61-07 
 18 Jessica Hogan             JR Nazareth                15.01m      49-03 
 19 Olivia Schaeber           FR Finger Lakes            13.44m      44-01 
 
Women Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jackie Boyea              SR Plattsburgh             39.33m     129-00  10   
  2 Ashley Gadway             FR Plattsburgh             37.61m     123-05   8   
  3 Jenna Hoeffer             SO Mohawk Valle            36.55m     119-11   6   
  4 Amanda Gadway             FR Plattsburgh             35.22m     115-07   5   
  5 Joanna Vassiliou          SO St. John Fis            34.97m     114-09   4   
  6 Heather Irish             SR Nazareth                32.34m     106-01   3   
  7 Taylor Youngkrans         SO St. John Fis            30.89m     101-04   2   
  8 Carlin Chruscicki         FR Mohawk Valle            27.89m      91-06   1   
  9 Jessica Hogan             JR Nazareth                25.94m      85-01 
 10 Paige Willson             FR St. John Fis            25.64m      84-01 
 11 Brittany Latham           SO Herkimer Cou            23.45m      76-11 
 12 Mallory Eckert            SO Oswego State            23.37m      76-08 
 13 Ashele Maceira-Candelari  SO Herkimer Cou            20.66m      67-09 
 14 Jen DeNovio               FR Alfred State            18.70m      61-04 
 
Women Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jackie Boyea              SR Plattsburgh             34.99m     114-09  10   
  2 Mallory Eckert            SO Oswego State            30.65m     100-07   8   
  3 Paige Willson             FR St. John Fis            30.14m      98-11   6   
  4 Mary Lenhart              FR Herkimer Cou            29.27m      96-00   5   
  5 Amina McCrary             FR Daemen                  26.11m      85-08   4   
  6 Victoria Reynolds         SO Mohawk Valle            25.10m      82-04   3   
  7 Michelle Cuomo            SO Herkimer Cou            24.45m      80-02   2   
  8 Mary Galway               FR Herkimer Cou            23.32m      76-06   1   
  9 Joanne TeRiele            SR Plattsburgh             17.75m      58-03 
 10 Samantha Wessing          JR Oswego State            15.36m      50-05 
 11 Maggen Marino             SR Daemen                  15.25m      50-00 
 -- Carlin Chruscicki         FR Mohawk Valle              FOUL            
 
Men 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Davon Rollins             SR Buffalo Stat             11.21  -0.2  1  10   
  2 Jason Chippy              SR Plattsburgh              11.41  -0.2  1   8   
  3 Shawn Charles             FR Alfred State             11.47  -0.8  2   6   
  4 Ira Griffin               FR Nazareth                 11.50  -0.2  1   5   
  5 Alvin Flemming            SR Buffalo Stat             11.53  -0.2  1   4   
  6 Nate Williams             JR Plattsburgh              11.55  -0.8  2   3   
  7 Cordell Johnson           FR Buffalo Stat             11.69  -0.8  2   2   
  8 James Campbell            SO Buffalo Stat             11.70  -0.2  1   1   
  9 Anthony Shuler            SO Finger Lakes             11.85  -1.6  3 
 10 Carlton Knighton          FR Mohawk Valle             11.88  -0.8  2 
 11 Jerome Fleming            JR St. John Fis             11.94  -1.6  3 
 12 Nicholas Antonio          JR St. John Fis             11.94  -1.6  4 
 13 Dayne Savory              FR Buffalo Stat             11.99  -0.2  1 
 14 Desmond Truesdale            Unattached               11.99  -0.8  2 
 15 Travis Demuth             FR Buffalo Stat             12.06  -0.8  2 
 16 Alex Hewlett              SO Alfred State             12.07  -1.6  4 
 17 Samuel Beckwith           SO Finger Lakes             12.11  -0.8  2 
 18 Jayvon Larkin             FR Alfred State             12.12  -1.4  5 
 19 Josh Maiolo               FR Oswego State             12.14  -1.6  4 
 20 William Bonneau           SO St. John Fis             12.14  -1.4  5 
 21 Khaaliq Evans-Barley      FR Herkimer Cou             12.20  -1.4  5 
 22 Dave Hock                    Unattached               12.21  -1.6  3 
 23 Zack Woodard              FR Alfred State             12.21  -1.6  3 
 24 Jalen Williams            FR Herkimer Cou             12.24  -1.4  5 
 25 James Koch                FR St. John Fis             12.25  -3.7  6 
 26 Christopher Bridgewater   FR Oswego State             12.25  -1.4  5 
 27 Kyle Dudzinski            SR Oswego State             12.28  -1.6  3 
 28 Jamarie Ennis             SO Finger Lakes             12.33  -3.7  6 
 29 Marcus Mersereau          SO Nazareth                 12.38  -1.6  4 
 30 Ed Harris                 SO Herkimer Cou             12.51  -3.7  6 
 31 Jeremy Cantello           FR Mohawk Valle             12.61  -1.6  4 
 32 Jacob Zaft                SO Oswego State             12.68  -1.6  3 
 33 Max Dangerfield           SO Mohawk Valle             12.70  -1.6  4 
 34 Damien Brown              FR Finger Lakes             12.95  -0.8  2 
 35 Travis Nagle              FR Alfred State             13.25  -3.7  6 
 36 Salvatore Sedotto         FR Mohawk Valle             13.33  -1.6  4 
 37 Chris Botha               FR Herkimer Cou             13.34  -3.7  6 
 38 Harold Simmons            SO Herkimer Cou             14.06  -3.7  6 
 
