Section V Cross Country Championships
                           Midlakes High School
                             November 2, 2019

                      Results by Yen Timing Services
                             www.yentiming.com

                        Boys Class DD/D Merged - 5K
-----------------------------------------------------------------------------
PLACE  PTS NAME                GRADE SCHOOL          TIME     PACE  CLASS
-----------------------------------------------------------------------------
    1    1 Derek McIntire      12 Oakfield/Elba      16:49.7  5:25  DD   1  i 
    2    2 Andrew Deming       12 Red Creek          16:59.0  5:28  DD   2  i 
    3    3 Jeremiah Ford       12 Alfred/Arkport/Can 16:59.0  5:28  DD   3  t 
    4    4 Mack Brewington     11 Marion             17:07.6  5:31  D    1  i 
    5    5 Thomas Kressly      12 Hammondsport       17:14.7  5:34  D    2  i 
    6    6 Zack Hall           11 Oakfield/Elba      17:15.6  5:34  DD   4  i 
    7    7 Ben Skalny          11 Notre Dame-Batavia 17:18.6  5:35  D    3    
    8    8 James Hallett       12 Honeoye Central    17:32.1  5:39  D    4    
    9      Matt Wood           12 Dundee             17:42.6  5:43  D    5    
   10    9 Austin Carrick      12 Notre Dame-Batavia 17:44.4  5:43  D    6    
   11   10 Liam Kressly        10 Hammondsport       17:47.4  5:44  D    7    
   12   11 Chalmers Wolcott    12 Pavilion/York      17:48.8  5:44  DD   5    
   13   12 Pierce Young        9  Alfred/Arkport/Can 17:54.1  5:46  DD   6  t 
   14   13 Andrew Ricupito     11 Notre Dame-Batavia 17:54.1  5:46  D    8    
   15   14 Dominick Staub      11 Alfred/Arkport/Can 18:03.7  5:49  DD   7  t 
   16   15 Bryce Davis         12 Alexander Central  18:04.5  5:50  DD   8    
   17   16 Daniel Mullen       12 Pavilion/York      18:04.9  5:50  DD   9    
   18   17 Caleb Dick          12 Campbell-Savona    18:06.7  5:50  DD  10    
   19   18 Adam Hess           12 Alexander Central  18:22.2  5:55  DD  11    
   20   19 Ryan Lewis          11 Bishop Kearney/Arc 18:25.0  5:56  D    9    
   21   20 Jaycob Parulski     12 Campbell-Savona    18:25.2  5:56  DD  12    
   22   21 Clay Battle         11 Honeoye Central    18:28.2  5:57  D   10    
   23   22 Micah Ford          11 Alfred/Arkport/Can 18:31.3  5:58  DD  13  t 
   24   23 Cameron Williams    10 Alfred/Arkport/Can 18:31.6  5:58  DD  14  t 
   25   24 Jason Lonneville    11 Marion             18:32.4  5:59  D   11    
   26   25 Nicholas Staley     10 Geneseo            18:33.4  5:59  DD  15    
   27   26 George Drake        10 Hammondsport       18:37.6  6:00  D   12    
   28   27 Quaid Griffin       11 Honeoye Central    18:38.7  6:01  D   13    
   29   28 Ethan Chadbourne    12 Notre Dame-Batavia 18:40.6  6:01  D   14    
   30   29 Max Neiderbach      12 Geneseo            18:41.3  6:01  DD  16    
   31   30 Taylor Vandewark    11 Honeoye Central    18:41.6  6:01  D   15    
   32   31 Dylan Cannon        9  Alfred/Arkport/Can 18:41.9  6:02  DD  17  t 
   33   32 Jordan Welker       9  Notre Dame-Batavia 18:42.1  6:02  D   16    
   34   33 Forrist Sherman     10 Honeoye Central    18:47.4  6:03  D   17    
