Licensed to Yen Timing Services        HY-TEK's Meet Manager 7/7/2013 12:44 PM
      2013 USATF East Region Masters Championships - 7/6/2013 to 7/7/2013      
                                    R.I.T.                                     
                                    Results                                    
 
Women 45-49 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Konrad, Evelyn            46 Unattached               14.01   0.0 
 
Women 60-64 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Stiles, Debbie A          64 Unattached               18.03   0.0 
 
Women 75-79 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hyer, Edna E              79 Checkers AC              24.99   0.0 
 
Women 35-39 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Edwards, Lisa R           35 Unattached               28.44  -1.6 
 
Women 45-49 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Konrad, Evelyn            46 Unattached               29.44  -1.6 
  2 Shisler, Beth A           49 Athena Track             30.76  -1.6 
 
Women 60-64 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Rock, Linda               62 Unattached               43.02  -1.6 
 
Women 75-79 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hyer, Edna E              79 Checkers AC              54.05  -1.6 
 
Women 35-39 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Edwards, Lisa R           35 Unattached             1:03.81  
 
Women 45-49 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Konrad, Evelyn            46 Unattached             1:04.83  
  2 Shisler, Beth A           49 Athena Track           1:06.66  
 
Women 60-64 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rock, Linda               62 Unattached             1:36.10  
 
Women 75-79 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hyer, Edna E              79 Checkers AC            2:10.79  
 
Women 30-34 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Trujillo, Teresa L        33 Unattached             3:30.43  
 
Women 55-59 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mittermeier, Suzanne J    56 Steel City T           2:47.38  
 
Women 75-79 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hyer, Edna E              79 Checkers AC            5:15.81  
 
Women 30-34 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Trujillo, Teresa L        33 Unattached             7:27.38  
 
Women 50-54 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Medina, Estela            52 Westchester TC         5:57.76  
 
Women 55-59 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mittermeier, Suzanne J    56 Steel City T           5:42.76  
 
Women 60-64 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stiles, Debbie A          64 Unattached             8:16.51  
 
Women 75-79 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hyer, Edna E              79 Checkers AC           10:55.72  
 
Women 35-39 400 Meter Hurdles 30" 30-49
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Edwards, Lisa R           35 Unattached             1:13.78  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Unattached  'A'                                     1:17.94  
     1) Mittermeier, Suzanne J 56       2) Stiles, Debbie A 64            
     3) Medina, Estela 52               4) Rock, Linda 62                 
 
Women 45-49 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Duncan, Lesley J          49 New Jersey S             9.16m   30-00.75 
 
Women 50-54 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McDowell, Maureen M       52 Unattached               7.82m   25-08.00 
  2 Yarosh, Selina            52 Pacer Track              5.36m   17-07.00 
 
Women 45-49 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Duncan, Lesley J          49 New Jersey S            24.92m      81-09 
 
Women 50-54 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Yarosh, Selina            52 Pacer Track             10.90m      35-09 
 
Women 75-79 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hyer, Edna E              79 Checkers AC             16.34m      53-07 
 
Women 50-54 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Yarosh, Selina            52 Pacer Track             16.17m      53-01 
 
Women 55-59 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Wagner, Janet L           58 Shore Athlet            30.94m     101-06 
 
Women 65-69 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ciccone, Connie R         68 Syracuse Cha            15.47m      50-09 
 
Women 45-49 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Duncan, Lesley J          49 New Jersey S            28.82m      94-07 
 
Women 50-54 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Yarosh, Selina            52 Pacer Track             11.22m      36-10 
 
Women 75-79 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hyer, Edna E              79 Checkers AC             13.43m      44-01 
 
Women 55-59 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Wagner, Janet L           58 Shore Athlet            12.17m   39-11.25 
 
Women 50-54 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bendall, Carol J          54 Unattached            31:34.64  
       1:07.827 (1:07.827)        3:30.278 (2:22.451)        5:51.054 (2:20.777)
       8:16.438 (2:25.385)       10:44.507 (2:28.069)       13:14.430 (2:29.923)
      15:46.318 (2:31.889)       18:23.412 (2:37.095)       21:01.499 (2:38.087)
      23:39.176 (2:37.677)       26:20.008 (2:40.833)       29:00.889 (2:40.882)
      31:34.634 (2:33.745)
 
