Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 1
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Women 45-49 100 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
Finals
  1 Konrad, Evelyn            46 Unattached               14.01   NWI     12.51 83.87%
Women 60-64 100 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Stiles, Debbie A          64 Unattached               18.03   NWI     13.46 77.93%
Women 75-79 100 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Hyer, Edna E              79 Checkers AC              24.99   NWI     15.79 66.43%
Women 35-39 200 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Edwards, Lisa R           35 Unattached               28.44  -1.6     28.45 75.04%
Women 45-49 200 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Konrad, Evelyn            46 Unattached               29.44  -1.6     25.85 82.57%
  2 Shisler, Beth A           49 Athena Track Club        30.76  -1.6     26.09 81.79%
Women 60-64 200 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Rock, Linda               62 Unattached               43.02  -1.6     31.82 67.06%
Women 75-79 200 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Hyer, Edna E              79 Checkers AC              54.05  -1.6     32.72 65.24%
Women 35-39 400 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Edwards, Lisa R           35 Unattached             1:03.81    1:01.13 77.87%
Women 45-49 400 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Konrad, Evelyn            46 Unattached             1:04.83      55.23 86.19%
  2 Shisler, Beth A           49 Athena Track Club      1:06.66      55.12 86.36%
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 2
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Women 60-64 400 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Rock, Linda               62 Unattached             1:36.10    1:10.48 67.54%
Women 75-79 400 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Hyer, Edna E              79 Checkers AC            2:10.79    1:10.72 67.31%
Women 30-34 800 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Trujillo, Teresa L        33 Unattached             3:30.43    3:30.44 53.83%
Women 55-59 800 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Mittermeier, Suzanne J    56 Steel City T           2:47.38    2:17.91 82.14%
Women 75-79 800 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Hyer, Edna E              79 Checkers AC            5:15.81    2:40.09 70.76%
Women 30-34 1500 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Trujillo, Teresa L        33 Unattached             7:27.38    7:23.49 52.42%
Women 50-54 1500 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Medina, Estela            52 Westchester TC         5:57.76    4:53.01 79.34%
Women 55-59 1500 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Mittermeier, Suzanne J    56 Steel City T           5:42.76    4:26.09 87.37%
Women 60-64 1500 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Stiles, Debbie A          64 Unattached             8:16.51    5:42.99 67.78%
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 3
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Women 75-79 1500 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Hyer, Edna E              79 Checkers AC           10:55.72    5:47.93 66.82%
Women 35-39 400 Meter Hurdles 30" 30-49
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Edwards, Lisa R           35 Unattached             1:13.78    1:13.79 70.94%
Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Unattached  'A'                                     1:17.94
     1) Mittermeier, Suzanne J 56       2) Stiles, Debbie A 64
     3) Medina, Estela 52               4) Rock, Linda 62
Women 45-49 Shot Put
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Duncan, Lesley J          49 New Jersey Striders      9.16m   30-00.75  13.39m 59.17%
Women 50-54 Shot Put
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 McDowell, Maureen M       52 Unattached               7.82m   25-08.00  11.24m 49.68%
  2 Yarosh, Selina            52 Pacer Track Club         5.36m   17-07.00   7.70m 34.05%
Women 45-49 Discus Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Duncan, Lesley J          49 New Jersey Striders     24.92m      81-09  31.97m 41.63%
Women 50-54 Discus Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Yarosh, Selina            52 Pacer Track Club        10.90m      35-09  14.76m 19.22%
Women 75-79 Discus Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Hyer, Edna E              79 Checkers AC             16.34m      53-07  44.53m 57.98%
Women 50-54 Hammer Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Yarosh, Selina            52 Pacer Track Club        16.17m      53-01  20.97m 27.25%
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 4
