Red, White, and Blue 5K
                              Branchport, NY
                               July 4, 2014

                      Results by Yen Timing Services
                             www.yentiming.com

-------------------------------------------------------------------------------------------
                                            MILE          PLACE IN
PLACE NAME                     AGE   TIME   PACE   AGEGROUP   &   SEX   RESIDENCE       ST
-------------------------------------------------------------------------------------------
    1 Andrew Malia             22    18:02  5:49   1/6    M20-29 M#  1  Owego           NY 
    2 Steve Frey               48    18:52  6:05   1/20   M40-49 M#  2  Youngstown      NY 
    3 Jack Schneider           33    19:36  6:19   1/12   M30-39 M#  3  Somerville      MA 
    4 Katie Henderson          34    19:53  6:24   1/17   F30-39 F#  1  Somerville      MA 
    5 Ryan Dunne               39    20:39  6:39   2/12   M30-39 M#  4  Media           NY 
    6 Aaron Long               37    20:51  6:43   3/12   M30-39 M#  5  Corning         NY 
    7 Grant Pearce             17    21:15  6:51   1/9    M0-19  M#  6  Rochester       NY 
    8 Joseph Drommer           43    21:19  6:52   2/20   M40-49 M#  7  Durham          NC 
    9 Jim Fultz                50    21:27  6:55   1/8    M50-59 M#  8  Dundee          NY 
   10 Chip Holloway            34    21:36  6:57   4/12   M30-39 M#  9  Los Angeles     CA 
   11 Kristin Bailey           31    21:44  7:00   2/17   F30-39 F#  2  Llc             NY 
   12 Greg Christo             60    21:55  7:04   1/7    M60+   M# 10  Hilton          NY 
   13 Michael Vogt             33    22:01  7:06   5/12   M30-39 M# 11  Hammondsport    NY 
   14 Therese Christo          60    22:02  7:06   1/8    F60+   F#  3  Hilton          NY 
   15 Craig Cleveland          36    22:27  7:14   6/12   M30-39 M# 12  Leesburg        VA 
   16 Haley Vogt               30    22:33  7:16   3/17   F30-39 F#  4  Hammondsport    NY 
   17 Matthew Devantier        35    22:34  7:16   7/12   M30-39 M# 13  North Tonawanda NY 
   18 Megan Long               15    22:51  7:22   1/22   F0-19  F#  5  Corning         NY 
   19 Emma Shiffman            16    22:57  7:23   2/22   F0-19  F#  6  Penn Yan        NY 
   20 John Keenan Ii           48    23:01  7:25   3/20   M40-49 M# 14  Honalulu        HI 
   21 Alissa Norman            34    23:13  7:29   4/17   F30-39 F#  7  Penn Yan        NY 
   22 Brenna Gillette          27    23:27  7:33   1/20   F20-29 F#  8  E. Syracuse     NY 
   23 Jasper Voelling          17    23:37  7:36   2/9    M0-19  M# 15  Rochester       NY 
   24 J.Peter Gregoire         73    23:55  7:42   2/7    M60+   M# 16  Romulus         NY 
   25 Robert Anderson          31    24:01  7:44   8/12   M30-39 M# 17  Keuka Pk        NY 
   26 Mark Kenjarski           40    24:02  7:45   4/20   M40-49 M# 18  Cary            NC 
   27 Ryan Burns               14    24:06  7:46   3/9    M0-19  M# 19  Corning         NY 
   28 Joe Beattie              12    24:12  7:48   4/9    M0-19  M# 20  Lewisburg       PA 
   29 Sarah Reif               14    24:14  7:48   3/22   F0-19  F#  9  Lewisburg       PA 
   30 Susan Strom              38    24:16  7:49   5/17   F30-39 F# 10  Cary            NC 
   31 Bill McKenrick           48    24:23  7:51   5/20   M40-49 M# 21  Painted Post    NY 
   32 Matt Perkins             38    24:27  7:53   9/12   M30-39 M# 22  Prattsburgh     NY 
   33 Kyle Vieselmeyer         26    24:32  7:54   2/6    M20-29 M# 23  Horseheads      NY 
   34 Lacie Long               13    24:36  7:55   4/22   F0-19  F# 11  Corning         NY 
   35 Madeline Burns           12    24:37  7:56   5/22   F0-19  F# 12  Corning         NY 
   36 Keith Prather            47    25:00  8:03   6/20   M40-49 M# 24  Penn Yan        NY 
