Yen Timing Services                      Hy-Tek's MEET MANAGER  11:00 PM  6/6/2013
                                    McMullen Miles - 6/6/2013
                                         Nazareth College
                                             Results

  Girls 10-14 1 Mile Run merged
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
Finals
  1 Clay Bailey               14 Rochester              8:23.58    7:54.33 53.04%

  Women 20-24 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Jordyn Naylon             22 Fairport               5:11.75    5:11.76 80.71%  3
  2 Erin Tower                23 Rochester              5:25.80    5:25.81 77.23%  3

  Women 25-29 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Dana Buchanan             29 Rochester              5:06.33    5:06.27 82.15%  3
  2 Sarah Loesch              27 Una                    5:08.33    5:08.34 81.60%  3
  3 Trisha Byler              29 Rochester              5:23.71    5:23.65 77.74%  3
  4 Vanessa Taylor            26 Spencerport            5:59.26    5:59.27 70.03%  3
  5 Anzehela Knyazeva         27 Una                    6:42.13    6:42.14 62.57%  3
  6 Jessica Nichols           29 Una                    8:42.13    8:42.03 48.20%  1

  Women 30-34 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Kiki Maletz               30 Rochester              5:33.89    5:33.53 75.44%  3

  Women 35-39 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Karen Blodgett            37 Una                    5:18.04    5:12.54 80.50%  3
  2 Sarah Newsome             38 Palmyra                5:30.49    5:24.78 77.47%  3
  3 Sonia Grondin             36 Una                    7:39.27    7:31.33 55.75%  2
  4 Olivia Durant             36 Una                   10:08.79    9:58.26 42.06%  1

  Women 45-49 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Carol Bischoff            49 Una                    6:40.86    5:58.81 70.12%  2
  2 Bonnie Lindblom           49 Jamestown              6:43.30    6:01.00 69.70%  2
  3 Christina McLyman         45 Rochester              7:17.57    6:31.67 64.24%  2
  4 Christine Klein           49 Una                    7:44.93    6:56.16 60.46%  1

  Women 50-54 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Caroline Coyle            51 Una                    7:13.82    6:05.11 68.91%  2
  2 Colleen Magnussen         53 Una                    7:27.10    6:16.28 66.86%  2
  3 Marie White               52 Henrietta              7:50.98    6:36.38 63.47%  2

  Women 55-59 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Barbara Pudiak            55 Una                    7:48.27    6:09.05 68.18%  2

  Women 60-64 1 Mile Run merged
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Donna Roberts             60 Una                    8:46.64    6:26.87 65.03%

  Women 65-69 1 Mile Run merged
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Connie Hibbard            68 Una                    7:47.87    5:18.67 78.95%
  2 Lynda McQuire             65 Una                    7:58.04    5:25.60 77.27%
  3 Mitzie Lewandowski        66 Una                    9:11.95    6:15.94 66.93%

  Men 10-14 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Jonah Simpson             14 Una                    5:15.15    4:46.51 77.70%  3
  2 Oliver Lindblom           14 Jamestown              7:27.83    6:47.13 54.68%  2

  Men 15-19 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Jared Kozik               19 Una                    5:57.91    5:50.40 63.53%  2

  Men 20-24 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Mike Kurvach              23 Victor                 4:25.09    4:25.10 83.97%  5
  2 Mark Streb                23 Rochester              4:30.59    4:30.60 82.26%  5
  3 Greg Selke                23 Una                    4:40.61    4:40.62 79.33%  5
  4 Kenny Goodfellow          23 Una                    4:54.16    4:54.17 75.67%  5

  Men 25-29 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Justin Niebel             28 Pittsford              4:48.48    4:48.46 77.17%  5

  Men 30-34 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Chad Byler                30 Rochester              4:36.75    4:36.06 80.64%  5
  2 Matt Phillips             32 Pittsford              5:22.14    5:21.34 69.27%  3
  3 James Trwillo             31 Una                    5:32.16    5:31.33 67.18%  3
  4 Jason Gottfried           33 Spencerport            7:19.05    7:17.96 50.83%  2