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Women 55-59 Hammer Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Wagner, Janet L           58 Shore Athletic Club     30.94m     101-06  45.21m 58.72%
Women 65-69 Hammer Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Ciccone, Connie R         68 Syracuse Cha            15.47m      50-09  28.64m 37.20%
Women 45-49 Javelin Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Duncan, Lesley J          49 New Jersey Striders     28.82m      94-07  40.21m 55.08%
Women 50-54 Javelin Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Yarosh, Selina            52 Pacer Track Club        11.22m      36-10  16.06m 22.00%
Women 75-79 Javelin Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Hyer, Edna E              79 Checkers AC             13.43m      44-01  39.59m 54.24%
Women 55-59 Weight Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Wagner, Janet L           58 Shore Athletic Club     12.17m   39-11.25  17.56m 74.43%
Women 50-54 5000 Meter Race Walk
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Bendall, Carol J          54 Unattached            31:34.64   26:57.27 73.40%
      1:07.827 (1:07.827)  3:30.278 (2:22.451)  5:51.054 (2:20.777)  8:16.438 (2:25.385)
     10:44.507 (2:28.069) 13:14.430 (2:29.923) 15:46.318 (2:31.889) 18:23.412 (2:37.095)
     21:01.499 (2:38.087) 23:39.176 (2:37.677) 26:20.008 (2:40.833) 29:00.889 (2:40.882)
     31:34.634 (2:33.745)
Women 50-54 10000 Meter Race Walk
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 5
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
....Women 50-54 10000 Meter Race Walk
  1 Bendall, Carol J          54 Unattached          1:10:18.89   59:35.09 68.73%
           2:31.030 (2:31.030)         5:03.784 (2:32.754)         7:40.256 (2:36.473)
          10:22.491 (2:42.236)        13:11.025 (2:48.535)        16:06.074 (2:55.049)
          18:55.681 (2:49.607)        21:44.510 (2:48.829)        24:34.542 (2:50.032)
          27:28.822 (2:54.280)        30:15.758 (2:46.937)        33:13.710 (2:57.952)
          36:00.162 (2:46.453)        38:47.489 (2:47.328)        41:48.207 (3:00.718)
          44:36.867 (2:48.660)        47:35.502 (2:58.636)        50:27.119 (2:51.617)
          53:11.853 (2:44.735)        56:08.354 (2:56.501)        58:58.606 (2:50.252)
        1:01:52.201 (2:53.596)      1:04:43.182 (2:50.982)      1:07:33.390 (2:50.208)
        1:10:18.885 (2:45.495)
Men 40-44 100 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Kubelle, Matthew Y        42 2nd Wind Track Club      11.74   1.3     11.06 88.59%
Men 45-49 100 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Shelton, William          49 Unattached               13.01   1.3     11.69 83.78%
Men 55-59 100 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Beckwith, Theodore R      57 Unattached               14.85   1.3     12.67 77.31%
  2 Milan, Michael J          59 Unattached               14.90   1.3     12.55 78.05%
Men 60-64 100 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Grieco, Allen L           63 Unattached               13.37   1.3     10.99 89.08%
  2 Hudson, Horace K          60 Syracuse Cha             13.71   1.3     11.48 85.34%
  3 Quinlisk, Bill            61 Genesee Vall             15.60   1.3     12.98 75.45%
Men 70-74 100 Meter Dash
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading H#
=========================================================================================
  1 Marovich, David           70 Unattached               17.07   NWI     13.46 72.76%  2
Men 80-84 100 Meter Dash
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading H#
=========================================================================================
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey Rrc       37.86   NWI     24.36 40.20%  2
Men 40-44 200 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Kubelle, Matthew Y        42 2nd Wind Track Club      24.04   2.6     21.97 87.94%
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 6
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Men 45-49 200 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Shelton, William          49 Unattached               26.26   2.6     22.80 84.73%
Men 55-59 200 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 James, Ben                56 Unattached               25.34   2.6     20.96 92.19%
  2 Milan, Michael J          59 Unattached               33.64   2.6     27.27 70.87%
Men 60-64 200 Meter Dash
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Grieco, Allen L           63 Unattached               28.36   2.6     22.40 86.28%
  2 Hudson, Horace K          60 Syracuse Cha             31.32   2.6     25.22 76.63%
  3 Johnson, Gregory P        61 Unattached               32.49   2.6     25.99 74.33%
Men 70-74 200 Meter Dash