   37 Courtney Malia           20    25:00  8:03   2/20   F20-29 F# 13  Owego           NY 
   38 Cienna Bills             25    25:28  8:12   3/20   F20-29 F# 14  Penn Yan        NY 
   39 Katie McNinch            16    25:36  8:15   6/22   F0-19  F# 15  Branchport      NY 
   40 Elaine Nicholson         33    25:42  8:17   6/17   F30-39 F# 16  Stanley         NY 
   41 Jill Renn                45    25:44  8:17   1/18   F40-49 F# 17  Chicago         IL 
   42 Liam Chapman              7    25:56  8:21   5/9    M0-19  M# 25  Keuka Pk        NY 
   43 Erich Miller             50    26:07  8:25   2/8    M50-59 M# 26  Hammondsport    NY 
   44 Scott Smith              65    26:19  8:29   3/7    M60+   M# 27  Bluff Pt        NY 
   45 Megan Frey               14    26:32  8:33   7/22   F0-19  F# 18  Youngstown      NY 
   46 Lisa Burns               43    26:44  8:37   2/18   F40-49 F# 19  Corning         NY 
   47 Anna Lanpher             20    26:47  8:37   4/20   F20-29 F# 20  Branchport      NY 
   48 Peg Socha                51    27:02  8:42   1/17   F50-59 F# 21  Himrod          NY 
   49 Susan Hayes              54    27:07  8:44   2/17   F50-59 F# 22  The Woodlands   TX 
   50 Kendra Cope              37    27:25  8:50   7/17   F30-39 F# 23  New York        NY 
   51 Jessica Labarr           32    27:36  8:53   8/17   F30-39 F# 24  Lakemont        NY 
   52 Rachelle McPherson       25    27:38  8:54   5/20   F20-29 F# 25  Corning         NY 
   53 Katrina Tyrell           35    27:44  8:56   9/17   F30-39 F# 26  Branchport      NY 
   54 Mary Jayne               26    27:45  8:56   6/20   F20-29 F# 27  Penn Yan        NY 
   55 Paul Tyrell              36    27:45  8:56  10/12   M30-39 M# 28  Branchport      NY 
   56 Maria Rose Usack         13    27:54  8:59   8/22   F0-19  F# 28  Lowman          NY 
   57 Emilee Usack             23    27:54  8:59   7/20   F20-29 F# 29  Horseheads      NY 
   58 Donna Ledgerwood         49    27:54  8:59   3/18   F40-49 F# 30  Penn Yan        ny 
   59 Nancy Jameson            53    27:54  8:59   3/17   F50-59 F# 31  Penn Yan        NY 
   60 Jacob Whitford           14    28:03  9:02   6/9    M0-19  M# 29  Penn Yan        NY 
   61 Debbie Knupp             51    28:13  9:05   4/17   F50-59 F# 32  Stuart          FL 
   62 Heather Chapman          38    28:20  9:08  10/17   F30-39 F# 33  Keuka Pk        NY 
   63 Chris McNinch            47    28:27  9:10   7/20   M40-49 M# 30  Branchport      NY 
   64 Allison Purtlock         27    28:28  9:10   8/20   F20-29 F# 34  Delray Beach    FL 
   65 Larry Petsky             46    28:29  9:10   8/20   M40-49 M# 31  Macedon         NY 
   66 Claire Keenan             8    28:52  9:18   9/22   F0-19  F# 35  Champaign       IL 
   67 Jayne Maloney            46    28:58  9:20   4/18   F40-49 F# 36  Delmar          NY 
   68 Stacey Justine           47    29:26  9:29   5/18   F40-49 F# 37  Stuart          FL 
   69 Danielle McKinnon        19    29:58  9:39  10/22   F0-19  F# 38  Branchport      NY 
   70 Emily Miller             24    30:10  9:43   9/20   F20-29 F# 39  Corning         NY 
   71 Chris Illig              53    30:10  9:43   5/17   F50-59 F# 40  Branchport      NY 
   72 Melissa Stock            29    30:10  9:43  10/20   F20-29 F# 41  Front Royal     VA 
   73 Lisa Illig               25    30:10  9:43  11/20   F20-29 F# 42  El Paso         TX 
   74 Chris Renn               46    30:28  9:49   9/20   M40-49 M# 32  Chicago         IL 
   75 Courtney Burke           14    30:29  9:49  11/22   F0-19  F# 43  Pittsford       NY 
   76 Todd Whitford            39    30:31  9:50  11/12   M30-39 M# 33  Bluff Pt        NY 
   77 Joe Burke                48    30:33  9:50  10/20   M40-49 M# 34  Pittsford       NY 
   78 Jessica Shiffman         45    30:43  9:53   6/18   F40-49 F# 44  Penn Yan        NY 
   79 Bob Bailey               45    30:44  9:54  11/20   M40-49 M# 35  Victor          NY 
