Licensed to Yen Timing Service - Contractor License
               McMullen Miles - 6/8/2018                           
               St. John Fisher College                            
                    Results                                    
 
Women 1 Mile Run 6:00+, 7:45 masters
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Claire Cannon            W22 Unattached             6:12.85  
  2 Tracy Vanderlip          W38 Rochester, NY          6:41.79  
  3 Jenna Landahl            W31 Rochester, NY          7:24.21  
  4 Cheryl Guth              W64 Unattached             7:38.93  
  5 Laura Ciaio              W51 Victor, NY             7:51.32  
  6 Karen Godshall           W54 Unattached             7:53.50  
  7 Vickey Beaver            W44 Rochester, NY          7:54.00  
  8 Alex Croll               W43 Rochester, NY          8:10.34  
  9 Linda Battaglia          W54 Rochester, NY          8:17.52  
 10 Melanie Zandvoort        W57 Pittsford, NY          8:27.61  
 11 Alvi Cassetta            W43 Rochester, NY          8:34.54  
 12 Jennifer Gaudino         W45 Rochester, NY          8:37.19  
 13 Joyce Helman             W63 Rochester, NY          9:06.58  
 
Women 1 Mile Run Elite Masters/Vet
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Heather Patterson        W43 Unattached             6:07.58  
  2 Amy Lembo                W53 Unattached             6:29.46  
  3 Colleen Magnussun        W58 Unattached             6:51.07  
 
Women 1 Mile Run Elite -sub 6
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mackenzie Donahue        W22 East Aurora, NY        5:13.54  
  2 Melissa Johnson-White    W37 Fairport, NY           5:18.85  
  3 Allison Sawyer           W29 Unattached             5:37.64  
  4 Karen Simmonds-Brady     W44 auburn, NY             5:46.45  
  5 Lynn Gottfried           W38 Penfield, NY           6:08.58  
  6 Carolynne Pouliot        W35 Unattached             6:12.84  
 
Men 1 Mile Run 5:00-8:00
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Brian Suhr               M34 Rochester, NY          5:07.90   1 
  2 Daniel Stark             M32 Unattached             5:14.15   1 
  3 Stephen Ruchlin          M49 Unattached             5:16.08   1 
  4 Bryan Reilly             M34 Fairport, NY           5:17.18   1 
  5 Brian Hotchkiss          M26 Unattached             5:18.41   1 
  6 Max Gianniny             M29 Rochester, NY          5:18.99   1 
  7 Ben Gajewski             M32 Geneseo, NY            5:28.12   1 
  8 Jorge Rodriguez          M33 Unattached             5:34.40   1 
  9 Mike Soltiz              M29 Rochester, NY          5:38.30   1 
 10 Brad Haberli             M35 Rochester, NY          5:41.48   1 
 11 Charles Surowiec         M48 Unattached             6:01.35   1 
 12 Andrew Ciaio             M52 Unattached             6:05.73   2 
 13 Farrell Sprague          M40 Rochester, NY          6:16.42   2 
 14 Brendan Byrne            M57 Rochester, NY          6:16.86   2 
 15 Gary Barno               M57 Rochester, NY          6:18.11   2 
 16 John Sweeney             M58 Fairport, NY           6:25.17   2 
 17 Tony  Gingello           M71 Rochester, NY          6:31.81   1 
 18 Douglas DeWeaver         M60 Rochester, NY          6:34.39   2 
 19 Ken Marvald              M55 Rochester, NY          6:37.43   2 
 20 Jeff Gasper              M42 Auburn, NY             6:41.81   2 
 21 Greg Hutton              M46 Fairport, NY           6:42.54   2 
 22 George Dieffenbach       M65 Pittsburgh, PA         6:47.77   2 
 23 Andrew Farmer            M46 Avon, NY               6:50.65   2 
 24 Theodore Rakiewicz       M56 fairport, NY           7:24.23   2 
 
Men 1 Mile Run Elite- sub 5
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Isaac Garcia-Cassani     M21 Corning, NY            4:13.39  
  2 James Anderson           M22 Rochester, NY          4:16.12  
  3 Zacchaeus Widner         M27 Unattached             4:17.30  
  4 Matthew Jorgensen        M22 Geneseo, NY            4:18.77  
  5 Abel Hagos               M18 Unattached             4:22.00  
  6 James Felice             M22 Owego, NY              4:24.57  
  7 Leon Atkins              M22 Auburn, NY             4:26.00  
  8 Robert  Cooper           M23 Macedon, NY            4:26.87  
  9 Jack Murphy              M19 Unattached             4:29.37  
 10 Nico Tripeny             M18 Corning, NY            4:30.06  
 11 Andrew Folts             M27 Pittsford, NY          4:32.05  
 12 John Schnitter           M29 Geneseo, NY            4:34.81  
 13 Matt McMullen            M16 Unattached             4:39.49  
 14 Ken Crawford             M34 Unattached             4:49.38  
 15 Jared Ziegler            M20 Rochester, NY          4:50.70  
 16 Jason Mcelwain           M29 Rochester, NY          4:54.62  
 17 Oliver Lindblom          M19 Rochester, NY          4:55.38  
 18 Franklin Skarupinski     M20 East Aurora, NY        5:12.16  
 