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading H#
=========================================================================================
  1 Greve, Theodore R         73 Adirondack A             34.25   0.9     24.49 78.89%  2
Men 80-84 200 Meter Dash
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading H#
=========================================================================================
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey Rrc     1:29.79   0.9     52.24 36.99%  2
Men 35-39 400 Meter Dash
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Merrill, Matthew M        35 Unattached               59.23      57.47 75.15%  2
Men 45-49 400 Meter Dash
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Echeandia Jr, Getulio     49 Southwest Sp             54.94      48.24 89.53%  2
  2 Shelton, William          49 Unattached             1:00.22      52.87 81.68%  2
Men 55-59 400 Meter Dash
====================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading H#
====================================================================================
  1 Ransom, William D         59 Tnt Internat           1:09.28      56.95 75.84%  2
  2 Milan, Michael J          59 Unattached             1:21.66    1:07.12 64.34%  2
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 7
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Men 70-74 400 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Saarmann, John            70 Shore Athletic Club    1:19.78      58.40 73.95%
Men 75-79 400 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Rush, C  Christopher      77 Adirondack A           1:17.96      50.05 86.29%
Men 80-84 400 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey Rrc     3:21.36    1:49.32 39.50%
Men 30-34 800 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Trujillo, James R         31 Unattached             2:18.39    2:18.40 73.06%
Men 40-44 800 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Kubelle, Matthew Y        42 2nd Wind Track Club    3:04.01    2:51.78 58.86%
Men 50-54 800 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Mangan, Jerry             51 Checkers AC            2:44.37    2:21.72 71.35%
Men 55-59 800 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Ransom, William D         59 Tnt Internat           2:55.89    2:22.02 71.20%
  2 Milan, Michael J          59 Unattached             3:36.48    2:54.79 57.85%
Men 60-64 800 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Baker, Anthony            60 Unattached             3:01.69    2:25.50 69.49%
  2 Quinlisk, Bill            61 Genesee Vall           3:05.54    2:27.45 68.57%
Men 75-79 800 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Rush, C  Christopher      77 Adirondack A           3:03.52    1:59.92 84.32%
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 8
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Men 80-84 800 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey Rrc     7:41.11    4:15.60 39.56%
Men 30-34 1500 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Trujillo, James R         31 Unattached             5:02.60    5:02.61 68.08%
Men 35-39 1500 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Perks, Joshua D           39 Roadkill Racing        4:28.85    4:14.98 80.79%
Men 45-49 1500 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Figler, Jim               49 Checkers AC            4:42.72    4:03.91 84.46%
  2 Nier, Mike                48 Genesee Vall           4:47.23    4:10.10 82.37%
Men 80-84 1500 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey Rrc    14:35.61    8:13.32 41.76%
Men 45-49 5000 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Nier, Mike                48 Genesee Vall          17:22.23   15:26.34 81.72%
          39.679 (39.679)  1:58.527 (1:18.848)  3:18.669 (1:20.143)  4:38.047 (1:19.379)
      5:58.362 (1:20.315)  7:21.105 (1:22.744)  8:46.346 (1:25.241) 10:10.852 (1:24.507)
     11:36.787 (1:25.936) 13:03.905 (1:27.118) 14:30.678 (1:26.773) 15:58.016 (1:27.338)
     17:22.223 (1:24.208)
  2 Mertens, Michael D        49 Unattached            19:15.13   16:58.48 74.33%
          43.802 (43.802)  2:13.978 (1:30.177)  3:43.900 (1:29.923)  5:14.534 (1:30.634)
      6:46.141 (1:31.608)  8:18.894 (1:32.753)  9:52.460 (1:33.567) 11:26.225 (1:33.765)
     13:00.922 (1:34.697) 14:35.531 (1:34.610) 16:10.687 (1:35.157) 17:46.090 (1:35.403)
     19:15.125 (1:29.036)
Men 55-59 5000 Meter Run
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Mittermeier, Barry J      57 Unattached            20:58.43   17:18.71 72.88%
          47.182 (47.182)  2:20.443 (1:33.261)  3:52.226 (1:31.784)  5:24.886 (1:32.660)
      7:00.963 (1:36.078)  8:43.311 (1:42.349) 10:28.503 (1:45.192) 12:13.703 (1:45.201)