   35      Sebastian Kitt      10 Pembroke           18:51.1  6:05  DD  18    
   36   34 Charlie Sherman     9  Honeoye Central    18:52.7  6:05  D   18    
   37      Matt Garis          11 Whitesville        18:56.5  6:06  D   19    
   38   35 Evan Miller         9  Honeoye Central    18:59.7  6:07  D   20    
   39   36 Matt Lyle           12 Hammondsport       19:01.6  6:08  D   21    
   40   37 MacNeil Ruston      11 Alexander Central  19:05.7  6:09  DD  19    
   41      Tyler Brabant       11 Caledonia-Mumford  19:05.8  6:09  D   22    
   42      Jacob-Kurtis Guy    12 Northstar Christia 19:07.1  6:10  D   23    
   43   38 Lincoln McGrath     8  Byron-Bergen       19:10.9  6:11  DD  20    
   44      Mitchel Felix       10 Warsaw             19:13.9  6:12  DD  21    
   45   39 Dawson Coffey       12 Oakfield/Elba      19:17.4  6:13  DD  22    
   46   40 Max McHugh          12 Red Jacket         19:26.5  6:16  DD  23    
   47   41 Zach Tucker         11 Genesee Valley/Hou 19:30.8  6:17  D   24    
   48   42 Eli Vanburen        10 Pavilion/York      19:30.9  6:17  DD  24    
   49   43 Joel Vanskiver      12 Campbell-Savona    19:32.5  6:18  DD  25    
   50   44 Kyle Porter         9  Oakfield/Elba      19:32.9  6:18  DD  26    
   51   45 Miguel Benito       12 Red Jacket         19:33.2  6:18  DD  27    
   52   46 Zachary Babcock     11 Notre Dame-Batavia 19:33.7  6:18  D   25    
   53   47 Logan Whittall      12 Alfred/Arkport/Can 19:33.8  6:18  DD  28  t 
   54   48 Caeleb Suwyn        10 Williamson Central 19:34.1  6:18  DD  29    
   55      Brett Whiting       12 Northstar Christia 19:38.4  6:20  D   26    
   56   49 Jay Thomas          10 Campbell-Savona    19:40.6  6:20  DD  30    
   57      Braxton Zarpentine  10 Kendall            19:43.6  6:21  D   27    
   58   50 Wyatt Sando         12 Byron-Bergen       19:45.5  6:22  DD  31    
   59      Kevin Flint         12 Caledonia-Mumford  19:49.8  6:23  D   28    
   60   51 Ethan Malueg        10 Red Creek          19:50.5  6:24  DD  32    
   61   52 Brock Hill          11 Red Jacket         19:50.8  6:24  DD  33    
   62   53 Ryan Parsons        11 Pavilion/York      19:51.0  6:24  DD  34    
   63   54 Ryan Mogauro        11 Harley-Allendale-C 19:51.9  6:24  D   29    
   64   55 Zach Hannan         12 Byron-Bergen       19:54.0  6:25  DD  35    
   65   56 Chris Korherr       11 Williamson Central 19:54.9  6:25  DD  36    
   66   57 Jack Norkus         11 Red Jacket         19:58.9  6:26  DD  37    
   67   58 Brett Lubberts      12 Pavilion/York      19:59.3  6:26  DD  38    
   68   59 Liam Dela Osa Cruz  11 Marion             20:03.1  6:28  D   30    
   69   60 Colby Leggo         11 Byron-Bergen       20:09.0  6:30  DD  39    
   70   61 Kevin Wehle         12 Wheatland-Chili    20:12.2  6:31  D   31    
   71   62 Lowell Chamberlain  12 Alexander Central  20:13.1  6:31  DD  40    
   72   63 Jordan Schlagenhauf 10 Oakfield/Elba      20:14.5  6:31  DD  41    
   73   64 Greg Castellano     11 Harley-Allendale-C 20:14.5  6:31  D   32    
   74   65 Keith Allen         12 Sodus Central      20:17.5  6:32  DD  42    