Men 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Nate Williams             JR Plattsburgh              22.45  -1.9  2  10   
  2 Brian Drollette           JR Plattsburgh              22.56  -1.9  2   8   
  3 Bryan Whitlock            SO Buffalo Stat             22.88  -0.7  1   6   
  4 Joe Johnson               SO Mohawk Valle             23.07  -1.9  2   5   
  5 Jason Chippy              SR Plattsburgh              23.20  -0.7  1   4   
  6 Alvin Flemming            SR Buffalo Stat             23.21  -2.0  3   3   
  7 Brandon Sligh             JR Buffalo Stat             23.28  -2.0  3   2   
  8 Andrew Omoregie           SR Unattached               23.28  -0.7  1   1   
  9 Travis Demuth             FR Buffalo Stat             23.31  -1.9  2 
 10 Carlton Knighton          FR Mohawk Valle             23.58  -1.9  2 
 11 Desmond Truesdale            Unattached               23.77  -1.9  2 
 12 Anthony Shuler            SO Finger Lakes             23.92  -2.0  3 
 13 Jerome Fleming            JR St. John Fis             23.96  -1.9  5 
 14 Jayvon Larkin             FR Alfred State             23.97  -0.7  4 
 15 Nick Sherry               SO Daemen                   23.99  -1.9  2 
 16 Rony St. Simon            SO Alfred State             24.10  -0.7  4 
 17 Zack Woodard              FR Alfred State             24.18  -0.7  4 
 18 Nicholas Antonio          JR St. John Fis             24.23  -1.9  5 
 19 James Koch                FR St. John Fis             24.27  -1.9  5 
 20 Samuel Beckwith           SO Finger Lakes             24.32  -2.0  3 
 21 Jalen Williams            FR Herkimer Cou             24.34  -2.0  6 
 22 Alex Hewlett              SO Alfred State             24.41  -0.7  4 
 23 Zach Lafaver              SO Nazareth                 24.55  -0.7  4 
 24 William Bonneau           SO St. John Fis             24.57  -0.7  4 
 25 Andrew Superak            SO Finger Lakes             24.57  -2.0  3 
 26 Tyrese Bryant             FR St. John Fis             24.59  -2.0  6 
 27 Jacob Zaft                SO Oswego State             24.87  -2.0  3 
 28 Khaaliq Evans-Barley      FR Herkimer Cou             24.96  -0.7  4 
 29 Marcus Mersereau          SO Nazareth                 25.17  -1.9  5 
 30 Damien Brown              FR Finger Lakes             25.21  -1.9  5 
 31 John Hamilton             FR Plattsburgh              25.35  -2.0  6 
 32 Max Dangerfield           SO Mohawk Valle             25.42  -1.9  5 
 33 Xavier Baggetta           FR Mohawk Valle             25.81  -2.0  6 
 34 David Chavez              SO Nazareth                 26.60  -2.0  6 
 35 Chan Torain               SO Mohawk Valle             26.99  -2.0  6 
 36 Chris Botha               FR Herkimer Cou             27.16  -0.4  7 
 37 Matt Staples              JR St. John Fis             30.23  -0.4  7 
 