   80 Lexi Griffin             16    30:46  9:54  12/22   F0-19  F# 45  Rochester       NY 
   81 Karen Miller             39    30:48  9:55  11/17   F30-39 F# 46  Penn Yan        NY 
   82 Chris Portlock           29    30:48  9:55   3/6    M20-29 M# 36  Hewlett         NY 
   83 Madeleine Keenan         10    30:49  9:55  13/22   F0-19  F# 47  Champaign       IL 
   84 Patrick Keenan           46    30:49  9:56  12/20   M40-49 M# 37  Champaign       IL 
   85 Michael Burns III        45    30:54  9:57  13/20   M40-49 M# 38  Corning         NY 
   86 Georgann Farrell         55    30:55  9:57   6/17   F50-59 F# 48  Medford         NY 
   87 Cathy Makitra            51    30:56  9:58   7/17   F50-59 F# 49  Bath            NY 
   88 Janice Travis            57    30:58  9:59   8/17   F50-59 F# 50  Dundee          NY 
   89 Margaret Hartmann        26    31:11 10:03  12/20   F20-29 F# 51  Cortland        NY 
   90 Stan Martin              73    31:28 10:08   4/7    M60+   M# 39  Pulteney        NY 
   91 Carol Nichols            62    31:42 10:13   2/8    F60+   F# 52  Paintedpost     NY 
   92 Laura McGorray           23    31:46 10:14  13/20   F20-29 F# 53  Kenmore         NY 
   93 Olivia Beattie           10    31:58 10:18  14/22   F0-19  F# 54  Lewisburg       PA 
   94 Steven Beattie           40    32:01 10:19  14/20   M40-49 M# 40  Lewisburg       PA 
   95 Kevin Bahr               50    32:07 10:21   3/8    M50-59 M# 41  Pine City       NY 
   96 Jade Andrus              24    32:09 10:21  14/20   F20-29 F# 55  Penn Yan        NY 
   97 Kevin Martin             40    32:22 10:25  15/20   M40-49 M# 42  Geneva          NY 
   98 Terry Frobel             43    32:42 10:32  16/20   M40-49 M# 43  Binghamton      NY 
   99 Christie Beattie         41    32:55 10:36   7/18   F40-49 F# 56  Lewisburg       PA 
  100 Laura Scott              32    33:14 10:42  12/17   F30-39 F# 57  Delray Beach    FL 
  101 Trevor Tomion            26    33:20 10:44   4/6    M20-29 M# 44  Branchort       NY 
  102 Alison Petsky            39    34:20 11:03  13/17   F30-39 F# 58  Macedon         NY 
  103 Kelly Beam               40    34:22 11:04   8/18   F40-49 F# 59  Bath            NY 
  104 Liz Snedecor             25    35:17 11:22  15/20   F20-29 F# 60  East Northport  NY 
  105 Greg Greening            53    35:24 11:24   4/8    M50-59 M# 45  Beavercreek     OH 
  106 Joey Greening            19    35:26 11:25   7/9    M0-19  M# 46  Beavercreek     OH 
  107 Alan Knapp               65    35:33 11:27   5/7    M60+   M# 47  Hammondsport    NY 
  108 Samantha Roman           25    35:53 11:33  16/20   F20-29 F# 61  Corning         NY 
  109 Rebecca Trank             0    36:22 11:43  15/22   F0-19  F# 62  Himrod          NY 
  110 Hailey Trank              8    36:26 11:44  16/22   F0-19  F# 63  Himrod          NY 
  111 Lacie Greening           16    36:35 11:47  17/22   F0-19  F# 64  Beavercreek     OH 
  112 Jill Greening            46    36:35 11:47   9/18   F40-49 F# 65  Beavercreek     OH 
  113 William Fletcher         59    36:37 11:48   5/8    M50-59 M# 48  Pittsford       Ny 
  114 Amy Griffin              48    37:19 12:01  10/18   F40-49 F# 66  Rochester       NY 
  115 Sally Prather            46    37:19 12:01  11/18   F40-49 F# 67  Penn Yan        NY 
  116 Joseph Pollhein          51    37:31 12:05   6/8    M50-59 M# 49  Stanley         NY 
  117 Elizabeth Woltmann       43    37:36 12:07  12/18   F40-49 F# 68  New Port Richey FL 
  118 David Andersen           40    37:40 12:08  17/20   M40-49 M# 50  Dresden         NY 
  119 Barbara Snedecor         56    39:02 12:34   9/17   F50-59 F# 69  Burdett         NY 
  120 Mary Fletcher            59    39:07 12:36  10/17   F50-59 F# 70  Pittsford       NY 
  121 Karen Pryslopski         42    39:08 12:36  13/18   F40-49 F# 71  Paintedpost     NY 