Men 1 Mile Run Elite Masters/Vet
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tim  Rieth               M42 Rochester, NY          4:48.58  
  2 Chad Johnson             M42 Fairport, NY           5:00.29  
  3 Mike  Nier               M53 Rochester, NY          5:07.46  
  4 Douglas Sheahan          M46 Victor, NY             5:26.35  
  5 James  Robinson          M64 Rochester, NY          5:27.44  
  6 Mark Larson              M48 Rochester, NY          5:27.80  
  7 Venelin Tchamov          M51 Rochester, NY          5:31.55  
  8 Paul  Noe                M58 East Amherst, NY       5:33.29  
  9 Allen Dise               M58 Albion, NY             5:37.89  
 10 Brian Rice               M57 Fairport, NY           5:41.95  
 11 Dave Adams               M45 Macedon, NY            5:52.25  
 12 Mike Reinhardt           M54 Unattached             5:56.98  
 13 Mark Rybinski            M63 Unattached             5:58.00  
 14 Gary Passamonte          M61 Mount Morris, NY       6:01.63  
 15 Keith Scott              M55 Unattached             6:04.40  
 16 Gregory Nowakowski       M50 Unattached             6:12.02  
 
Men 1 Mile Run 8:00-10:00
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Adam Anolik              M51 Rochester, NY          7:20.82  
  2 Jim Palmeri              M76 Unattached             7:44.45  
  3 Pete Herendeen           M66 Los Lunas, NM          7:59.16  
  4 Gary Leyret              M64 Unattached             8:18.65  
  5 Stephen Hedges           M69 Unattached             8:21.34  
  6 Andy Matzan              M66 Rochester, NY          8:24.50  
  7 Matt Rose                M64 Unattached             8:38.26  
  8 Bob Otto                 M79 Rochester, NY          8:44.45  
  9 Tom Burns                M60 Rochester, NY          8:44.94  
 10 Thomas Butler            M53 Rochester, NY          9:27.81  
 
M15-19 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Abel Hagos               M18 Unattached             4:22.00  10 
  2 Jack Murphy              M19 Unattached             4:29.37  10 
  3 Nico   Tripeny           M18 Corning, NY            4:30.06  10 
  4 Matt McMullen            M16 Unattached             4:39.49  10 
  5 Oliver Lindblom          M19 Rochester, NY          4:55.38  10 
 
M20-24 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Isaac Garcia-Cassani     M21 Corning, NY            4:13.39  10 
  2 James Anderson           M22 Rochester, NY          4:16.12  10 
  3 Matthew Jorgensen        M22 Geneseo, NY            4:18.77  10 
  4 James Felice             M22 Owego, NY              4:24.57  10 
  5 Leon Atkins              M22 Auburn, NY             4:26.00  10 
  6 Robert   Cooper          M23 Macedon, NY            4:26.87  10 
  7 Jared Ziegler            M20 Rochester, NY          4:50.70  10 
  8 Franklin Skarupinski     M20 East Aurora, NY        5:12.16  10 
   
W20-24 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Mackenzie   Donahue      W22 East Aurora, NY        5:13.54   9 
  2 Claire Cannon            W22 Unattached             6:12.85   6 
 
W25-29 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Allison Sawyer           W29 Unattached             5:37.64   9 
  2 Stephanie   Krusch       W26 Pittsford, NY         10:58.28   2 
 
M25-29 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Zacchaeus Widner         M27 Unattached             4:17.30  10 
  2 Andrew Folts             M27 Pittsford, NY          4:32.05  10 
  3 John Schnitter           M29 Geneseo, NY            4:34.81  10 
  4 Jason Mcelwain           M29 Rochester, NY          4:54.62  10 
  5 Brian Hotchkiss          M26 Unattached             5:18.41   4 
  6 Max Gianniny             M29 Rochester, NY          5:18.99   4 
  7 Mike Soltiz              M29 Rochester, NY          5:38.30   4 
 