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Matthew Wagenhauser       FR Oswego State             49.92   1  10   
  2 Tim Fargino               SR Buffalo Stat             50.22   1   8   
  3 Bryan Whitlock            SO Buffalo Stat             50.48   1   6   
  4 Jake Lafaver              SO Nazareth                 51.11   1   5   
  5 Andrew Gregg              SO Herkimer Cou             51.44   1   4   
  6 Brian Tubbs               FR Alfred State             51.64   2   3   
  7 Philip Schierer           SR Nazareth                 52.00   1   2   
  8 Anthony Shuler            SO Finger Lakes             52.61   2   1   
  9 Eric Riley                FR St. John Fis             52.71   3 
 10 Kevin Mercer              SR Plattsburgh              52.76   2 
 11 Ben Depo                  JR Plattsburgh              53.30   2 
 12 Zach Lafaver              SO Nazareth                 54.13   2 
 13 Andrew Superak            SO Finger Lakes             54.19   2 
 14 Brandon Sligh             JR Buffalo Stat             54.24   1 
 15 Jeremy Westerfield        SO Finger Lakes             54.84   3 
 16 Matthew Sheffer           FR Oswego State             55.80   3 
 17 Nicholas Baxter           SR St. John Fis             56.43   2 
 18 Chad Knapp                FR Herkimer Cou             56.69   4 
 19 Jacob Popple              FR St. John Fis             56.76   3 
 20 Don Farrigan              SO Oswego State             56.84   3 
 21 Matt Corbine              FR Plattsburgh              57.24   3 
 22 David Chavez              SO Nazareth                 59.39   3 
 23 shamar johnson            SO Unattached             1:01.43   2 
 24 Ethan Weeks               SO St. John Fis           1:03.10   4 
 25 Matt Staples              JR St. John Fis           1:07.41   4 
 26 Josh Snyder               SR Oswego State           1:11.12   4 
 
Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bumkoth jiak              FR Unattached             1:53.63   10   
  2 Alex Ngabo                FR Buffalo Stat           1:55.16    8   
  3 Zac Ekdahl                FR Daemen                 1:57.47    6   
  4 Ben Sweet                 JR Oswego State           1:57.58    5   
  5 Joel Kandt                   Unattached             1:58.80    4   
  6 Doug Mondrick             SO Mohawk Valle           1:59.05    3   
  7 James Campbell            SO Buffalo Stat           1:59.30    2   
  8 Cohen Miles-Rath          FR Unattached             1:59.87    1   
  9 Elliot Matthews           JR Plattsburgh            2:00.14  
 10 Tim Rutan                 SR Nazareth               2:01.08  
 11 Thorin Kane               JR Oswego State           2:01.22  
 12 Tim Fargino               SR Buffalo Stat           2:01.81  
 13 Joe Johnson               SO Mohawk Valle           2:02.69  
 14 Josh Mitchell             SR Plattsburgh            2:05.12  
 15 Garrison Koehler          FR Alfred State           2:05.59  
 16 Tyler Lehman              FR Alfred State           2:06.38  
 17 Davon Rollins             SR Buffalo Stat           2:08.14  
 18 Adam Shearer              SO Plattsburgh            2:08.83  
 19 Matt Fedrizzi             SO Nazareth               2:09.00  
 20 Chris Martin              JR Plattsburgh            2:09.96  
 21 Matt Herbert              FR St. John Fis           2:10.72  
 22 Cordell Johnson           FR Buffalo Stat           2:11.03  
 23 Evan Magnussen            FR St. John Fis           2:11.12  
 24 Travis Enser              SO Daemen                 2:12.79  
 25 Mike Schram               SO Plattsburgh            2:13.49  
 26 Xavier Baggetta           FR Mohawk Valle           2:14.54  
 27 Tyrese Bryant             FR St. John Fis           2:15.57  
 28 James Ireland             FR Mohawk Valle           2:16.62  
 29 Kwesi Osei                SO Alfred State           2:17.67  
 30 Kyle Buscaglia            JR Oswego State           2:22.48  
 31 Joshua Goodding           SO Herkimer Cou           2:22.70  
 32 Mark Massaro              JR St. John Fis           2:25.09  
 33 David Herbert             SO Finger Lakes           2:26.82  
 34 Andrew Williams           SO Herkimer Cou           2:35.80  
 35 Nick Pruden               FR Finger Lakes           2:36.86  
 
Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bumkoth jiak              FR Unattached             3:59.45   10   
  2 Alex Ngabo                FR Buffalo Stat           3:59.69    8   
  3 Cohen Miles-Rath          FR Unattached             4:06.82    6   
  4 Adam Shearer              SO Plattsburgh            4:10.04    5   
  5 Josh Mitchell             SR Plattsburgh            4:11.22    4   
  6 Nicholas Reinsdorf        FR Oswego State           4:12.12    3   
  7 Ryan Douglas              SR Plattsburgh            4:13.66    2   
  8 Ethan Dinan               SO Daemen                 4:15.14    1   
  9 Chris Martin              JR Plattsburgh            4:16.60  
 10 Mike Schram               SO Plattsburgh            4:19.81  
 11 Matt Fedrizzi             SO Nazareth               4:20.48  
 12 Evan Magnussen            FR St. John Fis           4:20.75  
 13 Brett Smith               SR Daemen                 4:25.04  
 14 John Peterson             SO Oswego State           4:28.26  
 15 Matt Herbert              FR St. John Fis           4:28.46  
 16 Steven Montana            FR Oswego State           4:46.00  
 17 Jose Ramos                JR St. John Fis           4:51.14  
 18 Nicholas Oetinger         FR Oswego State           4:51.45  
 19 Ethan Weeks               SO St. John Fis           4:51.51  
 20 David Herbert             SO Finger Lakes           4:55.45  
 21 Nick Pruden               FR Finger Lakes           5:13.91  
 22 James Ireland             FR Mohawk Valle           5:18.20  
 
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dylan Hardwick            SR Oswego State          15:11.96   10   
  2 Alex Ngabo                FR Buffalo Stat          15:50.51    8   
  3 Mike Bott                 SR Oswego State          15:55.00    6   
  4 Matt Roberts                 Unattached            16:00.48    5   
  5 Peter Fekete              SR Nazareth              16:03.08    4   
  6 Brett Smith               SR Daemen                16:11.10    3   
  7 Kyle Foster               FR Buffalo Stat          16:16.08    2   
  8 Joshua Perks                 Unattached            16:17.60    1   
  9 Kyle Gilyard              SO Oswego State          16:53.40  
 10 Zach Eustance             FR Daemen                16:57.81  
 11 Josh Strough              JR Nazareth              17:21.21  
 12 Joel Vollenweider         SO Finger Lakes          17:39.23  
 13 Zach Hilt                 FR St. John Fis          18:38.88  
 14 Jorge Chavez              FR Finger Lakes          20:41.34  
 
Men 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Andrew Omoregie           SR Unattached               15.16  -1.4  10   
  2 Daquan Coleman            JR Oswego State             16.03  -1.4   8   
  3 Chris Wehner              FR St. John Fis             16.36  -1.4   6   
  4 Mike Reilly               SO Herkimer Cou             17.49  -1.4   5   
  5 Alex Choi                 SO Plattsburgh              17.62  -1.4   4   
  6 Marcquis Johnson-Brought  SO Alfred State             18.12  -1.4   3   
  7 Robert Battaglia          SO St. John Fis             19.11  -1.4   2   
  8 Travis Nagle              FR Alfred State             19.97  -1.4   1   
 
