Licensed to Yen Timing Service - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/12/2019 05:09 PM
                           McMullen Miles - 6/7/2019                           
                            St. John Fisher College                            
                                    Results                                    
 
Women 1 Mile Run sub 8:00
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Ann U Ball               W35 Wellsville, NY         6:10.62  
  2 Tracy Vanderlip          W39 Rochester, NY          6:11.07  
  3 Cathryn Menarchem        W26 Rochester, NY          6:15.66  
  4 Lindsay U Rynders        W26 Unattached             6:28.31  
  5 Claire Cannon            W23 Unattached             6:32.14  
  6 Carrie Spencer           W41 Webster, NY            6:35.65  
  7 Ashlie U Roberts         W34 Williamson, NY         6:43.07  
  8 Maria Palacio            W40 Palmyra, NY            6:58.85  
  9 Sarah McDonell           W41 Rochester, NY          7:06.50  
 10 Carol U Bischoff         W55 Unattached             7:13.76  
 11 Ruth U Shields           W47 Canandaigua, NY        7:17.50  
 12 Marie U Davis            W48 Unattached             7:19.54  
 13 Gail U Gilman            W49 Churchville, NY        7:32.31  
 14 Cheryl U Guth            W65 Rochester, NY          7:33.29  
 15 Karen Godshall           W55 Spencerport, NY        7:35.96  
 16 Cindy Heale              W57 Rochester, NY          7:44.16  
 17 Lynda U McGuire          W71 Unattached             7:48.63  
 18 Laura Ciaio              W52 Victor, NY             8:05.87  
 19 Valerie U Vermeulen      W61 Williamson, NY         8:06.19  
 20 Martha U Doody           W49 Shortsville, NY        8:10.60  
 21 Pam Nudd                 W58 Rochester, NY          8:19.27  
 22 Vickey Beaver            W45 Rochester, NY          8:21.73  
 23 Jennifer Gaudino         W46 Rochesteroch, NY       8:27.39  
 
Women 1 Mile Run Open/Master Elite
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Elise U Ramirez          W22 Nesconset, NY          4:54.42  
  2 Sascha U Scott           W43 Syracuse, NY           4:56.43  
  3 Mackenzie U Donahue      W23 Lockport, NY           5:04.54  
  4 Trisha U Byler           W35 Honeoye Falls, NY      5:10.00  
  5 Jordyn U Naylon          W28 Syracuse, NY           5:22.84  
  6 Laura U Galeazzo         W31 Rochester, NY          5:31.75  
  7 Molly O'Neill            W16 Canandaigua, NY        5:32.06  
  8 Bonnie U Binggeli        W24 Walworth, NY           5:42.17  
 
Men 1 Mile Run Master Elite
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Matt U Blodgett          M42 Unattached             4:51.01  
  2 Dale U Flanders          M54 Allegany, NY           5:18.16  
  3 Marcus U Gage            M47 Palmyra, NY            5:29.89  
  4 Mark Larson              M49 Rochester, NY          5:38.98  
  5 Allen Pettee             M54 Rochester, NY          5:43.87  
  6 Jeff Polino              M43 Fairport, NY           6:01.63  
  7 Gary Passamonte          M62 Mount Morris, NY       6:06.45  
  8 Bill U Beyerbach         M64 Unattached             6:16.35  
 
Men 1 Mile Run Open Elite
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Omoir U Boulama          M25 Unattached             4:19.09  
  2 Robert U Hurlbut         M26 Rochester, NY          4:19.74  
  3 Robert U Cooper          M24 Macedon, NY            4:22.02  
  4 Sean Welch               M21 Unattached             4:25.43  
  5 Adam U Pacheck           M27 Ithaca, NY             4:25.79  
  6 James U Anderson         M23 Rochester, NY          4:25.86  
  7 Ben Dertinger            M17 Webster, NY            4:26.40  
  8 Zach Gauronski           M18 Unattached             4:27.83  
  9 Matt McMullen            M17 Canandaigua, NY        4:29.59  
 10 Paul U Suflita           M20 Rochester, NY          4:32.63  
 11 Ace Serionne             M28 Unattached             4:33.51  
 12 Cali Haji                M19 Unattached             4:34.24  
 13 Greg U Selke             M29 Buffalo, NY            4:35.20  
 14 Gillan Faulkner          M21 Farmingville, NY       4:36.95  
 15 Jimmy Smith              M17 Pittsford, NY          4:37.21  
 16 Oscar Lopez Hidalgo      M32 Rochester, NY          4:37.68  
 17 Kaelen Ruder             M16 Fairport, NY           4:39.42  
 18 David U Rappleyea        M33 Rochester, NY          4:39.83  
 19 Max Chew                 M17 Unattached             4:40.56  
 20 Drew Cox                 M15 Pittsford, NY          4:41.85  
 21 Mark U Andrews           M48 Rochester, NY          4:43.41  
 22 Sean Killip              M17 Unattached             4:44.04  
 23 Tim U Rieth              M43 Rochester, NY          4:44.60  
 24 Nico Valentine           M15 Pittsford, NY          4:46.17  
 25 Henry Baker              M16 Pittsford, NY          4:47.55  
 26 Samuel Baker             M16 Pittsford, NY          4:48.80  
 27 Evan Hackett             M17 Pittsford, NY          4:52.65  
 28 Erik Johnson             M23 Buffalo, NY            4:52.92  
 29 Oliver Lindblom          M22 Unattached             4:53.52  
 30 Daniel Witte             M27 New York, NY           4:54.94  
 31 Nathan Gupton            M15 Pittsford, NY          4:56.17  
 32 Max Gianniny             M30 Rochester, NY          5:17.32  
 -- Jake Marchese            M17 Penfield, NY               XNT  
  1209m 1:06.256 (1:06.256)        2:12.216 (1:05.960)        3:19.204 (1:06.989)
 
