Licensed to Yen Timing Services   6/23/2014 09:26 AM
             2014 USATF Niagara Outdoor Championships - 6/21/2014              
                                 Penfield H.S.                                 
                                    Results                                    
 
Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Steinbach, Coreen U       63 Athena Track           1:13.36  
 
Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Steinbach, Coreen U       63 Athena Track           2:50.90  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Steinbach, Coreen U       63 Athena Track           5:45.42  
 
Women 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lyttle, Christine U       19 Buffalo                  15.64  
 
Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Fabbiano, Rebecca U       23 Unattached               3.40m   11-01.75 
 
Women Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dibble, Madeline U        15 Unattached               8.75m   28-08.50 
 
Women Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dibble, Madeline U        15 Unattached              35.03m     114-11 
 
Men 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Harley, Quinton           23 Unattached               11.15   1 
  2 Moorer, Jaron             21 Unattached               11.49   1 
  3 Starks, Tremel U          19 Flower City TC           11.55   1 
  4 DiSalvo, Tony U           54 Unattached               12.59   2 
  5 Merrill, Matthew U        35 Raiders n Re             13.23   2 
  6 Grieco, Allen U           64 Genesee Vall             14.03   1 
  7 Jaworski, David           40 Checkers Ath             15.13   2 
  8 Giannettino, Thomas U     46 Unattached               15.42   2 
  9 Hogan, Peter U            63 Checkers Ath             15.55   1 
 10 Cox, Edward U             86 Syracuse Cha             17.89   1 
 11 Davis, Alexander          30 Unattached               18.68   2 
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Starks, Tremel U          19 Flower City TC           23.24   1 
  2 Winslow, Ed U             45 Unattached               23.46   1 
  3 DiSalvo, Tony U           54 Unattached               25.79   2 
  4 McEachen, John U          44 Syracuse Cha             27.00   1 
  5 Grieco, Allen U           64 Genesee Vall             28.98   2 
  6 Castleman, Robert U       56 Checkers Ath             29.17   2 
  7 Hogan, Peter U            63 Checkers Ath             32.44   2 
  8 Giannettino, Thomas U     46 Unattached               33.59   2 
  9 Davis, Alexander          30 Unattached               37.62   1 
 10 Cox, Edward U             86 Syracuse Cha             39.60   2 
 
Men 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Winslow, Ed U             45 Unattached               51.55  
  2 Swarthout, Derek U        19 Flower City TC           52.16  
  3 McEachen, John U          44 Syracuse Cha           1:00.56  
  4 Hogan, Peter U            63 Checkers Ath           1:21.74  
 
Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Panebianco, Phillip U     29 Unattached             2:02.40  
  2 Moorer, Jaron             21 Unattached             2:08.90  
  3 Bulkeley, Ben U           14 Unattached             2:14.88  
  4 Baugh, Tylert             22 Unattached             2:32.24  
  5 Mangan, Jerry U           52 Checkers Ath           2:54.63  
  6 Johnson, Gregory U        62 Unattached             3:35.38  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Figler, Jim U             50 Checkers Ath           4:56.70  
  2 Baugh, Tylert             22 Unattached             5:18.47  
 
Men 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rucker, Reggie            30 Unattached               14.25  
  2 Johnson, Gregory U        62 Unattached               29.71  
 
Men 20-24 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Harley, Quinton           23 Unattached               53.93  
 
Men 30-34 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tindal, Pat U             30 Unattached             1:05.18  
 
Men 35-39 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Merrill, Matthew U        35 Raiders n Re           1:08.76  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
 -- Flower City TC  'A'                                     DNF  
     1) Rucker, Reggie 30               2) Moorer, Jaron 21               
     3) Starks, Tremel U 19             4) Harley, Quinton 23             
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Bad Decisions  'A'                                  3:54.03  
     1) Panebianco, Phillip U 29        2) Peinkofer, Alec U 18           
     3) Perez, Joshua 18                4) Wicks, Nathan 19               
  2 Raiders n RedHawks  'A'                             4:54.29  
     1) Neibel, Justin U 30             2) Merrill, Matthew U 35          
     3) Isselhard, Taylor U 22          4) Davis, Alexander 30            
  3 Checkers Athletic Club  'A'                         5:03.33  
     1) Figler, Jim U 50                2) Mangan, Jerry U 52             
     3) Hogan, Peter U 63               4) Castleman, Robert U 56         
 
Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ferrara, Zachary U        22 Unattached               4.90m   16-00.75 
  2 Reynolds, Dan             25 Unattached               4.45m   14-07.25 
  3 Ksionzyk, Michael         31 Unattached               4.00m   13-01.50 
  4 Henderson, Shawn U        21 Brighton Pvc             3.85m   12-07.50 
  5 Curran, Alex U            25 Unattached              J3.85m   12-07.50 
  6 Henderson, Reggie U       52 Brighton Pvc             3.25m   10-08.00 
 -- Mathews, Jared U          17 Unattached                  NH            
 -- Forsgren, Dana U          17 Unattached                  NH            
 
Men Long Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Wood, Erik                25 Impalas                  6.58m   21-07.25 
  2 Johnson, Shamar U         25 Unattached               5.99m   19-08.00 
  3 Merrill, Matthew U        35 Raiders n Re             4.28m   14-00.50 
  4 Pittinaro, William U      68 Unattached               2.97m    9-09.00 
  5 Davis, Alexander          30 Unattached               1.62m    5-03.75 
 
Men Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Blessing, Kyle U          21 Unattached              12.18m   39-11.50 
  2 Isselhard, Taylor U       22 Raiders n Re            11.08m   36-04.25 
  3 West, Luke                18 Unattached               8.69m   28-06.25 
  4 Yost, Chuck U             79 Syracuse Cha             8.68m   28-05.75 
  5 Pearson, Hank U           50 Unattached               8.52m   27-11.50 
 
Men Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Blessing, Kyle U          21 Unattached              45.42m     149-00 
  2 Isselhard, Taylor U       22 Raiders n Re            42.15m     138-03 
  3 West, Luke                18 Unattached              33.32m     109-04 
  4 Pearson, Hank U           50 Unattached              30.63m     100-06 
  5 Yost, Chuck U             79 Syracuse Cha            24.79m      81-04 
 
Men Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Pearson, Hank U           50 Unattached              39.53m     129-08 
  2 Blessing, Kyle U          21 Unattached              33.40m     109-07 
  3 Isselhard, Taylor U       22 Raiders n Re            32.81m     107-08 
  4 West, Luke                18 Unattached              20.27m      66-06 
  5 Yost, Chuck U             79 Syracuse Cha            18.28m      60-00 
 
Women 25-29 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Burnett, Katie U          25 Unattached            24:17.02