     14:00.259 (1:46.556) 15:46.275 (1:46.017) 17:33.771 (1:47.497) 19:19.383 (1:45.613)
     20:58.428 (1:39.045)
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 9
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Men 50-54 100 Meter Hurdles 36" 50-59
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Taft, Christopher A       51 Unattached               20.06   0.6     19.29 66.95%
Men 60-64 100 Meter Hurdles 33" 60-69
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind      Age-Grading
======================================================================================
  1 Pontius, Bill             63 Unattached               18.95   0.6     16.31 79.21%
  2 Hogan, Peter W            62 Checkers AC              20.44   0.6     17.87 72.26%
Men 60-64 300 Meter Hurdles 30" 60-69
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Hudson, Horace K          60 Syracuse Cha             49.53      54.77 85.42%
  2 Pontius, Bill             63 Unattached               51.94      56.22 83.21%
  3 Baker, Anthony            60 Unattached               58.05    1:04.19 72.89%
  4 Hogan, Peter W            62 Checkers AC              59.55    1:04.91 72.07%
Men 35-39 400 Meter Hurdles 36" 30-49
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Merrill, Matthew M        35 Unattached             1:04.20    1:01.94 75.53%
Men 45-49 400 Meter Hurdles 36" 30-49
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Echeandia Jr, Getulio     49 Southwest Sp             58.38      49.04 95.39%
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Unattached  'A'                                     4:50.70
     1) Hudson, Horace K 60             2) Hogan, Peter W 62
     3) Pontius, Bill 63                4) Baker, Anthony 60
      1:09.678 (1:09.678)  2:25.511 (1:15.834)  3:32.596 (1:07.086)  4:50.697 (1:18.101)
Men 55-59 High Jump
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Milan, Michael J          59 Unattached               1.33m    4-04.25   1.80m 73.48%
Men 60-64 High Jump
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Pontius, Bill             63 Unattached               1.33m    4-04.25   1.89m 77.33%
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 10
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Men 70-74 High Jump
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Chambliss, Norman         70 Unattached               1.18m    3-10.50   1.84m 75.16%
  2 Marovich, David           70 Unattached               1.13m    3-08.50   1.76m 71.97%
Men 30-34 Pole Vault
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Ksionzyk, Mike            30 Unattached               3.85m   12-07.50   3.85m 62.70%
Men 50-54 Pole Vault
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Tylock, James             51 Patriot Pole             3.85m   12-07.50   4.93m 80.38%
  2 Henderson, Reggie         51 Rochester Rockback       3.10m   10-02.00   3.97m 64.72%
Men 55-59 Pole Vault
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Smith, Gerrod T           58 Unattached               3.10m   10-02.00   4.43m 72.26%
Men 60-64 Pole Vault
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Kelly, James L            63 Unattached               2.95m    9-08.00   4.59m 74.87%
Men 45-49 Long Jump
==============================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind              Age-Grading
==============================================================================================
  1 Samiec, James P           46 Potomac Vall             4.16m   NWI  13-07.75   4.96m 55.47%
Men 50-54 Long Jump
==============================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind              Age-Grading
==============================================================================================
  1 Choppa, Richard M         54 Adirondack A             5.00m   NWI  16-05.00   6.61m 73.96%
Men 55-59 Long Jump
==============================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind              Age-Grading
==============================================================================================
  1 Ransom, William D         59 Tnt Internat             4.08m   NWI  13-04.75   5.79m 64.76%
  2 Beckwith, Theodore R      57 Unattached               3.90m   NWI  12-09.50   5.38m 60.09%
Men 70-74 Long Jump
==============================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind              Age-Grading
==============================================================================================
  1 Marovich, David           70 Unattached               3.19m   NWI  10-05.75   5.40m 60.30%
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 11
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Men 80-84 Long Jump
==============================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind              Age-Grading