Women 50-54 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bendall, Carol J          54 Unattached          1:10:18.89  
       2:31.030 (2:31.030)        5:03.784 (2:32.754)        7:40.256 (2:36.473)
      10:22.491 (2:42.236)       13:11.025 (2:48.535)       16:06.074 (2:55.049)
      18:55.681 (2:49.607)       21:44.510 (2:48.829)       24:34.542 (2:50.032)
      27:28.822 (2:54.280)       30:15.758 (2:46.937)       33:13.710 (2:57.952)
      36:00.162 (2:46.453)       38:47.489 (2:47.328)       41:48.207 (3:00.718)
      44:36.867 (2:48.660)       47:35.502 (2:58.636)       50:27.119 (2:51.617)
      53:11.853 (2:44.735)       56:08.354 (2:56.501)       58:58.606 (2:50.252)
    1:01:52.201 (2:53.596)     1:04:43.182 (2:50.982)     1:07:33.390 (2:50.208)
    1:10:18.885 (2:45.495)
 
Men 40-44 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kubelle, Matthew Y        42 2nd Wind Tra             11.74   1.3 
 
Men 45-49 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Shelton, William          49 Unattached               13.01   1.3 
 
Men 55-59 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Beckwith, Theodore R      57 Unattached               14.85   1.3 
  2 Milan, Michael J          59 Unattached               14.90   1.3 
 
Men 60-64 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Grieco, Allen L           63 Unattached               13.37   1.3 
  2 Hudson, Horace K          60 Syracuse Cha             13.71   1.3 
  3 Quinlisk, Bill            61 Genesee Vall             15.60   1.3 
 
Men 70-74 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Marovich, David           70 Unattached               17.07   NWI  2 
 
Men 80-84 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey R         37.86   NWI  2 
 
Men 40-44 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kubelle, Matthew Y        42 2nd Wind Tra             24.04   2.6 
 
Men 45-49 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Shelton, William          49 Unattached               26.26   2.6 
 
Men 55-59 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 James, Ben                56 Unattached               25.34   2.6 
  2 Milan, Michael J          59 Unattached               33.64   2.6 
 
Men 60-64 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Grieco, Allen L           63 Unattached               28.36   2.6 
  2 Hudson, Horace K          60 Syracuse Cha             31.32   2.6 
  3 Johnson, Gregory P        61 Unattached               32.49   2.6 
 
Men 70-74 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Greve, Theodore R         73 Adirondack A             34.25   0.9  2 
 
Men 80-84 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey R       1:29.79   0.9  2 
 
Men 35-39 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Merrill, Matthew M        35 Unattached               59.23   2 
 
Men 45-49 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Echeandia Jr, Getulio     49 Southwest Sp             54.94   2 
  2 Shelton, William          49 Unattached             1:00.22   2 
 
Men 55-59 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Ransom, William D         59 Tnt Internat           1:09.28   2 
  2 Milan, Michael J          59 Unattached             1:21.66   2 
 
Men 70-74 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Saarmann, John            70 Shore Athlet           1:19.78  
 
Men 75-79 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rush, C  Christopher      77 Adirondack A           1:17.96  
 
Men 80-84 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey R       3:21.36  
 
Men 30-34 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Trujillo, James R         31 Unattached             2:18.39  
 
Men 40-44 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kubelle, Matthew Y        42 2nd Wind Tra           3:04.01  
 
Men 50-54 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mangan, Jerry             51 Checkers AC            2:44.37  
 
Men 55-59 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ransom, William D         59 Tnt Internat           2:55.89  
  2 Milan, Michael J          59 Unattached             3:36.48  
 
Men 60-64 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Baker, Anthony            60 Unattached             3:01.69  
  2 Quinlisk, Bill            61 Genesee Vall           3:05.54  
 
Men 75-79 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rush, C  Christopher      77 Adirondack A           3:03.52  
 
Men 80-84 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey R       7:41.11  
 
Men 30-34 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Trujillo, James R         31 Unattached             5:02.60  
 
Men 35-39 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Perks, Joshua D           39 Roadkill Rac           4:28.85  
 
Men 45-49 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Figler, Jim               49 Checkers AC            4:42.72  
  2 Nier, Mike                48 Genesee Vall           4:47.23  
 
Men 80-84 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey R      14:35.61  
 