Men 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Andrew Gregg              SO Herkimer Cou             55.61   1  10   
  2 Daquan Coleman            JR Oswego State             57.26   1   8   
  3 Jason Pageau              JR Plattsburgh              57.88   1   6   
  4 Marcquis Johnson-Brought  SO Alfred State             58.44   2   5   
  5 Arek Janiga               FR Oswego State             58.62   1   4   
  6 Jonathan Prevost          SO Buffalo Stat             59.39   1   3   
  7 Robert Battaglia          SO St. John Fis             59.79   2   2   
  8 Jonathon Forde            SO Buffalo Stat           1:00.78   2   1   
  9 Ryan Brennan              SO Oswego State           1:00.85   1 
 10 Nick Callara              SO St. John Fis           1:04.07   2 
 
Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeff Rozler               SO Oswego State           9:56.54   10   
  2 Jared Quinn               SO Buffalo Stat          10:09.34    8   
  3 Jordon Hoffman            SO Mohawk Valle          10:11.13    6   
  4 Joshua Wilcox             SO Herkimer Cou          10:47.76    5   
  5 Jason Woodard             FR Finger Lakes          11:25.89    4   
 
Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Nazareth  'A'                                         44.28   10   
  2 Alfred State  'A'                                     44.71    8   
  3 St. John Fisher  'A'                                  44.87    6   
  4 Herkimer County CC  'A'                               46.04    5   
  5 Finger Lakes CC  'A'                                  46.08    4   
 
Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Oswego State  'A'                                   3:26.46   1  10   
  2 Plattsburgh St.  'A'                                3:27.61   1   8   
  3 Nazareth  'A'                                       3:28.10   1   6   
  4 Alfred State  'A'                                   3:31.06   1   5   
  5 Herkimer County CC  'A'                             3:37.31   1   4   
  6 Oswego State  'B'                                  x3:39.87   1 
  7 Finger Lakes CC  'A'                                3:40.17   2   3   
  8 Alfred State  'B'                                  x3:40.93   1 
  9 Daemen  'A'                                         3:43.38   1   2   
 10 St. John Fisher  'A'                                3:46.37   2   1   
 
Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Eric Riley                FR St. John Fis             1.90m    6-02.75  10   
  2 Ron Major                 SO Buffalo Stat             1.80m    5-10.75   8   
  3 Andrew Superak            SO Finger Lakes             1.70m    5-07.00   6   
  4 John Hamilton             FR Plattsburgh              1.65m    5-05.00   5   
  5 Mike Reilly               SO Herkimer Cou            J1.65m    5-05.00   4   
 
Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Matthew Allen             FR Buffalo Stat             4.25m   13-11.25  10   
  2 Travis Nagle              FR Alfred State             3.95m   12-11.50   8   
  3 Jordan Friedman           SO Alfred State             3.80m   12-05.50   6   
  4 Jeremy Cantello           FR Mohawk Valle             3.35m   10-11.75   5   
  5 Ben Depo                  JR Plattsburgh             J3.35m   10-11.75   3.50
  5 Kurtis Woods              FR Herkimer Cou            J3.35m   10-11.75   3.50
  7 Andrew Stapleton             Daemen                   3.05m   10-00.00   2   
 -- Garrett Boehmer           FR St. John Fis                NH            
 -- Parris Adair              FR Daemen                      NH            
 -- Zachary Stewart           SO Buffalo Stat                NH            
 -- Justin Newman             FR Mohawk Valle                NH            
 -- Joshua Goodding           SO Herkimer Cou                NH            
 
Men Long Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Eric Riley                FR St. John Fis             6.50m   2.3  21-04.00  10   
  2 Donnelle Davis            SO Herkimer Cou             6.37m  +0.0  20-10.75   8   
  3 Dan Polino                SR Nazareth                J6.37m   0.3  20-10.75   6   
  4 Dorrell Lumsden Jr        FR Buffalo Stat             6.30m   0.3  20-08.00   5   
  5 Josh Maiolo               FR Oswego State             6.24m  -0.1  20-05.75   4   
  6 Travis Nagle              FR Alfred State             6.18m   0.4  20-03.50   3   
  7 James Courte              SO Alfred State             6.04m   2.8  19-09.75   2   
  8 Samuel Beckwith           SO Finger Lakes             5.95m   1.1  19-06.25   1   
  9 Ed Harris                 SO Herkimer Cou             5.92m  +0.0  19-05.25 
 10 Mike Reilly               SO Herkimer Cou             5.85m   1.9  19-02.50 
 11 Anthony Shuler            SO Finger Lakes             5.84m   0.9  19-02.00 
 12 Dave Hock                    Unattached               5.83m   0.8  19-01.50 
 13 Christopher Bridgewater   FR Oswego State             5.80m   1.1  19-00.50 
 14 Nick Sherry               SO Daemen                   5.69m  +0.0  18-08.00 
 15 Andrew Stapleton             Daemen                   5.65m   3.7  18-06.50 
 16 Jeremy Westerfield        SO Finger Lakes             5.56m  +0.0  18-03.00 
 16 Adam Beardsley            FR Alfred State             5.56m   1.3  18-03.00 
 18 Matthew Sheffer           FR Oswego State             5.47m   1.0  17-11.50 
 -- Byron Jones               SO Unattached                FOUL                 
 