M30 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Ken Crawford             M34 Unattached             4:49.38  10 
  2 Brian  Suhr              M34 Rochester, NY          5:07.90   4 
  3 Daniel Stark             M32 Unattached             5:14.15   4 
  4 Bryan Reilly             M34 Fairport, NY           5:17.18   4 
  5 Ben Gajewski             M32 Geneseo, NY            5:28.12   4 
  6 Jorge Rodriguez          M33 Unattached             5:34.40   4 
 
W30 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jenna Landahl            W31 Rochester, NY          7:24.21   6 
  2 Erica Jones              W32 Pittsford, NY         10:35.99   2 
 
M35 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Brad Haberli             M35 Rochester, NY          5:41.48   4 
 
W35 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Melissa   Johnson-White  W37 Fairport, NY           5:18.85   9 
  2 Lynn Gottfried           W38 Penfield, NY           6:08.58   9 
  3 Carolynne Pouliot        W35 Unattached             6:12.84   9 
  4 Tracy Vanderlip          W38 Rochester, NY          6:41.79   6 
 
M40 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Tim   Rieth              M42 Rochester, NY          4:48.58   8 
  2 Chad Johnson             M42 Fairport, NY           5:00.29   8 
  3 Farrell Sprague          M40 Rochester, NY          6:16.42   5 
  4 Jeff Gasper              M42 Auburn, NY             6:41.81   5 
 
W40 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Karen Simmonds-Brady     W44 auburn, NY             5:46.45   9 
  2 Heather Patterson        W43 Unattached             6:07.58   7 
  3 Vickey Beaver            W44 Rochester, NY          7:54.00   6 
  4 Alex Croll               W43 Rochester, NY          8:10.34   6 
  5 Alvi Cassetta            W43 Rochester, NY          8:34.54   6 
 
M45 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Stephen Ruchlin          M49 Unattached             5:16.08   4 
  2 Douglas Sheahan          M46 Victor, NY             5:26.35   8 
  3 Mark Larson              M48 Rochester, NY          5:27.80   8 
  4 Dave Adams               M45 Macedon, NY            5:52.25   8 
  5 Charles Surowiec         M48 Unattached             6:01.35   4 
  6 Greg Hutton              M46 Fairport, NY           6:42.54   5 
  7 Andrew Farmer            M46 Avon, NY               6:50.65   5 
 
W45 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jennifer Gaudino         W45 Rochester, NY          8:37.19   6 
 
M50 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Mike   Nier              M53 Rochester, NY          5:07.46   8 
  2 Venelin Tchamov          M51 Rochester, NY          5:31.55   8 
  3 Mike Reinhardt           M54 Unattached             5:56.98   8 
  4 Andrew Ciaio             M52 Unattached             6:05.73   5 
  5 Gregory Nowakowski       M50 Unattached             6:12.02   8 
  6 Adam Anolik              M51 Rochester, NY          7:20.82   3 
  7 Thomas Butler            M53 Rochester, NY          9:27.81   3 
 
W50 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Amy Lembo                W53 Unattached             6:29.46   7 
  2 Laura Ciaio              W51 Victor, NY             7:51.32   6 
  3 Karen Godshall           W54 Unattached             7:53.50   6 
  4 Linda Battaglia          W54 Rochester, NY          8:17.52   6 
 
M55 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Paul   Noe               M58 East Amherst, NY       5:33.29   8 
  2 Allen Dise               M58 Albion, NY             5:37.89   8 
  3 Brian Rice               M57 Fairport, NY           5:41.95   8 
  4 Keith Scott              M55 Unattached             6:04.40   8 
  5 Brendan Byrne            M57 Rochester, NY          6:16.86   5 
  6 Gary Barno               M57 Rochester, NY          6:18.11   5 
  7 John Sweeney             M58 Fairport, NY           6:25.17   5 
  8 Ken Marvald              M55 Rochester, NY          6:37.43   5 
  9 Theodore Rakiewicz       M56 fairport, NY           7:24.23   5 
 10 Robert Yager             M56 Pittsburgh, PA        12:08.45   2 
 
W55 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Colleen Magnussun        W58 Unattached             6:51.07   7 
  2 Melanie Zandvoort        W57 Pittsford, NY          8:27.61   6 
  3 Maggie Mullen            W59 Rochester, NY          8:48.50   2 
 
W60 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Cheryl Guth              W64 Unattached             7:38.93   6 
  2 Joyce Helman             W63 Rochester, NY          9:06.58   6 
  3 Janine Quinlan           W62 Unattached             9:43.24   2 
 
M60 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 James   Robinson         M64 Rochester, NY          5:27.44   8 
  2 Mark Rybinski            M63 Unattached             5:58.00   8 
  3 Gary Passamonte          M61 Mount Morris, NY       6:01.63   8 
  4 Douglas DeWeaver         M60 Rochester, NY          6:34.39   5 
  5 Gary Leyret              M64 Unattached             8:18.65   3 
  6 Matt Rose                M64 Unattached             8:38.26   3 
  7 Tom Burns                M60 Rochester, NY          8:44.94   3 
 
