Licensed to Yen Timing Service - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 7/1/2012 09:51 PM
             2012 USATF Niagara Outdoor Championships - 6/23/2012              
                                 Penfield H.S.                                 
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Martin, Patrice U         15 Unattached               14.33  
  2 Hyer, Edna U              78 Checkers Ath             23.32    5   
  3 Rowe, Fran U              72 Checkers Ath             25.70    3   
 
Women 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Martin, Patrice U         15 Unattached               29.44  
  2 Koeppel-Acker, Jennifer   29 Checkers Ath             31.92    5   
  3 Hyer, Edna U              78 Checkers Ath             51.13    3   
  4 Rowe, Fran U              72 Checkers Ath             55.13    2   
 
Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rowe, Fran U              72 Checkers Ath           1:58.26    5   
  2 Hyer, Edna U              78 Checkers Ath           2:12.10    3   
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Koeppel-Acker, Jennifer   29 Checkers Ath           2:24.58    5   
  2 Martell, Vanessa U        29 Brockport Di           2:31.65    3   
  3 Rowe, Fran U              72 Checkers Ath           4:28.15    2   
 
Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Koeppel-Acker, Jennifer   29 Checkers Ath           4:46.04    5   
 
Women 100 Meter Hurdles 33 inch
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ratajczak, Alyssa         19 Unattached               17.89  
  2 Clark, Jessica U          24 Brockport Di             18.32    5   
 
Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Beecher, Abby U           15 Warsaw PV Cl             2.70m    8-10.25   5   
 -- Ratajczak, Alyssa         19 Unattached                  NH            
 
Women Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ratajczak, Alyssa         19 Unattached               3.72m   12-02.50   5   
 
Women Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Martin, Patrice U         15 Unattached               9.86m   32-04.25   5   
 
Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hyer, Edna U              78 Checkers Ath            15.45m      50-08   5   
 
Women Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hyer, Edna U              78 Checkers Ath            11.95m      39-02   5   
 
Women 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Talcott, Erin U           34 Unattached            23:46.62  
  2 Tylock, Rachael U         19 Unattached            27:14.86  
 
Men 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nowak, David              18 Unattached               11.34  
  2 McGuinness, Leo U         17 U.N. Club                11.90  
  3 Cox, Ed                   84 Syracuse Cha             16.85    5   
  4 Bruce, Robert U           83 Syracuse Cha             18.39    3   
 
Men 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 McGuinness, Leo U         17 U.N. Club                24.47  
  2 Knifes, Glenn             34 Unattached               26.92  
  3 Cox, Ed                   84 Syracuse Cha             36.74    5   
  4 Bruce, Robert U           83 Syracuse Cha             39.70    3   
 
Men 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Knifes, Glenn             34 Unattached             1:00.77  
  2 Gustafson, John U         44 Unattached             1:03.81  
 
Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 McGuinness, Ulysses U     16 U.N. Club              2:16.61  
  2 Rebert, Brandon           19 Unattached             2:21.67  
  3 Knifes, Glenn             34 Unattached             2:40.29  
 
Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Guarino, Josh U           23 Syracuse Cha           4:01.51    5   
  2 Guarino, Nicholas U       23 Syracuse Cha           4:01.52    3   
  3 Weeks, Scott U            40 Syracuse Cha           4:06.99    2   
  4 Bickham, Scott U          45 Genesee Vall           4:41.64    1   
  5 Rebert, Brandon           19 Unattached             4:52.92  
  6 Talcott, Dave U           52 Shore AC               5:21.15  
 
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Quinlisk, Bill U          60 Genesee Vall          23:53.87    5   
 
Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kurvach, Michael          22 Unattached             9:41.15  
 
Men High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jermyn, Tim U             43 Unattached               1.60m    5-03.00   5   
 
Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Brocious, Jason U         32 Unattached               4.45m   14-07.25   5   
  2 Ksionzyk, Michael U       29 Unattached               3.70m   12-01.50   3   
  3 Henderson, Reggie U       50 Rochester Ro             3.55m   11-07.75   2   
  4 Chewning-Kulick, Travis   17 Unattached               3.10m   10-02.00   1   
  5 Kelly, James              62 Unattached               2.90m    9-06.25 
 -- Baumgart, Timothy         19 Unattached                  NH            
 
Men Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nowak, David              18 Unattached               5.98m   19-07.50   5   
  2 Beckwith, Sam             20 Unattached               5.38m   17-08.00   3   
  3 Baumgart, Timothy         19 Unattached               4.93m   16-02.25   2   
  4 Beckwith, Ted U           56 Unattached               3.97m   13-00.25   1   
 
Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McCadney, Mike U          27 Unattached              15.10m   49-06.50   5   
  2 Baumgart, Timothy         19 Unattached              10.01m   32-10.25   3   
 
Men Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Christian, Joey           19 Unattached              12.63m   41-05.25 
  2 Pearson, Hank U           48 Unattached               9.96m   32-08.25 
  3 Spanneut, Gene U          65 Greater Roch             9.15m   30-00.25   5   
 
Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bzibziak, Raymond U       57 Unattached              33.81m     110-11 
  2 Spanneut, Gene U          65 Greater Roch            30.72m     100-09   5   
 
Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Pearson, Hank U           48 Unattached              37.98m     124-07 
  2 Spanneut, Gene U          65 Greater Roch            28.30m      92-10   5   
 
Men 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Talcott, Dave U           52 Shore AC              24:04.61  
 
         Women - Combined Divisions - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Checkers Athletic Club      48        2) Brockport Distance Projec   8   
    3) Warsaw PV Club               5                                           
 
          Men - Combined Divisions - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Syracuse Chargers TC        26        2) Greater Rochester Track C  15   
    3) Genesee Valley Harriers      6        4) Rochester Rockback          2