Men Triple Jump
======================================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Kyle Abron                SR Buffalo Stat            13.34m   0.3  43-09.25  10   
  2 Jayvon Larkin             FR Alfred State            13.25m   2.1  43-05.75   8   
  3 Byron Jones               SO Unattached              13.21m   0.7  43-04.25   6   
  4 Josh Maiolo               FR Oswego State            13.12m   1.2  43-00.50   5   
  5 Anthony Shuler            SO Finger Lakes            13.00m   1.2  42-08.00   4   
  6 Adam Beardsley            FR Alfred State            12.36m   2.3  40-06.75   3   
  7 James Courte              SO Alfred State            11.83m   1.6  38-09.75   2   
  8 Parris Adair              FR Daemen                  10.72m   1.7  35-02.00   1   
  9 Salvatore Sedotto         FR Mohawk Valle            10.48m   0.2  34-04.75 
 
Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Nick Fresco               SO Buffalo Stat            14.19m   46-06.75  10   
  2 Alex Benoit               SO Herkimer Cou            13.10m   42-11.75   8   
  3 Robert Howard             FR Alfred State            13.01m   42-08.25   6   
  4 Jordan Fuentes            JR Buffalo Stat            12.94m   42-05.50   5   
  5 Joey Christian            SO Finger Lakes            12.89m   42-03.50   4   
  6 Sean Bereza               SR Oswego State            12.79m   41-11.50   3   
  7 Anthony Russo             FR Plattsburgh             12.78m   41-11.25   2   
  8 Ian Zink                  SR Plattsburgh             12.34m   40-06.00   1   
  9 Brian Edwards             FR Alfred State            12.25m   40-02.25 
 10 Timothy Johnston          SO Finger Lakes            12.14m   39-10.00 
 11 Adam Kellogg              FR Alfred State            10.62m   34-10.25 
 12 Devon Carpenter           SO Herkimer Cou             9.25m   30-04.25 
 13 Jeff Beadle               SO Herkimer Cou             8.84m   29-00.00 
 14 Mark Oster                FR Herkimer Cou             8.79m   28-10.25 
 -- Tyler Darby               FR St. John Fis              FOUL            
 
Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jordan Fuentes            JR Buffalo Stat            45.79m     150-03  10   
  2 Alex Benoit               SO Herkimer Cou            40.47m     132-09   8   
  3 Robert Howard             FR Alfred State            40.13m     131-08   6   
  4 Brian Edwards             FR Alfred State            38.86m     127-06   5   
  5 Anthony Russo             FR Plattsburgh             37.61m     123-05   4   
  6 Ian Zink                  SR Plattsburgh             35.01m     114-10   3   
  7 Timothy Johnston          SO Finger Lakes            34.17m     112-01   2   
  8 Dillon Snell              FR Mohawk Valle            34.16m     112-01   1   
  9 Nicholas Jasikoff         SO Finger Lakes            33.66m     110-05 
 10 Sean Bereza               SR Oswego State            32.62m     107-00 
 11 Adam Kellogg              FR Alfred State            31.61m     103-08 
 12 Nick Fresco               SO Buffalo Stat            31.14m     102-02 
 13 Will Houlihan             SO Alfred State            30.93m     101-06 
 14 Josh Snyder               SR Oswego State            27.01m      88-07 
 15 Sam Ouedraogo             FR Daemen                  26.53m      87-00 
 16 Mark Oster                FR Herkimer Cou            26.31m      86-04 
 17 Jeff Beadle               SO Herkimer Cou            24.64m      80-10 
 18 Devon Carpenter           SO Herkimer Cou            22.94m      75-03 
 -- Tyler Darby               FR St. John Fis              FOUL            
 -- Alex Choi                 SO Plattsburgh               FOUL            
 