Men 45-49 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nier, Mike                48 Genesee Vall          17:22.23  
           39.679 (39.679)        1:58.527 (1:18.848)        3:18.669 (1:20.143)
       4:38.047 (1:19.379)        5:58.362 (1:20.315)        7:21.105 (1:22.744)
       8:46.346 (1:25.241)       10:10.852 (1:24.507)       11:36.787 (1:25.936)
      13:03.905 (1:27.118)       14:30.678 (1:26.773)       15:58.016 (1:27.338)
      17:22.223 (1:24.208)
  2 Mertens, Michael D        49 Unattached            19:15.13  
           43.802 (43.802)        2:13.978 (1:30.177)        3:43.900 (1:29.923)
       5:14.534 (1:30.634)        6:46.141 (1:31.608)        8:18.894 (1:32.753)
       9:52.460 (1:33.567)       11:26.225 (1:33.765)       13:00.922 (1:34.697)
      14:35.531 (1:34.610)       16:10.687 (1:35.157)       17:46.090 (1:35.403)
      19:15.125 (1:29.036)
 
Men 55-59 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mittermeier, Barry J      57 Unattached            20:58.43  
           47.182 (47.182)        2:20.443 (1:33.261)        3:52.226 (1:31.784)
       5:24.886 (1:32.660)        7:00.963 (1:36.078)        8:43.311 (1:42.349)
      10:28.503 (1:45.192)       12:13.703 (1:45.201)       14:00.259 (1:46.556)
      15:46.275 (1:46.017)       17:33.771 (1:47.497)       19:19.383 (1:45.613)
      20:58.428 (1:39.045)
 
Men 50-54 100 Meter Hurdles 36" 50-59
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Taft, Christopher A       51 Unattached               20.06   0.6 
 
Men 60-64 100 Meter Hurdles 33" 60-69
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Pontius, Bill             63 Unattached               18.95   0.6 
  2 Hogan, Peter W            62 Checkers AC              20.44   0.6 
 
Men 60-64 300 Meter Hurdles 30" 60-69
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hudson, Horace K          60 Syracuse Cha             49.53  
  2 Pontius, Bill             63 Unattached               51.94  
  3 Baker, Anthony            60 Unattached               58.05  
  4 Hogan, Peter W            62 Checkers AC              59.55  
 
Men 35-39 400 Meter Hurdles 36" 30-49
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Merrill, Matthew M        35 Unattached             1:04.20  
 
Men 45-49 400 Meter Hurdles 36" 30-49
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Echeandia Jr, Getulio     49 Southwest Sp             58.38  
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Unattached  'A'                                     4:50.70  
     1) Hudson, Horace K 60             2) Hogan, Peter W 62              
     3) Pontius, Bill 63                4) Baker, Anthony 60              
       1:09.678 (1:09.678)        2:25.511 (1:15.834)        3:32.596 (1:07.086)
       4:50.697 (1:18.101)
 
Men 55-59 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Milan, Michael J          59 Unattached               1.33m    4-04.25 
 
Men 60-64 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Pontius, Bill             63 Unattached               1.33m    4-04.25 
 
Men 70-74 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chambliss, Norman         70 Unattached               1.18m    3-10.50 
  2 Marovich, David           70 Unattached               1.13m    3-08.50 
 
Men 30-34 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ksionzyk, Mike            30 Unattached               3.85m   12-07.50 
 
Men 50-54 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tylock, James             51 Patriot Pole             3.85m   12-07.50 
  2 Henderson, Reggie         51 Rochester Ro             3.10m   10-02.00 
 
Men 55-59 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Smith, Gerrod T           58 Unattached               3.10m   10-02.00 
 
Men 60-64 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kelly, James L            63 Unattached               2.95m    9-08.00 
 
Men 45-49 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Samiec, James P           46 Potomac Vall             4.16m   NWI  13-07.75 
 
Men 50-54 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Choppa, Richard M         54 Adirondack A             5.00m   NWI  16-05.00 
 
Men 55-59 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Ransom, William D         59 Tnt Internat             4.08m   NWI  13-04.75 
  2 Beckwith, Theodore R      57 Unattached               3.90m   NWI  12-09.50 
 
Men 70-74 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Marovich, David           70 Unattached               3.19m   NWI  10-05.75 
 
Men 80-84 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey R         0.61m   NWI   2-00.00 
 
Men 45-49 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Samiec, James P           46 Potomac Vall             8.66m   NWI  28-05.00 
 
Men 55-59 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Ransom, William D         59 Tnt Internat             8.68m   NWI  28-05.75 
 
Men 70-74 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Chambliss, Norman         70 Unattached               7.57m   NWI  24-10.00 
  2 Marovich, David           70 Unattached               6.83m   NWI  22-05.00 
 
Men 80-84 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey R         1.55m   NWI   5-01.00 
 
Men 30-34 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Malnoske, John R          34 Unattached               9.99m   32-09.50 
 
