Yen Timing Service - Contractor License        Hy-Tek's MEET MANAGER  11:46 AM  6/10/201
                                    McMullen Miles - 6/7/2012
                                         Nazareth College
                                             Results

  Women 39&U 1 Mile Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
Finals
  1 Jessica Snyder            27 Rochester              5:03.20    5:03.21 82.98%
  2 Sarah Loerch              26 Rochester              5:10.99    5:11.00 80.90%
  3 Natalie Mackenzie         24 Syracuse               5:15.29    5:15.30 79.80%
  4 Erin Toner                22 Rochester              5:17.34    5:17.35 79.28%
  5 Kristina Martin           20 Holley                 5:28.08    5:27.95 76.72%
  6 Jennifer VanderSloot      20 Pittsford              5:46.31    5:46.18 72.68%
  7 Vanessa Taylor            25 Spencerport            5:51.31    5:51.32 71.62%
  8 Heather Danielson         37 Rochester              5:58.24    5:52.05 71.47%
  9 Kelly Bailey              17 Avon                   6:28.54    6:20.39 66.15%
 10 Lisa Perks                31 Fairport               6:35.82    6:35.39 63.63%
 11 Deanna Reh                39 Victor                 6:39.74    6:32.83 64.05%
 12 Katarina Nichols          13 Fairport               6:53.56    6:23.21 65.66%
 13 Cecilia Hoskins           14 Rochester              7:57.75    7:30.00 55.91%
 14 Jennifer Hoskins          39 Rochester              7:57.90    7:49.64 53.57%
 15 Debbie Matzan             39 Pittsford             13:08.91   12:55.27 32.45%

  Women 40+ 1 Mile Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Marty McLaughlin          42 East Aurora            5:26.31    5:08.99 81.43%
  2 Patty VanderSloot         45 Pittsford              6:00.61    5:22.79 77.95%
  3 Gae Orsini                45 Mendon                 6:01.94    5:23.98 77.66%
  4 Anna Fox                  51 Palmyra                6:17.68    5:17.86 79.15%
  5 Bonnie Lindbloom          48 Rochester              6:41.87    5:59.72 69.95%
  6 Carolyn Smith-Hanna       61 Pittsford              6:48.45    5:00.05 83.85%
  7 Wende Cleary              50 Pittsford              7:02.13    5:55.27 70.82%
  8 Marie White               51 Henrietta              7:11.53    6:03.18 69.28%
  9 Christina McLyman         44 Rochester              7:12.43    6:49.47 61.45%
 10 Martha Roberts            55 Seneca Falls           7:15.61    5:43.31 73.29%
 11 Christine Klein           48 Mumford                7:27.44    6:40.51 62.82%
 12 Alice Nichols             46 Fairport               7:29.37    6:42.24 62.55%
 13 Connie Hibbard            67 Hilton                 7:34.40    5:09.50 81.29%
 14 Lynda McQuire             64 Scottsville            7:34.53    5:33.90 75.35%
 15 Suzanne Pollard           48 Fairport               7:42.69    6:54.16 60.75%
 16 Barbara Pudiak            54 Fairport               8:02.27    6:45.88 61.99%
 17 Kathleen Pleninger        50 Rochester              8:03.10    6:46.58 61.88%
 18 Donna Roberts             59 Rochester              8:27.24    6:39.76 62.94%
 19 Caroline Coyle            50 Fairport               8:27.84    7:07.40 58.87%
 20 Joan Sewart               63 Marion                 8:28.29    6:13.39 67.38%
 21 Elaine Greene             72 Rochester             11:40.74    7:19.79 57.21%

  Men 39&U 1 Mile Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Tim Chichester            23 Mt. Morris             4:19.16    4:19.17 85.89%
  2 Sam Mackenzie             28 Syracuse               4:19.23    4:19.21 85.88%
  3 Michael Kurvach           22 Victor                 4:20.23    4:20.13 85.57%
  4 Travis Prejean            25 Jamestown              4:34.46    4:34.47 81.10%
  5 Michael Insler            28 Annapolis Md.          4:37.81    4:37.79 80.13%
  6 Josh Perks                37 Fairport               4:41.11    4:35.16 80.90%
  7 Ray Wagner                17 Rochester              4:45.73    4:32.88 81.58%
  8 Michael Cocquyt           25 Hilton                 4:46.93    4:46.94 77.58%
  9 Justin Niebel             28 Pittsford              4:50.12    4:50.10 76.73%
 10 Alex Hall                 16 Caledonia              4:51.13    4:34.22 81.18%
 11 Ev Geiger                 14 Caledonia              4:51.65    4:25.14 83.96%
 12 Greg Selke                22 Chili                  4:52.64    4:52.53 76.10%
 13 James Wilczewski          16 Rochester              4:57.54    4:40.26 79.43%
 14 Rich Culbert              38 Rochester              5:00.15    4:53.79 75.77%
 15 Mason Vodacek             15 Rochester              5:01.29    4:39.18 79.73%
 16 Jared Kozik               18 Mumford                5:04.54    4:54.50 75.59%
 17 Paul Glor                 34 Rochester              5:09.50    5:08.73 72.10%
 18 Josh Williams             37 Avon                   5:22.84    5:16.00 70.44%
 19 Andrew Caffrey            34 Pittsford              5:24.51    5:23.70 68.77%
 20 John Stephens             30 Webster                5:39.23    5:38.39 65.78%
 21 Collin Regan              12 Rochester              5:55.06    5:08.02 72.27%
 22 Andrew Knapp              11 Rochester              6:36.02    5:34.01 66.65%
 23 Chris Scholsser           18 Rochester              8:00.82    7:44.96 47.88%
 24 Sean Regan                 8 Rochester              8:37.34    6:32.10 56.77%