==============================================================================================
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey Rrc       0.61m   NWI   2-00.00   1.39m 15.60%
Men 45-49 Triple Jump
==============================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind              Age-Grading
==============================================================================================
  1 Samiec, James P           46 Potomac Vall             8.66m   NWI  28-05.00   9.98m 54.60%
Men 55-59 Triple Jump
==============================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind              Age-Grading
==============================================================================================
  1 Ransom, William D         59 Tnt Internat             8.68m   NWI  28-05.75  11.98m 65.51%
Men 70-74 Triple Jump
==============================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind              Age-Grading
==============================================================================================
  1 Chambliss, Norman         70 Unattached               7.57m   NWI  24-10.00  12.52m 68.51%
  2 Marovich, David           70 Unattached               6.83m   NWI  22-05.00  11.30m 61.81%
Men 80-84 Triple Jump
==============================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind              Age-Grading
==============================================================================================
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey Rrc       1.55m   NWI   5-01.00   3.43m 18.79%
Men 30-34 Shot Put
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Malnoske, John R          34 Unattached               9.99m   32-09.50   9.99m 43.21%
Men 40-44 Shot Put
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Hartnett, Richard B       44 Unattached              11.87m   38-11.50  12.99m 56.20%
Men 45-49 Shot Put
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Hannay, Scott R           49 Twilight Throwers       12.72m   41-08.75  15.39m 66.60%
Men 50-54 Shot Put
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Vail, Robert J            54 Unattached              11.53m   37-10.00  14.36m 62.16%
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 12
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Men 60-64 Shot Put
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Bakkensen, Ralph V        62 Twilight Throwers       11.85m   38-10.50  15.92m 68.90%
Men 65-69 Shot Put
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Spanneut, Gene M          66 Unattached               9.53m   31-03.25  14.48m 62.66%
  2 Bookin-Weiner, Jerry      67 Potomac Vall             9.19m   30-02.00  14.44m 62.47%
Men 70-74 Shot Put
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Demmo, Tom                70 Unattached              11.10m   36-05.00  14.44m 62.50%
  2 Chambliss, Norman         70 Unattached              11.05m   36-03.00  14.38m 62.22%
  3 Donnelly, Edward J        71 Unattached              10.54m   34-07.00  14.09m 61.00%
  4 Marovich, David           70 Unattached               9.95m   32-07.75  12.95m 56.02%
  5 Johnson, Arthur F         70 Unattached               8.68m   28-05.75  11.29m 48.87%
Men 75-79 Shot Put
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Yost, Chuck               78 Syracuse Cha             9.65m   31-08.00  16.00m 69.23%
  2 Joyce, Edmund E           76 Unattached               8.35m   27-04.75  12.96m 56.08%
Men 80-84 Shot Put
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Feick, Ray E              81 Philadelphia             8.87m   29-01.25  14.35m 62.11%
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey Rrc       4.55m   14-11.25   8.32m 36.00%
Men 30-34 Discus Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Malnoske, John R          34 Unattached              25.77m      84-06  25.77m 34.79%
Men 40-44 Discus Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Shaikh, Sharaz J          41 Unattached              29.82m      97-10  30.10m 40.64%
Men 45-49 Discus Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Hannay, Scott R           49 Twilight Throwers       33.30m     109-03  37.81m 51.04%
  2 Samiec, James P           46 Potomac Vall            27.10m      88-11  28.99m 39.14%
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 13
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Men 50-54 Discus Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Benoit, Joseph N          54 Twilight Throwers       43.86m     143-11  47.24m 63.78%
Men 55-59 Discus Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Bzibziak, Raymond J       59 Unattached              36.12m     118-06  43.97m 59.37%
  2 Livingston, Chuck M       57 Unattached              25.66m      84-02  29.63m 40.01%
