Licensed to Yen Timing Services                          HY-TEK's Meet Manager
                           McMullen Miles - 6/5/2014                           
                               Nazareth College                                
                                    Results                                    
 
Event 9  Mixed 1 Mile Run Youth
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Erik Juiliani            M14 Henrietta, NY          5:59.57  
  2 Sam Lawler               M12 Pittsford, NY          6:27.88  
  3 Julia Spagnola           W13 Webster, NY            6:31.73  
  4 Martin Lovell            M10 Newark, NY             6:45.62  
  5 Rose Lindblom            W12 Jamestown, NY          7:07.47  
  6 Amber Newsome             W8 Palmyra, NY            7:46.65  
  7 Nathan Ruchlin            M7 Rochester, NY          7:47.45  
  8 Ben Madison               M7 Pittsford, NY          7:50.66  
  9 Leah Ward                W11 Rochester, NY          8:16.98  
 10 Sarah Lovell             W13 Newark, NY             8:23.99  
 11 Noah Lovell               M6 Newark, NY             8:29.25  
 12 Daniel Rappleye          M12 Spencerport, NY        8:46.35  
 13 Doe Adam                 M13 Fairport, NY           8:54.13  
 14 Patrick Ward              M7 Rochester, NY          8:57.44  
 15 Alex Doe                 M13 Fairport, NY           9:43.00  
 16 Hazel Perks               W4 New York, NY          11:49.62  
 
Event 10  Mixed 1 Mile Run High School
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ford Hossler             M17 Penfield, NY           5:00.39  
  2 Justin Micillo           M14 Rochester, NY          5:12.40  
  3 Zachary DeMay            M15 E Rochester, NY        5:13.88  
  4 Tyler Senall             M13 Fairport, NY           5:25.18  
  5 Collin Regan             M14 Rochester, NY          5:47.60  
  6 Meagan Arguien           W15 Churchville, NY        5:55.03  
  7 Sarah Rappleye           W14 Spencerport, NY        5:55.08  
  8 Haley Arguien            W13 Churchville, NY        6:09.72  
  9 Will Dehmler             M12 Fairport, NY           6:11.22  
 10 Oliver Lindblom          M15 Jamestown, NY          6:22.80  
 11 Clay Bailey              W15 Victor, NY             7:43.71  
 
Event 1  Men 1 Mile Run 8min +
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dwight Rogers             72 Churchville, NY        7:31.54  
  2 Bob Otto                  75 Rochester, NY          7:35.04  
  3 Chuck Martin              67 Marion, NY             7:40.05  
  4 Thomas Butler             49 Rochseter, NY          7:42.42  
  5 Reggie Henderson          52 Rochester, NY          7:44.28  
  6 Stephen Hedges            65 Rochseter, NY          7:54.42  
  7 Ken Lowe                  70 Fairport, NC           7:56.25  
  8 Gregory Vleck             65 Rochester, NY          8:17.85  
  9 Gary Leyret               60 Rochseter, NY          8:20.89  
 10 Rob Bailey                45 Victor, NY             8:22.32  
 11 Tom Tytler                66 Webster, NY            9:16.11  
 12 David Dilgard             59 Penfield, NY           9:33.13  
 13 Don Haag                  75 Webster, NY            9:53.30  
 14 Igor Mihatlon             81 Pittsford, NY          9:59.52  
 15 William Murphy            65 Rochester, NY         12:28.96  
 