   75   66 Eli Hill            11 Hammondsport       20:21.8  6:34  D   33    
   76   67 Seth Sharp          11 Byron-Bergen       20:22.5  6:34  DD  43    
   77   68 Jayden Chiccino     10 Williamson Central 20:23.4  6:34  DD  44    
   78      Elijah Seliger      10 Pembroke           20:24.1  6:34  DD  45    
   79   69 Kline Laney         12 Pavilion/York      20:24.3  6:35  DD  46    
   80   70 Cooper Davis        11 Alexander Central  20:26.9  6:35  DD  47    
   81   71 Jonathan Davies     10 Williamson Central 20:27.2  6:35  DD  48    
   82   72 Matt Vosburg        12 Avoca/Prattsburgh  20:29.4  6:36  D   34    
   83   73 Thomas Demers       11 Harley-Allendale-C 20:30.7  6:37  D   35    
   84   74 Zach Ellis          11 Harley-Allendale-C 20:31.6  6:37  D   36    
   85   75 Patrick Martin      11 Bishop Kearney/Arc 20:32.1  6:37  D   37    
   86   76 Harrison Oliver     10 Geneseo            20:35.2  6:38  DD  49    
   87   77 Jacob Taylor        9  Avoca/Prattsburgh  20:40.8  6:40  D   38    
   88   78 Jett Davis          9  Alexander Central  20:41.7  6:40  DD  50    
   89   79 William Smith       11 Red Creek          20:42.1  6:40  DD  51    
   90   80 Blake Wright        9  Hammondsport       20:42.3  6:40  D   39    
   91   81 Jesse Cottrell      10 Red Jacket         20:45.9  6:42  DD  52    
   92   82 Maxwell Sun         10 Harley-Allendale-C 20:47.9  6:42  D   40    
   93   83 Ethan Hearne        10 Harley-Allendale-C 20:48.8  6:42  D   41    
   94   84 Colton Yasses       9  Oakfield/Elba      20:52.6  6:44  DD  53    
   95   85 Connor Wehle        11 Wheatland-Chili    20:52.9  6:44  D   42    
   96   86 Noah Gray           12 Oakfield/Elba      20:57.8  6:45  DD  54    
   97   87 David Whitfield     9  Bishop Kearney/Arc 21:04.0  6:47  D   43    
   98   88 Jordan Williams     12 Williamson Central 21:05.5  6:48  DD  55    
   99   89 Joe Debell          10 Geneseo            21:08.6  6:49  DD  56    
  100   90 Sean McKenna        11 Campbell-Savona    21:11.8  6:50  DD  57    
  101   91 Gavin Hand          12 Genesee Valley/Hou 21:14.8  6:51  D   44    
  102      Cody Findlay        12 Cuba-Rushford-Hins 21:16.0  6:51  DD  58    
  103      Gabe Dillon         11 Dundee             21:26.9  6:55  D   45    
  104   92 Zach Washburn       12 Sodus Central      21:28.6  6:55  DD  59    
  105   93 Travis Lambert      12 Byron-Bergen       21:30.6  6:56  DD  60    
  106      Jacek Kuiatkowski   8  Kendall            21:31.4  6:56  D   46    
  107      Joey Frederick      12 Cuba-Rushford-Hins 21:33.1  6:57  DD  61    
  108   94 Josh Fleming        11 Byron-Bergen       21:33.4  6:57  DD  62    
  109   95 Andrew Pawluckie    12 Bishop Kearney/Arc 21:33.8  6:57  D   47    
  110      Bryce Myers         10 Jasper-Troupsburg  21:36.6  6:58  D   48    
  111      Jared White         12 Northstar Christia 21:36.7  6:58  D   49    
  112   96 Jonathan Rizzo      12 Genesee Valley/Hou 21:36.8  6:58  D   50    
  113   97 Garrett Trost       10 Bishop Kearney/Arc 21:49.2  7:02  D   51    
  114   98 Derek Adriaansen    12 Marion             21:49.8  7:02  D   52    
  115   99 Aaron Treleaven     9  Notre Dame-Batavia 21:57.1  7:04  D   53    