Men 60-64 Discus Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Bakkensen, Ralph V        62 Twilight Throwers       36.74m     120-06  43.02m 58.09%
Men 65-69 Discus Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Spanneut, Gene M          66 Unattached              28.77m      94-05  36.84m 49.73%
  2 Bookin-Weiner, Jerry      67 Potomac Vall            26.84m      88-01  35.19m 47.50%
Men 70-74 Discus Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Demmo, Tom                70 Unattached              32.17m     105-06  45.44m 61.35%
  2 Chambliss, Norman         70 Unattached              30.91m     101-05  43.66m 58.94%
  3 Marovich, David           70 Unattached              29.46m      96-08  41.61m 56.18%
  4 Donnelly, Edward J        71 Unattached              28.00m      91-10  40.60m 54.81%
  5 Johnson, Arthur F         70 Unattached              25.46m      83-06  35.96m 48.55%
Men 75-79 Discus Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Van Put, Russell H        75 Unattached              27.98m      91-09  45.37m 61.25%
  2 Yost, Chuck               78 Syracuse Cha            24.85m      81-06  44.22m 59.69%
Men 80-84 Discus Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Feick, Ray E              81 Philadelphia            21.51m      70-07  42.41m 57.25%
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey Rrc       9.59m      31-05  21.19m 28.62%
Men 30-34 Hammer Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Malnoske, John R          34 Unattached              32.60m     106-11  32.60m 37.58%
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 14
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Men 50-54 Hammer Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Lambdin, Thomas E         52 Syracuse Cha            38.31m     125-08  46.56m 53.69%
Men 55-59 Hammer Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Bzibziak, Raymond J       59 Unattached              32.59m     106-11  46.61m 53.74%
Men 60-64 Hammer Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Sandas, George M          60 Unattached              40.20m     131-11  56.51m 65.15%
  2 Daniels, Edward W         60 New Hampshir            37.32m     122-05  52.46m 60.49%
Men 65-69 Hammer Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Bookin-Weiner, Jerry      67 Potomac Vall            29.66m      97-04  49.55m 57.13%
Men 70-74 Hammer Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Marovich, David           70 Unattached              34.26m     112-05  55.19m 63.63%
  2 Donnelly, Edward J        71 Unattached              22.28m      73-01  36.93m 42.58%
Men 75-79 Hammer Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Joyce, Edmund E           76 Unattached              27.45m      90-01  53.20m 61.34%
  2 Yost, Chuck               78 Syracuse Cha            20.59m      67-07  42.80m 49.35%
Men 80-84 Hammer Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Feick, Ray E              81 Philadelphia            26.03m      85-05  53.20m 61.33%
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey Rrc      11.08m      36-04  25.80m 29.74%
Men 40-44 Javelin Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Shaikh, Sharaz J          41 Unattached              49.69m     163-00  56.99m 57.87%
Men 45-49 Javelin Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Hannay, Scott R           49 Twilight Throwers       50.15m     164-06  66.29m 67.32%
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 15
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
....Men 45-49 Javelin Throw
  2 Redmond, Stephen B        48 Unattached              46.21m     151-07  59.94m 60.87%
Men 60-64 Javelin Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Richardson, Dick D        64 Unattached              41.67m     136-08  67.20m 68.24%
Men 65-69 Javelin Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Sheridan, Joe             66 Unattached              40.35m     132-04  68.11m 69.16%
  2 Spanneut, Gene M          66 Unattached              37.57m     123-03  63.42m 64.40%
Men 70-74 Javelin Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Chambliss, Norman         70 Unattached              31.99m     104-11  55.85m 56.72%
  2 Marovich, David           70 Unattached              28.95m      95-00  50.54m 51.33%
  3 Donnelly, Edward J        71 Unattached              23.89m      78-04  42.83m 43.50%
Men 75-79 Javelin Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Yost, Chuck               78 Syracuse Cha            23.61m      77-05  52.18m 52.98%
Men 80-84 Javelin Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Feick, Ray E              81 Philadelphia            20.77m      68-02  44.70m 45.40%
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey Rrc      10.34m      33-11  25.67m 26.07%