Event 2  Men 1 Mile Run Under 8min
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Brian Suhr                30 Farmington, NY         5:00.93   1 
  2 Jorge Rodriguez           29 Webster, NY            5:11.42   1 
  3 Jeff Cavallaro            38 Rochester, NY          5:15.30   1 
  4 Andrew Caffrey            36 Pittsford, NY          5:16.39   1 
  5 David Hastings            29 Rochester, NY          5:22.22   1 
  6 John Stephens             32 Webster, NY            5:23.79   1 
  7 Benjamin Gajewski         28 Geneseo, NY            5:23.81   1 
  8 Dan Ward                  37 Rochester, NY          5:24.15   1 
  9 Matthew VanAuker          22 Rochester, NY          5:36.98   1 
 10 Michael Klingensmith      34 Fairport, NY           5:45.62   1 
 11 Carl Zeh                  28 Rochester, NY          5:52.42   1 
 12 Andrew Ciaio              48 Victor, NY             6:01.54   1 
 13 Bill Weber                47 Fairport, NY           6:02.00   1 
 14 Andrew Farmer             42 Avon, NY               6:02.38   1 
 15 Wilton Alston             55 Rochsester, NC         6:11.83   2 
 16 Doug DeWeaver             56 Rochester, NY          6:11.92   2 
 17 Michael Yacono            29 Linwood, NY            6:18.74   2 
 18 Chris Levy                49 Rochester, NY          6:19.25   2 
 19 Mike Flanigan             55 East Rochseter, NY     6:34.61   2 
 20 John Strossman            47 Webster, NY            6:34.82   2 
 21 Matt Maida                35 Pittsford, NY          6:35.86   2 
 22 Bradley Files             52 Rochester, NY          6:44.24   2 
 23 Jim Glinsky               67 Pittsford, NY          6:45.09   2 
 24 Shawn Henderson           21 Rochester, NY          6:47.15   2 
 25 Jason Gottfried           34 Fairport, NY           6:47.25   2 
 26 Greg Marchione            43 Palmyra, NY            6:48.75   2 
 27 Bill Quinlisk             62 Syracuse, NY           6:51.07   2 
 28 Lou Beato                 57 Rochester, NY          7:13.42   2 
 29 Bill Crowe                64 Rocheter, NY           7:15.87   2 
 30 Walter Standhart          69 Rochester, NY          7:17.82   2 
 31 Jack Kasperski            63 Fairport, NY           7:42.00   2 
 32 Bob Dyjak                 61 Rochester, NY          7:50.65   2 
 
Event 3  Women 1 Mile Run Master/Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lisa Perks                33 New York, NY           6:16.94  
  2 Erin Mahoney              30 Pittsford, NY          6:22.73  
  3 Lynn Gottfried            34 Fairport, NY           7:15.10  
  4 Christine Klein           50 Churchville, NY        7:37.58  
  5 Melissa Michielsen        42 Canandaigua, NC        7:54.92  
  6 Sarah Hardy               41 Rochester, NY          7:56.42  
  7 Jennifer Gaudino          41 Rochester, NY          8:11.51  
  8 Mary Crowe                57 Rochseter, NY          8:25.08  
  9 Jessica Nichols           30 Fairport, NY           8:38.36  
 10 Carolyn Kriesen           70 Webster, NY            8:52.46  
 11 Donna Roberts             61 Rochseter, NY          8:55.58  
 12 Janice Van Skiver         60 North Chili, NY        9:09.53  
 13 Jill Lovell               45 Newark, NY             9:16.77  
 14 Chris Pessagno            63 North Chili, NY       10:04.98  
 
Event 11  Women 1 Mile Run Elite Master
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Beth DeClantis            52 Rochester, NY          6:15.72  
  2 Bonnie Lindblom           50 Jamestown, NY          6:35.72  
  3 Christine Federation      49 Rochester, NY          6:53.42  
  4 Wende Cleary              52 Pittsford, NY          6:56.93  
  5 Carolyn Smith-Hanna       63 Pittsford, NY          7:02.18  
  6 Jen Popen                 42 Macedon, NY            7:04.59  
  7 Cindy Hartley             58 LeRoy, NY              7:13.22  
  8 Karen Godshall            50 Spencerport, NY        7:13.37  
  9 Jeanne Herrick            63 Pittsford, NY          7:16.28  
 10 Marie White               53 Henrietta, NY          7:18.41  
 11 Colette Madison           45 Pittsford, NY          7:37.30  
 12 Caroline Coyle            52 Fairport, NY           8:17.15  
 
Event 4  Men 1 Mile Run Elite Master
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mike Nier                 49 Rochester, NY          4:50.24  
  2 Dave Bischoff             52 Fairport, NY           5:11.24  
  3 Jim Figler                50 Hamburg, NY            5:12.91  
  4 John VanKerkhove          52 Rochester, NY          5:14.74  
  5 Kevin Sheehan             52 Victor, NY             5:21.03  
  6 Joe Williams              41 Canandaigua, NY        5:24.61  
  7 Joe Haungs                52 Rochester, NY          5:30.73  
  8 Scott Bickham             47 Corning, NY            5:32.81  
  9 Mark Larson               44 Rochester, NY          5:35.36  
 10 Thomas Westfall           46 Walworth, NY           5:36.66  
 11 Edward Juiliani           50 Henrietta, NY          5:38.39  
 12 Mike Reinhardt            50 Rochester, NY          5:40.72  
 13 Stephen Ruchlin           45 Rochester, NY          5:46.77  
 14 Peter Doerner             50 webster, NY            5:52.32  
 15 Bill Beyerbach            59 Rochester, NY          5:54.49  
 16 Jim May                   68 Williamson, NY         5:58.71  
 17 Michael Reif              65 Victor, NY             6:02.48  
 18 Marc Gillespie            61 Rochester, NY          6:05.32  
 