M65 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 George Dieffenbach       M65 Pittsburgh, PA         6:47.77   5 
  2 Pete Herendeen           M66 Los Lunas, NM          7:59.16   3 
  3 Stephen Hedges           M69 Unattached             8:21.34   3 
  4 Andy Matzan              M66 Rochester, NY          8:24.50   3 
  5 Douglas Jones            M65 Pittsford, NY          9:24.45   2 
 
M70 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Tony   Gingello          M71 Rochester, NY          6:31.81   4 
  2 Chuch Martin             M72 Unattached             9:35.35   2 
  3 Tim Forward              M70 Rochester, NY         11:00.15   2 
 
W70 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Lynda McGuire            W70 Unattached             8:28.87   2 
 
M75+ 1 Mile Run all merged
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jim Palmeri              M76 Unattached             7:44.45   3 
  2 Bob Otto                 M79 Rochester, NY          8:44.45   3 
 
Mixed 1 Mile Run 10:00 +
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lynda McGuire            W70 Unattached             8:28.87  
  2 Maggie Mullen            W59 Rochester, NY          8:48.50  
  3 Douglas Jones            M65 Pittsford, NY          9:24.45  
  4 Chuch Martin             M72 Unattached             9:35.35  
  5 Janine Quinlan           W62 Unattached             9:43.24  
  6 Erica Jones              W32 Pittsford, NY         10:35.99  
  7 Stephanie U Krusch       W26 Pittsford, NY         10:58.28  
  8 Tim Forward              M70 Rochester, NY         11:00.15  
  9 Robert Yager             M56 Pittsburgh, PA        12:08.45  
 
Mixed 1 Mile Run HS - 15-18
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 JT Ryan                  M17 Pine City, NY          4:45.32  
  2 Nicholas Dauphinee       M16 Rochester, NY          4:56.56  
  3 John Graham              M15 Unattached             5:08.73  
  4 JK Guy                   M15 Rochester, NY          5:09.16  
  5 Colleen Tytler           W15 Unattached             5:43.09  
  6 Roxana Reisch            W16 Rochester, NY          5:43.15  
  7 Bridget Crandall         W14 Unattached             5:51.17  
  8 Katherine Hallinan       W18 Elmira, NY             5:59.31  
 
Mixed 1 Mile Run Youth-8-14
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Anson Butler             M14 Rochester, NY          5:01.33  
  2 Jim Vasile               M14 Auburn, NY             5:28.50  
  3 Jack-Henry Fricon        M14 Rochester, NY          5:35.97  
  4 Oliver Baroody           M14 Auburn, NY             5:42.84  
  5 Miles Baroody            M12 Auburn, NY             5:49.28  
  6 Keegan Brady             M12 Auburn, NY             5:49.89  
  7 Owen Gasper              M10 Auburn, NY             5:50.22  
  8 Alia Spaker              W13 Unattached             5:57.64  
  9 Jerry Czyz               M13 Auburn, NY             6:02.42  
 10 Connor Gasper            M14 Auburn, NY             6:04.88  
 11 Elizabeth Baroody        W12 Auburn, NY             6:18.64  
 12 Candace Tytler           W13 Unattached             6:19.47  
 13 Jacob Bryant             M14 Auburn, NY             6:28.00  
 14 Sean Ringwood             M9 Auburn, NY             6:29.13  
 15 Sydney Konieczny         W12 Batavia, NY            6:32.28  
 16 Rory Hickey               M9 Rochester, NY          6:35.34  
 17 Kyleen Brady             W10 Auburn, NY             6:38.63  
 18 Blade Surowiec           M11 Unattached             6:41.81  
 19 Hamar Zahavi             M13 Unattached             6:45.73  
 20 Ilianna Surowiec         W11 Unattached             6:58.93  
 21 Ryan Maher               M10 Auburn, NY             7:02.69  
 22 Jacob Varga               M9 Auburn, NY             7:06.48  
 23 Kaiya Slovik-Rodgers     W11 Unattached             7:14.66  
 24 William Schultz           M8 Unattached             7:32.17  
 25 Abigail Ringwood         W11 Auburn, NY             7:33.41  
 26 Elijah Abdella           M12 Unattached             7:37.75  
 27 Emma Heerkens            W13 Webster, NY            7:55.80  
 28 Sierra George            W11 Palmyra, NY            8:48.45  
 29 Devin Slovik-Rodgers      M7 Unattached             8:50.75  
 30 Naomi Ruchlin             W9 Unattached             8:53.70