  Men 40+ 1 Mile Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Mike Nier                 47 Rochester              4:57.06    4:30.30 82.35%
  2 Joseph Mora               50 Fayetteville           5:10.21    4:31.35 82.04%
  3 Robert Liebers            54 Lakewood               5:15.97    4:36.38 80.54%
  4 Mark Rybinski             57 manlius                5:28.52    4:35.80 80.71%
  5 Egils Robs                40 Penfield               5:31.30    5:13.12 71.09%
  6 Tom Rossborough           47 Rush                   5:31.44    5:01.58 73.81%
  7 Tim Dwyer                 52 Rochester              5:32.98    4:51.26 76.43%
  8 Ted Thule                 51 Macedon                5:35.31    4:53.30 75.90%
  9 Michael Alessio           50 Seneca Falls           5:36.50    4:54.34 75.63%
 10 Mark Madigan              51 Pittsford              5:40.93    4:58.22 74.65%
 11 Patrick Wrobel            60 Seneca Falls           5:50.71    4:42.08 78.91%
 12 Doug DeWeaver             54 Rochester              5:51.73    5:07.66 72.35%
 13 Tony Gingello             65 Rochester              5:53.28    4:31.71 81.93%
 14 Bill Clauss               61 Williamson             5:53.83    4:44.59 78.22%
 15 Wilton Alston             53 Rochester              5:54.35    5:09.95 71.82%
 16 James Whorton             44 Rochester              5:54.84    5:35.36 66.38%
 17 Andrew Farmer             40 Avon                   5:57.01    5:37.42 65.97%
 18 Bill Beyerbach            57 Rochester              5:59.88    5:02.12 73.68%
 19 Tom Dutton                66 Livonia                6:01.01    4:37.66 80.17%
 20 Frank Quattrone           57 Webster                6:09.27    5:10.01 71.81%
 21 Michael Viterise          54 Rochester              6:15.44    5:28.40 67.78%
 22 Jerry Roberts             62 Rochester              6:19.28    5:05.06 72.97%
 23 Jim Glinsky               65 Pittsford              6:29.75    4:59.76 74.26%
 24 Chris Levey               47 East Rochester         6:30.41    5:55.24 62.66%
 25 Philip Alesio             52 Rochester              6:33.35    5:44.07 64.70%
 26 Bill Quinlisk             60 Syracuse               6:36.60    5:18.99 69.78%
 27 Leonard Peter             68 Spencerport            6:51.69    5:16.64 70.30%
 28 Andy Matzan               59 Rochester              6:53.21    5:46.89 64.17%
 29 Thomas Butler             47 Rochester              7:04.03    6:25.83 57.69%
 30 Bob Otto                  73 Rochester              7:17.97    5:20.56 69.44%
 31 Mark Nicholas             49 Rochester              7:23.10    6:43.18 55.21%
 32 Joseph Madonia            70 Irondequoit            7:34.38    5:32.57 66.94%
 33 Scott Farley              49 Walworth               7:37.33    6:56.13 53.49%
 34 Peter Clark               61 Rochester              7:40.16    6:10.11 60.14%
 35 James Conklin             64 Walworth               7:40.72    6:10.56 60.07%
 36 Donald Galetto            58 Spencerport            7:51.78    6:36.06 56.20%
 37 Tom Tytler                64 Webster                7:58.48    6:24.85 57.84%
 38 Gregory Vleck             63 Rochester              8:03.35    6:28.76 57.26%
 39 Ron Piazza                52 Leroy                  8:16.30    7:14.12 51.28%
 40 Igor Mihajlov             79 Pittsford              8:35.11    5:50.69 63.48%
 41 Gary Leryer               58 Rochester              8:44.51    7:20.33 50.55%
 42 Charles Sabatine          79 Victor                 9:01.07    6:08.37 60.43%
 43 William Murphy            63 Rochester             11:56.80    9:36.53 38.61%