Men 40-44 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hartnett, Richard B       44 Unattached              11.87m   38-11.50 
 
Men 45-49 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hannay, Scott R           49 Twilight Thr            12.72m   41-08.75 
 
Men 50-54 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Vail, Robert J            54 Unattached              11.53m   37-10.00 
 
Men 60-64 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bakkensen, Ralph V        62 Twilight Thr            11.85m   38-10.50 
 
Men 65-69 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Spanneut, Gene M          66 Unattached               9.53m   31-03.25 
  2 Bookin-Weiner, Jerry      67 Potomac Vall             9.19m   30-02.00 
 
Men 70-74 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Demmo, Tom                70 Unattached              11.10m   36-05.00 
  2 Chambliss, Norman         70 Unattached              11.05m   36-03.00 
  3 Donnelly, Edward J        71 Unattached              10.54m   34-07.00 
  4 Marovich, David           70 Unattached               9.95m   32-07.75 
  5 Johnson, Arthur F         70 Unattached               8.68m   28-05.75 
 
Men 75-79 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Yost, Chuck               78 Syracuse Cha             9.65m   31-08.00 
  2 Joyce, Edmund E           76 Unattached               8.35m   27-04.75 
 
Men 80-84 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Feick, Ray E              81 Philadelphia             8.87m   29-01.25 
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey R         4.55m   14-11.25 
 
Men 30-34 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Malnoske, John R          34 Unattached              25.77m      84-06 
 
Men 40-44 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Shaikh, Sharaz J          41 Unattached              29.82m      97-10 
 
Men 45-49 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hannay, Scott R           49 Twilight Thr            33.30m     109-03 
  2 Samiec, James P           46 Potomac Vall            27.10m      88-11 
 
Men 50-54 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Benoit, Joseph N          54 Twilight Thr            43.86m     143-11 
 
Men 55-59 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bzibziak, Raymond J       59 Unattached              36.12m     118-06 
  2 Livingston, Chuck M       57 Unattached              25.66m      84-02 
 
Men 60-64 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bakkensen, Ralph V        62 Twilight Thr            36.74m     120-06 
 
Men 65-69 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Spanneut, Gene M          66 Unattached              28.77m      94-05 
  2 Bookin-Weiner, Jerry      67 Potomac Vall            26.84m      88-01 
 
Men 70-74 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Demmo, Tom                70 Unattached              32.17m     105-06 
  2 Chambliss, Norman         70 Unattached              30.91m     101-05 
  3 Marovich, David           70 Unattached              29.46m      96-08 
  4 Donnelly, Edward J        71 Unattached              28.00m      91-10 
  5 Johnson, Arthur F         70 Unattached              25.46m      83-06 
 
Men 75-79 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Van Put, Russell H        75 Unattached              27.98m      91-09 
  2 Yost, Chuck               78 Syracuse Cha            24.85m      81-06 
 
Men 80-84 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Feick, Ray E              81 Philadelphia            21.51m      70-07 
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey R         9.59m      31-05 
 
Men 30-34 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Malnoske, John R          34 Unattached              32.60m     106-11 
 
Men 50-54 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lambdin, Thomas E         52 Syracuse Cha            38.31m     125-08 
 
Men 55-59 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bzibziak, Raymond J       59 Unattached              32.59m     106-11 
 
Men 60-64 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sandas, George M          60 Unattached              40.20m     131-11 
  2 Daniels, Edward W         60 New Hampshir            37.32m     122-05 
 
Men 65-69 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bookin-Weiner, Jerry      67 Potomac Vall            29.66m      97-04 
 
Men 70-74 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marovich, David           70 Unattached              34.26m     112-05 
  2 Donnelly, Edward J        71 Unattached              22.28m      73-01 
 
Men 75-79 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Joyce, Edmund E           76 Unattached              27.45m      90-01 
  2 Yost, Chuck               78 Syracuse Cha            20.59m      67-07 
 
Men 80-84 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Feick, Ray E              81 Philadelphia            26.03m      85-05 
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey R        11.08m      36-04 
 
Men 40-44 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Shaikh, Sharaz J          41 Unattached              49.69m     163-00 
 
Men 45-49 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hannay, Scott R           49 Twilight Thr            50.15m     164-06 
  2 Redmond, Stephen B        48 Unattached              46.21m     151-07 
 
Men 60-64 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Richardson, Dick D        64 Unattached              41.67m     136-08 
 
Men 65-69 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sheridan, Joe             66 Unattached              40.35m     132-04 
  2 Spanneut, Gene M          66 Unattached              37.57m     123-03 
 
