Section V Cross Country Championships
                             Wayne High School
                             November 5, 2016

                      Results by Yen Timing Services
                             www.yentiming.com

                             Boys Class D - 5K
------------------------------------------------------------------------------
                                TEAM SCORES
------------------------------------------------------------------------------

  1.    58  Oakfield/Elba (D)              (18:26.1  92:10.2 1:39.5)
=============================================
  1      4  Cole O'Donnell     11  17:55.8
  2      5  Kyle Mott          10  17:58.2
  3      7  Josh Larmon        12  18:07.8
  4     13  Mark Anauo         10  18:33.1
  5     29  Mike Bowen         12  19:35.3
  6   ( 32) Reno Klotzbach     11  19:48.3
  7   ( 33) Joey Burdick       9   19:52.4

  2.    81  Campbell-Savona (D)            (18:42.9  93:34.5 2:37.7)
=============================================
  1      1  Nick Harrian       12  17:28.4
  2      6  Jaycob Parulski    9   18:07.4
  3     14  Jacob Fitzpatrick  11  18:39.9
  4     20  Drew Blencowe      11  19:12.7
  5     40  Joel Vanskiver     8   20:06.1
  6   ( 44) Joseph Dick        10  20:28.1
  7   ( 73) Wesley Smith       12  23:35.0

  3.   118  Honeoye Central (D)            (19:19.5  96:37.1 1:30.5)
=============================================
  1     11  Pete Vanhouten     12  18:24.9
  2     19  Friend Olsen       11  19:10.3
  3     25  Jacob Thomas       11  19:32.2
  4     27  James Hallett      9   19:34.3
  5     36  Clay Battle        8   19:55.4
  6   ( 38) Trevor Healy       11  20:02.4
  7   ( 42) Josh Pitt          12  20:15.4

  4.   132  Alfred/Arkport/Canas (D)       (19:25.7  97:08.5 2:02.2)
=============================================
  1     10  Dennis Pierce      10  18:15.1
  2     21  Chase St. George   11  19:16.5
  3     28  Hudson Laprade     11  19:34.3
  4     30  Louis Payne        10  19:45.3
  5     43  Mason Bill         9   20:17.3
  6   ( 46) Jackson Bill       11  20:31.3
  7   ( 63) Kyler Kress        11  22:11.6

  5.   161  Notre Dame-Batavia (D)         (19:50.0  99:10.0 3:56.2)
=============================================
  1      3  Austin Carrick     9   17:51.4
  2     26  Trevor Nellis      11  19:33.8
  3     34  Jacob Gualtieri    11  19:53.3
  4     39  Tyler Fuller       10  20:03.9
  5     59  David Doan         10  21:47.6
  6   ( 66) Jacob Brower       11  22:30.3
  7   ( 71) Daniel Bergman     10  23:09.5

  6.   171  Wheatland-Chili (D)            (20:00.9  100:04.3 2:19.1)
=============================================
  1     23  Levi Silvarole     12  19:18.6
  2     24  Elijah Otto        10  19:26.9
  3     31  Cameron Davis      11  19:46.5
  4     35  Kevin Wehle        9   19:54.6
  5     58  Doug Krenzer       10  21:37.7
  6   ( 65) Erik Schroeder     10  22:23.4
  7   ( 68) Tommy Snyder       12  22:38.3

  7.   175  Harley-Allendale-Col (D)       (19:55.1  99:35.1 3:04.0)
=============================================
  1      8  Rowan Melcher      12  18:09.1
  2     18  Andrew Alexis      9   19:04.0
  3     45  Samuel Li          9   20:28.5
  4     50  Jackson Baron      11  20:40.4
  5     54  Gunnar Hammonds    10  21:13.1
  6   ( 55) Luke Nicosia       12  21:15.5
  7   ( 60) Matthew Duver      9   21:59.1

  8.   181  Hammondsport (D)               (20:20.8  101:43.9 4:57.4)
=============================================
  1      9  Thomas Kressly     9   18:14.3
  2     17  Jared Raab         12  18:59.9
  3     22  Tyler Hill         11  19:16.7
  4     61  Graham O'Donnell   12  22:01.3
  5     72  Mike Beam          9   23:11.7
  6   ( 75) Seth Madigan       9   23:46.0

  9.   185  Keshequa (D)                   (20:09.7  100:48.2 4:30.4)
=============================================
  1      2  Austin Strobel     12  17:36.2
  2     12  Ryan Snyder        11  18:30.2
  3     53  Wil Elliott        12  21:03.0
  4     56  Nathan Ellsworth   11  21:32.2
  5     62  Ben Smathers       9   22:06.6

 10.   227  Avoca (D)                      (20:38.7  103:13.1 3:17.8)
=============================================
  1     16  Hayden Barry       10  18:58.5
  2     47  Jake Haines-Storm  12  20:33.3
  3     48  Devin Evarts       11  20:33.7
  4     52  Matt Vosburg       9   20:51.3
  5     64  Thomas Derick      9   22:16.3
  6   ( 67) Nate O'Brachta     10  22:37.1

 11.   235  Marion (D)                     (20:36.5  103:02.3 1:36.5)
=============================================
  1     37  Connor Higbee      12  20:00.3
  2     41  Marcos Dela Osa Cruz 10  20:06.6
  3     49  Dawson Lamora      11  20:35.5
  4     51  Mack Brewington    8   20:43.1
  5     57  Francisco Torres   9   21:36.8
  6   ( 69) Derek Adriaansen   9   22:48.2
  7   ( 74) Nate Combs         12  23:39.0

 12.   316  Jasper-Troupsburg (D)          (23:33.9  117:49.5 7:13.3)
=============================================
  1     15  Kolton Hawkins     11  18:43.9
  2     70  Brandon Drake      12  22:55.3
  3     76  Adam Hadley        12  24:41.0
  4     77  Alif Sudarmanio    12  25:32.1
  5     78  Leland Essigmann   9   25:57.2
  6   ( 79) Mitchell Williams  10  31:27.7




Incomplete Teams:

Lima Christian (D)            
         Jacob Appleton 10

South Seneca (D)              
         Scott Hawley 12

Kendall (D)                   
         Damien Sprague 10, Matt Dinatale 10, Ethan Billings 10, Peter Gilman 10

Northstar Christian (D)       
         Jacob-Kurtis Guy 9, Brett Whiting 9, Roger Zhang 11

Bishop Kearney (D)            
         Jack Mancarella 10

Romulus (D)                   
         Ben Wiant 12

Cuba-Rushford (D)             
         Tyler McPhilomy 11, Joey Frederick 9, Dominic Barber 11