Event 5  Women 1 Mile Run Elite
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jenn Randall              22 Ithaca, NY             4:50.36  
       1:11.640 (1:11.640)        2:26.973 (1:15.333)        3:41.815 (1:14.843)
       4:50.358 (1:08.544)
  2 Sarah Loerch              28 Rochester, NY          5:03.81  
       1:13.800 (1:13.800)        2:30.557 (1:16.757)        3:49.299 (1:18.743)
       5:03.802 (1:14.503)
  3 Christa Meyer             33 Fairport, NY           5:04.47  
       1:12.379 (1:12.379)        2:28.763 (1:16.384)        3:48.712 (1:19.950)
       5:04.469 (1:15.757)
  4 Sarah Newsome             39 Palmyra, NY            5:17.95  
       1:16.201 (1:16.201)        2:38.514 (1:22.313)        4:00.602 (1:22.089)
       5:17.947 (1:17.345)
  5 Allison Sawyer            25 Hilton, NY             5:20.03  
       1:15.906 (1:15.906)        2:35.718 (1:19.813)        3:58.004 (1:22.286)
       5:20.024 (1:22.021)
  6 Mindy Sawnor              23 Rochester, NY          5:32.11  
       1:15.883 (1:15.883)        2:41.454 (1:25.572)        4:11.091 (1:29.638)
       5:32.110 (1:21.019)
  7 Holly Savage              27 Rochester, NY          5:54.77  
       1:22.740 (1:22.740)        2:53.653 (1:30.913)        4:26.094 (1:32.442)
       5:54.762 (1:28.668)
  8 Carolynne Pouliot         31 Rochester, NY          6:01.35  
       1:27.226 (1:27.226)        3:00.680 (1:33.455)        4:31.930 (1:31.250)
       6:01.347 (1:29.417)
  9 Megan Steenburgh          26 Rush, NY               6:05.02  
       1:24.553 (1:24.553)        2:59.719 (1:35.166)        4:34.301 (1:34.583)
       6:05.020 (1:30.719)
 
Event 6  Men 1 Mile Run Elite
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Josh Guarino              25 Bergen, NY             4:16.10  
       1:01.237 (1:01.237)        2:04.889 (1:03.652)        3:10.424 (1:05.536)
       4:16.094 (1:05.671)
  2 Nick Guarino              25 Bergen, NY             4:19.31  
       1:01.503 (1:01.503)        2:04.502 (1:03.000)        3:11.464 (1:06.963)
       4:19.306 (1:07.843)
  3 Joe Whelan                23 Syracuse, NY           4:22.25  
       1:02.455 (1:02.455)        2:08.518 (1:06.064)        3:16.351 (1:07.834)
       4:22.248 (1:05.898)
  4 Dan Serianni              23 rochester, NY          4:24.88  
       1:07.214 (1:07.214)        2:14.385 (1:07.171)        3:20.612 (1:06.228)
       4:24.874 (1:04.262)
  5 Brennan Root              18 Rush, NY               4:26.50  
       1:02.709 (1:02.709)        2:09.578 (1:06.870)        3:20.680 (1:11.102)
       4:26.497 (1:05.818)
  6 Mark Streb                24 Rochester, NY          4:26.95  
       1:07.008 (1:07.008)        2:14.193 (1:07.185)        3:21.141 (1:06.949)
       4:26.943 (1:05.802)
  7 Bradly Frink              25 Rochester, NY          4:27.22  
       1:06.358 (1:06.358)        2:14.476 (1:08.118)        3:22.817 (1:08.342)
       4:27.213 (1:04.397)
  8 Chris Mateer              23 webster, NY            4:27.44  
       1:07.362 (1:07.362)        2:14.673 (1:07.311)        3:22.408 (1:07.736)
       4:27.433 (1:05.025)
  9 Adam Murphy               19 Amherst, NY            4:33.24  
       1:07.239 (1:07.239)        2:14.538 (1:07.300)        3:22.849 (1:08.311)
       4:33.235 (1:10.387)
 10 Mike Tarantino            30 Rochester, NY          4:38.57  
       1:08.812 (1:08.812)        2:20.860 (1:12.048)        3:31.411 (1:10.552)
       4:38.570 (1:07.159)
 11 Joshua Perks              39 New York, NY           4:38.67  
       1:08.603 (1:08.603)        2:20.525 (1:11.923)        3:31.179 (1:10.654)
       4:38.661 (1:07.483)
 -- Collin Mulcahy            20 Batavia, NY                DNF  
       1:00.367 (1:00.367)        2:03.395 (1:03.029)