Men Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ralph Molu                FR Mohawk Valle            49.50m     162-05  10   
  2 Adam Kellogg              FR Alfred State            41.60m     136-06   8   
  3 Nick Fresco               SO Buffalo Stat            41.29m     135-05   6   
  4 Will Houlihan             SO Alfred State            41.13m     134-11   5   
  5 Frank Risole              JR Oswego State            40.77m     133-09   4   
  6 Sam Sherwin               FR Alfred State            39.06m     128-02   3   
  7 Sean Bereza               SR Oswego State            38.08m     124-11   2   
  8 Anthony Russo             FR Plattsburgh             38.03m     124-09   1   
  9 Kyle Barry                SO St. John Fis            36.17m     118-08 
 10 Jordan Fuentes            JR Buffalo Stat            35.67m     117-00 
 11 Nicholas Jasikoff         SO Finger Lakes            35.24m     115-07 
 12 Dillon Snell              FR Mohawk Valle            35.03m     114-11 
 13 Timothy Johnston          SO Finger Lakes            30.78m     101-00 
 14 Ian Zink                  SR Plattsburgh             29.81m      97-10 
 15 Tyler Darby               FR St. John Fis            27.74m      91-00 
 
Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ben Depo                  JR Plattsburgh             49.20m     161-05   9   
  1 Alex Hewlett              SO Alfred State            49.20m     161-05   9   
  3 Ryan Holowesko            FR Nazareth                47.40m     155-06   6   
  4 Frank Risole              JR Oswego State            43.30m     142-01   5   
  5 Ryan Schultes             SR St. John Fis            43.00m     141-01   4   
  6 Devin Scott               JR Plattsburgh             41.80m     137-02   3   
  7 Kyle Dudzinski            SR Oswego State            41.70m     136-10   2   
  8 Adam Kellogg              FR Alfred State            41.60m     136-06   1   
  9 Alex Benoit               SO Herkimer Cou            40.50m     132-10 
 10 Brian Edwards             FR Alfred State            38.80m     127-03 
 11 Will Houlihan             SO Alfred State            37.50m     123-00 
 12 Kyle Barry                SO St. John Fis            37.40m     122-08 
 13 Timothy Johnston          SO Finger Lakes            34.60m     113-06 
 14 Alex Choi                 SO Plattsburgh             33.00m     108-03 
 14 Nicholas Jasikoff         SO Finger Lakes            33.00m     108-03 
 16 Devon Carpenter           SO Herkimer Cou            29.90m      98-01 
 17 Mike Reilly               SO Herkimer Cou            29.60m      97-01 
 18 Mark Oster                FR Herkimer Cou            26.50m      86-11 
 19 Andrew Williams           SO Herkimer Cou            25.40m      83-04 
 20 Salvatore Sedotto         FR Mohawk Valle            22.30m      73-02 
 21 Jeff Beadle               SO Herkimer Cou            19.20m      63-00 
 -- Sam Sherwin               FR Alfred State              FOUL            
 -- Dillon Snell              FR Mohawk Valle              FOUL            
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Buffalo State              157        2) Plattsburgh St.           100   
    3) St. John Fisher             93        4) Oswego State               81   
    5) Nazareth                    67        6) Alfred State               55   
    7) Mohawk Valley CC            39        8) Herkimer County CC         38   
    9) Finger Lakes CC             25       10) Daemen                     18   
   11) Canada-St. Laurent Select   10                                           
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Buffalo State              146        2) Alfred State              106   
    3) Oswego State                99        4) Plattsburgh St.            93.50
    5) Herkimer County CC          64.50     6) Nazareth                   44   
    7) St. John Fisher             41        8) Mohawk Valley CC           30   
    9) Finger Lakes CC             29       10) Daemen                     15