Men 70-74 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chambliss, Norman         70 Unattached              31.99m     104-11 
  2 Marovich, David           70 Unattached              28.95m      95-00 
  3 Donnelly, Edward J        71 Unattached              23.89m      78-04 
 
Men 75-79 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Yost, Chuck               78 Syracuse Cha            23.61m      77-05 
 
Men 80-84 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Feick, Ray E              81 Philadelphia            20.77m      68-02 
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey R        10.34m      33-11 
 
Men 50-54 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Benoit, Joseph N          54 Twilight Thr            17.84m   58-06.50 
  2 Lambdin, Thomas E         52 Syracuse Cha            13.00m   42-08.00 
 
Men 55-59 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bzibziak, Raymond J       59 Unattached              12.55m   41-02.25 
 
Men 60-64 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sandas, George M          60 Unattached              14.39m   47-02.50 
  2 Daniels, Edward W         60 New Hampshir            12.86m   42-02.25 
 
Men 65-69 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bookin-Weiner, Jerry      67 Potomac Vall            10.16m   33-04.00 
 
Men 70-74 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marovich, David           70 Unattached              14.75m   48-04.75 
  2 Donnelly, Edward J        71 Unattached              10.69m   35-01.00 
 
Men 75-79 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Joyce, Edmund E           76 Unattached              10.65m   34-11.25 
 
Men 80-84 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Feick, Ray E              81 Philadelphia            13.52m   44-04.25 
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey R         5.10m   16-08.75 
 
Men 50-54 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Benoit, Joseph N          54 Twilight Thr             9.72m   31-10.75 
  2 Lambdin, Thomas E         52 Syracuse Cha             5.32m   17-05.50 
 
Men 55-59 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bzibziak, Raymond J       59 Unattached               5.73m   18-09.75 
 
Men 60-64 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sandas, George M          60 Unattached               7.40m   24-03.50 
 
Men 70-74 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marovich, David           70 Unattached               8.64m   28-04.25 
  2 Donnelly, Edward J        71 Unattached               5.74m   18-10.00 
 
Men 75-79 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Joyce, Edmund E           76 Unattached               5.97m   19-07.00 
 
Men 80-84 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Feick, Ray E              81 Philadelphia             6.51m   21-04.25 
  1 Welsh, Bill               84 Central Jersey R         3.15m   10-04.00 
 
Men 50-54 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lawrence, Donald R        53 Fleet Feet A          28:11.19  
       1:00.156 (1:00.156)        3:12.189 (2:12.034)        5:24.569 (2:12.380)
       7:41.008 (2:16.439)        9:57.481 (2:16.473)       12:13.931 (2:16.450)
      14:32.322 (2:18.392)       16:48.423 (2:16.101)       19:09.291 (2:20.869)
      21:29.056 (2:19.765)       23:47.560 (2:18.505)       26:08.228 (2:20.669)
      28:11.184 (2:02.956)
 
Men 75-79 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Copeland, Terry D         75 Potomac Vall          42:02.31  
       1:26.949 (1:26.949)        4:38.410 (3:11.461)        7:55.331 (3:16.922)
      11:14.772 (3:19.441)       14:36.518 (3:21.746)       17:59.283 (3:22.766)
      21:23.949 (3:24.666)       24:49.522 (3:25.574)       28:16.148 (3:26.626)
      31:43.922 (3:27.775)       35:12.084 (3:28.162)       38:40.324 (3:28.240)
      42:02.307 (3:21.984)
 
Men 50-54 10000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lawrence, Donald R        53 Fleet Feet A        1:01:02.53  
       2:09.288 (2:09.288)        4:27.994 (2:18.706)        6:49.237 (2:21.244)
       9:17.637 (2:28.401)       11:55.210 (2:37.574)       14:46.779 (2:51.569)
      17:22.550 (2:35.772)       19:49.889 (2:27.339)       22:29.206 (2:39.317)
      24:59.902 (2:30.697)       27:31.059 (2:31.158)       30:03.095 (2:32.036)
      32:36.627 (2:33.533)       34:56.838 (2:20.211)       37:18.194 (2:21.356)
      39:44.167 (2:25.974)       42:07.215 (2:23.048)       44:27.673 (2:20.459)
      46:54.650 (2:26.977)       49:21.553 (2:26.903)       51:53.446 (2:31.894)
      54:13.224 (2:19.779)       56:37.549 (2:24.325)       58:53.935 (2:16.386)
    1:01:02.525 (2:08.591)