Section V Cross Country Championships
                            Victor High School
                             November 7, 2015

                      Results by Yen Timing Services
                             www.yentiming.com

                             Boys Class D - 5K
------------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------

  1.    56  Honeoye Central (D)            (18:48.6  94:02.9 1:11.2)
=============================================
  1      5  Zach Erickson      12 18:17.1
  2      6  Friend Olsen       10 18:32.0
  3      9  Jesse Hallett      12 18:37.7
  4     15  Trevor Healy       10 19:07.8
  5     21  Jacob Thomas       10 19:28.3
  6   ( 32) Josh Pitt          11 20:00.8
  7   ( 62) Jarrett Marrapese  9 21:37.9

  2.   107  Wheatland-Chili (D)            (19:01.1  95:05.5 3:26.6)
=============================================
  1      1  Alex Hogue         12 16:47.1
  2     10  Aaron Clark        12 18:37.8
  3     28  Aaron Berghash     12 19:39.4
  4     29  Levi Silvarole     11 19:47.5
  5     39  Elijah Otto        9 20:13.7
  6   ( 41) Danny Cook         12 20:15.5
  7   ( 42) Jarrett Wehle      12 20:27.1

  3.   112  Arkport/Canaseraga (D)         (19:16.4  96:21.9 3:27.9)
=============================================
  1      2  Hunter Clark       12 17:23.9
  2     12  Hudson Laprade     10 18:53.0
  3     23  Dennis Pierce      9 19:35.2
  4     26  Bryce Herington    11 19:38.0
  5     49  Jackson Bill       10 20:51.8
  6   ( 59) Brock Greunke      11 21:29.0
  7   ( 64) Louis Payne        9 21:42.8

  4.   119  Keshequa (D)                   (19:26.5  97:12.2 3:29.0)
=============================================
  1      4  Jake Blanchard     12 17:54.6
  2      7  Ryan Snyder        10 18:32.4
  3     16  Austin Strobel     11 19:12.6
  4     34  Lance Todd         12 20:09.0
  5     58  Tristan Seal       9 21:23.6
  6   ( 60) Wil Elliott        11 21:32.5

  5.   164  Marion (D)                     (19:58.0  99:49.7 2:00.5)
=============================================
  1      8  Daniel Ferreri     12 18:36.7
  2     35  Nathan Statt       12 20:10.1
  3     37  Connor Higbee      11 20:12.7
  4     38  Nick Seppeler      12 20:13.0
  5     46  Marcos Dela Osa Cruz 9 20:37.2
  6   ( 48) Dawson Lamora      10 20:47.4
  7   ( 54) Noah McKaig        10 21:09.5

  6.   171  Campbell-Savona (D)            (20:01.2  100:06.0 4:52.5)
=============================================
  1      3  Nick Harrian       11 17:30.0
  2     20  Drew Blencowe      10 19:23.2
  3     22  Jacob Fitzpatrick  10 19:30.1
  4     57  Joseph Dick        9 21:20.2
  5     69  Jordan Laursen     12 22:22.5
  6   ( 77) Bobby Wightman     12 22:54.2
  7   ( 79) Danny Wurzer       12 23:17.6

  7.   174  Red Jacket (D)                 (20:06.9  100:34.4 1:29.8)
=============================================
  1     19  Nathan Sawyer      12 19:17.1
  2     30  Mike Rizzo         12 19:49.4
  3     33  Walter Schaertl    12 20:05.1
  4     45  Spencer Madsen     11 20:35.9
  5     47  Andrew Doody       12 20:46.9
  6   ( 51) Joe Massaro        12 21:01.9
  7   ( 61) David Kuehnert     11 21:37.4

  8.   198  Avoca (D)                      (20:27.5  102:17.2 3:43.9)
=============================================
  1     11  Jerry Miller       12 18:41.5
  2     14  Codey Derick       12 19:06.2
  3     36  Devin Evarts       10 20:12.4
  4     67  Caleb Arrigenna    9 21:51.7
  5     70  Nate O'Brachta     9 22:25.4

  9.   235  Hammondsport (D)               (20:47.5  103:57.3 2:17.4)
=============================================
  1     24  Jared Raab         11 19:35.4
  2     25  Tyler Hill         10 19:36.4
  3     55  Thomas Kressly     8 21:10.5
  4     63  Michael Cranmer    12 21:42.2
  5     68  Graham O'Donnell   11 21:52.8

 10.   237  Notre Dame-Batavia (D)         (20:49.6  104:07.9 2:34.1)
=============================================
  1     31  Jacob Gualtieri    10 19:53.3
  2     40  Thomas Berggren    10 20:14.6
  3     44  James Berggren     10 20:31.9
  4     50  Tyler Fuller       9 21:00.7
  5     72  David Doan         9 22:27.4
  6   ( 84) Bryan Moscicki     12 24:40.7

 11.   258  Lima Christian (D)             (21:17.3  106:26.1 3:43.6)
=============================================
  1     17  Ben Appleton       12 19:12.9
  2     18  Jacob Appleton     9 19:16.3
  3     71  Colin Welch        11 22:26.4
  4     74  Brandon Allen      12 22:34.0
  5     78  Kai Liang          11 22:56.5

 12.   274  Jasper-Troupsburg (D)          (21:21.0  106:44.6 3:13.8)
=============================================
  1     27  Kolton Hawkins     10 19:39.1
  2     43  Josh O'Neil        12 20:30.9
  3     53  Fradj Frad         12 21:07.2
  4     75  Sidney Davis       11 22:34.5
  5     76  Adam Hadley        11 22:52.9
  6   ( 80) Brandon Drake      11 23:26.7
  7   ( 85) Matthew Drake      9 25:31.9

 13.   289  Harley-Allendale-Col (D)       (21:42.6  108:32.9 4:58.7)
=============================================
  1     13  Rowan Melcher      11 19:02.7
  2     56  Jackson Baron      10 21:15.0
  3     65  Bennett Kukla      11 21:44.2
  4     73  Corwin Perry       10 22:29.6
  5     82  Daniel Kosson      10 24:01.4

 14.   368  Kendall (D)                    (23:45.2  118:45.7 6:33.0)
=============================================
  1     52  Jesse McCormick    12 21:03.4
  2     66  Brandon Patten     12 21:45.1
  3     81  Brandon Miller     11 23:42.9
  4     83  Caleb Henion       10 24:37.9
  5     86  Ethan Billings     9 27:36.4




Incomplete Teams:

Cuba-Rushford (D)             
         Benjamin Seelye 9

Bishop Kearney (D)            
         Sean Carroll 12, Jack Mancarella 9

Northstar Christian (D)       
         Jacob-Kurtis Guy 8, Brett Whiting 8