  116  100 Devan Stell         12 Red Jacket         22:08.4  7:08  DD  63    
  117      Camden Buchanan     9  Dundee             22:15.8  7:10  D   54    
  118      Tyler McCowan       10 Caledonia-Mumford  22:17.4  7:11  D   55    
  119  101 Francisco Torres    12 Marion             22:18.5  7:11  D   56    
  120  102 Luke Otto           11 Wheatland-Chili    22:19.7  7:12  D   57    
  121      Michael Hathaway    11 Warsaw             22:21.5  7:12  DD  64    
  122  103 Brennan Hancock     9  Bishop Kearney/Arc 22:27.4  7:14  D   58    
  123  104 Julian Quesada      9  Harley-Allendale-C 22:30.2  7:15  D   59    
  124  105 Jarrett Pagorek     10 Red Jacket         22:31.1  7:15  DD  65    
  125  106 Paul Ford           10 Sodus Central      22:34.5  7:16  DD  66    
  126  107 Nathan West         10 Campbell-Savona    22:38.1  7:18  DD  67    
  127  108 Shane Woodworth     11 Avoca/Prattsburgh  22:51.0  7:22  D   60    
  128  109 Trent Lafrance      12 Red Creek          23:02.1  7:25  DD  68    
  129  110 Sebastian Stark     9  Sodus Central      23:13.8  7:29  DD  69    
  130  111 Dominic Lamintina   11 Alexander Central  23:20.8  7:31  DD  70    
  131  112 Noah Mattison       10 Marion             23:27.9  7:34  D   61    
  132  113 Kaden Layman        11 Genesee Valley/Hou 23:31.2  7:35  D   62    
  133  114 Andrew Englert      12 Sodus Central      23:31.6  7:35  DD  71    
  134  115 Peyton Hodder       9  Campbell-Savona    23:33.6  7:35  DD  72    
  135      Luke Miller         12 Cuba-Rushford-Hins 23:40.4  7:38  DD  73    
  136  116 Dejay Hammond       12 Avoca/Prattsburgh  23:42.3  7:38  D   63    
  137  117 Sky Amish           12 Geneseo            23:45.4  7:39  DD  74    
  138  118 Isaac Gasparri      10 Williamson Central 23:49.8  7:41  DD  75    
  139      Rowan Mancarella    10 Kendall            23:57.6  7:43  D   64    
  140  119 Michael Hoad        12 Avoca/Prattsburgh  24:20.2  7:50  D   65    
  141  120 Andrew Slade        10 Geneseo            24:23.8  7:52  DD  76    
  142  121 Aidan Harding       9  Pavilion/York      24:28.4  7:53  DD  77    
  143  122 Austin Ford         12 Genesee Valley/Hou 24:36.3  7:56  D   66    
  144      Jake Otto           9  Northstar Christia 24:58.4  8:03  D   67    
  145  123 Carson Minster      12 Wheatland-Chili    25:23.7  8:11  D   68    
  146      Leland Essigman     12 Jasper-Troupsburg  25:26.9  8:12  D   69    
  147  124 Joshua Beldue       11 Wheatland-Chili    25:28.8  8:13  D   70    
  148  125 Anthony Dowd        9  Sodus Central      25:42.6  8:17  DD  78    
  149  126 Spencer Fernaays    10 Red Creek          25:48.5  8:19  DD  79    
  150  127 Trevor Mullen       11 Genesee Valley/Hou 26:27.1  8:31  D   71    
  151  128 Isaac Post          12 Geneseo            27:02.4  8:43  DD  80    
  152  129 Joshua Cornish      9  Red Creek          27:23.7  8:50  DD  81    
  153      Michael Eaves       9  Dundee             27:24.2  8:50  D   72    
  154      Riley Hirschman     12 Kendall            28:31.7  9:11  D   73    
  155  130 Connor Ingham       10 Wheatland-Chili    30:50.7  9:56  D   74