  Men 35-39 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Joshua Perks              38 New York               4:38.31    4:32.41 81.71%  5
  2 Andrew Caffrey            35 Pittsford              5:25.93    5:19.03 69.78%  3

  Men 40-44 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Mark Larson               43 Una                    5:44.44    5:25.54 68.38%  4
  2 James Brennan             43 Una                    5:53.38    5:33.98 66.65%  4
  3 Rahul Zutshi              44 Una                    6:12.55    5:52.10 63.22%  3
  4 Andrew Farmer             41 Una                    6:19.65    5:58.81 62.04%  3
  5 Rob Bailey                44 Rochester              9:01.03    8:31.33 43.53%  1

  Men 45-49 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Kevin VanBoden            45 Una                    5:13.17    4:44.96 78.12%  4
  2 Michael Mertens           49 Una                    6:04.80    5:31.94 67.06%  4
  3 Chris Levey               48 Una                    6:16.26    5:42.36 65.02%  2
  4 Thomas Butler             48 Una                    7:45.41    7:03.48 52.56%  2

  Men 50-54 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 John VanKerkove           51 Rochester              5:25.53    4:44.75 78.18%  4
  2 Joe Haungs                51 Rochester              5:41.21    4:58.46 74.58%  2
  3 Ted Thull                 52 Una                    5:46.21    5:02.83 73.51%  4

  Men 55-59 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================  
  1 Bill Beyerbach            58 Una                    6:07.51    5:08.53 72.15%  3
  2 Doug DeWeaver             55 Una                    6:25.43    5:23.57 68.80%  3
  3 Gene Jensen               58 Rochester              6:27.70    5:25.48 68.39%  2
  4 Michael Viterise          55 Una                    6:33.82    5:30.62 67.33%  3
  5 Ken Streb                 56 Una                    8:14.60    6:55.22 53.61%  1
  6 Gary Lehrer               59 Una                    8:21.58    7:01.08 52.86%  2

  Men 60-64 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Tim McMullen              60 Churchville            5:24.02    4:20.61 85.41%  4
  2 Michael Reif              64 Una                    7:10.99    5:46.65 64.21%  2
  3 Andy Matzan               61 Una                    7:31.60    6:03.23 61.28%  2
  4 Daniel Wimer              60 Una                    7:56.07    6:22.91 58.13%  1
  5 Gregory Vleck             64 Una                    8:22.18    6:43.91 55.11%  1
  6 Donald Galetto            60 Spencerport            8:47.11    7:03.96 52.51%  1
  7 Jerry Roberts             63 Una                   12:24.29    9:58.64 37.18%  1
 -- Bill Quinlisk             61 Syracuse                   DNF                    2

  Men 65-69 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Jim May                   67 Williamson             6:11.64    4:45.83 77.88%  3

  ....Men 65-69 1 Mile Run merged
  2 Tony Gingello             66 Rochester              6:25.47    4:56.47 75.08%  3
  3 Tom Dunton                67 Una                    6:29.16    4:59.31 74.37%  3
  4 Tom Lamme                 65 Penfield               6:52.17    5:17.00 70.22%  2
  5 Tom Perry                 68 Una                    8:32.35    6:34.05 56.49%  1

  Men 70-74 1 Mile Run merged
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Bob Otto                  74 Rochester              7:39.99    5:36.67 66.12%  1
  2 Dwight Rogers             71 Churchville            7:50.27    5:44.20 64.67%  2

  Men 75+ 1 Mile Run merged
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Charles Sabatine          80 Una                    9:35.34    5:53.15 63.03%
  2 Igor Mihajlov             80 Una                   10:44.56    6:35.64 56.26%
  3 Don Ducharme              79 Una                   12:23.78    8:26.37 43.96%