  122 Claudia Burke            11    39:19 12:40  18/22   F0-19  F# 72  Pittsford       NY 
  123 Mary Beth Burke          44    39:19 12:40  14/18   F40-49 F# 73  Pittsford       NY 
  124 Larry Lanpher            52    39:46 12:48   7/8    M50-59 M# 51  Branchport      NY 
  125 Lindsay McKinnon         22    39:46 12:48  17/20   F20-29 F# 74  Fairport        NY 
  126 Lisa Steptoe             48    40:09 12:56  15/18   F40-49 F# 75  Stanley         NY 
  127 Don Quant                73    40:27 13:01   6/7    M60+   M# 52  Port Byron      NY 
  128 Brooke Austin            21    40:27 13:02  18/20   F20-29 F# 76  Paintedpost     NY 
  129 Allen Cohick             45    42:20 13:38  18/20   M40-49 M# 53  Penn Yan        NY 
  130 Olivia Payne             12    43:29 14:00  19/22   F0-19  F# 77  Oxford          FL 
  131 Grace Volt               53    43:30 14:00  11/17   F50-59 F# 78  Branchport      NY 
  132 Brian McKinnon            0    44:45 14:25   8/9    M0-19  M# 54  Branchport      NY 
  133 Michael Griffin          20    44:46 14:25   5/6    M20-29 M# 55  Rochester       NY 
  134 Lisa McNinch             47    45:12 14:33  16/18   F40-49 F# 79  Branchport      NY 
  135 Scott McWilliams         47    46:51 15:05  19/20   M40-49 M# 56  Penn Yan        NY 
  136 Mary Quant               63    46:56 15:07   3/8    F60+   F# 80  Port Byron      NY 
  137 Emma Andersen            12    48:13 15:32  20/22   F0-19  F# 81  Dresden         NY 
  138 Barbara Andersen         68    48:43 15:41   4/8    F60+   F# 82  Penn Yan        NY 
  139 Eric Hoslop              24    48:48 15:43   6/6    M20-29 M# 57  Honeoye Falls   NY 
  140 Cate McKinnon            24    48:48 15:43  19/20   F20-29 F# 83  Fairport        NY 
  141 Christopher Kenjarski    34    49:03 15:48  12/12   M30-39 M# 58  Hammondsport    NY 
  142 Cara Steptoe             10    49:50 16:03  21/22   F0-19  F# 84  Stanley         NY 
  143 Meredith Marsh           32    49:52 16:03  14/17   F30-39 F# 85  Penn Yan        NY 
  144 Sandy Payne              52    51:08 16:28  12/17   F50-59 F# 86  Oxford          FL 
  145 Katy Sullivan            36    51:51 16:42  15/17   F30-39 F# 87  Stanley         NY 
  146 Terri Pollhein           53    51:52 16:42  13/17   F50-59 F# 88  Stanley         NY 
  147 Carolyn Kenjarski        67    52:52 17:01   5/8    F60+   F# 89  Hammondsport    NY 
  148 Kay Martin               70    53:52 17:20   6/8    F60+   F# 90  Pulteney        NY 
  149 Kathy Ferron             50    53:52 17:21  14/17   F50-59 F# 91  Penn Yan        NY 
  150 Lynn Sisson              50    53:55 17:22  15/17   F50-59 F# 92  Hammondsport    NY 
  151 Rebecca Andersen         38    54:19 17:29  16/17   F30-39 F# 93  Dresden         NY 
  152 Grant Andersen           12    55:02 17:43   9/9    M0-19  M# 59  Dresden         NY 
  153 Samantha Trans            0  1:01:37 19:50  22/22   F0-19  F# 94  Himrod          NY 
  154 Kirk Vieselmeyer         56  1:02:03 19:59   8/8    M50-59 M# 60  Horseheads      NY 
  155 Barbara Vieselmeyer      56  1:02:04 19:59  16/17   F50-59 F# 95  Horseheads      NY 
  156 Danielle Greening        23  1:08:08 21:56  20/20   F20-29 F# 96  Beavercreek     OH 
  157 Charles (bus) Rees       71  1:08:08 21:56   7/7    M60+   M# 61  Hornell         NY 
  158 Rosie Rees               67  1:08:08 21:56   7/8    F60+   F# 97  Hornell         NY 
  159 Rebecca Klaus            44  1:08:53 22:11  17/18   F40-49 F# 98  Sunderland      MA 
  160 Monica Keenan            36  1:08:53 22:11  17/17   F30-39 F# 99  Honalulu        HI 
  161 Kevin Klaus              43  1:09:00 22:13  20/20   M40-49 M# 62  Sunderland      MA 
  162 Terry Fingar             61  1:13:50 23:46   8/8    F60+   F# 100  Penn Yan        NY 
  163 Kim Snyder               53  1:19:18 25:32  17/17   F50-59 F# 101  Penn Yan        NY 
  164 Brenda Gilbert           46  1:19:18 25:32  18/18   F40-49 F# 102  Penn Yan        NY