Men 1 Mile Run sub 8:00
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dan Reilly               M30 Unattached             4:59.34  
  2 John Stephens            M37 Unattached             5:03.93  
  3 Michael McCall           M35 Unattached             5:14.91  
  4 Matthew U Roberts        M34 Williamson, NY         5:15.87  
  5 Brian U Suhr             M35 Rochester, NY          5:16.83  
  6 Stephen U Ruchlin        M50 Unattached             5:18.12  
  7 Benjamin Gajewski        M33 Unattached             5:19.62  
  8 Bryan Reilly             M35 Unattached             5:38.28  
  9 Venelin U Tchamov        M52 Unattached             5:47.45  
 10 Prem Kumar               M44 Pittsford, NY          5:50.39  
 11 Igor Orlovich            M42 Penfield, NY           6:00.48  
 12 Anthony F. U Crilly      M54 Rochester, NY          6:08.08  
 13 Sandro Cannizzo          M51 Unattached             6:11.34  
 14 Kenneth Gardner          M47 Rochester, NY          6:12.02  
 15 Harvey Brice             M48 East Amherst, NY       6:17.87  
 16 Greg Hutton              M47 Fairport, NY           6:47.48  
 17 Dave U Ward              M67 Akron, NY              6:50.14  
 18 Doug DeWeaver            M61 Rochester, NY          7:08.76  
 19 Clayton Baker            M52 Pittsford, NY          7:11.46  
 20 John Lathan              M62 Rochester, NY          7:12.55  
 21 George Dieffenbach       M66 Pittsburgh, PA         7:25.92  
 22 Novis Brewster           M59 Rochester, NY          7:39.23  
 
Men 1 Mile Run 8:00 +
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Adam Anolik              M52 Rochester, NY          7:31.88  
  2 Greg Pinkney             M62 Rochester, NY          7:44.17  
  3 Stephen Hedges           M70 Unattached             8:48.46  
  4 Chuck Martin             M73 Unattached             9:20.83  
  5 Andy Matzan              M67 Rochester, NY          9:40.44  
  6 Peter Clark              M68 Rochester, NY         10:00.85  
 
Mixed 1 Mile Run M & W +10min
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gary Leyrer              M65 Rochester, NY          8:27.47  
  2 Amanda Davis             W39 Rochester, NY          8:34.02  
  3 Bob Otto                 M80 Rochesterochester,     9:26.23  
  4 Mike Spencer             M45 Webster, NY           10:04.37  
  5 Erica Jones              W33 Pittsford, NY         10:10.27  
  6 Douglas Jones            M66 Pittsford, NY         10:18.08  
  7 Janine Quinlan           W63 Unattached            10:33.40  
  8 ken lowe                 M75 Penfield, NY          10:36.84  
  9 Tim Forward              M71 Rochester, NY         10:55.09  
 10 Tina Pellegrin           W44 Rochester, NY         12:27.58  
 
Mixed 1 Mile Run HS - 15-18
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicholas Daupsinee       M17 Unattached             4:47.58  
  2 Cooper Branch            M15 Rochester, NY          4:52.79  
  3 Bryan Friedel            M15 Rochester, NY          5:00.00  
  4 Isaac Crandall           M17 Fulton, NY             5:10.48  
  5 Jeffrey Suflita          M16 Rochester, NY          5:12.53  
  6 Nicholas Ferri           M16 Fairport, NY           5:13.30  
  7 Annalee Capuano          W15 Unattached             5:23.24  
  8 Connor Gasper            M15 Auburn, NY             5:33.15  
  9 Cecelia Carney           W18 Unattached             5:51.67  
 10 MacKenzie Carney         W18 Unattached             5:57.53