Men 50-54 Weight Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Benoit, Joseph N          54 Twilight Throwers       17.84m   58-06.50  21.22m 82.06%
  2 Lambdin, Thomas E         52 Syracuse Cha            13.00m   42-08.00  14.94m 57.80%
Men 55-59 Weight Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Bzibziak, Raymond J       59 Unattached              12.55m   41-02.25  16.35m 63.22%
Men 60-64 Weight Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Sandas, George M          60 Unattached              14.39m   47-02.50  16.39m 63.39%
  2 Daniels, Edward W         60 New Hampshir            12.86m   42-02.25  14.65m 56.65%
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 16
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Men 65-69 Weight Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Bookin-Weiner, Jerry      67 Potomac Vall            10.16m   33-04.00  13.39m 51.78%
Men 70-74 Weight Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Marovich, David           70 Unattached              14.75m   48-04.75  19.09m 73.82%
  2 Donnelly, Edward J        71 Unattached              10.69m   35-01.00  14.18m 54.85%
Men 75-79 Weight Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Joyce, Edmund E           76 Unattached              10.65m   34-11.25  16.14m 62.43%
Men 80-84 Weight Throw
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Feick, Ray E              81 Philadelphia            13.52m   44-04.25  21.95m 84.87%
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey Rrc       5.10m   16-08.75   9.17m 35.47%
Men 50-54 Super Weight
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Benoit, Joseph N          54 Twilight Throwers        9.72m   31-10.75
  2 Lambdin, Thomas E         52 Syracuse Cha             5.32m   17-05.50
Men 55-59 Super Weight
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Bzibziak, Raymond J       59 Unattached               5.73m   18-09.75
Men 60-64 Super Weight
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Sandas, George M          60 Unattached               7.40m   24-03.50
Men 70-74 Super Weight
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Marovich, David           70 Unattached               8.64m   28-04.25
  2 Donnelly, Edward J        71 Unattached               5.74m   18-10.00
Men 75-79 Super Weight
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Joyce, Edmund E           76 Unattached               5.97m   19-07.00
Hy-Tek's MEET MANAGER  9:11 PM  7/15/2013  Page 17
Yen Timing Services
2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013
R.I.T.
Results
Men 80-84 Super Weight
=========================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals               Age-Grading
=========================================================================================
  1 Feick, Ray E              81 Philadelphia             6.51m   21-04.25
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey Rrc       3.15m   10-04.00
Men 50-54 5000 Meter Race Walk
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Lawrence, Donald R        53 Fleet Feet A          28:11.19   24:03.94 74.63%
      1:00.156 (1:00.156)  3:12.189 (2:12.034)  5:24.569 (2:12.380)  7:41.008 (2:16.439)
      9:57.481 (2:16.473) 12:13.931 (2:16.450) 14:32.322 (2:18.392) 16:48.423 (2:16.101)
     19:09.291 (2:20.869) 21:29.056 (2:19.765) 23:47.560 (2:18.505) 26:08.228 (2:20.669)
     28:11.184 (2:02.956)
Men 75-79 5000 Meter Race Walk
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Copeland, Terry D         75 Potomac Vall          42:02.31   28:14.49 63.59%
      1:26.949 (1:26.949)  4:38.410 (3:11.461)  7:55.331 (3:16.922) 11:14.772 (3:19.441)
     14:36.518 (3:21.746) 17:59.283 (3:22.766) 21:23.949 (3:24.666) 24:49.522 (3:25.574)
     28:16.148 (3:26.626) 31:43.922 (3:27.775) 35:12.084 (3:28.162) 38:40.324 (3:28.240)
     42:02.307 (3:21.984)
Men 50-54 10000 Meter Race Walk
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals       Age-Grading
=================================================================================
  1 Lawrence, Donald R        53 Fleet Feet A        1:01:02.53   52:29.78 70.83%
           2:09.288 (2:09.288)         4:27.994 (2:18.706)         6:49.237 (2:21.244)
           9:17.637 (2:28.401)        11:55.210 (2:37.574)        14:46.779 (2:51.569)
          17:22.550 (2:35.772)        19:49.889 (2:27.339)        22:29.206 (2:39.317)
          24:59.902 (2:30.697)        27:31.059 (2:31.158)        30:03.095 (2:32.036)
          32:36.627 (2:33.533)        34:56.838 (2:20.211)        37:18.194 (2:21.356)
          39:44.167 (2:25.974)        42:07.215 (2:23.048)        44:27.673 (2:20.459)
          46:54.650 (2:26.977)        49:21.553 (2:26.903)        51:53.446 (2:31.894)
          54:13.224 (2:19.779)        56:37.549 (2:24.325)        58:53.935 (2:16.386)
        1:01:02.525 (2:08.591)